Ziekte koningin betrekkelijk mild Bon: Hoge belastingdruk belemmert groei Vut populair maar kostbaar VS: toch militaire samenwerking in Golf Beurs Cursussen '87 Groene girokaart voor giften I OESO: KABINET MOET BLIJVEN BEZUINIGEN Extra miljoenen voor meer banen Fietsster geschept £eidóe(2oina/nt U> iiAAnL/~U Beurs wacht in spanning op bod van Maxwell op Elsevier NS: Goedkoop kinderkaartje groot succes Marilyn 'Laat lepra ook jóu een zorg zijn'. Qowuvnt C &MÊ Uitgave Westerpers. behorende tot Si|thoIi Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel. 071 122244 Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N. Donderdag 6 augustus 1987 78e jaargang no. 23876 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 25 gul Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chefredacteur Wim Bui]teweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93. jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0.64 per mm. kleintjes f. 0.45 per mm V. Leiden. Losse nummers f. 1,10. HET 1/VEER Af en toe zon en enkele buien. Minimumtemperatuur tussen 11 graden aan zee en 5 graden plaatselijk landinwaarts, in de middag rond 16 graden. Mati ge zuidwestenwind. Zon op: 06.08, onder: 21.21; hoog water Schev.: 01.38 en 14.16; laag water: 09.42 en 22.08. Zaterdag 15 augustus bij deze krant de special AMSTERDAM De handel in aandelen Elsevier op de Am sterdamse effectenbeurs is vanochtend opgeschort in verband met verwachte berichten over een bod van de Britse pers magnaat Maxwell op Elsevier. De koers van de niet-aangemelde aandelen Kluwer is van ochtend verder doorgeschoten naar 1200. Gisteren werd het fonds uit de handel genomen nadat de koers explodeerde van 500 naar 1000. Met een exacte opgave van het aantal aangemelde aandelen Kluwer hebben de banken Mees Hope en Pierson, Heldring en Pierson vanochtend de geruchten ontzenuwd dat Maxwell 4 tot 5 procent van de aandelen Kluwer zou bezitten. Door geruchten over een mogelijk bod van Maxwell op Else vier steeg de koers van Elsevier-aandelen gisteren met bijna 5. In de afgelopen dagen zijn 4,1 miljoen stuks Elsevier ver handeld. Op de optiebeurs gingen 11.000 opties aan de koop zijde om. Pag. 4: Wanhopige strijd om Kluwer-aandelen. I z5 gulden j extra aan stookkosten DEN HAAG De afgelopen idrie maanden mei, juni en i is het 26 procent kouder weest dan gebruikelijk is jor de tijd van het jaar. [Vooral juni bleek een koude L aand. Voor het gemiddelde (jzin in ons land betekent dit joude weer in de afgelopen jrie maanden een extra gas- rerbruik van in totaal ruim I kubieke meter gas, ofte wel 25 gulden aan stookkos ten, zo heeft de Vereniging van Gasbedrijven, de Vegin, «rekend. Haring uit de gratie in West-Duitsland BONN De Duitse vishandel is volle dig in elkaar gezakt. De angst voor de aanwezigheid van haringwormen in met name haring en kabeljauw is zo groot dat de viswinkels leeg blijven. Het begon vorige week met een televi sieprogramma waarin krioelende wor men in een voor consumptie bedoelde haring op het scherm kwamen. Een onzorgvuldige verwerking van de ha ring is de oorzaak van de aanwezig heid van levende wormen in vis. De consument loopt het risico op een ont steking van de maagwand. Binnenkort stelt West-Duitsland strengere regels op voor de visverwerking. In Neder land bestaan die regels al sinds 1969. UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen zijn tevreden over het effect van de drastische prijsverlaging van het kin derkaartje. Sinds april mogen kinderen tot en met elf jaar voor een gulden naar elke bestemming reizen, als ze tenmin ste een volwassene bij zich hebben. Per volwassene mogen er drie kinderen voor een piek reizen. Sindsdien heeft NS al 50 procent meer kinderen ver voerd dan een jaar geleden: en wel 600.000 in de afgelopen vier maanden. Volgens een woordvoerder van NS brengt de actie ook meer volwassenen naar de trein dan verwacht was. AMSTERDAM Banken, spraakban- ken en Postbank komen op 1 september met de Groene Actie-Accept, een groen gekleurde acceptgirokaart die speciaal is bedoeld om giften mee over te maken. Voor consumenten heeft dit geen enkel gevolg, ze kunnen alleen sneller zien dat het om een verzoek voor een gift gaat. De instellingen die met deze kaart geld binnenhalen, moeten er echter wel voor betalen: 1,40 per stuk. De beken de blauwe acceptgiro blijft beschikbaar voor betaling van rekeningen, contribu ties, belastingen en dergelijke. Gestoorde indringer bij Pentagon gedood WASHINGTON Een bewaker heeft gisteren een geestelijk ge stoorde man doodgeschoten toen deze probeerde het Pentagon in Washington binnen te dringen. De man zou gedreigd hebben met een pistool nadat hem de toegang tot het gebouw van het „National Command Centre" werd gewei gerd. In dit zwaar bewaakte kan toor vergaderen de chefs van sta ven, de top van het Amerikaanse leger. De man overleed later in het zie kenhuis aan een schotwond in zijn rug. Hij werd geïdentificeerd als Dwain Wallace, afkomstig uit een psychiatrische inrichting in Ohio. DEN HAAG - Konin gin Beatrix lijdt ver moedelijk aan een min der ernstige vorm van hersenvliesontsteke- ning, zo heeft onder zoek in het Bronovo- ziekenhuis in Den Haag uitgewezen. Deze be trekkelijk onschuldige ziekte kan net als een griepje vanzelf weer overgaan. Rust is daar voor een vereiste. In elk geval blijft de koningin vandaag nog in het zie kenhuis, aldus de Rijks voorlichtingsdienst. De artsen van Bronovo heb ben dezelfde conclusie ge trokken als Franse artsen in het ziekenhuis van Antibes en een medisch team van drie artsen onder leiding van prof.dr. J. van Gijn, het hoofd van de afdeling neu rologie van het academisch ziekenhuis Utrecht. Deze drie artsen zijn gisteren naar Nice gevlogen om de koningin op haar thuisreis medisch te begeleiden. Gisteravond rond zes uur kwam de regerings Fel lowship PH-PBX aan op de vliegbasis Ypenburg, na de koninklijke familie op het vliegveld van Nice te heb ben opgehaald. De koningin was daar per brancard aan boord gebracht. In het toe stel waren tevoren op Schiphol de nodige voorzie ningen getroffen. Op de bijna twee uur du rende terugvlucht werd la ger dan normaal gevlogen: lagere hoogten zijn beter voor patiënten met bij voor beeld hersenvliesontsteking. Vanaf Brussel werd al een langzame daling ingezet ten einde het drukverschil zo geleidelijk mogelijk te laten verlopen. Bij terugkomst op Ypenburg werd de konin gin per ambulance van de ANWB langzaam rijdend en begeleid door motorpolitie naar het Bronovo vervoerd. Daarin zat ook prins Claus. Hun drie kinderen zijn van af Ypenburg naar Paleis Huis ten Bosch gereden. Pag. 3: Vertrek koningin uit Nice voor pers afge schermd De vrouw die hier mij merend voor het graf van Marilyn Monroe staat was er een van de ruim honderd be wonderaars van de filmster die gisteren op de vijfentwintigstige verjaardag van haar dood haar laatste rust plaats bezochten. Tijdens een herdenkings dienst in de kapel van het kerkhof in het Californi- sche Westwood werden speeches gehouden en werd er gezongen, met als centrale boodschap dat Marilyn Monroe on danks haar dood altijd zal blijven voortleven in de harten van haar fans. FOTO: AP (Van onze sociaal- economische redactie) j DEN HAAG/PARIJS Het kabinet moet op fis caal terrein een andere i koers varen om de gestag- ii neerde economische groei j weer aan te zwengelen. In de jaarlijkse doorlichting 5 van de Nederlandse eco- nomie (het zgn landenrap- t port), dat vandaag, is uit- - gebracht, bepleit de OESO, de organisatie voor economische samenwer king van 24 westerse in dustrielanden, een alge mene verlaging van de belastingdruk, zowel voor bedrijven als voor particu lieren. Door fors te kappen in het aantal aftrekposten (waardoor de belastingopbrengst in de breedte zal stijgen) kan een al gehele verlaging van de belas tingtarieven worden gefinan cierd, aldus het landenrapport De OESO meent dat het kabi net ook de komende jaren ver der moet bezuinigen, ter ver mindering van de overheids uitgaven. Voorts zal het kabi net ook een begin moeten ma ken met een vermindering van het stelsel van uitkerin gen en subsidies, dat ons land rijk is. De OESO verwacht dat de economische groei volgend jaar zal teruglopen tot slechts één procent (het kabinet re kent op een groei van ander half tot twee procent). Ook van de voornaamste doelstel ling van het kabinet, een ver mindering van de werkloos heid met 50.000 in '88, zal vol gens de OESO niets terechtko men: de werkloosheid zou vol gend jaar vrijwel blijven ste ken op 680.000. Volgens de ministeries van economische zaken en finan ciën zijn de OESO-ramingen in mei opgesteld en inmiddels enigszins gedateerd. „Thans wordt een wat gunstiger eco- ïng wacht, terwijl op budgettair terrein het kabinet heeft be sloten tot maatregelen ter compensatie van uitgaveno- verschrijdingen". Ook de re cente CBS-ciifers geven een gunstiger beeld van de econo mische groei te zien. Vergele ken met de economische ont wikkeling in het buitenland slaat Nederland „geen gek fi guur". Pag. 3: Verlaging minimum loon nodig ADVERTENTIE ROTTERDAM - De vut regelingen zijn in tien jaar tijd zeer populair maar ook erg kostbaar gewor den. De uitkeringen aan de vut'ers gaan een flinke last vormen voor de werkgever die daardoor wellicht minder nieuw personeel kan aannemen. Dit concluderen drie onder zoekers van het Centraal Planbureau (CPB), drs. E.A. Bolhuis, S.J. Ottens en drs. M.A. Steenbeek-Vervoort, in een artikel in het economen- blad Economisch Statistische Berichten (ESB). De groei van het aantal „vut'ers" in de afgelopen jaren is het ge volg geweest van de regel matige verlaging van de vut- leeftijd. In 1981 telde ons land bijna 22.000 mensen met een vut- uitkering. In 1990 zal dat aantal zijn opgelopen tot bij na 116.000. In 1981 betaalden bedrijven en overheid samen nog 0,8 miljard aan vut-uit- keringen, in 1990 is dat voor de bedrijven 3,8 en voor de id 2/ miljard l Pag. 3: Vut bij vrouwen overheid 2,4 miljard, samen 6,2 miljard gulden. minder in trek iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tetefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) Al twintig jaar vecht de NSL tegen de lepra. Er zijn in de derde wereld nog ruim 10 miljoen slachtoffers van deze afschuwelijke ziekte. Bestrijding en genezing vergen veel geld. Help daarom nu met een bijdrage, zodat lepra ook jóu een zorg is. Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Wibautstraat 135.1097 DN Amsterdam. Tel 020 -93 89 73 Giro 50500 Bank70.70.70.929 „Nederlandin internationale mijnen vegers- vloot DEN HAAG Er komt tot 1991 in totaal ruim zeshon derd miljoen gulden meer beschikbaar voor het stimu leren van de werkgelegen heid. Daarvan wil het kabi net volgend jaar al 97 mil joen besteden, daarna steeds grotere bedragen. Hoeveel banen dat zal opleveren is nog niet bekend omdat „we nog aan het rekenen zijn", aldus een woordvoerder van Sociale Zaken. Het geld zal voornamelijk ge bruikt worden voor de be staande banenplannen (er ko men geen nieuwe plannen bij) en voor scholing. Het besluit mag gezien worden als een overwinning voor minister De Koning van sociale zaken. Zijn collega Ruding van financiën voelde er minder voor omdat naar zijn mening elke stijging van de overheidsuitgaven tot gevolg kan hebben dat het fi nancieringstekort van de staat oploopt, wat van negatieve in vloed op de werkgelegenheid is. De Koning kan zich echter verzekerd weten van de steun van premier Lubbers. Zij ho pen op het effect van de nu lo pende banenplannen, dat aan vankelijk tegenvieL Het Jeugdwerkgarantieplan waar in gemeenten een grote rol spelen, begint nu aan te slaan. Het Jeugd Ontplooiings Ba nenplan waarin werkgevers een tegemoetkoming krijgen van ruim dertig procent op het uit te betalen minimumloon, loopt volgens Sociale Zaken goed. WASHINGTON On danks de aanvankelijke weigering van de NAVO- partners, lijkt toch militai re samenwerking in de Perzische Golf van de grond te komen. De Ame rikaanse regering heeft zijn bondgenoten voorge steld een gezamenlijke troepenmacht in te stellen om mijnen te vegen, in lichtingen uit te wisselen en de samenwerking tus sen de Amerikaanse, Brit se en Franse vloten uit te breiden. Ook Nederland zou deel uit moeten ma ken van een mijnenve- gers-vloot uit Italië, West- Duitsland en mogelijk de Sovjet-Unie. Een woordvoerdster van het ministerie van buitenlandse zaken bevestigde vanmorgen dat „voortgaande consultaties" gaande zijn over de situatie in de Golf. Maar een officieel verzoek voor de levering van mijnenvegers zou niet gedaan zijn. „Het kabinet blijft voorlo pig bij zijn standpunt dat Ne derland alleen in uiterste noodzaak bereid is deel te ne men aan een vredesmacht in VN-verband". Volgens Amerikaanse rege ringsfunctionarissen worden de „taktische en operationele elementen van bepaalde NAVO-programma's" al uitge voerd. Zo werd er op gewezen dat de Fransen akkoord zijn gegaan met een plan om in lichtingen uit te wisselen. Het voorstel voor de vorming van een internationale vloot zou gekomen zijn van Groot- Brittannië, dat vorige week nog een Amerikaans verzoek om assistentie afwees. Maar volgens Britse regeringskrin gen is premier Thatcher in middels van dat besluit terug gekomen. Stafleden van het Congres zeiden dat een inter nationale mijnenvegersvloot „de favoriete optie van de Britten is". Pag 4: Geen vrees voor olie tekort Pag. 5: VS wapenen zich te gen zelfmoordcommando's LEIDEN Een 20-jarige fietsster uit Oegstgeest is gistermiddag om kwart voor twee gewond geraakt toen ze op de Jan Luyken- pp| laan werd geschept door een auto. De vrouw reed op het fiets- pad langs de Lage Morsweg en keek bij het oversteken van de Jan Luykenlaan niet goed uit. Een naderende automobilist, een 80-jarige Leidenaar, kon haar niet meer ontwijken. De Oeg: geestse is met een hersenschudding naar het Academisch 7' kenhuis in Leiden gebracht. Voor iemand, die de krant leest voor de politiebe richten en de familiepagina klinkt het misschien wat vreemd in de oren, maar er zijn mensen, die de krant louter en alleen lezen om de beursberichten. Dat hoeft niet zo verwonderlijk te zijn, want de schommelingen, die zich daar kunnen voordoen, zijn voor hen soms van groot belang. De Leidse Courant heeft dagelijks een halve pagina beursbe richten, keurig gerubriceerd en overzichtelijk gepre senteerd. Misschien laat u er af en toe ook eens een blik op vallen, omdat u ook een „stukje" hebt. Mogelijk hebt u zelfs met dat doel deze krant van daag zomaar ergens gekocht, omdat u zich nog niet op een bepaalde krant hebt geabonneerd. Een unie ke kans om nu een aandeel in de Leidse Courant te nemen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1