e tong is met goud belegd Orka Gudrun moet naar VS Milton Chagall waakt over Reagans spuuglok Succes van Nederlanders met witte-knokkelpret Britse kernreactor gesloten na ongeluk Enorme vertraging bij visum-aanvrage] BINNENLAND/BUITENLAND CcidódQowiwnt DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1987 PAGDi Indische soldaten op Sri Lanka gedood COLOMBO Twee Indische soldaten zijn gisteren door een mijnexplosie in het noorden van Sri Lanka om het leven gekomen. Twee andere solda ten liepen verwondingen op. Het zijn leden van de Indische troepenmacht, die in het land het vredesakkoord tussen de Srilankaanse regering en de iiaar afscheiding strevende Ta- mil-minderheid moet controle ren. De omgekomen militairen waren bezig de omgeving van een militair kamp van mijnen te ontdoen, toen een mijn ex plodeerde. Op geld beluste redders laten meisje verdrinken PEKING Een meisje van 14 is deze week in een zwembad in China verdronken, omdat de vijftig omstanders het niet eens konden wor den over de hoogte van de beloning die zij zou den krijgen als zij haar redden. Zhang Xinqi- an, leerlinge van een middelbare school, was in het water gevallen en kon niet zwemmen. Enkele vriendinnen probeerden haar tever geefs te redden en vroegen omstanders om hulp. De omstanders boden degene die haar uit het water zou halen honderd gulden. Dat was echter niet genoeg. „Er zijn toch al teveel Chi nezen, het is goed als er eens eentje afvalt" zei een van hen. Een ander wilde het meisje wel redden, maar vroeg er vijfhonderd gulden voor. Drie uur later was men er nog niet uit en moest de politie het inmiddels verdronken meisje uit het water halen. Amnesty vraagt Indonesië vrijlating van gevangenen LONDEN Amnesty International heeft er vandaag bij de Indonesische regering met klem op aangedrongen een 73-iarige gehandicapte islamiti sche godsdienstleraar vrij te laten, als mede andere oudere gevangenen die al meer dan 20 jaar onterecht in de gevangenis zitten. De vrijlatingen zouden moeten geschieden in verband met de Indonesische onafhankelijk heidsdag op 17 augustus. Volgens Am nesty hadden de gevangenen part noch deel aan het geweld bij de com munistische staatsgreep van 1965 en zitten zij alleen vast wegens hun posi tie in de destijds legale Indonesische communistische partij. LONDEN Een reactor in de kerncentrale van Trawsfynydd in Noord-Wales is deze week stilgelegd na een ongeluk. Maar de Britse Centrale Energieraad CEGB ontkende berichten in Britse kranten als zou er zich een explosie hebben voorgedaan in de turbine- ruimte van de centrale. De 22 jaar oude centrale heeft een hele serie incidenten achter zich. Politieke partijen en actiegroepen in Wales dringen daarom aan op slui ting van de centrale. Zij zeggen dat verplichte veilig heidscontroles niet zijn uigevoerd en dat de centrale alle normen overtreedt bij het uitstoten van radioactivi teit. Gisteren werden door de Britse regering nieuwe beperkingen opgelegd aan schapenhouders, voor het vervoer en de slacht van schapen. Het vlees zou nog steeds besmet zijn als gevolg van het ongeluk in de cen trale van Tsjernobyl in de Sovjet-Unie, in april 1986. Nieuw bloedbad in Mozambique MAPUTO Afgelopen maandag zijn in Mozambique 72 burgers vermoord door rebellen van de guerilla beweging Renamo. Dit gebeurde tijdens een aanval van circa 600 zwaarbewapende rebel len op het dorpje Manjacaze. Vol gens een plaatselijke ambtenaar hebben negen soldaten van het Mozambikaanse leger de rebellen ervan weerhouden om een groter bloedbad aan te richten. Vorige maand werden in een naburig dorp vierhonderd lijken van dor pelingen gevonden die ook door de rebellenbeweging zouden zijn vermoord. RIGOREUZE MAATREGELEN DREIGEN VOOR VISSERIJ IJMUIDEN Het ziet er somber uit voor de tong- visserij in de Noordzee. De vangsten zijn gering en de prijzen liggen hoog. Waar schijnlijk zijn er volgend jaar in Europees verband rigoureuze maatregelen nodig om de tongstand en daarmee de tongvisserij te behouden. „De situatie is zeer ernstig", zegt bioloog dr. D. Boddeke van het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) in IJmuiden. „Hoe ernstig kun nen we pas in november vast stellen". Voorzitter K. Kramer van de Vereniging Visseriibe- langen: „De quota zitten al op het minimum. Als ze volgend jaar nog lager worden, zitten we helemaal in de proble men". Een vishandelaar in IJmuiden: «Tong kost nu ƒ35,- per kilo, een beetje middelmaat. Grote zijn hartstikke duur. Die wa ren er vanochtend trouwens op de afslag helemaal niet. Misschien morgen. Ze zijn al 42,- en 44,- geweest. Reken maar uit: ƒ38,75 inkoop. Het ^iet er niet rooskleurig uit. De prijs zou 25,- tot 30,- moeten zijn en voor de kleintjes 17,50 tot 20,-." Bioloog Boddeke kent die prijzen: „Dan is ieder hapje met goud belegd." Strenge winters Het RIVO heeft net een spe ciaal ingelast onderzoek ge daan om vast te stellen of de jaarklas 1987 aanwezig is. Dat blijkt het geval te zijn, maar hoe de jonge visjes zich ont wikkelen valt nog niet te zeg gen. Zo'n jaarklas is van groot belang voor het herstel van de tongstand. Bioloog dr. Boddeke: „In een strenge winter sterven er veel tongen, maar daarna wordt juist een goede jaarklas gebo ren. In '86 is dat niet gebeurd en dat was een zware tegen slag. Vandaar dat we gespan nen afwachten wat '87 brengt In november zullen we er een eerste indruk van hebben. Ik hoop dat we perspectief op langere termijn kunnen bie den". In augustus en oktober wordt ook onderzocht hoe het er voor staat met de jaarklas '85 die nu aan de maat begint te komen. „Die heeft twee stren ge winters over zich heen ge had en er is veel tong als on dermaats gesneuveld. Dat ge beurt als er gebrek is aan ou dere dieren. Dan richt men zich op de jongste vis." Verdubbeld In de Noordzee zwemt mo menteel minder dan dertigdui zend ton tong, maar hoeveel minder moet nog worden uit gezocht. In 1962 was er nog honderdvijftigduizend ton aanwezig. De strenge winter van 1963 veroorzaakte grote verliezen, maar na de geboorte van een sterke jaarklas nam de hoeveelheid tong jarenlang toe. Onder druk van de visse rij liep de tongstand daarna weer naar beneden. Sinds 1980 heeft de capaciteit van de vis sersvloot zich verdubbeld. Verdrievoudigd zelfs, als je het vergelijkt met 1970. En van die capaciteit richt een groot deel zich op de tongvisserij. De biologen in de Europese visserijlanden verwachten in november met een advies te komen. Mochten er bijzondere maatregelen nodig zijn, dan wordt dat een zaak van de Eu ropese ministerraad. Dr. Bod deke: „De situatie is zorgelijk en ligt politiek erg gecompli ceerd. Je hebt te maken met verschillende soorten visserij en, zoals gemengde, met diver se vismethodes en met de overleving van de vloot op korte én lange termijn. Dat maakt het ontzettend ingewik keld". De besluitvorming in Brussel kost veel tijd. Dr. Bod deke: „In dit soort situaties kan een jaar heel wat beteke nen". Kleinere tong De Urker vissers richten zich voornamelijk op het gebied ten noorden van de Waddenei landen, van Texel tot aan Noorwegen. Er wordt daar weinig gevangen, zegt voorzit ter Kramer van de Vereniging Visserijbelangen. Alleen de Zeeuwse vissers in het Engelse Kanaal vangen nog redelijk wat tong, maar dan wel klei nere. Kramer: „Als we ons aan de huidige quota houden, hebben we het al moeilijk genoeg. Als het nog minder wordt, is het heel ingrijpend. De overcapa citeit aan vissersschepen be draagt nu dertig tot veertig procent. Als de quota verlaagd worden, wordt die nog groter. Mocht de tongvisserij helemaal gesloten worden, dan is het een ramp". „De afgelopen twee jaar visten we 220 dagen. Dit jaar 172 da gen. Daarmee hebben we al ruim twintig procent ingele verd. Van de 90 dagen dit kwartaal vissen we er maar 38. De zeedagenregeling is het tweede kwartaal ingegaan. Al leen al op Urk werden toen vijfentwintigduizend kisten vis minder aangevoerd dan in het tweede kwartaal van 1986. Dat is heel wat op één afslag. Wij hopen van harte dat er niet meer moet worden ingele verd, maar we zien het met vrees tegemoet. We werken nu al op het minimum, maar het gaat nog. Daarbij komt dat de viswerwerkende industrie in nog grotere moeilijkheden raakt dan de vissers zelf wan neer er niet voldoende pro- dukt wordt aangevoerd." BAREND STRANG WASHINGTON Als Milton Pitts een fout maakt, lijdt het aanzienvan president Reagan eronder. Milton Pitts is een gewone burgerman, maar hij werkt in de onmid dellijke nabijheid van de zeer geheime „Situation Room", waar Reagans ontslagen mede werker Oliver North ooit zijn pet ophing. Hij is de hof kapper van het Witte Huis. De 67-jarige Pitts, die door de Washington Post eens is ge noemd „de Chagall van de mannelijke haardos, de Leo nardo van politieke lokken", heeft hooggeplaatste klanten, die sinds 1969 alle presidenten, behalve Jimmy Carter hebben omvat Om de twaalf dagen verlaat Pitts zijn kapsalon in het dure hotel Sheraton-Carl ton, om naar het Witte Huis te wandelen en Reagan in de stoel te zetten in het kappers- - zaakje in het souterrain van de residentie. Pitts ontkent dat Reagan, met 76 jaar de oudste president van de Verenigde Staten, zijn baar verft Hij dacht dat voorheen ook, maar sinds hij voor het eerst de schaar zette in bet dikke, brui ne haar van zijn nieuwe client, weet hij beter. Milton Pitts vestigde zich 45 jaar geleden uit South Caroli na in Washington, D.C. Hij kreeg dankzij invloedrijke klanten een goede naam en in 1969 een aanbeveling voor het Witte Huis. Wanneer hij de presidentiële haardos knipt, staan er voor de deur van zijn winkeltje rechercheurs van de geheime dienst Reagan moet twintig dollar per beurt beta len. En terwijl Pitts het mes erin zet, wacht hij op de klant eronder om de conversatie te openen. Soms bekijkt Reagan oude films op de televisie of babbelt over actuele zaken. Tondeuse De president is volgens zijn barbier altijd om door een rin getje te halen. Nixon en Ford waren minder zelfverzekerd en riepen hem altijd op voor wassen, drogen en wat bij knippen wanneer ze op de te levisie moesten. Toen Ford na Nixons gedwongen aftreden in 1974 president werd, zag Pitts erop toe dat zijn kaalheid wat minder duidelijk was. „Het zit met uw welnemen helemaal verkeerd,zei Pitts tegen hem. En hij ging het nieuwe hoofd te lijf met shampoo, föhn en elektrische tondeuse. Ford kwam er onder vandaan met een haardos die dikker aandeed. Nixon was daarente gen een nog groter uitdaging aan Pitts' vakmanschap. Toen hij deze president voor Twintig procent van Reagans haar is grijsgetint; de rest is echt (ongeverfd) zwart. De spuuglok is een al te zeer ge liefd object voor spotprenten, vandaar dat kapper Milton Pitts deze een beetje tempert. FOTO: AP het eerst kreeg, was zijn haar te lang, te glimmend door vet te pommade, te hoog van vo ren en te kort van achteren. Het geheel deed de karakteris tieke roetsj baan van een neus nog langer lijken. Kapper Pitts maakte het haar dikker aan de zijkanten en lager in de nek en liet de pommade de pom made. Op 8 augustus 1974, vlak voor zijn aftreden, riep Nixon Milton Pitts voor een laatste behandeling. De presi dent ging zitten en zei wat hij altijd zei: „Zoals gewoonlijk, graag.Jimmy Carter nam zijn eigen kapper mee. „De mensen vragen me wel eens, „Milt, knip je ook Democra ten?" Maar mijn schaar kent het verschil tussen een Demo craat en een Republikein niet". Gudrun (links) tijdens één van de vele shows in het dolfinarium. HARDERWIJK De IJs landse orka Gudrun gaat het Zeedierenpark Harderwijk verlaten. Medio november wordt de zwaardwalvis naar de Verenigde Staten overge bracht, waar ze in handen komt van het grootste zeedie renpark ter wereld, Sea World. De bedoeling is dat Gudrun daar ten minste twee nakomelingen zal baren. Gu drun kon zich in Harderwijk niet voortplanten omdat haar enige partner Magnus binnen drie maanden overleed aan leukemie. Alleen in de VS le ven verder nog mannetjes zwaardvissen. Gudrun blijft wel eigendom van het dolfinarium. Op zijn beurt „leent" Harderwijk van Sea World drie zwarte zwaardwalvissen. Gudrun heeft ruim tien jaar in Harder wijk geleefd. Destijds werd zij door een eigen expeditie van het dolfinarium uit de IJsland se wateren gepikt voor onder zoek, voortplanting en natuur lijk de shows waardoor het dier alom bekendheid geniet. Haar naam dankt ze aan het schip waarmee zij gevangen is. Na het ovelijden van Magnus groeide Gudrun op tussen dol fijnen, waarvan zij de manne tjes als leiders accepteerde. BUITENLANDERS DUPE VAN OORLOG IN SURINAJj DEN HAAG De oorlog in Suri me tussen legerleider Bouterse rebellenleider Ronnie Brunsv heeft het Nederlandse ministi van justitie in grote problemen bracht Het kan de enorme hoev heid visum-aanvragen van rinamers die naar Neder willen niet meer verwer Hierdoor is eveneens vertraging ontstaan in de handeling van visumaan gen van bijvoorbeeld mei uit de Oostbloklanden en ka. Honderden, misschien duizenden buitenlanders nen daarom niet op de a sproken tijd naar Nederl Mensen uit landen waar visum verplicht is moeten nimaal twee maanden w ten op de visa; normaal di de afwikkeling meestal langer dan zes weken. De overbelasting is ontsl doordat Surinamers de ee helft van dit jaar massaal voor Nederland hebben aai vraagd. De eerste helft van jaar bedroeg dit aantal 23 terwijl Justitie vorig jaar in taal 18.000 visa aan Sur mers gaf. De steeds slee wordende leefsituatie in S name heeft de enorme stij veroorzaakt, zo zeggen Sur mers in Nederland. „We h onze familieleden een po hier naar toe om bij te men". Veel gastgezinnen waar tenlanders zouden loge bellen met justitie waardoo lijnen van het ministerie a toe overbezet raken. Al dit lefoontjes van ongeruste n sen zorgen nog eens voor e vertraging, „want onze n sen komen nauwelijks toe het afwerken van de visa, dat ze die mensen te w« moeten staan. Ja, het is ongelooflijk", zegt just woordvoerder H.V. Holtes, gin deze maand is de behai lingsprocedure van visa vereenvoudigd. Jusitie hl dat door deze maatregel achterstand in de komt maanden drastisch kan den teruggebracht. FOTO: PERS UNIE Zomertijd, vakantietijd. Dat geldt ook voor onze correspondenten verspreid over Europa en in de Verenigde Staten. Zij zijn echter niet op vakantie, maar gingen op zoek naar Nederlan ders in den vreemde die hun brood verdienen in de toeristische en/of recreatieve sfeer. Van daag het vijfde en laatste deel in deze serie over Hollands ondernemerschap buiten de gtenzen: een Nederlands pretpark ten zuiden van Londen. PRETPARK GEBROEDERS BEMBOOM TREKPLEISTER BRITSE JEUGD: De Bembom Brothers in hun sensationele „witte knokkel-pretpark" ten zuiden van Londen. FOTO: PERS UNIE (Van onze correspondent Roger Simons) MARGATE Het pret park van de Nederlandse „Bembom Brothers" is een van de grote trek pleisters van Zuidoost- Engeland. Vanuit Lon den en omstreken haas ten jongelui zich elke zo mer in dichte drommen naar het kustplaatsje Margate om in dit recre atieoord hun durf op de proef te stellen. De Bembom Brothers zijn onmiskenbaar gespecialiseerd in attracties die de haren van hun klanten te berge doen rijzen. Zo komt het, dat deze ondernemende Hollandse he ren in Margate met reusach tige bijval zorgen voor wat de Engelsen noemen „white knuckle"-vermaak. Het ver schijnsel witte knokkels doet zich voor bij pretparkbezoe kers met groot lef, die zich behoedzaam vastklampen aan betrouwbare stangen, terwijl een of ander Bem- bom-vehikel hen in de ruim te slingert. „De mensen wensen angst aanjagende sensatie," zegt Willem Bemboom (32), die ons in Margate te woord staat. Hij is een rustige man en maakt ons er direct op at tent dat we zijn pretpark moeten bekijken in het per spectief van een bloeiend fa miliebedrijf, in Slagharen op gericht door zijn vader, J. H. Bemboom (65), stichter-uit vinder van Nederlands be roemde vier sterren Pony park. De familie Bemboom (twee dochters en zeven zonen) drijft momenteel drie pret parken, waarvan twee in het buitenland, met name dat van Margate en de OK Cor ral in het Zuid-Franse Cuges les Pins, tussen Marseille en Toulon. Beide recreatiecentra staan op naam van de Bem bom Brothers. „Ook in ons paspoort ontbreekt in onze familienaam één o," zegt Willem, oudste van de Bem- boom-zonen. Concurrentie De beslissing van het grote gezin Bemboom om ook over de grens te gaan werken, was een gevolg van alsmaar toe nemende concurrentie. Eind jaren zeventig trokken de Bembooms naar Zuid-Frank rijk, waar in Cuges les Pins vlakbij de Cóte d'Azur een klein recreatiepark, gespecia liseerd in cowboy-snows, te koop was. Henk Bemboom kocht dit parkje. Zijn oudste zonen maakten er gelijk de „Bemboom Brothers OK Cor ral" van, met fantastische at tracties, precies dezelfde als die welke in het Ponypark Slagharen staan, maar het al gemene thema van de „OK Corral" is cowboy-achtig ge bleven. „Toen dat goed liep in Frankrijk kwamen wij door omstandigheden ook in con tact met mensen die een lu napark van zes hectare te koop hadden in Engeland," vertelt Willem Bemboom. „Wegens onze goede ervarin gen in Nederland en in Frankrijk durfden wij ook deze stap aan. Dat was in 1982. Wij hebben het pret park van Margate gekocht en van het begin af met gloed nieuwe attracties er een groot succes van gemaakt." Margate is een Engels bad plaatsje van lagere rang, waar weinig te beleven valt. Het heeft geen enkel behoor lijk restaurant en zelfs geen hotel dat je je vrienden en kennissen zou aanbevelen. Het plaatselijke pretpark was erg verwaarloosd, maar de „Bembom Brothers" hebben het opnieuw aantrekkelijk gemaakt. Bij het pretpark van de Bem bom Brothers in Margate hoort ook een pand waarin een bingozaal, enkele biosco pen en een viertal squashba- nen zijn ondergebracht. De familie Bemboom is goed op weg om van haar eerste Brit se recreatiecentrum Enge- lands fijnste pretpark te ma ken. Entreegeld Hoeveel kost het om het „witte knokkels"-pretpark van Margate te bezoeken? „Vroeger was hier nog het systeem van kracht dat in de meeste Engelse recreatiepar ken toegepast wordt," licht Willem Bemboom toe. „De bezoekers moesten per at tractie betalen. In 1982 pior nierden wij in Nederland en Frankrijk al met een systeem waarbij iedereen hetzelfde entreegeld betaalt en verder alles vrij is. Deze eenvoudige formule betekent zoveel mo gelijk recreatie voor relatief weinig geld. Omdat de familie Bemboom haar drie pretparken con stant aantrekkelijk probeert te houden, verwisselt zij ge regeld attracties onderling. Maar het kan ook voorko men, dat zij attracties over heeft, omdat zij er weer nieu we heeft gekocht. Alle sur plus aan attracties wordt te genwoordig door de Bem booms in Engeland ver huurd. Aan deze bedrijvig heid hebben zij het te danken dat zij vandaag de dag op verschillende Engelse pret park- en andere locaties zeer goed zijn vertegenwoordigd. Het Bemboom-familiebedrijf bezit momenteel al over ruim honderd grote en bijzonder sensationale attracties. Twee complete Engelse parken draaien met niets anders dan Bemboom-witte kneukels pretapparatuur. Deze wordt begeleid door Nederlands technisch personeel dat de hele zaak runt. Een goed voorbeeld hiervan is het park Pleasurewood Hills, gelegen tussen Great Yarmouth en Lowestoft. Alle attracties van dat recrea tieoord zijn eigendom van de Bembom Brothers, maar het park zelf behoort anderen toe. Afgelopen jaar stonden er ook Bembom-attracties op de pier in Brighton. Waaghals „Als u mij vraagt wie het im perium van de Bemboom-re- creatiecentra tot stand heeft gebracht, dan luidt het ant woord kort en klaar: mijn vader, Henk Bemboom," zegt zoon Willem. „Hij is een ge boren organisator, die de touwtjes nog steeds zeer goed in handen heeft. Oorspron kelijk was mijn vader markt koopman, geboren in Slagha ren, waar zijn ouders toen al een winkel van huishoudelij ke artikelen hadden. Hij heeft die verder uitgebreid; het is een zaak die nog steeds bestaat en trouwens blijvend door ons wordt geëxploi teerd." „Alles wat mijn vader onder neemt, heeft hij zeer goed doordacht. Hij is beslist geen waaghals die op goed geluk af risico's neemt. Hij voelt erg goed aan wat de mensen verlangen, hij ziet de moge lijkheden en gaat voor geen enkele uitdaging uit de weg Mijn vader spreekt overigens geen vreemde talen geen woord Frans, geen woord Engels. Wij als jongens heb ben alles voor hem vertaald, met hem de zaken bekeken en met hem de nodige beslis singen genomen. Moesten er onderhandelingen worden gevoerd, dan deden wij dit in naam van vader en op de manier die hij ons had opge dragen." Willem Bemboon: „Wij zitten vlakbij het strand en de zee, op een plaats die doorlopend mensen aanlokt en dit altijd1 zal biiven doen. Daardoor komt het dat wij ons zelfs niet speciaal hoeven in te spannen om het bestaan van ons pretpark te adverteren. Wij trekken een heleboeï jongelui aan, vooral teena-1 gers, die tuk zijn op sensatio nele attracties. Wij hebben dingen die zij opwindend vinden, en wat de toekomst betreft zijn de mogelijkhedenl om telkens weer voor de dag te komen met nieuwigheden die sensationeler zijn dan wat de mensen hier al konder smaken, nog onvoorstelb groot".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6