vredesplan ndermi jnt positie S in Midden-Amerika Mijnwerkers Zuid-Afrika leggen massaal werk neer LIBIË WIL STRUD NIET SNEL OPGEVEN rieken dit keer goed voorbereid op hittegolf Vier doden door aardbeving Chili M\*h AT MUM tenland Hitte eist eerste dode Herdenking atoomaanval op Nagasaki LGIK— CcidócSouocwt MAANDAG 10 AUGUSTUS 1987 PAGINA 5 __4Aidstest voor enlanders [TA Om de behande len van aidspatiënten te n moeten de Verenigde buitenlanders gaan onder op aids. Dit heeft de di- van het Amerikaanse on scentrum voor de volks- jeid, James Mason, in At- ;zegd. s hem is een aidstest voor anders en immigranten lijnlijk, temeer daar de onlangs zijn steun heeft roken aan zulke rege- innen. Mason zei te ver- n dat Amerikanen in het and ook een aidstest moe- lergaan als de verplichte jde VS een feit is. Dode bij onrust Noord-Ierland BELFAST Eén dode en viif gewon de politieagenten vormen de balans van een onrustig weekeinde in Noord- Ierland. Ierse nationalisten herdachten de introductie van een wet die de Brit se autoriteiten tussen 1971 en 1975 het recht gaf verdachten voor onbeperkte duur en zonder proces vast te houden. Agenten maakten gebruik van traan gas en schoten met plastic kogels om groepen opstandige jongeren en aan hangers van het verboden Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) uiteen te drij ven. De demonstranten gooiden met stenen, brandbommen en vuurwerk. In de buurt van een kerk in Belfast werd gisterochtend het lijk gevonden van een man die was bezweken aan hoofdletsel. Belgen bouwen super-veerboot BRUSSEL De Belgische Dienst voor Maritiem Transport (RMT) heeft van de Commissie voor Overheidsinvesteringen in België het groene licht gekre gen voor het bouwen van een „superveerboot". Dat schip moet vanuit Oostende de ver binding met Engeland gaan on derhouden. De RMT wil het schip in 1990 in dienst kunnen nemen. De veerboot wordt 160 meter lang en zal plaats bieden aan zo'n duizend passagiers. Het moet honderd grote vrachtau to's tegelijkertijd kunnen ver voeren. De bouwkosten worden geraamd op een kleine 145 mil joen gulden. Nederlands kind gedood PARTENKIRCHEN Een tien-jarig meisje uit het Limburgse Eijs is fisteren tijdens een ergtocht in het Zug- spitz-gebergte in de Bei erse Alpen dodelijk ver ongelukt. Volgens de politie maakte het meis je in een gezelschap van negen Nederlanders een bergtocht zonder goede uitrusting voor een tocht door het hoogge bergte. Het kind gleed uit over een sneeuwhel- ling en viel vervolgens in een tweehonderd meter diep ravijn. Aanval Israël op dorpen Libanon TEL AVIV Israëlische heli kopters hebben gisteren in Zuid-Libanon het hoofdkwar tier van „terroristische groe pen" gebombardeerd, die ban den zouden hebben met de pro-Iraanse radicale Hezbollah (Partij van God). De Israëli sche legerwoordvoerder maak te geen melding van slachtof fers. De aanval, die 45 minu ten duurde, werd uigevoerd op gebouwen in het dorp Soulta- niye, een kilometer van Tib- nin, op 17 kilometer van de Is raëlische grens. De aanval volgde enkele uren nadat een Katjoesja-raket in Israël was terechtgekomen. SANTIAGO Als gevolg van een krachtige aardbe ving zijn zaterdag in Arica in het noorden van Chili vier mensen gedood en meer dan veertig gewond. Gebouwen stortten in en er deden zich een aantal aardverschuivin- fen voor, zo berichtte het semi-officiële Chileense pers- ureau Orbe. Het epicentrum van de beving lag op 50 kilometer ten noorden van Arica op Peruaans grondge bied. Ook in Bolivia was de beving merkbaar. Volgens het Peruaanse persbureau Andina had de aardbeving een kracht van 5,5 op de schaal van Richter. Volgens politiezegslieden moesten nog eens veertig mensen voor lichte verwondingen worden behandeld. Het was de krachtigste beving in Chili sinds maart 1985, toen 170 doden vielen bij een aardbeving in het midden van het land. nsfc rwa Mo PAULO De mi- rs van buitenlandse J van acht Latijnsa- id, kaanse landen heb- het vredesinitiatief m^jresident Reagan in- Midden-Amerika de hand gewezen, hun oordeel heeft vredesakkoord dat aatshoofden van de Middenamerikaanse l0€1en afgelopen vrijdag ruatemala sloten het trikaanse voorstel iel achterhaald om- ïet „vollediger" is en door „legitiemer". ewindslieden van Brazi- eru, Mexico, Argentinië, mbia, Uruguay, Vene en Panama kwamen n in Sao Paulo bijeen n top voor te bereiden e politieke en economi- iroblemen van Midden- l-Amerika. „De bij- t in Guatemala was •risch ogenblik voor het vredesproces in Midden- Amerika," zo zei de Brazili aanse minister Sodre onder grote bijval van zijn zeven collega's. „Het document dat is getekend door de Midden amerikaanse presidenten heeft het initiatief van Reagan achterhaald". In het door de presidenten van Nicaragua, Honduras, El Salvador, Guatemala en Cos ta Rica gesloten verdrag wordt bepaald dat de diverse strijdende partijen binnen negentig dagen hun wapens neerleggen, het politieke be stel meer wordt gedemocrati seerd onder meer via vrije verkiezingen na het aflopen van de ambtstermijn van de huidige presidenten en dat een einde wordt gemaakt aan alle financiële steun uit het buitenland aan Middename rikaanse verzetsgroepen. Dit laatste geldt vooral de Ame rikaanse steun aan de Con tra-beweging in Nicaragua. Sandinisten niet van plan de hulp aan de Contra's te staken omdat hij nog altijd vindt dat de linkse Sandinistische regering van Nicaragua in feite een onwet tige regering is, die boven dien onder de voogdij staat van de Sovjet-Unie. Overi gens hebben ook de Contra's aangekondigd de strijd voort te zetten. Minister van bui tenlandse zaken Arias van Panama, dat momenteel op zeer gespannen voet staat met de VS, noemde Reagans voorstellen „in elkaar ge flanst" en betoogde dat daar uit niet kan worden opge maakt dat de VS werkelijk de bedoeling hebben om vre de in Midden-Amerika te be vorderen. De linkse verzetsbeweging in El Salvador heeft laten we ten dat zij de wapens niet neerlegt. Leider Ungo van het Revolutionair Democrati sche Front verklaarde dat hij pas akkoord gaat met een be stand met de regering-Duarte als deze het politieke overleg met het verzet hervat. Ungo noemde het akkoord van Guatemala weliswaar een „positieve stap" voor de Mid denamerikaanse regio, „maar voor ons is het de binnen landse situatie die telt. We wachten af wat Duarte met het akkoord doet. Wij voelen ons er op geen enkele wijze aan gebonden," zo zei de naar Panama uitgeweken verzetsleider. De Salvado raanse aartsbisschop Rivera Damas betoogde gisteren dat Nicaragua een „wettige rege ring" heeft en dat de VS er beter aan zouden doen Mid den-Amerika niet langer te beschouwen als hun achter tuin en zich niet meer te mengen in de binnenlandse zaken van Middenameri kaanse landen. Irangate esidenten van de vijf Middenamerikaanse landen v.l.n.r. Ortega (Nicaragua) Duarte (El dor) Cerezo (Guatemala) Azcona (Honduras) en Arias (Costa Rica). FOTO: EPA Hoewel niemand nog schijnt te weten of het akkoord van Guatemala zal worden omge zet in concrete acties, wordt het in het algemeen gezien als een prestatie op zich. Te meer dat daarmee de discus sie over Reagans voorstel werd uitgesloten. De Nicara- guaase president, Daniel Or tega beschreef het besluit niet in te gaan op het voor stel van Reagan als een „ne derlaag" voor Amerika dat probeerde zich te mengen in Middenamerikaanse zaken. Westerse diplomaten zeiden dat Reagans positie in heel Latijns-Amerika ondermijnd is door de hoorzittingen over het Irangate-schandaal, waarbij is gebleken dat de Amerikaanse regering eerder voorstander is van een mili taire dan van een diplomatie ke oplossing in Midden-Ame rika. Hoewel de relaties tus sen de meeste Latijnsameri- kaanse landen en de Vere nigde Staten goed zijn, laten functionarissen in niet-offi- ciële gesprekken steeds va ker hun irritatie blijken over wat zij als onverschilligheid en arrogantie van de kant van Washington beschou wen. Mijnwerkers verlaten aan het begin van de staking het terrein van de goudmijn Randfontein. FOTO: EPA JOHANNESBURG De zwarte mijnwerkersbond (NUM) van Zuid-Afrika is gisteren begonnen aan een grootscheepse sta kingsactie in 46 goud- en kolenmijnen, die wordt beschouwd als de belang rijkste krachtmeting met de werkgevers sinds de zwarte vakbonden in 1979 werden gelegaliseerd. Het Zuidafrikaanse vakbonds congres Cosatu heeft al zijn 750,000 leden oproepen even eens het werk neer te leggen als de regering ingrijpt in de landelijke mijnstaking. Deze waarschuwing is uitgegaan na een bijeenkomst van het cen trale comité van Cosatu, de be langrijkste zwarte vakbondsfe deratie van Zuid-Afrika, za terdag in Johannesburg. De verklaring volgt op de door de mijnwerkersbond NUM ge uite vrees voor „scherpe re pressie" van de kant van de regering en de werkgevers. De vakbond heeft zijn leden al aangeraden na het neerleggen van het werk niet op de mijn- terreinen te blijven maar naar huis te gaan. De NUM wil met de staking, die 200.000 mijn werkers betreft, een loonsver hoging van dertig procent af dwingen. De werkgevers wil len niet verder gaan dan ver hogingen tot 23,4 procent. De nachtploegen hebben als eerste het werk neergelegd. NUM- voorzitter Cyril Ramaphosa zei dat de uittocht van mijnwer kers, van wie veel in pensions op de mijnterreinen wonen, een week zal duren. Ongeveer 100.000 van de stakers zijn af komstig uit Zuid-Afrika's buurlanden. De grote mijnbouwconcerns, verenigd in de Kamer van Mijnbouw, wisten in het verle den vaak op de valreep een compromis te sluiten met de NUM, maar zij lijken dit keer gekozen te hebben voor een harde opstelling. De concerns hebben op voorhand al een ruime goudvoorraad aange legd. De vakbond heeft de ka mer van Mijnbouw opgeroe pen niet net als vroeger te pro beren de staking met geweld te breken, zeggend dat dat „rampzalige gevolgen" kan hebben. (Vervolg van de voorpagina) NDJAMENA „Het Libische bezettingsleger is volledig op de knieën gedwongen", juichte radio-NDjamena gisteren. „De territoriale integriteit van Tsjaad is hersteld". Als de be richten over de herovering van de Aouzou-strook juist blijken, heeft Tsjaad inderdaad een belangrijke slag gewon nen. Maar het ziet er niet naar uit dat daarmee ook de oorlog met Libië definitief is beslecht. Radio-Tripoli bevestigde giste ren voor het eerst dat Tsjadi- sche troepen een aanval heb ben uitgevoerd in Aouzou, dat werd aangeduid als „Libisch grondgebied". Libië heeft de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid op de hoogte gesteld van de „Tsja- disch agressie tegen Libisch grondgebied". Tsjaad beschouwt de Aouzou- strook, die sinds 1973 door Li bië werd bezet, als integraal deel van zijn grondgebied. De geschillen over het verloop van de grens tussen Tsjaad en Libië dateren nog uit de kolo niale periode. Volgens Tsjaad zijn zijn troepen tot de aanval overgegaan om een opmars van 3.000 Libische militairen naar de stad Bardai af te slaan. Vervolgens zette het Tsjadi- sche leger een tegenoffensief in en verdreef de Libiërs uit de plaats Aouzou. Uit de bom bardementen van gisteren blijkt echter dat Libië zich niet zonder slag of stoot zal neer leggen bij deze nederlaag. E Een oude vrouw v< idstil op een bank onder Timboom in een van de e parken van Athene: ippion. Naast haar een tasje met oude kranten, tr hoofd een witte doek. n toestaat ze op en loopt een fonteintje om de it te maken. Het water angs haar hals en nek in jurk. Ze drinkt regel- water uit een bescha- krakend plastic beker- vierenveertig graden in "duw van de palm en de doet wat haar de hele voorgehouden is: in de uw blijven, veel drinken iet uit te drogen en het koel houden met vochti- eken. Een paar keer per nder de douche is nog be- tnaar in het huisje van vrouw is geen douche, al- een kraan die droog staat, im zit ze op deze zondag- ag in het park. Ne en een deel van Grie kenland beleven voor de twee de keer in een maand een hit tegolf van ongekende omvang met maximum temperaturen van veertig tot vierenveertig graden, afhankelijk van de sporadisch waaiende bries. Ook na het ondergaan van de zon blijft het ondragelijk. Van nacht om twaalf uur was het in Athene nog 38 graden Celsi us. Bij de vorige hittegolf in iuli vielen honderden doden. Daarvan geschrokken hebben de autoriteiten de afgelopen week talloze maatregelen ge troffen om een herhaling te voorkomen. Zo zijn alle zie kenhuizen en militaire hospi talen donderdag al in staat van paraatheid gebracht en wer den de verloven van artsen en verpleegkundigen ingetrok ken. Honderden ouderen en mensen met hartklachten wer den bij voorbaat in ziekenhui zen opgenomen en blijven daar, tot de temperatuur in Athene weer tot een normaal peil is gezakt. Overigens is de verwachting dat de tempera tuur de komende dagen lang zaam terugzakt naar de voor Athene normale waarden voor deze tijd van het jaar: tussen de dertig en vijfendertig gra den. Een groot verschil tussen de nu heersende hittegolf en die van juli is dat nu de „Mel- timi" waait, een noordenwind die in deze tijd van het jaar al tijd voor de nodige afkoeling zorgt. Daardoor is de situatie minder kritiek. Van de duizenden Nederland se toeristen die op het ogen blik in Griekenland zijn, ver toeft slechts een klein deel in Athene. De meesten hadden de Griekse eilanden als reis doel. Maar Nederlandse jonge ren die in de omgeving van Athene kampeerden, hadden gisteren geen probleem met de hitte. „In Amsterdam is het ze ventien graden in de zon. Wij blijven liever hier met veertig graden in de schaduw". JAN VAN KOOTEN ATHENE De tweede hit tegolf in Griekenland heeft een eerste slachtoffer geëist. Zaterdag overleed een 40-ja- rige koopman als gevolg van de stijgende temperaturen aan hogebloeddruk. Zeker 140 mensen werden door de hitte bevangen, maar de meesten konden na behande ling in het ziekenhuis naar huis terug. Aartsbisschop Se- rafim van de Grieks-Ortho doxe kerk heeft bepaald dat begrafenissen tijdens de cri sis kosteloos zijn. Zijn pries ters waren ervan beschul digd dat ze de prijs tijdens de eerste hittegolf hadden opge dreven. De inwoners van Athene die niet naar de eilanden zijn ver trokken verblijven bij voorkeur aan de stranden bij de Griekse hoofdstad, waar een windje nog voor enige verkoeling zorgt. FOTO: EPA USESfi&UtESr VJIMD +lfcT auC OM OUECfit Of W/64 fgcó XfiïïH KMS6&0 NAGASAKI Duizen den katholieken hebben gisteren in Nagasaki her dacht dat 42 jaar geleden de tweede Amerikaanse atoombom op Japan werd gegooid. Vanuit de kathedraal van Urakami, de plaats waar de bom viel, togen zo'n twee duizend mensen naar het Park van de Vrede in Na gasaki. Daar waren in to taal 25.000 menesen aanwe zig voor een gezamenlijke herdenking. Om 11.02 plaatselijke tijd gingen ovëral in de stad sirenes loeien en werd overal vuur werk afgestoken om het moment te herinneren dat Nagasaki nooit meer de stad zou worden die zij voor die tijd was. In totaal wer den als gevolg van straling, branden en de ontploffing 70.000 mensen gedood. door Frans Boogaard BRUSSEL Waar het geld plotseling vandaan komt zal wel altijd een raadsel blijven, maar feit is dat het Atomi- um, het gigantische ijzerkris tal-atoom dat sinds de we reldtentoonstelling van 1958 Brussel-Noord domineert, momenteel flink onder han den wordt genomen. Schil ders bikken het roest van de verweerde buitentrappen en brengen een veelbelovende laag menie aan, portalen worden schoongemaakt en in de enorme bollen (achttien meter doorsnee) waar delen van de permanente expositie over het ontstaan van de kernsplijting, de meteorolo gie en de lucht- en ruimte vaart zijn ondergebracht, is een deel van de verklarende teksten alweer leesbaar ge maakt. Dat was overigens hoog-no- dig, want de laatste jaren was het hele interieur van het bijna dertig jaar oude A tomi- um verworden tot een ruïne, waar alleen meertaligen of fanatieke aanhangers van het kruiswoordraadsel nog aan hun trekken kwamen. Een voorbeeld: „et w r moet bestudeerd worde in 1 zijn hevigheid, wa r et ok zijn p o moge chterlaten!" zo riep bij voorbeeld ene F. Ke edy, ooit Amerikaans president, de be zoeker dwingend toe. „Ge bieden, overvlogen door e sa- tel iet in da zo meldt nu nog een enorm opschrift één bol hoger. Wie wil weten wat o d el jes" zijn, moet ook al uitwij ken naar het Frans, om er achter te komen dat het hier om stofdeeltjes gaat. Soms doet de volstrekte verwaar lozing van dit beroemde Brusselse monument wel ko misch aan, maar voor de rest krijgt de geïnteresseerde be zoeker er al gauw genoeg van als hij merkt hoe alles plakt en kleeft, half-verniel- de panelen na jaren niet her steld zijn, essentiële informa tie hem door gebrek aan on derhoud simpelweg wordt onthouden en de hele ten toonstelling een even chaoti sche indruk maakt als de werktafel, waarop Otto Hahn de grondslagen legde voor de moderne kernfysica en haar op één na bekendste toepassing, de kernenergie. De roltrappen, waarvan de langste 35 meter is, lijken af en toe over steentjes te lopen, en de leuningen van een en kele buitentrap zijp zó ver weerd, dat ongelukken niet mogen worden uitgesloten. De ontwikkeling van de mo derne weerkunde, de lucht en ruimtevaart en navigatie op zee zijn ergens in 1958 blijven hangen, de plexi-glas ramen van de bovenste bol (negentig meter hoog, met uitzicht over Brussel) sinds die tijd niet meer schoonge maakt. Alleen de prijs van de toegangskaartjes werd het afgelopen jaar aan de inflatie aangepast. Van alle apparaten die door het publiek zelf mogen wor den bediend werkt nog slechts de batterij lampjes waarmee uitleg wordt ver schaft over de moleculaire opbouw van een paar radio actieve stoffen, èn de Philips portable-radio, die, als een stil protest tegen het vol strekt ondermaatse gebruik van zonne-energie in de he dendaagse maatschappij, na één druk op de knop nog zachtjes begint te spelen. Voor het overige verschaffen de ramen, muren en trapleu ningen vooral informatie over wie er de afgelopen dertig jaar met wie verke ring hebben gehad en wie er in dat tijdsbestek zoal in het Atomium zijn geweest. In het verleden zijn al ver schillende pogingen geweest van rijke olieboeren uit Koe weit en Venezuela om het monumentale bouwwerk, waarvan de aluminium bui ten-omhulling nog het best bewaard is gebleven, op te kopen. Maar tot nu toe heeft de stad Brussel de eigen domsrechten steeds aan zich zelf gehouden. En heel voor zichtig wordt nu geprobeerd om ook het interieur van het Atomium, ter gelegenheid van zijn aanstaande dertig jarig bestaan, weer een beetje toonbaar te maken. Brussel heeft dan weer een attractie, waarin gidsen hun bezoekers kunnen rondleiden zónder zich te moeten schamen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5