87188 Belastingen jireinies Jymneniomlaag na nieuwe meevaller Tong „Razende" Reagan stemt Congres mild VOETBAL Mgr. Gijsen niet gepasseerd Jed over Gorbatsjov ^ordt hit in Polen Massale arrestatie stakers Zuid-Afrika Telefooncentrales dit jaar omgebouwd blitie heeft geen jd meer voor vare criminelen Deel oplage Gay krant verdwenen Familie heeft stad in de aanbieding Sociale fondsen rijker dan gedacht ^Vertragingen bij Schiphol PTT DOOR DE KNIEEN VOOROUDERENEN Brandend Leidenaartje KIND DRINKT SCHOONMAAKMIDDEL Ceidóc Sou/iant Donderdag 27 augustus bij deze krant Donderdag 13 augustus 1987 78e jaargang no. 23882 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V Leiden. Directeur-hooldredacteur J.J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Bui]teweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Perioden met zon en bijna overal droog. Middagtempera- tuur rond 21 graden daarna oplopend tot rond 25 graden na het weekeinde. Matige wes telijke wind. Zon op: 06.20, onder: 21.07; hoog water Schev.: 07.17 en 19.41; laag water: 03.14 en 15.33. tONINGEN De Groninger ge- «ntepolitie moet enkele zware crimi- len voorlopig laten lopen. Het re- «rcheteam heeft het maximale aantal ■gestane overuren (1500) bereikt dat een onderzoek mag worden gesto- n. Daardoor kunnen de rechercheurs kele mannen die worden verdacht n medeplichtigheid aan de bank- erval niet aanhouden. Volgens de ofdinspecteur is het niet mogelijk de rdachten overdag „tijdens kantooru- i" aan te houden. Wanneer er geen idere overwerkregeling komt is het ardoor volgens hem onmogelijk de raardere criminaliteit aan te pakken. Geen excuus Donna Rice, de Ameri kaanse wier relatie met Gary Hart het einde van diens politieke loopbaan betekende, heeft sinds dien niet te klagen over werk. Rice is een veelge vraagd fotomodel. Hier showt zij vrijetijdskleding van het merk „No excu ses" (Geen excuses). Of zij ook zo denkt over het schandaal waarin zij een hoofdrol speelde is (nog) niet bekend, maar Rice heeft al aangekondigd dat zij hierover binnen kort de „waarheid" naar buiten zal brengen. FOTO: EPA 99 99 UTRECHT De woordvoerder van de Nederlandse bisschoppen ontkent dat mgr. Gijsen van Roermond door Rome is gepasseerd bij de voordracht om de bis schoppensynode komend najaar in Rome bij te wo nen. Tegenover het dagblad De Limburger liet de woordvoerder van het bisdom Roermond vorige week weten dat Rome aan mgr. Lescrauwaet die destijds door het bisschoppencollege als vervanger was aangewezen de voorkeur had gegeven boven mgr. Gijsen. Deze had in het feit dat hij een dieet volgt, zelf geen aanleiding gezien af te zien van het bijwonen van de een maand durende synode, aldus de Limburgse woordvoerder. Pagina 2: Vervolg Verbijstering in Rome DEN HAAG De oplage van het augustus nummer van de Gay-krant die voor noord- Nederland bestemd was, is op mysterieuze manier verdwenen. De ongeveer duizend nummers zaten in twee postzakken van de PTT, die zegt dat ze vanuit het kantoor in Roosendaal zijn doorgezonden naar de diver se verdeelpunten. Gedupeerde abonnees zijn bijna unaniem van mening dat de verdwij ning wellicht te maken heeft met het inter view met priester/Europarlementariër Her man Verbeek uit Groningen. Daarin zegt hij onder meer op dit moment „homo-kerklied jes" te schrijven waarvan hij hoopt dat ze binnenkort tijdens eucharistievieringen wor den gezongen. De Nederlandse bisschoppen hebben al te kennen gegeven verontwaardigd te zijn over de uitlatingen van Verbeek. BRASELTON De familie Braselton in Geor gia biedt de naar haar genoemde stad voor 20 miljoen dollar te koop aan. De stad is sinds meer dan een eeuw in het bezit van de Braseltons, maar de kosten lopen nu te hoog op en nog maar tien procent van de inwoners is afstammeling van de stamvader. Braselton heeft 500 inwoners, ligt aan Interstate 85 en heeft een Braselton-wa- renhuis, Braselton-supermarkt, Braselton-meu- belwinkel, Braselton-bank, Braselton-postkan- toor, Braselton-Monument Company en Brasel- ton-ziekenhuis. Behalve nog een kapperswinkel, een benzinestation, een restaurant en den huize Braselton, heeft men het daarmee wel gehad. Hoewel zij hun stad nog niet hebben kunnen verkopen, verliezen de Braseltons de moed niet. Zij wachten de ideale koper rustig af. Overigens moet de koper de naam van de stad handhaven. ■■I (van onze parlementaire redactie) v\ DEN HAAG Het kabinet kan bij de opstelling van de rijksbe groting voor 1988 rekening hou den met een grotere financiële meevaller dan tot nu toe was ge dacht. Naast de geraamde extra inkomsten van 1,5 miljard gul den, veroorzaakt door hogere belastingopbrengsten en aard gasbaten, blijkt er ook nog flink wat financiële speelruimte te zit ten in de vermogenspositie van de sociale fondsen, zoals het Al gemeen Werkloosheidsfonds. Aanvankelijk was becijferd dat deze fondsen, waaruit sociale uitkeringen en ziekengeld worden betaald, eind dit jaar met een gezamenlijk tekort zouden kampen van ruim een half miljard. Volgens de laatste" berekenin gen van het Centraal Planbureau (CPB) zullen de fondsen echter op 31 december samen enkele honderden miljoenen in kas hebben. Hoe groot het geschatte vermogen van de fond sen precies zal zijn is volgens een woordvoerder van het ministerie van economische zaken nog niet bekend. Hij bevestigde echter „dat er in ieder geval nog een meevaller in de lucht zit". Het in een ochtendblad genoem de bedrag van 1,75 miljard noemde de woordvoerder echter veel te hoog. Als de sociale fondsen inderdaad rij ker zijn dan was aangenomen, zal het kabinet gemakkelijker kunnen beslui ten tot belastingvermindering, verla ging van de sociale premies voor werknemers en stabilisering van de werkgeverspremies. Wellicht ontstaat er zelfs nog ruimte om het vakantie geld voor uitkeringsgerechtigden vol gend jaar te verhogen van 7,5 tot 8 procent. De begrotingsbesprekingen in het kabinet, die in juli waren afge broken, worden volgende week her vat nruil-actie oor levens- evaarlijke iung-Fu- terren HSCHEDE De politie sn Enschede heeft de rijd aangebonden tegen de ögenoemde Kung-Fu-ster- Dat zijn werp-sterren gebruikt worden als leelgoed, maar levensge- aarlijk zijn. „Als iemand 'n ster naar je toe gooit, in je ernstig gewond ra- in", aldus voorlichter J. eters. Het speeltuig is «ral geliefd bij kinderen het oosten van het land, e de dingen voor een paar lilden in West-Duitsland innen kopen. In Neder- nd zijn ze verboden. De hschedese politie is nu een ruil-actie gestart: iedereen e zo'n ster inlevert krijgt en frisbee, een ongevaarlij- werpschijf. Justitie heeft chter al aangekondigd dat dereen die binnenkort op het bezit van een ung-Fu-ster wordt be- rapt, een boete van mini- naai honderd gulden krijgt Op weg naar zee De zeehond die al maanden wordt gesignaleerd in de rivieren IJssel, Rijn en Lek, lijkt gezien zijn omzwervingen weer op weg te zijn naar zee. Gisteren kwam het dier weer boven water in een zandgat langs de Neder-Rijn ter hoogte van Rhenen. Rustend op een vlonder, met op de achtergrond de eeuwenoude Cunera-toren van Rhenen, heeft het alles weg van drijvend kunstwerk. FOTO: ANP WARSCHAU De partijlei- er van de Sovjetunie is in 'ölen de held van een popu- aire schlager geworden. ►Michail, Michail", heet het ied over Gorbatsjov dat de anger Andrzej Rosiewicz "nlangs op televisie zong tij- ens de uitzending van de liss Polen-verkiezing. Vanuit het Oosten waait de mtewind - ik houd van de inte. Misschien blijft de len te voorgoed bij ons. Mis schien treden de bescher mers van leugen en duister nis eindelijk terug", aldus het Poolse refrein, dat wordt vervolgd door de in het Rus sisch gezongen regels: „Mi chail, Michail, dit is een lied voor jou, opdat je hervormin gen succes hebben. Jij schept een nieuwe wereld. Jij bent een Russische held". Rosie wicz is geen regime-getrou we zanger. DEN HAAG Automobilisten moeten dit weekend rekening louden met forse vertragingen bij Schiphol. De afrit van Schip- l naar Rijksweg 4 in de richting Amsterdam is van vrijdaga- ®d 19.00 tot maandagmiddag 16.00 voor verkeer gesloten, aar ook reizigers richting Den Haag moeten met flinke vertra- Ingen rekening houden. Schipholreizigers wordt aangeraden >veel mogelijk de trein te pakken. In de oostbuis van de Schip- wtunnel in de richting Amsterdam is het komend weekend srkeer mogelijk over twee rijbanen, in de buis richting Den l zijn alle drie banen beschikbaar. Dagje Groot-Brittannië Als alle plannen bewaarheid worden, zal morgen een dag uit het leven van Groot-Brittannië miljoenen malen op de gevoelige plaat worden vastgelegd. Alle Britten zijn opgeroepen morgen een foto te maken van een „typisch Britse situatie" en deze, met een donatie, op te sturen naar de Britse kankerbestrijding. De beste 350 foto's zullen in een boek worden verzameld. De vader van de hertogin van York, major Ronald Ferguson, maakt giste ren samen met talrijke beroemde Britten reclame voor de actie. Ferguson voer met een bus vol dwaze beesten en bekende Brit ten over de Theems, waarbij Arabella Fiffi, een Londense zaken vrouw, de hele zaak wel van een zeer zonnige zijde bekeek. WASHINGTON In po litieke kringen in de VS is over het algemeen positief gereageerd op de rede van president Reagan over het Iran-Contraschandaal. De Democraten menen welis waar dat Reagan grove beleidsfouten heeft be gaan, maar lijken niet van plan de president in de nadagen van zijn tweede amtstermijn daarmee te blijven achtervolgen. De president liet gisteravond in een toespraak voor de Ame rikaanse televisie weten dat hij „razend" was vanwege de schade die zijn regering heeft geleden door de affaire. Hij er kende echter een verkeerde inschatting te hebben gemaakt door „koppig mijn beleid, dat op niets uitliep, voort te zet ten". Reagan bedoelde daar mee zijn idee wapens te verko pen aan Iran in ruil voor de vrijlating van Amerikaanse gijzelaars in Libanon. De pre sident Reagan vindt dat zijn staf hem eigenlijk niet onkun dig had moeten laten over het doorsluizen van de winst uit de Amerikaanse wapenverko pen aan Iran naar de Nicara guaanse Contra's. „Maar dat neemt niet weg dat ik tegen over het Amerikaanse volk uiteindelijk verantwoordelijk ben voor de zaak", zo zei Reagan. Hij viel vooral admi raal John Poindexter af die tij dens de vorige week afgeslo ten hoorzittingen van het Con gres vertelde dat hij Reagan bewust niet had ingelicht over de steunoperatie aan de Con tra's. Reagan ging tijdens zijn toespraak niet in op stemmen die in het Congres klinken dat er mogelijk wetten zijn over treden en ook niet of hij Poin dexter en North gratie zou verlenen. Pag 5: Reagan wil „produk- tief' zijn in laatse maanden JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren bekendge maakt dat zij 78 functio narissen en leden van de vakbond van zwarte mijn werkers NUM, heeft gear resteerd. Volgens de poli tie hebben zij zich schul dig gemaakt aan subver sieve activiteiten en het beramen van moordaan slagen op werkwilligen. Een woordvoerder van de NUM zei dat in ieder ge val 86 mensen waren op gepakt, maar mogelijk gaat het om meer dan driehonderd leden van de bond. Het was de eerste massale golf van arrestaties sinds de groot ste wettige staking die Zuid- Afrika ooit heeft gekend, drie dagen geleden van start ging. Cyril Ramaphosa, de secreta ris-generaal van de NUM, ver klaarde dat de arrestaties deel uitmaakten van een „goed doordacht plan om vakbonds leiders op te pakken en de sta kers stuurloos te maken." Hij zei voorts dat de politie, alvo rens over te gaan tot arresta ties, een vakbondsgebouw in Klerksdorp, ten zuidwesten van Johannesburg, had omsin- §eld. Over de beschuldiging oor de politie dat moordaan slagen op werkwilligen zouden worden beraamd, zei Ramap hosa dat „het tamelijk stom Cyril Ramaphosa, de secretaris van de mijnwerkers- bond NUM heeft gisteren verklaard dat mogelijk meer dan driehonderd leden zijn opgepakt. FOTO: EPA zou zijn om op een" vakbonds bijeenkomst over moord te praten". De NUM kondigde aan zelf een onderzoek te star ten naar de moord op een 36- jarige zwarte mijnwerker. Deze werd dinsdag in zijn on derkomen bij Johannesburg dood aangetroffen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PTT zal nog dit jaar alle 1250 telefooncentrales in ons land zo dat de duur van een gesprek precies kan worden aangegeven. De aankondiging volgt op een dreiging van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) met een kort geding. Het geding dat vandaag voor de Haagse rechtbank zou die nen is ingetrokken. De 170.000 leden tellende ANBO had ontdekt dat de PTT veel minder gespreks- duur levert dan zij in haar ei gen tarieven beweert. Het gaat daarbij vooral om het lokale bellen. Begin dit jaar werd ook binnen het zogeheten basista riefgebied een „tiktarief" inge voerd:. 15 cent gesprekkosten per vijf minuten ('s avonds en in het weekeind per tien mi nuten). Volgens de ANBO geschiedt de tijdmeting echter zo on nauwkeurig dat al (ver) voor het verstrijken van de eerste vijf of tien minuten de volgen de „tik" op de meter ver schijnt. In sommige districten betaalt men daardoor twee keer zoveel als het tarief aan geeft. Met name bejaarden, voor wie de telefoon vaak een belangrijk en soms zelfs het enige communicatiemiddel is, worden daardoor gedupeerd," aldus de ANBO. Volgens de PTT wordt is alleen de periode tussen eerste tiks iets korter: gemiddeld 8 procent ofwel 24 seconden (48 seconden in de avondtarief). Oorspronkelijk wilde de PTT haar centrales pas rond 1995 aanpassen. Binnenkort zal het staatsbedrijf nauwkeurig aan geven hoe momenteel de duur van een telefoongesprekken wordt vastgesteld, zodat abon nees rekening kunnen met de nu nog te korte eerste ge- spre lesperiode. LEIDEN De Leidse brandweer is gisteravond en vandaag naarstig op zoek geweest naar de oorsprong van een hoeveelheid gas dat ontsnapte aan de Aalmarkt. Het gas kwam vrij via een gaatje in een Leidenaartje, een paaltje langs de weg. De brand weer vermoedde dat het ging om rioolgas. Het riool is gister avond doorgespoeld en de brandweer heeft een lucifer bij het gas gehouden om het snel weg te krijgen. Daardoor leek het als of het paaltje brandde. De hoeveelheid gas werd minder, aldus een brandweerman, maar omdat het vanmorgen weer was toe genomen, werd een nieuw onderzoek ingesteld. „We weten voor tachtig procent zeker dat het rioolgas is, maar misschien ligt er wel een oude gasleiding", aldus een woordvoerder. SASSENHEIM Een jongetje uit Sassenheim heeft gisteren brandwonden in zijn mond opgelopen nadat hij een slok schoon maakmiddel had genomen. Het schoonmaakmiddel stond op straat; een bewoner van de Johan Dixstraat had behalve zijn vuilniszakken ook enkele flessen schoonmaakmiddel met chloor en medicijnen buitengezet. Kinderen uit de buurt zijn met deze spullen gaan spelen. De jongen is door de huisarts behandeld. Tegen de Sassenheimer is proces verbaal opgemaakt. De tong is in het nieuws. Niet ons aller smaak-, slik- en spreekorgaan. Al heeft die er - mits we visliefhebber zijn - uiteindelijk weer wel mee te maken. Na de kabeljauw is nu de tong aan de beurt om voor problemen in de visserij te zorgen. Twee strenge winters hebben immers nogal huisge houden onder de tong en ze zijn nog maar mond jesmaat in de zee aanwezig. Met het gevolg dat deze lekkernij nu ook nog eens uitzonderlijk duur wordt. „Grote exemplaren zijn zelfs hartstikke duur", constateert een vishandelaar in het bijzijn van onze verslaggever Barend Strang. In IJmuiden en Urk heeft deze de tongen flink los heeft weten te maken over dit probleem. U leest daarover uit voerig in de Leidse Courant De krant die dus van daag - in tweeërlei opzicht - ook flink over de tong gaat De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1