Indrukwekkende VS-armada verzamelt zich bij Golf Konvooi zonder incidenten op weg naar Koeweit' Hong Kong in problemen na vertrek geld en hersenen Australiër schiet op straat zes mensen dood BINNENLAND £cidócSouxant Vrees voor krachtige reactie bij succesvolle zelfmoordactie Iran Crisis Wenen met Rome door Zuid-Tirol Door kapitein b.d. A H. Lind, stafmedewerker van het Nederlands Instituut voor Internationale Betrekkingen „Clingendael" in Den Haag. DEN HAAG Het is dui delijk dat de Amerikaanse regering, en met name de marineleiding, zich niet langer wenst te laten rin geloren door het optreden van de Iraanse strijd krachten inclusief het eventueel inzetten van de Revolutionaire Garde. De scheepsmacht die zich verzamelt in en vlak bui ten de Perzische Golf neemt grote vormen aan, zij het dat het waarschijn lijk tot eind augustus zal duren voordat alle, door de Amerikanen gewenste eenheden aanwezig zullen zijn. Maar dan bestaat de volledige armada uit: - een vliegkampschip met een begeleidend escorte van circa 6 a 7 fregatten en jagers alsme de ten minste één kruiser met geleide wapens - een slagschip van de Missou- ri-klasse - ten minste twee kruisers en zes fregatten en jagers voor es cortediensten van de samen te stellen konvooien - vier mijnenvegers en acht helikopters met mijnenveeg- tuig - circa zes snelle patrouille vaartuigen - een hoofdkwartierschip. In de lucht kunnen opereren: - 85 vliegtuigen afkomstig van het vliegkampschip Constella tion waaronder jager/bom menwerpers, elektronische af- weervliegtuigen en verken- nings/„area controle"-vliegtui- gen (toestellen die een soort commandopost-functie vervul len) - AWACS. radar-verken ningsvliegtuigen opererend vanuit Saoedi-Arabië - aanvalshelikopters bewa pend met boordkanonnen en raketten. Tenslotte zal een speciale anti terreureenheid het beeld vol tooien. Dit vertoon van macht toont zonder meer aan dat Amerika niet langer meer zal dulden dat het vernederd wordt in de ogen van de na het incident van de Bridge- ton verwonderde wereld. De dreiging van de Iraanse strijdkrachten kan met deze armada zeker het hoofd wor den geboden. Het zou een on bezonnen daad van Iran zijn om in open zee. dus buiten de territoriale wateren, de Ame rikaanse strijdkrachten aan te vallen. Zo'n aanval zou geen resultaat van enige betekenis opleveren. Werkelijk schade aanbrengen aan de Ameri kaanse strijdmacht is nauwe lijks mogelijk, omdat de nade ring en bedoeling van Iraanse aanvallers lang te voren door de Amerikaanse verkennings vliegtuigen zullen zijn vastge steld. De vuurkracht van de Amerikanen is dermate groot, dat een aanval van de Iraanse marine en luchtmacht zal wor den afgeslagen alvorens de aanvallers enig resultaat heb ben kunnen boeken. Zelfmoordaanvallen Of het eventueel in de strijd werpen van de Iraanse Revo lutionaire Garde effect zal sor teren valt niet met zekerheid te zeggen. De mogelijkheid moet niet worden uitgesloten dat gepoogd zal worden met eën soort zelfmoordaanval van een relatief groot aantal snelle motorboten, wellicht 's nachts uitgevoerd, een geëscorteerde tanker te rammen. Hoewel de Amerikaanse escorteschepen over voldoende middelen be schikken om zulke aanvallers grote verliezen toe te brengen, bestaat toch de mogelijkheid dat één of meer motorboten hun doel zullen bereiken. De tanker zal in dat geval op zijn minst zware schade oplopen. Maar wat erger is: de Ameri kanen zullen dit gezichtsver lies niet langer tolereren en met kracht reageren. Het waarschijnlijkste zal zijn dat zij zullen trachten de haven Bandar Abbas en omliggende gebieden met vliegtuigaanval- len of kustbombardementen te vernietigen, omdat hiermede waarschijnlijk de voornaamste uitvalshaven van de Gardisten wordt uitgeschakeld. Hoewel daarmee dan een mili taire doel zal zijn bereikt moet worden afgewacht hoe de we reldopinie zal reageren, met name de Arabische wereld. De Amerikanen zullen daarom trachten het optreden van de zelfmoord-commando's te voorkomen. Dat kan door de omgeving van de eilanden en boortorens nabij de scheep vaartroutes voortdurend te la ten gadeslaan door scheeps- en vliegtuigpatrouilles, om daar mede het verrassingselement uit te schakelen. Daarnaast zal de scheepvaart voorlopig zijn routes moeten verleggen naar het zuidelijk deel van de Golf, voorzover de diepgang van de schepen dit toelaat. Niet teveel waarde Aan een eventuele actie van de Gardisten moet echter ook weer niet een te grote waarde worden toegekend. De boten die de gardisten gebruiken zijn klein, (dertien meter lang) en zijn voorzien van buitenboord motoren. Ze waren oorspron kelijk bedoeld voor politie diensten in de wateren vlak aan de kust en zullen hun snelheid van maximaal 35 knopen slechts halen onder ideale weersomstandigheden op zee. Operaties buiten de territoriale wateren, die tot twaalf mijl van de kust strek ken, zijn daarom nauwelijks verwachtbaar. Bovendien zal de aanwezigheid van de boot jes, zeker als ze iA grote getale aanvallen in open wateren, eerder worden opgemerkt. De zogeheten „gunships", heli kopters met boordkanonnen en geleide wapens, en snelle patrouillevaartuigen zullen in dat geval een machtig wapen vormen om de Gardisten het leven zuur te maken. Deze Amerikaanse eenheden zullen echter pas over enkele weken ter plaatse kunnen zijn. Mijnengevaar Het mijnengevaar zal in de Golf immer blijven bestaan. Het inzetten van Amerikaanse mijnenvegers en helikopters met mijnenveegtuig zal enige bescherming bieden, maar dit zal steeds plaatselijk en tijde lijk zijn. De in te zetten heli kopters en de relatief oude mijnenvegers bezitten nu een maal niet de capaciteit (die de mijnenjagers van de Westeuro- pese marines wel hebben) om onder water te „zien" met hun sonar en overige apparatuur. Een veegoperatie om een ka naal van enige breedte en lengte mijnenvrij te houden vergt veel tijd men moet dan denken in dagen en we ken en dient bovendien voortdurend herhaald te wor den. Het vóór een konvooi uit varen van mijnenvegers met uitstaand tuig zou betekenen dat de vaart van het konvooi wordt teruggebracht, terwijl de escorteschepen om zichzelf te beschermen in ganzepas achter de tanker aan moeten varen, wat wel verstandig is maar wat voor de buitenwe reld een weinig verheffend gezicht is. Het plan dat momenteel wordt overwogen om een Europees mijnenjaagsmaldeel te vormen zou hier veel soulaas bieden. Overigens zal het opnieuw op een mijn lopen van een schip naar het zich laat aanzien minder of geen repercussies oproepen van Amerikaanse zijde omdat een mijnexplosie nooit met zekerheid een dader kan opleveren. Zeker niet in de Perzische Golf. West-Europa Naast de krachtig opgevoerde Amerikaanse inzet neemt ook het aantal marineschepen van andere Westerse landen in de Perzische Golf ondertussen sterk toe. De Engelsen zogehe ten Armilla-patrouille zal bin nenkort worden aangevuld en afgelost. Tijdelijk zullen dan in en om de Golf aanwezig zijn vijf fregatten en twee voor- raadschepen van de Engelse marine. De Engelsen escorte ren al geruime tijd de onder Engelse vlag varende schepen 1. gevechtsbommenwerpers Irak 2. AWACS, radar-verkenningsvliegtuigen VS 3. vier Russische mijnenvegers 4. marineschepen VS 5.' gevechtsbommenwerpers Iran 6. Zijderups-raketten 7. Britse Marineschepen 8. vliegkampschip VS met escorte 9. slagschip VS Missouri-klasse 10. Britse luchtmacht-basis Masirah De Amerikaanse marine laat in de Golf niets aan het toeval over. Een schip met journalisten werd uitvoerig vanuit de lucht geïnspecteerd, alvorens het in de buurt mocht komen van de onder Ame rikaanse vlag varende tankers. door de Straat van Hormoez en verder de Golf in tot de hoogte van Bahrein. Zij zullen ongetwijfeld deze escortetaak vervolgen, die tot nu toe tot geen enkel incident heeft ge leid. De Franse marine heeft een vliegkampschip met twee grote fregatten naar de Golf gestuurd ter versterking van de daar reeds aanwezige twee fregatten. Van Franse zijde is meegedeeld, dat het vlieg kampschip Clemenceau met haar begeleidende escorte niet in de Perzische Golf zal opere ren doch hooguit in de Golf van Oman, evenals het Ameri kaanse vliegkampschip Con stellation. Het kan ook zijn dat de Clemenceau, na haar aan wezigheid in het betrokken gebied te hebben bewezen, zich voorlopig in Djibouti te rugtrekt, waar de Fransen een marinebasis bezitten. Tenslotte is er nog de aanwe zigheid in de Perzische Golf van de Russische marine, be staande uit twee mijnenvegers, een fregat en een hoofdkwar tierschip. Aanwijzingen voor een uitbreiding van dit conti- gent schepen zijn er niet. Hun taak, het begeleiden van de Russische tankers die op Koe weit varen, zal ongetwijfeld worden voortgezet. Al met al zijn er rond veertig grotere, voornamelijk Westerse mari ne-eenheden in het gebied van de Perzische Golf aanwezig. Gezamenlijk optreden Voorshands zijn er geen plan nen geopperd voor een geza menlijk optreden Een ge meenschappelijk optreden van de eenheden van de Westerse marines zou operationeel evenwel binnen zeer korte tijd verwezenlijkt kunnen worden. Alle schepen bezitten de nood zakelijke voorzieningen op het gebied van commandovoering en communicatie en zijn op de hoogte van gezamenlijke NAVO-voorschriften en de taktische aanpak om een sa menwerkingsverband moge lijk te maken. Het zal in dat geval echter uitdrukkelijk niet als een NAVO-optreden wor den geëtaleerd, omdat het NAVO-verdrag niet voorziet in een gezamenlijk optreden buiten het NAVO-veraragsge- bied. Een NAVO-optreden zou de instemming moeten hebben van de andere NAVO-part- ners, waarvan een aantal zich uitdrukkelijk hebben gekeerd tegen acties buiten het NAVO- verdragsgebied, de zogeheten „out-of-area operations". Voorts zouden de regeringen van de betrokken landen net met elkaar eens moeten wor den over de wijze van hande len, hetgeen onderlinge be raadslagingen van enige duur zou vergen. Op korte termijn is een dergelijke gezamenlijke actie derhalve niet te voorzien. De grootste moeilijkheid in de huidige situatie is een mo| lijkheid te vinden de besta de escalatie te beëindigen vervolgens teniet te do Voorshands moet hiervi waarschijnlijk in eerste insti tie stappen worden verwaï van de Veiligheidsraad. Mo 598 hoewel verworpen d< Iran biedt in dit verba toch de mogelijkheid door t passing van vreedzame midi len in de vorm van econoi sche sancties en andere ma( regelen Iran en Irak tot en intoming van hun conflict bewegen. Dat is uiteraard tijd veruit te verkiezen bov een gewapend optreden Amerika door aanvallen Iran. Dat is het laatste wj Washington aan zou moet denken. MANAMA Het Amerikaanse marinekonvooi, i drie onder Amerikaanse vlag varende Koeweitse tai kers in de Golf begeleidt, zet zijn reis richting Koew ongehinderd voort. De tankschepen Sea Isle City, 0( an City en Gas King vertrokken zaterdag onverwacl enkele uren nadat Iran een einde had gemaakt aan z marine-oefeningen in de Golf en in de Zee van Om De Verenigde Staten hadden kort daarvoor nog lat weten dat het konvooi pas aan het einde van d< week de Golf van Oman zou verlaten. Vandaag is l konvooi het gebied binnengevaren, waar de omj doopte supertanker Bridgeton op 24 juli op een m liep, tijdens de eerste reis van een Koeweitse tank onder Amerikaanse escorte. De Iraanse parlementsvoorzitter, Hachemi Rafsanjani, heeft een interview met Westduitse blad Die Welt verklaard dat Straat van Hormoez open voor iedereen of voor niemand" m zijn. Iran heeft er alle belang bij dat de Straat open blijft vi zijn olie-uitvoer, maar zal het gebied sluiten als zijn exp wordt stopgezet. De Verenigde Staten hebben hun bondgenoten gevraagd g« handel meer te drijven met Iran. Dat heeft de Amerikaanse i nister van defensie, Caspar Weinberger, verklaard voor het te visiestation CBS. ROME De gespannen situa tie in Zuid-Tirol heeft geleid tot een mini-crisis in de be trekkingen tussen Wenen en Rome. De Oostenrijkse rege ring heeft fel geprotesteerd te gen de arrestatie van zeven tien vooraanstaande leden van de Heimatbund. Deze organi satie streeft naar aansluiting van het Italiaanse deel van Zuid-Tirol, waar de meerder heid Duits spreekt, bij Oosten rijk. De arrestaties hebben de gewelddadigheid in Zuid-Tirol weer op doen flakkeren. In het weekeinde werd de auto van een Italiaanse toerist in Zuid-Tirol door een bom ver woest. HONGKONG Uit onze kerheid over de toekomst van Hongkong na 1997, als de Chinese soevereini teit over de Britse kroon kolonie wordt hersteld, hebben tienduizenden academici en hoogopgelei-, de technici hun boeltje ge pakt om elders een zeker der bestaan te zoeken. Verwacht wordt dat deze „braindrain" (uittocht van intelligentia), die de eco nomie van Hongkong be dreigt, zal groeien naar mate 1997 dichterbij komt, ondanks de toezegging van Peking dat Hongkong na de overdracht een gro te mate van zelfbestuur krijgt. De laatste jaren zijn drommen zakenlieden en academici naar de Verenigde Staten, Canada en Australië geëmigreerd, die daarmee de moed hadden hun carrière te onderbreken om el ders een nieuwe start te ma ken. De consulaten van de drie landen hebben alleen al vorig jaar 21.255 visa afgege ven. „Ik ben het ermee eens dat het een grote gok is", zegt Johny Lau, een 25-jarige ingenieur die binnenkort naar Canada vertrekt Zoals veel jonge ver- SUSKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN jGtnehüht nunt/mUtie' iu plinlm nuufiim ti Tuns toehi (c) Standaard Uitgevarij/wavary Productions westerde Hongkong-Chinezen voorziet Lu geen aanpassings problemen in het land van zijn keuze. De kansen op een baan zijn echter een groot vraagte ken. „Het leven in Hongkong is ongetwijfeld veel beter. Als ,1997' er niet was geweest, zou ik niet naar Canada gaan". Niettemin staat zijn besluit vast en bereidt hij zich voor op het ergste. „Als ik niet aan de slag kom als ingenieur, zal ik welk baantje dan ook aanpakken om te voldoen aan de immi gratiebepalingen. Als ik een maal Canadees ben, ga ik te rug naar Hongkong en er als vreemdeling werken". Zulke plannen zijn gemeengoed on der de emigranten. Velen ge loven dat de komende jaren nog veel geld valt te verdie nen in Hongkong. Vertrouwen Alan Tsjang, een 9-jarige marketingmanager, heeft een andere manier gevonden om aan een verblijfsvergunning in het buitenland te komen. Hij heeft twee jaar geleden vrouw en kind naar de Verenigde Staten gestuurd. „Ik heb een scheiding van mijn gezin moe ten aanvaarden om een twee de vaderland te vinden. Ik vind dat het de moeite loont. Zekerheid komt voor mij op de eerste plaats". Zoals de meeste mensen in Hongkong, is Tsjang sceptisch over het be lang dat China hecht aan de publieke opinie, gelet op de mislukte pogingen om de bouw van een kerncentrale in Daya Bay, aan de Chinese kant van de grens met Hong kong, tegen te houden. „Ik heb alle vertrouwen in China ver loren". De wil om te emigreren werd versterkt door de anti-kapita listische campagne in de Volksrepubliek van eind 1986, die volgens üe bevolking van Hongkong aantoont dat China net als vroeger zal worden ontwricht door een onvoor spelbare machtsstrijd. Recente harde uitspraken van Li Hou, onderdirecteur van het Chine se bureau voor Hongkong en Macau, over het tempo van de democratische hervormingen in Hongkong vergrootten de vrees dat China zich al vóór 1997 zal bemoeien met de in terne aangelegenheden van de kroonkolonie. In een interview zei Li dat rechtstreekse verkiezingen voor de Wetgevende Raad, het grondwetgevende orgaan van Hongkong, in strijd zijn met de Brits-Chinese verklaring over Hongkong uit 1984, ook al voorzag die in een gekozen volksv'ertegen woord igi ng. Fantasie In een artikel in het Chinese tijdschrift Outlook stond dat vorig jaar naar schatting om gerekend 1,8 miljard dollar door emigranten naar Canada, Australië en de Verenigde Sta ten is overgemaakt. Deze kapi- taalvlucht en de uittocht van experts stelt de Britse kroon kolonie, na New York en Lon den het belangrijkste financië le centrum ter wereld, voor grote problemen. Volgens John Magee, directeur van Boyden Associates Ltd, een „headhunters"-bedrijf, is de bezorgdheid over het grote aantal emigranten uit de mid denklasse groot. „Het zijn de mensen die we het minst kun nen missen, de mensen die fantasie en creativiteit hebben, risico's durven nemen en geld hebben om iets op poten te zet ten, en de academici die hen steunen". De „braindrain" heeft volgens Magee als gevolg dat steeds minder banken, handelsondernemingen en grote bedrijven cursussen voor hun personeel opzetten. „Dat vloeit voort uit de gedachte dat wij ze toch kwijtraken, laat iemand anders dat m: doen". De achterliggende reden vc de problemen is een eenvoui ge kwestie van instelling, dus een lid van de wetgeven raad. „De inwoners van Hoi kong zijn erg praktisch. Zij ten zich alleen overtuig door concrete actie, niet do mooie beloftes". De enige o lossing in zijn ogen is een \n dere democratisering zodat goedopgeleide middenkla weer het vertrouwen krijgt c te blijven. „Hongkong geniet nu een gi te vrijheid, maar we kenn amper democratie", aldus L „Die vrijheid ontbeert goede basis en is geen lang ven beschoren". In plaats v de biezen te pakken zou middenklasse bewust moet zijn van haar verantwoon lijkheid om te vechten vo een democratisch bestel zo< de welvaart van vandaag k worden behouden". De vader van een van de slachtoffers van het bloed bad in Mel bourne liep een shock op en moest in een ziekenwa gen worden behandeld. FOTO: EPA MELBOURNE In Clifton Hill, een voorstad van de Austra sche stad Melbourne, heeft een 19-jarige voormalige cadet v de militaire academie gisteren het vuur geopend op voorbijga gers. Daarbij zijn zes personen om het leven gekomen en 18 g wond geraakt. De schutter, Julian Knight, droeg militaire kledij; hij werd een half uur door een gewonde verkeersagent gearresteerd to zijn munitie op was. Volgens een legerwoordvoerder he Knight tijdens de eerste zes maanden van zijn opleiding aan militaire academie van Duntroon een wapenopleiding gekrege Na zes maanden moest hij de opleiding echter beëindigen, omd hij niet geschikt werd geacht voor een officiersopleiding. De ro tieven voor de moordpartij zijn niet duidelijk. Ooggetuigen he' ben verklaard dat hij zijn doelen zorgvuldig uitkoos en met vi te hand schoot.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4