ockeyteam goed noch slecht Andersen onbedreigd in Deense ronde Record brengt De Kom niet in Rome Frankrijk stopt opmars bridgers Ruiters stapvoets naar Europese top Woudsend nadert zege bij skütjes £aidóaQowavnt U^Mecir verliest :h,:in Kitzbühel Smeding is weer thuis Remise damster Van Lith Korts jnoj leidt in Zagreb Lvijf wijzigingen basketbalselectie j Zwaargewicht „ÜtTyson ook jéIBF-kampioen Explosief schaken van Timman en Van der Wiel MAANDAG 10 AUGUSTUS 1987 PAGINA 13 >herl _BÜHEL Miloslav Mecir is er giste- niet in geslaagd voor de tweede keer innen acht dagen een internationaal toer- i te winnen. Eén week na het behalen de Nederlandse tennistitel op het ielkhuisje in Hilversum, verloor de Tsje- ^oslowaak in KitzbHl de finale van de ^aniaard Emilio Sanchez. De 22- jncnez gunde Mecir slechts één set: 4-6, 6-1. De partij duurde twee uur en i kwartier. Eerder dit seizoen won de ite en meest bekende speler van een injsfamilie uit Barcelona de toernooien Pyan ó'staad en Bordeaux. In Kitzbühel ver- len.de hij 28.000 dollar (58.000 gulden), Me- moest genoegen nemen met de helft. -ïarige 6-4, 6- OUDESCHOOT Trainer-pikeur Tjitse Sme ding is zaterdag per ambulance van het rooms- katholiek ziekenhuis in Hilversum overge bracht naar zijn woning in Oudeschoot. De 32- jarige Fries was dinsdag op de drafbaan in Hil versum betrokken bij een ernstig ongeval waarbij hij een zware hersenschudding en ver scheidene kneuzingen opliep. Twee dagen eer der stond de zevenvoudige Nederlandse kam pioen in het middelpunt van de belangstelling na zijn eerste Derby-zege, waarbij hij Bea di Tricia met een lekke sulkyband winnend over de eindstreep bracht. Smeding verwacht over twee tot drie weken weer hersteld te zijn. „Ik ben van nature een optimist. Zeker optimisti scher dan de doktoren die me behandelden. Die heb ik moeten platpraten voordat ik naar huis mocht. Voor fysiotherapie heb ik de spullen in huis die ik normaal voor de paarden gebruik". MINSK In het wereldkampioenschap dammen voor dames hebben de twee kop- loopsters Sadovskaja en Van Lith in het weekeinde allebei hun eerste verliespunt moeten incasseren. De Nederlandse kam pioene Karen van Lith kwam zaterdag te gen de Israëlische Lia Karmi niet verder dan remise. Wereldkampioene Zoja Sa dovskaja overkwam een ronde later het zelfde tegen oud-titelhoudster Olga Lewi- na. Van de drie andere Nederlandse deel neemsters was de Friezin Iepie Poepjes het meest succesvol. Zij kwam, evenals oud-wereldkampioene Radkovitsj, twee keer tot winst en bereikte haar andere landgenotes op de zesde plaats. ZAGREB Viktor Kortsjnoi heeft de eerste plaats in het interzonale schaaktoernooi van Zagreb overgeno men van Joszef Pinter. In het onderlinge duel uit de zevende ronde maakte de Hongaarse grootmeester een fout, die zwartspeler Kortsjnoi het volle punt op leverde. Pinter deelt de tweede plaats met Granda uit Peru, die remise speelde tegen de Joegoslaviër Niko- lic. In het interzonetoernooi Szirak (Joe) gaat de Ijslan- der Hjartarsson aan de leiding. Hij versloeg zaterdag met zwart de Canadees Allan. Door zijn overwinning heeft Hjartarsson in de slotronde voldoende aan re mise om zich te plaatsen voor het kandidatentoernooi, dat in januari 1988 in Canada wordt gehouden. ÜLHEIM Na het (freewheelen tegen Polen (12-3 en 3-2) en Frankrijk (5-0 en 6-0) is de Neder- landse herenhockeyploeg •.het algelopen weekeinde <.in en tegen West-Duits- iiland in de oefencampagne op weg naar de Europese «titelstrijd in Moskou op te- gentand van heel wat ^•zwaarder kaliber gestuit, •j De twee duels gingen met véén doelpunt verschil ver- doren. Zaterdag werd het in Mettmann 0-1, een dag later wonnen de West- iduitsers in Mühlheim met 2-1 door treffers van in- Jvaller Tomas Reck in de 'slotfase. „We weten nu ongeveer waar Awe staan", zei aanvoerder Tom jn 1 Hek. „We zijn niet goed en we zijn niet slecht. In een 19 -tjaar tijd zijn we van heel ver "een behoorlijk eind terug ge komen. Tegen een sterk land als West-Duitsland blijkt er nog steeds iets aan te schorten. -Maar gelukkig is de marge 1le9ü klein, zodat ik er voor Moskou wel vertrouwen in blijf heb ben". De twee duels in het Ruhr-ge- bied, dat vooral gisteren door regen werd geteisterd, waren weinig opwindend. Doelrijpe kansen kwamen vrijwel niet voor, de slag speelde zich hoofdzakelijk op het midden veld af. In Mettmann ontspon zich een strafcornerduel, waarbij de Westduitsers het gelukkigst waren. Twee minu ten na rust zorgde Dopp in de rebound voor de enige treffer. Nederland zakte daarna zorg wekkend diep weg. Bovelan- der had ronduit pech met zijn inzetten uit hoekslagen. In de eerste helft keurde de Belgi sche arbiter Caesens een via de nieuwe Westduitse doelman Breuer ingeschoten bal om on naspeurbare redenen af. En vlak voor tijd hield de dit weekeinde opvallend rustige Blócher een push van Bove- lander op de lijn tegen. Gisteren was Nederland in Mülheim in de tweede helft de betere ploeg. Oranje leek ook te gaan winnen door een doel punt van Van den Honert met nog slechts elf minuten te spe len. Het was overigens pas de eerste treffer van de spitsspe- ler in dertien interlandwed strijden. Toen de Westduitsers in de slotfase met Reek voor de licht aan een hand ge kwetste Blöcher gingen ja gen, werd de Nederlandse de fensie zo nerveus, dat nog twee doelpunten werden weg gegeven. Eerst kon Fischer ongehinderd van ver komen om Reek te bedienen en toen er weer verkeerd werd uitver dedigd, stond Reek er opnieuw om Leistra te passeren. Coach Hans Jorritsma maakte een ietwat moedeloze indruk toen de voor het grijpen lij kende winst toch nog door de vingers was geglipt. „Dat was natuurlijk volstrekt onnodig", zei hij. „Waarom er ineens achter zo gehaast werd ge speeld, is mij een raadsel. Ik heb het echt al duizend keer tegen de jongens gezegd. Pro beer te blijven hockeyen, be waar de rust in de ploeg. Ie dereen kan die woorden van mij wel dromen. En dan toch is de organisatie ineens zoek en wordt het een compleet chaos. Dat is typisch Hollands. We hebben momenteel een goede ploeg. Dat staat vast. Maar een zwak punt is onge twijfeld, dat de discipline soms ontbreekt". Maurits Crucq (links) en René Klaasen kun nen de West duitser Eek- hard Schmidt- Oppers niet stoppen. MeK|> wJnnvjjyervolg van eerste pagina) n0*DEN HAAG De selectie itti; van coach Ruud Harrewijn be- Zftataat uit voorlopig twaalf spe- van wie er tien naar Bel- 3_3j.gié gaan, en telt vijf wijzigin- bet^igen in vergelijking met de 'ploeg, die in juni in Grieken- Tland aan de Europese titel- jü"ijd._ deelnam. John Ema- nuels, Jelle Esveldt en Marco iK- de Waard bedankten, Henk Pieterse verscheen niet op de [training. Center Rik Smits was eveneens absent. Harrewijn zal op korte termijn pogingen doen de Brabander voor twee weken te laten overkomen uit de Verenigde Staten. Naast Hagens keerden ook Bert Kragtwijk en Hans Heydeman terug in de selectie. Nieuw in de ploeg zijn Ed de Haas, die vorig jaar in de Verenigde Sta ten studeerde en speelde en het komend seizoen het shirt van Den Helder zal dragen, en Richard van Poelgeest. De voorlopige selectie bestaat uit: Hagens (Akrides), Van J Rootselaar, Te Velde, Van Noord, De Haas (allen Den Helder), Van Dinten, Kragt wijk, Heydeman (allen Weert), v Kuipers, Schilp (Den Bosch), Van Poelgeest (VSt) en Van -.! Helfteren (Delft). anf- LAS VEGAS Mike Tyson heeft zaterdagavond in Las [Vegas voor 7.000 toeschouwers '.Qók het wereldkampioenschap irgewicht van de Interna- 'flonal Boxing Federation (IBF) 'Öpgeëist. De Amerikaanse SS- r was al titelhouder in hét zwaargewicht van de <4"World Boxing Association •elI S(WBA) en de World Boxing M!fCouncil (WBC). De 21-jarige Tyson behaalde de IBF-titel [dbpr een zege op punten over p'«ijn zeven jaar oudere landge- noot Tony Tucker. De juryle- t den waren eensluidend in hun ptordeel, getuige de cijfers 119- IJU, 118-113 en 116-112. Tyson ft in zijn laatste 31 gevech ten geen nederlaag geleden. Hij verdiende aan zijn zege 2,5 y (ïljoen dollar (ruim 5 miljoen ^gulden). Tucker werd 1,1 mil joen dollar rijker. De Zuidafrikaanse bokser /an Mitchell is wereldkam pioen in het zwaarvederge- jyicht (WBA) gebleven. Hij ai i-versloeg zijn Panamese uitda- r Francisco Fernandez, die het begin agressief tegen- {.stand bood maar laten alle i, tnöeken van de ring te zien !t r "kreeg. De arbiter staakte het gevecht in de veertiende ron- MjLBryai 3. KOPENHAGEN De Deen Kim Andersen heeft de Ronde van Denemarken gewonnen. Hij had vanaf de tweede dag de leiding. Andersens positie kwam niet in gevaar tijdens het weekeinde, waarin de ron de werd afgesloten met twee massasprints. Zaterdag zege vierde de Belg Eric Vande- raerden, gisteren diens landge noot Werner de Vos. Bij het begin van de vijfde etappe deed zich zaterdag een incident voor. De renners gin gen een half uur in staking toen het startsein werd gege ven. Een dag eerder besloot de organisatie de helft van het prijzengeld niet uit te ..keren, omdat er in hun ogen niet hard genoeg was gefietst. Vol gens de renners gebeurde dit niet uit onwil, maar lag de oorzaak bij de regen en de harde wind. Na een half uur werd hen toegezegd, dat ze de prijzen volledig uitbetaald zou den krijgen. Jean-Paul van Poppel moest de Ronde van Denemarken voortijdig verlaten wegens een knieblessure. Die bleek even wel zodanig mee te vallen dat hij gisteren zelfs het criterium" van 's- Heerenhoek kon win nen. In de woonplaats van zijn ploegleider Jan Raas was Van Poppel de snelste in een kop groep van acht. Maarten Ducrot won zaterdag voor achtduizend toeschou wers de profronde van Kame- rik. Na 110 kilometer had de Utrechtse Zeeuw tien secon den voorsprong op een groepje onder aanvoering van Jan Sie- mons. Op het skütsje van Sneek is het hard werken om concurrent Woudsend voor te blijven. FOTO: ANP STAVOREN Jelle Reijenga van het Lemster skütsje won zaterdag de vijfde wedstrijd van het skütsjesilen die bij Stavoren wefd gezeild. Reijen ga startte het mooist van alle veertien schepen en Taeke van der Meulen van het sküts je van W^udsend zag dan ook geen kans meer om hem in te halen. Hij eindigde als tweede, gevolgd door Lodewijk Meeter van Huizum. Tijdens de zeilwedstrijd viel één protest. Lodewijk Meeter hees de protestvlag in het want nadat hij was afgekne pen door het skütsje van Eer- newoude. De protestcommissie gaf Meeter na afloop van de wedstrijd gelijk. Jeen Zwage van het skütsje van Eerne- woude kreeg veertien straf- punten en eindigde daarmee als laatste. Meindert de Groot van de Zuidwest-Hoek, de favoriet van zaterdag, kreeg een bittere pil te slikken. Na een slechte start moest hij het water verla ten. Daarmee eindigde hij op de dertiende plaats. In het al gemeen klassement staat, met nog twee wedstrijden te zeilen, Woudsend nu bovenaan met 19 punten, gevolgd door Leeu warden met 21,9. AMSTERDAM Koffie huisschaak mag door een enkele grootmeester als een belediging worden opgevat, op grootmeester- lijk niveau fascineert het. Gisteren werd het bewijs daarvoor geleverd door Van der Wiel en Timman. De jarige Van der Wiel (28) trakteerde zijn dubbe le clubgenoot bij Volmac Rotterdam en Anderlecht Brussel in de zevende ronde van het schaakfesti val in Amsterdam op een buitengewoon onortho doxe variant van het Schots. Het duel tussen de Nederlan ders paste uitstekend in het explosieve karakter van het toernooiverloop in de kroon groep. De werkelijke strijd ontbrandde zaterdag bij het begin van de „tweede ronde". Na het voorspel in de eerste toernooihelft is Chandler, Timman en Van der Wiel er veel, zo niet alles aan gelegen de eindzege plus de cheque van tien mille op te strijken. Chandler nam gisteren het voortouw. Hij kwam op vijf uit zeven door zaterdag te remise ren met Van der Wiel en gis teren simpel het volle punt te incasseren na een blunder van Tsjernin in tijdnood. Timman en Van der Wiel volgen op een punt plus hun afgebroken partij, waarin Timman de bes te kansen heeft. Van der Wiel had op zijn ver jaardag een reuze aardige ver rassing in petto. Hij gaf zijn geliefkoosde Schots op de achtste zet een radicale wen ding (h4) en bracht direct daarop zijn toren van de ko- nings- naar de damevleugel. Een schokkend stukje huis vlijt, dat door Van der Wiel a tempo werd gespeeld en Tim man even op de stoel deed wippen. De Amsterdammer reageerde geprikkeld. Hij nam met zwart twee pionnen van het bord en stelde na 43 minuten gepeins met zijn vindingrijke manoeu vre Dh4 gevolgd door het ui terst krachtige Dd4 wit voor gigantische problemen. Vluch tige analyses brachten nergens een oplossing voor wit in beeld, maar Van der Wiel vond er één achter het bord, waardoor hij de strijd gaande kon houden. Met zijn 14e zet offerde hij een kwaliteit voor een actieve stukken-opstelling. Gaande weg bleek het de beste oplos sing. Er ontstond een thriller achtig duel, waarin Van der Wiel zich prachtig verdedigde en Timman gedwongen werd materiaal terug te geven om zijn kansen te behouden. BRONS VOOR JEUGDATLEET KROTWAAR HECHTEL Ondanks zijn nieuwe nationale re cord op de 100 meter (10.45 sec.) is Achmed de Kom niet zeker van deel neming aan de wereld kampioenschappen in Rome. De 28-jarige atleet van AAC zal daarvoor 10.40 moeten lopen. Het record is overigens 0.04 seconde onder zijn oude record dat hij op 13 juli van het vorig jaar in zijn woonplaats vestigde. De Kom werd een maand ge leden in Leiden kampioen op de 100 en 200 meter. Het record vormde voor de flinke Nederlandse delegatie in de Nacht van Hechtel het hoogtepunt. De Kom werd op de 200 meter tweede in 21.98 seconden achter de Belgische kampioen Jeroen Fischer die 21 blank liep. Erik de Bruin won het kogelstoten en discus werpen, maar was niet te spre ken over zijn prestaties. De kogel stootte hij naar 18 meter 72, de discus wierp hij 61 me ter 54 ver. Hij herhaalde in Hechtel zijn standpunt dat hij eind augus tus niet naar de wereldtitel strijd in Rome gaat, als er voor die tijd geen sprake is van vormverbetering. De Bruin wil met de discus minimaal rond de 65 meter gooien. Daartoe onderneemt hij nog twee pogingen, tijdens de Grand Prix-wedstrijden in Koblenz en Keulen. Achter De Bruin werd Wim de Wolf van AAC op beide nummers twee de, met 15.85 en 57.24. Verspringer Emiel Mellaard kwam heel dicht in de buurt van zijn nationale record van 8.02 meter. In Hechtel sprong hij 8 meter precies. Daarmee werd hij slechts derde. De Pool Stanislav Jaskulka ver diende zijn startbewijs voor Rome met 8.11 meter. De Westduitser Heiko Reski werd tweede met 8.06 meter. Over winningen waren er nog voor Jeroen van der Meer, die de speer wierp naar 73.96 meter, Ingrid van Lingen (Olym- pia'48) bij het verspringen (5.84) en Debbie Dunant (ADA) bij het kogelstoten (15.99). dia Elissen, Heidi van der Plas, Marjan Freriks en Mo- niek van der Weide tweede plaatsen. Elissen op de 100 me ter in 11.74, Van der Plas op de 800 meter in 2.08.80, Fre riks op de 5 kilometer in 16.28.22 en Van der Weide bij het hoogspringen met 1.75 me ter. EK Jeugd De Oostduitse atlete Ilka Wy- ludda heeft zich tijdens de strijd om de Europese jeugd kampioenschappen voorge steld als een troef voor de Olympische Spelen van 1988. De achttienjarige Wyludda is nog in de groei, maar bezet met haar zaterdag in Birming ham verbeterde mondiale dis cusrecord (70,58 meter) de vierde plaats op de wereld ranglijst van dit jaar. Volgens traditie ging er één medaille naar de dit keer dertien atle ten tellende Nederlandse dele gatie. Luuk Krotwaar greep brons op de 5000 meter. Daar mee maakte de atleet uit Eind hoven zijn derde plaats op de Europese seizoenlijst geheel waar. Op de 5000 meter bij de jon gens was de favoriete Brit Si mon Mugglestone, die dit iaar 13.43,82 liep bijna een hal ve minuut sneller zijn leeftijd genoten niet te achterha len. De Nederlander Krot waar, belaagd door de Brit Dennis en de Spanjaard Cam- pal, verdedigde achter de Ita liaan Giuliani Baccani het brons succesvol in 14.20,44 Twee jaar geleden, in Cottbus, veroverde verspringer Emiel Mellaard de derde plaats. Verder was de inbreng van de Nederlandse afvaardiging be scheiden. De zesde plaats van Monique Steennis op de 400 meter was de hoogste klasse ring. Gezien haar sterke optre^ den in de halve eindstrijd viel de zevende plaats van Michel le Martinot op de stadionronde met horden enigszins tegen. Op de winderige baan in Bir mingham bleven nationale re cords buiten gevaar. Rugwind Voorzichtig Cor Lambregts liep een voor zichtige 5000 meter. Hij finish te als tweede in 13 minuten en 41.78 seconden. Tweede werd ook Hans Koeleman op de steeple/die over de ongebrui kelijke afstand van 2000 meter ging. Koeleman fungeerde als „haas" voor de Belgische kam pioen, die op zoek was naap een nieuw nationaal record, en noteerde de tijd van 5.25.25. Op de 2000 meter werd Mark Boghans van Unitas achter de Belg Vincent Rousseau (4.58.97) tweede in 5.07.85 en Patrick Aris van VLTC derde in 5.08.82. Marco Leenders van Nijmegen werd derde op de 800 meter in 1.47.82. Bij de dames behaalden Clau- De Nigeriaan Chidi Imoh liep tijdens de Afrikaanse Spelen in Nairobi de 100 meter in 9,92 seconden. Dat is één-honderd ste seconde onder het wereld record, dat sinds vier jaar op naam staat van de Amerikaan Calvin Smith. Door de krach tige rugwind van 4,4 meter per seconde zal Imohs prestatie echter niet als wereldrecord worden erkend. Een rugwind van twee meter per seconde is toegestaan. De Australische Kerry Saxby vestigde in Fürth een officieus wereldrecord op de vijf kilo meter snelwandelen. Buiten mededinging legde de 26-jari- ge Saxby de afstand tijdens een landenontmoeting af in 21 minuten en 1 seconde. De Au stralische bleef wandelaarsters uit West-Duitland, Tsjechos- loslowakije, Hongarije en Po len voor. BRIGHTON Er moet een wonder gebeuren willen de Nederlandse teams bij de strijd om de Europees bridgetitels in Brighton nog een rol spelen. De heren leken goed op weg. Via een felle tussensprint wer den 62 punten behaald in drie wedstrijden, waardoor de acht ste plaats werd bereikt, slechts twaalf punten van de derde plaats. Slachtoffers van de Ne derlandse opmars werden Lu- GEESTEREN Het in ternationale concours hip- pique van Geesteren lijkt een goede voedingsbodem voor Nederlands hippisch talent. Vorig jaar meldde Wiljan Laarakkers zich voor het eerst tussen de internationale toppers door zich met Uptodate te plaatsen voor de barrage. Laarakkers is met zijn in middels tot Olympiade- paard verheven viervoeter vatte keus. Gisteren kreeg de dertiende editie van het evenement op het Erve Maathuis een verras sende winnaar in de persoon van de 31-jarige Dion van Groesen uit Mierlo. Van Groe- sen was met Expo Matchline, de Belg Francois Mathy en diens Douglas 3 de enige com binatie die foutloos bleef maar was wel een kleine twee se conden sneller dan de zuider buur. Vier anderen, de Nederlanders Rob Ehrens, Eric van der Vleuten en Wout-Jan van der Schans, alsmede de voormalige Enselse jeugdkampioene van Europa Lesley McNaught wierpen allen een balk uit de lepels. Het zestal bleef over na twee manches in de strijd om de Grote Prijs van Twente, waarvoor favorieten als Hugo Simon, Piet Raymakers, Wil jan Laarakkers en Thomas Fuchs niet schadevrij bleven. Het betekende tevens de voor zichtige terugkeer van Neder land richting Europese top. Hetgeen natuurlijk niet slecht uitkomt met eerst het CHIO van Rotterdam en vervolgens twee weken later het Europees kanpioenschap in Sankt Gal len voor de deur. Daar zal Oranje geen gebruik maken van de diensten van Dion van Groesen, die naar eigen zeg gen al blij was geweest met eén springfout in de normale wedstrijd. Bondscoach Henk Nooren zal Eric van der Vleuten eveneens buiten de basis laten in Sankt Gallen, omdat hij diens Fiorel- la nog te jong acht voor het grote werk. Nooren wenst op Europees topniveau niet het risico te lopen door een combi natie met een grote foutenlast te worden opgezadeld. Dion van Groesen met zijn paard de rjge in Geesteren. Expo Matchline op weg naar FOTO: ANP xemburg (22-8), Turkiie (20-10) en het sterke Polen (20-10). Daarna stuitte Nederland ech ter op de ook langzaam klim mende Fransen. Met rust leid de Frankrijk met 42-13, waar na in een tumultueuze tweede helft de balans in evenwicht werd gehouden (39-38), maar verlies (11-19) niet voorkomen kon worden. Het had evenwel mooier kunnen zijn. Berry Westra, als leider in een groot slem schoppen, kon voor de cruciale klaveren vrouw twee kanten snijden en koos na lang denken verkeerd. Dat kostte veertien punten, terwijl er elf gewonnen hadden kunnen worden. Toen hij vlak daarop verzuimde een kwetsbare manche down te spelen, leek de zaak hopeloos, maar Leuf- kens-Westra sloegen terug. De partij kreeg een dramati sche wending toen Enri Leuf- kens doodziek de strijd tijde lijk moest staken. De geroepen arts kon niets bijzonders con stateren, waarop de wedstrijd na een klein half uur werd hervat. Een op zijn stoel tril lende Leufkens kreeg nog eeh aantal moeilijke contracten te verwerken, maar faalde niet, zodat de wereldkampioenen junioren toch met een pluslijst naar buiten kwamen. Aan de andere tafel hadden Hans Kreijns en Hans Vergoed geen goede middag.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13