Doopsgezinden in Sovjet- Unie komen op verhaal £e«dóe kerk wereld Veel nieuwe rk parochies in Sovjet-Unie brieven lezers weer GEESTELIJK LEVEN/OPINÏË" EeidócSoutcmt Paus praat met joodse leiders beroepingen Katholiek weekblad Veritas verdwijnt Spreekverbod voor rabbijn 'fi I Hoop op spoedig herstel Nachtverlof geen oplossing CcidócSomcmt DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1987 PAGIN, Frelimo valt bisschoppen Mozambique aan MAPUTO De regerende partij in Mozambique, Frelimo, heeft de rooms-katholieke bisschoppen verweten dat zij „in wezen geen vaderlandsliefde" bezitten. De partij, die na het vertrek van de Portugezen in 1975 de macht overnam in Mo zambique. wijst alle oproepen van de bisschoppen voor een dia loog met de verzetsbeweging Renamo van de hand, die door het Frelimo als crimineel en immoreel wordt betiteld en ge steund wordt door Zuid-Afrika. De partijkrant verwijt de bis schoppen voorts dat zij privileges nastreven waaraan zij onder het koloniale bestuur gewend waren. Voorts wordt hun voor gehouden dat zij in de koloniale tijd de wens van het volk naar onafhankelijkheid veroordeelden en vrijheidsstrijders als ter roristen beschouwden. Italiaanse communisten schenken kerkklok ROME De vijf kerkklokken van het plaatsje Bagnore in het midden van Italië vallen niet op door hun bijzondere klank, maar wel door de inscriptie op een ervan. Daarop staat te le zen: „Geschenk van de afdeling Bagnore van de Italiaanse Communistische Partij (PCI)". De 65-jarige pastoor van Bagno re, Don Girolamo, had de bevolking opgeroepen geld te geven voor vijf nieuwe kerkklokken. De Partij meende niet te kun nen achterblijven en schonk de financiële middelen voor één klok. Tenslotte zijn 250 van de 300 inwoners van Bagnore lid van de PCI en daarbij nog trouwe kerkgangers. Don Girolamo was ontroerd over zoveel steun. „Ik geef toe, ze zijn commu nist, maar daarom niet minder kind van God,aldus Girolama. Het scherpste wapen dat ik ken: het gouden puntje van mijn pen. Conrad Busken Huet NEW YORK Paus Jo- hannes Paulus II heeft toegezegd tijdens een ontmoeting met joodse leiders in Rome te praten over de joods-katholieke betrekkingen, en met name over zijn beslissing de Oostenrijkse president Kurt Waldheim te ont vangen, zo hebben joodse leiders gisteren in New York bekend gemaakt. Amerikaans-joodse organisa ties hadden een dergelijke ontmoeting als voorwaarde gesteld voor hun deelname aan een plechtigheid die op 11 september in Miami plaats zal vinden aan het begin van een tiendaags bezoek van de paus aan de Verenigde Sta ten. Elan Steinberg, directeur van het Joodse Wereldcongres, zei dat de uitnodiging van de paus dinsdagavond was over handigd aan rabbijn Morde- chai Waxman, hoofd van het internationale joodse comité voor interreligieuze aangele genheden. Volgens Steinberg heeft kar dinaal Wiilebrands, president van de commissie die belast is met de betrekkingen tus sen het Vaticaan en de joden, Waxman gezegd dat alle as pecten van de joods-katholie ke relaties tijdens de ontmoe ting met de paus aan de orde gesteld kunnen worden. Deze ontmoeting zal waarschijnlijk eind augustus plaatsvinden. Steinberg zei dat de joodse leiders gisteren overeen wa ren gekomen de uitnodiging van de paus te aanvaarden. Zij hebben een commisie be noemd die in Rome de ont moeting zal voorbereiden. 'Hitte tijdens pausmis zal levens eisen' SAN ANTONIO Het hoofd van de gezondheids dienst in San Antonio in de Amerikaanse staat Texas heeft ontslag genomen omdat zij vreest voor het leven van honderden mensen tijdens de mis die paus Johannes Pau lus II op 13 september nabij San Antonio zal opdragen. Volgens dr. Katharine Rath- bun maakt het gebrek aan water, toiletten en loopruim te op de open vlakte juist bui ten San Antonio, waar de plechtigheid plaatsheeft, het bijwonen van de mis gevaar lijk. Zij diende maandag haar ontslag in nadat het gemeen tebestuur en de kerkelijke leiding hadden geweigerd ge volg te geven aan haar advies om het aantal deelnemers aan de mis te beperken tot 125.000. Kerkelijke functio narissen verwachten dat on geveer viermaal zoveel men sen aan de plechtigheid wil len deelnemen. De normale temperatuur in San Antonio is in september rond dertig graden. Een woordvoerder van het aarts bisdom San Antonio meent dat de vlakte groot genoeg is voor een rustige godsdiensti ge gebeurtenis. Voorts wordt volgens hem voor voldoende water gezorgd. Nederlands* Hervormd* Kerk Beroepen te Okkenbroek. mevrouw H T Vollebregt, kandidate te Gorin- chem. Gereformeerde Kerken Benoemd als geestelijk verzorger H.van Boeijen-Oord te Assen. J.C.de Raadt te Doesburg, die deze benoeming heeft aangenomen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Dirksland, J.Kareis te Rijssen en J.C.Weststrate te 's Gra venpolder. Glasnost (openheid), ook voor de doopsgezinden in de Sovjet-Unie. DEN HAAG Voor veel Nederlanders is het waarschijnlijk een onbe kend gegeven, maar de huidige Doopsgezinden in de Sovjet-Unie, die om wille van de hardnek kigheid van hun geloof zo vaak in het nieuws zijn, stammen voor het grootste gedeelte van Nederlanders, afkomstig uit het zuiden en oosten van ons land. Via Polen zijn deze mensen als een soort „ontwikkelings werkers" in Rusland verzeild geraakt. Ze vormden daar aparte leefgemeenschappen die naar gelang het politieke systeem hen dit toestond, min of meer een zelf standig bestaan hadden. Velen van hen emigreer den vervolgens van daar uit weer naar Noord- en Latijns Amerika. In 1860 ontstond er een split sing in de gelederen van de baptisten en wel tussen de kerkelijk doopsgezinden en de „broeders". Beïnvloed door Duitse baptisten kwa men de broeders tot de con clusie dat de doop door be sprenkeling niet bijbels was. Tot op de dag van vandaag is dit conflict niet bijgelegd. Wel werkt men samen op verschillende terreinen en ook ontmoet men elkaar in de Unie van Baptisten. Door de collectivisering van de landbouw onder Stalin en 'de godsdienstwet van 1929 werd het leven in de kolonies van de doopsgezinden in de Oekraïne ernstig verstoord. Sommigen trokken naar ge bieden achter de Oeral in een poging de eigen leefstijl te handhaven. Bij de Duitse in val werden de mannen inge zet in arbeidskolonies en de vrouwen en kinderen wer den naar gebieden langs de Afghaans/Chinese grens ge deporteerd om daar ingezet te worden in de modernise ring van de landbouw en de oorlogsindustrie. In 1955 kre gen de mannen weer pas poorten en mochten zij zich weer bij hun gezinnen voe gen. Dat was het begin van nieuwe doopsgezinde ge meenten. Zelfstandig Zoals gezegd werken de afge scheiden broeders in de Unie van Baptisten met elkaar sa men. In het Centraal Comité van de Unie zit tegenwoordig meestal een lid van de broe ders. Deze aansluiting bij de Unie wordt trouwens ver langd van de politieke lei ding in de Sovjet-Unie, die daardoor beter zicht op hen kan houden. Andere broe ders vonden de Unie teveel op een staatskerk lijken en begonnen met het vormen van eigen zelfstandige ge meenten. Deze gemeenten mogen zich sinds 1967 laten registreren. Als het niet noodzakelijk is, geeft men er echter de voorkeur aan zich niet te laten registreren. Er zijn overigens nog andere geschilpunten tussen de doopsgezinde broeders en de baptisten aan te wijzen. Een voorbeeld daarvan is de mili taire dienst. De baptisten zien de militaire dienst als plicht voor iedere Sovjetburger. Ge zien hun traditie staan de doopsgezinde broeders daar over niet te juichen, te meer daar iedere soldaat van het Rode Leger de eed van trouw moet afleggen. Dikwijls vindt men een oplossing door de militaire bevelhebber te ver zoeken vervangende dienst te mogen doen. Plat-Duits De doopsgezinden staan in de Sovjet-Unie bekend als vriendelijke mensen. Ze le ven vrij geïsoleerd in hun omgeving. Het gemeentele ven is echter erg intensief. De diensten worden gehou den in het plat-Duits. De lei ding is in handen van de oudsten en de diakens. Zij zetten de tradities voort van het leven in de kolonies. Met name de ouderen maken bezwaar tegen toetreding van Russisch-taligen. De jongeren die verstedelijkt zijn en een betere opleiding hebben, be ginnen het Duits steeds meer te zien als een soort kerkla tijn. De gemiddelde leeftijd gaat de laatste tijd vrij sterk naar beneden. Zowel Sovjet als westerse bronnen spreken leeftijd van 34-40 jaar, vooral in de over een gemiddelde 1 industriegebieden. Dit houdt ook in dat er min der geleefd wordt vanuit tra ditionele waarden. Dit geeft ook nieuwe conflictstof met de officiéle autoriteiten. Uit een officieel gepubliceerd on derzoek blijkt dat zestig pro cent van de doopsgezinden de normen die de bijbel stelt hoger acht dan die welke de staat hanteert. De vraag is hoelang de doopsgezinden deze houding vol kunnen houden. Momenteel vinden veel doopsgezinden hun verhou ding tot de staat aanvaard baar. Volgens sommigen is de vrijheid in de Sovjet-Unie voor hen nog nooit zo groot geweest als nu. Vooral de jongeren vinden bij de kerken wat de staat hen niet kan geven. Ook hier is het kernpunt: hoe is de re actie van de staat hierop? Blijft men hen zien als on dermijning van de partij of wordt dit min of meer op zijn beloop gelaten? Hierin zullen naast politieke ook economische motieven meespelen. De doopsgezinden staan bekend als de meest se rieuze werkers, die dikwijls aan anderen als voorbeeld gesteld worden. Duidelijk mag wel zijn dat ook de ker ken in het westen een taak hebben mee te denken aan. een oplossing van hun pro blemen. A. WESTRA MANILA Het katholieke Filipijnse weekblad Veritas is opgehouden te verschijnen. Weliswaar is het blad geen officieel orgaan van de RK Kerk, maar het heeft altijd alle steun gehad van de aartsbisschop van Manila, kardinaal Jaime Sin. Sin heeft ook regelmatig in het blad gepubliceerd. Veritas zou met financiële problemen te kampen hebben. Veritas verscheen in 1983 voor het eerst. Het heeft zich van meet af aan ingespannen voor de val van dictator Mar cos. Toen dat doel vorig jaar werd bereikt, wist het blad geen duidelijke politieke koers te ontwikkelen. Het blad steunde in het algemeen president Corazon Aquino, maar oefende eind vorig jaar kritiek op haar, omdat zij haar geloof te zeer zou ver binden met haar politieke functie en daardoor de niet- katholieke inwoners van de Filipijnen van zich zou kun nen vervreemden. Door de onduidelijke koers liep de op lage van Veritas in een jaar terug van 87.000 tot 22.000 exemplaren. Het blad werd vorig jaar wegens zijn ge weldloze strijd voor de vrij heid onderscheiden met de gouden medaille van de In ternationale Katholieke Persunie (UCIP). Rabbijn Rabbijn Meir Kahane, leider van de ultra-rechtse Kach-partij (rechts) kreeg deze week geen toestemming een toespraak te houden bij een van de poorten naar de Al-Aqsa- moskee in Jeruzalem. De rabbijn was aanwezig tijdens een demonstratie van partijgenoten uit protest tegen het verbod voor joden om hier te bidden. Patroonsfeest bisdom Rotterdam ROTTERDAM Mgr. R. Ph. Bar, bisschop van Rotterdam, gaat zondag in de kathedrale kerk van de H.H. Elisabeth en Laurentius aan de Mathenesserlaan voor in een eucharistie viering waarin de H. Laurentius, patroon van het bisdom Rotterdam en de stad Rotterdam wordt herdacht. Laurentius die als diaken in dienst stond van paus Sixtus II, stierf de marteldood tijdens de christenvervolgingen in Rome in de vierde eeuw en behoort sindsdien tot de bekendste en meest vereerde heiligen in de kerk. De viering begint om 9.45. KIEV Het aantal rooms-katholieke paro chies is de afgelopen zes jaren met bijna 100 geste gen. Vooral in Wit-Rus- land en de Sovjet-repu blieken is er een aantal parochies bijgekomen. In de Oostzee-staten Litou wen en Letland, zijn er sinds 1980 geen nieuwe parochies ontstaan. Radio Moskou deelde in 1981 mee dat er 1035 rooms-katho lieke parochies waren. In mei vorig jaar zei de socio loog Aleksej Ipatov in een uitzending van de Russische televisie dat er de jaren daar voor in totaal veertig nieuwe parochies waren geregi streerd. Het tijdschrift „Oek- rajina" noemt nu een aantal van 1120 parochies. Dat bete kent dat er in ruim een jaar tijd 45 parochies zijn bijgeko men. In de Oostzee-staten zijn er volgens kerkelijke statistie ken 766 parochies: 630 in Li touwen, 135 in Letland en 1 in Estland. Dat zou beteke nen dat in de rest van de Sovjet-Unie meer dan 350 door de autoriteiten geregis treerde parochies bestaan. Dat is des te opmerkelijker, omdat er in die gebieden geen rooms-katholieke hië rarchie is. Volgens het be richt in „Oekrajina" staan er in heel de Sovjet-Unie op dit moment bijna 20.000 paro chies en kerkelijke gemeen ten geregistreerd. Veruit de meeste daarvan behoren tot de Russisch-Orthodoxe Kerk. De historicus Volodymyr Oetkin noemt in „Oekrajina" een aantal van 8500 ortho doxe gemeenten. Op de twee de plaats komen de islamiti sche gemeenschappen. Ook het aantal baptistengemeen ten is aanzienlijk: meer dan 2000. Voorts zouden er 690 lutherse en 120 joodse ge meenten geregistreerd staan. In „Oekajina" worden geen gegevens verstrekt over de verboden godsdienstige ge meenschappen, zoals de met Rome geünieerde katholie ken in de Oekraïne, de getui gen van Jehova, de Pinkster gemeenten en de baptistenge meenten die zich niet willen laten registreren. De autori teiten beschouwen hen als „extremistisch" en houden in de statistieken geen rekening met hen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Rohypnol (2) Mede gezien de Halcion-affai- re maakt de eliminatie uit de markt van Rohypnol helaas §een schijn van kans doordat e farmaceutische industrie haar wetenschappelijke motie ven stelt boven gezondheids eisen en boven politieke argu menten in het belang van de Volksgezondheid. In ons land beschermt de overheid de pa tiënt niet tegen de vele ge neesmiddelen-risico's. Ingevol ge het immorele Thorbecke- systeem bepaalt de wet letter lijk: „schriftelijke mededelin gen aangaande geneesmidde len moeten niet ten behoeve van de patiënt worden mede- verstrekt". In Nederland wordt een deugdelijk genees- middelentoedieningssysteem (inclusief de nodige informa ties) voor de patiënten dus he laas een verloren zaak door de steeds stijgende polarisatie in de relatie arts-patiënt en gelet op de escalatie van de slachtof fers met hun iatrogene ziekten als gevolg van de gevaarlijke en schadelijke medicijnen. K.R. Oosterhuis, Centrale Patiënten Unie, DEN HAAG. Homo-kerkliedjes Het is zo'n 15 jaar geleden dat ik de studentenpastor en nu ook europarlementariër Her man Verbeek voor het eerst op de tv zag. „De katholieke kerk is de meest misdadige instel ling in de westerse wereld", zo verzekerde hij toen fanatiek. In al even vleiende taal uitte hij zich sedertdien regelmatig in interviews en vóór het pausbezoek in grote inge zonden stukken in De Volks krant, waarin hij links Neder land tegen „de officiële kerk" trachtte op te zetten. De laatste tijd haalde hij ook enige malen de publiciteit met gekruide op merkingen inzake homoseksu aliteit. In De Tijd noemde hij het standpunt van de katholie ke kerk hierover „een godslas tering". En na het radio-inter view van kardinaal Simonis over hetzelfde onderwerp zei hij tegen Hervormd Neder land: „Wij moeten ons van deze man ontdoen". In een vraaggesprek met een homo- tijdschrift verklaart hij homo seksueel te zijn. Maar goed nieuws dat inspireert hem ook tot religieuze poëzie. Hij schrijft "homo-kerkliedjes". En hoewel hij verwacht dat ze de gemiddelde kerkganger goddeloos in de oren zullen klinken, is hij doende ze in eucharistievieringen in te voe ren. In datzelfde interview noemt hij overigens „de hele eucharistieviering een vals spel, nog erger dan voor-de- gek-houderij". Verder zegt Verbeek uit het gebod tot naastenliefde af te leiden, dat homoseksualiteit vóór hetero seksualiteit komt. Onze kerke lijke chaoot en autonoom zal dat standpunt, evenals zijn liedjes, wel als „therapie" wil len verkopen. Waar las ik ook weer de uitdrukking „Genees heer, genees uzelf"? Holle va ten klinken ook in de kerk het hardst. Het is typisch dat hun laweit er bij de kranten in gaat als Gods Woord in een ouder- laweit er bij de kranten in gaat ling. Dit bizarre tijdsgewricht wordt gezegend met een op merkelijke opkomst van ho mokerkleraren. Maar het is zoals Verbeek zelf zegt: „De kerk heeft al zoveel tragedies overleefd". J. Avercamp, DEN HAAG. Wilde Westen Loosduinen zal drie dagen in het teken van het Wilde Wes ten staan. Leuk. Wie echt van het Wilde Westen houdt kan overigens in Den Haag zijn hart ophalen. Dat staat het hele jaar door in het teken van het Wilde Westen. Compleet met schietpartijen. P. Looistra DEN HAAG. Marokko (2) We moeten juist blij zijn dat de Europese Gemeenschap heeft besloten Marokko en Turkije niet als lidstaat toe te laten. Spanje en Portugal kosten de EG al handenvol geld en de Gemeenschap weet nu hl niet hoe we uit de financiële moei lijkheden moeten komen. Als daar nog eens twee arme lan den bijkomen is er helemaal geen redden meer aan. Boven dien is de kans groot dat er dan nog veel meer Turken en Marokkanen ons land binnen komen. En daar zitten we waarachtig niet op te wachten Of heboen wij in ons land nog niet genoeg werklozen? G. Jansen, DEN HAAG. Na de eerste vage mededelingen over de ziekte van koi gin Beatrix zijn de goede berichten uit het Haagse Bronoi ziekenhuis met opluchting begroet. Nederland maakte zi oprecht zorgen over de toestand van ons staatshoofd. Een keling wellicht vanwege de staatsrechtelijke gevolgen, do< (q! dat enige tijd stukken niet kunnen worden ondertekend zaken dus niet worden afgehandeld. Maar bij veruit de me£e te Nederlanders vloeit die opluchting voort uit gevoelens y medeleven met een vrouw, die ook door degenen die n jjj warmlopen voor het koningschap wordt beschouwd als e hardwerkende en sympathieke vertegenwoordigster van natie, de vorstin die de vele uitersten in ons land kan bindi Vandaar dat de gevoelens van opluchting vergezeld ga^. van oprechte wensen voor een spoedig herstel en de hoop ondanks de begrijpelijke grote belangstelling voor verloop van het ziekteproces koningin Beatrix de rust krijgen, die voor dat herstel nodig is. HET plan van staatssecretaris Korte-van Hemel om langg strafte gedetineerden in de laatste zes weken van hun geva genschap de nacht thuis te laten doorbrengen heeft meer wijzing dan instemming gekregen. De Centrale Raad vo Advies van het Gevangeniswezen, aan wie het plan ter b studering is voorgelegd, heeft er al zoveel kritische kanttek ningen bij geplaatst, dat het nu al de vraag is of het idee v de staatssecretaris nog verder zal worden uitgewerkt. ZELFS de ideële bedoelingen van het plan het schepp van betere omstandigheden voor een terugkeer in de ma. schappijworden in twijfel getrokken. „Een bezuinigin| maatregel met een humanitair sausje", concludeert, bitter stemd, een bekende criminoloog. Het is een goede zaak dat er naar mogelijkheden wordt g zocht om de terugkeer in de maatschappij van langgestraft minder abrupt te laten verlopen. Maar of dat het geval zijn indien het plan van de staatssecretaris zou worden uitg voerd, is op z'n minst twijfelachtig. Terecht is opgemerkt d men een gevangene niet echt kan voorbereiden op een rugkeer in de maatschappij door hem of haar 's avonds na huis te sturen. Met zo'n maatregel wen je iemand niet a het normale maatschappelijke leven. ONGETWIJFELD is behalve de gedetineerde ook de menleving er mee gediend, dat langgestraften goed voorb reid hun vrijheid tegemoettreden. Maar voor zo'n terugke is méér nodig dan ze de laatste zes weken van de detentie avonden en nachten thuis te laten doorbrengen. Zaterdag 15 augustus verschijnt bij deze krant de special Cursussen. Informatie over de adverteer- mogelijkheden in deze bijlage wordt u graag ver strekt door Anke van Heurn, bereikbaar onder nummer 071-122 224. Enkele buien DE BILT (KNMI) - Boven zuid-Skandinavië ligt al da genlang een lagedrukgebied dat ook het Nederlandse weer aanhoudend in ongunstige zin beïnvloedt. Via de Noordzee stroomt al enkele dagen voor de tijd van het iaar zeer koude lucht naar ons land. Verwacht wordt dat het genoemde lage drukgebied het komende et maal langzaam naar de noor delijke Noordzee zal koersen. In ons land draait de wind daardoor langzaam van noord west of west naar zuidwest. Bovendien nemen de winds nelheden iets af. Dit kan re sulteren in een geringe tempe- ratuursstijging. Het blijft ech ter op vrijdag met middagtem- peraturen van rond 16 graden nog steeds koel. Opnieuw kun nen, in verband met de onsta biele opbouw van de atmos feer, enkele buien vallen. Ook tijdens het weekeinde veran dert er nog weinig. Weersvooruitzichten voor Eu ropese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Skandinavië: Wisselend bewolkt en nu en dan buien. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Duitsland: Perioden met zon, ook nu en dan buien, mogelijk met onweer. Temperatuur in de middag van 17 graden in het noorden tot 21 graden in Beieren. Benelux: Perioden met zon, ook nu en dan buien, zaterdag mogelijk met onweer. Middag- temperatuur rond 18 graden. Britse Eilanden: Wisselend be wolkt en nu en dan buien. Vooral in zuid-Engeland ook flinke perioden met zon. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 15 graden in Schotland tot 20 graden in zuid-Engeland. Frankrijk: Wisselend bewolkt en vooral op vrijdag buien, in zuid-Frankrijk plaatselijk he vig onweer. Temperatuur in de middag uiteenlopend van 17 graden in het noorden tot 28 graden aan de Middellandse Zeekust. Spanje: Perioden met zon. veel plaatsen echter ook o weer, in het noordoosten n gelijk zeer hevig. Middagte peratuur aan de noordki rond 20 graden, elders 30 gi den of iets hoger. Portugal: Perioden met zon mogelijk een regen- of o weersbui. Middagtemperatu van 20 graden in het noord tot 26 graden in de Algarve Alpengebied: Half tot zwj bewolkt en vooral in het zi den talrijke buien, plaatsel hevig en veelal met onwe Middagtemperatuur in de len rond 22 graden. Vorstgrt van 2700 meter in het noord tot ruim 3000 meter in het z den. Italië en de kust van Joegos vië: In het zuiden zonnig, ders enkele onweersbui! Middagtemperatuur van graden in het noorden tot traden in het zuiden. Griel ust: Zonnig en zeer wai Temperatuur in de mid< tussen 32 en 38 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou MUnchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Casablanca Cyprus Istanbul Las Pal mas Beiroet Tel-Aviv Weer onbew regenbui I bew. regenbui h"bew! 1 bew zw bew. JW bew onbew rw bew zw bew onbew. onbew. onbew. I.bew. 1 bew zw bew. onbew niet ontv zw bew onbew h.bew. zw bew zw bew. zw.bew. onbew. h bew l.bew l.bew

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2