Kerken trekken zich lot boeren aan Braziliaanse Kerk wil met burgerlijke partijen breken £eidóa@otua/n kerk en wereld uueer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE" Kardinaal Höffner van Keulen treedt af Kabinet en koopkracht CcidócSou/uMit MAANDAG 10 AUGUSTUS 1987 PAGINl Belastinghervorming treft Duitse kerken HANNOVER De belastinghervorming die in 1990 in de Duitse Bondsrepubliek in werking treedt, zal de Evangelische Kerk (EKD) jaarlijks minimaal 600 miljoen mark (ongeveer 700 miljoen gulden) en maximaal 1,2 miljard mark kosten. Ook andere kerken zullen aanzienlijke bedragen verliezen. De hoogte van het verlies aan inkomsten hangt af van de vraag of de Westduitse regering erin slaagt 19 miljard mark op allerlei subsidies te bezuinigen. Mocht dit niet lukken en de regering in plaats daarvan de btw verhogen, dan zullen bij dalende in komsten bovendien de uitgaven van de kerk stijgen. Een en ander zal volgens hem zeker ook gevolgen hebben voor het restauratie- en nieuwbouwprogramma van de kerk. Monopoly-spel zet tv-predikers te kijk KANSAS CITY De onweerstaanbare ondergang van de tv- prediker Jim Bakker is in de VS aanleiding geworden voor een nieuw monopoly-spel, waar de toegang tot de hemel wordt verkregen met zes miljoen dollar en vier bezittingen. Het is op een druilerige zondagmiddag ontworpen door Debi Dreiling, een kapster in Kansas City. Dit ganzebord heet „Pass the loot" (geef de buit eens door), de bijnaam die de PTL-club kreeg naar aanleiding van de miljoenen dollars die Jim en zijn vrouw Tammy zich de afgelopen jaren hebben toegeëigend. Bakker kwam eerder dit jaar in het nieuws toen bekend werd dat hij in 1980 een avontuurtje had met zijn secretaresse. Hij probeert sinds kort weer de macht in handen te krijgen van de PTL- club (Praise The Lord). r ie i kennen, jezelf niet eens, laat staan anderen. Kardinaal Willebrands Eredoctoraat voor kardinaal Willebrands (Van onze correspondent Ge rard Kessels) ROME Kardinaal Johan nes Willebrands, voorzitter van het secretariaat voor de eenheid der christenen, heeft een eredoctoraat gekregen van de Ludwig Maximilian Universiteit van MUnchen. Tijdens de ceremonie prees prof dr Heinrich Doering, de caan van de theologische fa culteit van de universiteit, Willebrands als een „getuige van de eenheid en een pio nier van de oecumenische beweging in deze eeuw". Het eredoctoraat van de Mtln- chense universiteit is de zo veelste blijk van internatio nale erkenning voor het werk van Willebrands. On langs verleende ook de uni versiteit van Oxford in Enge land Willebrands een eredoc toraat. EVANGELISCHE KERKEN: Duitse staten hebben grote rol bij vredeswerk BERLIJN De Bond van Evangelische Kerken in de DDR heeft gewezen op de bijzondere verantwoordelijk heid van beide Duitse staten voor het vredeswerk. Deze verantwoordelijkheid is vol gens de Bond een gevolg van de „historische last" die op Duitsland drukt,, en de direc te bedreiging van het mense lijk samenleven. Voorts pleit de Bond uitdruk kelijk voor de totstandko ming van een kernwapen- vrije zone in Midden-Europa. Dat blijkt uit een boek dat de Bond deze week heeft gepu bliceerd in verband met de „Olof Palme-vredesmars" die in september wordt gehou den. De Bond wijst erop dat de vrede alleen kan worden be reikt als alle mensen samen werken. „Wij zullen samen leven of samen ondergaan", zo wordt gezegd. Dat inzicht moet tot het besef leiden dat er alleen nog „gedeelde vei ligheid" bestaat. Dat vereist van niet alleen de militaire strategen, maar ook van de politici en de volkeren een fundamentele verandering van opvatting. Tegenover het huidige denken staat de op vatting van samenwerking ter verzekering van de vrede waaraan ook de naam van Palme is verbonden, aldus de Bond. De vredesmars, die van 1 tot en met 19 september in zowel de DDR als de Duitse Bonds republiek wordt gehouden, is een initiatief van de West duitse organisatie van dienst weigeraars. Evangelische ge meenten in de DDR werken eraan mee via een „pelgrim stocht" tussen de vroegere concentratiekampen Ravens- brtlck en Sachsenhausen. Bo vendien zullen kerkelijke lei ders uit de DDR deelnemen aan de vredesmars in de Bondsrepubliek. CIDI doet aangifte van anti-seraitisme AMSTERDAM Het CIDI (Centrum Documentatie en Informatie Israël) heeft bij de officier van justitie te Am sterdam aangifte gedaan te gen J. Schoenmaker te Am sterdam die op briefpapier van het „Nederlands insti tuut ter bestudering van het jodenvraagstuk" antisemiti sche brieven verzendt Daar in beschuldigt hij de „spekjo den" ervan hun vijanden ri tueel te slachten. Dit heeft het CIDI medegedeeld. Jo den hebben eigen slachthui zen omdat ze dieren en niet- joden die ze als dieren be schouwen, haten, zo schrijft Schoenmaker. Aan een eer dere brief had hij een lijst toegevoegd van .joden en jo dinnen die excelleren in vuilspuiterij tegen de door hen zo gehate ariërs". LELYSTAD Moet er een internationaal agra risch platform komen binnen de kerken? Die vraag staat vanaf van daag centraal in Stutt gart op een congres van de commissie CICARWS van de Wereldraad van Kerken. Deze commissie is belast met de interker kelijke hulpverlening en vluchtelingenzorg. De deelnemers gaan met el kaar praten over de noodzaak van een inter nationaal netwerk, waar binnen men met elkaar informatie kan uitwisse len op het terrein van de landbouw. Vanuit Nederland wordt on der meer deelgenomen aan het congres door het IKVOS (prgaan voor interkerkelijk overleg over vormingswerk en ontwikkelingssamenwer king, verbonden met het IKV)) en het Interkerkelijk Overleg over de Wereld- voedselvraag (IOW). Secreta ris G. de Gans van het IOW acht het zinvol het plan van de Wereldraad diepgaand te bespreken. Hij wijst er op dat de problemen in de land bouw een internationaal ka rakter dragen, waarbij het beleid in bijvoorbeeld EG- verband zonder meer ook consequenties heeft voor de ontwikkelingen in de Derde Wereld en de zorgen voor het milieu. Verder zou een onafhankelijk kerkelijk plat form de belangen van de kleine boeren en van de vrouwen in de bedrijfstak in de gaten kunnen houden. De aandacht voor de boeren past in het bredere kader van het beleid van de Wereldraad van Kerken, dat een groot conciliair proces is begonnen, waarbij de vragen van 'ge rechtigheid, vrede en behoud van de Schepping' geïnte greerd aan de orde worden festeld. De conferentie in tuttgart is bedoeld als eerste gedachtenuitwisseling. Kapot gezinsleven Ook in Nederland zijn er on afhankelijk van het Wereld- raad- initiatief plannen voor een soort agrarisch platform. De groep 'Landelijke Boerin- nenbelangen' heeft hierover een gesprek gevraagd met de Nederlandse Raad van Ker ken om te komen tot een In terkerkelijk Landbouwbe- raad. Mevrouw C. Vogelaar uit Lelystad is een van de initiatiefneemsters. Mevrouw Vx Werken op het land: een keihard bestaan Vogelaar: "Het Europese landbouwbeleid gaat miljoe nen boeren de kop kosten. Zelfs grote bedrijven worden door anderen overgenomen. Het gezinsleven verdwijnt helemaal De boeren maken verschrikkelijk lange dagen en de opbrengsten zijn mini maal. Als je ziet, dat een aan tal vrouwen het afgelopen i'aar minder dan 8000 gulden leeft verdiend, dan zit je ver onder het bijstandsniveau. Liefst 31 procent van de boe ren heeft in het recente ver leden een eenmalige uitke ring moeten aanvragen en velen hebben geen verzoek durven indienen, omdat ze zich de ogen uit de kop scha men. Als je dan ook ziet dat alle aandrang om meer te produceren ten koste gaat van het milieu van mens en dier, dan moet je toch een andere weg inslaan". Mevrouw Vogelaar vindt dat de bestaande organisaties als een IOW en IKVOS wel heb ben gepraat over de gevolgen van het Europese landbouw beleid voor de Derde Wereld, maar daarbij nog onvoldoen de oog hebben gehad voor de erbarmelijke omstandighe den van de agrariërs in het eigen land. De belangenorga nisaties hebben het volgens mevrouw Vogelaar helemaal laten afweten. "We hebben geprobeerd een voet tussen de deur te krijgen bij de standsorganisaties waar we lid van zijn. Maar dat bleek vergeefse moeite. Want die mensen denken maar aan één ding: export, export en nog eens export. Als je ziet dat de totale uitvoer het afge lopen jaar het bedrag van 18 miljard gulden vertegen woordigde, dan zie je om wat voor belangen het gaat. Het maakt de bestuurders niet uit of dat door 10.000 of door 100.000 mensen bij elkaar wordt gebracht. Laat ze er ook eens bij zeggen, dat er voor honderd soms zelfs voor tweehonderd procent subsi die op zit. Maar dat doen ze niet, omdat ze bang zijn dat ze de ogen van de consument open laten gaan". Pijn Als het aan de Landelijke Boerinnenbelangen ligt wordt er in Nederland een soort IKV opgericht, dat de inzet van verschillende be staande comité's bundelt, en waarin mensen vertegen woordigd zijn, die de pijn aan den lijve kennen. "Aanvan kelijk werden de vragen rond vrede en veiligheid door verschillende organisa ties in ons land behartigd, maar pas toen het centraal door het IKV werd ver woord, kwamen er verande ringen. Zo zouden wij ook een soort Landbouwberaad willen hebben". Mevrouw Vogelaar heeft een brief ontvangen van prof. dr. H. M. de Lange, voorzitter van de sociale sectie van de Raad, waarin positief wordt gereageerd op het verzoek om een onderhoud. De sectie van de Nederlandse Raad van Kerken heeft overigens al sinds oktober vorig jaar een werkgroep Landbouw, die zich bezint op de proble matiek, zowel wat betreft het beleid in Brussel, als de eco logische effecten van het EG- beleid en het effect voor de Derde Wereld. Prof. De Lan ge zegt het advies van die werkgroep te willen betrek ken in het uiteindelijke ge sprek met de groep van boe rinnen. Een woordvoerder van de coöperatieve boeren- en tuin- dersbond, de heer Hoekstra, hoopt hoopt dat een even tueel platform zich onmid dellijk in verbinding stelt met de standsorganisaties. Hij hoopt op die manier te voor komen dat de kerken langs de boerenorganisaties zullen heenwerken. "Ik heb toch een beetje het gevoel, dat er FOTO: ANP bij een ideaal wordt begon nen en niet bij de realiteit. Er zijn onder de initiatiefnemers nogal wat mensen die aan het eind van de maand zich niet hoeven af te vragen waar hun salaris vandaan komt". Hij meent verder, dat de standsorganisaties best iets kunnen leren van een Inter kerkelijk Landbouwberaad. "De kerk hoeft zich echt niet alleen met binnenkerkelijke problemen bezig te houden. Ze moet alleen niet de pre tentie hebben als landbouw deskundige te spreken. Ze werkt vanuit een eigen in valshoek, die de nodige be perkingen met zich mee brengt. Vanuit de deskundig heid kan ze een appel richten tot de boeren en de standsor ganisaties. En we zijn best bereid daarnaar te luisteren. Maar men moet aan de ande re kant natuurlijk niet doen alsof de CBTB in het verle den geen oog heeft gehad voor de verschillende vor men van ontwikkelingssa menwerking. Bij al onze be sluiten hebben we steeds ook de belangen van de Derde Wereld in onze overwegin gen betrokken, en ook het milieu heeft bij de afweging steeds een rol gespeeld". KLAAS VAN DER KAMP SAO PAULO De pas torale commissie voor het grondbezit (CPT) van de Rooms-Katholieke Kerk in Brazilië heeft op haar zesde algemene ver gadering besloten alle banden te breken met politieke partijen die „burgerlijke voorstellen verdedigen". De CPT heeft voorts de verplich ting op zich genomen de vakbeweging onder de landarbeiders te verster ken. De CPT protesteert in het slotcommuniqué tegen de vervolging van de twaalf miljoen landloze boeren, te gen het falend beleid van de regering in het verpauperde noordoosten van Brazilië en tegen grote ontginningspro- iecten, „die alleen maar de belangen van de nationale en multinationale ondernemin gen dienen, die de grond ver nielen, de rivieren aan het vervuilen en in de komende jaren een grote milieuramp veroorzaken". De nationale vergadering van de CPT, die afgelopen weekeinde werd besloten, heeft een veel minder radi caal standpunt ingenomen dan door vele regionale CPT's was voorgesteld. Met name de CPT uit de deelstaat Rio Grande do Sul had in een uitvoerig document aan gedrongen zich uit te spreken voor het conflictmodel en de voorkeur voor het socialisme kenbaar te maken. Deze regionale CPT werden de afgelopen dagen heftig be kritiseerd door enkele con servatieve bisschoppen. Een hunner, mgr. Boaventura Kloppenburg, zei dat de CPT de klassenstrijd predikt, Christus als een agitator af schildert, de invasies in grootgrondbezittingen leidt en de richtlijnen van het Va- ticaan negeert. „Karl Marx zou geen betere adviseur kunnen zijn geweest dan onze CPT", aldus mgr. Klop penburg. Moord In Rio Branche, de hoofdstad van de Braziliaanse deelstaat Acre, zijn gisteren geen mis sen opgedragen uit protest te gen het toenemend geweld. In plaats daarvan werd on der leiding van bisschop Moacyr Grechi een demon stratie gehouden voor de ka thedraal van Rio Branco. Directe aanleiding voor het protest was de moord op een misdadiger door een politie- commando. Het slachtoffer, dat onder verdoving op de operatietafel van het plaatse lijke ziekenhuis lag, werd met kogels doorzeefd door tien vijftien politieagenten die het ziekenhuis waren binnengedrongen. Het besluit van bisschop Gre chi om in Rio Branco en vijf omliggende gemeenten geen missen te vieren, baseerde hij op een soortgelijke maatregel van paus Gregorius I (590- 604), die hiertoe had besloten nadat in Rome het lijk was aangetroffen van een bede laar, overleden door de hon ger. Volgens mgr. Grechi „kan men niet tot God bidden als de samenleving stilzwijgend instemt met anti-christelijke daden zoals het geweld". Orthodoxe joden slaags met liberale joden JERUZALEM Bij een bio scoop in Jeruzalem is het dit weekeinde tot een treffen ge komen tussen honderden or thodoxe en liberale joden. De politie maakte gebruik van traangas om de strijdende partiien uiteen te drijven. Er werd geen melding gemaakt van gewonden; wel werd één arrestatie verricht. Het inci dent ontstond toen een groep van omstreeks 200 streng-or- thodoxe joden in optocht vanuit hun wijk Mea Shea- rim naar de Beit Agron bio scoop koers zette om te pro testeren tegen het feit dat daar op sabbath films worden vertoond. ROME Paus Johannes Paulus II zal de ontslagaanvrage van de 80-jarige aartsbisschop van Keulen, kardinaal Joseph Höffner, met ingang van 14 september aanvaarden. Dat wordt in Rome als vaststaand aangenomen. Höffner, die sinds 1976 voorzitter is van de Duitse RK bisschoppenconferentie, herdenkt op 13 september dat hij 25 jaar geleden de bis schopswijding ontving. Höffner ligt met een hersentumor in het ziekenhuis. Hij heeft reeds twee keer bij de paus een ver zoek om ontslag ingediend. Als Höffner inderdaad aftreedt, zal de Westduitse bisschop penconferentie, die eind september in Fulda bijeenkomt, een nieuwe voorzitter moeten kiezen. De meeste kans heeft de enige andere kardinaal in de Bondsrepubliek, de aartsbis schop van München, kardinaal Friedricn Wetter. Paus blij met stijging aantal priesters CASTELGANDOLFO Paus Johannes Paulus II heeft zich gisteren tijdens het angelus-gebed verheugd ge toond over de stijging van het aantal priesters in de (derde) wereld. In 1985 wer den er, voor de eerste keer sinds 1973, meer priesters ge wijd dan er overleden en uit traden. Volgens het statis tisch bureau van het Vati- caan werden er in 1985 in to taal 4.822 priesters gewijd. In Europa en Noord-Amerika daalde het aantal priesters nog steeds met respectieve lijk 1,7 en 0,6 procent. Over de gehele wereld bereiden ruim 85.000 jonge mannen zich voor op het prieste rambt. Dat is ongeveer 20.000 meer dan vijftien jaar gele den. In 1985 hebben 1.002 pries ters het ambt neergelegd, het kleinste aantal sinds vele ja ren. Aanhanger Lefebvre vermoord WIESBADEN In Wiesba- den is de rooms-katholieke priester Hans Milch in de nacht van vrijdag op zater dag vermoord. De 63-jarige priester, die tot de beweging van de conservatieve bis schop Lefebvre behoorde, werd door messteken om het leven gebracht. De politie verdenkt de 31-jarige Italiaan Luigi Zito, eveneens lid van de Lefebvre-beweging, ervan de moord te hebben ge pleegd. Hij was enkele uren voor de moord nog in de wo ning van de priester. Hij is sinds vrijdagnacht voort vluchtig. Zito, die volgens mededelingen van de politie enkele malen „verschijnin gen" heeft gehad, kwam de laatste tijd veel bij de geeste lijke over de vloer. _j F HET pleidooi in het afgelopen weekeinde van VVD-frac leider Joris Voorhoeve voor „tenminste koopkrachtbehoi (met behulp van de meevaller van ruim een miljard g\d< die volgend jaar wordt verwacht) sluit aardig aan bij de cente adviezen van de OESO, de Organisatie voor Econo sche Samenwerking en Ontwikkeling. Maar ook het C kan voor zijn aarzeling over de besteding van de meeva argumenten ontlenen aan dat OESO-rapport. Ons land m doorgaan met bezuinigen op de overheidsuitgaven, voor I tenverlichting is geen plaats meer. Met deze aanbeveling derschrijven de in de OESO verenigde internationale ecu men het bezuinigingsbeleid van het kabinet Lubbers: ei voor dit beleid geen geloofwaardig alternatief; het overhei tekort moet verder omlaag. De ploeg van Lubbers zit dus volgens de OESO op het g de spoor, maar het in Den Haag aanwezige optimisme o\ de economische ontwikkeling vindt de organisatie te gro De olieprijzen en de rentetarieven zouden zich wel eensi gunstiger kunnen ontwikkelen dan onze eigen Haagse kenmeesters verwachten. De OESO bepleit daarom een verlaging van de belasting rieven zonder de inkomsten van de schatkist aan te tasti Dat moet dan bereikt worden door vermindering van I aantal aftrekposten. Een andere belangrijke aanbeveling het snijden in het ondoorzichtige woud van subsidies en dere vormen van financiële ondersteuning aan burgers bedrijven. De economie van een klein land als het onze is in h< mate afhankelijk van ontwikkelingen elders. De markt vi onze produkten ligt grotendeels buiten onze grenzen, hetgi betekent dat we sterk afhankelijk zijn van andere ecoi mieën en ook van schommelingen in de wisselkoersen, vo al die van de dollar. De oeso baseert de recente rapport op de vertraagde groei van de Nederlandse economie n blijvend hoge werkloosheidscijfers, een te hoog minimu loon en dito werkloosheidsuitkeringen, die door hun hoc de prikkel wegnemen om (opnieuw) werk te zoeken. In Den Haag is vorige week met enige terughoudendh gereageerd op de prognoses van de OESO Enerzijds stelt i ministerie van economische zaken dat al drie miljard extr omgebogen sinds de peiling van de OESO in mei, anderzi ziet men daar enkele lichtpuntjes in de economische ontw keling. Dat laatste lijkt op dit moment een wat voorbar conclusie, juist nu er zoveel onzekere factoren onze econoi kunnen beïnvloeden. Weliswaar is de val van de dollar ai remd, waardoor onze aardgas-exporten iets meer opbrenj en de gulden wat minder hard is, maar de werkloosheid bl te hoog, de investeringen staan op een laag pitje en de ord portefeuilles van het bedrijfsleven puilen niet uit. HET overigens voorzichtige optimisme van Den Haag wo zeker niet gedeeld door de werkgevers, verenigd in het 1 derlands Christelijk Werkgeversverbond. In een reactie de OESO-prognoses stelt het NCW dat er ten aanzien v onze economie nog enkele maatregelen nodig zijn, teneim de gewenste verbeteringen tot stand te brengen. Eén dan van is het minder van het buitenland afhankelijk maken v onze afzetmogelijkheden. Dat betekent dus het opkrikk vap de binnenlandse vraag door koopkracht-vergroting. I is mogelijk door, zoals de OESO ook wil, de belastingtariev te verlagen. RECENTE cijfers hebben uitgewezen dat de zogenaam wig het verschil tussen het nettoloon en het loonbedr dat de werkgever kwijt is in de laatste vijfentwintig ji tot ongekende hoogte is gestegen. Als een werknemer gulden meer in het loonzakje ontvangt, is de werkgever d gulden kwijt om dat te kunnen realiseren. De overige tw guldens worden opgeslokt door de fiscus en sociale premi Gezondmaking van de economie impliceert zeker o| het op peil houden van de binnenlandse consumptie. Gezi de gunstige exportcijfers in een reeks van jaren, is het bela daarvan wat naar de achtergrond geschoven. Nu de expo cijfers dalen en ook de internationale onzekerheid groeit het tijd dat aspect van onze economie meer aandacht te ven. De onaanvaardbare hoogte die de wig inmiddels he bereikt houdt de loonkosten ondanks de matiging van laatste jaren zó hoog, dat de werkloosheidsbestrijding nadelig door wordt beïnvloed. Ook dat pleit voor corrigen de maatregelen. Perioden met zon DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied verplaatst zich het komende etmaal van west- Frankrijk naar noordoost- Frankrijk en zuid-Duitsland. Gelijktijdig beweegt zich een zwakke oceaanstoring via de Britse Eilanden naar de noor delijke Noordzee. Als gevolg daarvan draait in ons land de wind naar zuidwest tot zuid. Daarmee gaat geleidelijk wat warmere lucht naar ons land stromen. De temperatuur kan morge in het zuiden van het land voor het eerst sinds 23 juli weer eens tot 20 graden of iets hoger oplopen. Wel drijft af en toe bewolking over, waarschijnlijk het meest in de noordelijke provincies. Deze bewolking hangt samen met de genoemde oceaanstoring. Deze storing veroorzaakt ook op woensdag bewolking, mo gelijk met een bui, daarna wordt het enkele dagen nog wat warmer. Weersvooruitzichten voor Eu ropese landen, geldig voor dinsdag en woensdag: Zuid-Scandinavië, Denemar ken: Perioden met zon en overwegend droog. Tempera tuur in de middag rond 19 gra den. Duitsland, Benelux: Perioden met zon, en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 21 graden. Britse eilanden: Perioden met zon en af en toe buien. Mid dagtemperatuur van 16 graden in noord-Schotland tot 21 gra den in zuidoost-Engeland. Frankrijk: Perioden met zon en overwegend droog, in het zuiden mogelijk onweer. Mid dagtemperatuur van 19 grad aan de kanaalkust tot 30 gi den aan de Middellandse ze Spanje, Portugal: Period met zon. Voornamelijk in li binnenland mogelijk onweei buien. Middagtemperatuur a de noordkust rond 22 grade elders 30 tot 35 graden. Alpengebied: Perioden zon, en in het oostelijk alpe gebied mogelijk een bui. Mi dagtemperatuur in de dal rond 24 graden. Vorstgre ongeveer 3500 meter. Weer Max Min Rz Amsterdam regenbui 17 10 De Bilt 16 10 Eelde 18 9 Eindhoven zw bew. 16 11 1 Den Helder Ibew 17 12 Rotterdam regenbui 17 9 Twente zw bew 17 12 i Vlissmgen Ibew 17 12 Zd. Limburg 17 11 Aberdeen 16 9 Athene 36 23 Barcelona zw bew 28 18 Berlijn regen 20 14 Bordeaux zw bew. 25 12 Brussel 17 12 Dublin 18 10 Frankfort h bew 18 12 Genève zw bew 24 11 Helsinki regen zw bew. 11 9 Innsbruck 23 12 Klagenfurt regen 23 14 Kopenhagen niet ontv Lissabon 26 17 Locarno Ibew 23 13 Londen mist 20 10 Luxemburg h bew. 17 10 Madrid Ibew 31 16 Malaga 29 22 Mallorca Ibew 21 Malta 38 26 Moskou 15 12 MUnchen 1 bew 22 9 Nice Ibew 26 22 o Oslo Parijs Ibew. 19 11 Rome h.bew 28 19 0 Split onbew 30 19 Stockholm niet ontv Warschau zw bew 23 14 Wenen 24 15 1 Zurich 19 11 7 Casablanca 25 19 Cyprus 33 23 0 Istanbul 30 21 0 Las Palmas 1 bew 28 21 0 Beiroet niet ontv Tel-Aviv zw bew 30 24 0'

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2