Schoonvegen van Golf in feite peuleschil ir> Rome en Bonn voor Europees overleg over Golfoorlog Ook Noordzee heeft een mijnenprobleem Frankrijk dreigt met ingrijpen tegen Libië Hjïtênland Dien houdt esjins i de grond inieuw traangas in straten Seoul Archeologen leggen bordeel bloot fULKMAAR-MUNENJAGERS JjLTRA-MODERNE „TUPPERWARE-SCHEPEN" Vakantiereizen naar Golfstaten Reagan wil „produktief" zijn in laatste maanden DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1987 PAGINA 5 uur) HAU De Poolse lucht- aatschappij LOT heeft be- alle vliegtuigen van het Iljoesjin-62M aan de grond te den voor groot onderhoud en injfcectie. In mei stortte een Iljoes- 111 neer. Daarbij kwamen 183 sen om het leven. LOT ver- itte dat het onderhoud en de ictie lange tijd zou duren. Om «[toestellen tijdelijk te vervan- ia zullen DC-8's en Toepolevs- worden ingezet. Met het inzet- van de DC-8's is het de eerste h r dat LOT gebruik maakt van in de VS gèmaakt toestel. Studenten botsen letterlijk met de oproerpolitie tijdens een demonstratie tegen de regering Chun Doo Hwan. FOTO: AP ~Z%~ Regering dreigt staking te breken: SEOUL Voor het eerst was aan de ongeveer 40.000 sinds de Zuidkoreaanse rege- stakers die actie voeren voor ring vorige maand instemde loonsverhoging en verbetering met politieke hervormingen is van de werkomstandigheden, het gisteren in Seoul tot bot- De minister van arbeid Lee singen gekomen tussen de- Hun-ki verklaarde dat als de «monstranten en oproerpolitie, arbeidsconflicten „de nationale De betogers, die de vrijlating economie en de sociale stabili- van politieke gevangen eisen, teit van het land bedreigen, de raakten slaags met de politie regering tot drastische maatre- toen zii probeerden vanaf de gelen zal overgaan". Tot nu rooms-Katholieke kathedraal toe heeft de regering zich af- Myongdong door het centrum zijdig gehouden van het ar- van de hoofdstad te trekken, beidsconflict. De organisatoren van de bij- De auto- en motorfietsindus- w w eenkomst zeiden dat hun initi- trie, waar jaarlijks in totaal 1,5 bij het verzenden van goede- atief ook een steunbetuiging miljoen auto's en motorfietsen ren per schip. worden geproduceerd, wordt het zwaarst door de stakingen getroffen. Volgens de regering kost de staking het land alleen al in deze bedrijfstak dit jaar tenminste ruim 120 miljoen gulden aan inkomsten. Be langrijke exportindustrieën als machinebouw, scheepsbouw, textiel, metaal, schoeisel en le vensmiddelen, hebben even eens onder de acties te lijden. Stakingen in het transport hebben geleid tot vertragingen ASHKELON Een Amerikaans team van archeologen heeft in de Israëlische badplaats Ashkelon de resten van een bordeel blootgelegd dat stamt uit de 4e eeuw. Er zijn resten gevonden van hartvormige pilaren, een vroege versie van een bubbelbad en een uithangbord met daarop in het Grieks de tekst: „Kom binnen, geniet, en....". Het laatste deel van de tekst zal een raadsel blij ven omdat het opschrift zich in een ta melijk vervallen staat bevindt. Volgens de archeologen blijkt uit andere gege vens dat het duidelijk een bordeel be treft dat gebouwd is tijdens het Byzan tijnse Keizerrijk. Het bordeel maakte deel uit van een groter complex met een villa en baden. a UJSWIJK/BAHREIN Mijnen" zijn sinds kort o iet sleutelwoord in de J: lerichtgeving over de 95 loog opgelopen spannin- 1(* en in de Perzische Golf. ]JJ fu ook buiten de Golf i3i irijvende mijnen gesigna- eerd zijn, heeft het op- si uimen van deze anonie- J ne „sluipmoordenaars" 5?*le hoogste prioriteit ge- Q xegen. De komende 375 naand zullen behalve 37. Amerikaanse mijnbestrij- 102 lingshelikopters na lang looi larzelen ook twee Fran- se- en vier Britse mijnen- 3; agers in dit gebied actief vorden. 149. 97 )e Britse en Franse marines 263 lebben daarbij de beschik- 153. ing over de modernste tech- ïieken voor het onschadelijk naken van drijvend of veran- 75 tad wapentuig. De Britse o nijnenjagers van de Hunt- klkse kunnen mijnen zowel psporen als vernietigen, 'elk type mijnenjagers Parijs sturen werd niet meege- :ld, maar vrijwel zeker be- sft het twee mijnenjagers uit Alkmaar-klasse. De Alk- iaar-mijnenjagers zijn veruit modernste mijnbestrij- ings-vaartuigen van Franse ïarine en het is niet te ver rechten dat Parijs een „twee- e keus" doet voor acties in Ie Golf. werf Van de Giessen-de loord Marinebouw in Alblas- rdam zal een Franse opera- in de Golf met enthousias- begroeten. Vanaf 1975 2«^heeft Van der Giessen in nau- re samenwerking met Yankrijk en België deze ui- frst-moderne schepen ont- sJïwikkeld en het toeval wil dat uitgerekend Koeweit de laat ste maanden grote belangstel ling toont voor de Alkmaar- schepen. Als Frankrijk inder daad deze mijnenjagers in de Golf gaat inzetten bekent dit, dat Koeweit een gratis de monstratie van deels Nederlandse handelswaar voor zijn deur krijgt. Tupperware Bij de Nederlandse marine worden de Alkmaar-mijnen- jagers wat neerbuigend „Tup- perware-schepen" genoemd, maar die benaming slaat uit sluitend op de met glasvezels versterkte polyester romp. Voor dit materiaal is gekozen om te voorkomen dat de mij nenjagers zelf ten prooi vallen aan magnetische mijnen. An dere landen hebben om de zelfde reden houten mijnenja gers in de vaart. Alleen de Westduitsers maken nog sta len mijnenjagers. Met hun ruime ervaring in het bouwen van onderzeeërs zijn ze er in geslaagd deze schepen niet- magnetisch te maken. Het varen met een houten of polyester schip is in de Golf trouwens geen overbodige luxe. Hoewel hier tot dusver re alleen nog ouderwetse mij nen gesignaleerd zijn de klassieke „bol-met-horens" is het goed mogelijk dat Iran of Irak op de internationale wapenmarkt moderner tuig te pakken hebben gekregen. Dat zouden dan behalve magneti sche mijnen ook plastic mij nen kunnen zijn, die met so nar moeilijk zijn op te sporen, of akoestische mijnen die rea geren op bewegingen in het water en zelf hun doel opzoe ken. Ook zijn er drukmijnen (reagerend op drukverande ringen) en mijnen die de voorgenoemde eigenschappen combineren. Maar de heden daagse mijnenjagers zijn vol gens bijzonder goed opgewas sen tegen zelfs het modernste wapentuig. Volgens ingewij den is het het opsporen en vernietigen van uiteenlopen de types mijnen in principe een peuleschil. Vegen en jagen Bij de techniek van de mijn- bestriiding moet een onder scheid gemaakt worden tus sen het mijnenvegen en het mijnenjagen. Bij het mijnen- végen wordt met een lier op het achterdek een mechanisch veegtuig uitgezet, dat met be hulp van snijkabels de veran kerde mijnen lossnijdt. Aan het veegtuig kunnen appara ten bevestigd worden die de akoestische en magnetische mijnen laten exploderen. Ook is het mogelijk de mijnen met een simpel geweerschot tot ontploffing te brengen zodra ze boven komen drijven. Een mijnenjóger werkt met behulp van sonar-apparatuur een soort onderwater-ra dar die de mijnen in de vaarroute vóór het schip kan opsporen. De detectie-sonar aan boord van de Alkmaar- mijneniager kan al al op een afstand van negenhonderd meter voorwerpen met de grootte van de klassieke mijn waarnemen. Met een tweede systeem, de klassificatiesonar (bereik: driehonderd meter), is het mogelijk te bepalen of de groene stip op het beel- scherm van de sonar werke lijk een mijn is, en niet bij voorbeeld een van boord ge slagen olievat. In geval van twijfel kunnen kikvorsman nen de beslissende diagnose stellen. Paradepaardje Het paradepaardje van de Alkmaar-klasse is echter de zogeheten „PAP"; een draad- geleide mini-onderzeeër die met een tv-camera is uitge rust. Wordt op de sonar iets verdachts waargenomen, dan kan deze robot er op uit ge stuurd worden om het voor werp nader te onderzoeken. Het bootje kan ook een sprin glading bij de mijn plaatsen, die dan na terugkomst vanaf de commando-brug tot ont ploffing wordt gebracht. Ook de Britse mijnenjagers be schikken over dergelijke mini-onderzeeërs en sonar- apparatuur. Om te voorkomen dat koop vaardijschepen en olietankers van de schoongeveegde route afwijken en alsnog op een mijn lopen, wordt de afgeleg de route via moderne naviga- tie-systemen tot op de meter nauwkeurig geregistreerd. Het is dan de beurt aan kon vooien in de Golf de schoon geveegde routes nauwkeurig te volgen. Meestal zullen deze routes gelijk lopen met de vaargeulen, die relatief een voudig te herkennen zijn. Internationaal worden mij nenjagers van de Alkmaar- klasse zo'n beetje beschouwd als het neusje van zalm op mijnbestrijdings-gebied. Niet voor niets dringen de VS al enkele weken aan op de vor ming van een internationale (westerse) vloot van mijnenja gers om de „rommel" in de Golf grondig op te ruimen. Amerikaanse defensie-specia listen hebben beschaamd vastgesteld dat het gebrek aan „eigen" mijnenvegers en -ja gers zo'n beetje de achilles hiel vormt van de indruk wekkende Amerikaanse ar mada in de Golf. Technisch is het met vereende krachten „schoonvegen" van vaarrou tes in de Golf dan ook goed mogelijk. Maar politiek wil de samenwerking nog niet van de grond komen. PAUL KOOPMAN Op de voorplecht van een marineschip van de Verenigde Arabische Emiraten speurt men de zee af op zoek naar drijvende mijnen. FOTO: AP DEN HAAG/ROME- /BONN Italië en West- Duitsland hebben inge stemd met het idee van minister van buitenlandse zaken Van den Broek een bijeenkomst te beleggen van de landen van de Westeuropese Unie (WEU) over de Golfoor log. Nederland is sinds 1 juli voor zitter van de WEU, waarvan West-Duitsland, Groot-Brit- tannië, Frankrijk, Italië en de Benelux lid zijn. Sinds bijna drie jaar geleden werd beslo ten de organisatie nieuw le ven in te blazen, komen de ministers van buitenlandse zaken en van defensie ten minste twee maal per jaar bij een. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag wil men nog niet specu leren over de mogelijkheid van een speciale WEU-minis- tersconferentie over de Golf oorlog, omdat nog niet alle landen hebben gereageerd op de ideeën van Van den Broek. Iran heeft Groot-Brittannië en Frankrijk gewaarschuwd dat hun schepen in de Perzi sche Golf het doelwit kunnen worden van een Iraanse aan val mocht Irak „problemen veroorzaken". De waarschu wing is een reactie op het be sluit van Londen en Parijs om mijnvegers naar het gebied te sturen. Volgens welingelichte bron nen heeft de Amerikaanse marine in de vaste havens en ankerplaatsen van Ameri kaanse schepen in de buurt van de Golf duikers ingezet in de strijd tegen de mijnen. Een en ander is een reactie op de vondst van zeemijnen buiten de Perzische Golf. Overigens houden deskundigen er reke ning mee dat de in de Golf van Oman aangetroffen mij nen kunnen zijn afgedreven uit de noordelijker gelegen Straat van Hormoez. Een opengewerkte tekening van een mijnenjager van de Alk- maar-klasse. De schepen zijn 47 meter lang, negen meter breed en bieden plaats aan 49 opvarenden. Belangrijke de len van het schip zijn onder andere de commandocentrale (1), de „PAP"-onderzeeërtjes (2), de lier voor het veegtuig (3) en de sonar voor het „jagen" op mijnen (4). TEKENING: KONINKLIJKE MARINE RIJSWIJK Niet alleen de Perzische Golf heeft een probleem met drijvende of verankerde mijnen. Ook onze eigen Noordzee is goed beschouwd één groot mijnenveld. Tweeënveertig jaar na de Tweede Wereldoorlog speuren Nederlandse mijnenjagers nog steeds naar explosieven onder de zeespiegel. Volgens informatie van de Nederlandse marine zijn tijdens de beide wereldoorlogen niet minder dan een half miljoen mij nen in de Noordzee beland. Daarvan zijn er nog maar een paar duizehd opgespoord. Nog steeds kan het gebeuren dat een viskotter als bijzondere vangst een bol met horens bin nenhaalt. De Explosieven Opruimings Dienst moet er dan aan te pas om het bijna antieke explosief onschadelijk te maken. De meeste mijnen laten de marines van Nederland, Groot- Brittannië, België en Frankrijk met rust, omdat ze ver buiten de vaarroutes liggen. Hoewel de scheepvaartroute tussen Groot-Brittannië en Nederland één van de drukst bevaren ter wereld is, houdt de geregelde scheepvaart zich strikt aan de voorgeschreven veilige vaarroutes. Bij de mijnbestrijding in de Noordzee wordt overigens al ja renlang innig samengewerkt. Zo zijn in de mijnbestrijdings- groep „Standing Naval Force Chanel" behalve Nederlandse jagers ook Britse, Belgische en Duitse schepen actief. Dene marken, de Verenigde Staten en Noorwegen verrichten inci denteel hand- en spandiensten voor deze vlooteenheid, die onder NAVO-commando staat. BAARN De reisorganisator Arke heeft vakantiereizen naar de Golfstaten in zijn programma opgenomen. „Bij het voorbe reiden van de reizenprogramma's wisten we natuurlijk niet dat er spanningen in de Perzische Golf zouden ontstaan", aldus een woordvoerder van Arke bij de presentatie van de winter- programma's '87-'88. Mede door de ontwikkelingen in de Golf zal het waarschijnlijk niet storm lopen op deze nieuwe bestem mingen. De touroperator verwacht een klein aantal „toeristi sche pioniers". Volgens het Centrum Informatie en Documen tatie Israël (CIDI) is de informatie die Arke geeft over de Golfstaten verre van volledig. Zo zou te weinig worden verteld over misstanden in bijvoorbeeld Saoedi-Arabië en over de moelijke positie van vrouwen in de landen. Bovendien heeft het CIDI er problemen mee, dat de reizen naar de Arabische landen in een aparte brochure staan vermeld en niet in een gids met onder meer de reizen naar Israel. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Presi dent Ronald Reagan heeft gisteravond gezegd dat in de resterende maanden van zijn ambtstermijn zijn belangrijkste doelstellin gen zijn een wapenak koord sluiten met Mos kou, vrede bereiken in de Perzische Golf en het Midden-Oosten, de demo cratisering van Nicaragua en voorkomen dat de Rus sen vaste voet aan de grond krijgen in Midden- Amerika. Tenslotte gaf de president te kennen er naar te streven de begro ting weer in evenwicht te brengen. „Ik heb nog ze ventien maanden als pre sident te gaan," aldus Reagan „en die moeten produktief zijn en voor spoedig voor het Ameri kaanse volk." Na zijn televisierede, waarin Reagan de verantwoordelijk heid van het Iran-Contra- schandaal op zich nam, sprak de Democratische senator George Mitchell harde taal maar anderzijds ook verzoe nende woorden. Volgens hem heeft Reagan „ernstige fouten" begaan door de wapenleveran ties aan Iran goed te keuren. „Maar als fouten eenmaal zijn toegegeven en gecorrigeerd, moeten we er een streep onder zetten". De Republikeinse af gevaardigde Henry Hide, die eveneens zitting heeft in een onderzoekscommissie inzake Irangate, vond de toespraak van Reagan „uitstekend". De commissies die voor het Amerikaanse Congres de Iran- Contra-affaire onderzoeken hebben tot nu toe bijna 4,5 miljoen gulden aan de zaak ge spendeerd, en zullen als zij hun werk in oktober neerleg- ?g- gen waarschijnlijk het dubbele ig hebben uitgegeven, net geld worden rond bedrag Van honderd stafleden betaald die de commissies van Huis en Se naat moeten bijstaan. Bondsrepubliek en DDR wisselen spionnen uit BONN De bondsrepubliek Duitsland heeft gisteren bij de grensovergang Herrleshausen aan de Oost-Duitse grens drie spionnen geruild tegen een Westduitse spion en een vrouwlijke gevangene uit de DDR. Deze vrouw, de Oost- duitse arts Chris ta-Karin Schumann, zat sinds 1979 ge vangen nadat ze door een mili taire rechtbank werd veroor deeld tot 15 jaar hechtenis. Haar man, een Oost-Duitse ad miraal, was bij een vluchtpo ging naar het westen gearres teerd en doodgeschoten. Britse politie pakt verdachten miljoenenroof LONDEN De Britse poli- tie heeft gisteren negen per sonen gearresteerd die ervan worden verdacht vorige maand de kluisloketten van een bank in Londen te heb ben leeggeroofd. Bij de zeer professioneel uitgevoerde roof, waarbij de daders zich voordeden als cliënten, werd voor miljoenen aan geld en juwelen buitgemaakt. De bende, bestaande uit vier Ita lianen en vijf Britten, zou een band hebben met de maffia. Tegelijkertijd heeft de politie een groot gedeelte van de buit, die tegen de 70 miljoen gulden ligt, weten te achterhalen. ':up N'DJAMENA Libië heeft gisteren opnieuw plaatsen in het noorden van Tsjaad gebombar deerd, onder meer Kouba- Olanga, een dorp ten zui den van de 16e breedte graad. Frankrijk heeft al tijd gezegd Tsjaad te zul len beschermen wanneer het land onder de 16e breedtegraad wordt aan gevallen. Parijs had Libië eerder op de dag gewaarschuwd dat het zich het recht voorbehoudt mi litair in te grijpen in het geval Tripoli op grote schaal aanval len uitvoert op het noorden van Tsjaad. Frankrijk „blijft steun geven aan de territoriale integriteit van Tsjaad en zal zichzelf de middelen, ook mili taire middelen, niet ontzeggen daaraan zijn bijdragen te leve ren", aldus minister van de fensie, André Giraud. Sinds Tsjaad afgelopen zaterdag het dorp Aouzou heroverde op het noordelijke buurland, heeft de Libische luchtmacht iedere dag bombardementen uitge voerd. Over de strijd tussen Tsjaad en Libië in het omstre den Aouzou-gebied herhaalde ■Giraud dat deze „Frankrijk niet aangaat", omdat het bo ven de 16e breedtgeraad ligt, waar geen Frans protectoraat geldt.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5