LESSEN Gemeentemuseum verbindt cursus met exposities in het goede leven Van hutspot tot haute cuisine Administratief onderwijs volgens de harde methode Bijscholing moet metaal bij de tijd houden ■EekUetBom-a/fit' CURSUSSEN VOOR ELKE KOOKLIEFHEBBER £cidóc(2ouAXMit' 'tri 'SIT- Het Haags Gemeentemuseum gaat als vanouds door met het organiseren van cursussen. De laatste zomercursus „Werken met aquarel" vindt plaats op drie achtereenvolgende midda gen van 14 tot 16 uur: op don derdag 20, vrijdag 21 en zater dag 22 augustus. Naast de cur sus „Werken met pastel" die wegens het grote aantal belang stellenden wordt herhaald, wordt nu ook ingegaan op de specifieke techniek van het schilderen met waterverf. Tij dens de cursus wordt aanslui ting "gezocht met kunstwerken in de eigen collectie of tijdelij ke exposities. Mogelijk wordt in september een herhalings cursus gegeven. In het teken van de grote interna tionale tentoonstelling „The Spiri tual in Art" (het mysterie van de abstracten, 1890-1985) die van 2 september tot en met 22 november wordt gehouden, staan de cursussen van het komend najaar. Niet zozeer het mysterie alswel verschillende Je hebt een lekker etentje met vrienden en begint de avond met een zelfgemaakt voorge recht. Je had nog een wit wijn tje staan, dat er wel leuk bij leek. Na de eerste slokken slaat de schrik toe: mierzoet. Alle smaakpapillen doodgeslagen. Weg etentje. Met een cursus zijn dit soort mis sers te voorkomen. Zo leidt het On derwijscentrum Horeca in Zoeter- meer op tot het diploma SVH- Wijncertificaat, waarin zoveel over wijn wordt geleerd dat iedere cur sist een gelijkwaardige gesprekspart ner voor de slijter kan worden. Er is keus tussen een mondelinge cur sus van acht avonden met acht proevcrijcn (540 gulden) of een schriftelijke, inclusief drie proeve- rijen (410 gulden). invalshoeken om tot abstracte uit beelding te komen worden be proefd. De lessen beginnen met het tekenen vanuit de directe waarne ming. Als lijn, kleur en vorm onaf hankelijk van de zichtbare werke lijkheid een eigen leven gaan leiden, wordt ingegaan op het hoe, op wel ke wijze en het waarom. De ten toonstelling zal enkele malen wor den bestudeerd om tot een beter be grip van de kunstwerken en de op drachten te komen. De opdrachten worden aangepast aan twee leef tijdsgroepen. De cursus voor volwassenen (serie A) wordt gegeven op tien donder dagmiddagen van 14 tot 16 uur in de museumwerkplaats in oktober, november en begin december. Bij veel belangstelling wordt de cursus op maandagmiddagen en/of -och tenden herhaald. De cursus voor de jeugd (8 tot 13 jaar) wordt gegeven op tien woensdagmiddagen van 14 tot 16 uur in de museumwerkplaats te beginnen op 30 september en eindigend op 9 december. De cur sussen worden geleid door Fifi van Leent en Maijoïijn Wartena. Marti- Martine Kramers, die de cursussen van het Gemeente museum coördineert. FOTO: CEES VERKERK ne Kramers heeft de coördinatie. Onder alle en zeer diverse cursus sen die het Haags Cultureel Tref punt biedt (zie elders in deze bijla ge), zijn nanuurlijk ook cursussen tekenen en schilderen, voor begin ners en gevorderden. Deze cursus sen beginnen alle eind september. Marina Bliek geeft les in eenvoudi ge druktechnieken (twaalf maan dagavonden), tekenen en schilderen voor beginners (twaalf vrijdagavon den) en gevorderden (twaalf dins dagochtenden) en werken met aquarel en/of penseel (twaalf don derdagochtenden). Paul Wiegerinck zet zich in voor een basiscursus te kenen en schilderen (twaalf woens dagavonden), Peter van Leusden doet dat voor model- en portrette kenen (twaalf dinsdagavonden) en F.I. Abdoel geeft calligrafie voor be ginners (twaalf donderdagavonden). Boetseren geeft Ellen Schiive op twaalf maandagavonden en fotogra fie, basiskennis opnametechniek en donkere-kamerwerk geven Jos Burcksen en Giovanni N. Logeman op acht maandagavonden; op acht donderdagavonden wordt portretfo tografie en vergroten uit de doeken gedaan. FRITS BROMBERG «0>! Werknemers in de metaal krij gen bijscholing. Onder het motto „Blijf bij Metaal" star ten de werkgevers en werkne mers in de metaalnijverheid korte praktijkgerichte cursus sen om de vakkennis op peil te houden. Vooral in het midden- en kleinbedrijf in de metaal be staat grote behoefte aan kortlo pende cursussen. Voorzitter A. de Ruyter van het OOM: „Het metaalbedrijf moet bij de tijd blijven. Vakkennis is snel ver ouderd. Om de bedrijfstak op peil te houden, zijn jaarlijks duizend vaklieden zoals gespe cialiseerde lassers en bestuur ders van metaalbewerkingsma chines nodig". Een gedeelte van de cursussen is technisch gericht en sluit aan op de vakopleiding voor jongeren. Zo zijn er tien verschillende las cursussen. Sommige zijn theore tisch van aard en behandelen de eigenschappen van metalen en veranderingen tijdens het laspro- ces. Andere cursussen bieden las sers de mogelijkheid te oefenen met diverse soorten plaatstaal, hoeknaden en lasstanden. Onder- houds- en storingsmonteurs kun nen zich bekwamen in hydrauliek of pneumatische schakelingen. Niet alle cursussen zijn echter puur technisch. Een aantal richt zich speciaal op het versterken van de bedrijfsorganisatie. Een cursus sociale vaardigheden voor voorlieden en chefs wil het waar nemingsvermogen en de inschat ting van situaties bevorderen. Ad ministratieve automatisering traint calculators in het opstellen van offertes en de keuze van leve ranciers. OOM verwacht dat volgend jaar tien- vijftienduizend werkne mers een één- of tweedaagse cur sus zullen volgen. De meerder heid van de cursussen brengt voor het bedrijf geen kosten met zich mee. In de cao voor het me- taalbewerkingsbedrijf is vastge steld dat vanaf 1 januari van dit jaar 0,2 procent van de loonsom wordt gereserveerd voor bijscho ling. Jaarlijks mag een onderneming iedere werknemer één dag per jaar naar een „Blijf bij Metaal" cursus laten gaan. Het scholings verlof is niet aan een persoon ge bonden en kan ook door een an dere werknemer worden opgeno men. Wel wordt een scholings- rooster bijgehouden zodat ieder een te zijner tijd aan de beurt komt. Als er geen gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheid tot scholing vervallen de overgeble ven dagen per bedrijf aan het eind van het jaar. De opleidingen wor den op die plaatsen gegeven waar er behoefte aan is. Het is de be doeling dat er in 1988 keuze is uit honderd cursussen. FRANK DE KLERK S» 'y' v Wijnproeven is in de hele cursus Wijncertificaat zeer belangrijk. FOTO: L „Het proeven is in de hele cursus zéér belangrijk", zegt beleidsmede werker K. J. A. M. Want. „Het smaakvermogen van de gemiddelde Nederlander is behoorlijk vervlakt. Hoeveel mensen weten nog hoe mayonaise, echte mayonaise smaakt? Het meest elementaire proeft men nog wel, maar zodra er kruiden aan te pas komen, houdt het meestal al op. Probeer smaak maar eens onder woorden te bren gen". „Het eerste dat mensen in de cursus leren, is in welk deel van de mond je de vier meest elementaire sma ken - zout, zoet, zuur en bitter - proeft. Dat gebeurt met smaakwa- ter. Ook krijgen de cursisten kurk en zwavel te proeven, want ze moe ten toch ook weten hoe dat smaakt. Pas daarna begint het proeven van wijn. Door kenners worden er elk jaar diverse karakteristieke wijnen voor bepaalde streken geselecteerd, waarvan de cursisten er dan elke avond acht proeven. Zo leren ze langzamerhand de landen en de streken kennen". Zeker zo belangrijk is dat de cursist leert een etiket te lezen. „Voor veel mensen is dat een geheimschrift", zegt de heer Want, „maar voor de wijnkenner is het een boek. Hoe meer je er in kunt lezen, hoe meer je van de wijn te weten komt. En dus ook of het een goede danwel slechte is". Uiteindelijk moet ieder een die het diploma haalt behoor lijk kunnen meepraten met kenners. En op huiselijk niveau is hij of zij meteen een bolleboos. Daar kun je dan afrekenen met het dogma dat rood vlees nooit witte wijn ver draagt. Of dat rosé goed kan bij ei. Want: „Nou, dit kan écht niet". Wie met deze niet geringe wijnken nis nog geen genoegen neemt, of ge woon de smaak helemaal te pakken heeft, kan nog doorleren voor vino loog. Dat is het neusje van de zalm. Daarvoor dient wel 2625 gulden te worden neergeteld, maar dan weet je ook alles. Hoewel, het immer weer imponerende: „Eh, een Me doc, 1963, 43 uren zon, vierde boerderij rechts", is er niet bij. „Het herkennen van een jaartal", zegt Want, „is aan ongeveer hon derd kenners voorbehouden. Men sen die er dag en nacht mee bezig zijn. Voor een amateur, ook al is die nog zo geïnteresseerd, is dat niet weggelegd. Maar verder weet je na dit soort cursussen wel heel wat meer over het goede leven". DICK HOFLAND Inlichtingen over de cursus Wijncer tificaat. die begin oktober van start gaat, zijn te verkrijgen bij Onder wijscentrum Horeca, tel.: 079- 511014. Voor de één is het de laatste strohalm na een mislukte stu die of jarenlange werkloosheid, voor de ander is het noodzake lijke vastigheid na jarenlang rondzwalken. Voor vrouwen, al of niet gescheiden of met volwassen kinderen, is de CA W-cursus vaak een prima voorbereiding op eerste of her nieuwde stappen op de ar beidsmarkt. Een CAVV, ofwel Centrum Admi nistratieve Vakopleiding Volwasse nen, is een opleidingsinstituut van de overheid waar werkloze mannen en vrouwen van minimaal achttien jaar een kosteloze opleiding kunnen volgen. Het gaat dan om boekhoud kundige, commerciële en secretari aatsfuncties op uitvoerend (lbo) en middenkader (mbo) niveau. Dus: administratieve functies bij bijvoor beeld bedrijven, gemeenten en in stellingen. De CAVV's worden voornamelijk bevolkt door werkloze jongeren tus sen de 25 en 28 jaar. Vaak gesjeesde studenten of twijfelaars die na de middelbare school enkele jaren in het buitenland rondhingen, of jon geren, die teleurgesteld tijdens hun beroepsopleiding afhaakten. Vrijwel steeds werklozen, evenveel mannen als vrouwen, die bij het naderen van de dertig het doelloze werklo- zenleven en de smalle beurs zat werden en dringend behoefte kre gen aan een vak. Straf ritme Welnu, dat kunnen ze leren bij het CAVV, al mag de cursist zonder enige arbeidservaring of die van twaalf ambachten en dertien onge lukken, z'n borst natmaken. Hij moet direct meedraaien in het straf fe ritme van negen tot vijf, terwijl de cursusdag begint en eindigt met de prikklok. Jaarlijks zijn er 23 va kantiedagen en wie te laat komt, krijgt op zijn donder. Rob Birkman coördinator van het CAVV Den Haag/Leiden: „We zijn duidelijk geen therapeutische instel ling. Daarbij wijst de praktijk uit dat de meeste cursisten behoefte hebben aan dergelijke spelregels, leuk of niet. Uit de reacties blijkt dat ze een omgeving zoeken met een strakke structuur omdat ze een dergelijk studieprogramma in hun Wie een (pittige) cursus bij het CA VV wil volgen, moet ten minste achttien jaar zijn. eentje en zonder deze disciplines, niet zouden kunnen voltooien". Bij het CAW staat er overigens be paald geen onderwijzer met een stok achter de deur. Er zijn geen klassen en er is geen schooljaar. De cursist werkt cr in groepen van maximaal zestien personen, maar wel individueel. De lesstof is in twaalf delen gehakt, die voor stuk FOTO: CEES VERKERK getest worden. De cursist kan op elk tijdstip in het jaar met de eerste module starten. Huiswerk is er niet; veertig procent van het onderwijs zit in de lessen, de rest is zelfstudie- /zelfwerkzaamheid: overdag en on der individuele begeleiding. Praktijk Dat de cursussen, die gelijk staan aan de meao, veel „droge" kennis bevatten, wordt goedgemaakt door dat ze sterk zijn toegesneden op de dagelijkse praktijk van het bedrijfs leven. Om wat krenten uit de pap te noemen: een stage van zes weken bij gemeenten, bedrijven of univer siteiten, informatica, voorlichting van lieden uit het bedrijfsleven, sol licitatie-lessen en speciaal voor de dames: discussies aan de hand van het Handboek voor de Secretaresse: hoe ga ik om met mijn baas, hoe begroet ik iemand? etc. Dan zijn er nog dc „oefenfirma's" waarmee de dagelijkse praktijk van het bedrijfsleven bijna verwarrend goed wordt nagebootst. Birkman: „Wij hebben Groot Ley- den in het leven geroepen, een hotel inclusief eigen briefpapier, boek houding, management, receptie, correspondentie, leveranciers, tele foongesprekken, gesprekken met boze gasten, politie en dergelijke. De cursisten doen hun zaken met CAVV's in andere steden. Natuur lijk allemaal fake, maar evenals de computerlessen en het negen-tot- vijf-ritme, prima als voorbereding op de dagelijkse praktijk van het bedrijfsleven". Selectie Bestaat dat nu echt, een cursus waarmee je je werkloosheid kunt beëindigen? Volgens Birkman wel. „Sinds vorig jaar februari zijn hier in Leiden zeventig cursisten de op leiding begonnen en tot nog toe is aan twintig van hen het eindcertifi- caat uitgereikt. Van hen heeft tach tig procent een baan". Behalve aan de praktische en strak ke opzet van dc cursus zal de grote kans op welslagen evenzeer te dan ken zijn aan het feit dat op de CAVV's bepaald geen kansarmen rondlopen. De vereiste vooroplei ding is havo en wie toegelaten wil worden, moet niet dc gemakkelijk ste taal- en rekentcsts afleggen. Dat mag ook wel. Tijdens de cursus loopt de bijstandsuitkering door en wie later een baan vindt, hoeft het cursusgeld van tienduizend gulden nooit terug te betalen. Dat neemt de samenleving voor zijn rekening. HENK ENGELENBURG ;>£v L Een eitje bakken kunnen we allemaal. Maar wie wil leren met een veelzijdiger menu voor de dag te komen, zou een kookcursus kunnen volgen. En voor enthousiaste gevorderden die zich aan het ware culinaire goochelwerk wagen, is een cur sus zéker niet overbodig. Cursussen zijn er genoeg in de Haagse en Leidse regio. De Leid- schendamse Zuivelkeuken bijvoor beeld geeft behalve een cursus over de grondbeginselen van het koken ook cursussen fijne en internationa le keuken en bijeenkomsten waar deelnemers zaken als borrelhapjes en koude buffetten leren maken. De docent geeft een demonstratie, waarna de deelnemers zelf aan de slag gaan. Prijs per cursus: 35 tot 60 gulden. Inlichtingen: 070 - 272270. Liefhebbers van de Franse keuken kunnen terecht in de Kookstudio van Wouter Udo in Den Haag. Hij leerde het vak aan de Cordon-Bleu- kookschool in Parijs en geeft een basiscursus en verscheidene ver volgcursussen. Zes lessen kosten 264,00 gulden. Informatie tel. 070 - 557260. Chef-kok Jaap Mayenburg van res taurant Oudt Leyden aan de Steen straat 51 in Leiden, begint in okto ber cursussen voor mensen die met een beperkt budget toch leuke din gen op tafel willen brengen. De na druk ligt daarbij op de presentatie. Waarschijnlijk zal een cursus uit zes lessen bestaan. Inlichtingen: tel. 071 - 133144. Wie meer geld aan het koken wil besteden, kan zich opgeven bij chef kok Hubert Bagelaar, die al enige tijd cursussen voor gevorderden geeft. Omdat hij binnenkort in Lei derdorp een eigen zaak opent, Res taurant „Elckerlyc", weet hij niet wanneer hij weer met cursussen be gint. Zes lessen kosten 300 gulden. Adres: Hoofdstraat 14. Aan de Hotelschool Den Haag werd het afgelopen voorjaar een cursus gegeven door Kees Schouten. De nadruk lag daarbij op de Franse keuken, vooral aan de presentatie werd veel aandacht besteed. Een cursus duurt zes avonden en kost 480 gulden, inclusief wijnen. Op de laatste avond wordt een afscheids diner gemaakt. Hoewel niet bekend is of Schouten doorgaat met de les sen, kunnen belangstellenden hun ■naam bij de Hotelschool opgeven, tel. 070 - 512481. De Stichting Culinaire Evenemen ten, waarin voornamelijk chef-koks uit restaurants en instellingen zit- Wie les krijgt van een chef kok, is er zeker van iets bijzonders op tafel te kunnen zetten. FOTO: PR ten, geeft volgende maand bij vol doende belangstelling drie kookcur sussen: een demonstratiecursus van vijf jessen, een beginnerscursus van vijftien lessen en een cursus voor ;evorderden. Er is al een schoollo- caal beschikbaar. Informatie: 070 - 633250. Aan de hand van het aan tal aanmeldingen wordt dc prijs vastgesteld. De koks doen ook in kopen met de cursisten. Een aantal van hen heeft les gehad bij de Fran se kok Paul Bocuse.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 18