„Gevangene gaat 's avonds toch niet solliciteren? N Praten over regentschap nog te vroeg Zeehond kan het lang uithouden in een rivier lEUWO Hersenvliesontsteking meestal te behandelen KA1#) W ^binnenland |Patiënt steekt jiuisarts neer Duiven aan de ketting Meeste hasjsmokkel via haven Rotterdam Dood man n en vrouw jj roept i vragen op Tjitte Brouwer CeidócSowiant WOENSDAG S AUGUSTUS 1987 PAGINA 3 RECHT De Utrechtse huisarts A. Eij- jensteijn is gisteren tijdens zijn spreekuur neergestoken door een patiënt, die hij al ja ren behandelde in verband met psychische jroblemen. De arts liep alleen oppervlakki ge verwondingen op en kon na behandeling *in het ziekenhuis weer naar huis. Toen de uisarts met zijn rug naar de patiënt, de 33- irige A.M., toe stond om een injectie klaar maken pakte de man plotseling een 20 centimeter lang dolkmes en stak de huisarts jiJtweemaal in rug en schouder. Een aanwezi ge co-assistent en enkele collega's van Eij- Mgensteijn, die ook in de groepspraktijk aan ^het werk waren, konden de dader over meesteren en overleveren aan de politie. APELDOORN Tijdens het inkor- ven van duiven voor een wedvlucht naar Perpignan zijn er gisteren acht aangetroffen die moeilijk liepen en verlammingsverschijnselen vertoon den. Het vermoeden bestaat dat ze doping hebben gehad, maar dieren artsen hebben daarvoor nog geen be wijzen kunnen leveren. De dieren zijn wel uit de race genomen. Aan de jaarlijkse race naar Perpignan over ruim duizend kilometer doen tussen de achtduizend en tienduizend dui ven mee, die vrijdag worden gelost. De winnende duif verdient veel geld voor zijn eigenaar. ROTTERDAM De douane heeft in de eerste helft van dit jaar 14.265 kilo hasj in beslaggenomen in de Rotterdamse haven, tegen 8407 kilo in de eerste helft van het vorige jaar. Ondanks die forse toename meent de douane dat steeds minder hasj via de haven wordt gesmokkeld. Het beeld is volgens de douane vertekend door de zeldzaam grote vangst dit jaar van ruim 10.000 kilo. De kapitein die deze la ding smokkelde werd gisteren door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De stuurman en de machinist kregen wegens mede plichtigheid 180 dagen, waarvan 127 voor waardelijk. ial VERDEELDE REACTIES OP PLAN KORTE-VAN HEMEL APELDOORN De voorlichtster van het mi nisterie van justitie kan het niet anders zien: „Voorop staat het schep pen van betere omstan digheden voor terugkeer in de maatschappij. En als er wat meer cellen door vrijkomen is dat ge woon mooi meegeno men". Onzin, vindt cri minoloog dr. T.J.B. Bui- ting van het Willem Pompe Instituut in Utrecht. „Het is een be zuinigingsmaatregel met een humanitair sausje". Dezer dagen werd het plan van staatssecretaris Korte-Van Hemel be kend om lang gestraften de laatste zes weken van hun straftijd 's avonds naar huis te sturen. Dan kunnen ze vast een beet je wennen aan hun vrij heid, hoopt Korte-Van Hemel. Het plan is ter bestudering voorgelegd aan de Centrale Raad voor Advies van het Gevangeniswezen. Dat bete kent dat het experiment in de gevangenissen van Rotter dam en Roermond niet voor 1988 zal beginnen. Alleen ge vangenen die langer dan acht maanden moeten zitten, ko men in aanmerking voor het experiment. Juist voor die categorie is de overgang naar de vrijheid vaak te abrupt. „De tranen van ontroering springen mij niet in de ogen. Het komt ze gewoon ver draaid goed uit". De crimino loog Buiting is niet gechar meerd van het plan van de staatssecretaris. „Het is dat ze zijdelings wat aan het cellen tekort hoopt te doen, want anders zou ik dit idee abso luut niet kunnen verklaren. Zo'n rechtse regering en dan opeens een humaan verhaal? Dan word ik achterdochtig". Lekker eten Buiting ziet niet in hoe je een gevangene weer verantwoor delijkheid kunt bijbrengen en kunt voorbereiden op een terugkeer in het maatschap pelijke leven, door hem 's a- vonds naar huis te sturen. „Daar geloof ik niet in. Je denkt toch niet dat hij 's- avonds gaat solliciteren? Zo'n vent komt thuis, krijgt lekker eten van zijn vrouw voorgeschoteld omdat hij ein delijk van dat gevangenis- voedsel af is, nestelt zich ach ter de tv, baalt dat er „van avond weer niks op is", gaat naar bed, doet daar nog wat leuks en gaat slapen. En de volgende morgen staat hij weer voor de gevangenis poort. Resocialiseren? M'n neus!". Volgens de Utrechtse crimi noloog kan er geen sprake van zijn dat een gevangene zo (opnieuw) een verant woordelijkheidsgevoel wordt bijgebracht. „Want wat ont wen je? En waar wen je juist wel aan? Toch niet aan het normale maatschappelijke le ven? Er is ook geen sprake van dat zo'n gevangene kan worden begeleid door de re classering. Want daar is 23 miljoen op bezuinigd. Die in stellingen moeten nu aanto nen wat ze met het over heidsgeld doen, want daarop wordt het volgende jaar de rijksbijdrage gebaseerd. Maar hulpverlening, nazorg, is niet aantoonbaar. Dus gaan ze mooie voorlichtingsrapporten schrijven voor de rechter en het Openbaar Ministerie. Want die slappe hulpverle ning zint de overheid niet. De reclassering is een instru ment in handen van de over heid geworden voor officiële doeleinden. Die mensen ko men 's avonds echt niet langs bij een gevangene. Daar heb ben ze geen tijd voor". Lagere milieus Buiting gelooft dat je een ge- vange pas kan voorbereiden op de maatschappij als je hem verantwoordelijkheid geeft. „In een gevangenis zitten niet zoveel meesters in de rechten en doctoren. Het gaat vaak om de lagere milieus. Je kan als regering beter zorgen voor scholingsprogramma's of een banenbank voor gede tineerden. Maar dat kost na tuurlijk geld". De Amsterdamse hoogleraar dr. H. Bianchi verdenkt de staatssecretaris ook van ach terliggende motieven. „Ze wil gewoon meer cellen". Het plan op zich zegt hem niet zoveel omdat hij in het alge meen gevangenissen „ondin gen" vindt („Je bevordert er misdrijven mee"), maar kwaad kan het niet in zijn ogen. „De gedetineerde is heus niet gevaarlijker als hij verlof heeft, dan wanneer hij terugkeert in de maatschap pij, na een lange gevangenis straf". Eigenlijk staat alleen de re classering zelf ronduit posi tief tegenover het experi ment. Jan Delsing, teamcoör dinator van de stichting re classering in Apeldoorn is er niet bang voor dat een ge vangene die voor het experi ment in aanmerking komt, misbruik van z'n vrijheid zal VANDAAG C\ IN HET W maken. „Het betekent een behoorlijk appèl op de eigen verantwoordelijkheid, maar ik denk dat ze dat aankun nen. Het idee is natuurlijk ook niet nieuw. In het bui tenland is dit vrij gangbaar, maar ook in ons land kennen we bijvoorbeeld het systeem van weekendverloven. Dat werkt goed. Zo'n 90 procent keert daarvan terug. Logisch, want er staan natuurlijk ook sancties op wanneer je niet terugkeert". Betere terugkeer Delsing denkt dat het verlof de schade voor de betrokke ne en zijn omgeving kan be perken. „Ik geloof dat hij zo langzaam zijn verantwoorde lijkheid weer op zich kan ne men. Je bevordert een betere terugkeer, maar brengt toch een stukje straf tot uitdruk king". De reclasserings-instellingen beseffen dat er bij het door gaan van het experiment de nodige problemen moeten worden overwonnen. E.J- Pakkert van de landelijke federatie: „Je krijgt ongetwij feld een zekere ongelijkheid. Want niet iedereen komt voor het experiment in aan merking. Bovendien moet je zorgen dat je ook een goede invulling geeft aan de tijd die een gevangene nog wel in een inrichting doorbrengt, want anders heeft het weinig zin. Belangrijk is bijvoor beeld dat je trainingen orga niseert waardoor sociale vaardigheden worden bijge bracht. Zo kan men weer le ren omgaan met de vrijheid. Want een slechte voorberei ding op terugkeer in de sa menleving levert herhaalde lijk problemen op". HUGO DE BRUIJNE l ie a; TILBURG De politie van Tilburg is bezig met een on derzoek naar de merkwaardi ge dood van een man en een vrouw, die goede kennissen van elkaar waren. Vooral wordt daarbij gekeken naar een mogelijk verband tussen beide doden. De man (34) werd door de brandweer dood aangetroffen in een auto op de bodem van het Wilhelminaka- naal. Enkele uren later vond de politie in een woning in de binnenstad het lijk van de 47- jarige vrouw, die bleek neer geschoten. In de auto, die van de vrouw was, werd een ge weer gevonden. Het is nog niet duidelijk of de vrouw door schoten uit dat geweer om het leven is gekomen. Net als vorig jaar won Tjitte Brouwer uit Heerenveen (wit zeil) ook gisteren de derde wedstrijd van het skütjesilen rond Eernwoude. Grouw (rechts) werd tweede. Omdat er door de vele nauwe wateren geen goed kruisrak kon wor den uitgezet, had de wedstrijd niet zo'n spannend verloop. Het werd meer een soort „rondjezeilen", waarbij het voor de schippers heel moeilijk was, een concurrent voorbij te komen. DEN HAAG Hersenvlies ontsteking (meningitis) is een ontsteking van de vliezen die zowel hersenen als rugge- merg bekleden. De ontste king kan worden veroor zaakt door een virus of door bacteriën. Vroeger overleden er veel mensen aan, vandaag de dag is de ziekte doorgaans goed te behandelen dank zij antibiotica. Hooguit één op de tien mensen overlijdt er nog aan. De belangrijkste ziektever schijnselen zijn koorts, misse lijkheid, braken, duizelig heid, langzamere werking van het hart en toevallen. Als men bij iemand een her senvliesontsteking vermoedt, wordt een kleine hoeveelheid hersenvocht afgenomen via een ruggeprik. De ontsteking kan ontstaan door micro-organismen die in het lichaam aanwezig zijn. Onder normale omstandighe den veroorzaken die geen ziekte, maar zodra de weer stand afneemt zoals bij kou vatten, wordt de patiënt wel ziek. Tot deze categorie mi cro-organismen behoren de verwekkers van nekkramp. Hersenvliesontsteking kan ook ontstaan in aansluiting op een ziekteproces elders in het lichaam. De bacteriën worden dan via neus of mid denoor naar de hersenen overgebracht. Een derde mo gelijkheid is dat de micro-or ganismen via een verwon ding aan de schedel bij de hersenvliezen terechtkomen. Afhankelijk van de ziekte verwekker is er een aantal verschillen in de aard en de ernst van het ziekteproces. Wordt de ontsteking veroor zaakt door virussen dan is de patiënt enkele dagen ernstig ziek, raakt meestal niet be wusteloos en knapt door be handeling met antibiotica doorgaaans na een week weer op. Zijn echter tuberkelbacillen de oorzaak, dan duurt de ziekte veel langer. In het be gin zijn er dan slechts alge mene ziekteverschijnselen als rusteloosheid en hoofdpijn. Het herstel kan dan enkele weken tot maanden in beslag nemen. Wordt de ontsteking veroorzaakt door andere bac teriën dan de tuberkelbacil, dan zijn de ziekteverschijnse len meestal zeer uitgespro ken. De patiënt is dan twee tot drie weken ernstig ziek en herstelt meestal langzaam. r V;A' ff x. j I Het koninklijk gezin bijeen. Van links naar rechts: Constantijn, prins Claus, Johan-Friso, koningin Beatrix en Willem-Alexander. FOTO: ANP RVD: „WILLEM ALEXANDER IS ALTIJD STAND-BY" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is volgens een woordvoer der van de Rijksvoorlich tingsdienst nog te vroeg nu al te praten over de mogelijkheid dat de Raad van State de taken van koningin Beatrix overneemt of zelfs over een regentschap. Volgens medici vereist het genezingsproces van een her senvliesontsteking voor een belangrijk deel rust, waar weliswaar enige weken mee gemoeid kunnen zijn. Maar volgens de woordvoerder van de RVD mag het feit dat zij overeenkomstig haar oor spronkelijke plannen van daag naar Den Haag terug keert, positief worden opge vat. Hij vond het onder de huidi ge omstandigheden niet op portuun vooruit te lopen op wat eventueel mogelijk is voor het geval de vorstin ge durende langere tijd niet zou kunnen werken. „Het komt wel vaker voor dat zij geen stukken, zoals wetsontwer pen en brieven, kan tekenen omdat zij 24 uur ergens an ders verblijft. Dan moet zo'n wetsontwerp of een brief wel eens wachten. Voorlopig zien we het even aan en wachten we gewoon af. Premier Lub bers is uiteraard op de hoog te". Veel stukken Het kabinet van de koningin in Den Haag deelt die me ning niet. Daar liet een zegs man weten dat er veel stuk ken op de handtekening van de koningin liggen te wach ten, waaronder Koninklijke Besluiten die aan een bepaal de termijn gebonden zijn. In noodgevallen staat de wet toe dat vice-president mr. W. Scholten, in de wandeling „de onderkoning" genoemd, die stukken tekent. Hij ontleent die officieuze ti tel aan het feit dat koningin Beatrix voorzitter van de Raad van State is. Tijdens vergaderingen van „de volle raad", zoals een voltallige vergadering van de Raad van State heet, wordt haar stoel, die naast de stoel van de vice-president staat, altijd vrijgehouden, want de vor stin woont de vergaderingen van de Raad van State door gaans alleen op bijzondere gelegenheden bij. Kroonprins Willem-Alexan der en zijn vader prins Claus zijn trouwens ook lid van de Raad. Willem-Alexander, die volgende week aan zijn ken nismakingsperiode op de Leidse universiteit begint, werd twee jaar geleden, toen hij achttien jaar werd, op een plechtige bijeenkomst van „de volle raad" in aanwezig heid van ziin vader en moe der officieel tot lid benoemd. Kennisreservoir De Raad van State staat Wil lem-Alexander in zekere zin als „kennisreservoir" voor advies en oriëntatie ter be schikking zodat hij zich kan voorbereiden op het konings schap. Dat is niet verwonder lijk omdat de Raad van de wet als taak gekregen heeft het adviescollege van de Kroon (staatshoofd plus mi nisters) te zijn. Naar verluidt onderhoudt de kroonprins met sommige staatsraden (meestal oud-ministers, oud burgemeesters, voormalige top-ambtenaren en topjuris ten) geregeld intensief con tact. Dat is een belangrijk feit om dat de eerste die in aanmer king zou komen als regent het werk van koningin Bea trix over te nemen, kroon prins Willem Alexander is. Hij is twintig jaar; de grond wet noemt als minimumleef tijd voor het regentschap achttien jaar. Of de kroon prins al „stand-by" staat, wil de de RVD niet zeggen. „In principe staat Willem Alexander altijd stand-by, want hij is ouder dan acht tien jaar", aldus de RVD- woordvoerder. Een regent schap kan alleen bij wet ge regeld worden, te behande len door de Eerste en Tweede Kamer samen („de Staten- Generaal in verenigde verga dering bijeen"). In de tussenliggende tijd neemt de Raad van State het werk van het staatshoofd waar. Het besluit om voorlo pig eerst de Raad van State in te schakelen, indien de ko ningin gedwongen zou zijn haar werk tijdelijk neer te leggen, moet van de minis terraad komen. Maar pre mier Lubbers moet daartoe krachtens de spelregels uit de Grondwet, het initiatief ne men. Of dat ook gebeuren zal (wellicht al gebeurd is), kon de RVD-woordvoerder niet zeggen. Zou de Raad van State, in af wachting van de komst van een regent(es), het koninklijk gezag tijdelijk overnemen, dan houdt dat niet in dat „onderkoning" mr. Scholten, in eigen persoon het roer van het schip van staat over neemt. In dat geval treedt de gehele Raad van State als staatshoofd op. Juliana De laatste keer dat het ko ninklijk gezag van het staats hoofd moesten worden waar genomen was in 1948. Toen nam prinses Juliana voor een paar maanden het werk van haar zieke moeder, koningin Wilhelmina, over. Dat re gentschap kort voor de troonswisseling, waarop Juli ana definitief staatshoofd werd duurde van 14 mei tot 30 augustus. Overigens was dat in korte tijd de twee de keer. Het jaar daarvoor van 14 oktober tot 1 decem ber 1947 trad zij ook op als regentes voor haar moeder. Prinses Juliana heeft tiidens haar koningsschap dat 32 jaar duurde (van 1948 tot 1980) de scepter nooit uit handen hoe ven te geven. ED FIGEE DE KNOLLEN smvltjQ gr yCGHUATpp Ce QECML- J- ÉMM6R HEfi seoer'. VELP/PIETERBUREN „Hij zal zijn visjes wel vangen, want hij ziet er nog heel goed uit en is absoluut niet onder voed. Als hij gezond blijft, kan hij het nog maanden in de ri vieren uithouden. En als hij onverhoopt een slechtere con ditie krijgt, is er nog niets aan de hand. Dan wordt hij slomer en is hij dus gemakkelijker te vangen' Lenie 't Hart, de personificatie van het zeehondenopvangcen trum in Pieterburen aan het Groningse Wad, doet nogal la coniek over de phoca vitulina (gewone zeehond) die de laat ste dagen her en der in de IJs- sel opduikt en zich maar niet laat vangen. „Volgens mij heeft dat gekke beest hartstik ke veel lol om al die mensen die tevergeefs hebben gepro beerd hem te verschalken. Ge lukkig gaat hij nu eigener be weging naar ruimer water, in de richting van de Rijn. Hope lijk weet hij de weg-terug nog. Want hij hoort op de Wadden zee thuis. Wellicht kan hij op eigen kracht terugzwemmen, maar het is natuurlijk veel be ter om hem even te vangen", zegt Lenie 't Hart. Zij is er van overtuigd dat het dier ook via de Rijn naar zijn huidige verblijfplaats is ge zwommen. „Het staat vrijwel vast dat het hier gaat om de zelfde zeehond die meer dan een maand geleden in Vianen werd gesignaleerd. Dagelijks krijgen we hier wel vijf tele foontjes. Aan de hand daarvan kunnen we h$m precies vol gen. Zo weten we bijvoorbeeld ook dat hij in de Waal bij Nij megen heeft gezeten". Overigens zijn de escapades van de zeehond ook weer niet zó uitzonderlijk, meent Lenie 't Hart. „Het beest is natuurlijk wel wat gedesoriënteerd, maar dat komt wel vaker voor. Er zijn bijvoorbeeld verhalen uit de zeventiende eeuw waarin melding wordt gemaakt van zeehonden in de Rijn bij Lo- bith. Dat is nog een stuk ver der stroomopwaarts. Alleen, toen was het voor een zeehond wel wat gemakkelijker om Lo- bith te bereiken, want toen waren er nog geen obstakels in de Rijn. Het beest dat er nu rondzwemt moet toch sluizen zijn gepasseerd". Lenie 't Hart verbaast zich te meer niet al te zeer over de omzwervingen van de zee hond in IJssel, Rijn en Waal omdat zich dit jaar in 'haar' opvangcentrum in Pieterburen méér bijzondere gebeurtenis sen hebben voorgedaan. „We hebben bijvoorbeeld een albi no, een moeder met kind, za delrobben en 32 jonge dieren. Het is wat dat betreft echt een recordjaar". Lenie 't Hart haast zich eraan toe te voegen dat de aanwezigheid van za delrobben in onze wateren een droevige achtergrond heeft. „Zadelrobben horen thuis in de Barendszee. Maar daar is alle vis weggevangen, zodat de ze naar het Zuiden moeten trekken om aan voedsel te ko men. Heel triest". HARRY BRINK

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3