uchtelingenstroom naar BLeiden neemt opnieuw toe 1 fpzidóa&owicmt STAD OMGEVING Goekoop geeft eerste college aan studenten Shirley weet weer wanneer het weekeinde aanbreekt Jeu de Boules Huisraad uit schuur Bromfietsster gewond Sigaretten in arm uitgedrukt Debat over aids Installatie gestolen VVN VOORZIET NIEUWE OPVANGPROBLEMEN Meisje gewond bij aanrijding Discussie over Nederlandse imago in het buitenland LEIDSE VOND WERK IN KADER MAATREGEL LANGDURIG WERKLOZEN Monumentendag in Leiden Dit gezellige zomer spel is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze hijgt de krant de eerste twee weken gra tis. CcidócSouimvt DINSDAG 11 AUGUSTUS 1987 PAGINA 9 iraak in rverstraat |)EN Uit een /- jng aan de Ver- /A straat zijn gister- id een kleurente- iie, een videore- er, een kleine se re en nog wat se andere spul- bestolen. daders kwamen ien door een ruitje de achterzijde het huis in te en vervolgens een stok twee LEIDEN Van een 33-jarige bewoonster van de Toussaintkade is gisteren een groot deel van de huisraad gestolen. Uit haar schuur werden be stek, pannen, glazen, serviesgoed en kle ding weggehaald. Ook een aantal romans, medische studieboe ken en psychologische werken verdwenen LEIDERDORP Een 20-jarige bestuurster van een bromfiets is vanmorgen na een aanrijding voor onder zoek naar het Elisa- bethziekenhuis over gebracht. Ze gaf op de kruising van de Persant Snoep- weg en de Simon Smitweg in Leider dorp geen voorrang ;rd LEIDEN Een ruzie tus sen vier meisjes in een schoenenzaak aan de Hoogstraat liep gistermid dag rond vier uur zo hoog op, dat twee meisjes van 15 jaar hun sigaret uitdruk ten in de arm van een meisje van 13 en een van 14 jaar. De aanleiding tot de ruzie was onduidelijk. Het viertal werd door de politie meegenomen naar het bureau, dat zij na een flinke uitbrander weer mochten verlaten. LEIDEN In De Burcht wordt morgenavond een debat over Aids gehouden met als titel: „Aids dient al bij de grenzen ge stopt te worden". Voor de stelling pleiten M. Leerling, fractievoor zitter van de RPF in de Tweede Kamer en J. Oduber, hoofd soci aal culturele zaken van Aruba. Oduber is uitgenodigd vanwege plannen van Aruba om controle op aids bij de grenzen verplicht te stellen. Tegen de stelling pleiten P. van Loenen van de GG/GD in Leiden en M. Dutrée, directiese cretaris patiëntenzorg van het Academisch Ziekenhuis Leiden. De bijeenkomst begint om acht LEIDEN Van een 19-jarige Leid- se student zijn gis teren een platen speler, cassette deck en verster ker gestolen. Ver moedelijk zijn de daders zijn kamer in de Pelikaanhof binnengekomen met een valse sleutel. Volgens de gedupeerde stu dent kon dat ech ter ook door hard aan de deur te rammelen. 50 50" LEIDEN Het aantal QJ mensen dat naar Neder land komt om asiel aan te vragen, neemt de laat ste dagen weer toe. Dat is althans de indruk die Ds. A. Dronkers heeft an de afdeling Leiden- gstgeest van de Vere niging Vluchtelingen werk Nederland (VVN). ,We hebben begin dit aar te maken gehad met een enorme stroom vluchtelingen. Die stroom is op een gegeven moment opgedroogd, maar ik heb de indruk dat hij weer terugkomt", aldus Dronkers. 'olgens de predikant breekt er voor de "VVN „weer een kritieke fase" aan wat betreft de opvang van de vluchtelin gen. Voor de eerste dagen be schikt de vereniging over 22 plaatsen. Daarna worden de vluchtelingen doorgeschoven naar de zes opvanghuizen die de gemeente jaarlijks be schikbaar stelt. Dronkers: „We hebben de zaak nu nog in de hand. Maar de afgelo pen dagen zijn er weer zes mensen bij gekomen. Als dat zo doorgaat, dan komen we weer in de problemen". Volgens Dronkers zijn er de laatste tijd nogal wat toeris ten „die redenen hebben om niet terug te keren naar hun eigen land". Het gaat hierbij vooral om Polen, maar Dron kers verwacht dat deze week ook mensen uit Bangla Desh bij de VVN zullen aanklop pen. „Hoe ze hier binnenko men, is me een raadsel", zegt hij, „want momenteel is het heel moeilijk om verder te komen dan de luchthaven Schiphol. Ik kwam het afge lopen weekeinde terug van vakantie, en zag dat alle mensen met een donkere huid werden tegengehouden. Als ze niet beschikten over goede papieren, dan werden ze zonder pardon terugge stuurd. Dat was ook het ge val bij mensen die bijvoor beeld een tussenlanding in Frankfurt hadden gehad. Dat was het eerste land waar ze kwamen, dus daar moeten ze dan maar asiel aanvragen, is de gedachte. Wij vragen ons af of deze maatregel wel ten goede komt aan de vluchte lingen. Er zijn mensen die om duidelijke redenen niet langer in hun eigen land kunnen verblijven, zij wor den van zo'n maatregel de dupe". Een versnelde procedure is een andere maatregel die de overheid heeft genomen om de problemen bij de opvang van vluchtelingen aan te kunnen pakken. „Nieuwko mers kunnen nu inderdaad op heel korte termijn de uit slag verwachten van de asie laanvraag", aldus Dronkers. Hij helpt de gedachte uit de wereld dat dat een verlich ting is van de last die ligt op de schouders van de vrijwil ligers van de VVN. „Nee, dat is het niet. Wij moeten alles goed in de gaten houden. De mensen moeten gelegenheid hebben in beroep te gaan te gen de uitspraak. Ze moeten met raad en daad worden bij gestaan. Uok willen we dat er bij elk gesprek met justitie iemand van de VVN aanwe zig is, zodat de vluchteling recht wordt gedaan". In maart van dit jaar liepen de opvangproblemen bij de VVN zo hoog op dat drie asielzoekers bij de Gemeente lijke Sociale Dienst werden achtergelaten. Behalve met een groeiend aantal vluchte lingen, kreeg de Leidse afde ling ook te maken met een vermindering van het aantal opvangplaatsen omdat het pand Hooigracht 16 werd verkocht aan Studentenhuis vesting. Doorverwijzen naar andere gemeenten was toen volgens de VVN ook niet verantwoord, omdat ook daar sprake was van een noodsitu atie. wmoÊm erti vi tei tscursus Psychologische Prak- Bos start in septem- met een assertivi- :ursus. Het stimule- van de cursisten tot Izaamheid staat in cursus centraal. Be- rijk zijn onder ande- e volgende vaardig- n: het zich zekerder len in thuis- en werk- itie, con takten leggen een groep, drempel- rp ees verhelpen en de ei- 'n mening uiten. De - irsus bestaat uit tien ijeenkomsten van twee ur en start op maandag a september om 19.45 uur '82 n de Morsweg 18. hnstheater - oor het nieuwe dans- eater aan 't Spui in en Haag dat op 9 sep- mber wordt geopend K&O-Leiden spe- ale abonnementen-se- lcl es samengesteld. Alle tgevens over deze series indt men in een folder ie gratis bij K&O aan de ude Vest 45 kan wor- afgehaald. In de van gratis busver- er biedt K&O aan be- stellenden een extra jciliteit. Tot 1 september in men bij K&O terecht oor het bestellen van de onnementen en ook oor de losse verkoop. 'oor meer inlichtingen .3 an men op werkdagen -T an 9.00 tot 17.00 uur bij -L&0 terecht, (tel. 071- ■l 41141). - iswedstrijd ^te 60-jarige Leidse Poli- ■l e Sportvereniging j* oudt zaterdag 29 augus tus in samenwerking met -'e Hengelaarsbond Lei- 6 en en omstreken een 9 iswedstrijd langs de Zijl. - teze heeft 's ochtends issen 8 en 11 uur plaats. 5 te opbrengst komt ten öte van de gehandicap- - ansport. Wie wil deelne men, moet zich voor 22 ugustus inschrijven bij - *n van de Leidse hen- elsportzaken. Deelname ''Ost tien gulden per per- 'toon. Voor aanvang van - te wedstrijd wordt ver- ameld in de kantine van te Verto-fabriek langs de 'ijl- Telefonische inlich tingen zijn verkrijgbaa onder de nummers 071 258888 (politie) en 071 ÏÏ2308 (Hengelaarsbond) LEIDEN Bij een botsing met een auto heeft een 8-ja- rig meisje uit Leiden gister middag een zware hersen schudding opgelopen. Het meisje fietste op de vent- weg van de Willem Zwijger laan nabij het J.P. Coenhof. Zij sloeg plotseling linksaf. De tegemoetkomende auto mobilist, die in de richting van de Pieter Botstraat reed, kon haar niet meer ontwij ken. Het meisje werd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De chauffeur van de auto was een 17-jarige jongen uit Lei den, die de auto van zijn va der had „geleend". LEIDEN De Leidse Studentenvereniging voor Internatio nale Betrekkingen houdt vanavond in sociëteit De Burcht in de Burgsteeg 14 een discussie over het imago van Nederland in het buitenland. Onder leiding van W. Frequin (Brandpunt) discussiëren, P. de Vink (NOS), Fons van Westerloo (Elseviers Magazine), Helmut Hetzel (Die Welt) en M. Huygen (NRC Handelsblad). De bijeenkomst begint om 20.00 uur. LEIDEN Drie weken voordat de eerste colleges van het nieuwe studiejaar weer beginnen, heeft bur gemeester C. Goekoop gis teren het spits afgebeten voor zo'n 2.000 Leidse eer stejaars studenten, onder wie prins Willem-Alexan- der. In zijn „college" raad de hij zijn gehoor aan: „Stort je in het Leidse le ven, maar hang niet te veel en te opzichtig de student uit. Uw ongetwij feld originele en geniale grappen heeft de Leidse burger al tientallen keren meegemaakt. Hij ligt dus niet onmiddellijk dubbel van het lachen". Vanaf de kansel van de Hoog landse Kerk stortte Goekoop op zijn eigen wijze de aanko mende studenten, die deze week een kennismakingsweek volgen, een aantal geboden en raadgevingen over het hoofd uit. De burgervader drong er op aan dat zij zich als inwoner van Leiden lieten registreren. „Leiden heeft veel te weinig politie. Voor elke vijfhonderd studenten die zich inschrijven krijgt Leiden een agent extra. Het is dus in het belang van uw eigen veiligheid". Tussen de traditonele humo ristische, op applaus onthaalde adviezen door „Studeer niet teveel, dat is buitengewoon ongezond" hield Goekoop de eerstejaars voor zich ook buiten de beperkte studenten wereld te begeven en contact te zoeken met de Leidse bevol king. Verder noemde hij het gebruik van een auto in de binnenstad onverstandig. „Wij hebben onder meer de Bree- straat speciaal voor auto's af gesloten zodat u rustig kunt studeren. Fietsen gaat veel sneller. Er is trouwens een le vendige ruilhandel in fietsen", bracht hij de handen weer op elkaar. Goekoop roemde de musea in Leiden, „de culturele hoofd stad van Nederland, minister Brinkman heeft het zelf ge zegd", de historische binnen stad en lokaties als de Stadsge hoorzaal en de Pieterskerk. „Daar nemen ze niet alleen examens af, maar worden ook prachtige concerten gegeven". De burgemeester besteedde in zijn speech kort aandacht aan de komst van prins Willem- Alexander naar Leiden. Hij zei slechts dat de gemeente en de universiteit, die met elkaar „een haat-liefde verhouding" hebben, altijd bijzonder goede banden hebben gehad met het huis van Oranje. Voor Willem- Alexander studeerden ook ko ningin Beatrix en prinses Juli ana in Leiden. „We hopen, dat het dit jaar lukt, die goede verhouding te continueren", aldus Goekoop. Met een knip oog naar de prins merkte Goe koop op dat studenten soms lang moeten wachten voordat de Stichting Studentenhuis vesting een kamer voor hen heeft. „De uitzonderingen met een eigen woning uiteraard buiten beschouwing gelaten". Prins Willem-Alexander gaat met een aantal andere studen ten in een huis aan het Rapen burg wonen, dat zijn ouders speciaal voor hem hebben ge kocht. Plaatsvervangend rector-mag- nificus van de Leidse universi teit A. van Staden heette de prins van harte welkom en toonde zich „bijzonder ver heugd" over zijn komst naar Leiden. De mede-studenten van de prins toonden geen bijzondere belangstelling voor hem. Een enkele studente stond op van haar stoel om de prins beter te kunnen bekijken toen hij te midden van een aantal geno digden de kerk betrad en plaatsnam op een gereserveer de stoel. „En ik dacht nog wel, dat hij net zo gewoon zou wor den behandeld als wij", merk te een student kritisch op. Daar was gisterochtend in elk geval geen sprake van. De prins was met de auto van zijn woning aan het Rapenburg naar Hooglandse Kerk ge bracht, terwijl de andere stu denten lopend vanaf het ver zamelpunt bij molen De Valk naar de kerk waren gekomen. Na afloop vertrok hij weer met de auto. Het was nog niet duidelijk, welke onderdelen van de kennismakingsweek hij zal bijwonen. Burgemeester C. Goekoop gaf zo'n 2.000 eerstejaars studenten gisterochtend de raad contact te zoeken met de Leidse bevolking. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Jarenlang was er voor Shirley Hoessenie, een 26-jarige Leidse vrouw, nau welijks verschil tussen de ene en de andere dag. Elke mor gen sliep ze uit, elke dag las ze veel, kookte ze en keek ze naar de televisie. Shirley had geen werk. Gedurende drie jaar schreef ze gemiddeld twee sollicitatiebrieven in de week. Ze ontving evenveel afwijzin gen. De grote verandering had plaats in mei: Shirley Hoesse nie kreeg eeen baan in het ka der van de Maatregel Langdu rig Werklozen. Nu merkt ze weer wanneer het weekeinde is aangebroken: „Dan kom je echt bij, hè". Shirley is een van de zestig langdurig werklozen uit de re gio Leiden die werk hebben gevonden via een regeling van de overheid. Initiatiefnemers voor deze wet waren de ka merleden Vermeend en Moor. De „Wet ter bevordering van de werkgelegenheid voor werkzoekenden die zeer lang durig werkloos zijn" houdt in dat een werkgever voor een periode van ten hoogste vier jaar bepaalde premies niet hoeft af te dragen als hij ie mand van 21 iaar of ouder in dienst neemt die minstens drie iaar werkloos is geweest. Dat betekent een besparing van twintig procent op de loonkos ten. Voorts kan een werkge ver die een trainings- en bege leidingsplan opstelt voor de nieuwe kracht een subsidie van vierduizend gulden krij gen. De regeling geldt ook als iemand wordt aangenomen die twee jaar zonder werk is en een opleiding volgt die is goed gekeurd door de directeur van het arbeidsbureau. Uitslapen Shirley werkt sinds mei als administratief medewerkster bij een uitgeverij aan de Lan- gebrug. „Het is allemaal heel snel gegaan", vertelt ze. „Ik kreeg een briefje thuis van het arbeidsbureau waarin stond d;ze heel misschien een baan Shirley Hoessenie was drie jaar werkloos. In mei werd ze aangenomen bij een uitgeverij aan de Langebrug in Leiden. FOTO: WIM VAN NOORT voor me hadden. Ik moest langskomen, en toen hebben ze me alles uitgelegd over de nieuwe regeling". „Of ik daar weieens van had gehoord? Nee, ik wist er niets van. Goed. ik moest bellen naar het bedrijf, ben er een keer naar toegegaan, en toen ging het al lemaal hardstikke vlug. Ik kon heel gauw aan het werk". Sinds 4 mei houdt Shirley Hoessenie zich bezig met de administratie van de uitgeve rij. Het bevalt haar prima. „Het was wel lekker dat ik eerst elke dag kon uitslapen, maar ik heb er nu geen pro blemen mee om op tijd op te staan", vertelt ze. „Wel ben ik nog steeds moe als ik thuis kom, en ook ben ik nog steeds niet helemaal gewend". Veel tijd om te lezen heeft ze niet meer: „Als ik thuiskom, dan ga*ik eten, douchen, televisie kijken en naar bed. Van uit gaan komt ook niet veel meer terecht. Gelukkig heb ik de weekeinden nog. Dan kom je echt bij, hè". Shirley volgde een opleiding voor een beroep in de verzor ging. In die sector kwam ze nooit aan de slag. „Ik vond het niet leuk. Bovendien was het werk te zwaar voor mij", zegt de kleine en tengere Leidse vrouw. Ze vond een baan als medewerkster bij de biblio theek van de universiteit. „Ik kreeg een jaarcontract. Na dat jaar was er geen subsidie meer en moest ik weg". Geld „In het begin vond ik het niet erg om thuis te zijn. Toen ver maakte ik me nog wel". Pas later kwam de verveling. Ook hai Shirley te maken met pe riodes van onverschilligheid en moedeloosheid. „Ikheb heel veel gesolliciteerd. Maar soms had ik er geen zin meer in. Ik werd toch steeds afge wezen, op een gegeven mo ment kon het me allemaal niets meer schelen. Maar later ging ik het toch weer probe ren". Shirley Hoessenie woont in de Merenwijk. „Veel con tact met de buren heb ik niet", zegt ze. „Ik ging wel veel om met een vriendin die ook werkloos was. Ik ging niet veel weg. Ik moest wel thuis blijven, anders kost het te veel geld. Maar je raakt eraan ge wend". „Nu hoor ik erbij", weet ze. „Toen ik werkloos was, kreeg ik verschillende negatieve re acties. Mensen denken dat je geen ene moer doet als je geen werk hebt. Ze denken dat je lui bent. Langdurig werklozen doen heus wel wat, maar ze kunnen gewoon niet aan de bak komen". Als er iemand is die ontkent dat mensen die lang zonder werk zijn, niet zijn gemoti veerd, dan is dat directeur A. Nieuwenhuizen Segaar van de uitgeverij waar Shirley werkt. „Wij hebben perfecte ervarin gen met langdurig werklozen. Bij de drukkerij hebben we zelfs een man van 55 jaar aan genomen. Een uitstekende kracht". De Wet Vermeend- Moor is volgens Nieuwenhui zen Secaar een „goede rege- linu". „Dit sorteert effect", zegt hij. De directeur noemt het finan ciële voordeel van de maatre gel „wel interessant, maar niet het belangrijkste". „Want als je een werknemer krijgt, die niet is gemotiveerd, dan kost het je nog alleen maar geld". Wat hij het grote voordeel vindt, is dat de mensen van het arbeidsbureau een voorse lectie verrichten. „Dat scheelt ons gigantisch veel werk. Als we een advertentie zetten, dan krijgen we toch al gauw 50 re acties binnen. Het arbeidsbu reau kent zijn pappenheimers. Daar wordt de voorselectie verricht, die anders intern zou moeten worden gedaan". Bij het bedrijf werken in totaal 49 mensen. Op een gegeven moment kwam er een vacatu re. Naar aanleiding van een brief van het arbeidsbureau volgde een gesprek over de nieuwe regeling. De directie van het bedrijf Desefte dat dit een kans was om een wat ou dere kracht aan te trekken. „Op een advertentie reageren veelal 16-, 17- en 18-jarigen. En voor deze functie dachten we aan een iets ouder ie mand". De ervaringen met de Maatregel Langdurig Werklo zen waren zo goed, dat behal ve Shirley Hoessenie nog twee mensen op deze basis zijn aan genomen. „Door deze regeling ben ik echt vooruit gekomen' zegt Shirley. „Als de regeling er niet was, had ik hier niet gezeten". JANET VAN DIJK LEIDEN Dit jaar wordt voor het eerst de Open Mo numentendag gehouden. Op 12 september zullen in ruim 300 gemeenten, waaronder Leiden, vele duizenden mo numenten te bezichtigen zijn. De Monumentendag wordt gehouden om iedereen in de gelegenheid te stellen nader kennis te maken met de Ne derlandse bouwkunst. Deu ren worden opengesteld van onder andere hofjeswonin gen, kerken, stadhuizen, boerderijen en allerlei monu menten. Ook worden er vele activiteiten georganiseerd zo als rondvaarten door grach ten, tentoonstellingen, con certen en fiets- en wandel routes. In elke plaats is er tenminste één informatiepunt. De adressen en telefoonnum mers zijn te vinden in de landelijke folder, getiteld „Open Monumentendag", verkrijgbaar bij de ANWB- en VVV-kantoren, gemeen ten en de filialen van V en D. Noteer als nieuwe abonnee ingaande- NaamL -Voort.: I Adres^ Postcode/plaatse Telefoon. Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,04 kwartaal per acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het Jeu de Boules spel naar Naam: (voor controle bezorging) AdresL i Poslcode/plaats:_ I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naé I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9