(Sowumt Optimisme over toekomst personeel van meelfabriek Regen veroorzaakt grote ravage STAD OMGEVING GEEN EXTRA BUSSEN IN BREESTRAAT WEEK EINDE Slimme EHBO-kit X Lenniscursus in Octoberhal Auto rijdt fiets gracht in Ontwerpen voor Amnesty ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1987 PAGINA 9 De gemeentelijke direc- Sport en Recreatie houdt vanaf september een tenniscursus beginners en gevorderden. De _s wordt door twee ervaren ten- ■rs gegeven in de 3 Octoberhal de Smaragdlaan in Leiden. De irsusduur is acht of tien weken. De iten bedragen respectievelijk 120 150 gulden per persoon. Per baan >len maximaal vier personen tege- Informatie over tijden waarop cursus wordt gegeven, kan 's och- jinds tussen 9 en 10 uur worden ver egen bij Aad van der Luit, tele- jn 071-315601. Bij hem kan men ■h ook opgeven. Tasjesroof op Houtlaan LEIDEN Een be- jaard echtpaar is gisteravond rond kwart over acht op de Houtlaan be roofd van een tas. De man en de vrouw liepen op het trottoir toen twee jongens hen voorbij fietsten. Een van de jongens greep de tas. De tas is later leeg teruggevonden. Het is nog niet be kend wat er is ge stolen. LEIDEN Een automo biliste heeft gistermiddag op de Boommarkt een fiets de gracht in gereden. De fiets stond tegen een paal en de automobiliste raakte hem bij het achteruit rij den. De bestuurster van de auto stapte uit, keek even naar wat ze had aange richt, stapte in en reed weg. Oplettende omstan ders waarschuwden de po litie die de fiets uit het wa ter haalde. Het kenteken van de auto is bij de politie bekend. LEIDEN De stoplichten die het busverkeer regelen in het gedeelte van de Breestraat tus sen het stadhuis en 't Gangetje, zullen in het resterende gedeel te van de proef alleen nog 's middags werken. Uitzondering hierop vormt de donderdag avond, omdat het dan koop avond is. De bedoeling van deze maatregel is, dat het bus- verkeer sneller kan doorstro men zodat de chauffeurs vol doende kunnen rusten. De NZH heeft er nu van afgezien extra bussen in te zetten. De NZH had de gemeente laten weten dat er door de vertra ging die de stoplichten veroor zaakten, extra bussen moesten worden ingezet op twee lijnen. Het weghalen van de betonnen opvulling van een halte bij het stadhuis, vorige week, was een eerste maatregel om de door stroming van de bussen te be vorderen. Met ingang van maandag worden nu ook de stoplichten alleen tussen 12 uur 's middags en zes uur 's avonds in werking gezet. Hierdoor kan het bedienend verkeer makke lijker de winkels bereiken en hoeven de bussen minder te wachten. Op zaterdag gaan de lichten 's ochtends om tien uur aan, op donderdagavond wer ken zij ook. De gemeente heeft met deze maatregel gewacht om de cij fers over de rijtijden van de NZH te kunnen vergelijken met eigen metingen. Volgens wethouder J. Peters gaven die weliswaar „een minder drama tisch beeld", maar bleek ook daaruit dat de bussen duidelijk meer tijd nodig hebben om de Breestraat te doorkruisen dan voor de proef met de stoplich ten. In de laatste week van au gustus worden nog een keer metingen gehouden. „De va kantie is dan achter de rug en de verkeersdrukte weer op het normale peil. Dan pas krijgen we een reëel beeld van de situ atie", aldus Peters. Vooralsnog wordt de proef niet verder bij gesteld. B. Leeuwenburgh van de NZH toonde zich tevreden over het resultaat. „Het herstellen van de bushalte blijkt te helpen, van de maatregel met de lich ten verwachten wij ook een po sitief effect. Extra bussen zet ten wij voorlopig nog niet in". Daarmee is de gemeente met een verlost van het probleem wie voor de kosten zou moeten opdraaien: Leiden zelf of het rijk. De winkeliers hebben nog niet kunnen constateren of de af sluiting van de Breestraat hun omzet in juli gunstig heeft be ïnvloed of met. Zij beschikken wel over hun eigen cijfers, maar kunnen die nog niet ver gelijken met de landelijke. Pas dan weten zij waar zij aan toe zijn. Zij vinden wel dat het ge deelte van de Breestraat tussen het stadhuis en 't Gangetje rus tiger is geworden sinds de vari ant met de stoplichten is ge start. LEIDEN Vakbonden en directie en onderne mingsraad van de Leidse meelfabriek De Sleutels hebben overeenstem ming bereikt over een sociaal plan voor de 79 werknemers van het be drijf. Twintig personeels leden kunnen aan de slag bij andere onderde len van het Meneba-con- cern, waarvan de Leidse meelfabriek een onder deel is. Voor de overige werknemers van de meelfabriek, die volgend jaar dichtgaat, wordt ge zocht naar passend werk. Een kaderlid van de Federa tie Nederlandse Vakvereni gingen (FNV) en iemand van Meneba bemiddelen bij het zoeken naar geschikte banen voor het personeel. „We wil len het werk zo afronden, dat er geen gedwongen ontslagen hoeven te vallen", zegt dis trictsbestuurder J. Duynho- ven van de FNV. „Dit jaar worden in elk geval nog geen ontslagaanvragen ingediend bij het arbeidsbureau". Ook directeur H. Bouterse is opti mistisch: „We hebben een re delijke hoop dat we alle of praktisch alle personeelsle den aan een andere baan kunnen helpen". Begin maart besloot de direc tie van het Meneba-concern de activiteiten stil te leggen in de Leidse fabriek. Vanaf volgend voorjaar wordt geen meel meer verwerkt in Lei den. Het Meneba-concern verkeert al geruime tijd in fi nanciële moeilijkheden. Het concern heeft drie divisies: meelfabricage, bakkerijen, en de sector mengvoeders. De produktie van meel raakte in de verdrukking vanwege concurrentie op de interna tionale graanmarkt. Daarom besloot het concern de maal- capaciteit met dertig procent te verminderen. De beste op lossing was. ook volgens een onderzoeksbureau, de meel fabriek in Leiden te sluiten. FNV'er Duynhoven is tevre den over het sociaal plan: „Het ziet er behoorlijk uit". Vooral over de regeling voor werknemers die ouder zijn dan 55 jaar laat Duynhoven zich positief uit „Deze men sen hebben tot hun 65e een gegarandeerd inkomen. Me neba zorgt ervoor dat zij 100 of 95 procent verdienen van hun laatste netto-inkomen". Ook voor jongere werkne mers zijn eventuele maatre- ""j gelen mogelijk. Voorts zoekt een werkgroep naar geïnteresseerden voor het bedrijfspand aan de Oos- terkerkstraat. Er wordt con- tact gelegd met ondernemers die het gebouw zouden kun- nen gebruiken. Is niemand geïnteresseerd in het gehele pand, dan wordt bekeken of meerdere ondernemers be langstelling hebben voor de len van het gebouw. „Het is belangrijk dat het gebouw behouden blijft voor de Leid se industriële werkgelegen- i heid", vindt Duynhoven. Met bijdragen van Wil lem Buijteweg, Pieter Evelèin en Marcel Ge- lautf Troost (1) We staan in ons recht. Wt zijn onheus bejegend. En duï zullen we ons gelijk krijgen Dat moeten de leden van de Leidse Studentenbond (LSb; hebben gedacht toen ze eer gevecht begonnen tegen hel universitaire weekblad Mare Daarbij speelde op de achter grond een al jarenlang diep gewortelde boosheid over de berichtgeving van het uni versiteitsblad, dat geen oog had voor de standpunten van de LSb en het optreden van progressieve studenten deni grerend of in het geheel niet behandelde. De LSb meende een handvat gevonden te hebben om de redactie van Mare eens stevig onderuit te halen. Het ging om een onderschrift bij een foto in het universiteitsblad over een demonstratie in Den Haag tegen plannen van minister Deetman. Daarin werd geschreven dat de de monstratie een gewelddadig karakter had: „Er gingen ste nen door de ruiten en er werd een deur van het Ka mergebouw ingetrapt". Volgens de mede-organise rende LSb was daar niets van waar. Dus eiste men van hoofdredacteur Quirien van Koolwijk rectificatie. Troost (2) Nu is Van Koolwijk een irri tant optredende figuur. Hij zoekt nimmer naar een com promis, maar staat op zijn strepen. Van een rectificatie kon volgens hem dan ook geen sprake zijn. Hij publi ceerde het verzoek tot rectifi catie als ingezonden brief en schreef een geringschattend naschrift met daarin de op merking, dat de LSb wel bij kans gestoord moest zijn want heel Nederland had 's avonds in het televisiejour naal kunnen zien hoe de de monstratie uit de hand liep. Van Koolwijk had zich daar bij echter schromelijk vergist. Want de NOS had archief velden vertoond en dat was ae hoofdredacteur kennelijk niet opgevallen. De LSb daarentegen wel en ze voel den zich gesterkt in hun eis tot rectificatie. Dus werden twee procedures aangespan nen. Een werd ingesteld bij een beroepscommissie die door de universiteit is inge steld om klachten over Mare te behandelen. Een tweede procedure verliep bij de Raad voor de Journalistiek. In bei de gevallen was de eis het zelfde: rectificatie. Troost (3) De universitaire beroepscom missie kwam tot de uitspraak dat er geen rectificatie be hoefde te worden gepubli ceerd omdat de LSb tijdens de hoorzitting niet had kun nen aantonen, dat het betref fende onderschrift onjuisthe den bevatte. Dat standpunt wordt gedeeld door de Raad voor de Journalistiek, die vaststelt dat de hoofdredac teur terecht niet rectificeer de. Maar wel had Quirien van Koolwijk in Mare moe ten melden, dat hij ten on rechte het NOS-journaal als „bewijs" had aangevoerd. Beide procedures leiden uit eindelijk tot de conclusie dat het wel heel moeilijk moet zijn om gelijk te krijgen. Ook als. het gaat om iets dat er ogenschijnlijk simpel uitziet: het moet immers toch een voudig zijn om vast te stellen of er nu wel of geen ruiten zijn ingegooid. Maar dat blijkt niet zo te zijn. De we tenschap dat Mare had moe ten schrijven dat het NOS- journaal geen recente maar archiefbeelden van een ande re demonstratie vertoonde, kan voor de LSb niet meer dan een schrale troost zijn. Slapen (1) Als alles goed gaat, zal de eerste auto de derde parkeer garage van Leiden over een paar maanden binnenrijden. Na de Digrosgarage aan de Langegracht en de Sanders- garage aan het Levendaal zal over een paar maanden de Marcagarage op het Ir. Dries- senplein een feit zijn. Waar nu nog een met steigers om geven betonnen karkas staat, moet dan een met winkels en kantoren omgeven parkeer- kolos de binnenstad aantrek kelijker maken. Met name de geplande win kels in het complex, dat door de immer actieve project-ont wikkelaar Erica uit Den Haag wordt gebouwd, zitten niet iedereen even lekker. Vooral buurtvereniging Pan- cras-Oost vreest dat Erica wel eens te actief zou kunnen worden. De vereniging is daar zo bang voor dat men deze week bij de Raad van State op bezoek ging om on gewenste ontwikkelingen te gen te houden. De eventuele vestiging van grootgrutter Albert Heijn bevalt Pancras- Oost bij voorbaat al niet. De buurt zou er onleefbaar door worden. En Erica mag nog zo vaak beweren dat Albert Heijn helemaal niet naar het Driessenplein komt, volgens de buurtvereniging moet de bouw van de garage worden stilgelegd, totdat duidelijk is of AH nu wel of niet komt. Een volstrekt irreële eis, meende ook de Raad van State, die al de volgende dag tot de conclusie kwam, dat Erica na de bouwvak rustig verder mag bouwen. Niet alleen Erica maar ook de gemeente Leiden zal daar blij mee zijn. Een half afge bouwde parkeergarage in de binnenstad is nu eenmaal een weinig aanlokkelijk vooruit zicht. De gemeente Leiden zette deze week tijdens een hoorzitting door de Raad van State dan ook breedvoerig uiteen dat er geen enkele angst hoeft te zijn voor een Elotseling overval v et Driessenplein. Slapen (2) Eerst zou er van alles onder zocht moeten worden en als uit dat onderzoek al zou blij ken, dat de vestiging van su permarkt zinvol is, zouden de omwonenden via het insti tuut inspraak alle kans krij gen hun zegje te doen. Vooral dat laatste moet een hele geruststelling voor de buurtvereniging zijn geweest. Een overheid die zich van in spraak iets aantrekt. Dat komt ongeveer net zo vaak voor als wekenlang fraai zo merweer in Nederland. Wie zich nog even de totstandko ming van de Sanderspar- keergarage voor de geest haalt, kan zich misschien voorstellen dat de buurtvere niging minder rustig is gaan slapen dan de gemeente mo gelijk achtte. Want hoe ging dat ook al weer in de tijd dat PvdA-op- pergod Cees Waal in Leiden nog over het verkeer en de parkeergarages ging? Leiden beschikte in die dagen over een dik boekwerk met als ti tel „Structuurplan voor de Binnenstad". In dat plan, dat door de gemeente bij elke passende maar ook minder passende gelegenheid als on- De zomervakantie van 1987 zit er voor de meesten al weer op. Vooral de thuisblij vers zullen zich deze zomer door de lage temperaturen, het gebrek aan zonneschijn en de overvloed aan hemel water herinneren als een van de minder geslaagde. Deze handelaar in tweehands goe deren werd het zo te zien ook allemaal een beetje teveel. Hij hing een bordje dat niets aan de verbeelding overlaat aan zijn winkeltje op de Hooi gracht in Leiden en reisde tol nader order af. FOTO: WIM VAN NOOR! verbiddelijk richtsnoer werd gehanteerd, stond wat wel en wat niet in de binnenstad ge bouwd mocht worden. Eén van de belangrijkste uit gangspunten was dat het winkelcentrum in de binnen stad niet te groot zou mogen worden. De grens werd on der meer getrokken ter hoog te van de Hogewoerd. Zeg maar, tussen de Hooigracht en de Sandersgarage. Win kels in de garage waren vol gens het Structuurplan ten strengste verboden. Wat ge beurde er dus toen bleek dat de garage niet te financieren was zonder er winkels in on der te brengen? Juist ja, het Structuurplan werd moeite loos in de prullenbak gedepo neerd. En in de Sandersgarage streek een supermarkt neer. Interessant (1) Kunst is meer dan een mooi schilderij of een knap beeld houwwerk. Nee, kunst is ook, ja misschien wel vooral, het verhaal over dat schilderij of beeldhouwwerk. Een mooi voorbeeld daarvan zijn de sculpturen waarin niets valt te herkennen, maar die wel degelijk „iets" voorstellen. Het zijn voorwerpen met een diepere betekenis, waar over nagedacht moet worden. Want kunst moet weliswaar ook begrepen kunnen wor den door „het volk" (denk maar aan de wielrenshirts met een Mondriaan-motief), tè simpel moet het allemaal ook weer niet zijn. Dat is niet interessant. Dat moeten ook de gedachten zijn geweest van de Leidse kunstenaar Jan Kleingeld. Hij heeft het nieuwe bewe gende deel van de Wilhelmi- nabrug in de Hoge Rijndijk van een dergelijk kunstzin nig „iets" voorzien. Op de voorkant van het brugdek, de val, schreef hij een tekst. Die is te lezen bij het open en dichtgaan van de brug. Tot zover niets aan de hand, want de woorden die op de val zijn geschreven, laten niets aan duidelijkheid te wensen over: wind-water- lucht-schip-groet-wachter- wij-wachten. Interessant (2) Maar zo simpel ligt het alle maal niet. Natuurlijk niet. Bij een beetje kunstwerk hoort immers een interessant ver haal en Kleingeld wilde niet achterblijven. Het begin van zijn verhaal klonk niet onlo gisch. De tekst moest hande len over de altijd aanwezig elementen die opvallen bij het wachten op voorbijgaan de schepen. Dat zijn inder daad de wind (die wel of niet waait), het water en de lucht, het schip dat de brugwachter groet en, niet onlogisch, de constatering dat er mensen voor de open brug staan te wachten. Die uitleg allèèn vond Klein geld blijkbaar niet interes sant genoeg. Over het „waar om" van de tekst, had hij een verrassende verklaring in petto. Die tekst had hij name lijk niet, zoals de leek in al zijn onschuld moet vermoe den, aangebracht om de wachtenden wat afleiding te bezorgen een brugdek is immers zo interessant niet maar „om te verwijzen naar elementen met een 'oer'-ka- rakter en een 'vluchtig' ka rakter". Dat is kras. Zou er ook maar iemand in de file voor de brug op dat idee komen? Nee. Niet eens omdat de tekst daarvoor te kort in beeld is, maar wel omdat mensen die voor een open brug staan te wachten maar één ding wil len: dat hij zo snel mogelijk weer dicht gaat. Een enorme ravage gisteren op de Churchilllaan, nadat een vrachtwagen en twee personenauto's tegen elkaar waren ge botst. Er moest een takelwagen aan te pas komen om de vracht wagen van Hoogvliet (op de achtergrond), die in het gras was weqqezakt weer op het droge te krijgen. aa FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Een enorme blikschade, die volgens de politie in de tienduizen den guldens loopt, maar geen gewonden. Dat was de balans die gisteren werd opgemaakt, nadat op de Churchilllaan een vrachtwagen tegen een personenauto was aange reden. Door de klap schoot deze auto tegen het voertuig voor hem. Het verkeer was nog geruime tijd gestremd. Een be stuurder van een vracht wagen probeerde een paar minuten later via de berm de ravage te omzeilen, maar hij had zich niet ge realiseerd dat het gras door de regen dusdanig drassig was geworden, dat zijn wagen tot aan zijn as sen wegzakte. Een takel wagen moest eraan te pas komen om het voertuig los te trekken. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor elf op de Chur chilllaan ter hoogte van de Verdistraat. Twee personenau to's stonden te wachten voor het rode verkeerslicht bij de voetgangersoversteekplaats. Een 23-jarige vrachtwagen chauffeur uit Amsterdam wil de remmen om als derde in het rijtje te stoppen. Dat rem men lukte echter niet. Volgens de politie kwam dat door de „enorme regenbui" die even daarvoor was gevallen. „Mede door het gewicht en de massa van de vrachtwagen, kregen de banden geen grip op het wegdek", aldus een politie woordvoerder. De vrachtauto schoof door en klapte op de achterste perso nenauto, die werd bestuurd door een 37-jarige man uit Rotterdam. Achterin zat een jongetje van een jaar oud. Vol gens de politie is het de red ding van de peuter geweest dat hij vast zat in een kinder stoeltje want door de klap werd de gehele kofferbak in gedrukt. De personenauto schoot naar voren en botste te gen de voorste auto aan. Dit voertuig werd bestuurd door een 29-jarige inwoonster van Zoetermeer. De vrachtwagen kwam tot stilstand tegen een paal aan de linkerkant van de weg. Daar stonden twee mensen die vol gens de politie net op tijd kon den wegspringen. De bestuur ders van de personenauto's klaagden over een zere hals. Zij hebben zich onder dokters behandeling gesteld. De vrachtwagenchauffeur en het jongetje kwamen met de schrik vrij. De auto's raakten geheel vernield; de vrachtwa gen liep flinke schade op. Commissaris Patijn opent academisch jaar LEIDEN Mr. S. Patijn, commissaris van de koningin in Zuid- Holland, spreekt maandag 7 september tijdens de opening van het academisch jaar 1987-1988 in de Leidse Pieterskerk. Zijn rede draagt als titel: „Universiteit in de Randstad". Ook mr. K.J Cath, voorzitter van het college van bestuur van de RUL voert het woord over „Wieden in de tuin van Holland". De bijeen komst vindt plaats om 16.00 uur. LEIDEN De Leidse Werkgroep van Amnesty International zoekt naar ontwerpen voor zijn kerstkaarten voor de jaarlijkse 10-december actie. De ontwerpen hoeven niets met Amnesty te maken te hebben. Bovendien wordt de naam van de ontwerper op de kaart gezet. Iedereen kan zijn of haar ontwerp opsturen naar E. Houtsmuller, Scheepmakersteeg 2, 2311 SE Leiden. Voor meer informatie: telefoon 071-144817 of 071-149631. (ADVERTENTIE) Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam: Voort'. ,AdresL i Postcode/plaats: 'Telefoon_ Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daama wordt het abonnementsgeld betaald per. □maand automatisch betalen f 23,04 kwartaal per acceptgiro f 68,93 i Stuur als dank de fotocamera naar Naam: [Adres: (voor controle bezorging i Postcode/plaatse 1 Stuur deze bon in een open envelop postzegel met nodig - naar 1 Leidse Courant, .Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag m 1:3 CcidónQowumt i

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9