i I Lelijke Eend rijp voor de sloop na reis Valkenburg-Midden-Oosten Speel-o-theek mogelijk in gebouw Sartorius Leefbaar Leiderdorp daagt gemeente voor de rechter oto s Dever Petersen in gele trui naar Oegstgeest WFFTDEN OMGEVING CeidócGotvtani ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1987 PAGINA 11 gSE De 22e Benelux Fo- jalon, die wordt gehouden in Huys Dever aan de Heere- eg 349a in Lisse, gaat van- van start. Deze expositie ii foto's van leden van foto- ^jbs uit Nederland, België en ixemburg duurt tot en met ndag 23 augustus. Men kan van dinsdag tot en met zon- van twee tot vijf uur te- jjft De expositie is georgani- jrd door de fotogroep Hen- jman uit Haarlem en de fo- Imago uit Hamme, Igië- 'et- sa eeén 1 d il pet iep |m ?su V Uk g eijch wa^erd >UlI sa« kring Seniel! Koninklijke onderscheiding voor adjudant Smeeman De heer W. Smeeman, adjudant van de Wasse- naarse gemeentepolitie, heeft gisteren in raad huis De Pauw uit handen van burgemeester P.H. Schoute een koninklijke onderscheiding ontvangen. Hij kreeg de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau voor de bijzondere moed en plichtsbetrachting, die hij gedurende 40 jaar in overheidsdienst heeft doorgebracht, waarvan meer dan 37 jaar bij het Wassenaarse politiekorps. De op 13 no vember 1927 In Gieten geboren en verder in Drente opgegroeide Willem Smeeman kwam op 1 januari 1950 bij het Wassenaarse politiekorps als aspirant-agent. Daarvoor had hij bij de ma riniers in het voormalig Nederlands Indië als korporaal dienst gedaan. Willem Smeeman is sterk verankerd met de afdeling bijzondere 1 wetten. FOTO: CEES VERKERK NOORDWIJK Een groep Noordwijkse ouders is bezig met de oprichting van een speel-o-theek. Men wil deze vestigen in gebouw Sartorius aan de Voorstraat. In dit ge bouw komt naar alle waar schijnlijkheid ook een kinder dagverblijf, maar volgens de ouders blijft er echter genoeg ruimte over. Bij een speel-o- theek kunnen kinderen speel goed lenen. Uit een proefenquête is geble ken dat er grote behoefte be staat aan een speel-o-theek. Deze steekproef is gehouden in het Vinkeveld, op enkele scholen en peuterspeelzalen. Vijfentachtig procent van de ondervraagden stond positief tegenover een speel-o-theek, 52 procent zou direct lid wor den. Daarbij achten het Direc tie Overleg Noordwijkse Scho len, de Stichting Peuterspeel zalen, Interkruis en de open bare bibliotheek de komst van een speel-o-theek wenselijk. De bibliotheek is bereid mede werking te verlenen. In de hele duin- en bollenstreek is geen speel-o-theek. De doel groep in Noordwijk bestaat uit 4.500 kinderen. De Noordwijk se speel-o-theek zal worden bemand door vrijwilligers. Aan de gemeente Noordwijk is subsidie gevraagd. De raads commissie welzijn praat ko mende donderdag over dit verzoek. 'Pt 'm m VALKENBURG On danks een gebroken chassis zijn Anja en José van der Meij uit Valken burg en Johan Boerman uit Rijnsburg donderdag avond in hun beschilder de Eend in Valkenburg teruggekeerd. Met z'n drieën zijn ze naar het Midden-Oosten gereden en weer terug. Bij elkaar hebben ze in acht maan den tijd 25.000 kilometer afgelegd en enorm veel gezien. Nu willen ze uit rusten en straks weer gaan werken. Geld ver dienen voor een volgen de reis waar al vage plannen voor bestaan. ,De wereld is nog zo groot en mooi", lacht José van der Meij. „Er is nog veel meer te zien". „Vanmorgen een warme douche genomen". De 21-ja- rige José van der Meij geniet vrijdagmiddag nog na. ,,Dat og was tijdens de reis niet moge- Ü3 lijk. We hebben vaak wild gekampeerd. Af en toe moes- [rj ten we een camping opzoe ken of een hotelletje nemen om eens te douchen. Als je een paar dagen door de woes tijn hebt gereden, zonder dat je drinkwater kan gebruiken om je te wassen, wil je wel eens douchen. Ook al is de douche koud". Baan opgezegd De drie globetrotters ver- trokken op 2 december 1986. In september was het plan I gerezen om de wereldreis te maken. „Anja en ik hadden zin een reis te maken. Johan j bleek dezelfde ideeën te heb- 1 ben. Op vrijdagavond werd besloten te vertrekken en maandagmorgen hebben we alle drie onze baan opge- zegd". De toen nog 21- en 20- jarige Anja en José werkten in de ziekenverzorging, ter wijl de toen 22-jarige Johan Anja, Johan en José (van links naar rechts) bij de Lelijke Eend waarmee ze naar het Midden-Oosten zijn gereisd. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Bij Tababeach, een strand tussen Egypte en Israel, werd drie weken gekampeerd. „Uitrusten", verklaart José. „We hadden al die tijd elke dag de tent opgezet en weer afgebroken. Je hebt dan ook wel eens rust nodig". Die rust kwam later nog goed te pas want de drie reizigers konden in Israël enige tijd werken in een moshav, een collectieve boerderij. Ook werd twee maanden doorge bracht in een kibboets in de Negev-woestijn. „We hebben meloenen, sinaasappels en andere soorten fruit geplukt, in kippenhokken gewerkt en nog veel meer. Vooral in de kibboets, waar je niet zo hard hoefde te werken als in de moshav, was het leuk. Je werkt samen met jongeren uit de hele wereld". Vanuit Haifa werd de Eend ingescheept naar Cyprus. Er werd rondgekeken en de reis vervolgd naar Athene. „Daar was het zo heet", zucht José achteraf, „dat we maar een dag in de stad zijn gebleven. Er heerste net een hittegolf. Via Joegoslavië, Oostenrijk en Frankrijk arriveerde het drietal gisteren tegen etens tijd in Valkenburg. Daar wachtten 40 tot 50 mensen de drie reizigers op in een ver sierd huis. De vermoeidheid werd niet meer gevoeld want er was veel te vertellen. José vrijdagmiddag: „Ik heb heer lijk geslapen. Lekker ruim. We hebben de hele reis met z'n drieën in een twee per soonstent geslapen dus dit is luxe". een baan in Leiden had in een kopieerwinkel. Er werd een tien jaar oude Lelijke Eend gekocht en opgeknapt. Vrienden van het drietal mochten hun naam of iets anders op de wagen schilde ren. Ze zouden dan een foto krijgen van de auto op een zelfgekozen plaats in het Midden-Oosten. De drie rei zigers ontvingen een vergoe ding. Dit leverde 2500 gulden op plus wat geschenken in natura als een accu en een radio-cassetterecorder. Via Duitsland, Oostenrijk, Joegoslavië, Griekenland en Turkije reed het drietal Syrië binnen. Bij de grens kon Jo han zijn paspoort niet vinden waardoor ze 24 uur bij de grens werden opgehouden. In dit land werden Johan en Anja ziek. „We hadden een Armeense familie leren ken nen doordat we pech kregen met de auto. De Eend zakte door het chassis heen. Dit was al eerder gebeurd in Turkije, maar de wagen is daar gerepareerd. De eige naar van de Syrische garage was een Armeniër waar we mochten logeren. Johan en Anja, die veertig graden koorts hadden, konden in zijn huis bijkomen". Het tweetal was ziek geworden tijdens de tocht door Syrië die liftend en met bussen werd afgelegd. „Het was koud en in de bergen regen de het. Daar zijn ze ziek van geworden", vertelt José die zelf niet echt ziek is geweest. Na Syrië werd Jordanië be zocht. Dat was te duur en de drie Nederlanders reisden snel door naar Egypte. „Daar gaat een wereld voor je open", vertelt José enthou siast. „Alles is zo anders, echt Afrikaans". Toch was niet al les even leuk in dit Derde Wereld-land. „In de dorpjes moesten Anja en ik de kinde ren van de auto afhalen. Ze klommen er bovenop en gooiden stenen. Daar tegen over waren er ook weer veel aardige mensen die ons over al bij hielpen". Na Egypte reisde het drietal naar Israël. Sloop Turkije was in die dagen nog niet helemaal waar het wezen wilde. Maar er zat be weging in. Het „Geïllu streerd Zondagsblad" van zaterdag 8 augustus 1925 wist er meer van te vertel len, onder de kop: „Uit het rijk der halve maan". Voor zover onze vaders en groot vaders er met hun pet of hoed bij konden (en het was hen niet kwalijk te nemen als ze dat niet konden), moe ten ze ervan gesmuld heb ben. „Het politisch-geografisch wereldbeeld heeft in de laat ste tien jaren een groote ver andering ondergaan en zooals er in het uiterlijke wijzigingen plaats hadden, zoo moest ook het spreekt van zelf het innerlijk le ven der volken een ander aanzien krijgen. Trots de po gingen van idealisten, die in nun streven wel eens tot de overdrijving van hun tegen voeters, de chauvinisten, oversloegen, is de gemeen schapsidee tusschen de vol keren in deze jaren maar weinig gegroeid. Nog altijd viert het nationalisme hoog tij en dit moet wel doen gelooven aan een gezonde kern, welke zich verzet te gen een verruiming van in zicht, die mogelijk vervlak king beteekent. Daarnaast heeft het communisme, dat het internationalisme mis bruikt voor zijn uitbrei dingsplannen, aan de onder drukking van het nationalis me ten bate van den we reldvrede geen goed ge daan. Inderdaad wordt er een op leving van den nationalen geest waargenomen in ver schillende landen. Dat is ook zeer sterk het geval geweest in Turkije, en dit behoeft niet te verwonderen, 't Zat al in den aard van het volk en 't werd bevorderd door de omstandigheid, dat het zich met schokken los moest maken uit verouderde toe standen. Daardoor groeide er binnen zijn grenzen een nieuw eigen, nationaal le ven. Bovendien heeft de medewerking, die Duitsch- land aan de ontwikkeling van Turkije verleende, ook haar invloed gehad en deze liep natuurlijk in de lijn van het nationalisme. Turkije is thans van aanzien veran derd, de Oostersche ken- teekenen verdwijnen steeds meer en spoedig zal het een moderne staat zijn met al de eigenschappen daarvan". Nog heette het huidige Izmir toen Smyrna, en pas later ging Angora Ankara heten. Maar de Turken had den onverminderd de gloei ende pé aan de Grieken, en dat is nooit meer veranderd in dat rijk der halve maan. Een tegengif vinden we deze keer in een flinke por tie Scherts. „Mama, help me eens aan mijn Fransche the ma!" „Wacht maar, kind lief, totdat de juffrouw thuis is. Ik heb nooit het voor recht gehad dat jullie heb ben, ik heb nooit Fransch geleerd". „Wat moet u dan Plannen voor een nieuwe reis zijn nog vaag. „We wil len eerst een beekje bijkomen. Dan gaan we kijken wat we precies gaan doen. Over nieuwe plannen wil ik liever nog niets zeggen". De Eend zal wel naar de sloop moeten worden gebracht. „Die mag in Nederland niet rijden", zegt José spijtig. „Ik haal er wel een deur als souvenir uit als dat echt gaat gebeuren". ROZA VAN DER VEER verstandige ouders gehad hebben, mama!" „Moeder (tot haar zoon, die juist van de manoeuvres is teruggekeerd): „Heerlijk, dat gij terug zijt, beste jongen. Oost West, thuis best, niet waar? Maak het je nu maar eens echt prettig. Ge moogt het lekkerste uitkiezen. Waarmee kan ik je nu eens 't meest verkwikken?" Zoon: „Hebt u niet een beet je insectenpoeder, Moeder?" „Een boer, die trekdieren te kort kwam, gebruikte een os en een ezel tezamen om te helpen met het inhalen van den oogst. Toen het span een mijl op den weg gevorderd was, ging de os liggen en weigerde verder te gaan. De boer zei niets, spande het dier eenvoudig uit en liet den ezel den wagen trekken. Dien nacht sprak de os ver trouwelijk met den ezel: „Wat zei de baas vandaag wel?", vroeg hij. „Niets, zoo ver ik weet", antwoordde de ezel. Den volgenden dag werd de os weer met den ezel ingespannen. Dezen keer ging hij na een halven mijl liggen. Weer spande de boer den os uit, bracht hem naar den stal en liet den ezel het werk verder doen. „Wat zei de baas nu?", vroeg de os dien avond. „Ik hoorde hem niets zeggen", zei de ezel, „maar op 't oogenblik zie ik hem over het hek met den slager staan praten". „Vader: „Wel Godfried, wat is het onderscheid tusschen regelmatige en onregelmati ge werkwoorden, zeg, hmm, wat?" Zoontje: „Bij de onre gelmatige krijgen wij meer strafwerk!" „Onderwijzer: „Antoon, ver tel me eens, als een voerman LEIDERDORP De gemeen te Leiderdorp moet zich ko mende woensdag voor de Haagse rechtbank verdedigen tegen een kort geding dat is aangespannen door de Stich ting Leefbaar Leiderdorp. De Stichting wil dat het college van burgemeester en wethou ders zich distantieert van de uitlatingen van ambtenaar G. Peters over het functioneren van Leefbaar Leiderdorp. Dat zou dan moeten gebeuren door een publikatie in het Leider dorps Weekblad. Enige tijd geleden behandelde de Leiderdorpse commissie be roep het bezwaar van de Stichting Leefbaar Leiderdorp tegen het High Tech Center dat in Elisabethhof Leiderdorp gebouwd gaat worden. Bij die gelegenheid verklaarde de heer Peters dat Leefbaar Lei derdorp de economische be- langen van de gemeente schaadt, omdat de bouw van het High Tech Center, iets dat de gemeente inkomsten ople vert door verkoop van grond, wordt vertraagd door de be- roepsprodedures. Ook twijfel de de ambtenaar aan het be lang dat Leefbaar Leiderdorp bij de zaak heeft De verkla ring van de heer Peters werd gepubliceerd in het Leider dorps Weekblad. De Stichting wil nu dat het college door middel van een rectificatie af stand neemt van de uitlatinr gen van de heer Peters. Het college heeft zich echter ach ter de heer Peters opgesteld en rectificatie geweigerd. LEIDEN/NOORDWIJK Wolfgang Petersen is vandaag in de gele trui aan de laatste etappe van de Bloemenmarathon begon nen. Vanmiddag in Oegstgeest zal blijken of de Duitse rolstoelat leet de zesde marathon heeft gewonnen. De wedstrijd werd ook gisteren gedomineerd door een buitenlander. De Belg Pol van Winckel won zowel de rit in Leiden als het criterium in Noord wijk. Gisteren wisselden twee andere truien wèl van eigenaar. Huub Nelisse nam de bolletjestrui over van Kees van Breukelen, terwijl Van Breukelen op zijn beurt de groene trui van Errol Marklein afpikte. De etappe van gisteren ging van Wassenaar naar Noordwijk. Op het wielerparcours van Swift in Leiden werd een bergcriterium verreden. Nelisse eindigde op twee se conden als tweede achter Van Winckel. Van Breukelen werd derde, Frans Langemeijer vierde en Marklein vijfde. Op de Ko ningin Wilhelminaboulevbard in Noordwijk werd de rappe Belg gevolgd door Van Breukelen, Langemeijer, Marklein, Petersen en Nelisse. De zes noteerden dezelfde tijd. Petersen wordt in al gemeen klassement gevolgd door Van Breukelen en Nelisse. Winkels ontruimd na bommelding LEIDSCHENDAM Enkele winkels in winkelcentrum Leidsenhage zijn gistermiddag ontruimd na een bommelding. De melding kwam rond half vijf telefonisch binnen bij de vestiging van Albert Heijn. Een man zei van de anti apart heidsbeweging te zijn en meld de dat er binnen een half uur een bom zou ontploffen. Daar op werden de supermarkt en enkele aangrenzende winkels ontruimd. De politie heeft geen bom gevonden. Om zes uur werd het sein veilig gege- acht mijlen in een uur af legt, en een ander maar zes mijlen, maar de eerste een uur eerder vertrokken is DE PARASOL (links): „De parasol komt weer in eere. Op onze foto is 't zelfs 'n heer, die het meubel gebruikt, terwijl de dame rustig de hitte trotseert". dan de laatste, waar zullen ze elkaar dan ontmoeten?" Antoon: „In de eerste her berg de beste, meneer".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11