Scheepvaart schrikt van mijn buiten Golf Rechtse" socialisten opulair in Nieuw-Zeeland SN Mijnstaking Zuid-Afrika grootste in geschiedenis NIEUWE BEWIJZEN TEGEN DEMJANJUK Geen Franse rnlp bij Tsjadisch offensief IRAK HERVAT BOMBARDEMENTEN Uitgewezen Iraniërs welkom in Hamburg r/r y tfcl-OÉ/-. lL" dllM Surinaamse politici praten met Bouterse buitenland Leider sikhs neemt ontslag Massa-executie in stadion China Aanslag ETA in Baskenland EcicbcSomcmt DINSDAG 11 AUGUSTUS 1987 PAGINA S ur> anslagen Tunesië raak van Jihad 'ARIJS De terroristische organi se Islamitische Jihad heeft gisteren e verantwoordelijkheid opgeëist r bomaanslagen, vorige week, irbij in Tunesische toeristenhotels lertien personen gewond zijn ge- aakt, onder wie twaalf toeristen. De anslagen op de vier hotels werden n een verklaring, die in Parijs werd epubliceerd, „een eerste waarschu- 5 ving aan de corrupte macht" ge- ioemd en een vergelding voor de ixecutie door het „satanische regime" ran president Habib Bourguiba van >en lid van de Islamitische Jihad. Tu- lesische veiligheidstroepen hebben ijsteren een partij explosieven ge- ronden die gebruikt zou worden voor ït plegen van „misdadige acties". Reukwater tegen roken BEIJING Chinese artsen zijn erin geslaagd een reuk water te ontwikkelen dat ro kers een zekerheid van 98 procent geeft om van hun verslaving af te komen. Het „Stop-met-roken extract", be staat uit 36 kruiden en is ont wikkeld door een medisch on derzoekscentrum in Beijing. Het extract moet elke dag tien tot twintig minuten worden opgesnoven en zou na drie da gen de lust tot het opsteken van rookwaar doen vergaan. Het middel is toegepast op honderd proefpersonen, van wie er 98 na de test hun rook gedrag opgaven. NEW DELHI De hoogste reli gieuze leider van de Indiase sikhs, Darshan Singh, heeft gisteren zijn functie neergelegd en is terugge keerd naar zijn geboortedorp. Singh liet weten tegen gebruik van geweld te zijn in de strijd voor een eigen sikh-staat. „Ik trek me te rug," aldus de 46-jarige voormalige muziekonderwijzer. „Ik ben tegen kogels om het doel te bereiken." Hij voegde hieraan toe dat zijn heengaan de weg vrijmaakt voor extremistische Sikhs. Dit jaar zijn in Punjab ruim 640 mensen door politiek geweld omgekomen. Vorig jaar bedroeg het aantal doden ten minste 700. Cubaanse overloper wil namen onthullen WASHINGTON Een agent van de Cubaanse inlichtingendienst die on langs is overgelopen naar de Vere nigde Staten zal waarschijnlijk de na men vrijgeven van andere Cubaanse agenten die verspreid over de wereld actief zijn. Dat hebben medewerkers van Radio Marti, het radiostation van de Amerikaanse regring dat pro gramma's uitzendt in Cuba, gisteren verklaard. Florentino Azpillaga was de tweede hoge Cubaanse functiona ris in twee maanden die overliep naar de VS. Volgens Radio Marti zou Azpillaga bereid zijn de Amerikaanse autoriteiten de namen te verschaffen van zo'n 350 Cubaanse agenten die in een aantal landen opereren. BEIJING Dertig misdadigers zijn vorige maand in Beijing doodgeschoten bij een massa-executie. Dat blijkt uit of ficiële verslagen, die de afgelopen da gen in de straten van de Chinese hoofdstad verschenen. De meeste geëxecuteerden zouden moordenaars zijn geweest, dieven en verkrachters. Een in Beijing verschijnende krant meldde dat vorige maand 18.000 be langstellenden een massa-executie bij woonden in een sportstadion. Elf perso nen zijn onlangs gevangengezet omdat zij tijdens de Culturele Revolutie 81 mensen hadden vermoord, zo meldde een ander Chinees dagblad. De elf kre gen gevangenisstraffen uiteen lopend van twee tot negen jaar. JERUZALEM De aanklagers in het proces tegen de van oorlogsmis daden verdachte John Demjanjuk hebben gisteren nieuw bewijsmateri aal ontvangen. Het gaat om drie authentieke identiteitskaarten die in het SS-kamp in Trawniki (Polen) voor Oekraïense collaborateurs wa ren bedoeld. Volgens de aanklagers zullen deze kaarten helpen de iden titeit van Demjanjuk vast te stellen. De vorig jaar door de Verenigde Staten aan Israël uitgeleverde Demjanjuk wordt ervan verdacht „Iwan de Verschrikkelijke" uit het vernietigingskamp Treblinka te zijn. In het proces draait het om de identitietskaart van Demjanjuk. De kaart, voor zien van een foto en een handtekening, is volgens Demjanjuk een door de Russische geheime dienst vervaardigde vervalsing. Getuige-deskun- digen, onder meer uit de VS, hebben verschillende meningen over de echtheid van de kaart. De drie authentieke kaarten die de aanklagers nu in hun bezit hebben gekregen, zijn medeondertekend door dezelfde SS-officier die ook Demjanjuks identiteitspapieren zou hebben onderte kend. 'ARIJS Het Franse linisterie van defensie ift beschuldigingen van jbië' tegengesproken, dat het noorden van Tsjaad ,000 Franse militairen neevechten aan de kant B J, ran de Tsjadische rege- 2? ingstroepen. j )e Fransen zouden volgens 31 ,ibië betrokken zijn bij de he- 1 overing van de veertien jaar ang door Libië bezet gehou den stad Aouzou Als reactie jjj ïierop heeft de Libische lucht- ïacht aanvallen uitgevoerd op 3 'sjadische stellingen bij 5 iouzou en op de oase-stad j 'aya Largeau. Daarbij zou ge- jj iruik zijn gemaakt van na- ialm- en fragmentatiebom- 61 nen. 3' n verband met deze aanval- g en heeft Tsjaad de Franse uchtmacht om steun ge- 9 irraagd. Maar president Fran- 2 ois Mitterrand maakte giste- en duidelijk dat Frankrijk 33, tijn militaire rol in zijn oud- 15 tolonie wil beperken en itreeft naar een oplossing voor n de Aouzou-strook via interna- j® ionale arbitrage. t43 De omstreden Aouzou-strook s ongeveer 115.000 vierkante '25 ulometer groot en werd in 121 ,973 door Libië geannexeerd, (■een handeling die door geen 11 „enkele regering is erkend. laar volgens deskundigen is Ie Tsjadische aanspraak op het jj [ebied evenmin makkelijk ju- idisch te rechtvaardigen. Het 121 ijkt o erigens niet waar schijnlijk dat kolonel Khadaf- sfy zich het gebied, dat naar verluidt rijk is aan uranium en 12{ indere mineralen, zomaar uit 5i landen zal laten nemen. Sovjet-satelliet itort in oceaan 52 ÏEW YORK De tien ton ware Russische satelliet „Kos- M nos 1871" is gisterochtend, ne- 21 gen dagen na zijn lancering, 191 neergestort in de Stille Oceaan Op bijna 5.000 km van y Nieuw-Zeeland, in een onbe- 55 woond gebied, plonsde het ge- - vaarte in het water. De Russi- 45 sche televisie had zondag ge- meld dat de satelliet op het punt van neerstorten stond. (Vervolg van de voorpagina) BAHREIN Scheep vaartdeskundigen heb ben geschrokken gerea geerd op de mijnexplosie in de Golf van Oman. Daarbij liep naar ver luidt de Amerikaanse tanker „Texaco Caribbe an" een scheur van vier meter onder de waterlijn op. „Dit betekent dat er bij wijze van spreken ook in de Indische Oceaan mijnen kunnen liggen. Het is moeilijk vast te stellen wat nog risicoge bieden zijn", aldus een woordvoerder uit Bah rein. De „Texaco Caribbean" was bij het Iraanse olieplatform op het eiland La'rak volgela den met olie en liep op de mijn toen het voor anker wil de gaan voor de haven van Fujairah, in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). Zaterdag vertrok vanuit Fu jairah nog het derde Ameri- De Amerikaanse supertanker Texaco Caribbean maakt licht slagzij, na de aanvaring met een mijn in de Golf van Oman. kaanse tankerkonvooi. Drie dagen eerder had de Iraanse marine in hetzelfde gebied geoefend met het leggen van mijnen. Gisterochtend liep een hou ten dhow, een particulier koopvaardijschip nog voor de kust van Bahrein op een mijn. Voorzover bekend vie len er geen slachtoffers en zonk het schip niet. Het inci dent deed zich voor in kust wateren op enige afstand van de route die het tankerkon vooi een dag eerder had afge legd. Sinds het begin van de „tankeroorlog", die in 1984 oplaaide als gevolg van de Golfoorlog tussen Iran en Irak, zijn er meer dan 300 schepen beschadigd. Zes daarvan liepen dit jaar op een mijn. Veiligheidsraad Vertegenwoordigers van de vijftien leden van de Veilig heidsraad zijn vandaag ach ter gesloten deuren bijeen ge komen om zich te beraden over de toestand in de Golf aangezien Iran en nu ook Irak, zich niet neerleggen bij een staakt-het-vuren. Giste ren laaide de oorlog tussen beide landen weer in alle he vigheid op nadat de Iraakse luchtmacht zware aanvallen uitvoerde op economische doelen in Iran. Volgens het Iraakse opperbevel werd tot de luchtaanvallen besloten omdat Teheran tot nu toe ge weigerd heeft gehoor te ge ven aan de eis van de VN- Veiligheidsraad het vuren te staken. Irak had zich vier weken lang van dergelijke aanvallen onthouden. Volgens een in Irak vriigege- ven oorlogscommuniqué wer den olie-installaties in het noorden, midden en zuiden van Iran werden getroffen. De Iraakse gevechtstoestellen zouden hun aanvalsdoelen niet verlaten hebben „voor dat zij explosies, dikke rook wolken en hoge vlammen" zagen. Iran heeft meermalen gezegd dat het zijn aanvallen op tankers in de Golf zal her vatten, zodra Irak weer eco nomische doelen bombar deert. Bij de vijandelijkheden gisteren is volgens Radio Te heran overigens één Iraakse mirage neergehaald. BONN De uitwijzing van negen Iraanse diplo maten uit West-Berlijn zal geen aanleiding vor men voor een diploma tieke crisis. De tot „onge wenst" verklaarde Ira niërs krijgen een nieuwe baan bij het Iraanse con sulaat-generaal in Ham burg. „Iran zal geen ver geldingsmaatregelen ne men", zo zei de Iraanse ambassadeur in de Bondsrepubliek, Moham mad Djavad Salari. De Iraniërs werden op last van de westerse geallieerden uitgewezen, uit vrees voor aanslagen. Een andere maat regel was dat een aantal functionarissen van de Iraan se ambassade in Oost-Berlijn niet meer het westelijke stadsdeel in mag. Als gevolg van het één en ander is het Iraanse consulaat in West- Berlijn nu vrijwel onbemand. Volgens westerse diplomaten vrezen de VS dat Iran ter reuraanslagen op Ameri kaanse doelen in West-Ber- lijn voorbereidt in verband met de spanningen in de Per zische Golf. De bewaking bij het Iraanse consulaat in West-Berlijn is sinds zondag aanzienlijk verscherpt. Iraanse diplomaten verlaten het consulaat in West-Berlijn, op weg naar Hamburg. Zwarte mijnwerkers wachten op vervoer naar huis nu het werk in de mijnen is stilgelegd. JOHANNESBURG Ruim een kwart miljoen zwarte mijnwerkers heeft gisteren het werk neerge legd in de Zuidafrikaanse goud- en kolenmijnen, al dus de zwarte mijnwer- kersbond NUM. De bond schat dat ongeveer 200.000 leden en 60.000 ongeorga niseerden gehoor hebben gegeven aan de stakings- oproep om kracht bij te zetten aan de eis van een loonsverhoging van dertig procent en betere veilig heidsmaatregelen voor het werk in de mijnen. Het lijkt erop dat de situatie per mijn nogal verschilt. Bij sommige mijnen hebben poli tie en bewakingsdiensten de toegang tot de terreinen afge sloten, waardoor stakende ar beiders niet weg kunnen. De staking bij de goud- en kolen mijnen van de Anglo Ameri can Company schijnt het meest totaal te zijn. De directie van Rand Mines zegt dat in hun vier goudmijnen iedereen normaal aan het werk is ge gaan, maar de NUM wijt dit aan de verspreiding van een neppamflet waarin de NUM verklaart dat de staking is op geschort. Als de cijfers van de NUM kloppen, is deze staking de grootste uit Zuid-Afrika's ge schiedenis. Eerdere stakingen in 1984 en 1985 eindigden ab rupt door bloedige veldslagen tussen mijnwerkers en politie. De NUM doet haar uiterste best de staking niet in gewel- dadigheden te laten escaleren. Slechts hier en daar zouden zich schermtselingen hebben voorgedaan waarbij enkele ge wonden zijn gevallen. De zwarte mijnwerkers willen dat het apartheidsbeleid in de lonen wordt afgeschaft: een zwarte mijnwerker zou voor hetzelfde werk waarmee een blanke 1500 rand (ongeveer 1500 gulden) verdient, 300 tot 500 rand krijgen. In het verle den hebben sommige werkge vers zich verscholen achter de regering in Pretoria die gelijke behandeling van zwarten en blanken in bedrijven verbiedt. CLLINGTON Als de jrtekenen niet bedrie gen zullen de kiezers in ^ieuw-Zeeland aanstaan de zaterdag voor het eerst iinds 1949 een Labour-re- v gering een tweede termijn Je[ gunnen. In opiniepeilin gen liggen de socialisten van premier David Lange kc tussen de tien en achttien procent voor op de opposi- 2 tionele Nationale Partij. Tussen 1949 en 1984, bij n het aantreden van de re- llli gering Lange, was de soci- ko alisten, op zes jaar na, inI slechts een plaats in de oppositiebanken gegund. De populariteit van de socialis- e' ten is des te opmerkelijker,. V1 omdat Nieuw-Zeeland er eco nomisch niet best voor staat. De economie is de afgelopen jaren in een recessie geraakt: een inflatie van gemiddeld vijftien procent, stijgende werkloosheid en toenemende armoede. De vakbonden en de kerk hebben het beleid van de regering Lange scherp aange vallen. Een katholieke krant zei dat de huidige regering „de meest harteloze is die het land ooit heeft gekend". Maar veel Nieuwzeelanders geloven dat het beleid van de huidige re gering nodig was en dat betere jaren op komst zijn. De Labour Partij van Lange vaart een koers die, net als bij de zusterpartij in het buurland Australië, in voorbije tijden niet direct geassocieerd werd met socialistische partijen. Het economische programma van Labour hield onder meer in vermindering van subsidies, beperking van protectie, pri vatisering en een belangrijke hervorming van het belasting stelsel in. De radicale ommezwaai in het financiële beleid verliep zo snel en was zo ingrijpend, dat zelfs vele socialisten er door werden verrast. Tegelijkertijd ging Lange er toe over een voor Labour belangrijke ver kiezingsbelofte in te lossen. Schepen met nucleaire wapens aan boord en die door kern energie worden aangedreven, werd de toegang tot de havens van Nieuw-Zeeland ontzegd. Dat leidde tot een breuk met de Verenigde Staten, maar Lange's populariteit werd er door vergroot. Intussen is het „rechtse" eco nomische programma van La bour-minister Douglas nog niet ten einde. Hij liet weten na de verkiezingen op dezelf de weg voort te willen gaan. Daar staat tegenover dat de re gering Lange tot nu toe nau welijks kan bogen op hervor mingen op sociaal terrein, nor maal de grootste zorg van soci alistische partijen. Maar ook hier zijn veranderingen op komst. Ook zijn er tekenen die er op wijzen dat het langzamerhand de goede kant op gaat met de economie. Los daarvan was een groot deel van de bevol king van mening dat er iets, wat dan ook, moest gebeuren om te voorkomen dat Nieuw- Zeeland een onderontwikkeld land zou worden. Opiniepei lingen tonen aan dat een grote meerderheid van mening is dat de beleidsmaatregelen van minister Douglas over vijf iaar positief voor het land zullen blijken uit te pakken. Tot die tijd lijkt men bereid de rechtse koers van de socialisten te aanvaarden. Baskische brand weermannen bekij ken de resten van een auto, waarin gisteren twintig kilo explosieven ontplof ten. De auto was geparkeerd nabij de ingang van een dis cotheek in Eibar. Dertien voorbijgan gers raakten ge wond. De Spaanse politie gaat ervan uit dat de aanslag het werk was van de afscheidingsbe weging ETA en dat de bom was be doeld voor een pa trouille van de Gu ard ia Civil. Deze had echter een an dere route geno men. FOTO: EPA FLIP r PARAMARIBO De Su rinaamse legerleider, Desi Bouterse, en de leiders van de „oude" politieke partijen zijn gisteren over eengekomen de dialoog voort te zetten. „De leger leider heeft met genoegen kennisgenomen van de verzekering van de partij en dat zij een goede rela tie met het Nationale Le ger nastreven", aldus een officieel communiqué. Het gesprek begon enkele uren later dan was aangekon digd. De Surinaamse staatsra dio SRS had eerder op de dag gemeld dat het onderhoud „wegens onvoorziene omstan digheden tot nader order was uitgesteld". In de loop van de middag kwamen de legerlei der en de politici Lachmon, Arron en Soemita bij elkair. Volgens Henk Herrenberg, kabinetschef van Bouterse, was de sfeer tijdens het onder houd „zeer openhartig". De politici hadden afgelopen don derdag om spoedberaad met Bouterse gevraagd na diens besluit uit het Topberaad te stappen. Bouterse heeft er gis termorgen bij de Surinaamse regering op aan gedrongen aan te blijven. Premier Wijden- bosch vroeg zich eind vorige week af „of dat nog wel zinvol was".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5