rma ié Akkoord vredesplan voor Midden- Amerika Puzzel Mekka Hoofdredacteur van Cape Times ontslagen Cursussen '87 finish uitgeversstrijd pas over een week Nederlandse wetgeving grondwater deugt niet fi Burgemeester Haarlemmermeer woont na jaar in eigen gemeente oningin )g enkele ïgen in kenhuis Amerikaan aangehouden met vervalste strippenkaarten tap van 1 verleden HET WEER Af en toe zon en enkele buien. In de middag rond 17 graden. Zuidwestenwind, matig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. Morgen zon op: 6.12; onder: 21.17 uur. Schev. hoogw.: 3.28 en 16.07 uur. Laag: 11.36 en 23.55 uur. Zaterdag 15 augustus bij deze krant de special DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Miljoenen islamieten op bedevaart in Mekka. Na demonstra ties door Iraanse Mekka-gangers breken er rellen uit. Vrou wen, kinderen en oude mannen worden onder de voet gelopen tijdens de paniek die daardoor uitbreekt. Ruim vierhonderd van hen verliezen het leven. Een bloedbad in het „heilige der heiligen" van het islamitische geloof. Hoe heeft het zover kun nen komen? Reportages over Mekka en de eeuwenoude vete tussen rivaliserende islamitische stromingen op de voorpagina van Finale. VERDER IN FINALE: Eindelijk een eigen mu seum voor unieke Britse schilder Turner. De griezelige avonturen die een mens kan mee maken als hij elke och tend in alle vroegte over het strand wandelt. Particulier onderwijs in opmars: U vraagt, wij onderwijzen. Moet Koos Dobbelsteen zijn pilsje laten staan? In Amerika heersen weer hysterische toestanden rond de tien jaar geleden overleden Elvis Presley. Een Ne derlandse fan daarover: „Voor een rock 'n roller brand je toch geen kaarsjes?". Interview met succesvolle tennisser Tom Nijssen. VANDAAG BIJ DEZE KRANT INKLEUF GUATEMALA-STAD- WASHINGTON De vijf staatshoofden van midden-Amerika heb ben op hun topconferen tie in Guatemala in gro- te trekken overeenstem- 3 ming bereikt over een I vredesplan. Het ak koord, dat 's avonds laat ondertekend werd, voorziet in onderhande lingen in Nicaragua en El Salvador over een staakt-het-vuren binnen negentig dagen en een algemene amnestie. Alle landen in de regio belo ven vrije verkiezingen uit te schrijven na afloop van de huidige zittings periode van hun parle ment. Aan de vooravond van de top kwam president Reagan met een eigen vredesvoor stel, dat alleen was toegepitst op Nicaragua. Daarin stelde Reagan, met steun van het Congres, voor de hulp aan de Contra's op te schorten als een wapenstilstand bin nen twee maanden bereikt zou worden en algemene verkiezingen worden uitge schreven. De deelnemers aan de top waren enigszins overrompeld door het Ame rikaanse initiatief, maar be sloten vervolgens toch uit sluitend te praten over het plan dat president Arias van Costa Rica had opgesteld. Nicaragua zou overigens wel ingestemd hebben met een discussie over democratische hervormingen. Voorzitter Jim Wright van het Ameri kaanse Huis van Afgevaar digden noemde dat een „zeer bemoedigende vooruit gang, die te mede danken is aan het Amerikaanse vre desvoorstel". Tot dusver stond Managua altijd op het standpunt dat zijn binnen landse aangelegenheid geen onderwerp voor een interna tionale discussie waren. Afgesproken is dat de minis ters van buitenlandse zaken van Costa Rica, Guatemala, Honduras, Nicaragua en Guatemala over 15 dagen bijeen zullen komen voor nadere afspraken over de uitvoering van de overeen komst. Omdat bij de bespre kingen in Guatemala-stad geen vertegenwoordigers van guerrillabewegingen be trokken waren is nog ondui delijk hoe het staakt-het-vu ren tot stand moet worden gebracht. Wel werd afge sproken dat alle hulp aan guerillabewegingen in buur landen wordt stopgezet. '09 01 lonprins j llem 174pxander ;t op de 'Tjop waar- or het 3et( elschip van helling luift. Me- iw P. Ve- f, commis- is van de thony Ve- r Groep d daarvoor schip al —♦doopt, chts staat H.A. er, direc- van de sel-Vliet- nbinatie. FOTO: ANP ^STERDAM De ef- ctenbeurs verkeert nog eeds in het ongewisse ^er de juiste telling van aantal aangemelde 'hdelen Kluwer bij Wol- rs en Elsevier. Eind vol- :nde week zal hierover lidelijkheid komen als e eindtellingen worden rricht. P|gende week donderdag en 'jdag worden de kassa's op- ïmaakt en zal de nieuwe ei- naar van Kluwer (Wolters Samsom of Elsevier) definitief naar voren treden. Dit zegt de heer P. Kerdel, directievoor zitter van de effectenbank Kempen en Co, in een reactie op de buitensporige prijzen die de afgelopen dagen op de beurs voor de aandelen Klu wer zijn betaald. Tot dan is het nog steeds mo gelijk dat Elsevier en Wolters beide op 50 procent komen of dat de rollen nog worden om gedraaid, al noemde een woordvoerder van de beurs dit laatste uiterst onwaarschijn lijk. Kerdel zegt nog nooit iets der gelijks te hebben meegemaakt en spreekt van een „uitzonder lijk uitzonderlijke" zaak. Hij spreekt van de mogelijkheid dat sommige mensen wellicht aandelen hebben aangemeld die nog niet zijn geleverd. Hoewel hij uitgaat van winst voor Wolters Samsom houdt hij nog een kleine slag om de arm voor de uiteindelijke af loop. Een woordvoerder van Mees en Hope, de bank die de aan melding van Kluwer-aandelen voor Wolters Samsom ver zorgt, heeft gisteren nog eens herhaald dat er geen vuiltje aan de lucht is wat betreft de overwinning van Wolters. „Er zijn voldoende aandelen aan gemeld waardoor de meerder heid is verzekerd". Overigens is de fabelachtige prijs van ƒ3100 die donderdaf voor een aandeeltje Kluwer werd betaald, gisteren geslon ken tot 1000. Deze prijs ligt nog altijd ruim tweemaal bo ven het bedrag dat Wolters Samsom heeft geboden. Het is niet zeker of Elsevier gisteren weer heeft gekocht. Pagina 6: Kluwer-werkne- mers aangedaan door fusie gevecht HAARLEMMERMEER Burgemeester A van Duist van Haarlemmermeer heeft zich na ruim een jaar in zijn eigen ge meente gevestigd. De eerste burger woont sinds begin, deze maand samen met zijn vrouw in Hoofddorp, dat tot de gemeente Haarlemmermeer behoort. Van Duist werd mei vorig jaar benoemd tot burgemeester van Haarlemmermeer. Sindsdien logeerde hij in een plaatselijk ho tel, omdat hij er niet in slaagde zijn huis in het Friese Tietjerk- steradeel, zijn vorige gemeente, te verkopen. Het verblijf in het hotel leidde tot ergernis in de Haarlemmermeerse politiek en daar buiten. Van Duist vond echter dat hem niets te verwijten viel. Hij maakte slechts gebruik van een wettelijke regeling die burge meesters de gelegenheid geeft om binnen twee jaar geschikte woonruimte te zoeken. De zoektocht van burgemeester Van Duist heeft de gemeente Haarlemmermeer ongeveer driedui zend gulden per maand gekost. Apen op rots Gibraltar ziek GIBRALTAR Een die- renarts van het Britse leger is naar Gibraltar afgereisd om zeven apen te onderzoe ken die aan een vooralsnog onbekende ziekte lijden. On der de magot-apen, die de rots van Gibraltar bevolken, zijn reeds twee exemplaren aan deze mysterieuze ziekte bezweken. De legende wil dat als de magotten de rots verlaten de Britten, die Gi braltar al sinds 1713 in bezit hebben, de controle over deze stip aan de zuidkust van Spanje zullen verliezen. „Onkwetsbare" opstandelingen Oeganda gedood KAMPALA Ruim twee honderd Oegandese rebel len, die meenden door tove naars onkwetsbaar te zijn gemaakt, zijn tijdens zware gevechten met regerings troepen om het leven geko men. Volgens het Oegandese ministerie van defensie vie len ongeveer 700 opstande lingen het vliegveld van de provinciehoofdstad Soroti aan. De rebellen hadden hun lichamen ingesmeerd met een „tovermiddel" dat hen tegen kogels zou be schermen. JOHANNESBURG druk 's uitgeoefend om Heard Hoofdredacteur Anthony Heard van de Cape Times, gen de apartheid in Zuid-Afri- de krant die bekend staat ka en de noodmaatregel die de als Zuid-Afrika's meest li- pers ernstig aan banden heeft berale dagblad, is ontsla- gelegd. In 1985 baarde Heard gen. Dat is gisteravond no8 °Pzi<?\ d« P""**» iii j j van een interview met ANC- bekend gemaakt door de lelder 01iver Xambo uitgever Times Media. Als Vanwege zijn inzet voor de correspondent leverde persvrijheid in Zuid-Afrika Heard het afgelopen jaar werd Heard door de interna- met enige regelmaat re- tonale vereniging van uitge- ITT f Z,Uid-Afrika -Gouden ^n^van dTv£ voor onze krant. heid". Vorig jaar was Heard de gastspreker op de jaarvergade- Het ontslag van Heard heeft in ring van de Nederlandse Dag- journalistieke kringen in Zuid- bladpers, de vereniging van Afrika en daarbuiten tot grote Nederlandse dagbladdirecteu- verontwaardiging geleid. Vol- ren. gens de uitgever is het na 16 jaar hoofdredacteurschap „tijd Pagina 4: In het kantoor van voor een verandering", maar Botha knallen de champag- vermoed wordt dat politieke nekurken EG-COMMISSIE: BRUSSEL De Europese commissie gaat actie onder nemen tegen enkele EG-lidstaten, waaronder Neder land, die hun wetgeving niet in overeenstemming heb ben gebracht met Europese richtlijnen inzake de kwa liteit van het water. Nederland heeft, evenals Griekenland, de EG-commissie nog niets laten weten over de Nederlandse wetgeving inzake grond water. Een Europese richtlijn die al in 1980 werd aangenomen en die twee jaar later van kracht werd, schrijft maatregelen voor om deze belangrijkste bron van drinkwater te beschermen tegen directe of indirecte vervuiling, zoals bijvoorbeeld met pes ticiden en zware metalen. De Europese commissaris voor milieuzaken Clinton Davis gaat nu bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg een procedu re aanspannen tegen Nederland en West-Duitsland, Ierland en Griekenland. Het hof in Luxemburg heeft België al schuldig be vonden aan inbreuken op de richtlijn die de bescherming van het grondwater regelt. Milieucommissaris Clinton Davis heeft verklaard „dat het een schande is dat lidstaten zich niet houden aan wetten die zij zelf onderschrijven. De kwaliteit van het water is een zaak van groot publiek belang". Niet alleen voor grondwater, maar ook voor de kwaliteit van water voor menselijke consumptie bestaat een Europese richt lijn. Ook die had al in 1982 in de nationale wetgevingen van de lidstaten opgenomen moeten zijn. Inzake het niet naleven van deze wet gaat de EG-commissie actie ondernemen tegen Groot- Brittannië, België, West-Duitsland, Frankrijk en Ierland. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd jTERDAM In het Academisch [enhuis te Amsterdam is gisteren van Praag overleden. Hij werd 77 De erevoorzitter van Ajax liep af- n woensdag zware verwondingen in zijn auto op de A9 bij Badhoe- irp bij een inhaalmanoeuvre in bot- kwam met een andere auto. Jaap Praag was voorzitter van Ajax van tot 1978. In die periode won Ajax laai de Europese beker voor skampioenen en eenmaal de we> beker voor clubs. Ajax speelde ter edachtenis aan de overleden ere- rotter Van Praag gisteravond tegen p ,n(j| no met rouwbanden. K kker schatl waa nt ni het i oen. een PORTLAND Een 25-jarige Amerikaan, in wiens auto 5.000 valse Nederlandse strip penkaarten waren aangetrof fen, heeft voor een onder zoeksrechter in Portland in de Amerikaanse staat Oregon verklaard dat hij onschuldig is. De 25-jarige Chris Karsseboom werd in maart gearresteerd door de FBI omdat in zijn auto nagemaakte strippenkaarten waren gevonden voor het Ne derlandse openbaar vervoer. De FBI-agenten kwamen op het spoor van de verdachte, omdat een informant vertelde dat Karsseboom hem had ge vraagd de kaarten te drukken. Volgens de informant had Karsseboom gezegd dat hij de kaarten in het verleden ook had laten drukken, „maar dat de drukker te inhalig werd," aldus FBI-woord voerder Tho mas Durham. Volgens de verklikker had Karsseboom gezegd dat hij we kelijks 10.000 kaarten wilde bestellen als zou blijken dat deze in Nederland aftrek von den. In januari, aldus de infor mant, verstrekte hij vijf na- maak-kaarten aan Karsse boom die zei dat hij de kaarten naar Nederland zou sturen om uit te vinden of ze te gebrui ken waren. Karsseboom zei in februari dat de kaarten bruikbaar waren en bestelde in maart 10.000 exemplaren, aldus de verkla ring van de FBI. De verdachte werd aangehouden toen hij 5.000 kaarten had opgehaald bij de drukker en had gezegd dat hij ze naar Nederland zou sturen. De rechtszaak tegen Karsseboom dient op 28 sep tember. 60wuv Zaterdag 8 augustus 1987 78e jaargang no. 23878 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071 313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur hoofdredacteur 11. Hpllewas, Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal 1.68.93. jaar f. 262.35. Klachtenbezorging:maandagt/mvn|ddgvan 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00 15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties (excl. 6% BTW)1.0,64permm,kleint)es(. 0,45 per mm. Losse nummers I 1.10. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. |N HAAG Koningin Bea- 1 moet nog „tenminste eni- in het ziekenhuis iovo te Den Haag blijven. Rijksvoorlichtingsdienst D) heeft dat gisteravond jgedeeld. Rens de mededeling van de j verloopt het herstel van [koningin naar het oordeel (het medisch team dat haar mdelt voorspoedig. Gege- deze gunstige omstandig- jen zullen er geen berichten [er worden uitgegeven zo- "g er zich geen wijziging in huidige situatie voordoet, i de mededeling van de jonprins Willem Alexander Bt gisteren op de IJsselwerf ]Capelle aan den IJssel de [aterlating verricht van het 'ichip „Prins Willem van |nje". Hij verving zijn zieke eder, die het schip aarivan- jijk zou dopen en tewater la- „Als er iets is in de Leidse Courant, dat ik bijzon der waardeer dan is het wel „Dr. Pluizer vraagt uw aandacht". Als kind puzzelde ik al elke week in de Leidse Courant en stuurde de oplossingen ook re gelmatig op. Soms won ik wel eens een prijsje - indertijd was dat een rijksdaalder - en dan was ik de hemel te rijk". Nog maar onlangs vertelde dat ons een heel trouwe abonnee, die nog steeds verzot is op het maken van kruiswoordraadsels. Zij doet dat beslist niet alleen, want vele honderden met haar zitten elk weekeinde gebogen over dit onder deel van de Finale. Bent u ook zo'n gezellige puz zelaar? Dan moet u weinig moeite hebben met het vinden van een oplossing voor de vraag welke krant u zou moeten lezen. £cid6cSoUACWvt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1