oenders verlegt rrenzen triathlon )ekhengst pringt fr uit Dij CfflO Hockeyploeg wint oefenduel Yick Buitenzorg maakt indruk N i JLÜ «iltitel FD bij Haakman Wereldrecords achtervolgers «3* Rooks verspeelt zege in slotfase KOERSTIPS Motorcoureur verongelukt Sportwereld n fteidóC&OWUVnt maandag 17 augustus 1987 pagina 'JdaM De Amsterdamse zeiler Sjaak Haakman is na van de acht wedstrijden in de Open Nederlandse kam- schappen zeilen in de Flying Dutchman klasse zeker de titel. Het duo Haakman-Bas Meerman werd gisteren zevende wedstrijd eerste en kwam in de zesde wed- op het IJsselmeer bij Uitdam als tweede over de finish. mcurrentie voor de Nederlandse zeilers was in het ieinde gering. Alleen Andreas Etten en George Schmidt jen het Haakman en Bas Meerman moeilijk maken. In greep de Nederlandse FD-equipe zes maal de eerste veroverd. In de strijd om het open Nederlands zeil- ipioenschap in de Vaurien-klasse heeft Schuurmans de start gehad. De Zwollenaar eindigde als enige in de te drie wedstrijden bij de beste vijf. De strijd op de Beu- Wijde bij Vollenhove was zaterdag en gisteren in het jeel van de licht-weerzeilers. Bij de eerste wedstrijd e de wind nog net de kracht vier, zondag was het bries- ewel constant, nog minder sterk. MOSKOU De Nederlandse he- renhockeyploeg heeft gisteravond in Moskou een oefenwedstrijd tegen de Sovjet-Unie in de voorbereiding op het toernooi om de Europese ti tel, dat donderdag begint, met 3-2 gewonnen. Het duel werd gehouden op het nieuwe poligrasveld, waar ook de wedstrijden voor het toernooi worden gespeeld. Coach Hans Jorritsma vond het een leerzame oe fening. „In het begin ging het nog niet zo naar wens. We kwamen ook al binnen een kwartier met 2-0 achter te staan", zei hij. „Maar daarna ging het beter. Dank zij drie ingeschoten strafcorners van Floris Jan Bovelander wonnen we nog met 3-2. Belangrijk was ook, dat er geen blessures vielen. Iedereen is fit". Nederland is voor de Europese titelstrijd ingedeeld in poule A met Schotland, Spanje, België, Italië en Engeland. Het nationale dames hockey-elftal won zaterdagmiddag in IJsselstein en gisteren in Almelo een oefenwedstrijd tegen Span je met 2-0 en 1-0. De Nederlandse doel punten in de eerste wedstrijd, die gold als een voorbereiding op het toernooi om het Europees kampioenschap, dat volgende maand in Londen wordt gehouden, kwa men op naam van Sophie von Weiier (47) en Ingrid Wolff (70). Het doelpunt in Al melo werd in de 54e minuut door Lisanne Lejeune gemaakt uit een strafbal. Na de dubbel tegen Spanje maakte bonds coach Gijs van Heumen ziin selectie voor het Europees kampioenschap van begin september in Londen bekend. De zestien zijn: Det de Beus, Yvonne Buter, Laurien Willemse, Manolein Bolhuis, Lisanne Le jeune, Carina Bennenga, Maryse Abenda- non, Marieke van Doorn, Aletta van Ma nen, Noor Holsboer, Helen van der Ben, Anneloes Nieuwenhuizen, Ingrid Jansen. Ingrid Wolff, Sophie von Weiier en An- nemieke Fokke. MOSKOU Twee achtervolgingsploegen uit de Sovjet- Unie hebben zaterdag op de wielerbaan van Krilatskoje bij Moskou het wereldrecord op de 4000 meter verbe terd. Sergej Vodopjanov, Marat Ganejev, Ivan Matsjnin en Igor Netsja maakten op de Olympische wielerbaan van 1980 een tijd van 4 minuten 12,783 seconden. Sinds 9 juli van het vorig stond het wereldrecord op overdekte ba nen al op naam van de nationale ploeg van de Sovjetu nie met 4.12,830. Het nieuwe record hield slechts een kwartier stand. De sterkste Sovjet-ploeg op dit nummer, Vlatsjeslav Jeki- mov, Aleksandr Krasjnov, Sergej Kmelinin en Viktor Manakov, maakte een tijd van 4.11,241. De twee ploegen uit de Sovjet-Unie kwamen daarmee duidelijk onder de tijd van West-Duitsland, dat vrijd; in Stuttgart met Reinhard Alber, Roland Gllnther, Th* mas Dürst en Volker Kirn 4 minuten 13,59. ag ilERE De triathlon- t heeft zijn grenzen lang niet bereikt. Dat 'ees zaterdag Axel inders door vier we- na het behalen van Europese titel titel in and ook het open Ne- ands kampioenschap tlmere op te eisen. De in- en schaatsdocent de Academie voor li- nelijke oefening in iterdam ondervond in polderlandschap geen nstand van betekenis. 38-jarige Mathijs de »ing werd tweede op n dertien minuten van vinnaar. ile dagen na zijn krach- ilosie in Finland, waar hij 8.36.32 tevens een Euro- record vestigde - besloot nders ook in Almere van te gaan. Tri-atleten rich- tich voornamelijk op én t evenement per jaar. De rige Koenders voelde zich ir fit genoeg om ook een de slopende race voor en lichaam te kunnen loien. „Na de Europese ti- ■ijd heb ik acht dagen rust men. Uit de testen bleek, ik snel hersteld was van miin inspanningen. Daarop heb ik besloten mijn titel van vorig jaar toch te verdedigen. De triathlon van Almere blijft tenslotte het mooiste evene ment in Europa", aldus de winnaar, die door zijn zege 7500 gulden rijker werd. Van overbelasting was in de Flevopolder geen sprake. „Het is mogelijk meer dan eens per jaar een goede prestatie te le veren op de complete triathlon. Het is een kwestie van goede lichaamsverzorging en juiste voorbereiding. Twee weken voor de wedstrijd in Almere ben ik weer voluit gaan trainen. Ik beschik intus sen over voldoende ervaring mijn lichaam niet te zwaar te belasten", beredeneerde Koen ders zijn tweede succes in kor te tijd. Professioneel De uitstekende prestaties van de gymnastiekleraar zijn voor een groot deel het gevolg van de bijna professionele benade ring, die hij al enkele jaren hanteert. Met behulp van trai ner/coach Jos Geijsel, die zijn pupil geregeld in het Acade misch Medisch Centrum te Amsterdam aan diverse uit- houdingstesten onderwerpt, worden trainings- en voe dingsschema's vastgesteld. Deze aanpak is voor de mees ten in de triathlonsport nog een utopie. Alleen de Veenen- daler Rob Barel, die Almere liet schieten voor een lucratie ve triathlon op de Bermuda's, is voor Koenders nog een ge ducht tegenstander. Dat werd in Almere nog eens bevestigd. Koenders bouwde zijn wedstrijd rustig op. Hij verliet het water van het Gooimeer als zesde met bijna zes minuten achterstand op Bob de Vries, die zijn inspan ningen op de fiets moest beko pen. Na veertig kilometer gaf hij op. Nog voor het keerpunt in Dronten, na negentig kilo meter, had Koenders de lei ding genomen. Walter Boom volgde op 54 seconden en Frank Huls moest als derde al meer dan vier minuten toege ven. Aangewakkerd Op weg naar Almere-Haven profiteerde Koenders van de aangewakkerde wind. Zijn voorsprong op de concurren ten groeide elke kilometer. Te rug in de stad had de Europees kampioen een gat van bijna zeven minuten geslagen met Boom. Huls volgde tien minu ten later. Alleen Mathijs de Koning leek nog in staat Koenders op de marathon te bedreigen. De 38-iarige atleet uit Scherpenzeel, tevens een goede marathonloper, kwam als 195ste uit het water, maar slaagde er in zich tijdens het fietsen op te werken naar de zesde positie. „Zwemmen is mijn zwakste onderdeel. Ik moest drie jaar geleden nog le ren crawlen. En dat gaat op la tere leeftijd moeizaam", ver klaarde De Koning zijn povere prestatie tijdens het zwemmen. Met zestien minuten achter stand op Koenders begon hij aan de marathon. Het verschil bleek tijdens het lopen onoverbrugbaar. Koen ders liep op de winderige dijk naast het Gooi- en Eemmeer een zeer constante race. Met kilometertijden van vier mi nuten en 10 seconden legde hij het eerste gedeelte van 25 ki lometer af. Op de terugweg, met de wind op kop, moest hij iets op zijn schema prijsgeven. „De verzwakking in het twee de gedeelte had ik ingecalcu leerd. Maar voor het eerst heb ik niet gewandeld op de mara thon. Voor mij ook een verras sing. Meestal krijg ik last van mijn maag. Dit keer bleef de pijn mij bespaard", aldus Koenders, die zich tijdens het lopen ontspande door te luiste ren naar ae muziek van radio drie. Koenders bleef ver van zijn recordtijd in Finland ver wijderd, maar in tegenstelling tot vorig jaar finishte hij zater f*»- Axel Koenders passeert een andere deelnemers, Walter Boom (rechts) op weg naar zijn vierde open Nederlandse triathlontitel. FOTO: ANP dag wel binnnen de negen uur: 8 uur, 58 minuten en 46 seconden. „Onder deze weers omstandigheden een goede tijd. Vooraf gokte ik op 8 uur en 50 minuten, maar de wind maakte dat onmogelijk", ver telde Koenders. Dertien De Koning, inmiddels naar de tweede plaats opgerukt, haalde op het winderige trajekt naar Almere iets van zijn achter stand af, maar constateerde bij de finish dat het verschil toch nog ruim dertien minuten was. Achter Koenders en De Ko ning kwam Ben van Zeist als derde over de streep. Het gat tussen hem en de winnaar be droeg meer dan zeventien mi nuten. Gregor Stam, met de Fin Kiu- ru (brons tijdens de Europese titelstrijd) getipt als de voor naamste concurrenten van Koenders, beëindigde de triathlon in eigen stad ontgoo cheld. Net als vorig jaar kon hij zijn rivaal geen tegenstand bieden. „De voorbereiding was goed. Het zwemmen ging re delijk, maar op de fiets kreeg ik een flinke inzinking. Ik kwam niet in mijn ritme. Een verklaring heb ik er niet voor", reageerde Stam, die net na de finish uitgeput op het as falt viel. LONDEN De profronde van Groot-Brittannië is ge wonnen door de Brit Joey McLoughlin. Het was het eer ste succes in het seizoen voor het langdurig door ziekten ge plaagde talent uit Liverpool. Hij onttroonde zaterdag Ste ven Rooks als klassementslei der bij een sprint met tijdver- goeding in de 246 kilometer lange etappe tussen Birming ham en Cardiff. De marathon werd gewonnen door de Belg Paul Haghedoor- en. Diens landgenoot Michel Vermote sprintte gisteren in het hart van Londen naar de overwinning in de slotrit, die veel weg had van een criteri um. De Deen Jens Veggerby vergiste zich in het aantal rondjes en meende bij de door komst voor de laatste ronde de overwinning binnen te heb ben. Peter Stevenhaagen won een criterium voor beroepsrenners in Dongen. Hij ontsnapte drie ronden voor het einde uit een kopgroep en nam tien secon den voorsprong. Voor 10.000 toeschouwers werd de sprint van de achtervolgers gewon nen door Van Poppel. Joost van Adrichem bracht de Omloop van de Mijnstreek op zijn naam gebracht. De wiele- ramateur uit Kwintsheul won gisteren de afsluitende tweede etappe met start en finish in Hoensbroek. Na 195 kilometer had hij tien seconden voor sprong op een drietal renners, van wie Patrick Tolhoek de sprint won. Het kwartet was in de laatste tien kilometer ontsnapt. Van Adrichem was in de laatste duizend meter aan de haal gegaan. ITERDAM Het was de goed geplaatste >ngen van een dek- gst te danken, dat er r hippisch Nederland eren in het hoofdnum- van het veertigste 10 in Rotterdam toch wat viel te juichen, iville, met op zijn rug 29-jarige Bert Romp uit ergestel, werd in de spanning zinderende :e Prijs van de Rotter- ase Haven verrassend «de en verdiende rmee 14.000 gulden r zijn eigenaar Cees Opstal. De hoofdprijs 21.000 gulden was r de Brit John Whita- die met de zeer ge- kkelijk springende immel Milton verre- de beste combinatie het toernooi vormde sterk favoriet is voor Europese titel, die eind ïende week in Sankt len wordt bestreden. Renville er niet was ge- st zouden de gezichten in Nederlandse kamp, dat dag in de landen wedstrijd tegenvaller kreeg te 'erken, er ongetwijfeld wat minder zonnig heb- uitgezien. Het dier was ?lijk de enige nationale voeter, die het tot de defi ne schifting van vijftien ibinaties bracht. De vier le- van de equipe voor de Eu- *se titelstrijd. Rob Ehrens ympic Sunrise), Wiljan Laarakkers (Olympic Up to Date), Piet Raymakers (Jog- fer) en Wout-Jan van der chans (Olympic Treffer), kwamen allen met eén spring- fout uit de eerste ronde, waar door zij niet meer voor de tweede ronde mochten terug komen. Dion van Groessen, vorige week winnaar van de Grote Prijs van Geesteren, viel met Expo Matchline met een half strafpunt wegens tij- doverschrijding als zestiende in de tussenstand net af. Renville is elk jaar als willige dekhengst een half jaar uit de sportroulatie. „Van maart tot augustus levert hij zo'n 125 dekkingen a raison van 1650 gulden. Reken maar uit, wat ij dan opbrengtzei Van Op stal na afloop. Zelfs zaterdaga vond zorgde Renville nog in de stallen voor een toekomsti ge afstammeling, om een dag later al zijn niet geringe ener gie te leggen in de zware opga ven van de olympische par koersarchitect Olaf Petersen uit West-Duitsland. Een voor de hand liggende toevoeging van Romp met Renville aan de ploeg voor Sankt Gallen bleek uitgesloten. Chef d'equi- pe en coach Henk Nooren meldde met enige spijt in zijn stem, dat de inschrijving reeds was gesloten. „Ik heb het dier destijds niet opgegeven, omdat het volop dekseizoen was en er geen peil was te trekken op zijn prestaties. Zoals hij hier heeft gereden had ik hem er in Zwitserland natuurlijk graag bij gehad. Nu is het te laat. Jammer." Trendsetter Dertien combinaties bleven in de eerste ronde zonder fouten, Bert Romp kwam buitengewoon verdienstelijk in actie in het hoofdnummer met het paard Renville, dat evenwel niet is inge schreven voor de komende titelstrijd in Sankt Gallen. de Spanjaard Trevijano en de Fransman Durand mochten met een kwart tijdfout ook doorgaan. In die tweede ronde was Romp de eerste, die op nieuw alle hindernissen intact liet. Romp: „In de eerste man che had ik twee keer over ge luk niet te klagen. Op de der de hindernis en het water zat het mee. Daarna ging het steeds beter. Renville is een dier met een gouden karakter. Het staat altijd voor je klaar." Romp bleek de trendsetter, want de Oostenrijker Thomas Frühmann (met Porter), John Whitaker en de Westduitse Europese kampioen Paul Schockemöhle, die dit num mer met de onverwoestbare Deister al driemaal had ge wonnen, deden hem na. In de zeer spannende barrage zette Romp alles op alles om zeer fraai foutloos te blijven in de scherpe tijd van 34,01 secon den. Frühmann beet zich daar net op stuk door Porter voor de dubbelsprong iets te lang in te houden (34,13). Whitaker, die eerder een kwalificatie wedstrijd had gewonnen en in de landenwedstrijd tweemaal foutloos was, haalde juist de winst uit de slotcombinatie. „Ik bedacht, dat Milton het met slechts één tussensprong af kon. Dat scheelde twee se conden, waardoor ik Romp voorbij kon gaan", verklaarde de 29-jarige Whitaker, die in het recente verleden met Ry an's Son veel successen be haalde. De dubbel fungeerde bij slotruiter Schockemöhle ook als scherpruiter, met dien verstande, dat Deister twee maal in de fout ging, waardoor de iidele Westduitser op de vierde plaats bleef steken. Dressuur In de dressuur viel de jonge Westduitse Nicole Uphofi zon dagmiddag opnieuw op door de zware Grand Prix Special te winnen. Met Rembrandt kwam de Europese jeugdkam pioene tot het hoge juryper- centage van 69,51. Daarmee hield ze de Amerikaan Robert Dover (zaterdagavond win naar van de kür voor het cir cuit om de wereldbeker), de Westduitse Monica Theodores- cu en haar landgenoot en olympisch kampioen Reiner Klimke achter zich. Helen Pen-Aubert was met Olympic Mr. X als vijfde de beste Ne derlandse. In de zware kür werd Annemarie Sanders-Kei- zer met Amon vierde. WASSENAAR De naam van Yick Buiten zorg zal ook worden opge tekend in de historie van de Wassenaarse paardes- portbaan Duindigt. Giste ren kwam de zesjarige hengst in de slotdraverij aan de start in handen van zijn trainer en rijder Hugo Langeweg. Meteen na de start nam Yick Buitenzorg de leiding, stond in een hoog tempo de kop niet meer af en zegevierde voor Watteau d'Aster en Zamajo Star. Met spanning wachtten het publiek en natuurlijk ook eigenaar Rugebregt en Hugo Langeweg op de kilometertijd van Yick Buitenzorg. Uitein delijk allemaal tevreden ge zichten: 1.15.3. Dat betekende de evenaring van het baan- en Nederlandse record van Rai nier Gallant van 11 juli 1982. Ook dat gebeurde toen over de mijl. Van het nog aanwezige pu bliek gingen de handen voor deze uitstekende prestatie van Yick Buitenzorg behoorlijk op elkaar op Duindigt. Aardige is wel te weten dat Rainier Gal lant een jaartje ouder was dan Yick Buitenzorg toen hij deze tijd op de klokken bracht. Ook de tweede en derde aanko mende achter Yick Buiten zorg, Watteau d'Aster en Za majo Star zorgden voor een behoorlijke persoonlijke re cordverbetering. Goed bezig Die Yick Buitenzorg is dit sei zoen goed bezig. Hij zorgde dit seizoen op Duindigt voor een serie overwinningen en deed natuurlijk over de mijl al van zich spreken met een overwin ning in 1.15.6. Dat het hard moet gaan om in deze klasse in het geld te komen werd op de derbydag wel duidelijk. Een serie goede verrichtingen werd toen een halt toegeroe pen toen Yick Buitenzorg met een tijd van 1.16.8 niet in het geld kon komen. Niettemin won de pupil van eigenaar Ru gebregt maar liefst 28.500 gul den dit jaar en naar het zich laat aanzien komt daar de eer ste tijd nog geen verandering in. Ook werd op Duindigt weer eens duidelijk dat je niet altijd een groot aantal paarden aan de start behoeft te hebben om een mooie koers te krijgen. De zes starters in deze slotdra verij zorgden toch nog voor een onverwacht hoogtepuntje. Met vooral dank aan Yick Buitenzorg. ARTHUR VAN RIJSWIJK Morgenavond om 18.00 uur koerst Hilversum. Onze tips voor deze mee ting luiden. Ie koers: Bonny Uithuizen (10), Bu- lette Aldorp (6), Berend K (1). 2e koers: Alpha Chranita (7). Bo Ney- enrode (2), Ali Buitenzorg (9). 3e koers: Angel Volente (10). Annigje S (8). Barbara de Noot (7). 4e koers: Anton Geesink (4), Anton Rienbrand (7), Boris Boshoeve (8). 5e koers: Boris Buitenzorg (4), Zes Buitenzorg (2), Anjo Vredenburch (10). 6e koers.Zoon van Freule (2), Ascot Hanover (8), Zenith Six (4). 7e koers: Aida Oostland (4), Antoinet Victrix (3), Zefier West (9). 8e koers: Zappa Flight (6), Woodcock (10), Attila van Weert (3). 9e koers: Vesuvius M (6), Yet Star Last (9), Winn Together (2). 10e koers: Winston Jac (4), Woensdag (2), Tantieme (6). lie koers: Albatros O (3). Brandy Boszorg (1), Zhamara (2). DUNDROD Bij motorraces in het Noordierse Dundrod is za terdag de Westduitse coureur Klein verongelukt De 33-jarige privé-rijder uit Stuttgart raakte op het door regen natte circuit in de eerste ronde van de Ulster Grand Prix de macht over het stuur kwijt Volgens ooggetuigen reed hij recht in een afraste ring en overleed hij ter plaatse. Motorcoureur Johan van Eijk is zaterdag tijdens de training voor het racefestival in Zandvoort ten val gekomen en zwaar gewond naar het Elisabeth Gasthuis in Haarlem overgebracht. Aanvankelijk werd voor zijn leven gevreesd. Gisteren was de Utrechter echter al weer bij kennis. In de zijspanklasse was de combinatie Peters/Van Puyvelde be trokken bij een ongeval. Het Limburgse duo belandde net voor buiten de bij de pits buiten de baan. De zijspan sloeg enkele keren op de kop. Peters had last van zijn nieren. Van Puyvelde liep slechts enkele schrammen op. Voetbal De eerste divisie club Excelsior, die op de eerste dag vrij was, versloeg gisteren in een oefenwedstrijd Xerxes met 1-0. Motorsport De Belgische motorequipe Hubin-Simeon- Simul heeft gisteren de 24- uurs race van Francorchamps, de zesde wedstrijd in de strijd om de wereldtitel uithoudings race, gewonnen. Zaalhandbal- Landskampi oen Vlug en Lenig is het inter nationale handbaltoernooi van Bad Urach als achtste en laat ste geëindigd. Paardesport De vijfjarige hengst IJmond Boekei te met in de sulky Harrie van Ooyen heeft gisteren in Dinslaken een draf over 2100 meter ge wonnen. Het leverde de eige naar een eerste prijs op van 20.000 mark. Ulaan met Luut Dooper werd tweede, Yogi Bear met Roelof Kromkamp vijfde. Cricket De in Nederland wonende Pakistaanse cricke ters bleken zaterdag in Wasse naar geen partij voor het Ne derlands Bondselftal. Nadat Oranje in de maximaal toege stane vijftig overs 193 runs had gescoord, werden de Pa kistani uitgegooid voor 90 runs. Deze wedstrijd werd ge speeld ter gelegenheid van 40 jaar Pakistaanse republiek. Voetbal Anderlecht heeft zaterdag de laatste oefenwed strijd voor het begin van de Belgische voetbalcompetitie te gen Inter Milan met 1-0 verlo ren. Scifo, ex-Anderlecht, scoorde. Volleybal Het Nederlands meisjesteam won in Katrine- holm met 3-0 van Zweden. De setstanden waren: 15-6, 15-2, 15-7. DaJrmee won de Nederlandse equipe het toernooi. Terwijl Yan- nick Noah, de Franse tennis- vedette, zich verpoosde aan de Cöte d'A- zur, circuleer den afgelopen weekeinde in Frankrijk be richten (het is daar tenslotte komkommer tijd in augus tus) dat hij zich binnen kort zal laten scheiden van zijn vrouw Ce cilia, met wie hij (zie andere foto) in no vember 1984 trouwde.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13