Kerk in DDR eist beter milieubeleid Sou/toni VI V )l kerk wereld brieven IM lezers Condoomvoorlichting in kerken Sao Paulo £eidóe ACHTERGROND £aidóc<2ou*ont OM SCHRIKBARENDE GEVOLGEN VERVUILING TEGEN TE GAAN boekwijzer Mariajaar Brief van troost Missionaire agenda Boesak boos over „propagandareis" naar Zuid-Afrika Asiel in Hindoetempel beroepingen yiM -V, 5 Moskee in ziekenhuis Aanslagen „tempeliers" op Franse kerkgebouwen Regeling paus voor kerken in India IN STRIJD TEGEN AIDS Vredeskansen Midden-Ameriki Mogelijk een bui DINSDAG 11 AUGUSTUS 1987 PAGINJ Stiba: protest dierenbescherming grievend ROTTERDAM Het protest van tien dierenbeschermingsor ganisaties tegen het ritueel slachten door moslims en joden bij de ministers van wvc en van landbouw en visserij is volgens de Stichting Bestrijding Antisemitisme (Stiba) onwetenschappelijk en voor de joodse gemeenschap stigmatiserend en grievend. Dit schrijft Stiba in een reactie op het protest in een open brief aan de ministers van landbouw en visserij, wvc en justitie alsmede aan de fractievoorzitters van de politieke partijen. Sinds de voormalige staatssecretaris Ploeg in 1985 terugkwam van zijn beslissing ritueel slachten voor de export te verbieden, is er geen sprake van nieuwe feiten, aldus Stiba. Tsjechoslowaakse kardinaal mag naar Vaticaan PRAAG Kardinaal Frantisek Tomasek, aartsbisschop van Praag, heeft van de Tsjechoslowaakse regering toestemming gekregen komende maand het voorgeschreven ad limina-be- zoek aan Rome af te leggen. Dit heeft de vicaris-generaal van het aartsbisdom Praag bevestigd. In aansluiting op het ad limi- na-bezoek op 18 september zal mgr. Tomasek de wereldbis schoppensynode bijwonen, die in oktober in het Vaticaan wordt gehouden. Hoewel alle bisschoppen eens in de vijf jaar voor een ad limina-bezoek naar Rome moeten, zal de 88-jarige Tomasek de enige van de vijf Tsjechoslowaakse bisschoppen zijn die de reis onderneemt. Zijn collega's, in leeftijd variërend van 74 tot 82, zijn allen te zwak van gezondheid om naar Rome te kunnen reizen In ons verontreinigd milieu wordt de lucht langzamerhand zichtbaar. Norman Mailer BERLIJN De Evangeli sche Kerk in de DDR eist van de regering omvangrijke maatregelen om een einde te maken aan de aantasting van het milieu. In Berlijn, de hoofdstad van de DDR, is gis teren een kerkelijk rapport gepubliceerd waarin de oor zaken van de milieuvervui ling worden genoemd en waarin tevens wordt aange drongen op een betere hand having van de milieuwetten. Deze maatregelen moeten er toe leiden dat er minder schadelijke stoffen in de lucht en de bodem terecht komen. De overeenkomsten met de Oosteuropese buur landen worden volstrekt on voldoende genoemd. De mi lieuvervuiling heeft in de Oosteuropese landen schrik barende vormen aangeno men, zo stellen waarnemers. Een milieupolitiek moet nog helemaal van de grond ko men. Als oorzaak daarvan wordt gezien een volstrekt tekort aan financiële midde len. Het afsterven van het bos wordt steeds zichtbaarder, al dus de publicatie van de Evangelische Kerk. Het heeft inmiddels zo'n omvang aan genomen dat het bestaan van alle bossen in de DDR wordt bedreigd. De verontreiniging van de lucht wordt als voor naamste oorzaak aangeduid. De Bond van Evangelische Kerken in de DDR eist dat bij elektriciteitscentrales die op steenkolen werken, instal laties worden aangebracht om de rook te ontzwavelen Het doel om in 1993 de uit stoot van zwaveldioxide met 30 procent te hebben ver laagd, moet volgens de kerk veel eerder worden bereikt. Ook pleit het rapport voor zuiniger en milieuvriendelij ker personenauto's. Kritiek wordt verder geuit op verla ging van de grondwaterstand alsmede op het achteloos la ten wegstromen van afval stoffen in de landbouw. Economische druk is geen verontschuldiging voor een falend milieubeleid, aldus het document. Drie jaar geleden had de synode van de Evan gelische Kerk de verant woordelijkheid voor het mi lieu als een opgave voor de kerk aangeduid. Daarbij werd toen kritiek geuit op de geringe informatie van de DDR-regering over milieu vraagstukken. Het huidige rapport wordt aan alle ge meenten, milieugroperingen en geïnteresseerden ter be schikking gesteld. Luchtverontreiniging in Oost-Duitsland De Stichting R.K. Voorlich ting in Oegstgeest heeft ter gelegenheid van het door paus Johannes Paulus II af gekondigde Mariajaar in de r.k. kerk een magazine uitge geven waarin aan de hand van schitterende foto's de be tekenis van Maria wordt be licht. Na een inleiding door de Rotterdamse bisschop R. Bar wordt het levensverhaal van Maria verteld en indruk ken gegeven van een aantal bekende bedevaartplaatsen die aan Maria zijn toegewijd. Mariajaar 1987 - 1988. Uit gave Stichting R. K. Voor lichting, Rhijngeester- straatweg 155, 2341 BT Oegstgeest. Tel. 071-17.49.51. Prijs 7,50. De priester en psycholoog Henri Nouwen schreef een brief van troost en bemoedi ging aan zijn vader naar aan leiding van het overlijden van zijn moeder. Bij het schrijven ervan zegt de au teur er geen ogenblik aan ge dacht te hebben dat de brief voor publicatie in aanmer king zou komen. Nouwen schreef de brief in 1978 een half jaar na de dood van zijn moeder. Hij was toen op re traite en had voor het eerst de gelegenheid het verlies van zijn moeder tot zich te laten doordringen. Zijn vader gaf hem toestemming de brief te publiceren. Het resul taat is zeer boeiend. Henri Nouwen: Een brief van troost en bemoediging. Uitgave Lannoo. Prijs 19,90. De Missionaire agenda '87-'88 presenteren weer tien katho lieke missionaire acties zich onder een noemer. Het the ma is ditmaal: Als ogen open gaan. De agenda is vooral be doeld voor mensen die plaat selijk gestalte willen geven aan activiteiten voor missie, ontwikeling en vrede en beoogt samenwerking tussen de organisaties op het terrein van actie en mondiale vor ming. Deel 1 is het bezin- ningsgedeelte met teksten uit de bijbel rond het bezinnin- gsthema. Een speciaal litur gie-katern is eveneens aan dit thema gewijd. Het tweede deel van de agenda is een ac tieprogramma met informa tie over het programma van de organisaties vanaf augus tus 1987 tot en met mei 1988. De agenda is verkrijgbaar bij Nederlandse Missie raad, Halve maanstraat 7, 5211 VV 's-Hertogenbosch. Prijs 1.- Tel. 073 - 142748. ZURICH (EPD) Ds. Allan Boesak, president van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC), heeft scherpe kri tiek geuit op de reis van een kerkelijke delegatie uit het Zwitserse Zurich naar Zuid- Afrika. „We hebben te accep teren dat de Zuidafrikaanse regering steeds meer buiten landers vindt die bereid zijn de apartheid te rechtvaardi gen. Dat ook kerken zich hiervoor lenen, is onbegrijpe lijk en wijst tevens op een ge brek aan inlevingsvermo gen," zo heeft Boesak de ker- keraad van de Evangelische Kerk in Zurich per telegram laten weten. De kerk had een uitnodiging aanvaard om naar aanleiding van tien jaar „onafhankelijk heid" de opening van een bil- bliotheek in de Zuidafrikaan se thuisland Bophuthatswana bij te wonen. De Zuidafri kaanse regering gebruikt zul ke reizen voor propaganda doeleinden, zo schrijft Boe sak. Ook de afgetreden secretaris generaal van de Zuidafri kaanse Raad van Kerken, dr. C.F. Beyers Naudé, had de Zwitserse kerk erop gewezen dat de reis, die het afgelopen weekeinde ten einde liep. als erkenning van het Zuidafri kaanse thuislandenpolitiek kan worden geïnterpreteerd. Zowel Boesak als Naudé heb ben dit voorjaar geweigerd de 22 Nederlandse predikan ten te ontvangen die door be middeling van het Comité Overleg Zuid-Afrika (COZA) een bezoek aan Zuid-Afrika brachten. LEICESTER Een Aziati sche vrouw met een Indisch paspoort, die vorig jaar een Brits staatsburger huwde en nu een zoon heeft van drie maanden, heeft in Leicester (Engeland) toevlucht tot de Shree Sanatan Mandir tem pel gezocht om te voorkomen dat ze het land wordt uitge zet. Het is volgens het Engel se dagblad „The Indepen dent", dat hiervan gisteren melding maakte, de eerste maal dat een Hindoetempel hiervoor wordt gebruikt. Nederland»* Hervormde Kerk Aangenomen naar Harfsen mw. B. van den Brink, kandidaat te Gronin gen. Bedankt voor Nijeveen. parttime, mevrouw M.J.Wisse kandidate te Goes. Toegelaten tot evangeliebediening mevrouw M.van Gilst. Stadhouders laan 34. 3583 JJ Utrecht. In een ruimte in het protestants-christelijk Andreas-ziekenhuis in Amsterdam wordt volgende maand een moskee geopend. Het bestuur volgt een oecumenisch beleid, aldus een woordvoer der van het bestuur. Gisteren werd begonnen met de inrichting van de nieuwe gebedsruimte. Deze is bedoeld voor de vele islamitische medewerkers en patiënten van het ziekenhuis. Een medewerker geeft de koran een plaats. BOBIGNY Sinds een jaar bestaat er in Frankrijk een geheimzinnige "Groupe Jac ques de Molay" vernoemd naar de grootmeester van de Orde van de Tempeliers die in 1314 wegens ketterij le vend werd verbrand die het met springstof heeft ge munt op kerkgebouwen in het departement Seine-Saint- Denis bij Parijs. De jongste aanslag is zaterdag gepleegd in Bondy, waardoor het aantal kerken waarop een aanslag werd gepleegd, tot vijf steeg. Volgens een scenario dat sinds 5 juni 1986 vrijwel hetzelfde is, belt een man uit naam van de groep op naar de pastoor van de pa rochie om hem te waarschu wen dat op altaar of in voor portaal een springlading is geplaatst. Bij alle gelegenhe den is de schade te verwaar lozen: zwartgeblakerde ste nen of begin van een brand je- Er waren ongeveer 15.000 Tempeliers, van wte 2.000 in Frankrijk, toen koning Filips de Schone, waarschijnlijk uit vrees en hebzucht, in oktober 1307 besloot de orde te ver bieden. De grootmeester, Jac ques de Molay, en 60 ridders werden op beschuldiging van ketterij gevangen genomen. Onderzoek en proces duur den tot 1314. Op 19 maart van dat jaar werden de Mo lay en het hoofd van de pro vincie Normandië, Geoffroi de Charnay, in Parijs op de brandstapel terechtgesteld. NEW DELHI Paus Johan- nes Paulus II heeft de drie katholieke kerken in India (Latijnse, Malankara en Syro-Malabar rite) het recht gegeven elk een eigen bis schoppenconferentie op te richten. De bestaande natio nale bisschoppenconferentie zal alle gemeenschappelijke alsmede de nationale vraag stukken behandelen. De paus wil hiermee een ein de maken aan de eeuwenou de vetes tussen de Latijnse en de Oosters-Katholieke rites in India. De paus heeft dit voorstel gedaan in een brief aan de Indische bisschoppen, waarvan de tekst dit week einde in het rk weekblad „The Examiner" is gepubli ceerd. Gevolg van een en ander is dat er nieuwe bisdommen zullen worden gesticht. Het wordt niet uitgesloten geacht dat er op één plaats drie bis dommen komen. Daarom wordt gevreesd dat hierdoor de concurrentiestrijd tussen de drie stromingen voorgoed zal losbranden. Bovendien zullen Hindoes het nog moei lijker krijgen iets van de ver deelde christenheid (aanvan kelijk alleen Protestanten, nu ook Katholieken) te begrij pen De ritenstrijd in India dateert uit de 17e eeuw, toen missio narissen er de Latijnse rite invoerden. Kernpunt van de onenigheden is het recht op evangelisatie. SAO PAULO In de ker ken in het aartsbisdom Sao Paulo zal binnenkort de overheidsvoorlichting wor den verspreid waarin het ge bruik van condooms tegen verspreiding van de ziekte aids wordt aanbevolen. Dat heeft de aartsbisschop van Sao Paulo, kardinaal Paulo Evaristo Arns, bekendge maakt. De leiding van het aartsbisdom heeft hierover een akkoord gesloten met de autoriteiten op het gebied van de gezondheidszorg in de deelstaat Sao Paulo. De beslissing van de kardi naal om de propaganda voor het gebruik van condooms in de kerk toe te laten wordt door de conservatieve secto ren binnen de Braziliaanse RK Kerk fel bestreden. De overheidspropaganda gaat namelijk lijnrecht in tegen het standpunt van het Vati caan, dat het gebruik van voorbehoedmiddelen ver biedt en seksuele omgang al leen binnen het huwelijk ge oorloofd acht. Een priester die nauw met kardinaal Arns samenwerkt, noemde dit standpunt van het Vaticaan „niet realis tisch". Volgens hem moet van de werkelijkheid worden uitgegaan en kunnen daarna de ethische en religieuze kanten van de bestrijding van aids aan de orde komen. Hij zei dat het de bedoeling is dat tijdens discussies in de kerken de nadruk wordt ge legd op de noodzaak van „stabiele relaties". „En daar mee komen wij in het vaar water van het Vaticaan", al dus deze medewerker. Eerder dit jaar maakte de Braziliaanse bisschoppencon ferentie bezwaren tegen het gebruik van sommige termen in de overheidscampagne te gen aids. Op haar verzoek werd toen het in Brazilië po pulaire „hemdje van Venus" (condoom) vervangen door, „preservatief". Het episco paat uitte geen klachten over de inhoud van het voorlich tingsmateriaal. Arns gaat nu een stap verder door dit voorlichtingsmateriaal de kerken in te halen van het grootste bisdom ter wereld, met ruim tien miljoen katho lieken en vierhonderd paro chies. Arns vergelijkt de aids met de zwarte pest in de middeleeuwen, die 25 miljoen doden veroorzaakte. Brazilië is na de Verenigde Staten het land waar aids het meest ver spreid is. Arns hoopt met zijn besluit de discussie binnen de Brazi liaanse RK Kerk te stimule ren. HOOPVOLLE verwachtingen, getemperd door slechte e varingen in het verleden, overheersen de reacties op de o dertekening van het vredesplan voor Midden-Amerika. 1 presidenten van El Salvador, Guatemala, Costa Rica, Hond ras en Nicaragua zetten eind vorige week hun handtekenii onder een elf punten tellend voorstel om een einde te maki aan de spanningen in hun regio. Opvallend in het plan w dat voor het eerst werd verwezen naar democratische he vormingen in Nicaragua, samen met El Salvador het lai waar het in het conflict om draait. Het feit dat de Nicaraguaanse president Daniel Ortega hC voorstel heeft ondertekend, is een hoopgevende ontwikk ling. Zijn regering ging tot dusverre immers elke discuss over haar interne beleid uit de weg. Maar de geschieder heeft geleerd dat vredesplannen, zelfs met handtekening! er onder, niet automatisch tot echte vrede leiden. In dat o zicht is de ondertekening van het Middenamerikaanse pL weliswaar een eerste stap, maar komt het nu aan op de u werking ervan. Het vredesplan omvat elf punten, waarvan een staakt-he vuren, nationale verzoening, beëindiging van buitenland inmenging en volledig vrije verkiezingen de belangrijks zijn. Het zal niemand verbazen dat juist de uitvoering v; deze voornemens grote problemen zal opleveren. Het zi immers voor een deel de doelen waar alle betrokken partij! al jaren naar zeggen te streven, met uiteenlopende middel maar met groot menselijk leed en een enorme materil schade als enig resultaat. J DRIE landen, waaronder Nicaragua en El Salvador, hebbi nu de sleutels in handen die de deur naar echte vrede kui nen openen. De Sandinisten in Nicaragua zullen, als zij o recht naar vrede streven, veel water bij de wijn moet doen. Weliswaar spreekt het Middenamerikaanse plan, in i genstelling tot dat van Reagan, niet over onderhandeling! met de Contra's. Maar het echt nakomen van de vredesa spraken vormen in feite een breuk met het tot dusver do de Sandinisten gevoerde beleid. In El Salvador zullen reg ring en verzet de vastgelopen onderhandelingen moeten he vatten. Problemen daarbij zijn dat het Salvadoraanse ven veel minder van buitenlandse hulp afhankelijk is dan b voorbeeld de Contra's in Nicaragua en niet bereid is de ver verde gebieden zomaar op te geven. Het derde land dat een sleutel en zelfs de belangrij ste in handen heeft is het Amerika van Reagan. Wa ook al zat de president van de VS niet aan de onderhand lingstafel, het Middenamerikaanse vredesplan heeft allee kans van slagen als het de steun krijgt van de VS. Het pL kan bovendien niet los worden gezien van de vredesvoorst! len die president Reagan een paar dagen tevoren lanceert Voorstellen overigens die gezien het dreigement om op september de hulp aan de Contra's te hervatten als Nicai gua niet ingaat op Reagans eisen meer weg hadden v: een ultimatum. De vraag is nu in hoeverre de vs bereid zijn de door pre! dent Reagan mondeling beleden steun aan het Middename| kaanse plan om te zetten in daden. De voorzitter van Huis van Afgevaardigden Jim Wright, mede-architect v| het plan-Reagan, heeft al gezegd dat de hulp aan de Contri niet moet .worden hervat zolang tussen de direct betrokk^ landen vredesbesprekingen gaande zijn. Het valt zeer te 1 pen dat president Reagan zich bij dit standpunt aansluit. 3 houdt hij bovendien een stok achter de deur de hulp de Contra's voor het geval Nicaragua de verdere uitwej king van het door de eigen president ondertekende vredei plan zou traineren. DE BILT (KNMI) Het weer wordt in eerste instantie nog bepaald door een zwak hoge- drukgebied dat via Duitsland naar het oosten wegtrekt. Een ten westen van de Britse eilan den aanwezig lagedrukgebied komt geleidelijk dichterbij. De wind draait door deze ontwik kelingen naar het zuiden en is vannacht nog zwak. Morgen neemt de wind tot matig toe en voert dan iets warmere lucht uit Frankrijk naar ons land waarin de temperatuur in Brabant en Limburg tot 22 graden kan oplopen. Op de na dering van de oceaandepressie neemt de kans op een bui in de loop van de dag toe. Op langere termijn blijft de wind meest uit richtingen tussen zuid en west waaien, waarmee lucht met voor de tijd van het jaar normale temperaturen wordt aangevoerd. Van tijd tot tijd valt mogelijk een bui. Weersvooruitzichten voor Eu ropese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië: flinke pe rioden met zon. Op woensdag in zuid-Zweden regen. Mid- dagtemepratuur 16-21 graden. Britse eilanden: Vooral op woensdag in het zuidoosten vrij zonnig. Overigens perio den met regen, vooral in het westen en noorden. Mjddag- temperatuur van 17 graden in het noordwesten tot 24 in het zuidoosten. Denemarken: woensdag regï donderdag perioden met z Middagtemperatuur rond graden, op donderdag wat h ger. Noord-Frankrijk, midden - zuid-Duitsland: vrij zonnig. C donderdag in noordwei Frankrijk meer bewolkin Middagtemperatuur van 20 t< 25 graden. Op donderdag ie hoger. Alpengebied: vrij zt Voornamelijk in het oosteli deel een enkele regen- of oi weersbui. Middagtemperatui in de noord- en oostdalen t 24 graden. In zuid- en west d len tot 29 graden. Zuid-Frankrijk, Spanje, Porti gal: zonnig. Middagtemper tuur in de kustgebieden me! 25 tot 30 graden. Landinwaai tussen 30 graden meer na het noorden en 40 graden zuid-Spanje. Italië. Joegoslavische kui zonnig. In noordoost-Italie i noord-Joegoslavië een enke regen of onweersbui. Midda temperatuur rond 30 grade in zuid-Italië tot 37 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Bneven graag kon en duidelijk geschreven De*-" redactie behoudt zich het recht voor mgezon- den stukken te bekorten Nachtverlof Het plan om mensen, die lan ger aan acht maanden gevan genisstraf moeten uitzitten, de laatste zes weken van hun straftijd thuis te laten slapen, terwijl ze in die periode in een open inrichting weer sociale vaardigheden zouden kunnen opdoen, is ronduit bespottelijk. Wie bijvoorbeeld met twaalf maanden cel wordt gestraft, moet in mijn opinie ook twaalf maanden zitten. Anderhalve maand daarvan thuis slapen is een strafvermindering. Deze periode zal nauwelijks als een straf worden ervaren. En voor wat betreft het opdoen van so ciale vaardigheden: als dat in de laatste zes weken van een detentie-periode moet. dan hoeft het volgens mij al niet meer. Immers: in ons bestel, waarin detentie niet zozeer vergelding, maar veelal om correctionele redenen wordt opgelegd, zou het zo moeten zijn dat meteen na aankomst in de bajes aan de sociale vaar digheden van de delinquent wordt gewerkt. Dat dat niet zo is of niet goed werkt is een treurige zaak. Waar ik voor pleit is: forse gevangenis straffen met een zeer sterk correctioneel karakter. Het aanleren van een betere mo raal kan wellicht het beste worden bereikt door dit in de vorm van een soort militaire drill te gieten. Begrijp me goed: ik pleit niet voor straf kampen. Ik pleit voor her-op- voeding. Op een strenge, maar voor alles humane manier. H. Boon. VOORBURG. Time"en Nederland Een Engelse relatie gaf mij het weekblad „Time", dat hier in ons land totaal uitverkocht bleek. Kennelijk wilde heel Nederland gretig kennis ne men van de reportage over de verregaande tolerantie in ons land. „Het is toch niet waar?", informeerde de relatie. Na le zing van de zeven pagina's moest ik echter bevestigen dat alles op waarheid berustte: dat het ons overbekend is dat hier 1 miljoen fietsen per jaar wor den gestolen, dat actiegroepen, vaak gesubsidieerd door de staat, terreur bedrijven door supermarkten en benzinesta tions in brand te steken, dat er proletarisch wordt gewinkeld, dat misdadigers worden vrij gelaten door gebrek aan cellen en dat onlangs een groep van vijf gestraften werd veroor deeld tot een verblijf van drie weken aan de Franse Rivièra. Op de vraag van mijn Engelse relatie welke maatregelen onze regering nu ging nemen, kon ik slechts antwoorden dat onze ministerpresident voorlo pig nog persoonlijk achter de dieven aanzit hij heeft er al twee gevangen en dat onze minister van Justitie heeft ge merkt dat bij zijn herhaalde uitroep „De onderste steen moet boven komen" er prompt een paar boeven wisten uit '.e breken. De Engelse relatie had ook ergens gelezen dat wij, evenals de Iraniërs in Parijs, een terrorist onderdak hebben verschaft op onze ambassade in Pretoria. De verbazing steeg ten top toen onze Engelsman vernam dat een Nederlandse rooms-katholieke priester, lid van het Europees Parlement „Homokerkliedjes" aan het schrijven is, ter opluistering van Eucharistievieringen, en dat een mede geloofsgenoot, kerkelijk rechter van de bis dommen Utrecht, Rotterdam en Groningen, een rituele vie ring van echtscheidingen in de kerk wil doorvoeren. Komen jullie bisschopen dan niet met een veroordeling?, werd rrMj gevraagd Ik heb uitgelegd dat wij zelfs een kardinaal in Utrecht hebben die al twee maal, in verband met bepaalde uitspraken, door „geloofsgeno ten" voor de rechter is ge sleept. Ed van Thijn zei in „Time" zeer terecht „We are walking on the boulevard of broken dreams". W.A. Reterink, DEN HAAG. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Weer Max Min Amsterdam 19 De Bilt 1 bew 19 7 Eelde 17 5 Eindhoven 19 7 Den Helder hbew 17 9 Rotterdam 18 6 Twente 18 5 Vlissingen 19 11 Zd. Limburg onbew. 18 8 Aberdeen 16 12 Athene onbew. 3.S 24 Barcelona regen 2b 20 Berlijn zw.bew. 17 12 Bordeaux 1 bew 23 12 Brussel 20 11 Dublin regen 18 13 Frankfort zw.bew 20 9 Genève 24 13 Helsinki 15 9 Innsbruck zw bew 22 9 Klagenfurt 21 12 Kopenhagen 18 11 Lissabon onbew 27 18 Locarno 26 12 mist 21 10 Luxemburg zw bew 18 9 Madrid 1 bew 35 19 Malaga hbew 29 23 Mallorca hbew. 33 22 Malta 39 24 Moskou 1 bew. 17 7 Munchen zw bew. 18 9 Nice 1 bew 27 21 Oslo 17 11 Parijs 1 bew 22 12 Rome niet ontv Split l.bew 31 22 Stockholm 15 7 Warschau regenbui 18 0 Wenen 1 bew 23 11 Zurich 21 9 Casablanca 25 20 Cyprus l.bew. 31 25 Istanbul 29 18 Las Palmas 27 19 Beiroet Tel-Aviv 1 bew 30 25 o

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2