Onenigheid over besteding van meevaller W Bon: PREI EN GEHAKT Meevaller Cursussen 748 jiokploeg slaat in op discogangers in Brouwershaven ►ombardement na Lederlaag Libië Vogeldieven in Leiden gepakt HASJ IN TRIPLEX EN TUSSEN WHISKY VVD PLEIT WEER VOOR BELASTINGVERLAGING Willem-Alexander neldt zich in Leiden f*—" fL. eer vervangende auto's tvoor vakantiegangers Leger moet Suriname excuses aanbieden fieidócSouxcwit t Maandag 10 augustus 1987 78e jaargang no. 23879 DAGBLAD VÓÓR ZUID-HOLLAND 987 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijlholl Pers, Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chel-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar I. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,64 per mm. kleintjes t. 0.45 per mm. e nummers f. 1.10. HET WEER Vannacht opklaringen en wei nig wind. Plaatselijk mistban ken. Overdag perioden met zon en droog. Middagtempera- tuur rond 20 graden, de ko mende dagen verder oplopend. Matige zuidelijke wind. Zon op: 06.15, onder: 21.13; hoog water Schev.: 05.01 en 17.37, laag water: 13.01. Zaterdag 15 augustus bij deze krant de special ijswijkse (31) gewurgd m zes weken oude baby JSWIJK Een 31-jarige inwoonster n Rijswijk, mevrouw N.J. Kisoen, is gis- ravond in het bijzijn van een 11-jarig ;isje in haar woning aan de Minister trschuurlaan gewurgd, vermoedelijke dader, een 29-jarige man r Den Haag. is later op de avond in Rot- ;dam aangehouden. De man heeft inmid- ls een eerste gedeeltelijke bekentenis af- egd. Het slachtoffer had een zes weken de baby, van wie de Hagenaar de vader Rond kwart over negen kwam hij bij de ouw op visite. Even later ontstond ruzie, rmoedelijk over de baby. Na de wurging m de man de baby mee. Het 11-jarig sisje, een kennisje van het slachtoffer is, rende naar de buren die de politie tarschuwden. HAARLEM De douanerecherche heeft in samenwerking met de Haar lemse politie in het weekend beslag ge legd op een partij hasj met een gewicht van 350 tot 450 kilogram en een waarde van ruim een miljoen gulden. De hasj zat verstopt in een lading triplexhout, die per vrachtwagen vanuit Rotterdam naar Haarlem werd vervoerd In het Haarlemse industriegebied Waarder- polder onderschepte de politie de la ding en werden drie verdachten gear resteerd. Bij een transportbedrijf in Hei- en Boeicop (bij Vianen) is dit weekeinde ongeveer 3.000 kilogram verdovende middelen, vuurwapens en munitië in beslag genomen. De smok kelwaar zat verstopt in dozen tussen een lading whisky in een container. Er zijn drie aanhoudingen verricht. dWÊAé' Man ingemetseld in cel Paraguay LONDEN Amnesty Interna tional heeft vandaag gepleit voor de vrijlating van Napoleon Ortigoza uit een gevangenis in Parguay. Ortigoza zit al bijna 25 jaar gevangen waarvan een groot deel in eenzame opslui ting. Volgens Amnesty zit Orti goza ingemetseld: de celdeur is onlangs vervangen door een bakstenen muur. De 54-jarige voormalige legerkapitein werd in 1962 vastgezet wegens sa menzwering en moord. Volgens Amnesty wordt de man echter gevangen gehouden, omdat hij een tegenstander is van de Pa- raguyaanse dictator Alfredo Stroessner. Khadaffy trouwt dochter Kashoggi De Libische leider kolonel Khadaffy is kort geleden getrouwd met een dochter (foto) van de Saoedische za kenman Adnan Kashoggi. Dit schrijft de in Milaan verschijnende krant Corriere della Sera. Onder aanhaling van diplomatieke bronnen in Rome voegt het dagblad eraan toe dat Khadaffy zich, bij het huwelijk met de 25-jarige Nabila Kashoggi, ver plicht heeft aan zijn schoonvader gedurende een jaar elke dag 10.000 vaten (van 159 liter elk) ruwe olie te leveren voor de gereduceerde prijs van vijftien dollar per vat. Kashoggi, die lange tijd is doorgegaan voor de rijkste man ter wereld, zou momen teel in financiële moeilijkheden ver keren. - wijl zo'n tweeduizend medestu- inten vanmorgen gezamenlijk bij |b Hooglandse Kerk in Leiden aan namen, arriveerde prins Willem- tóxander alleen bij het kerkge- iuw, waar de opening van de in- ductieweek van de Leidse Uni- siteit plaatshad. De prins stapte d tien uur vanochtend uit zijn fcis aan het Rapenburg 116. Ook n moeder, koningin Beatrix, tonde tijdens haar studietijd aan (et Rapenburg. De zes naambord- s naast de deur van de witte wo- j vermeldden geen namen van e bewoners van het pand. Vrien- felijk lachend poseerde de kroon prins voor de deur, waarna hij met me passen doorliep tot de brug foor het Academiegebouw. Daar ipte hij in een klaarstaande auto s hem naar de Hooglandse Kerk lacht. Na de bijeenkomst in de ^rk dronk de prins, die in Leiden hiedenis gaat studeren, koffie een klein gezelschap in het iglandse Huys. FOTO'S: WIM VAN NOORT m (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De re geringspartijen zijn verdeeld over de ma nier waarop de vol gend jaar te verwach ten meevaller van ruim één miljard gal den kan worden aan gewend. VVD-fractie- leider Joris Voorhoeve wil dat het kabinet de belastingmeevaller ge bruikt voor verbete ring van de koop kracht van de laagste inkomens. Het CDA voelt weinig voor be lastingverlaging als er tegelijkertijd fors op de uitgaven moet wor den bezuinigd. Zoals bekend wil het kabi net in 1988 drie mil jard extra bezuinigen. Ook de Centraal Economi sche Commissie CEC bestaande uit topambtena ren van de ministeries is verdeeld over de aan wending van het bedrag. Ambtenaren van de minis teries van sociale zaken en economische zaken advise ren het kabinet de belas tingen te verlagen, terwijl die van financiën de mee valler willen besteden aan het terugbrengen van het financieringstekort tot 7 procent. Ramingen van het Cen traal Planbureau en de CEC wijzen ook op een achteruitgang in koop kracht van 0,5 tot 0,8 pro cent in 1988. De meevaller van een miljard is te ge ring om de koopkracht over de hele linie te hand haven. Over enkele dagen zal het kabinet haar besprekingen over de begroting voor 1988 voortzetten. De verla ging van de lastendruk zal wat betreft de VVD een belangrijke rol in de ko mende besprekingen inne men. De economische vooruitzichten blijken mo menteel minder somber dan het Centraal Planbu reau tot voor kort aannam. Berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek wijzen op een hoger nationaal inkomen dan werd verwacht. Hier door valt het financie ringstekort lager uit. Door een hogere dollar- en olie koers zal er bovendien een meevaller in de gasbaten optreden. Pag. 3: De Koning: inle veren voor extra banen POUWERSHAVEN - Een ïokploeg van zo'n 20 tot 30 'rijwilligers" uit Renesse en jouwershaven heeft gister- jorgen tegenover rumoerige :ogangers in Brouwersha- i eigen rechter gespeeld, let leidde tot een hardhandige pokpartij waarbij diverse ge wonden zijn gevallen. Een van de leden van de knokploeg is aangehouden, meer aanhou dingen worden verwacht. Burgemeester Slabbekoorn van Brouwershaven heeft nog persoonlijk geprobeerd om de knokploeg tegen te houden. De mannen waren volgens de politie gewapend met wurg- stokken, knuppels, ijzeren sta ven en stokken. Volgens de burgemeester ver oorzaken jonge discobezoekers na sluiting van de disco al ja renlang grote overlast voor de omwonenden. De onderbe- mande politie van Schouwen- Duiveland kan op het met toe risten afgeladen eiland de situ atie niet meer aan. Slabbe koorn vreesde al jaren dat mensen eigen rechter zouden gaan spelen. „Wij hebben al ja ren bij justitie gesmeekt om meer politiemensen, maar men laat ons in de kou staan", zegt Slabbekoorn. Het inwonertal van Schouwen-Duiveland ver driedubbelt in de zomer tot 80.000 a 100.000 mensen. Toch telt het rijkspolitiekorps maar 38 mensen. IARIJS De Libische lichtmacht heeft gisteren Jombardementen uitge- »erd op stellingen van iet Tsjadische leger in de louzou-strook en in het fibesti-gebergte, zo heeft pe ambassade van Tsjaad Parijs bekendgemaakt, nbassadeur Allam Mi- nad sprak van „inten- leve, onophoudelijke lombardementen". Het bombardement volgde ]P mededelingen van Tsjaad fet zijn troepen de Aouzou- (trook op Libië hadden hero- ferd De radio in Tsjaad lakte bekend dat „de bar baarse troepen van Tripoli op het ogenblik een volledige nederlaag liiden op Tsjadi sche bodem'Het leger van Tsjaad veijoeg het Libische leger begin dit jaar ook al uit de noordelijke plaatsen Fada, Ouadi Doum en Faya-Lar- geau. In de hoofdstad N'Dja mena brak grote vreugde uit na de bekendmaking van het succes. Honderden mensen vierden op straat de over winning en er waren uren lang vreugdesalvo's te horen. De strook was het laatste ge bied dat Libië nog bezette. Als de berichten kloppen, betekent dit een smadelijke afgang van Libië in Tsjaad. Pag 5: Libië wil strijd niet snel opgeven Omgewaaid Bij hevige stormen en regens in Bangladesh is dit vier verdiepingen hoge gebouw letterlijk omge waaid. Het natuurgeweld heeft aan bijna honderd mensen het leven gekost. FOTO: EPA f k gesteld. Door de regen hadden er veel kop- en staart botsin- fen plaats, waarvan de helft in 'rankrijk. Unigarant ver wacht dit jaar in totaal 75.000 JEN HAAG Een groot aan- al Nederlandse vakantiegan gers is dit jaar met de auto in ?t buitenland gestrand. Uni- irant, de grootste reisverze kering, heeft al haar zeven honderd vervangende auto's beschikbaar moeten stellen. Vorig jaar had de reisverzeke- raar in augustus pas zeshon derd auto's in gebruik. Er werd dit jaar 4500 keer een vervangende auto beschikbaar schadeclaims van de reisverze keringen. De grootste claim was het gevolg van de over vloedige regenval in Oosten rijk. Daarbij gingen 50 cara vans en 25 personenauto's ver loren met een schade van 1,5 miljoen gulden. Niettemin is de totale schade vergeleken met vorig jaar gelijk gebleven. 11 11 PARAMARIBO De voorzit ter van de Surinaamse Partij van de Arbeid (SPA), Fred Derby, vindt dat de militaire leiding haar verontschuldigin gen moet aanbieden aan de be volking voor dreigende taal die vorige week in de Memre Boekoekazerne in Paramaribo is gesproken. Die „duidelijke intimidatie" en „dreiging met geweld" hebben schrik en angst aangejaagd, zoe zei Der by gisteren. Hij doelde op uitlatingen die kapitein Ronald Olfers deed bij de aanbieding van een peti tie aan bevelhebber Desi Bou te rse. Olfers dreigde toen dat het leger abrupt een einde zal maken aan gedrag van politie ke leiders dat „beledigend" is voor de manschappen. Volgens Derby is dit optreden „in strijd met de geest van het democra tiseringsproces en druist het in tegen de rol die aan het leger is toebedeeld in het concept grondwet". Derby is tevens leider van de vakcentrale C- 47, die in 1985 uit het Topbe- raad, het hoogste politieke or gaan in Suriname, stapte maar in april dit jaar erin terugkeer de. LEIDEN De Leidse politie heeft zondagmorgen vroeg vier mannen uit Rijswijk aan gehouden, die hadden gepro beerd papegaaien te stelen uit het vogelpark Avifauna in Al phen aan den Rijn. Volgens de politie staat deze poging tot diefstal los van een serie spec taculaire vogeldiefstallen uit dierentuinen die de afgelopen weken zijn gepleegd. „Het wa ren amateurs die zelf een pa pegaai wilden hebben", aldus de politiewoordvoerder. Twee mannen werden in de nacht van zaterdag op zondag door personeel van Avifauna ontdekt toen ze probeerden hangsloten door te zagen van twee vogelkooien. Het tweetal vluchtte in een klaarstaande auto waarin nog twee mannen zaten. Na hun aanhouding in Leiden bleek het om drie 20- i'arige en een 18-jarige Rijswij- ter te gaan. In de auto werd gereedschap waarmee kooien konden worden opengemaakt. Na bekentenis zijn de vier gis termiddag weer op vrije voe ten gesteld. Ajax wint voor de vierde keer AMSTERDAM Ajax heeft voor de vierde keer in der tien Amsterdam-toernooien de eindoverwining behaald. De Amsterdammers speel den gisteravond gelijk tegen Europa-Cuphouder Porto (1- 1) en werden daardoor, met drie wedstrijdpunten, onbe reikbaar voor de concurren tie. Torino eindigde als tweede, met evenveel pun ten als de nummer drie, Di- namo Kiev. Voor Porto rest te met één punt de vierde en laatste plaats in Amsterdam. In het Rotterdam-toernooi versloeg Feyenoord gisteren in het tweede duel Atletico Mineiro met 2-1. Door dit re sultaat won Standard Luik het Rotterdam-toernooi. De Belgische ploeg eindigde op tien punten. Feyenoord werd tweede. Voor het eerst in de tienjari ge geschiedenis van het in ternationale voetbaltoernooi in Rotterdam zijn de organi satoren niet uit de kosten ge komen. Volgens de officiële gegevens bevolkten slechts 35.000 kijkers de Kuip op de twee wedstrijddagen. Er wa ren er 40.000 nodig om de begroting sluitend te maken. Van Boeckel De Haagse tennisser Huub van Boeckel (27) is er giste ren in het Brabantse Son en Breugel niet in geslaagd zijn tweede nationale buitentitel te veroveren in het herenen kelspel. Hij verloor met 6-3, 6-0, 6-2 van de 23-jarige Menno Oosting. Bij de dames won de Limburgse Evelien Hamers (18) verrassend van Carin Bakkum: 2-6, 6-4, 6-3. FC Den Haag De Corsmit Groep, de shirt sponsor van FC Den Haag, gaat zijn activiteiten voor de Haagse eredivisieclub opvoe ren nu het bedrijf is overge nomen door drs. Joost Wert- wijn (37). Het snelgroeiende mailingbedrijf uit Zoeter- meer zal zijn 23 jaar oude naam behouden en de huidi ge directeur Hans Corsmit zal nog anderhalf jaar als ad viseur in dienst blijven. De overname door ex-Tele graafman Wertwijn, die bin nenkort tot directeur wordt benoemd, zal geen banen kosten. Eveline Hamers werd bijna vanuit het niets komende Neder lands tenniskampioene. FOTO: ANP Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Gehakt hatf-om-half, S>J9ï9& 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes lettea We hebben met zijn allen zó netjes onze belasting centen betaald, dat er in Den Haag weer sprake lijkt van een forse meevaller. De geldtellers bij het ministerie van financiën hopen tenminste één tot anderhalf miljard gulden meer in de schatkist aan te treffen dan ze aanvankelijk hadden verwacht. Het gaat er nu alleen nog maar om wat er met dat geld moet gebeuren. Worden de gigantische tekor ten ermee gedekt of wordt het als zoethoudertje aan ons teruggegeven. Wat er ook mee gebeurt, het is te hopen, dat het uiteindelijk niet om valse hon derdjes gaat, die nu al van april af kwistig in om loop blijken te zijn gebracht. Dit staat vandaag al lemaal onvervalst in de Leidse Courant: geen mee- of tegenvaller, maar uw dagelijkse opvaller. De Leidse Courant wil if best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1