Oogst dreigt te mislukken Vut bij vrouwen minder in trek Efj Vertrek koningin uit Nice voor pers afgeschermd „Tolplan België in strijd met Europese gedachte" M- 499.- V1 NENLAND Vrouwenhandel landelijk probleem Nieuwe oester lijkt succes «OESO: verlaging minimumloon nodig SOMMIGE GEWASSEN ZUN AL WEGGEROT &zidóe.Qowairii DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1987 PAGINA 3 i ga [eer doden door kanker TRECHT Tussen 1975 en 1985 is et aantal mensen dat voor het eerst egens kanker in een ziekenhuis moest rorden opgenomen sterk gestegen 9%). In 1985 waren het er 51.000. Er jn in tien jaar tijd ook steeds meer ïensen aan de ziekte overleden; onge- ecr 33.000 per jaar. Maar vergeleken kon et toenemend aantal mensen dat kan- ono\ er krijgt, stijgt het aantal sterfgevallen te Tjiinder snel (17%). Momenteel lijden r- i'n 200.000 Nederlanders aan één ef idere vórm van kanker. In het jaar d0< 100 zullen dat er naar schatting 300 000 end jn. Deze stijging is voor een groot deel me®e te schrijven aan de veroudering van ms v bevolking. Want 70 procent van de je n erfgevallen betrof in de door het CBS als e lderzochte Periode patiënten van 65 en ouder. AMSTERDAM De bestrijding van de vrouwenhandel moet hoge prioriteit krijgen bij de politie en justitie. Daar naast moet er een centraal meldings- en coördinatiepunt vrouwenhandel komen. Deze en andere maatregelen bepleiten B en W van Amsterdam in een brief aan de Tweede Kamer, die na het zomerre ces een uitgebreide commissievergade ring over vrouwenhandel houdt. Am sterdam vindt vrouwenhandel niet een hoofdstedelijk, maar een landelijk pro bleem. De aanpak moet navenant zijn. In de brief wordt dan ook verwezen naar een serie onderzoeken die het lan delijke karakter van vrouwenhandel en schijnhuwelijken bevestigen. Braks schorst twee werknemers staatsbosbeheer DEN HAAG Minister Braks heeft twee werknemers van staats bosbeheer geschorst wegens finan ciële onregelmatigheden in het be heer van het Overijsselse natuurge bied de Weerribben. Zij zouden zijn betrokken bij de verkoop van riet en vee. De minister heeft boven dien beslag gelegd op de bankreke ning van een aannemingsbedrijf dat in de Weerribben werkzaamhe den uitvoerde. Het ministerie heeft een vordering lopen op het bedrijf, zo antwoordde Braks gisteren op kamervragen. Onwillige Duitse verkeersovertreder in Nederland beter af MIDDELBURG Westduitse automobilis ten die in Nederland een bekeuring hebben gekregen voor te hard rijden, ontlopen hun straf in de meeste gevallen. Dit komt omdat de Duitse justitie in verband met bezuini ging en personeelsgebrek sinds kort wei gert mee te werken aan de opsporing van Duitse verkeersovertreders in Nederland. Dat staat in het jaarverslag van arrondisse mentsparket Middelburg dat gisteren is uit gebracht. Ggoedwillende Duitsers, die wel een schikking bij de Nederlandse politie be talen, zijn in het nadeel ten opzichte van hun landgenoten die de zaak laten behan delen door de Nederlandse rechter. Duivenmelker slachtoffer sabotage APELDOORN Een Zutphense duivenmelker wiens topduiven eer der deze week in Apeldoorn van deelname aan de belangrijke wed vlucht naar Perpignan werden uit gesloten, is mogelijk het slachtoffer geworden van sabotage. Aanvanke lijk bestond het vermoeden dat de duiven gedrogeerd waren. Volgens de dierenarts wijst alles in de rich ting van moedwillige beschadiging van de duiven. Hij heeft inmiddels ontdekt dat de duiven ernstige kneuzingen en bloeduitstortingen in het bekkengedeelte hebben. De dui venmelker zal aangifte bij de politie doen. Vluchten naar Rome probleem KLM SCHIPHOL Door stiptheidsacties van de doua ne op de grote Italiaanse vliegvelden, heeft de KLM veel last met de vluchten van en naar Rome. Daar kan nu niet worden getankt en er is ook geen cateringservice. Om de problemen te omzeilen zet de KLM Boeings 737 in, omdat die zonder te tanken heen en weer van Amsterdam naar Rome kunnen vliegen. Met de DC-9, die an ders op deze route vliegt, is dat niet mogelijk. De maaltijden en dranken voor de retourvlucht van uit Rome worden nu al op Schiphol ingeslagen: Het werk op de luchthavens van Rome, Napels, Turijn en Milaan ligt inmiddels zo goed als stil. Talrijke internationale vluchten kampen met gro te vertraging. Nadat de KLM dit jaar grote promo tionele acties voor vluchten naar de Verenigde Staten heeft gevoerd, gaat de maatschappij het ko mende tussenseizoen de tarieven voor deze vluch ten met vijf procent verhogen. De prijsstijging geldt voor alle klassen. YERSEKE De kweek van een nieuw soort Zeeuwse oester verloopt buitengewoon voorspoe dig. Het gaat hier om de zogenoemde Creuses, een soort kruising tussen de platte Zeeuwse en de wil de Japanse oester. Volgens M. Scheele, voor ging .zitter van de oesterkwe- i kers verenigd in Ostrea, heeft de kweek van deze veel sterkere en goedkope re oester vorig jaar onge veer, twaalf miljoen stuks opgeleverd. Dat zijn er bij na evenveel als jaarlijks aan Zeeuwse platte oesters J1" wordt afgeleverd. De prijs ligt aanzienlijk lager. De Zeeuwse platte oester kost mg {eva ■aftf al Semiddeld 1,60 per stuk, e nieuwe vijftig cent. De kweek van Creuses en platte Zeeuwse oesters vindt momenteel alleen plaats in de Grevelingen, de afgesloten zeearm tus sen Schouwen-Duiveland en Goeree Overflakkee. Wel zijn er enkele proef- percelen in de Ooster- schelde aangewezen. De mosselkwekers in Zee land hebben in de eerste vijf weken van dit mossel seizoen een record besom ming gemaakt van 20 mil joen gulden. Vorig jaar om deze tijd was dat nog maar 8,5 miljoen gulden. De to tale omzet in de mosselsec tor bedroeg vorig jaar 65 miljoen gulden. Het sei zoen duurt tot april 1988. De mosselaanvoer is hoger dan in voorgaande jaren, maar de recordopbrengst van het seizoen 1982/1983 wordt volgens directeur Lucas van het mosselkan toor in Bergen op Zoom al enkele jaren niet meer ge haald. Ifl 1982/1983 was de produktie 1.600.000 mos- ESeltonnen. Dit jaar zal men h al blij zijn als de één mil- t- joen ton wordt gehaald. I (Vervolg van de voorpagina) Volgens de OESO zijn de hoge belastingen en de forse sociale lasten de oorzaak van de ge- 1 ringe verschillen in netto-be- j. lening en de hoge loonkosten voor bedrijven in Nederland. J Een verdere verlaging van het Tminimumloon is nodig om de hoge werkloosheid terug te J dringen. Vooral de vraag naar j ongeschoolde arbeiders zal daardoor kunnen toenemen, i zo adviseert het landen rap port. De voorstellen van de com mis- sie-Oort (het ineenschuiven van de belastingtarieven) die nen slechts voor een vereen voudiging van het belasting stelsel en bieden volgens de OESO geen oplossing voor het probleem van de te hoge las tendruk in ons land. Voorts vraagt de OESO zich af of de WIR niet beter geheel moet worden afgeschaft. Die zes miljard aan WIR-subsidies zouden vervolgens kunnen worden gebruikt voor een ver laging van de belastingdruk voor bedrijven, of voor een [Vermindering van het werkge versaandeel in de sociale pre mies. De OESO vermeldt daar overigens wel bij dat de Ne derlandse regering zulks niet wenst, vanwege de vermeende negatieve effecten op de inves teringen en de werkgelegen heid. DEN HAAG Grote delen van de landbouw- oogst dreigen verloren te gaan. Vooral Groningen en Gelderland zijn er slecht aan toe. De op brengsten van erwten en graszaden worden voor een belangrijk deel al als verloren beschouwd. Als het weer niet snel verbe tert, dreigen bovendien problemen bij de aardap pel-, maïs- en bieten- oogst. Dit blijkt uit gegevens van het Landbouwschap, die gis teren bekend werden ge maakt. Volgens een woord voerster van het Landbouw schap is de situatie ernstiger dan tot nog toe werd aange nomen. De grond is door de overvloedige regenval zo drassig, dat boeren onmoge lijk machinaal kunnen oog sten. In veel gevallen moeten ze nog met de oogst begin nen. Sommige gewassen dreigen voor de ogen van de boeren weg te rotten. In Groningen en Gelderland zijn al rot tingsverschijnselen waarge nomen bii aardappelen die in de volledig doorweekte bo dem zijn aangetast door ziek tes en schimmels. Er zijn al boeren die eenderde van de aardappeloogst hebben opge geven. Volgens het Landbouwschap zullen de oogstopbrengsten achter blijven bij die van vo- bessen voor de meeste fruitte lers slechts een neventakje van het bedrijf vormen. Van een zogenaamde misoogst is volgens Van der Lee dan ook geen sprake. Voor de Door de overvloedige regenval van de laatste tijd zijn veel landbouwgronden er slecht aan toe. Waar de boeren normaal al volop hadden moeten oogsten, worden veel gewassen nu aange tast door ziektes en schimmels. FOTO: DIJKSTRA rig jaar. De verliezen zijn Sroter en de kwaliteit is min er. Het Landbouwschap meent dat de situatie nog niet dramatisch is, maar er drei gen wel grote problemen als het weer niet snel verbetert. Vorige maand viel er gemid deld drie keer zoveel regen als in dezelfde periode vorig jaar. Bovendien blijft de tem peratuur ver beneden nor maal. Daardoor zijn de mees te gewassen weken later dan normaal rijp voor de oogst, die nu eigenlijk in volle gang zou moeten zijn. Fruit Fruittelers in de Betuwe heb ben volgens N. van der Lee van het Consulentschap voor akker- en tuinbouw in Tie! „een zeer matig fruitseizoen" achter de rug. Ook hier valt de schade voor een belangrijk deel te wijten aan de slechte weersomstandigheden. Daar door viel al eerder de kersen- oogst in het water, aldus Van der Lee. Het vochtige, warme weer van enkele weken geleden werd vooral de zoete kersen nood lottig. De schil van de kersen barstte spontaan open en het fruit was daarmee vrij toegan kelijk voor schimmels en bac- terieën. In sommige delen van de Betuwe werd daarop zelfs de kersenpluk gestaakt. Aan hetzelfde lot ontkwamen de aalbessen deze week ter nauwernood. Volgens Van der Lee is slechts een heel klein deel van de oogst verloren ge gaan. De meeste bessen die een iets sterkere schil hebben dan kersen waren al ge plukt. De strop voor de telers viel bovendien mee omdat aal- de fruittelers is het „ver velender", aldus Van der Lee, dat de kwaliteit van het fruit dit jaar slechter is dan anders. Het meeste klein fruit, zoals bessen, aardbeien, frambozen en bramen, haalde de betite ling „eerste klasse" niet, maar kwam in een lagere, slechter betaalde klasse terecht. Vee De veehouders hebben nog het minst last van het weer gehad, hoewel enkelen in Overijssel, Gelderland en Noord-Brabant noodgedwongen de koeien op stal moeten houden. De wei landen zijn daar soms zo dras sig, dat het vee het gras volle dig zou vertrappen. Bovendien kan het gras niet gemaaid worden omdat het te nat is. Gras dat al wel gemaaid was, kan niet ingekuild worden. Dat is pas mogelijk nadat het eerst enigszins ingedroogd is. Maar daarvoor zijn er tot nog toe te weinig droge dagen ge weest. De Gelderse Christelijke Boe ren- en Tuindersbond (CBTB) spreekt samenvattend van „enige moeilijkheden als ge volg van het natte weer". „Maar er is zeker geen sprake van een noodtoestand in de landbouw". Veel langer moet het slechte weer volgens een woordvoerder daarentegen niet duren. „Iedere dag dat het vanaf nu nog plenst, maakt de situatie er niet eenvoudiger op". Hoe groot de schade aan het einde van het oogst-sei- zoen zal zijn, durft het Land bouwschap nog niet te voor spellen. Vast staat wel dat het voor sommige boeren nu al een verloren jaar is. LEX VAN KOOTEN Handelsbeurs voor vrouwen Vrouwen uit de hele wereld bieden hun produkten te koop aan in het Haagse Congresge bouw waar deze week een internationale vrouwenconfe rentie plaats heeft. De or ganisatie wil vooral vrou wen uit Derde- Wereldlanden de gelegen heid geven contacten met het bedrijfs leven te leg gen. Op de foto de stand van de Ke- nyaanse vrou wen met tex- tielwaren. FOTO: CEES VERKERK (Vervolg van de voorpagina) Uit de cijfers blijkt dat bij de overheid, waar de vut-leeftijd in de meeste gevallen op 61 jaar ligt, twee derde van de mannelijke „kandidaten" ook werkelijk vervroegd uittreedt. Bij bedrijven is de deelname veel geringer. In tegenstelling tot de overheid valt niet ieder een onder een regeling. Bo vendien heeft een derde van de werknemers tussen 60 en 64 jaar een dienstverband van minder dan tien jaar. Bij de overheid is dat maar een vijf- DE KNOLLEN teü J£ HAAt W6 Konew je UALEhJ. de van de werknemers in die leeftijdsgroep. Vrouwen maken weinig ge bruik van de vut. In de bedrij- vensector komt dat voor een deel omdat deeltijdwerkers daar worden uitgesloten van deze regeling. Bij de overheid is dat weliswaar niet het geval, maar ook daar nemen vrou wen weinig aan de regeling deel. Naast het feit dat vrouwen door de opvoeding van kinde ren vaak een kortere diensttijd hebben dan mannen, kan de gezinssituatie ook nog een an dere rol spelen volgens de on derzoekers. Op hogere leeftijd zijn meer werkende vrouwen dan mannen alleenstaand. Het ligt voor de hand dat alleen staanden minder gebruik ma ken van een vut-regeling. Ook kan het lagere salaris deeltijd werkers ervan weerhouden van de vut-regeling gebruik te maken. Opmerkelijk is dat minder ar beidsaanbod door de vut en daling van de werkloosheid niet gelijk opgaan. Dat zou al leen zo zijn wanneer openge vallen plaatsen weer worden opgevuld, maar dat gebeurt vaak niet. Arbeidsplaatsen worden vol gens de onderzoekers niet op gevuld, omdat juist ouderen veel ongeschoold werk ver richten en vaak zijn gekoppeld aan verouderde werkzaamhe den in het produktieproces. In de begintijd werd de vut bo vendien veel gebruikt om overcapaciteit terug te bren gen. Daarbij komt nog dat de lasten van de bedrijven stijgen en daarmee de arbeidskosten. Dat werkt negatief door op de groei van de werkgelegenheid, zo stellen zij. De ambulance waarin de koningin vanaf Ypenburg werd ver voerd, arriveert bij het Haagse Bronovo-ziekenhuis. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) Wat zich nu precies heeft afgespeeld in het Zuidfranse Antibes waar de koningin de ziekte heeft opgelopen, blijkt voornamelijk uit de Franse media. De RVD verstrekt nagenoeg geen informa tie hierover. De koninklijke familie heeft het afgelopen weekeinde een cruise gemaakt aan boord van het jacht Something Cool van biermag naat Freddie Heineken die in Cap d'Antibes het buiten Le Do- maine de la Garoupe bezit. Aan boord kreeg de koningin al last van verschijnselen van hersenvliesonsteking. Zondag legde het jacht aan in de haven van Antibes. Pas maandag openbaarden de ziekteverschijnselen zich wat ernstiger. De volgende dag werd besloten Franse artsen in het ziekenhuis van Antibes te raadplegen. Na een onderzoek van enkele uren keerde de koningin weer te rug naar de villa van Freddie Heineken. De volgende dag zou, zoals voorgenomen, de koninklijke familie per regeringsvlieg tuig terugkeren naar Nederland. Omdat de behandelende Fran se artsen geen bezwaar tegen de terugreis hadden gemaakt en prinses Juliana en prins Bernhard hun vakantie in Porto Ercole in Italië niet zouden afbreken, werd al snel duidelijk dat het ziektebeeld van de koningin kon meevallen. Rond drie uur gistermiddag een ambulance met de koningin vanaf de villa van Heineken, begeleid door zes auto's met Ne derlandse kentekenplaten en een aantal motoragenten. Via om wegen ten einde wachtende journalisten te mijden werd naar het vliegveld van Nice gereden, waar de regerings-Fellowship stond te wachten. Op een afgelegen deel van het vliegveld werd de kongin aan boord gebracht, een operatie die overigens werd afgeschermd door een haag van bussen. VERONTWAARDIGDE REACTIES DEN HAAG In Den Haag, in Brussel en ook elders in Europa is met verbazing en verontwaar diging gereageerd op het plan van de Belgische premier Martens om van af 1 januari 1988 buiten landers tol te laten beta len als ze gebruik maken van de Belgische autowe gen. Ze moeten, net als in Zwitserland, een vignet kopen dat op de voorruit geplakt wordt. Zo'n vig net kost vijhonderd frank, oftewel 27,50, contant te voldoen bij de grens. „Dit is in strijd met de Europe se gedachte", stelt een woord voerder van het ministerie van verkeer en waterstaat. „Het is strijdig met EG-ver- dragen en overeenkomsten en met het akkoord dat de Bene- lux-landen verplicht belem meringen van welke aard dan ook in het goederen- of per soonlijk verkeer op te heffen. Bovendien is het invoeren van een autovignet voor buitenlan ders strijdig met het Verdrag van Rome, omdat het een dis criminatie van buitenlanders betekent". Er is nog geen con tact geweest tussen Brussel en Den Haag, al heft pemier Mar tens wel aangekondigd met de buurlanden in overleg te wil len treden. „Overigens", zo stelt het ministerie „is het be sluit nog niet door het Belgi sche kabinet, dus wachten we nog maar met verder com mentaar". De ANWB is vierkant tegen het plan. Niet alleen omdat net de vrije doorgang van verkeer in de EG-landen belemmert, maar ook omdat de Neder landse automobilist toch al veel moet betalen. De bond verwijst naar de wegenbelas ting en de accijns en tijdelijke opslag van negen cent op ben zine. Daardoor is Nederland na Denemarken het duurste land in West-Europa als het op autorijden aankomt. De ANWB vindt dat de overheid, in welk land ook, in eerste in stantie moet zorgen voor het aanleggen van wegen, bruggen en tunnels. Daarvoor zijn vol gens de organisatie voldoende fondsen die toch al door weg gebruikers worden gevuld. De transportondernemingen, verenigd in het Koninklijk Nederlands Verbond van Transportondernemingen KNVTO, noemen het plan eveneeens een slechte zaak. „In het licht van de doelstel ling dat de Europese markt in 1992 tolvrij moet zijn, is het plan onbegrijpelijk. Belasting dient te worden geheven op grond van het nationaliteitsbe ginsel: je betaalt in het land waar je bent gevestigd. Het Belgische plan is gebaseerd op het territorialiteitsbeginsel: men betaalt waar men rijdt. Als dit plan werkelijk wordt ingevoerd, is het een weg te rug", aldus de KNVTO-woord voerder. Premier Martens heeft bere kend dat de invoering van het autovignet jaarlijks ongeveer 110 miljoen gulden zal opbren gen. Of dat bedrag in de prak tijk ook werkelijk gehaald zal worden, is echter de vraag. In Zwitserland, geen lid van de EG, bleef de opbrengst in elk geval ver achter bij de ver wachting. (ADVERTENTIE) Je eigen music-center Complete Panasonic set in stijlvol zwart MG/FM-stereo tuner. 5-Bands equalizer. Semi-automatische platenspeler. Dubbel cassettedeck. Aansluiting voor CD, microfoon en hoofdtelefoon. 2 Ind. 2 luidsprekerboxen. VROOI 10 0 jaar' PREESMANN k AlUJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3