Ouderen interessanter dan ooit voor bedrijfsleven" De Koning: inleveren voor extra banen ARGELOZE KOPERS VALLEN VOOR WAARDELOZE BOSGROND Publiek smult van eetborden uit wrak Titanic Lamer: Van Dijk moet opnieuw iet ambtenarenbonden praten 5NENLAND QeXdótOowianl NTROLE OP BEMIDDDELING BUITENLANDSE ADOPTIE Brand bij tandarts dupeert Friezen Postbank minder snel met nieuwe betaalkaarten ICE-VOORZITTER KBO: Frits v.d. Poel overleden Slootjes Valse honderdjes Superoogst bosbessen MAANDAG 10 AUGUSTUS 1987 PAGINA 3 I HAAG Er komen betere waarborgen bij de bemiddeling ""tadoptie van buitenlandse kinderen. Straks mag alleen be leid worden door organisaties die hiertoe een speciale ver- ping bezitten. Minister Korthals Altes van justitie heeft hier- r bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel ingediend waarin lei regels voor de adoptie van buitenlandse pleegkinderen frac spgenomen. ►ehoi ereisten voor het verkrijgen van toestemming voor adoptie n overeenstemming gebracht met de praktijk. Ook is proce- die moet worden doorlopen aangepast en met enkele waar- Jen omgeven. De wet noemt verder de vereisten waaraan 'ono: zijn voldaan als het kind het land binnenkomt, evenals de G en en verplichtingen die de adoptie voor de betrokken par al meebrengt. 'wordt voorzien in verschillende vormen van toezicht en ole op de binnenkomst van een buitenlands pleegkind, de 'nS iteiten van de bemiddelingsorganisaties en op de algemene eco; lichting die aan gezinsonderzoeken voorafgaan. g'ilfi j de SURHUISTERVEEN Veel Friezen moeten razend snel op zoek naar een andere tandarts. Een uitslaande brand heeft afgelopen zater dag de praktijkruimte van liefst drie samenwerkende tandartsen in Surhuisterveen volledig in de as gelegd. De schade bedraagt meer dan een miljoen gulden. Er wordt rekening gehouden met brandstichting, omdat er spo ren van inbraak zijn aange troffen. AMSTERDAM De Post- bank stuurt haar klanten min der snel nieuwe girobetaal kaarten. Sinds 1 juli worden pas twintig nieuwe betaalkaar ten toegezonden op het mo ment dat er tien kaarten zijn afgeschreven. Tot nu toe kre gen klanten een set nieuwe betaalkaarten op het moment dat er vijf uit de vorige set van twintig uitgegeven waren. De Postbank wil de diefstal van girobetaalkaarten tegengaan door het aantal kaarten dat een klant in huis heeft te be perken. APELDOORN De Veluwe en de Gelderse Vallei zijn op nieuw het toneel van uiterst dubieuze verkopen van waar deloze bosgrond. Via een ad vertentie in een grote ochtend krant worden door de Apel- doorner B. bospercelen te koop aangeboden met wervende teksten als: „Percelen die door gunstige omstandigheden in de toekomst eventueel bebouwd kunnen worden". Aspirant kopers die geen informatie in winnen bij de betreffende ge meenten, zijn de dupe. In wer kelijkheid mag op de 'bouw grond' nog geen tentje staan. De praktijken hebben in het verleden geleid tot de oprich ting van de 'Coöperatieve Ver eniging van Veluwse Bosgroe- pen'. De leden zijn allen gedu peerde kopers. Onlangs meld de de Apeldoorner in de Tele graaf opnieuw „erin geslaagd" te zijn enkele bospercelen in Rheden te kunnen verkopen voor een tientje per vierkante meter. Goedgelovigen zouden al delen hebben gekocht. De gemeente Rhenen ontkent met klem de toekomstige bouwmo gelijkheden. H. Talen van de Apeldoornse milieupolitie betitelt de zaak als ongelooflijk. „De hele af faire speelt al een jaar of twin tig. B. heeft zelfs eens een compagnon gehad, wiens ach ternaam met de letter W be gon. Hij zei dan dat door B. en W. toestemming was verleend voor woningbouw. Sinds die tijd zijn er honderden mensen in de boot genomen". Dat de nieuwe kopers een kat in de zak hebben gekocht wordt door B. ontkend: „In de toekomst mag er eventueel ge bouwd worden. En wie zegt mij dat dat niet zo is. U en ik weten toch niet hoe de wereld er over een jaar of twintig uit ziet?" rhei ling ILTHOVEN Oude en vormen een steeds h rotere groep binnen de t v; ederlandse bevolking. e oor die vergrijzing zal et werkende deel van e Nederlanders zwaar- er belast moeten wor- en ten gunste van de bw en de gezondheids- J"* >rg. Een plezierige itwikkeling is, dat ou- eren steeds vitaler en londiger worden en dhl ch organiseren in bon- -lt: en om voor hun belan- :tri en op te komen. Er rzi ordt wel gesproken lw an het verschijnsel „de 3ar ieuwe oudere". 10! k denk dat de ouderen a ch in de toekomst steeds sn4eer zullen laten gelden als bl «lfbewuste mensen", zegt rd :rvaas van Bijsterveld. )oor hun pensioen hebben j een grotere sociaal-eco- omische onafhankelijk- eid en door hun kennis unnen zij mee blijven pra- n". an Bijsterveld is vice- joorzitter van de Unie Ka- e"1holieke Bonden Van Oude- düïen (KBO). Met zijn twee- iv onderdduizend leden is de klBO de grootste van de j ie bestaande ouderenbon- ;n, die in totaal vierhon derdduizend leden hebben, n dat aantal groeit snel. ie groei is volgens Van ra ijsterveld ook nodig: Vierhonderdduizend leden nog te weinig vergeleken 1 j<ftet de twee miljoen oude- hi die er zijn. Alleen het d etal is al belangrijk om in- oed ui te kunnen oefe- en. Wij beginnen electo ral interessant te worden oor de partijen". rakbond an Bijsterveld, die nu in ilthoven woont, is een ge- oren en getogen Hagenaar. 1 ijn carrière als vakbonds- I estuurder begon bij de Ka le lolieke Fabrieksarbeiders- n ond aan de Rijswijkseweg. g ater werd hij algemeen se- _ttetaris van de Industrie bond FNV. Na zijn pensio- ering werd hij vanwege sociaal-economische gevraagd actief te len voor de Unie KBO. Gepensioneerde mensen zijn tegenwoordig belangrijke consumenten. foto: ap Deze ouderenbond kent ne gen diocesane afdelingen die het hele land omvatten. Gezelligheidsactiviteiten nemen een belangrijke plaats in, maar daar gaat het volgens Van Bijsterveld niet om. „Als een ouderen bond een bingo organiseert, is dat wel gezellig, maar geen belangenbehartiging", meent hij. De KBO stimuleert ouderen dan ook politiek actief te worden in hun eigen partij. Voor de gemeenteraadsver kiezingen van vorig jaar werden ouderen opgeroe pen hun inbreng te leveren bij de opstelling van pro gramma's en kandidatenlijs ten. „Een eigen partij gaan wij niet oprichten omdat je dan categoraal bezig bent. Wij kiezen voor een inte grale aanpak door de partij en heen", aldus Van Bijster veld. „De Kamer beluistert ons goed, maar luistert vaak slecht naar ons. Dat komt door het regeerakkoord. CDA en VVD zeggen dat zij niet anders kunnen omdat alles al is afgesproken. Het zou goed zijn als wij nog meer initiatief namen door de partijen uit te nodigen en ons verlanglijstje voor te schotelen". Solidariteit Angst dat de aow in de toe komst onbetaalbaar wordt, heeft Van Bijsterveld niet. Hij: „De betaalbaarheid van de aow is een gezamenlijk probleem. De jongeren van nu zijn de ouderen van de toekomst. Het gaat erom dat de ouderen van straks een menswaardig bestaan heb ben. In feite draait het om de vraag of wij in staat zijn blijvende solidariteit op te bouwen. Het is een verde lingsvraagstuk. Wij moeten ons hoeden voor een libe raal individualistische aan pak die geen rekening houdt met anderen". „De aow wordt in de toe komst trouwens minder be langrijk omdat zij niet meer de enige vorm van inkomen is. Sinds 1960 hebben men sen pensioenen opgebouwd. Het is begrijpelijk dat de aow op de lange termijn minder wordt, maar je moet dat niet te vroeg doorvoe ren omdat op het ogenblik zestig procent van de oude ren nog van de aow afhan kelijk is. Daarom is het ook niet terecht dat de aow al vier jaar bevroren is". Net zoals bij de aow ziet Van Bijsterveld in de ge zondheidszorg de individua lisering als de grootste be dreiging. „Het is verkeerd de gezondheidszorg zo in te richten dat voorzieningen voor sommige mensen on bereikbaar worden. Grof gezegd zou je kunnen spre ken van financiële euthana sie omdat iemand met geld wel een behandeling krijgt en een ander niet. Speciaal de christen-democraten zouden op dit vlak duidelijk voor de zwakken moeten opkomen. Maar het oude verhaal van de barmhartige Samaritaan is weer modern. Degenen die het werk moe ten doen. laten verstek gaan, zodat je je tot een an der moet richten". Lastpak Van Bijsterveld heeft trou wens het gevoel dat de overheid een onlogisch en inconsequent beleid voert. „De overheid maakt van het bedrijfsleven een heilige koe. Een oudere wordt be schouwd als een lastpak omdat hij niet meer produ ceert. Maar ouderen zijn commercieel nog nooit zo interessant geweest voor het bedrijfsleven als nu". Servaas van Bijsterveld heeft als vakbondsbestuur der na de oorlog de opbouw van de verzorgingsstaat meegemaakt. „Toen mijn vader in 1957 met pensioen ging, was er net aow. Mijn generatie is gewend geraakt aan een andere welvaart. De oudere stelt hogere ei sen, maar mag dat ook in deze samenleving. De eisen van elke oudere generatie zijn anders omdat deze ge ïntegreerd wil zijn in de tijd waarin zij leven. In mijn jeugd waren oude mensen krom van het zware wer ken en droegen zij zwarte pakken en jurken. Dat is nu anders. Ga nu maar eens winkelen. Je ziet allemaal gepensioneerde mensen. Het zijn de consumenten van tegenwoordig. En hun aantal neemt toe. Dat is een kwestie van onderwijs. Mijn vader kreeg onderwijs voor drie centjes, zoals wij dat noemden. Wij hebben alle maal middelbaar of hoger onderwijs gehad. Tegen woordig gaan de jongelui al lemaal tot achttien, negen tien jaar naar school. On derwijs is de bron voor het leven van later". FRANK DE KLERK Frits v.d. Poel LOENEN A/D VECHT In zijn woning te Loenen aan de Vecht is gisteren de journalist Frits van der Poel, politiek re dacteur van Het Vrije Volk, op 55-jarige leeftijd overleden. Hij werd getroffen door een her senbloeding. Van der Poel was vader van vier kinderen. Hij werkte als verslaggever voor het Brabants Nieuwsblad en de toenmalige Unitas-combi- natie (waarvan ook onze krant deel uitmaakte). Op 1 oktober 1962 werd hij redacteur van KRO's Brandpunt. In oktober 1968 werd hij op staande voet ontslagen na uitlatingen over prof. Plate en prinses Christi ne en een interview met Phil Bloom in zijn programma 'Frits van der Poel laat men sen praten'. Insiders meenden toen dat Van der Poel in feite het slachtoffer was geworden van een machtsstrijd tussen progressieve en behoudende stromingen in de KRO. Antwoordapparaat zegt inbrekers de wacht aan ALTEVEER Autosloper A. Boels uit Alteveer is op vakan tie. Op zijn antwoordapparaat laat hij dat wel op een zeer bij zondere manier weten. Wie het nummer van Boels draait, krijgt het volgende te horen: „U bent verbonden met het automatisch antwoordapparaat van autosloperij Boels, Alte veer. Het bedrijf is wegens va kantie gesloten tot en met 23 augustus. Op dit moment, ter wijl u belt, zitten wij op ons vakantie-adres heerlijk te ge nieten van zon, wind en water, zeer waarschijnlijk onder het genot van een of ander exo tisch drankje. Mocht u toch onverhoopt pech krijgen met uw auto, belt u dan even een collega autosloper. Die zal u graag van dienst zijn". „Mochten er onder u nu lieden zijn die denken: aha, Boels op vakantie, dat betekent gratis onderdelen halen! Welnu, deze mensen zijn ernstig gewaar schuwd. Want a. het hek is zeer goed afgesloten, b. de alarm-installatie staat op scherp en c. de hond loopt los". De rest van de boodschap gaat verloren in het angstaan jagende geblaf van wat een zéér grote hond moet zijn. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG VVD- fractieleider Voorhoeve heeft gisteren voor de AVRO-radio gepleit voor een „gerichte stimulans voor het verbeteren van de werkgelegenheid en tenminste koopkrachtbe- houd". Voorhoeve wil in elk geval verlaging van belastingen en premies voor de inkomens tot 60.000 gulden. CDA-fractieleider Bert de Vries noemde onlangs in een interview met onze krant aan tasting van de koopkracht in 1988 „onvermijdelijk". Volgens De Vries is de daling van de koopkracht niet in strijd met het regeerakkoord. „Over de gehele kabinetsperiode moet de koopkracht gelijkblijven. Dit jaar stijgt de koopkracht, dus kan die volgend jaar da len", aldus De Vries in het in terview. Voor de TROS-microfoon sprak ook minister De Koning van sociale zaken afgelopen weekend zijn zorg uit over de stagnerende werkgelegenheid sontwikkeling. Volgens de be windsman blijft de bestrijding van de werkloosheid voor het kabinet „volstrekte prioriteit" houden. De Koning wees op de extra maatregelen die hier voor zullen worden genomen. Daarnaast wil het kabinet, al dus de bewindsman, de koop kracht zo goed mogelijk op peil houden en het financie ringstekort verminderen. „Maar", zo zei De Koning, en daarmee verschilde hij van mening met Voorhoeve, „iets inleveren op koopkrachtbe- houd komt ten gunste van de werkloosheidsbestrijding". Volgens Voorhoeve werken hoge belastingen en premies remmend op de bestrijding van de werkloosheid. Hij er kende dat er geen geld is voor een forse lastenverlichting voor burgers en bedrijven. „Er is een beperkte ruimte, maar die is voldoende om met de verlaging deze zomer een be gin te maken", aldus Voorhoe ve. Hij denkt daarbij aan maatregelen die gunstig uit werken voor arbeidsintensieve bedrijven (waar relatief veel mensen werken), het midden- en kleinbedrijf en voor het koopkrachtbehoud van de in komens tussen minimum en modaal. Een archeoloog wijst in de Zuiderpolder in Haarlem naar een plek boven de lijnen van een ontwateringsslootje, zoals deze rond 1100 bij de Liede werden gegraven. De slootjes vielen na 1600 in onbruik. Het nu onderzochte terrein wordt binnenkort met woningen bebouwd. foto anp (Van onze jii^'lementaire redactie) HAAG Een meer heid in de Tweede Ka- l r van PvdA en VVD i dt dat minister Van üi k van binnenlandse za- niet eenzijdig de ar- dsvoorwaarden van het rheidspersoneel mag eggen. tele weken geleden misluk- let overleg tussen de amb- prenbonden en de minister dat men het niet eens kon rden over de hoogte en de teding van de loonruimte, bewindsman besloot zelf de eidsvoorwaarden vast te len. De belangrijkste maat- el die Van Dijk afkondigde »n verlaging van de vut- ftijd voor de komende drie I D en PvdA willen, als Van k niet opnieuw met de bon den aan tafel gaat zitten, de commissie Albeda om binden de arbitrage vragen. De Ka mer wil zo snel mogelijk met zowel de centrales van over heidspersoneel als de minister praten. De bonden vinden dat er geen sprake is geweest van open en reëel overleg met Van Dijk. De VVD en de PvdA ge ven vooralsnog de ambtenaren hierin gelijk. Het CDA steunt minister Van Dijk. De VVD'er Ad Nijhuis heeft als mogelijke oplossing voor het conflict over de arbeids voorwaarden een andere fi nanciering van de vut, die jaarlijks 325 miljoen kost, voorgesteld. De centrales van overheidspersoneel zijn tegen de financiering van de vut uit de loonruimte. De VVD wil dat de ambtenaren, net als alle andere werknemers, meebeta len aan hun vut-regeling. Dat zou de overheid honderden miljoenen gulden schelen die dan voor andere doeleinden, conform de wensen van de bonden, zouden kunnen wor den aangewend. TILBURG De verspreiding van een grote hoeveelheid val se briefjes van honderd in Ne derland en in Vlaanderen wordt georganiseerd vanuit nauw met elkaar samenwer kende woonwagencentra. De valse biljetten duiken in het gehele land op en worden in café's met tientallen tegelijk verkocht voor gemiddeld 40 tot 50 gulden per stuk. Van daaruit vinden ze hun weg in het legale geldverkeer tot ze meestal bij een bank als vals worden herkend. Sinds medio april werden 2.000 valse biljet ten achterhaald, waarvan de helft in Amsterdam. De politie hield tot dusverre 250 perso nen aan die allen meerdere valse snippen in hun bezit hadden. KNOLLEN MAASTRICHT De etalage van antiquariaat Bakker in Maastricht heeft gisteren duizenden belangstellenden getrokken Hun nieuwsgierigheid gold vier eetborden van keramiek die on langs zijn opgehaald uit het wrak van het legendarische schip de Titanic dat in 1912 in de Atlantische Oceaan nabij New Foundland is vergaan. De expositie was een dag uitgeleend aan Bakker, omdat het Parijse laboratorium waar de borden nader zullen worden onderzocht ge bruik maakt van een conserveringsprocédé dat de Maastrichtse antiquair in 1960 heeft ont dekt. De vier eetborden uit de Titanic, één dag te zien in Maastricht, zijn verzekerd voor 20.000 gulden. HATTEM Deze zomer gaat voor de fanatieke bosbessenplukkers de historie in als „het jaar van de superoogst". „In de 33 jaar dat ik nu bos wachter ben heb ik dit niet meegemaakt. Zulke mooie bessen en zulke grote hoeveelheden vertelt de heer A. van Raalten van het landgoed Flip Hul bij Hattem. Dank zij het vochtige weer en het uitblijven van nachtvorst in de maand mei waren de groei-omstandigheden perfect Iemand vertel de me dat hij dit seizoen al zestig kilo geplukt had. Daar heb je voor tien winters genoeg aan zegt Van Raalten, die de ge neeskrachtige kwalitei ten van de vrucht bena drukt. „Het is een prima middel tegen darm- en maagklachten. Ook voor oude mensen werkt het bessensap heilzaam". „Het seizoen is nu echter voorbij", verzekert de heer H. Veltman, beheer der van het bezoekers centrum Zanden bos van Staatsbosbeheer bij Nun- speet. „De bessen zijn overrijp. Je kunt ze in ie der geval niet meer in vriezen. Alles wat je nu nog plukt kun je alleen maar direct opeten

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3