Zwakzinnigenzorg in Leidse regio moet inkrimpen Somcmt w brand na |nbraak in Oegstgeest Weggelopen honden, vermoeide meeuwen en ontsnapte slangen SASSENHEIM PAST JEUGDSUBSIDIE AAN 7—7 STAD OMGEVING OLKSDANSEN BIJ KRICI KRICI Studenten gepakt wegens plakken Inbraken in Voorschoten Excursies vanNIRIA Een 19-ja- en een Leidse heb- iterdagmiddag schaafwon- kneuzingen op- ien bij een aanrij- I op de Hoge Rijn toten op een brom- die werd be- ird door de Leide- Die botste op een pitwagen die wilde ren en de brom- geen voorrang Hond veroorzaakt geluidsoverlast LEIDEN De politie zal proces verbaal opmaken te gen de bewoners van een pand aan de Sijthoffstraat wegens het veroorzaken van geluidsoverlast. De Leidenaren hadden hun hond alleen gelaten en het beest liet zaterdagochtend door aanhoudend geblaf merken, daar niet van ge diend te zijn. De politie kwam in actie na klachten van buren. Meisjes beroofd van geldcassette LEIDEN Drie meisjes van 16, 19 en 20 jaar oud zijn za terdagavond bij een bank aan de Breestraat van een geldcassette met ongeveer 6.000 gulden beroofd. Het drietal wilde de cassette in de nachtkluis van de bank stoppen toen een man de cas sette uit hun handen griste. De man ging er vandoor en de meisjes zette de achtervol ging in. Ze raakten hem ech ter kwiit. In de geldcassette zat de dagopbrengst van een kaashandel aan de Haarlem merstraat. LEIDEN In de Hoogstraat en op de Oude Singel zijn vannacht leden van studentenverengingen aangetroffen, die affiches aan gevels plakten. De ille gale plakkers moesten hun materiaal inleveren. De politie constateerde ver der dat vannacht op een groot plaatsen in de stad affiches van verschillende studentenverenigingen zijn geplakt. Het gaat onder meer om SSR, Augusti- nus, Quintus, Catena, Njord, en Asopos De Vliet. De nachtelijke activiteiten van de studenten hebben te maken met de El-Cid week de introductie-week voor nieuwe eerstejaars studenten die vandaag van start is gegaan. VOORSCHOTEN Dieven hebben in de nacht van zater dag op zondag toegeslagen in Voorschoten. Een textielzaak aan de Schoolstraat kreeg on- fewenst bezoek via een licht- oepel op de eerste verdie ping. Er werd een hoeveelheid kleding wegenomen. De waar de is niet bekend. Verder wer den in dezelfde nacht in de wijk Boschgeest vijf auto's ont daan van hun radiocassettere corders. In vier gevallen werd een ruit ingetikt, in het vijfde geval een zonnedak ingesla gen. jenaar winkel trapt inbreker f DEN Een 28-iarige Lei aar is in de nacht van za ag op zondag bij een in- ik in een winkel in kledin- ikelen aan de Haarlem straat betrapt door de eige- van de winkel. De Leide- zichk had met een steen een de fol van de winkel ingegooid, st. verdween en wachtte een FOTfcje op een veilige afstand _i. te kijken of er niemand op n errie afkwam. Toen hij de veilig achtte en weer bij vinkei arriveerde, stonden sell, el 1: twee mannen. De inbre- zei tegen ze „zullen we de reldJi maar leeghalen" en stap- winkel in. Hij had niet in ;aten dat hij de eigenaar de winkel voor zien had, ondertussen de politie tsteTrschuwde" Die k°n de in' er aanhouden. nde£ enken achter £21 stuur roi 18 DEN Een 38-jarige de lenaar is vannacht aan- o jUden wegens rijden on- ie^ invloed. De man reed op a.n, Lage Rijndijk, zag twee bten lopen, keerde zijn en ging er met hoge eid vandoor. In de Su- rastraat verloor hij de it over het stuur en ide een paal. Ook tegen 40-jarige Leidenaar is «s verbaal opgemaakt p_ns rijden onder invloed, .man reed in de nacht van benjetdag op zondag op de "ba%)ilaan met zijn auto tegen l(^ti paal. Hij liep een hoofd- op. LEIDEN/REGIO De capaciteit van intramura le instellingen op het ge bied van de zwakzinni genzorg in de Leidse re gio moet op den duur worden teruggebracht. In deze regio bestaat een overschot van meer dan 1.700 plaatsen, terwijl de regio's Den Haag en Rijnmond tekorten ken nen van respectievelijk 1.200 en 1.600 plaatsen. In heel Zuid-Holland is een groot gebrek aan plaatsen in dergelijke in stellingen. Dit stelt de sectie zwakzinni genzorg van de Provinciale Ziekenhuisraad Zuid-Holland in het rapport „Planning in tramurale zwakzinnigenzorg in perspektief". Het rapport is uitgebracht omdat binnen kort wordt begonnen met de planning van de intramurale zwakzinnigenzorg, de zorg waarbij de zwakzinnige 24 uur per dag in de instelling verblijft. In Zuid-Holland zijn momen teel 13 algemene intramurale instellingen. Deze beschik ken gezamenlijk over 4.786 plaatsen. De Van den Bergh Stichting in Noordwijk is met 1.011 plaatsen de grootste. Verder behoren tot de Leidse regio: Huize Ursula in Nieuwveen (492 plaatsen), Swetterhage in Zoeterwoude (317), Hafakker in Noordwij- kerhout (100), en Hooge Burch in Zwammerdam (618). Vijfenveertig procent van de plaatsen van Huize Ursula moet ook in de toe komst worden beschouwd als bestemd voor Noord-Holland. Volgens de provinciale zie kenhuisraad zijn deze 4.786 plaatsen volstrekt onvoldoen de. Op 1 januari van dit jaar stonden er 544 zwakzinnigen op een wachtlijst om te wor den geplaatst in een instel ling. Personen die wel kun nen worden geplaatst, komen vaak buiten de eigen regio terecht. Jaarlijks kunnen on geveer 100 zwakzinnigen worden geplaatst in Zuid- Holland. De in 1986 opgeno men personen stonden ge middeld 2,5 jaar op de wacht lijst. Op het ogenblik verblij ven meer dan 1.100 Zuidhol landse zwakzinnigen noodge dwongen in instellingen bui- )iv« mmen slaan uit het dak van de woning aan de Rozenlaan in Oegstgeest. KI n* GSTGEEST Een slaande brand heeft in nacht van zaterdag op idag een huis aan de fcenlaan volledig ver- *st. Aan de brand ging explosie vooraf, de inwoners waren niet uis. De politie sluit andstichting niet uit. De brand in een woning aan het Wilhelminapark in Oegstgeest, afgelopen woensdagavond, is aange stoken. Onderzoek heeft dit aangetoond. Aan deze brand ging een inbraak vooraf. In de zondagochtend uitge brande woning aan de Rozen- laan is in de nacht van don derdag 6 op vrijdag 7 augustus ook ingebroken. Tijdens afwe zigheid van de bewoners wer den goud, zilver, antiek en schilderijen gestolen. De bewo ners hebben daarvan zelf aan gifte gedaan. De brand brak rond 2.45 uur uit. Toen de brandweer arri veerde was de benedenverdie- FOTO: WIM VAN NOORT ping al een grote vuurzee. De brandweerkorpsen uit Oegst geest en Leiden konden niet voorkomen dat de woning to taal uitbrandde. Belendende percelen konden worden ge red, maar liepen wel zware rook- en waterschade op. De brand was binnen veertig mi nuten onder controle. Een Oegstgeestenaar die zijn hond uitliet en de brand zag ontstaan heeft de bewoners van de belendende percelen gewekt. Burgemeester Scheen- stra was bij de brand aanwe zig. Vandaag wordt een tech nisch onderzoek ingesteld. Een woordvoerder van de Oegst- geester politie zei vanochtend dat de oorzaak binnen niet te vinden is en dat de brand ze ker niet veroorzaakt is door een technisch mankement. i-lDEN De volksdanscursussen van Krici Krici Ticek begin- i' it weer op vrijdag 4 september. Elke vrijdag wordt gedanst in danszaal van het Vlietcomplex aan de Voorschoterweg in iden. De beginnerscursus begint om 19.45 uur en duurt tot 15 uur. De cursus voor gevorderden wordt van 21.30 tot 23.00 1 1" gegeven. f worden verschillende dansen aangeleerd zoals traditionele uit Griekenland en Turkije, moderne dansen uit Israël en snelle dansen uit Roemenië en Bulgarije. Ook Amerikaanse dansen en Nederlandse boerendansen worden behandeld. Krici Krici Ticek organiseert ook verschillende nevenactiviteiten zo als een strandwandeling, fietstocht, kampeerweekeinde en een volksdansbal. De cursussen zijn bedoeld voor mensen vanaf 16 jaar, de contributie bedraagt veertig gulden per half jaar. Meer informatie geeft Annemarie de Groot, Van Ostadehof 22, 2251 XS Voorschoten, tel. 01717-9004. ten de provincie. Om aan deze situatie een einde te ma ken, moet de capaciteit met minimaal 1.000 plaatsen toe nemen. Er moet worden ge streefd naar een aantal van 5.750 in 1995. Wanneer instellingen moeten worden ingekrompen, dan dient dit geleidelijk te gebeu ren, zo stelt de ziekenhuis raad. Men denkt aan een vermindering van het aantal plaatsen met een a twee pro cent per jaar. Er mogen geen gedwongen verhuizingen plaatsvinden. De bewoners en hun vertegenwoordigers moeten altijd het laatste woord hebben. De zieken huisraad zegt in het rapport niet welke instellingen moge lijk plaatsen moeten inleve ren. LEIDEN De afdeling Lei den van de Nederlandse In genieursvereniging (NIRIA) presenteert deze maand haar halfjaarlijkse programma met veel excursies, lezingen en bijeenkomsten. Op dinsdag 6 oktober is er een excursie naar de NKF Kabel in Waddinxveen, waar optische kabels worden ge maakt. Een medewerker van het bedrijf zal een lezing ge ven over de optische kabels en het kabelsysteem. Op donderdag 29 oktober is er een middag excursie naar de revisie-afdeling van KLM-straalmotoren op Schiphol-Oost. Een tweede groep kan hier op donderdag 5 november naar toe. In restaurant De Zwaan in Katwijk wordt op dinsdag avond 3 november een lezing gehouden door T. Langeveld uit de Bilt over meteorologie. Op maandagavond 30 no vember is er in Leiderdorp een lezing over de woning bouw in China en op dins dagavond 12 januari is er een nieuwjaarsbijeenkomst in In donesische sfeer. Voor meer informatie: NI RIA, tel: 070-522141. Drie medewerkers van de dierenhulpdienst met de pas gevonden Aalscholver. FOTO: WIM VAN NOORT Zeven dagen per week, vier entwintig uur per dag is de Dierenhulpdienst Leiden en omstreken, gevestigd aan de Haarlemmerstraatweg 12 in Oegstgeest, paraat om zieke, gewonde en zwervende die ren te helpen. Al vijftien iaar lang beheren H. Raymaelcers en zijn vrouw dit bedrijf. Het is een uitzondering dat z? deze maand op vakantie zijn. Voorheen waren ze het hele jaar met de hulp aan de die ren bezig zodat ze eigenlijk nooit wegkonden. Nu is er een vaste medewerker bijge komen en bovendien nog drie vrijwilligers. Zij houden de hulpdienst dag en nacht draaiende nu de eigenaars op vakantie zijn. „Het is nu een drukke tijd voor ons", vertelt N. Groot, vaste medewerker van de Dierenhulpdienst. „Met twee vrijwilligers houd ik de boel draaiende. Dat betekent dat we de taken goed moeten verdelen, omdat er ook 's nachts altijd iemand klaar moet staan". De harde wes ten wind van de laatste dagen bezorgde de medewerkers van de dierenambulance veel werk. Daardoor werden al lerlei vogels landinwaarts ge dreven die normaal gespro ken ver uit de kust te vinden zijn. Wij vonden op het strand veel meeuwen die vermoeid waren van de har de wind. Ook door het on weer, zoals vrijdagochtend, lopen van schrik veel hon den en katten van huis weg. Er komen dan regelmatig te lefoontjes binnen van men sen die hun dier kwijt zijn. Wij noteren dat. Ook komen er berichten binnen van ge vonden dieren. Wij proberen de weggelopen dieren zo snel mogelijk bij de eigenaar te rug te bezorgen". Liefhebberij Niet alleen met het slechte weer van deze zomer maar ook op de mooie dagen is er volop werk voor de dieren ambulance. Vorige week viel er nog een hond van een ple- ziervaarboot in De Vliet. „Het blijkt wel dat wij nooit kunnen spreken van een Bijdrage: Julia van Bohemen drukke en een rustige perio de. Zo heb je weinig te doen en zo komen er in een paar minuten een aantal telefoon tjes binnen en moet je snel op pad", vertelt Groot. De twee ambulances zijn altijd hard nodig. „Heel iets anders als die bes tel eend die de hulp dienst voorheen bezat. Maar toen was de hulpdienst nog niet zo uitgebreid als nu". Uit liefhebberij startte H. Raymaekers vijftien jaar ge leden met het opvangen en verzorgen van zieke vogels. Langzamerhand kwamen daar meer dieren bij totdat het officieel de Dierenhulp dienst in Leiden heette, die was gevestigd aan de Anna Paulownastraat 15 in Leiden. Met een besteleend trachtte hij door heel Leiden allerlei dieren te helpen. Inmiddels telt het gebied waar de hulp dienst werkt negen gemeen ten: Katwijk, Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. En ook het personeel werd uitgebreid. „Wij trachtten zo veel mogelijk te weten te ko men over het leven van al lerlei dieren. Dat doen we door veel boeken te lezen maar ook hebben wij alle maal veel geleerd bij de die renartsen. We hebben een periode meegelopen met die renartsen en zo uit de prak tijk veel geleerd. Toch kom je vaak nog voor verrassin gen te staan. Ik was, toen ik hier pas werkte, nog niet echt voorbereid op het vin den van een slang die uit een huis was ontsnapt. Toen dat een keer gebeurde, is het ge lukkig goed afgelopen. Met dikke handschoenen en een speciale stok hebben we het dier kunnen oppakken maar na dat gebeuren begon ik di rect boeken over die dieren te lezen", vertelt Groot. Het werk gebeurt nu alle maal erg professioneel. Toch is dat soms niet altijd even gemakkelijk omdat volgens de medewerkers de Dieren hulpdienst geen vetpot is. „Wij zijn totaal afhankelijk van onze donateurs. Subsidie kennen wij helaas niet. Een paar jaar geleden was het echt onzeker of de hulpdienst kon voortbestaan. Nu gaat het beter, maar we kunnen nog veel donateurs gebrui ken", zegt vrijwillig mede werkster H. van Eeden-Van Elk. „We hebben zo'n 1800 gevallen per jaar en daar is veel geld voor nodig zoals voor de verzorging van dp dieren, het voer voor de die ren en ga zo maar door'' Vogels Op dit ogenblik logeren er enkele vogels in het gebouw van de hulpdienst. Een Jan van Gent, die in Wassenaar is gevonden en een aalschol ver die door de rijkspolitie werd gebracht en was gevon den in Leiderdorp. Beide die ren waren verzwakt en ge wond en worden nu verzorgd zodat ze over een tijdje weer de natuur in kunnen. Ook lo geren er jonge eenden die, als ze eenmaal groot genoeg zijn, vrij worden gelaten. Voor de overige dieren die worden gevonden zoals honden en katten wordt direct een on derkomen gezocht bij de ei genaar of in het dierenasiel. „De contacten met de politie, de dierenasielen en de die renartsen zijn erg goed. Het is alleen soms jammer dat het contact met de mensen die hun dier zelf terugvinden niet goed verloopt. Zij zouden dan even een een telefoontje moeten plegen en melden dat hun dier is gevonden. Dan hoeft niemand meer nodeloos deze dieren te zoeken. Mis schien komt het doordat wij dit jaar zijn vergeten in het telefoonboek en helpt het als het nummer nu even wordt vermeld: 071-174141" zegt Groot SASSENHEIM De subsi die aan verenigingen en in stellingen die actief zijn op het gebied van het sociaal- cultureel werk, blijft in 1988 gelijk aan die in 1987. Alleen de jeugdsubsidie wordt aan gepast. Dit betekent dat som mige verenigingen erop vooruit gaan en andere erop achteruit. progr; sociaal-cultureel werk 1988. Organisaties met uitsluitend jeugdleden krijgen vijftien gulden per lid, verenigingen met twee keer zoveel jeugd leden als volwassen leden krijgen tien gulden per jeugdlid en andere clubs krij gen vijf gulden per jeugdlid. De regeling gaat overigens niet voor alle clubs direct in. De jaren 1988 en 1989 zijn voor verenigingen, die grote verschillen moeten over bruggen, overgangsjaren, pas in 1990 wordt het volgens de regeling vastgestelde bedrag gehaald. Scouting Sassenheim profi teert het meest van deze nieuwe regeling. Zij krijgt in 1990 uiteindelijk zeven gul den vijftig per lid meer dan vorig jaar. Zwemvereniging Sassenheim daarentegen gaat er sterk op achteruit. Deze club krijgt op den duur ze ven gulden vijftig per jeugd lid minder d m vorig jaar. De zwemvereniging, die in 1988 een tientje per jeugdlid krijgt, in 1989 zeven gulden vijftig en in 1990 vijf gulden, telde per 1 januari van dit jaar 177 jeugdleden. Clubs die meer krijgen zijn: TOP (een rijksdaalder meer) en Gymvereniging Teylingén (een rijksdaalder). Voor de voetbalverenigingen Teylin- gen en Ter Leede en STV verandert er niets en Tjarda, DOS, VCS (alledrie een rijksdaalder) en de Vrije Akademie (vijf gulden) gaan erop achteruit Nieuwe bouwverordening SASSENHEIM In de nabije toekomst hoeven Sassenheimers die een schutting van twee me ter hoog of een vijf meter hoge antenne willen neerzetten, daarvoor geen bouwvergunning meer te hebben. De gemeente Sassenheim wil de huidige bouwverordening vervangen door de verordening die door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wordt gehanteerd. Dit betekent dat voor kleine bouwwerken maar ook pergo la's, open carports en speeltoe stellen geen vergunning meer nodig is. Dit houdt nog niet in dat iedereen zonder meer alles kan bouwen. In een aantal ge vallen zal toestemming moeten worden gevraagd om van het bestemmingsplan af te wijken. Het bouwplan moet dan alsnog ter inzage worden gelegd en ge publiceerd. Ook zullen de bouwwerken moeten voldoen aan de welstandseisen. Even tueel kunnen van te voren de welstandseisen bekend worden gemaakt. MAANDAG 10 AUGUSTUS 1987 PAGINA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7