Geweld tegen Tamils Sri Lanka duurt voort §s Mijndirecties ;aan niet onderhandelen Nederland streeft naar wapenstilstand in Golf Imbassade-oorlog zet vraagtekens bij rol van geheime diensten TIEN JAAR CEL VOOR WAPENBEZIT Libië bombardeert tot diep in Tsjaad BUITENLAND CcidócSomant oskou bevestigt atsing mobiele rategische raket Vrouw maffiabaas doodgeschoten Cocaïne operatief uit maag verwijderd Tekorten Antillen mogelijk gedekt met ontwikkelingshulp Nigeria pleit voor „zwarte" kernbom ombardementen p Afghaanse 11 orpen Asielzoekers moeten niet naar huis gaan ^taking Zuid -Afrika eist een dode: Iran reageert halfslachtig op VN-resolutie Scheepvaart bloeit in Golfgebied WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1987 PAGINA S uur] 3 OSKOU Een hoge Sovjetfunctionaris |eft bevestigd dat de Sovjet-Unie is begon- jn met de stationering van mobiele strate- iche raketten met meerdere kernkoppen i het type SS-X-24. Volgens Viktor Kar- j, hoofd van het bureau-ontwapening van t ministerie van buitenlandse zaken, die- ui deze raketten ter vervanging van in si 's geplaatste nucleaire raketten voor de nge afstand. Hij wees Amerikaanse be- huldigingen van de hand dat de SS-X-24 n schending betekent van het Salt-II-ak- iord over een beperking van de strategi- he bewapening. De VS overwegen overi- ns ook zelf lange afstandsraketten met n kernkoppen op rai1* te stationeren. CATANIA In de Sicilaanse stad Catania is gisternacht de vrouw van een maffiabaas voor haar huis doodgeschoten. Het is waarschijnlijk voor het eerst dat de maffia met opzet een vrouw heeft vermoord. Haar echtgenoot, Domenico Al- leruzzo, zit sinds februari ge vangen. Hij zou de baas zijn van een maffia-clan die in en kele plaatsen bij de Etna actief is. De clan voert een bloedige vete met een andere maffia-fa milie, waarbij de afgelopen drie jaar al ongeveer vijftig mensen zijn vermoord. BRUSSEL Een 30-jarige Colombi aan is onlangs in een ziekenhuis in het Belgische Mechelen chirurgisch verlost van 34 pakjes cocaïne. In de voorgaande dagen hadden al 44 van die pakjes langs natuurlijke weg zijn lichaam verlaten. De 34 pakjes (van elk 40 gram) zijn uit de maag en de darmen van de man verwijderd. De operatie duurde een uur. Het smok kelen van drugs in de maag of de darmen gebeurt wel vaker. Soms komt het voor dat men in een Zuida merikaans land dertig tot veertig van deze smokkelaars tegelijkertijd op het vliegtuig zet. Als een pakketje met cocaïne in het lichaam open scheurt heeft dat de dood tot gevolg. WILLEMSTAD Minis- ter De Koning, belast met Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse zaken is eventueel bereid een deel van de ontwikkelingshulp aan de Antillen te gebrui ken voor dekken van de Antilliaanse begrotingste korten in 1988. Dat ver klaarde de bewindsman gisteren bij aankomst op Curasao, waar hij de ko mende dagen overleg voert met de regering in Willemstad en het be stuurscollege van het eiland. De Koning wees een verzoek van de Antillen om vijfhon derd miljoen gulden extra be- grotingssteun af. De minister legde er de nadruk op dat het gebruiken van ontwikkelings hulp voor het dekken van te korten op de begroting in strijd is met het Nederlandse stand punt over de besteding van ontwikkelingsgelden. „Maar", zo zei De Koning „nood breekt wet en wat kun je in zo'n situa tie anders". Door de verslech terde economische situtie moet de centrale regering van de vijf eilanden in Willemstad het ambtenarenkorps afslanken waardoor het tekort van vijftig miljoen gulden wordt opgelost. Aleen het eiland Curasao heeft al een tekort van 240 miljoen gulden. Minister De Koning herhaalde zijn standpunt dat de Antillen op de eerste plaats zelf verantwoordelijk zijn voor hun economische ontwikkeling. Be- grotingssteun voor de Antillen na 1988 wordt overigens niet uitgesloten, hetzij van korte duur: „Langdurige steun werkt verslavend'aldus De Koning. LAGOS De minister van buiten landse zaken van Nigeria. Bolaji Aki- nyemi. heeft verklaard dat Nigeria zijn eigen kernwapens dient te ont wikkelen teneinde te voorkomen dat het land het slachtoffer zal worden van „nucleaire chantage" door Zuid- Afrika. Akinyemi wees erop dat ook de grote kernmogendheden in de toe komst gebruik zouden kunnen ma ken van het middel van nucleaire chantage. „Nigeria heeft een heilige verantwoordelijkheid om een einde te maken aan het raciale monopolie van kernwapens door de ontwikke ling van een „zwarte" bom", aldus de minister in een toespraak over de toekomst van Nigeria. jj iLAMABAD Dorpen ten 12 lorden van de Afghaanse tc lofdstad Kaboel worden de atste tijd regelmatig ge- imbardeerd door Russische i Afghaanse gevechtsvlieg- u igen. Ongeveer tweedui- 'j ind dorpelingen zijn inmid- 2 ils weggevlucht naar de 15 lofdstad Kaboel. De bom- irdementen, die beschouwd orden als de zwaarste van jaar, volgden na een iks aanslagen van opstan- ingen in de Khair Khana- i, de noordelijke toegangs- eg tot de hoofdstad. Bij hoog bezoek ;West-Berlijn: D niet schieten WEST-BERLIJN Tij- dens bezoeken van wes- terse leiders in de afgelo- j j pen maanden aan het 750-jarige (West-)Berlijn en bij de start van de Tour de France, was het verboden voor Oostduitse 1 grenswachten om te 3 schieten op mensen die i naar het westen probeer- i den te komen. Dit heeft een voormalige DDR- 1 j grenswacht verteld die s i eind juli naar West-Ber- lijn vluchtte. Wel werd gedurende deze bezoeken het aantal patrouilleren de grenswachten verdub- «beld. DEN HAAG Sinds het op 29 juli ondertekende akkoord dat een einde moest maken aan de bloedige burgeroorlog op Sri Lanka, zijn op het eiland meerdere Tamils vermoord door Singhale- sen. Bovendien wordt op grote schaal geplunderd en bussen en auto's in brand gestoken. De ge welddadigheden doen zich met name in de zui delijke provincies voor. Dat zegt de Tamil Dutch Solidarity Organisation. Volgens deze belangenorga nisatie van Tamil-vluchtelin- gen in Nederland is er geen sprake van dat de rust op Sri Lanka sinds het bereikte ak koord is teruggekeerd. Ook woordvoerder J.A. Hoeksma van het Nederlands Bureau van de Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor Vluchtelingen zegt dat er geen sprake is van een de finitieve stabiliteit. Het mi nisterie van buitenlandse za ken, dat zich voortdurend laat informeren over de situ atie op het eiland, wil over eventuele gewelddadigheden geen mededelingen naar bui ten doen. COLOMBO De regering van Sri Lanka heeft gisteren be kendgemaakt dat verboden wapenbezit wordt bestraft met tien jaar gevangenis, tenzij de wapens onmiddellijk worden ingeleverd. Volgens een communiqué zal een ieder „die wa pens, munitie, explosieven of andere gevaarlijke voorwerpen heeft vergaard of bezit of heeft gefabriceerd, schuldig zijn aan een misdrijf". Mensen met een vuurwapenvergunning werd gevraagd hun wapens bij het dichtst bijzijnde politiebureau in te leveren, als ze niet konden garanderen dat hun wapens niet gestolen kunnen worden. De inlevering van wapens, zo als is overeengekomen in het vredesakkoord, verloopt zeer traag en is al enkele malen verlengd. Volgens de woordvoerder van de Tamil Dutch Solidari ty Organisation is het ak koord door de Indiase rege ring doorgedrukt: „De oppo sitie op Sri Lanka zelf is er niet door verminderd". Hij meent dat er nog niets te recht is gekomen van de ver schillende onderdelen van het akkoord, zoals de vrijla ting van de duizenden ge vangen die gedurende de burgeroorlog vaak zonder enige vorm van proces wer den opgesloten. „Ook is er nog geen sprake van dat de militairen zich terugtrekken naar de zuidelijke provincies van het eiland". Volgens de woordvoerder zijn er even min aanwijzingen dat de Ta mils in het noorden van Sri Lanka een bestuurlijke auto nomie krijgen. Garanties De belangenorganisatie raadt de Tamils dan ook af om nu al te denken aan terugkeer naar hun vaderland. „Daar van kan pas sprake zijn als het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen de veilig heid van de Tamils kan ga randeren", aldus de woord voerder. En volgens hem kan het nog maanden duren eer daar duidelijkheid over is. Hoeksma: „Mochten er meer garanties komen voor hun veiligheid, dan moet een re migratie in internationaal verband begeleid worden. Want het land is verwoest door de burgeroorlog. Binnen zo'n programma van econo mische hulp is er dan wel licht ruimte om de vluchte lingen handgeld te geven". Vergelijkbare maatregelen zijn volgens hem destijds ge troffen voor vluchtelingen uit Birma, Cambodja en Ethi opië. Nederland kent een regeling voor terugkerende vluchte lingen die een officiële status als vluchteling hebben. Zij kunnen rekenen op een ver goeding naar de reis van het land van herkomst, een ge deeltelijke vergoeding van de verhuiskosten en een „start kapitaal" voor de duur van drie maanden. De meeste van de dertienhonderd Ta mils in ons land zijn echter niet officieel als vluchteling erkend. Slechts één man heeft die status, terwijl zo'n zeventig anderen alleen op humanitaire gronden als vluchteling erkend worden. Veel Tamils hebben bij de Raad van State een beroep sprocedure aangespannen om die officiële status alsnog te krijgen. De Raad van State neemt de verzoeken half ok tober in behandeling. Rellen uit verveling Een meisje wordt door een politiehond in haar been gebeten bij rellen in de Zweedse hoofd stad Stockholm, tijdens welke enkele honderden jongeren vernielend, brandstichtend en plun derend door de straten trokken. De geweldda digheden vonden vijf achtereen volgende nachten plaats. Volgens de politie, die zo'n hon derdvijftig arrestaties verrichtte, is de uitbar sting van geweld een gevolg van verveling on der de jeugd. FOTO'S: EPA. AP IHANNESBURG De juidafrikaanse mijnwer- ,»rsvakbond NUM en de irecties van de mijnen ebben gisteren verklaard at er geen nieuwe onder- adelingen in zicht zijn sen beide partijen over insverhogingen en bete- arbeidsomstandighe- pn. Volgens de vakbond het werk inmiddels eergelegd in 44 van 46 lud- en steenkolenmij- en. et parlement in Pretoria gaat rerigens het zogeheten „ba- nbestemmingssysteem" af- affen. Dat betekent dat en voortaan voor dertien ties in aanmerking komen i voorheen alleen aan blan- en waren voorbehouden. De mijnwerkersbond NUM was niet onder de indruk van het afschaffen van de wet, omdat scherpe voorwaarden zijn ge steld aan de sollicitanten. Zo zou het lidmaatschap van een vakbond al reden genoeg zijn om een zwarte niet aan te stel len in een bepaalde functie. De staking heeft tot dusver een man het leven gekost. De mijnbouwmaatschappij Trans Natal Coal Corporation maak te op de tweede dag van de staking van honderdduizenden zwarte werknemers bekend dat één mijnwerker „kenne lijk" is vermoord omdat hij wilde doorwerken. Volgens de NUM hebben tot nog toe zes tien personen verwondingen opgelopen bij deze grootste sta king in de steenkool- en goud mijnen uit de Zuidafrikaanse geschiedenis. Bij eerdere sta kingen vielen vele tientallen doden. Op meerdere plaatsen in Zuid-Afrika, zoals hier aan de i teit van Witwatersrand, wordt gecollecteerd voor de s mijnwerkers. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Nederland streeft in contacten met Europese bondgenoten en de Verenigde Staten in de allereerste plaats in VN- kader naar een wapenstil stand in de Golfoorlog. Minister Van den Broek verwacht dat de Veilig heidsraad zeer binnenkort opnieuw gaat overleggen hoe zijn eerdere resolutie, waarin Iran en Irak wer den opgeroepen tot een staakt-het-vuren, kracht kan worden bijgezet. Minister Van den Broek heeft gisteren overleg ge pleegd met zijn Westduitse collega Hans-Dietrich Gen- scher, die deze maand de Veiligheidsraad van de VN voorzit. Hij ontkende dat Ne derland, als voorzitter van de Westeuropese Unie, voor stander zou zijn van een mi litaire aanwezigheid van de WEU in de Golf. Van den Broek: „De Unie is in de eer ste plaats een politieke orga nisatie, die ook militaire as pecten van de veiligheid kan bespreken. Maar de WEU beschikt in feite niet over de middelen om militair aanwe zig te zijn in de Golf". Iran heeft gisteren overigens een halfslachtig antwoord gegeven op de resolutie van de VN-Veiligheidsraad van 20 juli waarin wordt geëist dat Irak en Irak een bestand sluiten. „Iran aanvaardt noch verwerpt de resolutie", zo zei de Iraanse VN-ambas- sadeur Khorassani na een gesprek met VN-secretaris- generaal Javier Perez de Cuellar. Khorassani over handigde De Cuellar een brief met de officiële Iraanse reactie, die op het verzoek van Iran echter geheim is gebleven. De Iraanse VN- ambassadeur wilde wel ver tellen, dat Iran erkent dat de Verenigde Naties een „nutti ge rol" kan spelen in de be middeling met Irak. Irak stemde op 22 juli al in met de resolutie, maar her vatte maandag weer zijn bombardementen op Iraanse doelen, aangezien Iran nog steeds niet akkoord was ge gaan met een staakt-het-vu- ren. Khorassani waarschuw de dat Iran de jongste Iraak- se aanvallen zal vergelden „maar niet vanavond". De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties beraadde zich gisteren achter gesloten deu ren al over eventueel te ne men sancties tegen de strij dende partijen. Het Amerikaanse konvooi, dat drie onder Amerikaanse vlag varende tankschepen door de Perzische Golf bege leidt, is gisteren overigens veilig in Koeweit aangeko men. Het konvooi trok, na enige tijd voor de kust van Saoedi-Arabië stil te hebben gelegen, op halve snelheid door het noordelijke deel van de Golf. LONDEN De scheepvaart in de Perzische Golf bloeit on danks de groeiende spannin gen in het gebied en de daar uit voortvloeiende hogere ver zekeringspremies. De belang rijkste reden voor de opbloei is de toename van de oliepro- duktie door de lidstaten de Or ganisatie van Olie-exporteren de Landen. Vooral Koeweit heeft zijn produktie opge voerd. Volgens scheepsmakelaars in Londen is het aantal charter- vaarten de laatste paar maan den „erg hoog", in vergelijking met de afgelopen twee jaar. Oliehandelaren kopen olie voor de winter eerder in dan zij normaal doen. De vraag is ook groot, omdat handelaren grote hoeveelheden ruwe olie uit het Golfgebied tegen rela tief lage prijzen kunnen ko pen. Volgens het cargadoorsbedrijf Howard Houlder and Partners werd in juli 14,4 miljoen ton ruwe olie vanuit de Golf naar het westen vervoerd door 68 tankers. In april werd 352.000 ton verscheept met 20 tankers. De olieproduktie in het Golf gebied zou de laatste drie maanden met 1,2 miljoen va ten per dag gestegen zijn tot 9,8 miljoen vaten. ujpEN HAAG Naarmate „ambassade-oorlog" ll issen Frankrijk en Iran J oortduurt, stellen steeds 3 leer commentatoren in e Franse media vragen ver de motieven die de egering in Parijs deden jjj esluiten de diplomatieke j etrekkingen met Iran te a erbreken. Dat Frankriik met deze stap Iran vóór wilde zijn het of ficiële motief wordt nau welijks nog interessant gevon den. De laatste tijd wordt vooral gespeculeerd over het optreden van de Franse inlich tingendienst DST in deze kwestie, over het gebrek aan onderlinge coördinatie en de wedijver die tussen de DST en de overige Franse geheime diensten bestaat en over de ge volgen daarvan. Naast de uitgesproken politie ke inlichtingendienst RG (Renseignements Généraux) die een zeer vage taakom schrijving heeft, kent Frank rijk oorspronkelijk voor het binnenlandse inlichtingen werk de DST (Direction de la Surveillance du Territoire). De DGSE (Direction Générale de la Sécurité Extérieure) moet formeel inlichtingen in het buitenland verzamelen, maar doet dit praktisch alleen in vroegere Franse kolonies in Afrika. Tussen de DST en de DSGE bestaat een ware concurrentie strijd. Ondanks het feit dat de DST veel kleiner is, heeft zij belangrijke successen geboekt in de strijd tegen het terroris me. De dienst heeft namelijk alle „gaten" opgevuld die de DGSE in het buitenland heeft laten vallen. In vrijwel alle be richten is het tegenwoordig dan ook de DST die in Syrië, in Iran en in andere landen van het Midden-Oosten aller lei interessante informatie heeft opgediept. Ook in de ambassade-oorlog tussen Frankrijk en Iran speelt de DST een centrale, maar mysterieuze rol. Vorig jaar, na de reeks aanslagen in Parijs, zei de dienst dat het spoor van de daders naar Syrië leidde. Maar nadat de regering met alle middelen had ge tracht te voorkomen dat de di plomatieke betrekkingen moesten worden verbroken, laat de DST weten dat alle we gen niet naar Syrië leiden maar naar Teheran. Tot nu toe heeft de DST de Franse regering echter niet aan bewijzen kunnen helpen dat de aanslagen van vorig jaar in opdracht van Teheran zijn uitgevoerd. En tegen de Iraniër Gordji, die nog steeds in zijn ambassade zit, zijn evenmin bewijzen aangedra gen. In de Franse media wordt nu gesuggereerd dat door alle po litieke complicaties, ook bij de DST, van werkelijke terroris- tenbestrijding niet veel meer terechtkomt. En als er geen bewiizen zijn dat Teheren ach ter de aansagen zat, wat zijn dan de redenen geweest voor de Franse regering om de be trekkingen met Iran te ver breken, zo vraagt men zich in Parijs openlijk af. LIP IT PARIJS De luchtmacht van Libië voert steeds dieper op het grondgebied van Tsjaad bombardementen uit als ver gelding voor de aanval van Tsjaad op de omstreden land- strook rond Aouzou in het grensgebied van beide landen. Dat heeft de ambassade van Tsjaad in Parijs gisteren be kendgemaakt. De Franse minister van defen sie. André Giraud, sloot echter opnieuw uit dat zijn land mili tair ingrijpt. Op de vraag of de Libische luchtaanvallen een Franse tegenactie tot gevolg zullen hebben, antwoordde Gi- re&ud: „absoluut niet". Pas als Libische toestellen doordrin- fen ten zuiden van de 16e reedtegraad zou Frankrijk in actie kunnen komen. Parijs beschouwt dit gebied onmis kenbaar als Tsjadisch grondge bied. Libië heeft intussen laten we ten dat het elk overleg met Tsjaad uitsluit en dat het bin nen korte tijd een tegenoffen sief zal beginnen. De Libische zaakgelastigde in Parijs, Ha- med el Houderi, beschuldigde Frankrijk „en mogelijk andert 'landen" van medeplichtigheid aan de strijd. Deze beschuldi ging is door Parijs met kracht van de hand gewezen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5