CcidócSotrumt' Tucht en orde Zweep Tijdgeest Wagner Tekenend vraag en aanbod Heilloos riën, de beruchte „nekkramp", een zoge heten B-ziekte, die aan de autoriteiten moet worden gemeld (tweehonderd ge vallen per jaar), en de stukken onschul diger hersenvliesontsteking veroorzaakt door virussen. De laatste vorm komt niet zelden voor (alleen al ten gevolge van het Bof-virus vierhonderd zieken huisopnamen per jaar), maar is. God dank, meestal onschuldig. Dat lijkt veel, maar is het niet. Je zou je zelfs kunnen afvragen waarom hersenvliesontsteking niet veel vaker voorkomt. De hersenen zijn een belegerd bolwerk. In de keel-neusholte, of in een ontstoken middenoor of voorhoofdsholte, dus op de stoep van de hersenen, wemelt het van bacteriën en virussen, marsbereid om als het even kan de hersenen binnen te trekken, nog geen twee centimeter verderop. Toch gebeurt dat uiterst zel den. Weer om twee redenen. Het hersen weefsel heeft een ingebouwde afweer te gen microbeesten. En twee: de hersenen, maar ook het ruggemerg, zijn omgeven door een beschermend vlies: het nu zeer beroemde hersenvlies. Hoe microbeesten er toch in slagen de hersenen binnen te klimmen is nog steeds een duistere zaak. Maar goed, ze zijn binnen. Wat dan? In het ergste geval zijn de binnendrin gers bacteriën, en als dat gebeurt is de binnendringer hoogstwaarschijnlijk de meningokok (meningen is hersenvlies), een microbeest gespecialiseerd in het zaaien van verderf in de hersenen. Bij ongeveer vijftien procent van de mensen huist deze bacterie zonder schade aan te richten in de neus- en keelholte. Men schijnt met het klimmen der jaren weer stand tegen deze bacterie op te bouwen, vandaar dat de klassieke nekkramp vooral voorkomt bij dicht opeengepakte jonge kinderen (crèches in de winter) of jong-volwassenen (dienstplichtige mili tairen). De verschijnselen zijn klassiek. De her senvliezen, merkwaardig genoeg de enige voor pijn gevoelige onderdelen van de hersenen (de hersenen zelf zijn gevoel loos) protesteren. Gevolg: een niet te be- schrijven hoofdpijn. Die pijn wordt he viger als het hersenvlies onder spanning komt te staan. De patiënt zal daarom - heel verstandig - het hoofd kramp achtig naar achteren buigen, vandaar de naam „nekkramp". Bewegen van de be nen kan ook pijn doen omdat je dan aan de vliezen van het ruggemerg, en dus van de hersenen, trekt. Kinderen met nekkramp gaan dus huilen na het verlui eren en bij volwassenen staat de door het bewegen van de benen opgewekte hoofdpijn bekend als het Symptoom van Kernig. De ontsteking veroorzaakt hoge koorts, zenuwen die ogen, oren en ge zichtspieren bedienen kunnen tijdelijk uitvallen en als het echt heel erg tegenzit kunnen de hersenen zelf worden aange tast met als gevolg bewustzijnsstoornis- sen tot coma toe. Hoe erg dit allemaal uitpakt hangt af van de snelheid waar mee de dokter de diagnose stelt. Uit vocht, verkregen via een ruggeprik, is het mogelijk om de boosdoener te kwe ken en aldus te identificeren. Meest ge bruikt geneesmiddel: het wondermiddel penicilline, dat ofwel in de spieren of via een ruggeprik direct op de ontstoken hersenvliezen kan worden gespoten. Meestal loopt het dan toch nog goed af. Dan de hersenvliesontsteking, veroor zaakt door een veertigtal virussen. Daar zijn (dit is een twee-verhaal) weer twee berichten over te melden. Het slechte bericht is dat het virus-meningitis veel vaker voorkomt dan hersenvliesontste king door bacteriën en dat er geen kruid tegen gewassen is. De behandeling be staat dus uit pappen, poederen en nat houden. Het goede bericht is dat een vi rus-meningitis in de overgrote meerder heid van de gevallen vanzelf overgaat en stukken milder verloopt. Men heeft wat koorts en niet al te erge hoofdpijn, van nekkramp is nauwelijks sprake, de her- senzenuwen worden zelden aangedaan en het bewustzijn blijft meestal nelder. Na tien tot hooguit veertien dagen is het leed geleden. Het ziet er naar uit dat prins Willem-Alexander hooguit een lin tje of drie hoeft door te knippen. ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1987 i U vraagt, wij onderwijzen Aan het begin van het nieuwe studieseizoen blijkt het particu lier onderwijs te floreren als nooit tevoren. Omdat men bij het reguliere onderwijs aan de heidenen overgeleverd is? Een fa bel, oordeelt onderwijsdeskundige dr. Jan Ax. Hij verklaart het verschijnsel uit de tijdgeest en spreekt van een heilloze weg. De stortvloed aan op het bedrijfsleven gerichte cursussen echter vindt hij prima. „Mits we er niet de vloer mee leggen voor mensen die als halve analfabeten door het leven gaan". AMSTERDAM - De jongste rank aan de tierige wijnstok van het particulier onderwijs is tevens de duurste. Slechts wie honderdduizend gulden voor zes maanden vermag neer te tellen, kan zich vanaf heden in Helmond laten scholen tot kennis-ingenieur ofwel specialist op het gebied van de kunstmatige intelli gentie. Te hoog gegrepen? Dan zijn er privé-cursussen in de aanbieding voor consumptieijsbereider, uitvaartverzor ging, gediplomeerd hoefsmid, portretfo tografie, opticien, rietdekker, voor wat al niet? De kosten lopen zo'n beetje uiteen van 618 gulden (beginnerscursus micro computer en basic bij de Leidse Onder wijsinstellingen) tot 4990 gulden (oplei ding medewerker binnenlands toerisme aan het Toeristisch College TID te Hen gelo). Vendex, de wijd en zijd om zich heen graaiende octopus van Anton Drees- mann, gaat zich dit najaar op de markt storten. „Alles moet kunnen, zolang er op de arbeidsmarkt behoefte aan is", al dus directeur Noorlander van de expres voor dit doel in het leven geroepen Ve- dior Holding BV, hoofdzetel Almere. „Geen opleiding tot fysiotherapeut of welzijnswerker dus, daar zijn er al ge noeg van. Maar wil een metaalbedrijf ge schoolde lassers? Vedior zal ervoor zor gen. Dan huren of kopen we eenvoudig de kennis die voor zo'n opleiding nodig is". Een markt die zindert van activiteit. En hier gaat het alleen nog maar over cur sussen die knipogen naar het bedrijfs leven. U vraagt, wij onderwijzen. Daar naast echter rukken de instellingen op die in ruil voor het nodige schoolgeld hun klanten klaarstomen op de niveaus van havo, mavo en vwo. De bekendste zijn de Luzac Colleges, Interschool Hol land en natuurlijk de 35 internaten die er resteren van de meer dan honderd in de eerste helft van de eeuw. Diploma-fa- brieken worden ze wel genoemd. Uit de folder van Jongensinternaat Holterhoek in Den Dolden „Wij zijn niet bedoeld om kinderen van welgestelde ouders een fijn leventje te bezorgen. U stuurt uw zoon naar ons om iets te bereiken. Wij willen van de ons toevertrouwde jongens kerels maken en hen voorbereiden op een maatschappij die steeds hogere eisen stelt". Het blijkt te werken. Zo wijst een onderzoek uit dat van alle internaats leerlingen die vorig jaar vwo-examen de den, 98 procent slaagde tegen een lande lijk resultaat van 8o procent. De havo examens gaven een nog groter verschil te zien: 98 procent internaatsleerlingen ge slaagd tegen nog geen 80 procent lande lijk. Vraagt men de ouders waarom ze hun kinderen tegen bedragen die kunnen op lopen tot ver boven de 20.000 gulden per jaar, dit soort particulier onderwijs laten volgen, dan antwoordt 85 procent: vanwege de goede studieresultaten. Dit gegeven lijkt aan te sluiten bij de gang bare mening dat het bij het reguliere on derwijs tegenwoordig de dood in de pot is. Te veel vrijheid blijheid, luidt de klacht. Te veel nadruk op zelfontplooi ing, mondigheid, maatschappelijke vor ming ten koste van het aanleren van de vaardigheden waar het in het leven op aan komt. Door de maniakale zorg om alle kinderen toch vooral gelijke kansen te geven, is er van een natuurlijke onder wijsontwikkeling geen sprake geweest en heeft het reguliere onderwijs in Neder land een grote achterstand opgelopen. De school werd een speelweide, een crè che, een opvangplaats voor half-volwas- senen, meer gericht op lol trappen dan op het bijbrengen van zelfs maar de meest basale kennis. Zo'n grossier in vrijbrieven moest wel leerlingen en lera ren gelijkelijk de vernieling inhelpen. Vandaar de opkomst van het particulier onderwijs waar orde, tucht, prestatie de verlossende wachtwoorden zijn. Dr. Jan Ax, verbonden aan de vakgroep onderwijskunde van de Universiteit van Amsterdam, moet meesmuilen bij het aanhoren van deze schets. „Karikatu raal", oordeelt hij. Met nauw verholen leedvermaak in de stem: „Heel merk waardig is dat, die roep om privé-scho- len. Nog niet zo lang geleden stuurde de Nederlandse elite zijn kinderen naar pri- vé-scholen omdat het reguliere onder wijs te star was, te zeer geperst in een keurslijf. Montessori, Jena, daar moes ten hun kinderen heen. Heeft koningin Juliana indertijd haar kinderen niet op die vrije school van Kees Boeke gedaan? En wat zie je? De veelgeprezen vrijheid is nog niet doorgedrongen tot het regu liere onderwijs of nu moeten kinderen weer naar pnvé-scholen waar de zweep erover gaat. Het is ook nooit goed. Heel ironisch eigenlijk. Algemeen gesproken durf ik de stelling aan: er bestaat geen enkele reden om kinderen naar een par ticuliere school te sturen vanwege het feit dat het reguliere onderwijs niet meer deugt. Ik zal niet zeggen dat ons onder wijssysteem goed functioneert, dat het af is. Maar ik zeg ook niet dat je er aan de heidenen overgeleverd bent en dat het dus allemaal maar privé moet. Toevallig heb ik net onderzoek gedaan naar de vraag hoe leraren bij het reguliere mid delbaar onderwijs hun lessen plannen, hun pakket samenstellen. En hoewel er verschillen zijn, gaat het helemaal niet zo van: we doen maar wat, we richten ons op wat de leerlingen prettig vinden. De leraren oefenen hun vak wel degelijk uit op de oude, beproefde manier. De gedachte dat kinderen op een reguliere school overgeleverd zijn aan vrijheidsi dealisten, berust op een fabel". Meer in overeenstemming met de wer kelijkheid acht dr. Jan Ax de stelling dat de toenemende populariteit van het par ticulier onderwijs te maken heeft met de tijdgeest. „Ik bedoel dit. Een tijdje terug was alles wat de overheid deed, welge daan en werd er argwanend tegen het bedrijfsleven aangekeken. Nu is het pre cies andersom. Rond het overheidsbe leid hangt een beetje een geur van ver sterf en de frisse wind komt uit de hoek van het private ondernemerschap. Daar zit de vitaliteit. In zo'n klimaat kan al gauw de vraag rijzen: waarom ook niet het onderwijs privaat? Terug naar het hoogst nodige. Geen gezeur. De yuppie mentaliteit. Anderzijds maakt de over heid het er misschien ook wel naar. Als je toch ziet hoe het reguliere onderwijs op het ogenblik wordt uitgekleed, hoe er vanwege de bezuinigingen gehannest moet worden met het invullen van uren, het opstellen van roosters. Wanneer je daar het particulier onderwijs tegenover zet dat een flink schoolgeld vraagt, maar bijgevolg de beste leraren weg kan ko pen, de klassen klein kan houden, de modernste leermiddelen aan kan schaf fen, een ideale onderwijssituatie kan scheppen, dan valt er begrip op te bren gen voor de vader die zegt: Üc heb de centen, dus waarom niet?". Het particulier onderwijs echter heeft nog een andere wind in de zeilen dan die welke door het klapwieken van de tijd geest wordt opgewekt. Het is een bries, enkele jaren geleden door de fameuze commissie-Wagner aangeblazen. De noodklok zette hij aan het kleppen. „Er is geen keus. De overheid alléén kan haar grondwettelijke verplichting voor het gehele onderwijs niet meer waarma ken, financieel niet en ook niet voor wat de inhoudelijke kant betreft. Ons onder wijs wordt onbetaalbaar en onhandel baar als het zich niet duidelijker gaat richten 'op de behoeften en eisen van de samenleving, als het rendementscriteri um niet strakker wordt gehanteerd. Be ter dan ondeskundige ambtenaren en po litici, beter dan zwevende, wereldvreem de pedagogen, kunnen praktijkmensen de nieuwe behoeften en eisen formule ren". Tegen zo'n achtergrond bezien wordt de lof bègrijpelijk die onderwijs minister Deetman heeft toegezwaaid aan het initiatief van Vendex om zich op de markt van het particulier onderwijs te werpen. De commerciële cursussen spa- Ondertussen zitten de kandidaten met de vraag hoe door de bomen het bos nog te zien. En scharrelen er geen beunhazen rond in het bos? Over de mogelijkheden van particuliere opleidingen blijkt bij ouders en jongeren veel onduidelijkheid te bestaan, terwijl schooldekanen er vaak niet eens van op de hoogte zijn. Tekenend is dat er door middelbare scholen nog geen vijftig exemplaren zijn afgenomen van bijvoorbeeld de gids Par ticuliere Dagopleidingen, uitgegeven door het CEDEO. Voluit heet deze te Den Haag gevestigde stichting „Centrum voor Documentatie en Voorlichting over Bedrijfsexterne Opleidingen". Het werd in 1980 op initiatief van een aantal grote Nederlandse bedrijven opgericht tenein de het veelkoppige particuliere onder wijs in kaart te brengen. Men wilde niet alleen graag weten wat er aan cursussen en opleidingen te koop was, maar wen- ren overheidsgeld uit, leiden tot snelle resultaten en garanderen de leerlingen zelfs al een baan. Wat is er mooier? ste ook inzicht in de kwaliteit ervan te krijgen. Aan het begin van dit nieuwe studieseizoen heeft de stichting zeven honderd instituten met ongeveer tien duizend opleidingen geregistreerd, varië rend van een cursus informatica van een jaar tot een cursus Spaans in twee dagen. En de beunhazen? Want Nederland kent vrijheid van onderwijs. Het staat ieder een vrij welk instituut dan ook te begin nen. Wie scheidt het kaf van het koren? Daarin voorziet de wet op de erkenning van het schriftelijk onderwijs, vorig jaar uitgebreid met een regeling die ook het mondeling buitenschools onderwijs om vat. Doel: de bescherming van de consu ment en de bewaking van de kwaliteit. Particuliere instellingen kunnen het pre dikaat „erkend" verwerven als ze vol doen aan eisen betreffende inhoud en prijs, werving, examens, bevoegdheid van de docenten, deugdelijkheid van de studieleiding, betrouwbaarheid van de gegeven voorlichting en nog het een en ander. Een inspecteur controleert en als hij het noodzakelijk acht, zullen deskun digen een twijfelachtige opleiding door lichten. De erkenning van dag- en deel- Dr. Jan Ax: „Privé-scholen, een heilloze weg". Orde en tucht, inclusief het in de hoek staan, is wat veel ou ders weer wil len voor hun schoolgaande kinderen. FOTO: PERS UNIE tijdopleidingen die door particuliere in stellingen worden verzorgd, brengt met zich mee dat de studenten kunnen profi teren van de normale studiefinancie ringsregeling. Het ziet er allemaal prima uit. Toch wil dr. Jan Ax, nooit overtuigd als de weten schapper in hem nu eenmaal is, enkele kanttekeningen kwijt. Het perspectief van gespecialiseerde vakopleidingen, op maat gesneden naar gelang de actuele behoefte in de verschillende bedrijfssec toren, wenkt ook hem wel. Een flexibel cursuspakket waarbij het scholingsaan bod nauw wordt afgestemd op de vraag zodat passend werk nagenoeg verzekerd is, welke onderwijskundige zou daar op tegen zijn? Echter: „Ik vind dat de ont wikkeling en opleiding van mensen niet helemaal gedicteerd mag worden door degenen die belang hebben bij wat het onderwijs aflevert. Er moet een garantie zijn dat ook maatschappelijke aspecten aan bod blijven komen; of dat gebeurt wanneer je de opleidingen helemaal vrij laat, is namelijk de vraag. Neem een hoog gekwalificeerd beroep als dat van informatica-deskundige. Het is een vak waaraan ook allerlei ethische kanten zit ten. Die mogen in een opleiding niet on derbelicht blijven. Maar of zo'n particu lier instituut er tijd en geld voor over heeft? Verpleegster. Dat is meer dan een patiënt aan een infuus kunnen leggen. Verplegend personeel moet ook hebben leren nadenken over een vraagstuk als euthanasie. Algemeen gesteld: de bagage die een mens m zijn werkend leven no dig heeft, omvat meer dan louter de vaardigheden waar de werkplek om vraagt, want elke werksituatie heeft een maatschappelijk verlengstuk. Een metse laar moet niet alleen een muur kunnen metselen, hij dient ook inzicht te hebben in zaken als arbeidsverhoudingen en ar beidsorganisatie. Hoe richt ik het werk doelmatiger in? Hoe beleef ik er vreugde aan? Leven is meer dan je beroep alleen. Het grijpt allemaal tandsgewijs in elkaar. Daarom moeten we oppassen voor ver schraling van het onderwijs. We moeten er niet de vloer voor gaan leggen dat mensen straks als halve analfabeten door het leven gaan". En de privé-scholen? De middelbare klaarstomerijen? Die noemt dr. Jan Ax een heilloze weg. „Je kunt het vergelij ken met particuliere postbedrijven. De gemakkelijke post bezorgen, lekker dicht bij elkaar in een stad, en de reguliere PTT maar laten sjouwen naar al die af gelegen boerderijen. De algemene ont wikkeling van het volk is er niet bij ge baat en de kosten van het onderwijssys teem worden er niet lager door, want de reguliere scholen blijven uiteraard ge woon bestaan. Je krijgt er alleen een uit elkaar trekken van het hele scala aan on derwijsmogelijkheden mee. Een opdeling van de maatschappij in stukjes en brok jes. Ik vind niet dat we daar naar toe moeten. Een samenleving dient toch in staat te zijn goed onderwijs voor alle kinderen te garanderen? Goed onderwijs is toch een basisrecht en niet iets wat je even gaat kopen op de markt?". Particuliere diploma-fabrieken zijn in strijd met de pluriforme samenleving waarnaar Nederland heet te streven, waarschuwt dr. Jan Ax in het heetst van zijn betoog. Ze zullen een nieuwe elite doen opstaan, meer gelanceerd door af komst en draagkracht dan door begaafd heid en karakter, zonder voeling met an dere maatschappelijke geledingen. Jawel, maar als alom de klacht wordt gehoord dat kinderen met een diploma middelba re school op zak niet eens een behoorlij ke brief kunnen schrijven? Waar moeten ouders heen die voor hun dochter of zoon verlangen dat ze zich, liefst in ver schillende talen, redelijk foutloos leren uitdrukken? „Het is onzin te denken dat je gedwongen bent op een particuliere school terug te vallen omdat bij het re guliere onderwijs een deplorabele toe stand zou heersen", herhaalt Ax. „Bin nen elke regio in Nederland zijn alle vormen van onderwijs voorhanden die aan de verwachtingen van ouders tege moet kunnen komen. Wat moeten ou ders dus doen wanneer ze de eis stellen: ik wil dat mijn kind straks een fatsoen lijke zin op papier kan zetten? Ze moe ten naar een school gaan en informeren: wordt er bij u aandacht besteed aan spel en taalactiviteiten? Nee? Dan kijk ik een deurtje verder. Ze moeten inlichtingen inwinnen over het geboden produkt, net als ze in de winke! doen. Een kind naar school sturen, dat is toch niet een kind naar een gebouw sturen? En de tijd werkt in hun voordeel, want er is al een strijd om de leerling op gang gekomen. Zie de advertenties, de wervingsavon den, de open dagen. Ga erop afT Vraag ze het hemd van het lijf. Kies. Boven dien wordt het straks- allemaal nog beter, want er zijn binnen het kader van de de regulering plannen in de maak om de scholen vrijer te laten omspringen met het overheidsgeld dat ze krijgen. Dan kunnen ze pas echt onderling gaan con curreren en het beste concurrentiemid del in het onderwijs, dat is de kwaliteit". PIET SNOEREN Als het staatshoofd ziek is, dan is het land ook een beetje ziek. Hoe machtiger het staatshoofd, hoe zieker het land. De afgelopen jaren hebben Kremlin-wat chers intens meegeleefd met de „ver koudheid" van Andropov, het emfyseem van Tsjernenko, de vlek van Gorbatsjov (onschuldig) en aan de andere kant van de oceaan zijn neus en darm van Reagan een voortdurende bron van zorg. Toen bekend werd dat koningin Beatrix een hersenvliesontsteking heeft, sloeg men in Den Haag onmiddellijk artikel 37 van de Grondwet op en las dat als het staats hoofd haar/zijn werkzaamheden niet kan doen, zij/hij vervangen moet wor den door de troonopvolger. Wat daar precies mee wordt bedoeld kan de parle mentaire redactie beter uitleggen, maar zoveel is zeken de ziekte van net staats hoofd is staatszaak. Hoe erg is hersenvliesontsteking? Twee antwoorden: tamelijk erg, en tamelijk onschuldig. Er zijn namelijk grofweg twee vormen van deze ziekte: hersen vliesontsteking veroorzaakt door bacte

Leidse Courant | 1987 | | pagina 20