Rechter wil vrede tussen gemeente en Leefbaar Leiderdorp Bewoners Watergang tegen bouw duivenhok Noordierse kinderen bezoeken Hazerswoude Kort geding tegei Molukse gezinnet dagpuzzel Auto valt uit kraan Brandweer en westenwind houder schade Boot beperk v - Koudekerkse waterpret LEIDEN OMGEVING frkLegoivumidonderdag 13 augustus i9s? pagina Sterksten Zoeterwoude Welzijnssubsidie Zoeterwoude omlaag Kelderboxen opengebroken aan tafel Vis in folie met aardappel- komkommersalade - vla met zure room en aardbeien De benodigdheden voor twee zijn: -2 schelvissen of forellen a 250 g, zout, alu miniumfolie, olie, 1 ci troen, peterselie, dragon; l/t tot 1 kg aardappelen, 1 komkommer, 2 a 4 lepels azijn, zout, peper, suiker, mosterd, 1 lepel olie, half bekertje zure room, dille of peterselie, 1 tomaat; 4 dl gele vla (4 dl melk, 20 g custard, 24 g suiker), half bekertje zure room, 100 g aardbeien, basterdsuiker naar smaak. Spoel de schoongemaakte vissen af met koud water, bestrooi ze met zout en laat ze tien minuten in een ver giet uitlekken. Leg voor elke vis een flink stuk folie klaar en bestrijk dat in het midden met olie. Schil de citroen en snijd de vrucht in schijven. Stop in elke vis een paar tak jes peterselie en dragon en pak hem met de stukken ci troen in de folie (niet te stijf en met dubbel gevouwen na den). Leg de pakjes vis op de barbecue of onder de grill en reken een roostertijd van twintig minuten. Keer de pakjes halverwege om. Knip de folie na het roosteren aan de bovenkant kruislings open. Kook de aardappelen in de schil gaar, laat ze lauw of koud worden, pel ze en snijd ze in plakjes of blokjes. Snijd de geschilde komkommer in blokjes. Meng een saus van azijn, zout, peper, suiker, mosterd, olie, zure room en fijngeknipte dille of peterse lie en schep er de stukjes aardappel en komkommer door. Maak de salade op smaak af met de voor de saus gebruikte toevoegsels en gar neer haar met plakken to maat. Meng de gele vla met zure room. Snijd de schoonge maakte aardbeien in plakjes, zet die een half uur weg met basterdsuiker en leg ze dan met het losgekomen sap op de vla. JEANNE APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken In de re gio Leiden worden tot vrijdag 14 au gustus waargenomen door apotheek Zuid-West in Leiden en apotheek Lin naeus in Leiden. ONGEVALLENDIEN8T ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543. afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Eiisabeth-zieken- huis). CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2, 2311 EK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelden voor kinderop vang in Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau. Ketelboeters- steeg 10, tel. 130775; afdeling belas tingen: alleen op afspraak, klachten bureau: dl. en do. 18.30-20.30, afde ling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20.30, afdeling vrouw: vr. 10-12. KRUISWOORDRAADSEL DEN HAAG/LEIDER DORP „Schei uit met dit soort procedures. Ga met elkaar om de tafel zitten en dan verwacht ik u hier niet meer terug te zien". Rechter Punt maakte gisteren op het Haagse Paleis van Justitie korte metten met het kort geding dat de Stichting Leefbaar Leiderdorp te gen de gemeente Leider dorp heeft aangespannen. „De gemeente en de Stichting moeten elkaar zien te vinden en niet aankomen met paarde- middelen als een kort ge ding, waar de onderlinge relaties niet mee gediend zijn", stelde de rechter. Mr. Punt toonde zich be reid de zaak tot 1 oktober aan te houden, als blijkt dat de partijen dan nog niet nader tot elkaar ge komen zijn, maar daar wilde hij gisteren eigen lijk niet van horen. Of de gemeente en Leefbaar Leiderdorp nader tot elkaar zullen komen is nog de vraag. De advocaat van de gemeente Leiderdorp, mr. Sprey toonde zich bereid daar zijn best voor te doen. Het Leiderdorpse ge meentebestuur heeft tot nu elk gesprek met en elke vorm van medewerking aan de Stichting geweigerd, omdat deze te ne gatief zou opereren. De antipa thie ten aanzien van Leefbaar Leiderdorp bereikte een voor lopig hoogtepunt tiidens de be handeling van het bezwaar dat de stichting indiende tegen de bouw van een High Tech Cen ter in Elisabethhof Leider dorp. Ambtenaar G. Peters stelde toen dat de Stichting de belangen van de gemeente schade toebrengt en handelt in strijd met haar eigen statuten. De uitlatingen van Peters wer den opgenomen in het Leider dorps Weekblad. J Op grond »te Leefbaar van dat artikel eiste Leiderdorp dat het college van burgemeester en wethouders zich van de uitspraken van Peters zou distantiëren. Dat zou dan moeten gebeuren mid dels een rectificatie in het huis-aan-huis-blad. Het college weigerde dat, waarna het kort geding werd aangespannen dat gisteren diende. Leefbaar Leiderdorp stelde bij monde van haar advocate, mr. Van Arkel schade te hebben geleden door de publicaties in het Leiderdorps Weekblad. „De donateurs verliezen het vertrouwen in de Stichting als ze die verhalen in de krant le zen. Potentiële donateurs wor den erdoor afgeschrikt". De gemeente werd er gisteren van beschuldigd de Stichting de das te willen omdoen. Mr. Van Arkel eiste gisteren de plaat sing van een advertentie.door de gemeente in het Leider dorps Weekblad waarin af stand wordt genomen van de uitlating dat Leefbaar Leider dorp de gemeente schade toe brengt, op straffe van een dwangsom van 1000 gulden per dag. Mr. Sprey stelde gisteren dat de gemeente niet verantwoor delijk kan worden gesteld voor hetgeen een journalist schrijft. De uitlatingen van ambtenaar Peters zouden vol gens hem door het Leider dorps Weekblad zijn ver draaid. „De wijze waarop de pers de berichtgeving ver zorgt, komt niet voor rekening van de gemeente. U bent aan het verkeerde adres", ver klaarde hij. Mr. Van Arkel sprak dat tegen. „De bewerin gen zijn gedaan, en de ge meente ontkent dat ook niet". Of het ooit tot een uitspraak zal komen in dit kort geding hangt nu dus af van een even tueel gesprek tussen gemeente en Stichting. Het bestuur van Leefbaar Leiderdorp toonde zich gisteren daartoe bereid: „Wij hebben nooit de gelegen heid gehad ons te presenteren bij de gemeente. Het gemeen tebestuur heeft daardoor nooit een goed beeld van ons kun nen krijgen. Het welzijn van de gemeente staat ons net zo goed voor ogen; we willen Lei derdorp leefbaar houden door de bestemmingsplannen kri tisch te beoordelen en de bur gers mondiger maken door ze wegwijs maken in het ge meentelijk apparaat". 'V' O. De jeugdige deelnemers aan de jeugdvakantie- week in Koudekerk kon den zich gisteren uitleven in een zeskamp in het Willem-Alexanderbad. De meeste kinderen kwamen uit de strijd tevoorschijn met een nat pak, maar dat was onderdeel van de pret. Het weer vormde gisteren geen spelbreker: de enkele druppels die in Koudekerk vielen maak ten voor de toch al natte Koudekerkertjes toch al niets meer uit. FOTO: WIM VAN NOORT HAZERSWOUDE Vierentwintig Noordierse kinderen zijn gisteren in Hazerswoude gearriveerd. Ze werden ontvangen in gebouw 't Stek aan de Dorpsstraat. Dit gebouw zal de komende drie we ken de vaste verblijfplaats zijn. Na een kort wel komstwoord door voorzit ter Th. Boting van de werkgroep Hulp Noord- Ierland (HuNi) werden ze aan de gastouders voorge steld. Nog wat onwennig dronken ze nog een glaas je cola met hun gast ouders, waarna ze naar hun voorlopige „thuis" vertrokken. Vandaag begint een intensief programma die er mede toe moet leiden dat er meer begrip ontstaat tussen de rivaliseren de katholieke en protestantse bevolkingsgroepen in Noord- Ierland. De eerste dagen staan vooral in het teken van ken nismaken. De nadruk ligt dan ook vooral op samenwerken en het verkennen van de om geving. Later zijn er ook uitstapje naar onder meer de Efteling en Amsterdam. Voor veel kinde ren is dit de eerste keer dat ze De groep Noordierse kinderen arriveerde gisteren bij gebouw 't Stek in Hazerswoude. in het buitenland zijn. Het be zoek zal niet alleen vakantie zijn. Zo zijn er de nodige dis cussies gepland over de situa tie thuis en de verschillen met Nederland. De groep blijft tot 2 september in Hazerswoude. Weer thuis zal het werk voort gezet worden middels zoge naamde „follow ups". De ka-- tholieke en protestantse kinde ren komen enkele weekeinden weer samen om te praten over de ervaringen en de verande ringen die ze eventueel heb ben ondergaan door dit pro ject. Op deze manier probeert de HuNi in nauwe samenwer king met haar zusterorganisa tie in Noord Ierland, Connec tion Europe, meer begrip te FOTO: WIM VAN NOORT kweken tussen de strijdende partijen. Maandag 17 augustus wordt de groep officieel wel kom geheten door burgemees ter Van der Sluis. Door vakan tie van de burgemeester kan dit niet eerder plaatsvinden. ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie laat zater dag 29 augustus een auto uit een kraan vallen. Op deze wij ze wil men laten zien wat er gebeurt met een auto wanneer deze met een vaart van 50 ki lometer per uur tegen een muur rijdt. De klap die het vallende voertuig op het weg dek maakt, is vergelijkbaar met zo'n aanrijding. De „val partij" vindt plaats in het ka der van het project autogordel van de Alphense politie. De politie nodigt belangstellenden uit zelf te komen kijken naar wat de gevolgen zouden zijn wanneer de bestuurder van d< auto geen autogordels zou dra gen. De kraan staat bij de Aar- hof, tussen Albert Heijn en de kantoorflat en de auto wordt om half twaalf losgelaten. Vei lig Verkeer Nederland en de litie geven in de Hoofdstraat politi (bij h bij hotel Centraal) informatie. Ook is een botssimulator aan wezig. OUDE WETERING Een aantal bewoners van de Watergang in Oude Wetering protesteert hef tig tegen de bouw van een duivenhok in de achter tuin van een toekomstige buurman. Ze vrezen voor bevuiling van hun erf. „Zwarte daken, daar hoort geen witte duiven- poep op", zo zei een van de omwonenden. Omdat er al een duivenmelker in de buurt is, verwachten de bewoners van de Wa tergang dat er sprake zal zijn van duivenoverbevol- king. Een van de proteste rende bewoners is aller gisch voor vogels. De omstreden duivenliefheb- ber, de heer Sneekes, zou zestig duiven in Oude Wete ring willen herbergen. Maar de toekomstige buren weten dat hij momenteel bij zijn woning in Driehuis al twee honderd duiven huisvest. De man van wie zijn toekomsti ge buren zoveel overlast duchten, kon deze week niet aanwezig zijn bij de behande ling van zijn zaak in de raadscommissie ruimtelijke ordening: hij trad juist in het huwelijk. Hij liet zijn verde diging over aan een vooraan staand duivenmelker, de* heer Tabernal uit Haarlem. Tabernal zei zich erg opge wonden te hebben over de bezwaarschriften tegen de bouw van het duivenhok. „In die bezwaarschriften staan beschuldigingen over stank, geluidsoverlast en het aantrekken van ongedierte, die niet kunnen worden waargemaakt. Zelf houd ik al meer dan veertig jaar dui ven. Ik ben in die tijd drie maal verhuist, maar neb nog nooit last met de buren ge had". Hij liet de leden van de raadscommissie brieven le zen van de huidige buren van de heer Sneekes in Drie huis. Hierin stond dat het duivenhok van hun buur man op slechts enkele meters van hun waslijnen af ligt en dat zij nog nooit een duiven- poepje hadden geconstateerd. Volgens de heer Tabernal bezorgen postduiven geen poepoverlast. „Dat doen sier- duiven die vrij rondvliegen wel". Hij adviseerde: „Geef Sneek es een jaar de tijd om te be wijzen dat niemand last heeft te hebben van zijn hob by. Laat hem het hok met de voorkant naar het zuiden bouwen, dan vliegen de dui ven rechtstreeks naar bin nen. Als het hok anders wordt geplaatst dan loop je de kans dat de duiven via het dak naar het hok vliegen en dat zou wel eens duiven- poep in de tuinen van de bu ren kunnen veroorzaken". Volgens Tabernal is de heer Sneekes een verwoed dui venmelker, die niet zonder zijn hobby kan. „Ik weet dat postduivenhouders zeer vin dingrijk zijn als zij in hun hobby worden belemmerd. Dan gaan ze hun hobby op zolder beoefenen en laten de postduiven vanuit het zol derraam naar buiten" zo waarschuwde hij. ALPHEN AAN DEN RIJN Enkele Molukse gezinnen, die zich vere nigd hebben in de Moluk se inspraakraad, blijven zich verzetten tegen de re novatie of groot onder houd aan hun woningen. De gemeente heeft deze gezinnen de kans gegeven om alsnog de voor ae re novatie benodigde con tracten te tekenen, maar dat hebben zij geweigerd. Alphen zal nu een kort geding aanspannen. De zaak rond de renovatie van de Molukse woningen duurt al enige jaren. De woningen die eigendom waren van de Kroon worden landelijk over gedragen aan de gemeenten. Zo ook in Alphen waar eind jaren veertig tachtig woningen gebouwd werden voor de op vang van een aantal Molukse gezinnen. De gemeente Al phen heeft echter geen eigen woningbedrijf en besloot de woningen in beheer te geven bij de woningbouwvereniging Alphen die ook zorg zou dra gen dat de woningen opge knapt werden. Over het opknappen en reno veren werd lang overlegd en de bewoners verenigden zich hiervoor in een wijkcommissie die namens de bewoners de onderhandelingen met de wo ningbouwvereniging voerde. Er werd rekening gehouden met de wensen van de bewo ners van de huizen en er kwam subsidie voor verhuis- en andere kosten. Vorig jaar leek alles in kannen en krui ken te zijn en dacht de ningbouwvereniging met werkzaamheden te begint Dat was te snel gedacht ruim twintig bewoners wa het niet eens met de gema afspraken. Deze dissider verenigden zich in de Molu inspraakraad en voerden der overleg waarbij ook woningbouwvereniging ambtenaren van het rijk betrokken waren. Men slaagde er niet overeenstemming te kol Volgens de inspraakra; niet voldoende rekening houden met de wensen van Molukkers, vreest men huurverhoging na renov en wil men de woningen in gen beheer of moet de meente de huizen zelf b« ren. De gemeente kan dit i ter niet omdat men daar mensen voor heeft. Wel v men dat zij als eigenaar antwoordelijk is voor de I waarin de woningen verki en wil die verbeteren. Dat echter niet als de huur daar geen gelegenheid toe ven zodat de gemeente die legenheid via een kort gel wil verkrijgen. Om de Molukkers de kan geven op hun standpunt te te komen kregen zij de gi genheid om de renovatie tracten op het Stadskantooi tekenen. Dat is geweigerd dat de gemeente haar plani voor een kort geding zal i voeren. De Molukkers zul in dat geval een tegeneis dienen waarin staat dat de I lukkers willen dat de on< handelingen worden herop en dat de inspraakraad vertegenwoordiging van weigerende bewoners is. ALPHEN AAN DEN RIJN - personeel en materieel en een voor Alphen gunstige westenv bleef de schade tijdens de brand bij Boot's oliehandel op 26 beperkt tot een bedrag van 1.100.000 gulden. Daar is niet bij begrepen de schade die omliggende bedrijven claimen omdal ■tijdelijk hun panden niet konden bereiken. Dat staat in een r port over de brand, opgesteld door de gemeente, politie brandweer. Alphen werd vrijdagochtend 26 juni opgeschrikt door nieuws dat men aan een ramp was ontsnapt, 's Nachts hadi onbekenden een brandbom geplaatst bij de oliehandel aan Energieweg. De daad werd opgeëist door de actiegroep Ra ook verantwoordelijk was voor de branden bij Makro-vestij gen. Rara verantwoordde de brandstichting door te verwi naar de betrekkingen tussen Boot en Shell en zo ook zaken met Zuid-Afrika. Na de brandmelding, even na zes uur, is de brandweer met n en macht erop uitgetrokken. Boot had namelijk in het opslag deelte 2.000 gasflesjes, veertig ton smeerolie, een tankauto i 9.000 liter gasolie, grote gasflessen en er was een tankpark i vijf grote opslagtanks met 600.000 liter benzine en olie. Door westenwind hebben de grote tanks geen gevaar gelopen. De brandweer had het niet makkelijk want zij moest de bra blussen terwijl de ruiten sprongen en gasflessen explodeerd De brand werd ingesloten en alle tankwagens werden weggi den. De opslagplaats werd met drie waterkanonnen nat geb den zodat explosies voorkomen werden. Opslagloods, de servi ruimten, handelprodukten, de administratie van een aantal ren, auto, een schuur en een caravanstalling met caravans gen bij de brand verloren. Tegen half acht was men het vi meester hoewel in de nacht van 27 juni nog een keer moest den nageblust. In het verslag over de brand worden de Alph se brandweermensen, 10 beroeps en 48 vrijwilligers, gepre om hun discipline, rust en teamgeest tijdens het blussen. Er i volgens de politie wel aanknopingspunten in het onder») maar die hebben niet tot resultaat geleid. Dat is ook een van redenen dat via het programma „Opsporing verzocht" de b van de burgers wordt ingeroepen. Horizontaal: 2 het ontrouw worden aan een vorst ot een partij; 7 ver brandingsrest; 9 zonder moed; 10 uitroep; 11 opstandeling; 13 dans partij; 14 lot zonder prijs; 15 muziekinstrument; 16 voegwoord; 17 houding; 21 helleveeg; 24 lid woord; 25 boom; 26 plaats, plek; 28 mondrand; 29 diagonaal weefs el; 30 bijbeldeel (afk.); 31 niet be vestigd; 32 Japans bordspel; 33 land in Azië. Verticaal: 1 aantekenboekje; 3 bleek; 4 tuimeling; 5 voltooid; 6 bloem; 8 signaal; 10 karakter; 12 dieregeluid; 13 geldinstelling; 15 uitroep; 18 deel v.e. boom; 19 li chaamsdeel; 20 bedriegerij; 21 ge beurtenis waarvan de werkelijkheid vaststaat; 22 eerstkomende (afk.); 23 drukte, beslommering; 24 klein werpanker; 25 aantal aaneen ge bouwde huizen; 27 voorzetsel; 29 deel v.e. tabakspijp; 31 muziek noot. OPLOSSING 16 :<k»l 62 LZ )*otq s3 :6ejp PZ ïbsöos zz MT* ZZ UW 13 :6ojpeq 02 :dney 61 -W 81 SI 'lueq Cl :®<1 31 '-P-™® 01 !u|es 8 'dim 9 U* S :IBA t :sieu C U9UJB0 i :|eao()jaA ued ■•T CC :ofl 2c :«oi ic 10 OC -e* 63 UJll 83 '-PJOO 92 ïJineq S3 :»P tZ :s*eej u :pu®i« Li 91 gi :jeiu n :|«q ei :K»qeJ ll 01 UBI 6 l :I*M» 3 qw|UOZpoH ZOETERWOUDE Jongerenvereniging Utopia houdt in het weekeinde van 5 en 6 september weer het kampioen schap „Sterkste man en'vrouw van Zoeterwoude". Vanaf heden kunnen belangstellenden zich opgeven bij Robert Blom, Zwetkade 29, telefoon 01715-2932. De inschrijfkosten bedragen 7,50. De huidige kampioenen zijn Wils van der Lubbe-Borst en Ronald Hogervorst De vrouwen moeten de krachten met elkaar meten met: ge wichten optrekken, met gewichten lopen, deegrol werpen, stenen tillen, beendrukken en gewichten hooghouden. De mannen hebben acht onderdelen: auto omgooien, gewichten optrekken, boom gooien, met zandzakken lopen, staven bui gen, boomstammen tillen, beendrukken en stenen tillen. Zaterdag 5 september worden 's avonds vanaf acht uur in clubgebouw De Westender enkele onderdelen afgewerkt terwijl zondag vanaf half twaalf op het Loetheveld de reste rende krachtproeven zullen plaatsvinden. Minimaal vier vrouwen en acht mannen moeten zich aanmelden om het kampioenschap doorgang te kunnen laten vinden. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse instellin gen op het gebied van welzijn en recreatie krijgen volgend jaar van de gemeente ruim 411.000 gulden beschikbaar. Dat is zo'n 12.000 gulden minder dan dit jaar aan subsidie in het vooruitzicht is gesteld. Dat blijkt uit het concept-welzijnsprogramma voor 1988. Aan deze daling liggen twee oorzaken ten grond slag. In de eerste plaats heeft het college van bur gemeester en wethouders besloten een rijkskor ting van bijna drie procent door te berekenen aan de diverse instellingen, ten tweede blijken diverse instellingen om uiteenlopende redenen minder subsidie nodig te hebben. Er wordt nu een reserve gekweekt voor een alarmeringssysteem voor ou deren. De ruim vier ton die Zoeterwoude spendeert op het welzijnsterrein wordt voor een belangrijk deel opgeslokt door drie sectoren: de twee bibliotheken ontvangen gezamenlijk iets meer dan 130.000 gul den, de verzorgende sector ruim 72.000 gulden waarvan de stichting Maatschappelijke Dienstver lening Midden-Rijnland met bijna 69.000 gulden lOlen c de grootste „slokop" is en de muziekscholen die samen ruim 75.000 gulden zullen ontvangen. Met name over het muziekonderwijs zal het laatste woord nog niet gevallen zijn. Zo is voor de Alge mene Muzikale Vorming (de basis van het mu ziekonderwijs) zo'n 17.700 gulden uitgetrokken terwijl voor het instrumentaal muziekonderwijs 61.000 gulden staat genoteerd. Nader overleg zal ook nodig zijn met het bestuur van de peuterspeelzaal in ae dorpskern. Het ge raamde tekort voor 1988 is namelijk aanzienlijk hoger dan dat van 1987 terwijl de speelzaal evenals dit jaar vier ochtenden per week open zal zijn. Met het peuterspeelzaal werk is jaarlijks een bedrag gemoeid van ruim 30.000 gulden. RIJNSBURG Vijf kelderboxen van een flat aan de Boterbloem in Rijnsburg zijn vannacht open gebroken. Vanmorgen wist de politie nog niet wat er was weg gehaald. De inbraken kwamen aan het licht toen een van de be woners van de flat vannacht thuiskwam en ontdekte dat onbe kenden zijn kelderbox hadden opengebroken. De man, die niets vermist, schakelde de politie in. De daders zijn spoorloos. Volgens de politie zijn de deursloten van de vijf kelders allemaal met een schroevedraaier geforceerd. Drie inbraken in Alphen ALPHEN AAN RIJN Drie in bral werden op 11 augm in de avond gepleegf De Crammer. Uit de ningen zijn een goui armband, wat Belgi geld en een vuurwaj gestolen. Wat er ver is verdwenen kan niet worden vastgest omdat twee bewonen vakantie zijn. De d; zijn de woningen nengekomen door raam of een achterdi open te breken.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 10