Buitenlandse vrouwen voelen zich vaak gediscrimineerd STAD OMGEVING Aids-Platf orm overweegt voorlichting op scholen Een cadeau van formaat ^1 ïidse kabelkranten liet in Bollenstreek Palen Witte Singel uit de grond gereden /SLECHT NEDERLANDS GROTE BELEMMERING Dievegges aangehouden Handtas gestolen Fietser gewond Twee dagen braderie Jongen springt van tweede etage ONDERWUS DOET VEEL TE WEINIG AAN SEXUELE VOORLICHTING" Camera's op straat verhogen onveiligheid Ceidae Courant ii DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1987 PAGINA 9 pop van panden ngebrug begonnen DEN In verband met de svernieuwing bij het voor- ige politiebureau aan de ineveldstraat, wordt deze ik begonnen met de sloop de panden Langebrug 99 en met 105. De werkzaam- zullen ongeveer drie duren. |at de panden zijn gesloopt Heidemij voortgaan J[ het schoonmaken van het lilde grondwater. Het >nmaken moest indertijd worden doordat de in de weg stonden en E Ziendien waren toen de «omstandigheden te it l nh reafi ope n d LEIDEN Zes vrouwen zijn gisteren betrapt op het plegen van winkeldiefstal en aangehouden door de politie. Een 16-jarig meisje uit Hazerswoude wilde rond half vier anzichtkaarten ste len uit een winkel aan de Haarlemmerstraat. Een 20-jarige win kelbediende uit Leiden had dat echter in de gaten, liep haar achterna en kon haar op straat aanhouden. Een 34-jarige kok van een pizzeria zag dat gebeuren en gaf de winkelbediende een paar klappen in zijn gezicht. Het meisje en de Leidse kok zijn aangehouden door de politie. In een warenhuis aan de Haarlemmerstraat werd om tien uur een 53-jarige vrouw betrapt, om kwart over een was een 43-jari- ge Leidse vrouw op dievenpad en om kwart voor vier betrapten bedrijfsrechercheurs een 37-jarige inwoonster van Leiden op het plegen van winkeldiefstal. Een 74-jarige dame uit Leiden werd tegen vijf uur gistermiddag betrapt door winkelpersoneel toen ze artikelen wilde stelen uit een drogjsterij in winkelcentrum De Kopermolen. Een 36-jarige vrouw uit Haarlem is door de politie meegenomen naar het bu reau omdat ze wilde stelen uit een warenhuis aan de Aalmarkt. „Bestolen" veekoopman vergist zich LEIDEN De 65-jarige veekoopman uit Ber- kel en Rodenrijs die vorige week zei dat hij was beroofd van zevenduizend gulden in het restau rant van de Groenoordhallen, heeft gisteren te genover de politie verklaard dat het geld niet is gestolen. De man is erachter gekomen dat hii tienduizend gulden minder van de bank had gehaald dan hij aanvankelijk dacht. Toen hij vorige week aangifte kwam doen bij de politie, zei hij dat het geld was weggegrist van een ta feltje. Een politieman confronteerde hem giste ren met deze uitspraak en daarop zei de man dat hij zich had vergist. In het restaurant van de Groenoordhallen was volgens de politie on rust ontstaan in verband met de diefstal omdat op het moment dat het geld van het tafeltje zou zijn gehaald een personeelslid juist bezig was met het schoonmaken van de tafeltjes. LEIDEN Een handtas met twaalfhonderd gulden, autopapieren en twee eurocheques en een bijbehorend paqe zijn gisteren gesto len uit een kantoorruimte van een bedrijf aan de Flevoweg. De tas was het eigendom van een 46-jarige vrouw uit Roelofarends- veen. In een onbewaakt ogenblik is de tas met inhoud verdwenen. LEIDEN Een 43-jarige man uit Hazers woude moest gisteren worden overgebracht naar het AZL, nadat hij met zijn racefiets was gevallen op de Vrouwen weg. Volgens de politie reed de man zo hard dat hij naast de weg terecht kwam en viel. Hij liep een hoofdwond op. gt d ndin indic palei ijkin doo her H LEIDEN De kennis van de n9 landse taal vormt relin| buitenlandse vrouwen in Leiden een van de groot ste obstakels. Een goede taalbeheersing is een be langrijke voorwaarde om in de Nederlandse maat schappij goed te functio neren en daarom moet een hoge prioriteit wor den gegeven aan taalles sen aan buitenlandse •uwen en meisjes. >EN Dat is de belangrijkste aanbe veling die wordt gedaan in de Nota Allochtone Vrouwen van het Bureau Emancipatie van de gemeente Leiden. De nota is opgesteld aan de hand van vijftig interviews met vrouwen die in Leiden wo nen maar afkomstig zijn uit Suriname, de Antillen, Ma rokko, Turkije, Hongkong en China. Naar aanleiding van de gesprekken heeft de ge meente een aantal plannen gemaakt om de situatie van de buitenlandse vrouwen in Leiden te verbeteren. Uit de gesprekken bleek dat de meeste allochtone vrou wen in Leiden een eenzaam bestaan leiden. Zij hebben het moeilijker dan de buiten landse mannen. Mannen heb ben meer bewegingsvrijheid, meer geld, meer contacten en meer kennis. De vrouwen hebben weinig of geen vrien den en weinig ontspannings mogelijkheden. „Noch met Nederlanders noch met land genoten in Leiden hebben ze contacten die te vergelijken zijn met de contacten die ze hadden in het land van her komst", aldus de nota, die ook meldt dat de vrouwen „niet zelden" vinden dat ze door Nederlanders „onvrien delijk bejegend of gediscrimi neerd" worden. De vrouwen vertelden dat het leven van hun kinderen vaak zuur wordt gemaakt door Nederlandse klasge nootjes die hen pesten of dis criminerende opmerkingen maken. Volgens de vrouwen treden docenten hier onvol doende tegen op „of komen de leerkrachten zelf ook wei eens discriminerend over". In de nota staat dat dit vooral voor buitenlandse meisjes „ontmoedigend" werkt en dat zij niet worden gemoti veerd om hun opleiding af te maken. Harder werken Turkse vrouwen vertelden dat ze ook worden gediscri mineerd op hun werk. Ze verdienen minder dan hun collega's, moeten harder wer ken, mogen niet voor hun mening uitkomen, en er wordt onvriendelijk gedaan tegen hen. Surinaamse vrou wen die werk zoeken zeggen ook te worden gediscrimi neerd. Zo zouden uitzendbu reaus niet actief voor hen be middelen en zouden werkge vers „terugdeinzen voor ie mand met een Surinaamse naam". Over deze problemen wordt overlegd met het Meldpunt Discriminatie in Leiden. Uit de gesprekken die zijn gevoerd kwam ook naar vo ren dat vooral Surinaamse en Turkse vrouwen kampen „met zeer veel lichamelijke en psychische problemen". Turkse vrouwen hebben het vaak erg druk doordat ze buitenshuis werken en de daarnaast de zorg hebben voor een huishouden en een (groot) gezin. De geïnter viewde vrouwen bleken over het algemeen vertrouwen te hebben in artsen en specialis ten. „Voor verloskundige hulp staat het AZL onder hen in hoog aanzien", aldus de nota. In de nota wordt een groot aantal aanbevelingen gedaan die de situatie van de alloch tone vrouwen moet verbete ren. Zo wordt gesteld dat voor vrouwen die geen Ne derlands kunnen lezen, mon delinge voorlichting noodza kelijk is. Daarom moet meer voorlichting aan hen worden gegeven via (lokale) radio en televisie. Met buurt- en club huizen en vormingscentra waar veel buitenlandse vrou wen komen, moet worden overlegd over het opzetten van voorlichtingsactiviteiten. Voorts wordt een informatie boekje over de gemeente Lei den uitgebracht in het Ara bisch, Turks en Marokkaans. Fietscursussen Hulpverlenende instanties en gemeentelijke instellingen worden erop gewezen dat zij de hulp van het Tolkencen- trum Zuid-Holland kunnen inschakelen. Tevens moet het aanbod van fietscursussen worden vergroot, moeten Chinese vrouwen worden aangemoedigd creatieve cur sussen te volgen en moeten meer scholingsmogelijkheden van de grond komen die de beroepskansen van buiten landse vrouwen vergroten, aldus de nota. De grootste groep allochtone vrouwen in Leiden is afkom stig uit Suriname en de An tillen. Begin 1984 woonden meer dan duizend vrouwen uit deze landen in de Sleutel stad. In 1985 woonden in Lei den 690 Marokkaanse en 482 Turkse vrouwen. Op 1 janua ri 1983 woonden honderd vrouwen uit Hongkong en China in Leiden. Er werd met de vrouwen gesproken over onderwijs, volwassenen educatie, werk, wonen, ge zondheid en hun rechtsposi tie. EN De commer- kabelkranten van de lidse Courant en het h Dagblad, die arschijnlijk dit najaar de Leidse regio op de evisie verschijnen, zul- niet in de Bollen- Hek te zien zijn. Dat rwacht G. Lieverse van Casema. De Casema irgt de kabeltelevisie de Bollenstreek na ts de gemeenten Sas- iheim, Lisse, Hillegom, lord wijk, Noord wijker- ut en Vch /oorhout Leidse Courant en het jidsch Dagblad zijn het on- Üüiigs in grote lijnen eens ge- irden over de verdeling van zendtijd op het kanaal aarop hun respectievelijke ibelkranten doorgegeven Hen worden. Op dat kanaal nu al de Infokrant van Om- Rijnland te zien. Volgens averse is het onlogisch om twee commerciële kranten ook in de Bollenstreek door te geven: „De Bollenstreek is een gebied met een eigen karakter en zou teveel als aanhangsel van Leiden fungeren als we de kabelkranten van de Leidse Courant en het Leidsch Dag blad ook daar zouden doorge ven". De Casema wil in de Bollenstreek een kabelkrant die speciaal op dat gebied is gericht. „Ook uit het oogpunt van advertenties werven, is dat verstandiger". Met een aantal gegadigden lopen on derhandelingen over het op zetten van een speciale kabel krant in de Bollenstreek. De Infokrant van Omroep Rijnland is nu al in de Bollen streek te zien en dat zal ook het geval blijven als de twee commerciële kabelkranten in- Leiden aan het desbetreffende kanaal zijn toegevoegd. De Ca sema is wettelijke verplicht de programma's van Omroep Rijnland uit te zenden. Vol gens Lieverse levert het af koppelen van de twee com merciële kabelkranten geen grote technische problemen op. Vegen maanden voor wegpiraat DEN HAAG/WASSENAAR Een 29-jarige Voorschote- naar is vanochtend door de Haagse rechtbank veroordeeld tot negen maanden maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. Tevens werd hem de rijbevoegdheid voor een periode van vijf jaar ontzegd. De man reed in de vroege i ochtend van nieuwjaarsdag van dit jaar op de Kokshoorn- 1] laan van achteren in op vier fietsende Wassenaarse jonge- -i ren. Hij was zwaar onder invloed van alcohol. Drie van de jongeren raakten zwaar gewond, een zag kans op tijd weg te pringen. De straf is conform de eis van de officier van justi- ie. Het verzoek om dienstverlening werd afgewezen. Twee dagen lang vertoont de Haarlemmerstraat niet de ge bruikelijke uitstallingen van de winkeliers, maar staan er ook 150 kramen. Vanmorgen werd de inmiddels al aardig traditionele braderie van de langste winkelstraat van Leiden geopend en het feest zal tot morgenavond duren. Om de bra derie extra luister bij te zetten, is er morgenavond een extra koopavond. De braderie is georganiseerd door de Winkeliers vereniging Haarlemmerstraat. De vereniging viert dit jaar het eerste lustrum. foto: wim van noort LEIDEN Een 11-jarige bewoner van een woning aan de Nieuwstraat schrok gisteren zo van een hoeveelheid water die via de trappen naar beneden stroomde, dat hij van de tweede verdieping sprong. Hij droeg geen schoenen en raak te gewond aan zijn voeten. De jongen is overgebracht naar het AZL. Het water stroomde naar beneden doordat een koppeling van de geiser was losgeschoten. De brandweer heeft de watertoe voer gestopt en het overtollige water weggepompt EIDEN Het regionale ids-Platform overweegt overgaan moet worden P het geven van voor- iehting over aids op scho ei. Volgens M. Dutrée, coördinator van het latform (waarin onder leer de ziekenhuizen en e GG en GD uit deze re- io in zijn vertegenwoor- igd) doet het onderwijs veel te weinig aan sexuele roorlichting. „Als je wat kgen aids wilt doen, moet je met name richten op jongeren. Juist voor die groep is preventie en goe de voorlichting erg be langrijk", aldus M. Du trée. Binnen het Platform wordt momenteel op een rijtje gezet of voorlichting op scholen haalbaar en zinvol zou zijn. „We moeten onder meer uit zoeken, of we alle scholen zou den kunnen bemannen", aldus de coördinator. Mocht het Platform inderdaad tot de con clusie komen dat voorlichting over aids op scholen haalbaar zou kunnen zijn, dan is het nog onduidelijk of het plan van de grond zou komen. In alle betrokken gemeenten zou den de besturen van de scho len toestemming moeten ge ven. Volgens Dutrée is het vooral de vraag of christelijke scholen mee zouden werken aan een verzoek van het Plat form om voorlichting over aids op de scholen te mogen geven. „Wij zijn er van over tuigd dat je met goede voor lichting en openheid het mees te bereikt. Maar helaas is het met de sexuele voorlichting op veel scholen nog steeds slecht gesteld" Dutrée maakte zijn opmerkin- §en gisteravond tijdens een iscussie-avond in De Burcht over de stelling „Aids dient al bij de grenzen bestreden te worden". De bijeenkomst was georganiseerd door de Studen tenvereniging voor Internatio nale Betrekkingen in het ka der van de El Cid-week. On der het toeziend oog van voor zitter prof. dr. H. Dupuis bleek geen enkel forumlid de stel ling zo uit te leggen dat men sen die Nederland in willen bij de grens een verplichte aids- test zou moeten ondergaan. „Onwerkbaar en zinloos", werd gezegd. Jaarlijks komen ongeveer 30 miljoen Neder land binnen en die een test af nemen zou niet kunnen. Vol gens Dutrée zou dat jaarlijks zeker 660 miljoen gulden kos ten. Dat geld zou beter besteed kunnen worden aan een on derzoek naar een vaccin tegen aids. Testen zou ook geen zin heb ben, omdat de testen niet altijd betrouwbaar zijn en bovendien „een schijnzekerheid" zouden creëren. „Een test zegt alleen iets over de moment dat hij wordt afgenomen, terwijl aids een incubatietijd heeft van twee drie maanden". Verschillende sprekers hadden wel meer of minder originele oplossingen om de versprei ding van aids tegen te gaan. Waar een student voorstelde elke toerist die Nederland bin nenkomt te verplichten voor vijftig gulden condooms te ko pen, pleitte het lid van de Tweede Kamer voor de RPF, M. Leerling, voor het propage ren van monogame relaties. „De vrije sexuele moraal breekt ons op. We leven op voet van oorlog met aids. Dan moet je kiezen", aldus Leer ling. Politiepsycholoog over plan Leidse korpschef: LEIDEN Korpschef H. Mos- tert van de Leidse politie wil televisiecamera's langs de open bare weg om de veiligheid van de burgers te vergroten. Hij denkt dat die hulpmiddelen vooral wenselijk zijn in winkel straten, tunnels en viaducten, waar mensen zich 's avonds en 's nachts in toenemende mate onveilig voelen. De Amster damse politie-psycholoog dr. F. Denkers, lid van de commissie- Roethof die de veel voorko mende criminaliteit onderzocht, vindt dat geen goed idee. Hij meent dat alle technische oplos singen het gevoel van onveilig heid alleen maar vergroten. Mostert vindt dat er al te lang wordt gezeurd over het perso neelstekort bij de politie. „Er zijn nu eenmaal te weinig men sen, dus moet de oplossing wor den gezocht bij de techniek". De Leidse politiecommissaris H. Mostert. foto: h. van gelder Camera's, zoals die al functio neren in banken, winkels en voetbalstadions, zijn daarbij volgens de politiechef voorals nog de beste oplossing. „Mensen voelen zich nu eenmaal niet op hun gemak als ze 's avonds door een winkelstraat lopen. Bovendien nemen de vernielin gen toe. Niet voor niets wordt er momenteel gediscussieerd over rolluiken voor de etalages. Als je op dat soort plaatsen ca mera's de zaak in de gaten laat houden, kan dat zeer geruststel lend zijn. En aan de andere kant kan het mensen weerhou den de zaak te vernielen of in te breken. En mocht dat toch nog gebeuren, dan kun je met behulp van die camera's de da ders een stuk makkelijker op sporen". Volgens politiepsycho loog Denkers is het probleem wel duidelijk, maar moet de op lossing niet in technische rich ting worden gezocht „Het men selijk toezicht moet juist wor den hersteld", zegt hij. „In plaats van agenten in auto's of achter camera's, moet de politie weer zichtbaar worden. Dat vinden mensen prettig en vei lig, camera's vinden ze absoluut niet leuk. Ik denk dat agenten overdag veel vaker in hun een tje de straat op zouden kunnen, zodat er voor de „gevaarlijke" uren meer mensen over zijn om in tweetallen op de bedreigde plekken te surveilleren. Kijk naar de rolluiken, waar Mostert het ook over heeft. Zijn de bin nensteden daardoor nou veili ger en aangenamer geworden? Integendeel. De sfeer is er juist grimmiger door geworden en daarmee is de ónveiligheid al leen maar toegenomen". LEIDEN De paaltjes in de bocht van de Witte Singel tegenover de Hortus zijn geen succes gebleken. Nog geen 24 uur nadat zij er waren neergezet, zijn zij met grof geweld uit de grond gereden door een auto of een vrachtwagen, zo vermoedt de politie. De ge meente zal de palen vervangen. Worden zij opnieuw binnen een dag vernield, dan gaat de gemeente op zoek naar een andere oplos sing om de fietsers in die bocht te beschermen. Mogelijk wordt de bocht dan verbreed. In dat geval wordt de stoep versmald en ver dwijnen enkele parkeerplaatsen. De paaltjes, die ook zijn aangebracht in de bocht tussen de Hugo de Grootstraat en de Gerrit Doustraat, hielden een aparte strook vrij voor fietsers. Die weggebruikers werden regelmatig ernstig gehin derd door gemotoriseerd verkeer. Door de proef met de afsluiting van de Breestraat is de verkeersdrukte aanzienlijk toegenomen op de Witte Singel. Door de paaltjes is de rijbaan echter zo smal geworden, dat twee auto's elkaar nauwelijks in de bocht kunnen passeren. Dat zij el kaar daar tegenkomen is onvermijdelijk, omdat zij elkaar niet kunnen zien aankomen als zij de bocht naderen. Op elkaar wach ten voor de versmalling is daardoor niet mogelijk. Door het ver smallen van het wegdek ten gerieve van de fietsers aan de huizen kant, worden de fietsers aan de waterkant nu de kant ingedrukt. Verkeersborden kondigen de versmalling en de scherpe bocht wel aan, maar vallen vooral in het donker weinig op. Volgens ambtenaar M. Kuzee (verkeer) heeft de gemeente met de bewoners verschillende maatregelen doorgesproken. De bewoners drongen hier in juni op aan. „Deze oplossing had de voorkeur. De beste oplossing, het versmallen van de stoep, kwam niet in aan merking. Dat zou teveel geld en tijd kosten. We wilden er juist snel iets aan doen. Bovendien vormt dit een onderdeel van een proef. We wilden het gewoon eens uitproberen en ik moet erken nen dat dit idee op een aantal punten erg kritisch was". De gemeente zet de palen nog een maal neer. Worden zij opnieuw binnen een dag uit de grond gereden, dan wordt voor een andere oplossing gekozen. Mogelijk wordt alleen de belijning gehandhaafd die de fietsstrook aanduidt, of wordt de stoep toch versmald. „We gaan in elk geval bekijken of we de weggebruikers niet op een andere manier kunnen attenderen op de versmalling, dan door verkeersborden alleen", aldus Kuzee. Hij sloot niet uit dat daarbij gebruik wordt gemaakt van oranje knipperlichten. De gele palen in de bocht tussen de Hugo de Grootstraat en de Gerrit Doustraat staan nog overeind. Wel wordt de fietsstrook hier gedeeltelijk ver sperd door een stapel stenen, die bestemd zijn voor een huis dat wordt opgeknapt. Hoewel de ruimte voldoende is, kiezen veel fiet sers er toch voor over de rijbaan te rijden en niet over de fiets strook. Ook dit levert gevaarlijke situaties op. a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd; deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nol Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer er 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9