oning Fahd zweert heilige ilaatsen te beschermen Henk Guitjens verkoopt en Nederland erbij ijevardnadze iptimistisch „Marine zou ibest in de Golf iwillen oefenen Achterdocht in Nicaragua over vredesplan Reagan Martinair's eerste man in de VS Nelson Mandela 25 jaar in cel £iidae6ou/uwt Trekpaarden sterven uit Eanes treedt af na nederlaag BUITENLAND VS wapenen zich tegen zelfmoordcommando's WEER HITTEGOLF IN GRIEKENLAND Zomertijd, vakantietijd. Dat geldt ook voor onze correspondenten verspreid over Europa en in de Verenigde Staten. Zij zijn echter niet op vakantie, maar gingen op zoek naar Nederlanders in den vreemde die hun brood verdienen in de toeristische en/ot recreatieve steer. Vandaag deel vier in deze serie over Hollands ondernemerschap buiten de grenzen: de Nederlander, die ons land in de VS aan het verkopen is. (e) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Henk Guitjens (48) uit New York verkoopt Amerika. En Nederland. Als eerste man van de Nederlandse luchtvaartmaatchappij Martinair in de VS ver keert hij in de unieke po sitie om dat te doen. Martinair vliegt op elf Amerikaanse steden en vervoert jaarlijks 180.000 passagiers van en naar de States. Hij is er zeker van dat het aantal de komen de vijf jaar nog met twin tig tot dertig procent zal toenemen. Aan zijn en thousiasme voor Ameri ka en trouwens ook voor Nederland zal het niet liggen. Guitjens is met het reis- en luchtvaartvak vergroeid, of schoon hij er merkwaardig genoeg niet voor is opge leid. Omdat er met zijn studie frans geen werk voor hem was, rolde hij de reiswereld binnen. Hij werkte onder meer vijfenhalf jaar voor een Nederlandse touroperator. In 1967 emigreerde hij naar de VS. Hij kwam in Boston te recht waar hij andermaal een reisbureau runde. In 1968 werd hij benoemd tot agent van Martinair in de VS. Nu luidt zijn functie-omschrij ving: „Vice President Pas senger Sales North America". „Toen ik voor Martinair be gon had de maatschappij één DC8 en voor het overige een paar propellervliegtuigen in dienst. Dat is nu natuurlijk volkomen anders. We kregen in 1966 rechten om op de VS te vliegen. En dat is sinds dien dan ook in toenemende mate gebeurd". Martinair vliegt in feite geen lijndien- Henk Guitjens: 180.000 passagiers van en naar de States. sten op de VS. Dat laat de maatschappij aan de KLM over. Maar dat neemt niet weg dat Martinair met een grote regelmaat op een aantal vaste routes vliegt en steden als Washington, New York, Boston, Cleveland, Detroit, Los Angeles, Miami, Minnea polis, Newark, San Francisco en Seattle aandoet. Dankzij het nieuwe luchtvaartak koord dat Nederlands en de VS enkele weken geleden sloten, komen er voor Guitjes en Martinair nog wijdere perspectieven in zicht. Guitjes zegt: „Ik heb hier en stukje luchtvaartgeschiedenis meegemaakt. Eerst hebben we tegen het strenge vergun ningenstelsel in de VS moe ten opboksen. Toen kwam de de deregulering van de Ame rikaanse luchtvaart. Nadien hebben we ons in de VS een sterke positie weten te vero veren. We hebben nu vijf kantoren aan deze kant van de oceaan en we vliegen op elf Amerikaanse steden en voorts op Canada". Over de passagiers die Mar tinair in de loop van de twin tig jaar van en naar de VS vervoerde, zegt Guitjens: „Aanvankelijk waren dat mensen die om de een of an dere reden hier moesten zijn. Naar Canada vervoerden we vooral familieleden van emi granten. De laatste jaren is dat beeld volkomen gewij zigd. We hebben nu meest toeristische passagiers aan boord. Nog te weinig Neder landers weten overigens dat Amerika fantastische reis- en vakantiemogelijkheden heeft. En te weinig Amerika nen zijn op de hoogte van de mogelijkheden die ze in Ne derland hebben. Juist in het vervoer van toeristen zit onze grote groei. Daar zullen we het ook in de toekomst van moeten hebben. Vergeet FOTO: PERSUNIE niet dat hier een enorme markt ligt Jaarlijks vliegen 6.5 miljoen Amerikanen van en naar Europa". Is Guitjens, in de twintig jaar dat hij in Amerika woont, meer Amerikaan dan Neder landers geworden? „Ik ben Nederlander. Mijn vrouw is Nederlandse. En onze drie kinderen zijn misschien ook nog een beetje Nederlander. Ik werk voor een Nederlands bedrijf. Je mag mij dus nog steeds Nederlander noemen. Maar ik ben ook Amerikaan. Hier is mijjn werk. Hier wil blijven. Je mag me eigenlijk een Nederlander noemen die heeft ontdekt dat hij zich in de VS toch wat beter heeft kunnen ontplooien" En hoe zit het met ziin Frans? Guit jens lacht uitbundig. „Nu ja, ik heb er toch mijn voordeel mee gedaan. Het komt me nog steeds goed van pas. En het is natuurlijk een prachti ge taal". DEN HAAG ANC-leider Nelson Mandela zit deze week 25 jaar achter de tralies. Voor uitzichten dat hij in de nabije toekomst op vrije voeten komt, zijn er niet, aldus zijn advocaat Ismail Ayob. De nu 69-jarige Mandela werd in 1962 gearres teerd en veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens opruiing en het illegaal verla ten van Zuid-Afrika. Twee jaar later werd hij op beschul diging van terrorisme tot le venslang veroordeeld. Mande la is officieel nog steeds voor zitter van het ANC, maar die functie wordt waargenomen door Oliver Tambo. Nelson Mandela Reden hartproblemen kosmonaut onbekend MOSKOU De Russische kosmo naut Alexandr Lavejkin, die ver vroegd werd teruggehaald uit het ruimtestation Mir in verband met hartproblemen, heeft alle medische tests glansrijk doorstaan. Dat heeft zijn cardioloog gisteren gezegd. De artsen begrijpen nog niet wat de oorzaak was van de wijzigingen in het hartritme van de kosmonaut, maar dokter Mukhar- lyamov verklaarde dat „niets ab normaals" was aangetroffen. De arts zei dat het nog wel twee maan den zal duren voor de oorzaak van de afwijking die in de ruimte op trad, is opgespoord. BRUSSEL Het bekende „Belgi sche trekpaard" loopt gevaar tegen het eind van deze eeuw een „dieren tuinfenomeen" te worden. Die nood kreet komt van de Belgische land bouwingenieur Paul Flore uit Dam me. Er zijn in België op dit moment nog maar vijf hengsten en zo'n vijf tig merries van dit ras, aldus Flore. Hij is van mening dat de overheid van zijn land snel moet ingrijpen om te voorkomen dat dit bekende Belgi sche paarderas uitsterft. Veel trek paarden zijn naar het buitenland verdwenen, onder meer naar Neder land. In België verdween de belang stelling voor het paard sinds de in trede van de tractor. DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1987 PAGINA 5 LISSABON Ex-president Antonio Ramalho Eanes van Portugal is afgetreden als lei der van de Democratische Vernieuwingspartij PRD, na dat deze partij een verplette rende nederlaag had geleden in de parlementsverkiezin gen van vorige maand. De partij zag haar zeteltal in het parlement slinken van 45 naar 7 zetels. Eanes zei dat hij de partij wel nog op ande re wijze van dienst wil zijn. De aftredende partijleider Eanes, een beroepsmilitair, is tien jaar president van Por tugal geweest. Angolees vredesplan voor zuidelijk Afrika LUANDA Angola heeft de Vere nigde Staten gisteren voorstellen ge daan voor een akkoord over de kwestie Namibië, zo heeft het Ango lese persbureau ANGOP bericht. De voorstellen zijn bedoeld om Namibië zo snel mogelijk onafhankelijk van Zuid-Afrika te maken. Angola wil een bijdrage leveren door zich flexi bel op te stellen ten aanzien van de onderhandelingen over de onafhan kelijkheid van Namibië en ten aan zien van de terugtrekking van de Cu baanse troepen uit Angola. De VS hebben onderhandelingen met Ango la eerder „tijdverspilling" genoemd, zolang Cubaanse troepen in dat land zijn gelegerd. "JENEVE Nog enkele problemen moeten korden opgelost tussen de VS en de Sovjet- [Jnie voordat een verdrag over korte- en mid- illange afstandsraketten kan worden gete md, maar het akkoord is dichtbij. )at zei gisteren Sovjet-minister van buiten- indse zaken Sjevardnadze bij zijn aankomst in lenève. Hij komt onderhandelen met delega- s van de beide supermachten en over een «spraak voor de ontwapeningsconferentie n de Verenigde Naties. Tijdens die conferen ce zal de Sovjet-Unie „een aantal nieuwe voor tellen" doen. SUSKE EN WISKE DE WOESTE WESPEN Qtt U UW V0UUIMAP Of HIKL Tl BISNUPEP If BI Of MTnoifiu itu omm zm mu umotn zeem OBlEim 71 Mil MUF 700 PHO/IETEP H0067E Of Et'tl Hootn zoo x mi nnuMwnn, mu, nm nu noot Anti-Amerikaanse en anti-Saoedische leuzen schreeuwend, dra gen Iraniërs een doodskist over het vliegveld van Teheran. Giste ren kwamen de eerste vliegtuigen aan met gewonden en doden van de rellen in Mekka. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De Vere nigde Staten zijn begonnen zich te wapenen tegen even tuele aanslagen van Iraanse zelfmoordcommando's in de Perzische Golf. Behalve speed boten worden ook speciale ge vechtshelikopters van het le ger naar de Golf gestuurd, om daar acties van Iraanse Revo- lutinaire Gardisten af te kun nen slaan. Dit hebben anonie me zegslieden van het Penta gon gezegd. De Washington Post schreef gisteren, dat de gevechtsheli kopters per vrachtvliegtuig naar de Golf zullen worden overgebracht. De tot de tanden bewapende helikopters ver moedelijk vier zouden op de Amerikaanse marine-schepen gestationeerd worden. De snel le schepen zouden in een vrachtschip naar de Golf geva ren worden. De berichten zijn nog niet officieel bevestigd. Het besluit extra materieel te sturen volgt op het dreigemen ten ayatollah Khomeiny dat duizenden met expiosieven volgeladen bootjes klaarliggen voor acties tegen de Ameri kaanse vloot. De meeste in de Golf gestationeerde Ameri kaanse marine-schepen zijn momenteel al met marine-he likopters uitgerust, maar die zijn niet bewapend met raket ten of kanonnen omdat zij meestal worden ingezet voor verkenningsvluchten en de bestrijding van onderzeeërs. Inmiddels zijn drie Koeweitse tankers bij de Golf van Oman aangekomen, waar zij onder Amerikaanse geplaatst worden en vervolgens onder bescher ming van de Amerikaanse ma rine de Golf zullen binnenva ren. Volgens zegslieden zal dit konvooi de reis pas begin vol gende week aanvaarden. BREDA „Ik ben ervan '39i* overtuigd dat de Nederlandse 125jf marine en vul de naam ttuhnaar in van elke andere tvt NAVO-bondgenoot graag issS naar Perzische Golf zou JjjJ, gaan om er de Amerikanen J bij te staan. Elk krijgsmacht- 33.» onderdeel heeft er immers 25» baat bij om de gevechts- kracht te optimaliseren tegen i2jj| zo gering mogelijke risico's. 55.» Dat kan, door deel te nemen !44» aan zo'n „oorlogje". Maar de OW politiek voelt er niet voor. Men vreest onder meer dat 49# deelname radicale reacties 00» van Iran uitlokt. Dat kun je lafheid noemen, ja". ||A Luitenant-kolonel drs. Maar- H ten C. Hoff, docent intema- Hl tionale staatkunde aan de B Koninklijke Militaire Acade mie (KMA) in Breda, ligt be at' paald niet wakker van de in- ternationale commotie over S de recente ontwikkelingen in ttj de Golfoorlog tussen Iran en U Irak. „Ik geloof dat het alle partijen wel goed uitkwam j dat de Bridgeton op een mijn jj| liep. Voor de Verenigde Sta ten, omdat door de explosie aan de bondgenoten duidelijk kon worden gemaakt dat de Situatie wel degelijk riskant was. En voor Iran, omdat dat land werd gespaard voor ge zichtsverlies. Het had immers 3 I gedreigd met maatregelen als de Koeweitse tankers onder Amerikaanse vlag zouden worden gebracht en nu was daar die bom, gelegd door een „onzichtbare hand". Maar volgens mij geven de onlusten in Mekka een aan zienlijk gevaarlijker dimensie aan het conflict dan de Ame rikaanse vlaggen". Hoff twijfelt er niet aan dat de oliestroom via de Golf na genoeg ongemoeid zal blij ven, ondanks alle dreigemen ten. „Toen de oorlog tussen Iran en Irak uitbrak, nu ze ven jaar geleden, was er ook al de vrees dat de Straat van Hormoez zou worden afgeslo ten. Dat vond ik toen al overdreven. De landen rond om de Golf zouden immers zichzelf de das omdoen, ter wijl het Westen toch de lang ste adem heeft. Intussen is de zogeheten „tankeroorlog" in de Golf al vier jaar aan de gang, zonder dat de olie stroom daardoor werd beïn vloed. Bovendien zijn de aan vallen selectief: tankers zijn bij voorkeur doelwit wan neer ze leeg op weg zijn naar de oliehavens. Ondanks hon derdvijftig aanvallen op tankschepen is in de Golf een ramp uitgebleven als met de Torrey Canyon, die in Bre- tagne op de kust liep en enorme milieuproblemen veroorzaakte in de wijde om geving". Hulp West-Europa betrekt 35 a 40 procent van zijn olie uit de Golf, Japan zelfs 80 a 90 pro cent en de Verenigde Staten slechts zo'n zeven procent. Toch weigeren de NAVO- bondgenoten in te gaan op verzoeken van de VS om bij stand bij de Amerikaanse ac tiviteiten in het gebied. „De marine zou best willen", Luitenant-kolonel Hoff herhaalt Hoff. „Maar de poli tiek voelt er dus niets voor. Nog afgezien van de vrees voor Iraanse represailles, is de kiezersgunst er niet mee te winnen. Er is immers olie voldoende in voorraad en de kans dat die stroom zou kun nen worden onderbroken spreekt de kiezers niet aan. Het gebrek aan steun is trou wens niet verrassend. Vorig jaar kregen de VS ook nau welijks steun voor zijn bom bardement op Khadaffy's hoofdkwartier in Libië". Bij gebrek aan bondgenoot schappelijke steun haalt Was hington nu eigen miinenve- gers, ooit ingezet tijdens de Viëtnam-oorlog, uit de mot- tenballen. Volgens Hoff zul len de VS hoe dan ook voet bij stuk houden in de Golf, desnoods helemaal op eigen houtje. „De Verenigde Staten stellen zichzelf wereldwijd verantwoordelijk voor het handhaven van de interna tionale vrede en veiligheid. Dat wil Reagan in de Golf demonstreren. Acties zoals in de Golf moeten ook aan niet direkt betrokken „vrienden" in het gebied duidelijk ma ken: als het nodig is, dan ko men wij voor jullie op. Ame rika heeft dus zeker meer motieven dan het „garande- 54T ATHENE De Grieken staat het komende - weekeinde weer een hittegolf te wachten. De Griekse gezondheidsdiensten zijn gisteren be- 57H gonnen met het treffen van voorzorgsmaatre- ss gelen en zijn paraat om eventuele slachtoffers 55' van de warmte op te vangen. Twee weken ge leden werd het land ook al geteisterd door een hittegolf met temperaturen van boven de 42 graden. Bijna duizend mensen zijn toen overle den door onder meer uitdroging en ademha lingsproblemen. en 58 stoffelijke overschotten van omgekomen pelgrims te rug in hun land. De 35 over levenden werden verwel komd door premier Moessavi en in Teheran demonstreer den bijna een miljoen men sen, vooral vrouwen. Moessa vi herhaalde de Iraanse be schuldiging dat de aanval op de Iraanse pelgrims was be raamd door de Saoedi's, daartoe „aangespoord door hun Amerikaanse advi seurs". ren van een vrij verkeer" in de Golf. De VS zien vooral kansen om het strategisch ge legen Koeweit meer aan zich binden. Maar volgens mijn overtuiging zal dat niet zal lukken. De Koeweiti's be trekken hun wapens overal. Ook de Sovjet-Unie pleegt er forse investeringen. Het land handelt met iedereen". ANDRÉ HORLINGS MANAGUA President Daniel Ortega van Nicara gua heeft de Amerikaanse regering gevraagd onmid dellijk besprekingen te beginnen over het vrede sinitiatief dat gisteren door president Reagan is bekendgemaakt. Gaan de VS daarmee niet akkoord, dan blijkt, aldus Ortega, dat het initiatief een „truc" is om de steun aan de rebellerende Contra's voort te zetten. President Reagan diende zijn voorstel, dat is opgesteld met goedkeuring van Democrati sche en Republikeinse Con gresleden, gisteren geheel on verwachts in. Het plan houdt èen staakt-het-vuren in tussen het nationale leger en de Con tra's en nieuwe verkiezingen in Nicaragua in ruil voor stop zetting van de Amerikaanse hulp aan de Contra's. Het be wind in Managua moet vóór 30 september stappen onderne men die leiden tot deze „ver dergaande democratisering" en anders gaat Reagan het Congres opnieuw steun voor de Contra's vragen. Het Con gres ging vorig jaar met veel hangen en wurgen akkoord met humanitaire hulp en wa penleveranties ter waarde van honderd miljoen dollar. Gezien het huidige standpunt van de Sandinistische regering in Managua maakt het plan weinig kans van slagen. De re gering Ortega wil dat Was hington de eerste stap zet door de financiële hulp en de wa penleveranties aan de Contra's te staken. Bovendien zijn in Nicaragua pas drie jaar gele den landelijke verkiezingen gehouden, die volgens Mana gua rechtsgeldig waren en derhalve niet opnieuw hoeven worden gehouden. Reagans voorstel heeft de vijf Midden-Amerikaanse landen President Ortega van Nicara gua is bereid met de Amerika nen te onderhandelen over een staakt-het-vuren. FOTO: AP die vandaag aan een twee daagse vredesconferentie be gonnen, overrompeld. Tijdens deze bijeenkomst wordt het initiatief van de Costaricaanse president Arias besproken dat onder meer voorziet in staakt- het-vuren van alle gewapende conflicten die zich momenteel in Midden-Amerika afspelen. De delegaties van die vijf lan den (Guatemala, Costa Rica, El Salvador, Nicaragua en Hon duras) reageerden geïrriteerd o\> Reagans onverwachtse voorstel, omdat het hen in de wielen zou rijden. „Wij koesteren een diepe ach terdocht omtrent alles wat met Sresident Reagan te maken eeft. Hij heeft volstrekt geen geloofwaardigheid in Latijns- Amerika of in Nicaragua", al dus reageerde de Nicaraguaan se minister van buitenlandse zaken Descoto, daarmee ver wijzend naar het Iran-Contra- schandaal en Reagans fiat voor illegale, particuliere steun aan de Contra's. EKKA Koning Fahd van Saoedi-Arabië heeft isteren gezworen dat hij heilige plaatsen van de slam en het Saoedische territorium zal bescher men tegen samenzwerin gen en haat. De koning «ageerde daarmee voor het eerst op bedreigingen uit Iran tegen het Saoedi- iche vorstenhuis. Hij prak alleen indirect over bloedige botsing van afgelopen vrijdag, waarbij zeker 40Ö mensen om het leven zijn gekomen. „Wij zullen de verdediging van ons vaderland en de hei lige plaatsen Mekka en Me dina met zielen en geld nooit opgeven. Wij zullen onze plicht als beschermer van de Islam tegen de machinaties van de wraakzucht niet ver zaken", zei de koning tegen de leiders van de pelgrims delegaties uit 123 landen die luitenant-kolonel Hoff (KMA): de afgelopen week in Mekka waren voor de jaarlijkse Hadj. Eerder op de dag ver klaarden Saoedische veilig heidsfunctionarissen dat de Iraanse pelgrims uit waren op subversie in Mekka. Zij zeiden dat er een complot was geweest om de Grote Moskee in Mekka te bezetten en de aanwezige pelgrims te dwingen ayatollah Khomeini te aanvaarden als geestelijk leider van alle moslims in de wereld. Gisteren keerden 35 Iraniërs

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5