V S beschieten Iraans toestel boven Golf Instemming Cursussen Veel te weinig tong in Noordzee EERSTE TREFFEN SINDS AMERIKAANSE ESCORTES Honderden rebellen vrij op Sri Lanka Rotsblok stort op bus Loningin Jeatrix uit kiekenhuis Pelgrims: Saoedi's openden het vuur Khadaffy's „bruid" ontkent huwelijk 0omont Dinsdag 11 augustus 1987 78e jaargang no. 23880 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholi Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Poetbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J.J. Hallewas. Chef redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68.93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0.64 per mm. kleintjes f. 0.45 per mm. Losse nummers!. 1.10. HET WEER Vannacht opklaringen. Over dag perioden met zon en later mogelijk een bui. Middagtem- peratuur omstreeks 21 graden. Matige zuidwestelijke wind. Zon op: 06.16, onder: 21.11; hoog water Schev.: 05.46 en 18.19; laag water: 01.31 en 13.48. Zaterdag 15 augustus bij deze krant de special lEN HAAG Koningin Beatrix is er thuis. Zij heeft vanmorgen om half het ziekenhuis Bronovo in Den Haag laten en is voor verder herstel per naar paleis Huis ten Bosch gebracht, advies van het medisch team moet de jrstin nog veel rust blijven houden. De ijksvoorlichtingsdienst had even tevo- en nog gemeld dat de koningin goed ooruit gaat, maar dat geen enkele aan- ïjzing kon worden gegeven wanneer zij et ziekenhuis mocht verlaten. In het iekenhuis heeft de koningin ontzettend eel bloemen en reacties gekregen, ook lit het buitenland. Zeiljacht Kennedy loopt aan de grond WOODS HOLE De Amerikaanse Senator Ed ward Kennedy is gister nacht met zijn zeiljacht aan de grond gelopen. Dit gebeurde voor de kust van Cape Cod, vlak boven New York. De door Ken nedy gewaarschuwde kustwacht heeft tever geefs enkele uren naar het jacht gezocht. De senator had namelijk een verkeer de locatie opgegeven en was er naar verloop van tijd in geslaagd het schip weer los te krijgen en het naar een haven te loodsen. Van den Broek naar Polen en Hongarije DEN HAAG Minister Van den Broek van buitenlandse zaken brengt eind augustus een bezoek aan Polen en Hongarije. Van den Broek zal gesprekken voeren met leden van de Poolse regering, met kardinaal Glemp, alsmede vertegenwoordigers van mensen- rechtorganisaties en Solidariteit. Ook zal de minister het voorma lige concentratiekamp Ausch- witz-Birkenau bezoeken. Aan sluitend reist Van den Broek door naar Hongarije. In beiden landen voert hij besprekingen met zijn collega-ministers van buitenlandse zaken, door wie hij ook voor deze reis werd uitgeno digd. Lekkage tenten door kogelga ten NOORDWIJK Een 16-jarige Rotterdammer en een 17-jarige jongen uit Rhoon zijn gisteren door de Noordwijkse politie aan gehouden wegens verboden wa penbezit. De jongens stonden op een camping bij de Langevelder- slag. De verzameling wapens kwam aan het licht toen andere campinggasten begonnen te kla gen over lekkende tenten. De lekkages bleken te worden ver oorzaakt door kogelgaatjes. Bij een zoekactie in alle tenten wer den in de tent van de twee jon gens twee luchtbuksen, een luchtdrukpistool, een overle- vingsmes en vier dozen munitie gevonden. Smit-Kroes protesteert tegen Belgisch tolplan DEN HAAG Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft bij de Belgische regering geprotesteerd tegen het voornemen een tolvignet voor buitenlanders in te voeren. Smit- Kroes zegt de Belgische maatregel ten zeerste te betreuren. „Vooral nu de laatste jaren zoveel vooruitgang is ge boekt bij de vergemakkelijking van het verkeer en de afschaffing van de grenzen op het grondgebied van de Benelux en de Europese Gemeen schappen", aldus de minister. In de telex aan haar Belgische ambtgenoot minister De Croo wijst Smit-Kroes op de doelstelling in de Europese acte om voor 1992 te komen tot een gemeen schap zonder binnegrenzen. Man loopt in op vrouw DEN HAAG Meisjes die nu worden geboren worden gemiddeld 79,6 jaar oud. Jon gens gaan gemiddeld 6,5 jaar eerder dood. Die worden vol gens CBS-berekeningen ge- mideld 73,1 jaar oud. Het ver schil in de zogenoemde „le vensverwachting" loopt te rug. In 1984 bedroeg het ver schil nog 6,7 jaar. De trend is thans dat de levensverwach ting van vrouwen licht te rugloopt, terwijl die van mannen nog steeds toeneemt. Begin jaren vijftig werden vrouwen gemiddeld 2,3 jaar ouder dan mannen. JERUZALEM Voor het eerst sinds het bloedbad in Mekka op 31 juli heb ben pelgrims bevestigd dat de Saoedi- sche politie het vuur opende op Iraanse pelgrims. Palestijnen uit Israël zeiden dat de Saoedische veiligheidspolitie schoot op met messen bewapende Ira- niërs, die een demonstratie waren be gonnen. Aanvankelijk zou de politie getracht hebben met waterkanonnen en traangas een einde te maken aan de demonstratie. Maar verschillende ara bieren uit Israël verklaarden dat uit eindelijk hevig werd geschoten. Daar mee onderschreven zij de Iraanse le zing van de gebeurtenissen. De Saoedi sche regering heeft steeds verklaard dat bij de rellen „geen schot" gelost is. WÊ ■HHHHü nd( Uit WASHINGTON De Ameri kaanse marine heeft het afge lopen weekeinde voor het eerst militaire actie onderno men tegen Iran in de Perzische Golf. Een gevechtsvliegtuig vuurde enkele geleide-raket ten af op een Iraans toestel dat like Hl Pa» >02 Archieffoto van de Amerikaanse F-14 gevechtsvliegtuigen, die in de Per zische Golf onder meer gebruikt worden om verkenningsvliegtuigen luchtdekking te geven. foto: ap vijandelijke acties in de zin leek te hebben. Klaarblijkelijk werd geen doel getroffen, zo zeiden Amerikaanse regerings functionarissen gisteren. Iran heeft tot dusverre geen mel ding gemaakt van het incident. Volgens de zegslieden maakte een Orion-verkenningsvliegtuig een routinevlucht, toen plotseling twee Iraanse toestellen naderden. Na waarschuwingen via de boord- radio zou een Amerikaanse F-14 straaljager uiteindelijk één van de Iraanse jagers bestookt hebben. De New-York Times meldde dat de Iraanse piloot de aanval wist te ontwijken door een scherpe wen ding te maken. Het incident gebeurde op het mo ment dat een derde Amerikaanse escorte van drie Koeweitse olie tankers door de Straat van Hor- moez voer. De zegslieden zeiden niet precies waar het incident ge beurde en van welk type de Iraanse vliegtuigen waren. Maar uit militaire kringen werd verno men dat kort vóór het incident Iraanse F-4 Phantom toestellen (van Amerikaanse makelij) waren opgestegen van de marinebasis Bandar Abbas aan de kust van de Straat van Hormoez. De F-14's waren afkomstig van het vlieg- »P Arabische Zee kruist. Sinds de Iraakse aanval op het Amerikaanse fregat „Stark" op 17 mei heeft de Amerikaanse marine opdracht in geval van bedreiging „eerst te schieten en dan pas vra gen te stellen". Het derde Amerikaanse konvooi in de Golf is gistermiddag overi gens voor de Saoedische kust voor anker gegaan, na de ontdekking van een mijn voor de haven van Koeweit. Niet bekend werd ge maakt wanneer het konvooi zijn reis naar Koeweit zal vervolgen. Vermoedelijk wordt gewacht op de aankomst van Amerikaanse mijnenvegende helikopters, die de vaarroute zouden kunnen contro leren. Eerder was een onder Panamese vlag varende supertanker van Texaco in de Golf van Oman vóór de Straat van Hormoez op een mijn gelopen. Het schip, geladen met Iraanse olie, was op weg naar Rotterdam. Volgens scheepvaartkringen in Bahrein verloor de 275.000 ton metende tanker olie en maakte het licht slagzij. Voor zover bekend was dit het eerste incident met een mijn buiten de Golf. Pag 5: Scheepvaart schrikt van mijn buiten Golf Gouden paar vertelt zich AMERSFOORT Het echtpaar Heinsius uit Maarssen heeft zijn vijftig jarig huwlijksfeest een jaar te vroeg gevierd. Dat bleek na een telefoontje van een gemeentewoord voerster. Die meldde dat burgemeester d'Hondt het jubilerende echtpaar van daag wilde feliciteren met hun jubileum. „We dach ten dat het een fout in het register van de gemeente was", vertelt mevrouw Heinsius, „maar de woord voerster hield vol dat we in 1937 waren getrouwd. Toen hebben we het trouwboekje er maar bij- gepakt en bleek tot onze verbazing dat de gemeente gelijk had". Het echtpaar vierde vorig jaar het jubi leum uitbundig, met onge veer 450 gasten. En ver moedelijk heeft het ook alle eerdere huwelijks feestdagen steeds een jaar te vroeg gevierd. «Jongeren hongeren -uit vrees voor watertekort BELGRADO In een dorp in het zuiden van Joegoslavië bjn zo'n 180 jongeren in hon- "erstaking gegaan uit protest ?gen een plan om een water leiding aan te leggen, die van uit de put van hun dorp de omgeving moet voorzien van water. Al eerder braken hier over rellen uit tussen de be volking van Vevcani en de plaatselijke politie. De bewo ners zijn bang dat het dorp door de nieuwe waterleiding weinig water overhoudt. IJMUIDEN De hoe veelheid tong in de Noordzee is zo gering, dat internationale visserijbio logen de Europese Com missie dit najaar zullen adviseren de vangst dras tisch te beperken. Volgens het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) in IJmuiden, dat samenwerkt met biologen uit andere Noordzee-lan- den, hangt het voortbe staan van de tong af van de jaarklas die zojuist is geboren. Het RIVO zegt dat de tong stand veilig had moeten wor den gesteld door de tongen uit de jaarklas 1985, maar dat die nu dreigen te worden opgevist. De ei-produktie komt daarmee enorm onder druk te staan. De jaarklas 1987 kan pas in 1989 opgevist worden. Tot die tijd is er zo weinig vangstrijpe tong aanwezig, dat een rigoureuze vangstbeperking geboden is, aldus het RIVO. De Neder landse visserij zal daarmee, na de beperking op de vangst van kabeljauw, weer een flinke slag toegebracht worden. Der tig procent van de vis die door Nederlanders aan land wordt gebracht is tong. GALLE Op Sri Lanka zijn gisteren bijna zeven honderd Tamil-gevange- nen vrijgelaten. Hun vrij lating is onderdeel van* een vredesakkoord tussen de Srilankaanse en de Indiase regering dat beoogt een eind te maken aan de strijd tussen de re geringstroepen en de op standige Tamils op het eiland. Sommige van de vrijgelaten Tamils zeiden dat zij door de Srilankaanse veiligheidstroe pen waren gemarteld met lo den pijpen en prikkeldraad. De Tamils waren gedetineerd op verdenking van terroristi sche activiteiten. Volgens de regering in Colombo zijn om streeks vijfduizend Tamils ge detineerd. Het merendeel van flpn zit al meer dan een jaar Tamils schepen zich in voor een reis naar het noorden van Sri Lanka, nadat zij zijn vrijgelaten uit de gevangenis. foto: ap zonder vorm van proces ge vangen. Vóór 18 augustus, de dag waarop het nieuwe zittingsjaar van het Srilankaanse parle ment wordt geopend, dienen de opstandelingen al hun wa- ;ns te hebben ingeleverd. Aangenomen wordt dat het merendeel van de Tamil-ge- vangenen tegen die tijd is vrij gelaten. Het parlement zal zich buigen over het akkoord tus sen Gandhi en Jayewardene. autoverhuur F.PRANGERS Vertiuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894C40 Reddingswerkers brengen een van de zeven buspas sagiers weg, die gisteren in de Rocky Mountains (VS) om het leven kwam toen een enorm rotsblok de bus trof. Vijftien andere passa giers raakten gewond, van wie vier ernstig. Onder de slachtoffers zijn meerdere buitenlandse toeristen. Het verscheidene tonnen we gende rotsblok raakte los door toedoen van arbei ders die op een plateau bo ven de weg bezig waren stenen te verwijderen. Het blok viel honderden meters omlaag en sneed de zijkant van de passerende touring car open „als met een blik opener", aldus een getuige. foto's: ap LONDEN Nabila Kas- hoggi, de 25-jarige dochter van de Saoedische olie magnaat Adnan Kashoggi, heeft met kracht ontkend dat zij in het huwelijk is getreden met de Libische leider Khadaffy. De Itali aanse krant Corriere della Sera had zaterdag bericht dat het huwelijk volgens diplomatieke zegslieden onlangs was voltrokken. Als geschenk aan de fami lie van de bruid zou Kha daffy een contract hebben getekend voor de levering van tienduizend vaten ruwe olie per dag aan Kas hoggi tegen een lagere prijs. Kashoggi raakte on der meer bekend door zijn betrokkenheid bij de Ame rikaanse wapenleveranties aan Iran. Dochter Kashog gi, die een opleiding als ac trice volgde in Hollywood en nu in Canada bezig is met opnamen voor een te levisieserie, denkt dat het bericht in de wereld gezet is door tegenstanders van haar vader. Hij maakt (fi nancieel) een moeilijke pe riode door, „maar hoeft mij niet te verkopen om aan goedkope olie te ko men", zegt Nabila. „Ik ben met niemand getrouwd, en al helemaal niet met kolo nel Khadaffy. Ik heb hem nooit ontmoet". Terwijl de dochter van de gefortuneerde Saoedische zakenman Adnan Khashoggi, Nabila, beweert abso luut niets te weten van een huwelijk met de Libi sche leider kolonel Khadaffy, is men in China doodgemoedereerd bezig met het ontwikkelen van een reukwater, waarmee rokers met een zekerheid van 98 procent van hun verslaving af schijnen te komen. Twee zaken, die in zoverre iets te maken hebben met het feit, dat Limburg eindelijk eens spoed wil zetten achter zijn dertigdelige dialecten- woordenboek, dat het nieuws hierover vandaag in de Leidse Courant te lezen staat. Voor een nieuwe abonnee is deze krant dan het eerste exemplaar uit een lange reeks. Mits hij nu met instemming de pen ter hand neemt.... De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1