\l v „Taal van houding is een openbaring Meer aandacht voor buitenkerkelijke jeugd fickIÓC1 Mogelijk eerste heiligverklaring van indiaan Gesprek met bischoppen noodzaak kerk wereld Boff: geen tegen mijn bezwaren boek Luguber zomerkamp weer brieven 1 lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE -JJG beroepingen BLINDE PREDIKANT GRANDIA: 99 Problemen rond adoptie fl. CeidócSouiant WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1987 PAGINA Jakoenin belooft gehoorzaamheid MOSKOU De Russisch-orthodoxe priester Gleb Jakoenin, die van 1979 tot begin dit jaar in een strafkamp zat na in het buitenland geklaagd te hebben over de onvrijheid van zijn kerk, heeft patriarch Pimen, het hoofd van zijn kerk, beloofd dat hii zich zal onthouden van „activiteiten die onwettig, anti sociaal of in strijd met de kerkelijke wetten zijn". Verder be loofde hij in een brief van 28 april dat hij van plan is zich bij de uitoefening van zijn ambt „strikt aan de kerkelijke voor schriften te houden". Jakoenin schreef dit in een verzoek om opheffing van zijn schorsing als priester. Dit is ingewilligd en iakoenin is nu de eerste geestelijke kerkelijke dienst is toegelaten. nge< die na zijn vrijlating tot de Bisschoppen boos over uitlatingen Herman Verbeek AMERSFOORT De Nederlandse bisschoppen zijn verontwaardigd over de uitlatingen die pries ter en Europarlementa riër Herman Verbeek kortgeleden in de Gayk rant heeft gedaan. Voor al zijn uitlatingen over de eucharistie hebben de bisschoppen gestoord. Dit heeft de woordvoerder van de bisschoppenconferen tie dinsdag meegedeeld na afloop van de tweedaagse vergadering van de bisschop pen in Amersfoort. Bisschop Möller van Groningen heeft erop gewezen dat Verbeek al sinds 1973 buiten verant woordelijkheid van zijn bis dom opereert en geen enkele functie binnen het bisdom vervult Verbeek heeft daar om in het geheel niet het recht zich nog priester van het bisdom Groningen te noemen. Verbeek deelde in het inter view mee dat hij „homo-ker kliedjes" schrijft waarvan hij hoopt dat ze binnenkort in eucharistievieringen worden gezongen. Voorts prees hij de „oog-in-oog acties van Floris Michiels van Kessenich, die enkele keren homoseksuelen heeft opgeroepen te commu nie te gaan in eucharistievie ringen waarin een bisschop voorging. Deze acties sniiden volgens Verbeek een „kan kergezwel" open. Zelf wil hij •t meer aan een eucharis- iviering deelnemen. Bezoek aan Rome De Nederlandse bisschoppen bezoeken van 6 tot 13 janari gezamenlijk Rome voor hun ad-limina-bezoek, dat om de vijf jaar door het Vaticaan is voorgeschreven, zo deelt het orgaan van de r.k.kerkpro- vincie 1-2-1 mee in zijn jong ste uitgave. Er wordt bij dit bezoek van gedachten gewis seld met de Vaticaanse be stuurders over de problemen in de Nederlandse kerk en in het bijzonder over de beslui ten van de Bijzonder Synode in Rome waarbij de bisschop pen beloofden een lijn te trekken. Een gezamenlijk ad-limina- bezoek werd door de Neder landse bisschoppen voor het eerst afgelegd in november 1977. Van 17 tot 22 januari 1983 vond het tweede geza menlijke bezoek plaats. De paus spoorde de bisschoppen toen nadrukkelijk aan de be sluiten van de Bijzondere Sy node uit 1980 uit te voeren. Gereformeerd* Gemeenten Bedankt voor Westkapelle A.B. van der Heiden te Doetinchem. Doopegezlnde Broederschap Aangenomen naar streekgemeente Midden-Friesland drs. A.J. L. Koor eman te Balk. Wereldraad sticht noodfonds voor Namibië GENEVE De Wereldraad van Kerken heeft een speciaal fonds voor noodhulp aan Namibië, Nigeria en Zuid-Afrika op gericht. Volgens een mededeling van het oecumenisch wereld- diakonaat (Cicarws) is er voor Namibië twee milioen gulden, voor Nigeria anderhalf miljoen en voor Zuid-Afrika ruim 200.000 gulden nodig. De Wereldraad wil in Nigeria 1.500 men sen helpen die dit jaar als gevolg van „religieus fanatisme" hun woonplaatsen moesten verlaten. Met het geld voor Namibië wil de Wereldraad slachtoffers van de burgeroorlog in dat land helpen. Het geld voor Zuid-Afrika is bestemd voor 50.000 vluchtelingen die voornamelijk uit Mozambique afkomstig zijn. Ik ben graag alleen. Werkelijk eenzaam voel ik me slechts in gezelschap. M. Callewaert KORTENHOEF Kun- nen mensen, en in het bijzonder blinde mensen, voelen wat er aan een beeld te zien is? De blin de predikant Lex Gran- dia uit Tiel meent van wel. Hij is het die de meeste beelden heeft uit gezocht voor de tentoon stelling „Aanraken gebo den" die gisteren door Jules de Corte in het hervormde kerkje in Kortenhoef werd geo pend. De tentoonstelling is een ini tiatief van de Oecumenische Streekgemeente te Korten hoef, een „proefgemeente" die ook iets probeert te doen aan de vervreemding tussen kerk en kunst(enaars). In de DDR organiseert ds. Hoff mann (Brandenburg) al jaar- a'"ks een tentoonstelling voor inden en zienden. In Ne derland is dat noog nooit eer der voorgekomen. Er worden werken getoond van Nel van Lith uit Drie mond (steen), W.G. van de Hulst uit Nieuwersluis (brons), Lia Versteege uit Bloemendaal (steen), Rein Kamphorst uit Utrecht (zin- kreliëfs) en henriëtte van der Lugt uit Uithoorn (textiel). Bij de keuze van de tentoon gestelde werken is het oor deel van ds. Grandia vaak van doorslaggevende beteke nis geweest. „Ik ben nage noeg van jongsaf aan blind. Het is voor mij een openba ring de taal van houding en gebaren te leren kennen", zegt hij. Ds. Grandia let bij het voelen vooral op het ma teriaal of het hard of zacht is, warm of kud, glad of ruw. „Voelen duurt langer dan kijken. Je bent gedwongen om tastenderwiis uit alle de tails stukje bij keetje een to taal beeld te vormen. Bij het kijken ga je meestal van het totaalbeeld naar de details", aldus Grandia. Hij heeft veel werk in handen gehad en kwam dan tot verrassende ontdekkingen. „De schilder beeldhouwer Van de Hulst maakt volgens mij beelden van wat hij ziet. Ik heb bron zen mensen in handen gehad die allemaal vanuit hun ei gen situatie op de metro ston den te wachten. Ik wist niet dat wachten zo verschillend kon zijn. De zinkreliëfs van Rein Kamphorst zijn voelba re schilderijen, die zeer fijn zinnig en gedetailleerd aan voelen. Zij zijn daardoor wel erg ingewikkeld om er een totaalbeeld van te krijgen. De beelden van Nel van Lith worden ontroerender naar mate je ze langer voelt. Woe de, verdriet of onmacht, die in de beelden tot uitdrukking komen, worden herkenbaar. Ook het werk van Henriëtte van der Lugt is vaak ontroe rend omdat zij van allerlei stoffen intense en levendige mensenfiguren maakt", aldus ds. Grandia over de werken die in Kortenhoef te zien zijn. Natuur Hoe blinden een beeld „zien", kunnen de zienden in Kortenhoef ook ervaren: de consistoriekamer van de kerk is bij tijd en wijle ver duisterd en de zienden kun nen dan het daar opgestelde beeld voelen en het proberen met hun handen te zien. Naast een gewone catalogus is er een handleiding braille. Een enkel beeld is voorzien van een gedicht dat of in de handleiding in braille staat of op een bandje dat bij het be treffende beeld kan worden beluisterd. Het laat-gotische kerkje van Kortenhoef wordt omzoomd door water en weiland. Het heeft altijd al een band met kunstenaars gehad. Het is een van de meest geschilder de kerken. Kunstschilders onder andere die van de Haagse School, kwamen naar Kortenhoef, logeerden in het tegenover de kerk gelegen Rechthuis en betaalden hun logies met een beschilderd deurpaneel. De tentoonstelling in het her vormde kerkje te Kortenhoef duurt tot en met 22 augustus. Openingstijden 10.00 tot 21.00 uur. RIO DE JANEIRO Het Vaticaan heeft geen bezwaren tegen het nieuwste boek van de Braziliaanse bevrijdings theoloog Leonardo Boff. Hij heeft kort geleden in Rome een uitvoerig ge sprek gehad met kardi naal Ratzinger, hoofd van de Vaticaanse con gregatie voor de geloofs leer. Deze had hem ge zegd dat de congregatie het boek had onderzocht op verzoek van conserva tieve sectoren van de Braziliaanse RK Kerk, maar dat Rome geen be zwaren tegen de inhoud ervan heeft. De Franciscaan Boff zei dit maandag op een persconfe rentie in Rio de Janeiro. Hij noemde zijn huidige betrek kingen met het Vaticaan „zeer hartelijk". De publicatie van een vorig boek leidde in 1984 tot een spreekverbod van een jaar voor Boff, dat overigens na elf maanden werd opgehe ven. Op zijn persconferentie sprak Boff ook nog over de Sovjet- Unie dat hij vorige maand heeft bezocht. Hij noemde het land toen „schoon en ge zond". Een andere bevrijdingstheo loog, Frei Betto, die met zijn ordegenoot Boff de Sovjet unie had bezocht, zei onder de indruk te zijn van het so cialistische systeem van Cuba en de Sovjetunie. „Voor een rijke Braziliaan zou het leven op Cuba een hel zijn, voor ie mand uit de middenklasse een vagevuur en voor een arme Braziliaan een hemel." Leonardo Boff PHOENIX De 285.000 rooms-katholieke India nen in de Verenigde Sta ten hopen dat paus Jo hannes Paulus II volgen de maand tijdens zijn be zoek aan dit land een In diaanse vrouw van de Mohawk-stam, Kateri Tekawitha, heilig zal verklaren. De vrouw, die in de zeventiende eeuw overleed, werd zeven jaar geleden door deze paus zalig verklaard. De heiligverklaring van Ka teri Tekawitha zou een zeer diepe indruk maken op de anderhalf milioen Indianen in Amerika, aldus mgr. Do nald Edmond Pelotte, de eni ge Indiaan onder de ruim 300 Amerikaanse bisschoppen. De 42-jarige Pelotte is hulp bisschop van het bisdom Gal lup in de zuidelijke staat Nieuw Mexico. „Wij hebben hier in talloze brieven aan het Vaticaan op aangedrongen." Tiidens zijn bezoek aan Amerika zal de eaus in Phoenix (Arizona) isschop Pelotte in aanwezig heid van 16.000 Indianen ontmoeten. Kateri Tekawitha overleed in 1680 op de leeftijd van 24 jaar. Vanaf haar toetreding tot de RK Kerk vier jaar er voor had zij binnen haar ei gen stam zoveel weerstand opgeroepen dat zij moest vluchten. Zij heeft vervol gens onder andere Indianen stammen gepredikt. De woordvoerder van het Vaticaan, Joaquin Navarro Valls, heeft officieel tegenge sproken dat paus Johannes Paulus II tijdens zijn bezoek van 17 september aan Monte rey in Caiifomië, de Francis caanse missionaris en stichter van de eerste der negen Cali- fomische missieposten, pater Junipero Serra, zalig zal ver klaren. Navarro zei dat het zaligver- klaringsbesluit moest worden genomen door een plenaire vergadering der in Rome wo nende kardinalen, maar dat dit quorum er door vakanties niet zou zijn vóór het vertrek van de paus naar de Verenig de Staten op 10 september. Zaligverklaring is de tweede fase van het heiligverkla ringsproces. Serra is reeds "Dienaar Gods", de eerste fase. De Vaticaanse woordvoerder sprak tegen dat het besluit om de zaligverklaring niet tijdens het bezoek van de paus aan Monterey te laten plaatshebben, het gevolg was van bezwaren van Ameri kaanse Indianen, volgens wie Fray Junipero Serra wreed tegenover hun voorvaders was. DRIEBERGEN Youth for Christ (YFC) wil we reldwijd de kerken mo biliseren voor werk on der jongeren die nog niet door het evangelie zijn bereikt. De kerk moet haar taak onder deze jongeren weer in het vi zier krijgen. Samen met de kerken wil de organi satie zich aan deze taak wijden. Dat heeft de evangelisatieor ganisatie besloten op haar ze vende internationale confe rentie, die de afgelopen week in de Filipijnse hoofdstad Manila is gehouden. Elke drie jaar belegt deze wereld wijde jeugdevangelisatiebe- weging, die in 62 landen is vertegenwoordigd, een inter nationale conferentie tenein de een nieuwe strategie vast te stellen. In Manila waren ruim 500 di rectie- en bestuursleden van de beweging aanwezig. Voor het eerst waren, op kosten van de evangelisatiebewe ging, 25 predikanten uit alle delen van de wereld uitgeno digd om commentaar op de plannen te geven. Volgens directeur ds. Niek van Exel van de Nederlandse Niek van Exel F0T0: SP afdeling zijn de kerken ach tergebleven in de benadering van jongeren in arme landen en jongeren uit minderheids groepen. Zijn beweging wil op plaatselijk vlak met de kerken samenwerken om het werk onder jongeren te ver beteren. Youth for Christ besloot ver der de problemen van arme jongeren en jongeren uit minderheidsgroepen te on derzoeken. Volgens Van Exel is de organisatie veel te lang bezig geweest met de ieugd binnen en aan de rand van de kerken. Hij spreekt in dat verband van „inteelt-evange- lisatie". De nieuwe interna tionale koers sluit volgens hem aan bij de werkwijze die de Nederlandse afdeling vo rig jaar heeft gelanceerd. Overheersing Verder werd besloten een einde te maken aan de Ame rikaanse overheersing van Youth for Christ. De nieuwe leiders zullen voor een groot deel uit Afrika en Azië ko men. Ook werd het idee van „we reldteams" uitgewerkt. Zo'n team bestaat uit enkele tien tallen jongeren die op ver zoek de plaatselijke bevol king gedurende enkele we ken assisteren bij de bouw van huizen, medische klinie ken of kerken. In juli zond de Nederlandse afdeling van Youth for Christ veertig jon geren voor een maand naar de Dominicaanse Republiek. Voor het eind van het iaar zal de Nederlandse afdeling beslissen of ook een team zal worden uitgezonden naar de sloppenwijken van Manila, waar om deze assistentie is gevraagd. Orthodoxe joodse jongeren die zich hebben aangesloten bij de extremistische politieke beweging van rabbi Meir Ka- hane trainen zich tijdens een zomerkamp in de buurt van Jeruzalem in het gebruik van uzi-geweren. Behalve in het gebruik van wapens leren deze jongeren op dit kamp ook hoe ze zich teweer moe ten stellen bij een politiever hoor. Forse beschuldiging kardinaal Brazilië SAO PAULO Een behou dende Braziliaanse kardinaal acht het „niet uitgesloten" dat 200.000 marken (onge veer 240.000 gulden) die een rooms-katholieke organisatie in West-Duitsland aan een organisatie van landloze boe ren in Brazilië heeft gegeven, voor de aankoop van wapens en het bezetten van groot- grondbezittingen zullen wor den gebruikt. Mgr. Vicente Scherer (84), aartsbisschop van Porto Alegre, uitte deze beschuldiging maandag in de krant „Estado de Sao Paulo". Hij noemde geen bronnen. In de hoog opgelopen strijd om het grondbezit in Brazilië hebben de meeste bisschop pen en priesters de zijde ge kozen van de ongeveer 12 miljoen landloze boeren, de grootgrondbezitters hebben de steun van conservatieve bisschoppen en de krant „Es tado de Sao Paulo". ACHT MEI BEWEGING: TILBURG De Acht Mei Beweging acht een gesprek tussen de bisschoppen en vertegenwoordigers van de beweging een urgente zaak. Zowel de bisschoppen als de beweging hebben herhaalde lijk met zorg geconstateerd dat religie en kerk naar de marge van de samenleving zijn verdreven en dat de kloof tussen de kerkelijke leiding en een groot deel van de geëngageerde geloofsge meenschap steeds groter dreigt te worden. De Acht Mei Beweging en de bisschoppen hebben een be langrijke taak bij de bevorde ring van de communicatie tussen kerkleiding en gelovi gen, zo schrijft voorzitster mevr. L. Stael-Mercx na mens het bestuur van de Acht Mei Beweging aan kar dinaal dr. A.J. Simonis. Zij antwoordt hiermee op een brief van mgr. Simonis van april dit jaar. De bisschoppen, die tot dusver hebben gewei gerd deel te nemen aan de jaarlijkse manifestatie van de beweging, aanvaardden eind vorig jaar een uitnodiging van de beweging voor een gesprek. Maar zij eisten eerst meer duidelijkheid over de representativiteit van de ver tegenwoordigers van de be weging voor de aangesloten organisaties. Voorts moet de beweging volgens hen meer helderheid scheppen over haar houding tot de geloofs leer, de zedenleer en de disci pline van de Rooms-Katho- lieke Kerk. Mevr. Stael schrijft dat de Acht Mei Beweging zich re presentatief acht als koepel en platform. „Deze termen hebben in de organisatieleer een redelijk duidelijke bete kenis: zij brengen de verhou ding van het bestuur tot de participanten in beeld", aldus mevr. Merkx. Zij meent voorts dat van de bisschop pen op grond van hun taak, „die onder meer de dienst aan de eenheid en de verzoe ning omvat", een „evangeli sche houding van begrip en geduld" mag worden ver wacht. De bisschoppen mo gen van de Acht Mei Bewe ging verlangen dat zij mee werkt aan het „verstaan en verwoorden van het Evange lie in onze tijd en aan de op bouw van een geloofwaardi ge kerkgemeenschap". De woordvoerder van de bis schoppenconferentie deelde desgevraagd mee dat de bis schoppen de afgelopen dagen in Amersfoort de brief heb ben besproken, maar dat een reactie van hun kant nog ge ruime tijd op zich kan laten wachten. BINNENKORT wordt het adopteren van buitenlandse 1 deren aan meer regels gebonden. Minister Korthals van justitie heeft een wetsontwerp ingediend waardoor I strengere voorwaarden aan adoptie worden gesteld en er Ij tere controle op zal worden uitgeoefend. De bedoeling 1 die maatregelen is de wildgroei tegen te gaan. Tot nu toe l immers iedereen die daar zin in had bemiddelen in adopj van buitenlandse kinderen. Er zijn te veel gevallen bek^ waarin dat helemaal verkeerd is afgelopen. Soms zelfs t den mensen regelrecht opgelicht, want aan kinderen geld te verdienen. Als dergelijke misstanden door de ophï den zijnde wet worden voorkomen, is dat dus toe te juich DAARMEE zijn de problemen rond de adoptie evenwel r opgelost. Ook al loopt volgens deskundigen de belangstel! voor adoptie van een (buitenlands) kind iets terug, toch i er nog veel mensen die ook veel moeite en geld er voor ov| hebben een kind in hun gezin op te nemen. Wie herinni zich niet de verhalen van ouders die kinderen uit bijvo^ beeld Zuid-Amerika smokkelden, omdat ze anders jaren 1 den moeten wachten of misschien nooit een kind hadden J kregen. OoK al mag de drang om ten koste van alles een kindjt hebben anderen wel eens vreemd voorkomen, als men werkelijk een kind willen helpen, moet dat kunnen. Er j pen op deze wereld nu eenmaal te veel kinderen rond f geen toekomst hebben. Ze zitten in tehuizen, hebben j ouders of andere familie en gaan iets tegemoet wat je meet geen leven mag noemen. ADOPTIE kan voor die kinderen een uitkomst zijn. 1 want we moeten niet vergeten dat het vaak om oudere 1 deren gaat die al een eigen geschiedenis achter de rug 1 ben, uit een totaal andere cultuur stammen en doorgaans c andere huidskleur bezitten. Ook al staat Nederland in J buitenland bekend als een tolerante samenleving, de dat lijkse praktijk bewijst dat donkere kinderen het in ons laj lang niet altijd gemakkelijk hebben. Ook ouders ervaren 1 zwaar het valt daarmee te moeten leven. Dat zijn problemen waarvoor geen enkele wet, ook i een anti-discriminatiewet, een oplossing biedt. Daarom voorlichting door betrouwbare organisaties als de stichtij Wereldkinderen zeker zo belangrijk als het wetsontwerp Korthals Altes. En in een aantal gevallen zullen aspirant-^ ders erin moeten berusten dat het helpen van kinderen! hun eigen land, zoals Wereldkinderen ook doet, de beste <j lossing is. Want het belang van het kind dient uiteraard gangspunt te zijn bij elke adoptie. Later regen In de loop van de dag neemt de bewolking van het westen uit toe gevolgd door enige re gen. In de middag kan aan de kust al regen vallen. Een de pressie, gelegen boven het zee gebied tussen IJsland en Schotland, zorgt voor aanvoer van zachte vochtige lucht over onze omgeving. De minimum temperatuur wordt hierbij de komende nacht omstreeks 14 graden. De middagtempera- tuur loopt uiteen van 19 gra den aan de kust tot ongeveer 23 graden in het zuidoosten. Aangezien de depressie-activi teit in de buurt van Schotland blijft, komt er in het huidige weerbeeld niet veel verande ring. Alleen zorgen randsto- ringen, meegevoerd in de wes telijke stroming, van tijd tot tijd voor veel bewolking en enige regen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinavië: perioden met zon. Op vrijdag vanuit het zuidwesten regen, vooral in de westelijke kustgebieden. Mid- dagtemperatuur van 16 graden in west-Noorwegen tot 21 gra den landinwaarts. Denemarken: morgen af en toe zon, op vrijdag regen. Mid- dagtemperatuur rond 19 gra den. Britse eilanden: half tot zwaar bewolkt. Vooral in het noor den en westen perioden met regen. In het zuidoosten op donderdag enkele opklarin gen,. Middagtemperatuur van 17 graden in het noordwesten tot 24 graden in het zuidoos ten. Op vrijdag iets koeler. Benelux, noord-Duitsland: morgen vooral meer naar het zuiden perioden met zon, op vrijdag enkele buien. Middag- temperatuur morgen 20 tot 25 WEERRAPPORT HEDENMORGEN graden, op vrijdag iets koel Noordoost-Frankrijk, midd en zuid-Duitsland: morgen rioden met zon, vrijdag van het westen enkele regen- onweersbuien. Middagtem ratuur 22 tot 26 graden. Zuid-Frankrijk: zonnig. M naar het noorden op vrij» mogelijk een bui. Middagta peratuur van 25 tot 32 grad^, Alpengebied: morgen zonny Vrijdag voornamelijk aan t, noordzijde van west naar o\r bewolkingstoename en moj^ lijk enkele buien. Middag^ mepratuur in de noord-dal^ 23-27 graden, in de zuid-dak. tot 30 graden. Spanje, Portugal: zonnig. Mi dagtemperatuur langs t noordkust 21-25 graden, lanT de Middellandse zee rond graden en landinwaarts 33-L raden. talië, Joegoslavische kuL zonnig. Rond 30 graden, f zuid-Italië tot 36 graden. 3rieven graag kort en i luidelijk geschreven De j edactie behoudt ziet j iet recht voor mgezon ten stukken te bekorten j Weer Max Min Regen Amsterdam zwbew 22 14 0 De Bilt regen 21 14 03 Eelde regen zwbew. 20 12 0.2 Eindhoven 22 14 0 Den Helder 20 14 0 Rotterdam zwbew 21 14 0 Twente regen 20 11 0.2 Vlissingen zwbew. 20 16 0 Zd Limburg zwbew. 22 13 0 Aberdeen motregen 18 12 2 Athene onbew. 32 23 0 Barcelona onbew. 28 17 0 Berlijn onbew. 17 .10 0.7 Bordeaux onbew. 28 14 0 Brussel zwbew 22 13 0 Dublin motregen 19 13 7 Frankfort zwbew. 22 11 0 Genève zwbew 25 15 0 Helsinki zwbew. 17 12 0 Innsbruck h.bew. 24 10 0 Klagenfurt zwbew 22 11 0 Kopenhagen onbew. 18 8 0 Lissabon onbew. 34 21 0 Locarno 25 18 0 Londen motregen 19 12 2 Luxemburg 21 13 0 Madrid onbew. 37 20 0 Malaga zwbew. 30 23 0 Mallorca l.bew. 36 19 0 Malta onbew 40 26 0 Moskou regen 20 12 3 Munchen zwbew. 21 9 0 Nice zwbew. 27 22 0 Oslo onbew. 17 7 0 Parijs 24 15 0 Rome 29 21 0 Split 1 bew. 30 20 0 Stockholm 16 5 0.4 Warschau 17 10 7 Wenen 22 11 0 Zurich 23 13 0 Casablanca 26 20 Cyprus 34 25 0 Istanbul l.bew 0 Las Pal mas onbew. 27 21 0 Beiroet onbew 25 Tel-Avlv onbew. 31 25 0 Politionele actie (2) Mijn ingezonden stuk na aanleiding van uw artikel <W de politionele actie onder 1 kop „Koopman en domineef oorlogspad" werd bevestif door een mooie uitzending vi de VARA. De ontdekkingsf] van een jonge Indo, geboren. 1961 in ons land, met Javaan /Menadose wortels van derszijde. Bij een verslag v* een treinreis door Midden- West-Java kwamen de fraa^ landschappen, bergen en na^ rijstvelden, moderne sted bouw met wolkenkrabbers visserskampongs, welvaren maar ook alledaagse leefo standigheden heel mooi uit verf. Het bezoek aan zijn I gebreide familie in Magela voerde ook naar het Semina tinggi S. Pauli. De naam bel kent „groot-seminarie" en bezoek had plaats onder gel de van een familielid, gekle in witte toog, en zelf daar 6' derend voor rooms-katholi priester. De groot-seminai vertelde dat, hoewel bij vel de mening bestaat dat de volking merendeels tot de lam behoort, uit artikelen tijdschriften blijkt dat hooj 45 50 procent tot de islam hoort en 35 a 40 procent andere niet-christelijke go diensten. Blijft dus een op i niet onaanzienlijk aantal 10 miljoen christenen o* Een en ander klopt met me delingen van wijlen pater Ferouge sj, die aldus ooU NCRV-tv zijn hele le< werkte in het katholieke derwijs op Midden-Java. J.M.L. Nuijten, VOORBURG.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2