Scheepvaart mijdt Golf tijdens Iraanse oefening "®p/ 1 liPi Alleen de wijn is nog droog Tamiltijgers eens met vredesakkoord Vredesplan moet cynisme Midden- Amerika breken -Buitenland I/Suiker in Rusland op de bon wegens thuisstokerijen Af ghaans verzet «belegert Kaboel jlltalië ^verwacht opnieuw aard verschuivingen Oudste Britse met Concorde naar VS Iraniërs wilden North gijzelen BU DE EVACUATIE VAN EEN JOEGOSLAVISCHE CAMPING Schot in zaak Mathias Rust Veroordeeld tot kamperen GORDJI GAF GELD VOOR NAZI-LECTUUR STEUN AAN CONTRA'S OBSTAKEL IN OVERLEG: HELDEN CekUe (Somali WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1987 PAGINA S MOSKOU De autoriteiten in de f jSovjet-Unie hebben een rantsoenering - van suiker ingesteld om het thuis sto ken van sterke drank te bemoeilijken. Het thuis maken van sterke drank is het afgelopen jaar flink toegenomen. In de eerste helft van 1987 is ruim twee keer zoveel suiker verkocht als in dezelfde periode van vorig jaar, al dus een hoge ambtenaar op het minis terie van handel. Plaatselijke raden, die sinds kort zelf standig nun normen kunnen vaststel len in de strijd tegen het illegaal sto ken van sterke drank, hebben be paald hoeveel kristalsuiker de consu ment kan kopen. sr" JCABOEL Westerse diplo- ^ftmaten hebben gemeld dat Jrond de Afghaanse hoofdstad "^Kaboel en de zuidelijke pro- g^*!vinciestad Kandahar zwaar wordt gevochten. ^De piloten van de nationale ^luchtvaartmaatschappij Bakh- 'nHtar weigeren nog vluchten uit [te voeren tussen beide steden, eajie omsingeld zijn door ver zetsstrijders. Volgens waarne- A*mers zijn in allerijl versterkin gen aangerukt om Russische holeenheden die zich ten westen «r^van Kaboel hadden ingegra- zaven, te ontzetten. Russische 1 d(troepen zouden er echter nog niet- in zijn geslaagd het offen- ouisief te keren dat het verzet njolvanuit de bergen heeft gelan- et^ceerd. ra?ROME Nieuwe aardver- e[fschuivingen dreigen in het aaf- noorden van Italië, dat de af gelopen weken al door meer- 'dere natuurrampen is getrof- "'0J fen. Uit voorzorg zijn gisteren 5e?drie gehuchten in Valtellina [Ontruimd. Bij de afzettingen Tvan het gebied wordt iedereen ^onverbiddelijk teruggestuurd, "fnadat bij de aardverschuiving 5 van vorige week meer dan twintig mensen om het leven I zijn gekomen. Ondanks de ge- a varen willen veel bewoners j haar hun huizen terugkeren. 1 j Geologen vrezen dat een berg- 'gedeelte in Valtellina in een stuwmeer terecht komt, dat an- vervolgens zal overstromen. De hittegolf die de Verenigde Staten al wekenlang teistert, heeft tot dusver aan tachtig mensen het leven gekost. De slachtoffers zijn voornamelijk ouderen en zieken. De hitte golf is het hardnekkigst langs de Amerikaanse oostkust. In New York schommelen de temperaturen nu al enkele we ken rond de 35 graden. In de Amerikaanse hoofdstad Was hington loopt de temperatuur dagelijks tot 38 graden op. De hittegolf heeft inmiddels ook het midden van de VS in haar greep. Deze week werden in de staat Kansas temperaturen van 40 graden gemeten. De hitte wordt verergerd door de hoge luchtvochtigheid. De temperatuur van het water langs een groot deel van de Atlantische kust is tot boven de 25 graden opgelopen. LONDEN Charlotte Hughes, die zaterdag 110 jaar werd en daarmee Engelands oudste, stapte gisteren in een Concorde voor een reis naar New York. Zij werd daar ontvangen door burgemeester Edward Koch. Het is haar eerste bezoek aan de Verenigde Staten. „Het is net Alice in Wonderland", zei Charlotte Hug hes, die de Concorde-reis kreeg aan geboden van British Airways. „Ik voel me als een beroemdheid. Ik wil het Vrijheidsbeeld zien en ik ga al les bijhouden in een dagboek". Voor haar 111e verjaardag wil ze paus Jo hannes Paulus II ontmoeten en mis schien ook nog een reis maken naar Australië. NICOSIA Tijdens de eerste dag van de Iraanse vlootoefeningen heeft het internationale scheepvaartverkeer de Perzische Golf zo veel mogelijk gemeden. Voor al in de Straat van Hor- moez was een scherpe daling van het aantal transporten waarneem baar, zo hebben scheep vaartdeskundigen gesig naleerd. Aan de andere kant bezwoeren haven autoriteiten in Saoedi- Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten dat het met de paniek in de koopvaardij als gevolg van de Iraanse dreige menten wel meeviel. „De situatie is redelijk normaal", zo zei een Saoedische cargadoor. De Iraanse marine verklaar de het begin van de vlootoe- fening een „succes" en zei dat met explosieven geladen speedboten nu gereed zijn buitenlandse oorlogsschepen in de Perzische Golf „een do delijke slag" toe te brengen. De Iraanse geestelijke leider ayatollah Komeiny vroeg ge lijkertijd echter „geduld" van de Iraanse Revolutionaire Garde om „op het juiste mo ment met de Grote Satan en zijn hanlangers af te reke nen". Volgens waarnemers wijst dit er op, dat Iran voor lopig nog geen actie durft te nemen tegen de Amerikaan se vloot in de Golf. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteren verklaard niet hevig veront rust te zijn over de oefenin gen die Iran in en bij de Per zische Golf houdt. Niettemin zeiden hogè functionarissen dat de Amerikaanse marine HAMBURG Een Iraanse groep die tegen de Amerikaanse wapenverkoop aan Iran was, was van plan overste Oliver North en Robert McFarlane te gijzelen toen zij vorig jaar naar Teheran kwamen. Dit heeft het Westduitse tijdschrift Stern gisteren bericht. Stem zei de informatie te hebben gekregen in een interview met een voormalige commandant van de Iraanse Revolutionaire Garde, die sindsdien uit Iran is ge vlucht. De commandant vertelde dat het plan voor de gijze ling overboord werd gezet, toen bleek dat de zoon van ayatol lah Khomeiny, Ahmed, betrokken was bij de wapentransac ties. waarschijnlijk pas volgende week weer Koeweitse tan kers in de Golf zal begelei den. Volgens vooraanstaande leden van het Congres stond het volgende konvooi oor spronkelijk voor morgen op het programma. Intussen zijn volgens berich ten uit Somalië gemeen schappelijke manoeuvres van Een Amerikaanse matroos heft triomfantelijk zijn vuist, ten teken dat de escorte van de Saoedische tanker „Gas Prince" succesvol is afgerond. De „Gas Prince" was na een veilige doortocht door de Straat van Hormoez maandag middag, vandaag op eigen kracht op weg naar Japan. FOTO: AP Somalië en de Verenigde Sta ten begonnen die „Bright Star 87" worden genoemd en landingen van duizenden Amerikaanse militairen op de Rode Zee-kust in de buurt van Straat Bab el Mandeb omvatten. De geografische omstandigheden zijn dezelfde als die op de Iraanse kust in het gebied van de Straat van Hormoez. Pelgrims De eerste 99 bij het geweld in Mekka omgekomen en ge wonde Iraanse pelgrims zijn vanmorgen teruggevlogen naar Teheran waar ze offi cieel ontvangen werden als „martelaars en slachtoffers van de verschrikkelijke mis daad van het Saoedische re gime in Mekka". Iraanse pel grims zullen deze week nog twee grote demonstraties houden in Mekka. De Saoedi sche autoriteiten werd ge waarschuwd geen actie te on dernemen. „Dat zou leiden tot een ramp, omdat de pel grims niet meer te beheersen zijn", dreigde een Iraanse geestelijke. Het Internationale Comité van het Rode Kruis heeft een Iraans verzoek afgewezen om een commissie naar Mek ka te sturen die een onder zoek zou moeten instellen naar de dodelijke rellen van vorige week vrijdag. Een woordvoerder zei dat een dergelijk onderzoek buiten het mandaat van het Rode Kruis zou liggen. Niet alleen in Nederland is het weer erbarmelijk; ook het normaal gesproken zeer zonnige Joegoslavië wordt door noodweer geteisterd. Met als gevolg dat in elk geval één camping in het Noordjoegoslavlsche Kanal in allerijl ontruimd moest worden omdat het naastliggende riviertje buiten zijn oevers was getreden. Onder de vele Nederlanders op die camping was onze verslaggever Jan Leune, die hiemaasX verslag doet van zijn natte ervaringen. KANAL, dinsdagnacht, 2.00 uur. Het enige dat nog droog is, is de wijn, maar die ligt achter in de kofferbak. Onder de natte kleren. We zitten onder de over kapping van een benzinestation. Enkele tientallen meters boven de camping Ko- rada. Een uur geleden lagen we daar nog in onze tent. Slapen konden we niet, het hoosde en onweerde al uren lang. Tegen tien voor één opeens een Joegoslaaf aan de voortent: „Perikelo, perikeloü Weg wezen". De waterspiegel van de Soci zo luidt zijn boodschap, stijgt snel, te snel. Nog nooit is onze tent zo snel afgebro ken. Binnen tien minuten zijn we weg en hebben we onze auto bij het benzine station geparkeerd. En al snel voegen andere Nederlanders zich bij ons. De Fransen en Italianen hebben hun tenten achtergelaten en zijn in paniek weggere den. We zijn nu anderhalve week op va kantie. Eerst Duitsland, regen. Daarna Oostenrijk, regen. Vervolgens Noord-Ita lië, regen. En nu dan Noord-Joegoslavië, nog meer regen. Waar moeten we nu nog naar toe om een beetje zon te vin den? Mario, de bejaarde kampbeheerder komt op zijn brommertje aangetuft Hij regelt dat we in het enige hotel van het stadje koffie met ontbijt krijgen. Twintig Ne derlanders in een sober zaaltje. De hotel- directie wil van betaling niets weten. Al les gaat op kosten van de gemeente. Ka nal moet zijn goede naam hoog houden. Straks, zo wordt ons verteld, komen er trouwens toeristen per stoomlocomotief uit Bied. De traditie wil dat de jeugd dan van de brug af de rivier induikt. Dat is dit keer niet aan te bevelen; het vriende lijke riviertje is een kolkende bruine moddermassa. JAN LEUNE MOSKOU De zaak van Mathias Rust, de 19-jarige Westduitser die op 28 mei met een sportvliegtuig op het Rode Plein in Moskou landde, is verwezen naar het Opperste Ge rechtshof. Dit hof bepaalt de datum en plaats van het proces. Het is vrij wel zeker dat het proces openbaar wordt, tenzij alsnog blijkt dat er staatsgeheimen mee gemoeid zijn. Tegen Rust zijn drie aanklachten ingediend, waarvoor hij maximaal tien jaar gevangenisstraf kan krij gen. Rust heeft voor zijn verdedi ging een Sovjet-advocaat geaccep teerd, genaamd Jakovlev. De man staat bekend als een ervaren lid van de Moskouse orde van advokaten en spreekt vloeiend Duits. WASHINGTON Een Amerikaanse rechtbank heeft een vredesactivist, die op verboden terrein kampeerde tegenover het Witte Huis in Washing ton, voor dertig dagen letterlijk het bos in ge stuurd. De 26-jarige Sem- ple werd „veroordeeld" tot dertig overnachtingen in het nationaal park Shenandoah in Virginia. Semple werd gedaagd om op 16 september voor de rechtbank verslag uit te brengen over zijn erva ringen. Zijn advocaat gaat in'beroep. Een gewapende Tamiltijger zit op het dak van een hindoetempel te luisteren naar zijn leider Prabakharan. COLOMBO De leider van de Bevrijdingstijgers van Tamil Eelam, Velu- pillai Prabhakaran heeft net vredesplan dat zondag werd getekend door de Indiase premier Gandhi en de Srilankaanse presi dent Jajawardene, aan vaard. Prabhakaran maakte dit bekend in een toespraak tot een menigte van 100.000 mensen, on der wie honderden gewa pende militieleden, in Jaffna, het bolwerk van de Tamils. Hij verklaarde dat hij geen an dere keus had dan zich naar het akkoord te schikken, om dat de Indiase regering hem onder druk had gezet de voor stellen te accepteren. Hij zei echter vol vertrouwen te zijn dat India de Tamils zal be schermen. Overigens zei de Tamil-leider dat naar zijn me ning het nu gesloten vredesak koord het probleem niet zal oplossen. „Een onafhankelijke staat Tamil Eelam is de enige oplossing voor de Tamils". De Tamil-leider zei niet wan neer de wapens uit handen zullen worden gegeven, maar een woordvoerder van de Tij gers zei dat hiermee wellicht woensdag een begin kan wor den gemaakt. „De oorlog is nu voorbij", aldus de woordvoer der. Hij zei dat naar schatting 5.000 wapens aan de Indiase strijdkrachten zullen worden overgedragen, maar voegde hieraan toe dat de Tijgers een deel van hun wapens zullen behouden voor hun persoonlij ke veiligheid. PARIJS De Iraanse tolk Gordji, die zich sinds juni verborgen houdt in de Parijse ambassade van Iran, heeft een catalogus ge financierd met extreem rechtse lectuur. De catalogus bevat een overzicht van werken als „De Auschwitz-mythe, een kritisch onderzoek" en boeken over de SS. Een Frans weekblad drukte een foto af van een cheque van 120.000 franc (ruim 40.000 gul den) die Gordji zou hebben betaald aan de drukker van de cata logus. DEN HAAG „Mijn angst is dat iedereen maar over vrede blijft praten, terwijl de volkeren van Midden-Amerika er on derwijl moe van worden en een gevoel van cynis me ontwikkelen ten aan zien van hun regeringen". Met deze woorden drong president Oscar Arias van Costa Rica er onlangs bij zijn Middenamerikaanse buren op aan zijn vredes plan voor de regio te steu nen. Morgen en overmorgen buigen de presidenten van Nicaragua, El Salvador, Guatemala, Hon duras en Costa Rica zich over het plan van president Arias dat naar zijn zeggen „de laatste hoop" is op een vreedzame op lossing voor de conflicten in Midden-Amerika. De Contadora-groep (Mexico, Venezuela, Panama en Colom bia) heeft haar pogingen vrede te bewerkstelligen na vier jaar opgegeven en nu heeft Costa Rica het voortouw genomen. Belangrijkste struikelblok voor de Contadora was de wei gering van Nicaragua om de tafel te gaan zitten met de Contra's om verkiezingen te organiseren. Het nieuwe plan, dat ihorgen wordt besproken, werd opge steld in overleg met de Ameri- FLIP ï«ac-«|w»K<we.' •BÉCSf.' zartcfcï-«IUP WNutwiais 6fl nccNesï IK fifl 0P3Bwr, iKa^2uSBaai •DOoe-.- oeNBuwe.'. onreeaatóEW 2B£»KooaEswew SicWe^Kbn vooeo \MDKP kaanse onderminister voor La tijns-Amerikaanse zaken Elliot Abrams. Waarnemers ver wachtten dan ook dat het „pro-Amerikaanse" plan ge doemd was te mislukken.» Tot veler verrassing bleek het ont werp voorstellen te bevatten, die regelrecht ingaan tegen de Amerikaanse politiek in Mid den-Amerika. Het opmerkelij ke van het plan-Arias is dat het niet langer alleen Nicara gua als "probleem" ziet, maar betrekking heeft op alle Mid denamerikaanse landen met gewapende conflicten. Het voorstel gaat uit van een staakt-het-vuren, algemene amnestie, terugtrekking van buitenlandse adviseurs, beëin diging van de buitenlandse militaire hulp, verbod op iede re steun aan groepen die de regeringen van buurlanden billen ontwrichten, een dia loog tussen de regering en de niet-gewapende oppositie en democratische verkiezingen. Officieel ziet de Amerikaanse regering niets in het plan om dat het Washington zou ver plichten de steun aan de Con tra's te staken en president Reagan was nu juist van plan het Congres opnieuw tot een miljoenensteun over te halen. Het Witte Huis heeft aange kondigd dat Reagan vanavond of morgen een „zeer belang rijk initaitief" ten aanzien van midden-Amerika zal nemen. Tijdens het recente bezoek van Arias aan president Reagan, werd de Costaricaanse presi dent te verstaan gegeven dat de Amerikaanse regering haar steun aan de „vrijheidsstrij ders" niet wil opgeven, on danks het Iran-Contraschan- daal. Arias dreigde op zijn b»urt de Contra's het land uit te zetten als zij doorgaan Costa Rica te gebruiken als uitvals basis tegen Nicaragua. Ook buurland Honduras blijkt schoon genoeg te hebben van de Contra's, die vooral de boe renbevolking in het grensge bied enorme overlast bezor gen. President Arias reisde begin deze maand naar zijn Midden amerikaanse buren om de top conferentie over zijn plan te redden. Het is de hoogste tijd „redelijkheid boven dementie" te kiezen en „retoriek te ver vangen door actie", zo hield Arias hun voor. Op het eerste gezicht lijkt zijn boodschap te zijn doorgedrongen. Maar de VS en ook president Duarte's El Salvador zullen proberen het voorstel tegen te houden. En zolang de VS de Contra's blijven steunen, zal ook Nica ragua niet instemmen met het vredesplan. door Jo Wijnen WASHINGTON Het loopt niet meer storm in het winkelde waar de T-shirts met „Ollie North for President" erop worden verkocht. Er zit altijd weinig rek in het Amerikaanse heldendom. Alles gebeurt in dit land met een fantastische hevigheid. Het ongeluk met de space- shuttle zette de sluizen van het national verdriet wijd open. Maar geen mens herinnert zich nog de namen van van de astronauten die samen met Christa McAuliffe de hemel bestormden. De inderhaast uitgegeven biografie van Christa is geen succes geworden. De dikke boeken die over het ongeluk zijn geschreven liggen onverkocht in de boekhandels. Het bombardement op Libië maakte golven van nationale trots los. Maar over de twee Amerikaanse piloten die daar zijn omgekomen, is nooit meer geschreven. De gemiddelde Amerikaan heeft moeite zich de naam Daniloff te herinneren. Iedereen is vergeten dat Reykjavik de hoofdstad van IJsland is. Kortom, de geschiedenis beweegt zich hier in de hoogste versnelling voort. Sterren worden met een verbazingwekkende snelheid gelanceerd Idolen hebben het kortst denkbare leven. Opeens is het Michael Jackson. En net op het moment dat die naam zich dreigt vast te zetten in je geheugen, zijn er opeens Bruce Springsteen en Madonna. Voor dat je goed en wel aan een fenomeen en diens naam gewend bent geraakt, kom je tot de ontdekking dat er weer een nieuwe naam in je bewustzijn wordt geramd. Dezer dagen trof ik in een tijdschrift de naam van weer een zingende juffrouw aan: een absoluut fenomeen natuurlijk, een oogverblindend talent, de stem van de twintigste eeuw, het nieuwe idool. Maar ik kan me haar naam niet meer herinneren. Tegen de tijd dat ik weet wie ze is, verdwijnt diezelfde juffrouw commercieel uitgekleed en afgekloven alweer achter de uitlaatgassen van de zich op volle snelheid voortbewegende tijdmachine. Het tragische kenmerk van de Amerikaanse idolen en helden is dat ze eigenlijk niks te betekenen hebben. Hun roem stoelt op een hoeveelheid uitgekiende publicitietsstunts. Waaruit onvermijdelijk volgt dan heldendom een doodgewoon handelsartikel is dat niet zozeer op kwaliteit, maar op verkoopbaarheid wordt beoordeeld. Echt talent, echte kennis van zaken en echte moed zijn slechts hinderpalen op weg naar de roem. Ze maken het mooie verhaal alleen maar gecompliceerd, ze stichten verwarring, ze zijn het zand in de raderen van de machine die de lange reeksen helden en idolen produceert en weer vernietigt. Ollie North is natuurlijk geen held. Hooguit is hij een verblinde, fanatieke en overijverige doordrammer met bovendien iets van de Brave Hendrik in zich. Zijn soort kom je overal in de geschiedenis tegen. North doet me nog het meeste denken aan prins And ré Bolkonski uit Tolstoi's „Oorlog en Vrede". De prins, ofschoon slechts de adjudant van de generaal Kutozow, is er voor en tijdens de slag bij Austerlitz voortdurend op uit de oorlog naar zijn hand te zetten, zich in een situatie te wringen waarin hij alleen de uiteindelijke, voor het brave Rusland redding brengende beslissing kan nemen. Maar ach, de Russische legers worden door Napoleons troepen in de pan gehakt. De Tsaar vlucht panisch van de slagvelden. Prins Bolkonski doet nog een wanhopige poging om, met een regerimentsvaandel m de handen, op de vijand los te trekken. Dat nutteloos vertoon van vaderlandsliefde en heldendom wijzigt de loop der dingen totaal niet en komt de arme Bolkonski slechts op zeer zware verwondingen te staan. De tragiek van Ollie North is waarschijnlijk dat hij, net als Bolkonski, de geschiedenis wilde veranderen, om aldus tot de vervelende ontdekking te komen dat de geschiedenis zichzelf wel verandert, als ze dat nodig vindt. Terwijl de Bolkonski 's en de North 's met dat even nutteloze als heroïsche karwei bezig zijn, vluchten de tsaren en de presidenten van de slagvelden weg. Het loopt inderdaad niet meer storm in het winkeltje waar Ollie's T-shirts worden verkocht. De held van enkele weken geleden is een curiositeit geworden. Na deze fase volgt de neergang en tenslotte komt de vernedering.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5