!Ecld6c6outmit^p Akkoord over Leidse kabelkranten in zicht Fraaie reiswekker STAD OMGEVING bochten Witte Singel veiliger voor fietsers Leuk en g klein maar niet kil ALLER LEI(DS) Jedrijfsrechercheurs >p dieven jacht SB E? Stompen in gezicht Werkafspraken Hof Bethlehem Pro Ecclesia W. van Houdt NIEUW COMPROMIS FIKSE TEGENVALLER VOOR OMROEP RUNLAND Groene golf op Engelendaal Bruidsvlucht van mieren kwelt Leidse binnenstad Leiden krijgt ook niersteenvergruizer CeidóeSouAont WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1987 PAGINA 9 7561 nder te Zi ,EIDEN Bedrijfsrechercheurs van een jrtzaak aan de Breestraat en een warenhuis an de Aalmarkt hebben gisteren winkeldieven angehouden. Twee mannen van 26 en 24 jaar n een vrouw van 20 jaar, allen afkomstig uit .msterdam werden door de rechercheurs van iet warenhuis gesnapt met een aantal trai- t°eki mgspakken die zij wilden stelen. Het drietal 8 na 'erc* aan8ehouden en overgedragen aan de 8 ^idse politie. Volgens een politiewoordvoerder jn de drie Amsterdammers verslaafd aan ard-drugs. Een 35-iarige Rotterdammer werd oor bedrijfsrechercheurs van de sportzaak be kapt. De man vluchtte de zaak uit maar kon Leid norden aangehouden op de Prinsessekade. De olitie heeft de man meegenomen naar het bu- eau. De buit is onbekend. LEIDEN In een snackbar aan de Apothekersdijk is gis teravond rond acht uur een vechtpartijtje ontstaan. De ei genaar van de zaak en een 20- jarige Leidenaar gingen met elkaar op de vuist omdat de bezoeker geen geld had om de rekening te betalen. De jonge man is aangehouden. De ondernemer heeft aangifte gedaan wegens flessentrekke rij en mishandeling. Hij zegt dat de bezoeker hem enkele stompen heeft gegeven in het gezicht. Volgens de 20-jarige Leidenaar werd de eerste stomp uitgedeeld door de on dernemer. DEN HAAG/LEIDEN Bewoners van Hof Bethlehem aan het Levendaal in Leiden maken werkafspraken om de sfeer in het hofje te verbeteren. Zij doen dit op aanraden van pre sident mr. Westenberg van de Haagse Rechtbank. De Stichting Hof Bethlehem eiste gistermorgen in een kort geding ontruiming van een van de woningen in het hofje, omdat de bewoner al geruime tijd voor (geluids)overlast zou zorgen. De president van de rechtbank vond dat de betrok kenen „beter afspraken kunnen maken dan korte gedingen aanspannen". Als zij niet bereid waren om werkafspraken te maken, dan wilde de president de zaak aanhouden om de buurvrouw te kunnen horen. „Als de problemen voortduren dan lijkt de claim van de Stichting redelijk", aldus mr. Wes tenberg. De partijen stemden er echter gisteren mee in het kort geding in te trekken. Afgesproken werd dat de man voortaan tot 24.00 uur zijn muziekinstallatie en televisietoe stel mag aanzetten. Daarna moet hij de apparatuur uitdoen of een koptelefoon opzetten. KEVELAER De heer W.A.A. van Houdt heeft afge lopen vrijdag in het West- Duitse Maria-oord Kevelaer tijdens een 3-daagse bedevaart de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice ont vangen. De heer Van Houdt ontving de onderscheiding ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestuurslidschap van de Haag se Bedevaarten en wegens zijn vele verdiensten voor die or ganisatie, die ook pelgrimages naar Smakt en Heiloo in haar programma heeft en die zich richt op pelgrims uit Den Haag en Leiden en omgeving. Jongetje in zwembad gewond RIJNSBURG Een onge- veer 10-jarig jongetje uit Rijnsburg is gistermiddag in het Zwembad Het Wa- terbos gewond geraakt en naar het Diaconessenhuis in Leiden overgebracht. De jongen sprong van de duikplank en onmiddellijk na hem sprong ook een 12- jarige inwoner van Rijns- burg naar beneden. Hij kwam op het hoofd van de ander terecht. Volgens de politie heeft de jeugdige Rijnsburger vermoedelijk een kneuzing in de rugge- wervel opgelopen. Man probeert gestolen cheques te verzilveren LEIDEN Een 26-jari- ge Hagenaar heeft giste ren omstreeks vier uur geprobeerd tien gesto len eurocheques te ver zilveren bij een bank aan het Kort Rapen burg. Het personeel van de bank kreeg argwaan en waarschuwde de Leidse politie. Die con stateerde dat de man een valse handtekening had gezet en dat de che ques gestolen zijn uit een woning in Voor schoten. Kindertheater houdt open dag LEIDEN Kinderthea- ter Pluisje houdt op zon dag 24 augustus om 13.30 uur een open dag in de Kaasmarktschool. Er zal een videofilm worden gedraaid over de toneel lessen van vorig jaar. Ook het komend seizoen worden er cursussen ge geven. Op maandagmiddag wor den videolessen gegeven en op dinsdagmiddag to neellessen. Voor meer in formatie: tel. 071-211897. Pr, !389. ER! loer LEIDEN Televisiekijkers in Leiden en omgeving krij gen binnen enkele maanden wellicht toch (naast de Infok- rant van Omroep Rijnland) twee commerciële kabel kranten op hun televisie scherm. Uit een voorstel aan het algemeen bestuur van de Gemeenschappelijke Rege ling die de ontvangstmast in Oegstgeest beheert, blijkt dat twee gegadigden voor het ex ploiteren van een kabelkrant (Leidse Courant en Leidsch Dagblad) zich in grote lijnen in een door het dagelijks be stuur voorgelegde zendtijd- verdeling kunnen vinden. Omroep Rijnland, de derde betrokkene in de discussies over de kabelkrant, heeft nog geen standpunt ingeno men. Inmiddels is wel duide lijk, dat in vergelijking met eerdere voorstellen vooral de lokale omroep een veer zal moeten laten, zowel ten aan zien van het aantal zenduren liol a'S Wat ^et frnanctële te" 10|gemoetkoming betreft. Het dagelijks bestuur van de Gemeenschappelijke Rege ling Antenne- en Energie voorziening heeft het oor spronkelijke uitgedachte zendschema in de prullenbak moeten deponeren omdat men ontdekte, dat de verde ling in strijd was met de ei sen van de minister van WVC. De minister eist dat de programma's van een lokale omroep niet onderbroken worden, maar één aanslui tend geheel vormen. De scheiding tussen de program ma's van de niet-commercië- le (Omroep Rijnland) en de commerciële gebruikers (Leidse Courant en Leidsch Dagblad) van het kabelnet zou alleen dan duidelijk kun nen zijn. Daarenboven heeft de minis ter een afwijkende mening over financiële afspraken die gemaakt waren tussen de verschillende partners. Oor spronkelijk was tussen het Leidsch Dagblad en Omroep Rijnland overeengekomen, dat de laatste vijftien procent van de advertentiegelden zou ontvangen met een minimum van duizend gulden per maand. In ruil daarvoor zou Omroep Rijnland zich in schikkelijk opstellen bij de zendtijdverdeling. Deze over eenkomst moet volgens het dagelijks bestuur van de Ge meenschappelijke Regeling aangepast worden. Het be stuur stelt nu voor, dat van de opbrengsten van de com merciële kabelkranten vijf tien procent wordt afgedra gen aan de Gemeenschappe lijke Regeling. Deze geeft daarvan dan weer een be drag aan de betrokken lokale omroepen met een maximum van duizend gulden per maand. Dit betekent dat Om roep Rijnland heel wat min der zal ontvangen dan men had verwacht en ook nog moet delen met de vereni ging Lokale Omroep Katwijk (VLOK). Het algemeen bestuur van de Gemeenschappelijke Rege ling bespreekt het voorstel in de vergadering op 26 augus tus. Het is dan de tweede keer dat alle betrokkenen zich over de kabelkrant bui gen. Dat gebeurde eerder dit voorjaar toen het dagelijks bestuur voorstelde het kabel kanaal ter beschikking te stellen aan Omroep Rijnland en het Leidsch Dagblad. De andere kandidaten, waaron der de Leidse Courant, wer den afgewezen. Het alge meen bestuur nam daarmee geen genoegen en eiste van het dagelijks bestuur dat er alsnog met de Leidse Cou rant gesproken zou worden. Die gesprekken zijn inmid dels op gang gekomen en ook voor de Leidse Courant is hoewel in geringe mate ruimte gecreëerd. Het uiteindelijke voorstel j van het dagelijks bestuur I over de zendtijden meldt, dat j van maandag tot en met vrij- fl dag programma's worden verzorgd door Omroep Rijn land van 19.00 tot 24.00 uur. De overige uren op werkda gen zijn voor de commerciële kabelkranten, waarbij de i Leidse Courant de tijd van I 14.00 tot 16.00 mag gebruiken en het Leidsch Dagblad alle overige uren. Zaterdag zendt j Omroep Rijnland uit van 17.00 tot 24.00 uur en de ka- j belkrant van het Leidsch Dagblad van 00.00 tot 17.00 uur. Zondag gebruikt het Leidsch Dagblad de periode van 00.00 tot 16.00 en Om- roep Rijnland het resterende j deel van de dag. Gedurende j het weekeinde is er geen ka- belkrant van de Leidse Cou rant. Bij dit zendschema is uitge gaan van het kabelnet in de Leidse regio. Indien Casema, de exploitant van het kabel net in de Bollenstreek, het zelfde kabelkrantprogramma opneemt, dan stelt het dage lijks bestüur voor het zend schema zodanig aan te pas sen, dat de kabelkrant van de Leidse Courant een uur lan ger duurt. LEIDERDORP Op de En gelendaal in Leiderdorp geldt vanaf morgen een groene golf. De regeling van de verkeerslichten Engelen- daal/Vronkenlaan en Enge lendaal/Laan van Ouderzorg wordt aangepast. De koppe ling met de kruising Enge lendaal /Gallaslaan volgt la ter. Op de hele Engelendaal zijn voor het rechtdoor gaande verkeer twee rijstroken be schikbaar. Een van deze stro ken is tevens bestemd voor verkeer dat linksaf slaat. De fietspaden aan beide kanten van het Engelendaal zijn ge schikt voor twee richtingen. bocht in de Witte Singel tegenover de Hortus staan sinds gisteren paaltjes om fietsers beter te FOTO: WIM VAN NOORT 2IDEN Drie maanden i het begin van de proef >t de Breestraat zijn de 'ee scherpe bochten in Witte Singel gisteren n toch versmald. Het lat om de bochten tegen- 'er de Hortus en tussen b Hugo de Grootstraat en errit Doustraat. Daar n op het wegdek reflec- rende paaltjes geplaatst, ie in de binnenbocht een "ook vrijhouden voor etsers en brommers en lardoor de rijbaan voor ito's versmallen. e bedoeling is dat de auto's op elkaar wachten. Twee niet al te brede auto's kun nen elkaar echter nog passe ren. De automobilisten wor den gewaarschuwd met bor den die een wegversmalling en een gevaarlijke bocht aanduiden. Op het wegdek zijn ook markeringen aange geven die de automobilisten adviseren om langzamer te gaan rijden. Fietsers werden daar sinds de afsluiting van de Bree straat regelmatig afgesneden door automobilisten, voor wie de Witte Singel een al ternatief is voor de Bree straat. De verkeersdrukte is daardoor aanzienlijk toege nomen op de singel. Bewo ners hebben regelmatig bij de gemeente aangedrongen op maatregelen om de over last tegen te gaan. Zo hielden zij een actie waarbij zij met spandoeken protesteerden te gen de proef met de afslui ting. De Witte Singel is vol gens hen een racebaan ge worden sinds de Breestraat is verboden voor gemotoriseerd verkeer. Volgens een woordvoerder van de gemeente gaat het om tijdelijke maatregelen. Als de Breestraat voor altijd dicht gaat, wordt naar een defini tieve oplossing gezocht. Dat de maatregelen zo lang op zich hebben laten wachten was te wijten aan het slechte weer. Om er met verf ge werkt moest worden, diende het enkele dagen droog weer te zijn. EL CID-GROEP196 OP VERKENNING DOOR LEIDEN De zeventien studenten van groep 196 vermaken zich prima in Leiden, zoals hier in de zon op het terras van het Art Tea House. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN „Een leuke stad. gezellig met die terrasjes en grachtjes. Wel klein, maar niet kil". Dat zijn de eerste indruk ken die groep 196 van Leiden, de stad waar zij gaan studeren, heeft opgedaan. Zeventien eer stejaars studenten die deze week kennismaken met de stad, waarover burgemeester C. Goekoop hen maandagmorgen in zijn welkomstspeech heeft verteld „dat zij er van moeten genieten". Woorden die zij deze dagen opvolgen, al zijn die in de Hooglandse Kerk aan hun oren voorbij gegaan. „We kon den er niets van verstaan. Na tien minuten zijn we dus maar weggegaan". Het motto van de El Cid-week is dit jaar „Cursus Leiden voor beginners". Het had net zo goed „Vrijheid, blijheid" kunnen zijn. De verhalen van groep 196 maken duidelijk dat deze „groentjes" onder de studenten zich niets wijs laten maken. Zij gaan hun eigen weg. Dat blijkt al uit de omvang van de groep: binnen 24 uur na het begin van de week is die van tien toege nomen tot zeventien. Terwijl de bedoeling juist is dat de eerste jaars hun groepje trouw blijven. Een geforceerd uitgangspunt, maakt Loulou duidelijk. „Ik was ingedeeld in een groep met nogal stille mensen. Ze lagen me niet. Ik had geen zin om daar een hele week mee op te trekken, en daarom heb ik me bij deze groep aangesloten". Een logische stap, vindt Loulou, omdat zij nu mensen leert ken nen met wie zij na de El Cid- sie ons moet indelen, maar ik zat in een groepje met zeven jongens. Dat vond ik wat teveel van het goede". Zij vindt wel dat het „niet helemaal correct" is om uit een groepje te stappen, „maar zulke dingen gebeuren gewoon". De mentor of bege leidster van het groepje, twee dejaars studente geschiedenis Sandra, beklaagt zich niet over de aanwas van haar groepje. „Hoe meer mensen, hoe leu ker", stelt zij. Het woord „geschiedenis" brengt net gesprek onvermijde lijk bij prins Willem-Alexander. week ook nog wil omgaan. Ook Natasja heeft haar groepje gelaten voor wat het is. „Ik be grijp wel dat de El Cid-commis- Robert-Jan herinnert zich zijn binnenkomst in de Hooglandse Kerk: „Tientallen meisjes ston den voor mijn neus op en be gonnen te gillen. Verschrikke lijk was dat". Dat de prins met speciale zorg werd omringd, noemt Frederik „allemaal wel terecht". „Het is tenslotte de kroonprins. Hij wordt uiteinde lijk onze koning". „Maar", valt Natasja in, „hij interesseert ons verder niet hoor. Tenslotte is het ook gewoon een student als wij" en de rest van de groep knikt instemmend. Kinderachtig De zeventien eerstejaars zijn zeer te spreken over hun eerste kennismaking met Leiden. „Het is een kleine, gezellige stad maar toch ook weer niet kil", wordt opgemerkt. Een an der is de grote hoeveelheid ter rasjes en „mooie grachtjes" op gevallen tijdens de stadswande ling, het eerste programma-on derdeel na de opening in de Hooglandse Kerk. „En veel bij zondere oude gebouwen", vult een derde aan. Frederik roemt het LAK-theater, waar de eer stejaars allerlei lessen kunnen volgen. Minder is hij te spreken over zijn eerste indrukken van de grootste studentenvereni ging, Minerva. „Dat was een beetje shit. Voor de El Cid wist ik bijna zeker dat ik daar lid zou worden, maar na gister avond... 's Middags hadden twee leden me nog een leuke rondleiding gegeven, maar later werd er ontzettend kinderach tig gedaan. Ze begonnen te zeu ren over mijn verkeerde jasje, mijn verkeerde schoenen. Wat een gefrustreerde toestand was dat. En het eten was er ook nog verschrikkelijk slecht. Ik over weeg sterk om naar Quintus te gaan". „Maar daar stonk het ontzettend naar rotte eieren", herinnert zich een ander. „Ze zeiden wel dat je daar na een tijdje aan went. Wat moet je daar nu van denken?". Voor Roel is dat geen bezwaar. Hij is de enige van het groepje die zo goed als zeker weet dat hij lid wordt van Quintus. Anderen wachten nog een jaar. De één om zich beter te kunnen oriënt eren, de ander omdat hij er geen geld voor heeft. „Lid zijn van een vereniging is leuk, maar het kost veel geld", zegt hij. Veel contact met de Leidse be volking heeft groep 196 nog niet gehad. Robert-Jan herin nert zich hoe zij op het Rapen burg liepen en een vrouw hen niet kon passeren op haar fiets. „Leiden is niet alleen voor jul lie hoor!", doet hij haar na. In derdaad, de door Goekoop ge memoreerde historische kloof tussen „rijke student en arme arbeider" bestaat nog steeds. Maar verder niets dan goeds over Leiden. Aan de stad zal het niet liggen, als de studiere sultaten tegenvallen. PIETER EVELEIN LEIDEN Vele duizenden vliegende mieren streken gister middag neer in de Leidse binnenstad. Het leek erop dat de onge veer een centimeter grote beestjes het vooral gemunt hadden op de haren van het winkelend publiek en op de drankjes van de vele terrasbezoekers die in het centrum van de weinige zonne stralen van deze zomer wilden profiteren. Ook elders in het land waren er klachten over de „mierenplaag". Volgens een woordvoerder van de Leidse gemeentelijke reini gingsdienst komt dit door de plotselinge stijging van de tempera tuur. Het gaat om de zogenaamde „bruidsvlucht" van vrouwelij ke mieren. Deze luidt het begin van hun vruchtbare periode in. Volgens de woordvoerder doet dit verschijnsel zich jaarlijks voor. „De plotselinge stijging van de temperatuur heeft er waar schijnlijk voor gezorgd dat er dit jaar wel erg veel tegelijk zijn i ge regenperiode zijn ze lang onder vrouwtjes ziin bevrucht, sterven jen. Door de langdurige régenperiode-zijn ze lang'ondér idat de vrouwtjes ziin bevrucht, sterven de mannetjes. De vrouwtjes werpen hun vleugels af en leggen de grond gebleven". Nad, onder de grond hun eitjes, waar nieuwe mieren uit komen. Vol gens de woordvoerder vliegen de mieren niet langer dan 2 a 3 dagen rond. „Maar niet alle mieren beginnen tegelijk met hun bruidsvlucht. Daarom kan het wel een week duren voordat de mensen er geen last meer van hebben". LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden gaat met de twee academische ziekenhuizen in Amsterdam een mobiele niersteenvergruizer aanschaffen. Het is er één van het nieu we type, waarbij de patiënt niet meer in het water hoeft te liggen. Er zullen waarschijnlijk meer dan honderd mensen per jaar mee kunnen worden geholpen. Het duurt nog wel enkele maanden voordat het zo ver is, want specialisten doen momenteel in Homburg ervaring met de vergruizer op. Er wordt al wel vast een patiëntenlijst opgesteld. De tot nu toe enige vergruizer staat in het Rotterdamse ziekenhuis Dijk- zigt, dat volgende maand ook het nieuwste type hoopt te in stalleren. Inmiddels zijn er in Nederland diverse patiënten met succes operatief van het snurken afgeholpen. Alleen mensen die sociaal in ernstige problemen komen door het snurken of een haperende ademhaling hebben tijdens hun slaap, komen voor zo'n ingreep in aanmerking. Collecte Het Protestants Interker kelijk Thuisfront (PIT) houdt van 7 tot en met 12 september een landelijke collecte. Meer dan 21.000 collectanten gaan voor de PIT, die dit jaar veertig jaar bestaat, op pad. De PIT is een organisatie die onder andere steun geeft aan militairen in en bui ten Nederland. Ook de mulitaire tehuizen in Ne derland krijgt steun van de PIT. Gilde Gilde Leiden en omge ving, de organisatie waarin mensen van 50 plus hun kennis en erva ring kunnen overdragen aan anderen, is verhuisd. Het nieuwe adres is: Dienstencentrum Leiden Zuid West, Bevrijdings plein 60, 2321 BX Leiden, tel. 071-766695. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Nol I Sac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Tele)oon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). n IV,_| 4Z&&WÜ li

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9