Lucht verkoopt het best aan de deur N n: Hogere ambtenaren willen gesprek met Van Dijk Prijzen zomer groenten rijzen de pan uit IEUWO Liefdadigheid dreigt door „groene" kaart miljoenen mis te lopen Schoolverlaters doen werkloosheid stijgen BINNENLAND CetdaeSomont Uitgelaten in zwembad ITALIAANSE SUPERWORM, GEB-MAN EN „AARDIGE BEDRIEGER" VANDAAG^ IN HET W Geketende Turken tor-s IBM ontwikkelt geheugenchip van 256 megabits Pyromaan bekent tien branden DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1987 PAGINA 3 NIJMEGEN Als protest tegen het hon- deweer van de (afgelopen?) zomer, heeft üet Sportfondsenbad West in Nijmegen de b®sloten ziJn buitenbad een uur lang be schikbaar te stellen voor honden en hun eten bazen. Het laatste uur van het seizoen, op ih 31 augustus, mogen hondebezitters hun pai dieren voor drie gulden uitlaten in het .ani iwembad en er zelf ook inspringen, als ze ligsn willen. Het bad is niet bang dat andere be- L zoekers door de actie afgeschrikt worden, i I ywant die zijn er toch niet. „Het is echt eel vervelend geweest de afgelopen we- Haast niemand kwam hier zwem- aldus een woordvoerster van het zwembad. Drugsbestrijding in Nederland boekt successen DEN HAAG - Nederland is niet het paradijs voor drugsgebruikers zoals dat in het buiten land wordt gepresenteerd, zo heeft Jaap van Meekren gisteren aangetoond in het tv-pro- gramma Nieuwslijn. Hij zette de volgende fei ten op een rijtje: volgens de Centrale Recher che Informatiedienst in Den Haag zijn vorig jaar 540 kilo heroïne, 274 kilo cocaïne, 85 kilo amfetaminen en maar liefst 48.000 kilo hasj en marihuana in beslag genomen. De politie nam ruim 3.000 drugszaken in behandeling: het ging daarbij om in totaal 500 verdachten. Vol gens gegevens van het ministerie van volksge zondheid is het aantal gebruikers van hard drugs vorig jaar stabiel gebleven of iets afgeno men. Het aantal softdrugs-gebruikers is duide lijk teruggelopen. Zware celstraf voor overvallers tankstations AMSTERDAM De Amster damse rechtbank heeft gisteren twee leden van een bende die vo rig jaar een aantal berovingen op tankstations heeft gepleegd, ver oordeeld tot vier en vijf jaar ge vangenisstraf. De twee, 22 en 34 jaar oud, voerden met vier ande re daders niet alleen overvallen op tankstations uit, maar ook op geldlopers, winkeliers en burgers. Zij maakten daarbij vele hon derdduizenden guldens buit. De overvallen hadden veelal hetzelf de patroon. Gewapend met vuur wapens en met nylonkousen over het hoofd ontdeden de overval lers de slachtoffers van hun geld. Kampeerder door stroom gedood WIERINGEN Op een cam- ping in Wieringen is gisteren een 34-jarige Fransman door elektrocutie om het leven ge komen. Het ongeval deed zich voor toen de man zijn kam peerauto van de stroomvoor ziening van de camping afkop pelde. De kabel naar het voer tuig bleef daarbij aangesloten op het stroomverdeelpunt van het kampeerterrein. Door een defect,aan de kabel of de stek ker kwam de Fransman onder 220 Volt netspanning te staan. Door het natte gras waarop het slachtoffer stond had dit een dodelijke uitwerking. Boete geëist voor discriminatie bij woningtoewijzing ZUIDBROEK De directeur van de Christelijke Woningbouwver eniging uit Hoogezand heeft zich schuldig gemaakt aan discriminatie toen hij een maand geleden een 22- jarige uit Suriname afkomstige al leenstaande vrouw geen woning wilde toewijzen. Dat zei officier van justitie mr. W. Weer kamp gis teren voor het kantongerecht in Zuidbroek. Hij eiste een boete van duizend gulden. Volgens de aan klacht wilde de directeur in de wo ning liever een blank Nederlands gezin hebben, dat een voorbeeld functie voor de buurt moest wor den. DEN HAAG De prijzen van zomergroenten rijzen de pan uit. De Nederlandse consument betaalt nu bijna drie keer zoveel voor sperciebonen en snijbonen als vorig jaar. Twee keer zo duur zijn tomaten, sla, komkommers en bloemkool. De slechte zomer en een tijdelijke toena me in de export zijn de oorzaken van deze prijsstijgin gen. ïdd( J laj ld v htbj DEN HAAG Het scala bloj van smoesjes en nep- praktijken waarmee kleine en grote oplich ters nietsvermoedende slachtoffers bedriegen, blijkt altijd weer groter te zijn dan men voor mo gelijk houdt. Zo verza melt de Bredase justitie oplichters opereren echt niet alleen in de grote steden. Stad of platteland, overal lieij momenteel aangiftes in een zaak waarin tiental len wormenkwekers voor tienduizenden gul dens zijn opgelicht. Een Italiaanse Superworm zou volgens bedriegers een grote winst opleve ren. Maar de goedgelovi ge kopers werden voor tienduizenden guldens pootje gelicht. Woord voerders van politie en justitie waarschuwen ook nu weer: bij oplichting is de werkelijkheid is altijd bonter dan ons voorstel lingsvermogen. Oplichters maken zelfs slachtoffers onder mensen die van zichzelf zeker wisten nooit in een truc te zullen j stappen. Voor buitenstaan- I ders is het vaak een raadsel hoe iemand zich zo in de ma ling kan laten nemen. En om misverstanden te voorkomen: maken ze slachtoffers, zo blijkt uit de verhalen van woordvoerders van verschil lende politiekorpsen. In Amsterdam is kortgeleden een schoorsteenveger actief geweest die zelfs de meest voorzichtige huisvader nog om de tuin wist te leiden. „Ik dacht, zoiets gebeurt mij niet, daar ben ik veel te wantrou wig voor. Zo lang in Amster dam wonen en dan nog op een verschrikkelijke manier de boot ingaan, dat valt me van mezelf tegen", vertelt ie mand die het is overkomen, maar uit schaamte zijn naam niet vermeld wil zien. In het café Nep-schoorsteenvegers ko men zoals alle oplichters bij zonder vertrouwenwekkend over. „Uw buren hebben reeds enkele malen naar te vredenheid van mijn dien sten gebruik gemaakt, mis schien bent u ook wel geïnte resseerd", luidt vaak de in troductie. Zo'n nep-schoor- steenveger doet echter zo als pas maanden later blijkt niet meer dan een ladder tegen het huis zetten, om een tijdje in de kroeg te gaan zitten. Een uurtje later is het karwei zogenaamd ge klaard, waarbij ook nog een aantal reparaties zouden zijn verricht. Totale kosten meer dan honderd gulden. In dezelfde stijl werken ook tal van mensen die zich voor doen als ambtenaar van het gemeentelijk energie- of wa terleidingbedrijf. Een 79-jari- ge Rotterdamse liet onlangs twee mannen binnen die zei den dat ze naar de waterlei ding kwamen kijken. Zelfs toen ze in de keuken werd geparkeerd „om op de kraan te letten" kreeg ze geen arg waan. Dat kwam pas achter af, toen ze het lieve sommetje van ƒ28.000 miste. En zo moest een 84-jarige plaatsge- note van twee „GEB-ambte- naren" in de keuken tegen de gasleiding tikken in ver band met een mogelijk gas lek. Intussen konden zij el ders in de woning hun gang gaan. Met het oog op oplichtings praktijken als deze, manen de energie- en waterleidings- Is deze man te goeder trouw, of komt hij met een smoesje de gasstand op meten om er met het geld vandoor te kunnen? „Vraag altijd naar de legiti matie", zegt het GEB. Niet temin verzin nen oplichters vaak zulke rij ke verhalen dat zelfs de meest argwa- nede mensen toch het slachtoffers worden. FOTO: SP bedrijven het publiek de be zoekers te vragen naar hun identificatie. De meeste be drijven rusten hun buiten dienst-personeel tegenwoor dig uit met geplastificeerde kaartjes, voorzien van pasfo to. „Vraag ernaar, daar zijn die pasjes voor. Desnoods kan men naar het bedrijf bellen om één en ander te verifië ren", zo zegt een Haagse GEB-woordvoerder. Politie korpsen voegen daar in hun voorlichtingscampagnes de waarschuwing aan toe niet te vlot met betaling te zijn en altijd te vragen naar de kos ten vóórdat iemand een dienst verleent Een 83-jarige man die dat niet deed, werd pas nog het slachtoffer van iemand die aanbood de tuin te verzorgen. De tuinman leverde bij de woning vijf kruiwagens met zand af en rekende daarvoor 700. De beloofde gratis bloe men heeft de bejaarde nooit gezien. Er zijn ook scharens lijpers die aan de deur hun dienst verrichten, maar als de goedgelovige klant achter af vraagt wat dat kost be draagt de rekening vijftig gulden, voor één schaar of mes wel te verstaan. Soms is het moeilijk naar ie mands legitimatie te vragen. Wat te denken van een „aar dige bedrieger" die een be jaarde namens een bestaande Kleinzoon de groeten komt doen, nota bene een bloeme tje meebrengt en vervolgens kans ziet spaarboekjes, bank passen en contant geld te pikken? Het gebeurde in Rot terdam, de dader is nog niet gepakt. Lucht wordt, zo blijkt uit po litierapporten, het best aan de deur verkocht. Brutaal was het aanbod van een ver koper die iemand een „spik splinternieuwe" video-recor der te koop aanbood, zoge naamd afkomstig van een failliete boedel. Het was een koopje, dus de klant ging overstag. Jammer dat hij daarmee voor een paar hon derd gulden alleen de omlij sting van een verder geheel lege recorder had gekocht Arts Goedgelovigheid kan soms heel ver gaan en komt bij de besten voor, zelfs bij zaken lieden die toch beter zouden moeten weten. In Den Haag is onlangs een man veroor deeld die zich voordeed als arts Van Dijk en zo diverse vrouwen geld wist te ontfut selen. Onder die dekmantel slaagde hij erin een eigena resse van een Scheveningse sigarenzaak zo ver te krijgen dat hij een tijdje haar zaak mocht beheren. Op die ma nier eigende hij zich een be drag van ruim 46.000 toe; de zaak is nu failliet. Een nog sterker geval betreft een jongeman die in Apel doorn tegen de lamp liep, na dat hij er met een vlotte bab bel en geslepen verstand in was geslaagd binnen enkele jaren miljoenen guldens uit de zakken van bankdirekteu- ren en andere zakenmensen te kloppen. De man had een groot luchtkasteel gebouwd rond een zakenplan om een professioneel verhuurbedrijf te beginnen met geluids- en lichtapparatuur. ARJEN VAN DER SAR „Door het slechte zomerweer worden er in Nederland min der spercie- en snijbonen aan gevoerd", aldus een woord voerder van de Bond vin Groothandelaren in Groenten en Fruit. „Tegelijkertijd is er een stijging van de vraag te constateren. Mensen met volk stuintjes hebben ook een slech te bonenoogst en gaan vaker naar de groentewinkel dan in andere jaren. De schaarse spercie- en snijbonen zijn daardoor, vergeleken met juli vorig jaar, soms wel drie keer zo duur. Vooral in de super markten". „Bij tomaten, sla, bloemkool en komkommers is het een iets ander verhaal", aldus de woordvoerder. „Dat zijn typi sche exportprodukten. Op het ogenblik is er, vooral uit Frankrijk, een grotere vraag naar die zomergroenten". De toename wordt veroorzaakt door een vertraging in de „vollegrond-oogst" van met name tomaten in het buiten land. Dit heeft directe invloed op de Nederlandse markt. Het grootste deel van de vader landse groente en fruit gaat namelijk al naar het beter be talende buitenland. „Negen van de tien .onder glas' geteel de tomaten zijn bestemd voor de uitvoer. De consument wordt geadvi seerd eens wat verder te kij ken dan de supermarkten met hun „smalle assortiment" groente en fruit. Groentewin kels hebben een veel breder aanbod. „De mensen zouden andere, goedkopere produkten kunnen gaan eten", aldus de woordvoerder. „Witte- en rode kool, spitskool, peen, paprika, aubergines, prei, kroten, bleekselderij en andijvie zijn overal tegen normale prijzen te verkrijgen". Verwacht wordt dat de hoge prijzen voor de populaire zomergroenten tomaten, sla, komkommers en bloemkool over enkele weken weer zullen dalen. eb) k zin M n p AMSTERDAM Instel- et lingen die afhankelijk zijn ei^van giften, zoals Rode Kruis, Hartstichting en «fTerre des Hommes, drei gen mijoenen guldens mis te lopen. Dat geldt ver- [wijnt naar de banken die bben besloten admini- tiekosten te berekenen het girale geldver- :eer. De banken willen al op 1 sep tember een nieuwe acceptgiro kaart invoeren; de groene, die bestemd is voor onverplichte betalingen, giften dus. Elke keer dat van zo'n kaart ge bruik wordt gemaakt, bereke nen de banken (waaronder ook de Postbank) i,40 gulden administratiekosten. Het Centraal Archief voor het Inzamelingswezen, waarin 800 charitatieve instellingen verte genwoordigd zijn, heeft de banken op korte termijn om een gesprek gevraagd over de maatregel. „We hadden ver wacht dat de banken ons even hadden laten weten welke Sg plannen ze hadden, voordat ze er mee naar buiten kwamen. Dat was eigenlijk ook de af spraak", aldus directeur M. Wester van het Centraal Archief. Wester noemt de 1,40 gulden die wordt ingehouden „tamelijk hoog". Volgens hem zou het „meer voor de hand liggen voor ons soort doelen zo'n tarief achterwege te la ten". Wester verwacht dat de maat regel een „aanzienlijke aan slag" betekent op de inkom sten van de liefdadigheidsin stellingen. „Je kunt natuurlijk niet zeggen dat onze instellin gen recht hebben op zo en zo veel miliard, maar je weet wel op grond van vorige jaren hoe veel geld je redelijkerwijs kunt verwachten. Dat wordt nu minder. Ik verwacht niet dat de mensen zeggen: och, wat sneu, ik geef maar 1,40 gulden meer dan ik van plan was. Zo werkt dat niet". Volgens Wes ter werpt de inhouding door de banken bovendien een drempel op, omdat mensen er zeker van willen zijn dat hun geld inderdaad aan een goed doel wordt besteed en niet bij de banken terechtkomt -v Bij het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag hebben gistermiddag enkele Turken zich aan elkaar vastgeketend. Zij wilden hiermee aandacht vragen voor de verdrukten in hun land. FOTO: ANP DEN HAAG - Door de grote toestroom van schoolverlaters is het to taal aantal werklozen in juli met 34.100 gestegen tot 692.000. De stijging deed zich zowel bij man nen (plus 15.800) als bij vrouwen (plus 18.300) voor. Zuid-Holland en Gelderland zijn de enige provincies met een dalen de werkloosheid. Het is gebruikelijk dat in deze tijd van het jaar veel school verlaters beschikbaar komen voor de arbeidsmarkt. Maar gecorrigeerd voor seizoensin vloeden is de toename van de werkloosheid veel geringer: 4.300. In mei deed zich de om gekeerde situatie voor. Toen was er een daling van de werkloosheid die voor onge veer de helft een gevolg van de ontwikkeling bij schoolver laters. In mei schreven zich namelijk minder schoolverla ters dan normaal in als werk zoekende. Die inschrijving werd, anders dan in vorige ja ren, voor een groot deel ver schoven naar juli. Wordt bij mannen de stijging volledig bepaald door de schoolverlaters, bij vrouwen is ook bij niet-schoolverlaters, met name in de leeftijdsgroe pen boven de 23 jaar, een dui delijke stijging waar te nemen. Deze stijging is naar beroeps groep vrijwel algemeen, met uitschieters voor een baan op kantoor (een stijging van twee procent) of als sociaal en soci aal-geneeskundig personeel (een stijging van drie procent). Herintreders Overigens blijkt de wet Ver meend/Moor ter bestrijding van langdurige werkloosheid effect te sorteren, zo blijkt uit een steekproef door het minis terie van sociale zaken. Sinds de wet van kracht werd (okto ber 1986) tot begin juli zijn on geveer 3.400 personen met be hulp van de wet aan een baan geholpen. De wet maakt het voor werkgevers financieel aantrekkelijk om iemand in dienst te nemen die langdurig werkloos is. De werkgevers worden onder bepaalde voor waarden vrijgesteld van het betalen van sociale premies. De wet wordt vooral toegepast in het midden- en kleinbedrijf. Het betreft in hoofdzaak vaste en volledige banen (arbeids contracten voor onbepaalde tijd met een werkweek van 38 uur). Met behulp van de wet zijn veel (ongeveer een kwart van het totaal) vrouwen aan werk geholpen, die er een „een tijd tussenuit zijn ge weest", de zogeheten herintre ders. Ook ouderen boven de veertig jaar hebben baat bij de wet DEN HAAG De centra le voor middelbare en ho gere ambtenaren CMHA wil volgende week woensdag met minister Van Dijk van binnenland se zaken verder praten over de arbeidsvoorwaar den. De bewindsman moet dan duidelijk maken dat hij met deze ambtena ren tot een akkoord wil komen, zoals hij eind juli aan de Tweede Kamer liet weten. De CMHA is als enige centrale bereid met Van Dijk een ak koord te sluiten als er over eenstemming kan worden be reikt over de beschikbare fi nanciële ruimte voor 1987 en 1988 en als de financiering van de vut goed kan worden gere geld. Van Diik had bij de mis lukte onderhandelingen met de vier ambtenarencentrales op 15 juli voorgesteld een deel van de financiële ruimte te be steden aan het wegwerken van de salarisachterstand van het middelbaar en hoger over heidspersoneel. Drie centrales, de ACOP, de CFO en het Ambtenarencentrum, waren het daarmee oneens. Voor de CMHA staat voorop dat eindelijk een begin wordt gemaakt met het uitwerken van de zg. pakketvergelijking, waarbij is aangetoond dat met name het hoger overheidsper soneel een grote achterstand in beloning heeft ten opzichte van het bedrijfsleven. Dit leidt tot het vertrek van ambtena ren naar het bedrijfsleven. Va catures zijn steeds moeilijker te vervullen. Denivellerende maatregelen zijn volgens de CMHA niet alleen billijk maar ook harde noodzaak. De andere centrales die inmid dels een beroep op de Tweede Kamer hebben gedaan Van Dijk tegen te houden bij zijn voornemen de arbeidsvoor waarden eenzijdig op te leg gen, omdat er geen sprake is geweest van reëel overleg, noemen het overleg tussen Van Dijk en de CMHA niet re presentatief. De CMHA is de kleinste centrale. Ook is men niet te spreken over het voor gestelde tijdstip: op een dag waarop al een regulier overleg op de agenda staat DE KNOLLEN IK VIKJO oie KNOL MAAA 6£N ONMM66- NAMEJteRÉL. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM Technici van IBM in de Verenigde Staten zijn er in geslaagd een ongekend kleine experimentele siliciumtran- sistor te maken die ook nog zeer krachtig is. IBM meent dat zul ke kleine en krachtige transistoren het in de toekomst mogelijk maken computers met een geheugenchip van 256 megabits te vervaardigen die vele keren sneller en compacter zijn dan vroe ger voor mogelijk werd gehouden. Zoals bekend streeft Siemens ernaar in samenwerking met Philips uiterlijk in 1989 met de commerciële produktie van een 4-megabitgeheugen te beginnen. De onderdelen van de experimentele transistor zijn duizend keer zo klein als de dikte van een mensenhaar. DEN HAAG Een 27-jarige Hagenaar die gisteren door de Haagse politie is aangehouden op verdenking van brandstich ting in zijn woning aan de Kritzingerstraat, blijkt al tien keer eerder brand te hebben gesticht. Hii bekende gisteren tegenover die politie al in 1978 te zijn begonnen met het brandstichten. Destijds betrof het een woning van familie in Hoogkarspel. Inn 1981 heeft hij een woonhuis aan de Haag se Edisonstraat, waar hij op. dat moment verbleef, in brand gestoken. Kort daarop volgde een school aan de Flinterman- straat. Voorts stichtte hij drie keer brand in een pension aan de Groot Hertoginnelaan en één keer bij een kamerver huurbedrijf in dezelfde laan.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3