Nieuw wapen tegen paspoortvervalsers ieuwe dieren bedreigen natuur Hi TIP 1: HiT|P2: ïkTIP3: dagjes mens In het HANDBOEK PASPOORTEN: De natte landbouw van Yerseke EcidócSotnant IUJ spoor van de ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1987 PAGINA S UTRECHT - De douane arresteert op Schiphol een man die in het bezit is van 27 paspoorten. In de trein op weg naar Italië wordt een Joegoslaaf met 125 valse girokaarten en dito reispapieren aangehou den. Jaarlijks worden 35.000 Nederlandse pas poorten als vermist of ge stolen opgegeven. De handel in reisdocu menten tiert welig. Kort om: het paspoort wordt steeds vaker aangewend voor duistere praktijken. En de autoriteiten, bank- employé's, hotelhouders enzovoorts staan vrijwel machteloos, vooral omdat zij veelal geen mogelijk heden hebben om de echtheid van persoonsbe wijzen te controleren. Natte vingerwerk' is troef. Maar vanaf eind september kunnen zij een hulpmiddel in handen krijgen in de vorm van het Handboek voor Pas poorten, dat voorlopig in twee talen (Nederlands en Engels) verschijnt. Op Schiphol en bij de grens overgangen heeft men al sinds jaar en dag de beschikking over verschillende verificatie systemen en -middelen als do cumenttesters en specimen van bestaande paspoorten. Volgens luitenant Hiemstra, brigadecommandant van de Koninklijke Marechaussee in Zevenaar (dicht bij de drukke grenspost Bergh Autoweg) valt er met de ter beschikking staande middelen goed te wer ken. Maar tegelijk zegt hij ook: „Je hebt nooit te veel informa tie. Want men gaat steeds ge raffineerder te werk en het aantal strafbare feiten waarbij paspoorten in het geding zijn neemt sterk toe". Lt. Hiemstra wijst er verder op dat de ma rechaussee slechts werkt met door het ministerie van justitie Geautoriseerde (hulp)middelen. >verigens waren vertegen woordigers van de overheid zij het deels op persoonlijke ti tel betrokken bij de voorbe reiding van de uitgave en heb ben drs. P. Uiterlinden, hoofd van de Beleidsgroep Reisdocu menten van het ministerie van buitenlandse zaken, en D. Schuurman, hoofd Falsificaten van de Centrale Recherche In formatiedienst/Interpol, zit ting in de redactieraad. Op dit moment is echter nog onduidelijk of en in welke mate Nederlandse overheids instanties het Handboek voor Paspoorten zullen gaan ge bruiken. De Belgische over heid daarentegen heeft al la ten blijken zeer geïnteresseerd te zijn. Juweeltje Luitenant P. Verdonk van de Koninklijke Marechaussee op Schiphol, die veel specifieke kennis voor het boek heeft aangedragen, noemt het Hand boek voor Paspoorten 'een ju weeltje'. Maar zijn' manschap pen zullen er niet mee gaan werken. „Wij hebben andere mogelijkheden. Omdat wij da gelijks met een enorme diver siteit aan paspoorten worden geconfronteerd, moeten we een systeem hebben dat bran dend actueel is. Als er morgen ergens een regering besluit alle paspoorten ongeldig te verklaren, moeten wij dat we ten, want er kan elk moment een onderdaan van dat land op Schiphol landen". De marechaussee op de lucht haven heeft verreweg het bes te en meest actuele bestand van vergelijkingsmateriaal en weet (bijna) alles van verval singen van documenten en stempels. „Wij hebben een uniek systeem'zegt luitenant Verdonk. „Maar andere in stanties die niet-Nederlanders moeten identificeren, kunnen niet over onze gegevens be schikken en kunnen veel baat hebben bij het boek, omdat er nu eenmaal duizenden valse paspoorten in omloop zijn". De eerste (losbladige) editie bevat natuurgetrouwe afbeel- dingen-in-kleur en beschrij vingen van 240 reisdocumen ten uit 102 landen, aan de hand waarvan de gebruik(st)er kan vaststellen over hij of zij te maken heeft met een 'echt paspoort. Inmiddels hebben nog méér landen, waaronder Zuid-Afrika en Irak, hun me dewerking toegezegd. Uitgever D. Kok: „Naar schat ting zijn er op dit moment over de hele wereld zo'n 2000 verschillende reisdocumenten. In principe streven we naar volledigheid, maar of we ooit helemaal compleet worden is de vraag. Ornaat het copyright van de reisdocumenten bij de regeringen ligt, heb je hun me dewerking nodig. Sommige landen hebben nee gezegd, waarschijnlijk omdat ze bang zijn dat er aan de hand van de afbeeldingen vervalsingen kunnen worden vervaardigd. Maar in de praktijk zal daar geen sprake van zijn. Ten eer ste zijn de afbeeldingen niet op ware grootte afgedrukt en ten tweede heeft een vervalser een echt exemplaar nodig om het te kunnen namaken. Ik verwacht dan ook dat sommi ge landen alsnog hun mede-- werking zullen verlenen". Banken, hotels De uitgever richt zich in eerste instantie op de particuliere sector die veel met de identifi catie aan de hand van (reisdo cumenten te maken heeft Daarbij valt met name te den ken aan banken, hotels, post kantoren en luchtvaartmaat schappijen, die steeds meer verantwoordelijkheid moeten dragen voor de echtheid van de reisdocumenten der passa giers en derhalve de controle zullen intensiveren. Het idee voor het boek is af komstig van het DIC (Docu ment Identification Centre) in Voorburg, dat ook verant woordelijk is voor de distribu tie. Uitgever is Kluwerpers BV in Utrecht. HARRY BRINK ..ja Nederlandse dierenrijk is op merkwaardige wijze een be- ehi aantal diersoorten rijker dan een tijd geleden. De it van nieuwe rassen die hier oorspronkelijk nooit leef- i'eeft twee oorzaken: import en grensoverschrijding. Een naar de stand van de Oost-Europese muskusrat, de tische wasbeer-hond, de Amerikaanse nerts en anders- ige 'Veluwse' fauna. ts over het hele land. Langs de Vecht bij Ommen heb je er bij voorbeeld een heleboel. Ze redden zich hier best, want het zijn alles-eters: vruchten, tor ren, kadavers". Schattig 1 ZH I51 ,TEN De recente it van een Ameri- fagjise roodwangschild- in de Loenense Mo- n i eek is een typisch 00 beeld van import. De c d l wordt in Nederland voerd, is verkrijgbaar betere dierenhandel •ordt aangeschaft om eiijtvijvers luister bij te Een exemplaar 'centert uit de import- >ett, een ander exemplaar ^etsnapt uit de tuin, een de ontvangt van zijn hebbende eigenaar de 1 >e,d. Ailurkenner Kees Bos van ?it« Dierenwereld in Holten, ian geenszins vreemd op van h ondst van een Amerikaan se, wdwangschildpad. „Het is qai vakantietijd?", luidt zijn fri|ele wedervraag. „Ontzet- mj veel mensen laten die aa«en los als ze op vakantie Schildpadden vooral. Ik trouwens al gehoord dat I sommige plaatsen cavia's v0 et wild zijn gesignaleerd. ivorden kennelijk ook los- m ten roodwangschildpad kan weliswaar overleven in ons land, maar de soort is niet in staat zich in ons zee-klimaat voort te planten. Daarom is het niet waarschijnlijk dat de schildpad ooit tot de categorie der inheemse diersoorten zal promoveren. Voor de wasbeer, een andere geïmporteerde diersoort, geldt een heel ander verhaal. De wasbeer stamt oorspronkelijk uit Amerika. Ongeveer acht jaar geleden importeerde Duitsland er een flink aantal en bracht ze onder in parken, dierentuinen en andere afge sloten gebieden. Die gebieden waren kennelijk niet zo afge sloten als men dacht, want binnen de kortste keren ont snapte een meute wasberen. Noordwest-Europa bleek hen te bevallen: inmiddels hebben ze zich verspreid over grote delen van Duitsland en zijn ze ook ons land binnengetrok ken. „Er zijn geen officiële schat tingen, maar ik denk dat je in Nederland toch wel van enige honderden wasberen kunt spreken", zegt Kees Bos. De Veluwe is niet hun favoriete terrein; wasberen geven de voorkeur aan waterrijke ge bieden. Bos: „Ze zijn verspreid Gevraagd naar de positieve ef fecten van de komst van de wasbeer, hoeft Bos niet lang na te denken. „Er is er niet één. Ja, 't ligt er natuurlijk aan hoe je 't ziet; veel mensen zeg gen: Wat leuk om zo'n schattig wasbeertje te zien, maar voor onze natuur is 't enkel ellen de". Volgens Bos zijn vooral de bodembroeders, zoals patrijs en korhoen, het haasje als de wasbeer de jachtlaarzen aan trekt. Hoewel er bij zijn weten nog geen wasbeernesten gesig naleerd zijn, is hij er vrij zeker van dat het dier zich hier best in stand kan houden. „In de nabije toekomst zou dat wel eens ernstige gevolgen kunnen hebben als het er te veel wor den". Minstens zo ernstig zullen de gevolgen zijn als de wasbeer hond het gastvrije land aan de Noordzee ontdekt. De kans dat dat gebeurt is vrij groot, vol gens Bos. „Binnen vijfen twintig jaar is die hier", zegt hij. De wasbeer-hond heeft zijn origine in Oost-Rusland en Azië. De schitterende pels nodigde de mens er omstreeks de eeuwwisseling toe uit om het dier ook in Polen uit te zetten. De laatste jaren zijn tot in West-Duitsland wasbeer honden gesignaleerd. De was beer-hond heeft dezelfde kleur als een wasbeer, maar leeft meer in het bos en is ook gro ter. Verwilderd Vreemd genoeg, zijn de dieren die door import of grensover schrijding in ons land opdui ken veelal van het vraatzuch tige type, de schildpad daarge laten. Wasberen, maar ook nertsen en muskusratten be horen tot die groep. De Euro pese nerts die vroeger delen van ons land bevolkte, bestaat niet meer, zo vertelt Kees Bos, maar de laatste jaren heeft zich een plaatsvervanger aan gediend: de Amerikaans nerts. Dit is het dier dat wordt geïm porteerd voor fokkerijen en nerts-farms. Ondanks strenge voorschriften ontsnappen en verwilderen er bij tijd en wijle wel eens een of twee. „Dat i nerts ontsnapt zou hij het prima doen in onze natuurge- foto: sp loopt tegenwoordig ook wel in de honderden, denk ik", aldus Bos. De nerts maakt het de vo gels net zo moeilijk als de was beer. Een typisch voorbeeld van grensoverschrijding is de mus kusrat. Vanuit Tsjechoslowa- kije rukten de ratten jaren ge leden op in noordwestelijke richting. In Nederland is de mukusrat al een gearriveerde diersoort, ook al mag iedereen SKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN (c) Standaard UltgoverlJ/Wavery Productions er de jacht op openen. De mus kusrat heeft een nieuwe be dreiging met zich mee ge bracht, die vooral in ons land serieus moet worden genomen, zegt Bos. De rat is namelijk niet alleen een veelvraat, maar ook een verwoed graver. Bos: „De hele waterloop in ons land loopt gevaar. Die mus kusratten graven als gekken in de dijken en wallen. Dat dier heeft nog nooit zo'n mooi gebied gezien als Nederland, wat dat oetreft". Aap-aehtig Een uitheems diersoort waaro ver de laatste tijd veel herrie is gemaakt niet in de laatste plaats omdat het dier zelf zo veel herrie maakt is de bruikikker. Van oorsprong Noord-Amerikaans, wordt de bruikikker nu zo'n drie vier jaar verhandeld in Nederland, althans zijn larven, want kik kers zijn in Nederland be schermd. „Ze worden niet zo veel meer verkocht, omdat het geluid dat ze produceren nogal eens irritatie opwekt", zegt di- renhandelaar H. W. Klomp. Heel begrijpelijk, als je weet dat een volwassen bruikikker in staat is zo hard te loeien dat zijn stem op achthonderd tot duizend meter afstand hoor baar is. Klomp: „Het is een aap-achtig geluid, maar dan veel rollender". De bruikikker komt tegen woordig ook in het wild voor. Ontsnapte beesten hebben vol gens Klomp een „vrij grote overlevingskans" in Neder land. „Onze biotoop is heel gschikt voor die dieren, 's Winters kruipen ze onder de modder en 's zomers blijven ze altijd bij het water in de buurt". Het is niet bekend of bruikikkers zich kunnen voortplanten in ons klimaat, maar Klomp ziet niet waarom ze dat niet zouden kunnen. „Het moet nog gebeuren, bij mijn weten, want bruikikkers zijn pas na een jaar of drie- vier geslachtsrijp", zegt hij, „maar het zal zeker kunnen". De bruikikker dankt zijn twij felachtige reputatie behalve aan zijn stem ook aan zijn eet lust. Klomp: „Als ze klein zijn eten ze algen en daarna insek- ten, net als onze bruine en groene kikkers. Maar als ze volwassen worden dan zijn ze vijftien tot vijfentwintig centimeter groot gaan ze kleine visjes en vogeltjes ook niet uit de weg". Zelfs muizen gaan in kringen van bruikik kers voor een lekker hapje door. Toch kan de aanwezigheid van deze diersoort in ons land volgens Klomp voorlopig nog geen kwaad. „Zolang je ze in een vijver houdt en goed voert, blijven ze daar ook wel in de buurt. Dan zijn 't heus geen vlees-verscheurende eesten. En als er af en toe een paar ontsnappen, dan kan het denk ik nog niet zoveel kwaad. Maar ja, ik kan niet in de toekomst kijken, 't Zou best kunnen dat ze later wel een bedreiging gaan vormen voor bepaalde inheemse diersoor ten". De wasbeer: al met honder den in Neder land foto: sp Het menselijk ras wordt deze weken weer uitgebreid met een tijdelijke variant. Her en der duikt hij op, altijd nieuwsgierig, maar ook altijd een beetje gehaast. De dagjesmens. In zijn voetspoor trekken ook onze verslaggevers het land in om hun indruk te geven van zomerse gebeurtenissen. Arjen van der Sar aanschouwde het wonder van natte landbouw. Het zit de kwekers van Yer- seke verschrikkelijk dwars. De patatten die ooit alleen in België werden gegeten, wor den nu nergens méér gecon sumeerd dan in Nederland. Maar waarom lukt die in haalmanoeuvre met de mos selen niet? Eten negen mil joen Belgen per jaar dertig miljoen kilo mosselen, wij met ons veertien miljoenen schuiven het nationale mos selbord al weg bij veertien miljoen kilo. De mossel is een puur Nederlands produkt, waarvan tachtig procent de grens over gaat. Het zal vermoedelijk wel nooit helemaal duidelijk wor den wat die Belgen precies met Yerseke hebben. In het weekeinde worden ze door tientallen bussen „gedropt" in het dorp van krap zesdui zend inwoners, om de mos sel-lekkernij met kilo's tege lijk in de meegebrachte em mers en teilen te laten stor ten. Daarentegen is mosselen halen in Yerseke iets waar Ollanders weinig brood, laat staan een bezigheid voor een dagjesmens in zien. Ja, op één dag in het jaar doen ze het met 40.000 mensen tege lijk, op het mosselfeest van Yerseke op 22 augustus. Bel gen weten wel waarom wij dan opeens zo massaal naar het plaatsje op Zuid-Beve land trekken. Op die dag kan iedereen gratis mosselen ko men eten. Toch hebben die Belgen het met hun dagtoerisme naar ons mosselmekka niet zo slecht bekeken, al was het al leen al omdat ze er de lek kernij goedkoper kunnen krijgen dan in de winkel: voor zeven gulden per kilo. In Yerseke kunnen ze met eigen ogen aanschouwen dat er met de mosselen, waar voor gelukkig geen vangst quota's gelden, volstrekt niets meer mis is. De liefhebbers werden in het afgelopen sei zoen opgeschrikt door het nieuws over een giftige alg, die de mosseleter tracteerde op buikkrampen en diarree. De aanvoer vanuit de wad- Het mosselfeest van Yerseke (vorig jaar bezocht door 40.000 mensen) wordt op 22 augustus gehouden. Behalve meedoen aan een braderie en gratis mosselen eten kan iedereen meevaren op een versierde mosselkotter tijdens de vlootschouw. Wie van de hoed en de rand wil weten over de produkten van Yerseke, kan zich bij de WV (01131-1864) opgeven voor een rondleiding langs oesterputten, een mosselbedrijf, de mosselveiling, de haven en het schelpenmuseum. De rondleiding is alleen op woensdag en kost 2,50. In sommige gevallen is er zelfs nog een bezichtiging per boot te regelen van de verwaterplaatsen in de Oosterschelde. Tot 12 september zijn in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg drie uitgebreide exposities te zien over de Verenigde Oostindische Compagnie. Ze zijn samengesteld met veel historisch materiaal in samenwerking met onder meer het Amsterdams Historisch Museum en het Rijksarchief van Zeeland. Open maandag 17.30 tot 22 uur, dinsdag tot vrijdag van 10 tot 22 uur, zaterdag 10 tot 13 uur. Het blijft voor een leek wat vreemd om te zien hoe de kweker nog dezelfde middag de Ooster schelde opvaart om de mosselen die hij eerder In de Waddenzee had gevangen, zonder pardon weer overboord te zetten. foto: arjen van der sar den, waar paradoxaal genoeg bijna 95 procent van alle mosselen vandaan komt, heeft op last van de visserij- autoriteiten zelfs een tijd stil gelegen. De mossel heeft zich inmiddels weer geheel her steld van de algenmalaise en niets lijkt op een gewone doordeweekse dag als deze nog te herinneren aan die nare tijd. Wie bij voorbeeld aan de Ha- vendijk bij een mosselkwe ker binnenstapt en een praat je aanknoopt, hoort vrijwel alleen maar optimistische ge luiden. De ondernemers zijn zelfs de zware stormen van twee jaar geleden alweer te boven, toen jonge mosselban- ken geheel werden wegge vaagd. Nu is de aanvoer ter veiling weer geheel op het oude niveau en omdat de vraag niets te lijden heeft ge had van welke alg dan ©ok, zijn de prijzen voor de kwe kers goed. En dus ziet het dorp, dat vrij wel geheel van mosselen, oesters en kreeften afhanke lijk is, de toekomst weer zon nig in. Graag vertellen de Zeeuwen hoe hun mossel zo lekker wordt en dat het dier voor een gezond bestaan per dag zo'n zestig liter water langs zich moet voelen gaan. En dat het daarom zo belang rijk was dat het water in de Oosterschelde in beweging bleef en deze watermassa per se niet permanent mocht worden afgesloten. Als we als dagjesmens kans zien met kweker Steketee het water op te gaan, wordt al gauw duidelijk waarom deze unieke broodwinning ook wel „natte landbouw" wordt genoemd. Terwijl de kotter door het water ploegt, zien we links en rechts ielige boompjes rechtop in het wa ter staan. Die groeien hier ui teraard niet vanzelf, die zijn op bepaalde plaatsen neerge zet om de percelen (vaak 200 bij 200 meter) af te bakenen. In deze uitgestrekte maar wat kale boomgaard zien we tientallen kwekers hun „land" bewerken. Het is hier letterlijk een kwestie van zaaien en oogsten, wat dat betreft gaat de vergelijking met een „land-landbouwer" wel op. De mosselen die in de Waddenzee volwassen zijn geworden, gaan - na op de veiling in Yerseke aan de hoogste bieder te zijn ver kocht - opnieuw het water in. De kwekers brengen hun lading naar de verwater plaatsen in de Oosterschelde om de mosselen daar door het heldere water hun zand kwijt te raken en nog wat aan te sterken voordat ze naar de consument gaan. Tussen het zaaien en het oog sten zit gemiddeld twee we ken. Zoals de slaprijs onder tuin ders een belangrijk gespreks onderwerp is, zo is de kwali teit van de kweek- en verwa- terpercelen dat onder de mosselkwekers. De dagjes mens hoort met enige verba zing waarom voor het ene perceel jaarlijks ƒ300 pacht aan de staat moet worden be taald en voor de andere wel 3000. Steketee: „Da's de na tuur hè. Er zijn percelen die jaar na jaar de beste, grootste en smakelijkste mosselen op leveren. De ligging, de diepte en de stroming hebben er veel mee te maken". Een kweker die het oog op een „mals" perceeltje van een ander heeft laten vallen, hoeft echter niet te denken dat hij dat stukje „grond" in de volgende driejarige pacht- periode zelf mag bewerken. De werkterreinen op het wa ter gaan sinds de oorlog vrij wel nooit meer over in ande re handen, de pacht wordt meestal zonder veel heisa verlengd. Als we met een VVV-gids de veiling bezoeken waar de prijs wordt gemaakt, blijkt hoeveel verschil er in de aanvoer kan zitten. Aan de hand van een monster van 2,5 kilo mosselen wordt be paald dat de YE 55 vandaag 29.300 kilo aan boord heeft, waarvan gemiddeld 21 pro cent als tarra (alles dat niet mossel is) moet worden gere kend. Ook is voor het veilen bepaald hoe groot de mosse len in het ruim van de YE 55 gemiddeld zijn en wat de ge wichtsverhouding is tussen schelp en visvlees. De handelaar die de lading koopt blijkt op de veiling ƒ73,39 per mosselton (100 kilo) over te hebben. De kweker van de YE 55 kan te vreden zijn. Z'n kostje is voor deze week weer gekocht, zo gaat dat in een mosselplaats als Yerseke. Alleen blijft het voor een leek wat vreemd om te zien hoe de kweker nog dezelfde middag de Oos terschelde opvaart om de mosselen die hij eerder in de Waddenzee had gevangen, zonder pardon weer over boord te zetten, 't Is toch een apart soort landbouw. ARJEN VAN DER SAR

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5