oordwijkerhout verhoogt lastingen in 1988 niet Slopen is het leukst Vuilstortplaats Tespellaan wordt niet heropend Hengelaars trotseren weer en wind IgDEN OMGEVING CaidóeGouount Flora 's kleurenpracht aan zee Illegale werknemers opgepakt Zomerfeest in Aarlanderveen 'etersen blijft in gele trui WONINGTEKORT IN NOORDWUKERHOUT NEEMT TOE inrijding op rijksweg A44 ISENHEIM Twee auto's zijn gister- Een om acht uur total loss geraakt bij een I rijding op de rijksweg A44. Een 27-jarige 1 denaar, die richting Amsterdam reed, I Jde drie auto's in. Hij wilde net weer in- gen toen met grote snelheid een 38-jarige fcburgse automobilist naderde. De Rijns- ger probeerde tussen de vangrail en de Ilegende wagen van de Leidenaar door te kn. Op het allerlaatste moment mislukte [door onbekende oorzaak. De Rijnsburger Ut naar rechts en botste op de voorzijde I de auto van de Leidenaar. Die reed het d af en kwam op het fietspad terecht. De en van de Rijnsburger sloeg over de kop jelandde ondersteboven in een sloot. De Uburger had kans gezien uit de auto te togen. Beide bestuurders liepen geen let- bp. WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1987 PAGINA 13 Naaktloper in Lisse LISSE Een Lisse- naar die gisteravond tegen middernacht zijn hond uitliet, zag plotseling een naakte man uit de struiken komen. De naaktlo per zette het op een lopen. De Lissenaar met hond ging achter hem aan maar raakte de man kwijt toen hij een brandgang ach ter een rij woningen in de Poelpolder in rende. De gewaar schuwde politie heeft de man ook niet meer gezien. KATWIJK Voor de 33ste keer rijdt zaterdag het Katwijkse bloemencorso door de Badplaats. Een keur aan luxewagens en praalwagens afgewisseld door muziek en andere attracties zal zowel 's middags als 's avonds voor een schitterend schouwspel zorgen. In totaal doen circa veertig wagens en zes muziekkorp sen aan het bloemencorso mee. De avond route, voor het grootste gedeelte verlicht verreden, wordt afgesloten met een vuurwerk op de Boulevard. Bloemen, muziek en een blik op zee. Een van de kenmerkende poses van het Katwijkse bloemencorso, dat tra ditiegetrouw bekeken wordt door duizenden mensen. De veertig deelnemers aan het bloemencorso zijn verdeeld in vijf catego- riën, namelijk luxe wagens zonder reclame, luxe wagens met re clame, bedrijfswagens, met paarden bespannen wagens en praal wagens. Voor het vertrek van het corso bekijken een vakjury en een publieksjury de deelnemers, waarna er per categorie een be oordeling gegeven wordt. De kleurrijke wagens worden afgewis seld door de zes deelnemende muziekkorpsen. Zij zorgen voor de vrolijke noten in de stoet van wagens. Het bloemencorso start voor de middagroute vanaf de veiling Flora te Rijnsburg, terwijl de start van de avondroute op de Parklaan is. LISSE De politie heeft in samenwerking met de Loon Technische Dienst gistermorgen ze ventig werknemers ge controleerd bij vier Lis- sese bollenbedrijven. Er werden drie illegale werknemers aangetrof fen, een Marokkaanse en een Turkse man uit Haarlem en een Egypte naar uit Den Haag. Het drietal is overgedragen aan de vreemdelingenpo litie van hun woonplaats. gemeentelijke be gaan in 1988 niet De financiële po- van de gemeente is zoda- een stijging van de. niet nodig is. aan de in- worden met name verwacht wordt dat inflatie volgend jaar procent zal zijn. Dat schrijft het college van B en W in de nota van aan bieding bij de begroting voor 1988. Het college denkt in 1988 ruim 170.000 gulden over te houden en dat bedrag kan worden be reikt zonder een aantal reser ves aan te spreken. In de be groting wordt er wel op gewe zen dat ten aanzien van de on- roerend-goedbelasting (OGB) de komende jaren het een en ander kan veranderen. Het kabinet is van plan de manier waarop gemeenten de hoogte van de OGB mogen vaststellen te veranderen. Het rijk stelt een totaalbedrag vast dat een gemeente van huurders en ei genaren van huizen aan OGB mag binnenhalen en dat maxi mum zal als gevolg van die nieuwe regels veranderen. Als die nieuwe regels zouden worden toegepast, zouden huurders 56 cent voor elke 3.000 gulden dat hun huis waard is meer moeten gaan betalen terwijl de OGB voor eigenaren met eenzelfde be drag per 3.000 gulden omlaag zou gaan. Of de gemeente de OGB de komende jaren op die manier zal veranderen, is nog onduidelijk. Duidelijk is wel dat de gemeente tot van 1989 tot 1991 hogere belastingen zal heffen, omdat er een tekort zal zijn van 180.000 gulden in 1989 tot 105.000 gulden in 1991. Uit de begroting blijkt dat de ge meente bijvoorbeeld ook de reinigingsrechten kan verho gen, om de tekorten te dek ken. Het college merkt in de begro ting verder op dat de gemeen ten relatief veel meer moeten bezuinigen dan het rijk. Ter wijl de uitkeringen van het rijk aan de gemeenten steeds meer worden gekort, blijven de uitgaven van het rijk stij gen, aldus het college. De gemeenteraad zal de begro ting de komende maanden be handelen en vaststellen. Op 26 augustus wordt een informele voorlichtende bijeenkomst voor raadsleden gehouden en op 24 september houdt de ge meenteraad de algemene be schouwingen. Op 15 oktober zal het colllege van B en W aantwoorden op alle vragen en opmerkingen vanuit de raad. In Aarlanderveen wordt weer het jaarlijkse zomerfeest ge houden. Nadat het feest tij dens de bejaardenavond door de voorzitter van de Stichting Oranjefeesten Aarlanderveen, de heer N. Kempenaar, was geopend, voerden enkele le den van de toneelvereniging De Plankenridders, de klucht „Nog vele jaren" op. Gisteren waren de jeugdigen aan de beurt, 's Morgens werd er een kindermarkt gehouden. Op het plein voor het Dorpshuis werd op de muziektent een poppen kastvoorstelling verzorgd, waar vele kinderen met veel aan dacht de poppenkast vertelling volgden. Vooral de zeephelling was gisteren een succes. Dit werd gewonnen door 1. Patrich van Egmond. Tweede werd Al- bert v.d. Veldt, derde Annema- rie de Jong en vierde Theo- door Rodenburg. Ter afsluiting van de tweede dag was er een touwtrekwedstrijd voor ploe gen. Hiervoor hadden 14 ploe gen zich aangemeld, waaron der 8 damesploegen. Dit werd bij de heren door de ploeg van Rens v.d. Berg gewonnen en bij de dames was de ploeg van de Kanteffdames de sterkste. FOTO: WIM VAN NOORT ïomera rondzang Ie soliste Diny Knetsch zingt 'andaag tijdens de zomera- pndzang in de Oude Kerk ian de Boulevard in Kat- rijk. De samenzang wordt 1geleid door de organist iap van Rijn. Aanvang acht lur. De toegang is gratis. trondzang iet Pniël koor uit Katwijk 'p de organist Jaco van leeuwen verlenen medewer- r, ting aan de samenzang die j tanavond in de Oude Zeek- j 'dk aan de Hoofdstraat 96 in Voord wijk plaastsvindt. Van leeuwen is onlangs benoemd Binnen. De kerk is vanaf acht uur open, de samenzang begint om half negen. De toe gang is gratis, wel wordt na afloop gecollecteerd. Orgelconcert De Orgelkring Bollenstreek vervolgt morgen de serie concerten op het Adema-or- gel in de Sint Agathakerk in Lisse met een bespeling door Anton Doornhein. Voor de pauze speelt hij vier delen uit de Pièces de Fantasie en na de pauze geeft hij een uitvoe ring van de Zesde Sympho- nie. Het concert begint om kwart over acht Mini-kermis Een mini-kermis voor kinde ren van vier tot twaalf jaar oud staat donderdag opge steld bij de Sjelter in Leider dorp. Tussen half twee en half vier zijn kinderen in de genoemde leeftijdsgroep hier welkom tegen betaling van 1,25's Morgens kunnen de zelfde kinderen tussen tien en twaalf uur vlinders ko men maken in de Sjelter. Voor kinderen van acht tot eeuwen is onlangs Denoemd voor Kinaeren van acnt tot or vaste organist van de twaalf jaar is er linoleum prote Kerk in Noordwijk- snijden. Ook dit kost 1,25 «n krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond Tgd. EELST De Duitse rolstoelatleet Wolfgang Petersen voert >k na de derde etappe het algemeen klassement van de in- rnationale bloemenmarathon aan. Hoewel de etappe giste- 'n in het Brabantse Zeelst werd gewonnen door Paul van finkei behield Petersen zijn gele trui. De Duitser werd gis pen tweede. Bij de B-rijders was Kees Smulders gisteren de erkste. Jan de Haan is momenteel de beste B-rijder. karavaan stond gisteren voor een zware opgave. De etap- e van Weert naar Zeelst was maar liefst 38 kilometer lang. r vielen verschillende buien, maar wonder boven wonder ielden de wheelers het droog. Zo kon voor een zware bui list op tijd onder een viaduct worden geschuild. Na Van finkel en Petersen ging Friedhelm Müller in Zeelst als der- e over de streep. Frans Langemeijer werd vierde, Huub Ne sse vijfde, Kees van Breukelen zesde en Errol Marklein ze- ende. In het algemeen klassement wordt Petersen gevolgd oor Marklein en Nelisse. Bij de B-rijders was de tweede laats voor Bertus Brandhorst en de derde voor Jan de Haan. wan van Breemen blijft leider in het bergklassement. Kees an Breukelen is drager van de groene trui. NOORDWIJK Met winterpakken aan zaten ze gisteravond aan de Katwijkse Watering, de deelnemers aan de op één na laatste zomeravondvis wedstrijd van de hengel sportvereniging „De Sportvisser". Regenbuien kletterden neer en voor de organiserende commis sie was het zelfs even de vraag of de kamp wel doorgang kon vinden. Ondanks het gure weer meld den zich niet minder dan 42 deelnemers aan, onder wie een tweetal dames. Bijtlustig wa ren de vissen deze keer niet. Slechts zestien hengelaars haalden vis boven water, in totaal 15 kilo. De meest succes volle hengelaars waren: 1. Pe ter Droog, 1900 gram; 2. Leo de Bruin, 1675 gr; 3. C. van den Burg, 1400 gr: 4. Ed van den Berg, 1250 gr; en 5. J. de Ridder, 850 gr. Op zondag 23 augustus wordt in de Leidsevaart de viswed strijd om het kampioenschap van Noordwijk gehouden. Er blijkt misverstand te bestaan over de vraag wie aan deze kamp kunnen deelnemen. De organiserende commissie wijst erop, dat deelname uitsluitend open staat voor leden van „de Sportvisser" en voor inwoners van Noordwijk. Het inschrijf geld bedraagt ƒ5,00 per per soon. Er wordt gevist van 08.00 tot 11.00 uur. Men kan zich voor de wedstrijd laten inschrijven vanaf 's morgens 07.00 uur bij de Fagelbrug. Na afloop wordt in hotel-restau rant De Beurs aan de Voor straat de prijzen uitgereikt. Tot deze prijzen behoren de wisselbeker voor de hengelaar, die het hoogste gewicht aan vis uit het water haalt, drie be kers zijn er voor respectieve lijk de nummers één, twee en drie, er is een standaard voor de man of vrouw, die de groot ste vis vangt en een beker voor de dame die het hoogste scoort. De Toren van Pisa: de acht bouwers moeten nog heel wat werk verzetten voor het gebouw af Is. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Tientallen kleine fietsjes voor het hek en een hoop timmerlawaai erachter geven feilloos aan waar kinderstad in Sassenheim zich bevindt. Bijna 170 kinderen zijn druk in de weer met het opzetten van bouwsels gemaakt van voormalige pallets en krat ten, beschikbaar gesteld door fabrieken uit de omgeving. Naast het hout is plastic het belangrijkste bouwmateriaal. Het is tegen de daken gespij kerd om de onderkomens waterdicht te maken. Over bodig zijn deze voorzorgs maatregelen niet want kin derstad op het ijsbaanterrein moet dit jaar regelmatig een regenbuitje verduren. De organisatie is niet onte vreden over het weer. „Op deze manier verloopt alles gladjes", vertelt A. Krom. „Als het te warm is gaan de kinderen donderjagen. Nu spelen ze rustig in en rond de hutten. Behalve dat maandag een jongetje klem zat nadat hij door een dak was gezakt en eentje met een bult op z'n arm naar de dokter is ge bracht, verloopt alles uitste kend. Ze mogen hier ook al les behalve op elkaar gaan timmeren Kinderstad wordt in Sassen heim georganiseerd door de Stichting Jeugdrecratie en is een vast onderdeel van het zomerprogramma. Elk jaar leven tientallen Sassenhei- mertjes maar ook logeetjes zich uit met het bouwen van hutten waar vaak de hele week wordt doorgebracht. Veel ouders helpen een handje mee, iets dat op maandag is toegestaan „Er zijn soms hele kleine kinde ren die zonder hulp nooit een hut in elkaar zouden krij gen", lacht Krom. „We hel pen zelf ook wel eens een beetje als we daar tijd voor hebben Onderbezet Krom moet met L. Nachte- geller, R. Mourits en A. van der Eist de kinderstad bege leiden. Gevieren organiseren ze spelletjes, lossen ruzietjes op en brengen kinderen eventueel naar de dokter. „We zijn onderbezet", stelt Nachtegeller, die speciaal voor Kinderstad een week vrij heeft genomen. Wij zit ten hier de hele week. De meeste mensen hebben daar geen tijd voor omdat ze moe ten werken of op vakantie zijn. Het is moeilijk om nieu we mensen te vinden". Van der Eist heeft vrij tijdens de bouwvak, Mourits werkt twee middagen in de week waarvoor ze vrij krijgt van Bijdrage: Roza van der Veer kinderstad en Krom is ge pensioneerd. Hij zit al jaren bij Kinderstad. „Omdat ik het leuk vind", verklaart hij. „Bovendien ben ik vroeger voorzitter geweest van de stichting en in die functie kwam ik al vaak bij dit eve nement. Later ben ik direc ter bij de organisatie betrok ken geraakt Kinderstad organiseren is geen grote opgave. In maart worden de vaste houtleve ranciers opgebeld. De ge meente Sassenheim, die hand- en spandiensten ver richt voor de stichting, haalt het op en brengt het bij het ijsbaan terrein. Op maandag morgen wordt het gedistri bueerd en kunnen de kinde ren aan de slag. In de loop van de week worden spelle tjes georganiseerd en wordt een burgemeester met wet houders gekozen. Dit jaar is Marcel van Veen burgemees ter. „Eerst wilde ik niet", vertelt hij terwijl hij zijn for se burgemeestersketen laat zien. „Ik dacht dat ik in een raar pakkie zou moeten rondlopen maar dat hoeft ge lukkig niet". Makkelijk heeft hij het niet want, ook al wordt hij bijgestaan door vier wethouders en 'een paar zelf benoemde politie-agenten, hij moet als burgemeester toch de andere kinderen in de ga teen houden. Mocht het echt uit de spuigaten lopen dan grijpen de vier volwassen or ganisatoren in. „De herrie schoppers haal je er zo uit. Die zetten we zo nodig buiten het hek", stelt Krom. Vanuit de caravan die vlak bij de in gang staat, wordt scherp in de gaten gehouden wie het terrein opkomt. Zodra het een onbekend gezicht is, wordt gevraagd wat ze ko men doen om dan eventueel te worden toegelaten. Toren van Pisa Op het ijsbaanterrein stonden gistermorgen tegen de dertig hutten waarvan enkele in drukwekkende bouwsels. De Toren van Pisa, zo genoemd omdat de bovenverdieping scheef staat, is het meest op vallend. Hij is gebouwd door acht jongens in de leeftijd van 10 tot 13 jaar. De 13-jari- ge Gert-Jan Schellingerhout is er een van. „Hij is nog niet klaar", vertelt hij, „want hij moet nog helemaal dicht ge maakt worden". Tijdens het timmeren is Gert-Jan vast begonnen met een limonade handeltje. Hij heeft al 1,50 verdiend. De 11-jarige San dra Bazuin uit Sassenheim met haar nichtje Ast rid is nog niet zover. Ze hebben met Astrids zus Louise en Sandra 's broer Martin een prachtig huisje gebouwd dat nog lang niet af is. Ze moeten nog een naam bedenken, wil len nog gordijntjes ophangen, een hek rond de tuin maken en een vlag maken. Ook moeten enkele gaten in het plastic dicht worden ge maakt. Vannacht hebben ze gaten in het plastic ge maakt", vertelt Sandra ver ontwaardigd. „Nu moeten wij het weer dicht maken". Voor Sandra is het de achtste keer dat ze meedoet aan Kinder stad. Vroeger hielp zij haar broer, nu zijn de rollen om gekeerd. Moeite hebben de twee meisjes met het feit dat vrijdag de hut moet worden afgeboken. De buren, Kitty en Bart van der Hoorn en Emy van der Meij, zijn geholpen door va der en moeder Van der Hoorn. Zij hebben de hut op gefleurd met een grote poster van de Dolly Dots en op een tafeltje staat koopwaar. „Nie mand koopt wat", moppert Kitty die zich de hele week druk maakt over de rommel in hun „huis". „Wij doen zelf onze schoenen uit", verklaart ze, maar anderen vergeten dat. Wij moeten de rommel opruimenOver rommel maken Paul en Mark Ouds hoorn, die samen met Jaco Leenen een hut met uitkijk toren hebben gebouwd, zich niet druk. Ze moeten de uit kijktoren nog verbeteren en de hut met drie kamertjes be ter tegen de regen bestand maken. Ondanks het vele. werk dat ze in de bouw heb ben gestoken, zien ze toch alle drie uit naar vrijdag. „Dan mogen we slopen", roept de 7-jarige Mark en thousiast. „Daar zijn we goed in". Dat laatste kunnen de vier organisatoren beamen. Vrijdagmorgen moeten ze de kinderen tegenhouden omdat ze te snel willen gaan slopen. „Een enkeling vindt het zon de, maar de meesten slopen met veel plezier". NOORDWUKERHOUT De vuilstortplaats aan de Tespel laan wordt niet heropend. Vol gens B en W is dit niet renda bel. Zij schrijven dit in het be leidsplan 1988-1991 van de ge meente Noordwijkerhout. De stortplaats hoeft niet te worden gesaneerd en moet nu worden ingepast in het landschap. Met de Stichting Bevordering Hout- produktie Nederland worden de mogelijkheden van beplan ting onderzocht In Noordwijkerhout waren stemmen opgegaan om de stort plaats voor bijvoorbeeld alleen agrarisch afval te heropenen. Zoals bekend heeft de Kroon bij de vaststelling van het be stemmingsplan Buitengebied bepaald dat de vuilstort niet mag worden uitgebreid. Aan storting van welk afval dan ook worden stringente voorwaar den gesteld. Om aan deze voor waarden te voldoen, moet flink worden geïnvesteerd. Gezien de beperkte capaciteit van de bestaande stortplaats zien B en W een verantwoorde exploitatie tegen een acceptabel tarief niet zitten. In het beleidsplan stelt het college dat het woningte kort in Noordwijkerhout nog verder zal oplopen en nog meer inwoners elders een huis zullen moeten zoeken. B en W baseren zich hierbij op het streekplan Zuid-Holland-west, waarin sprake is van een beperkte nieuwbouw. Voor het functio neren van Noordwijkerhout als gemeenschap kan dit ingrij pende gevolgen hebben. De reeds ingezette vergrijzing van De Zilk kan niet meer worden beteugeld, aldus B en W. In Noordwijkerhout stonden per 1 juli van dit jaar 657 personen als woningzoekende ingeschre ven. Komend najaar komt Noordwijkerhout met een nieu we woningbouwnota. De gemeente Noordwijkerhout is pas van plan een woonwa gencentrum aan te leggen, als men er zeker van is dat er in derdaad bewoners voor zijn. Noordwijkerhout moet van de provincie Zuid-Holland een kampje met acht standplaatsen aanleggen. Het woonwagen kamp kan in 1988 worden aan gelegd. Het dorp krijgt er diver se parkeerterreinen bij. De Zilk krijgt, als alles volgens plan verlpopt, in 1988 of 1989 een parkeerterrein voor vrachtwa gens achter het provinciaal op slagterrein, bij sportpark Was senaar. Met de provincie Zuid- Holland wordt hierover overleg gevoerd; B en W stellen in het beleidsplan dat de vooruitzich ten niet zo gunstig zijn. Mocht het terrein er niet komen, dan wordt teruggegrepen op het plan aan de Zilkerduinweg een parkeerterrein voor vrachtwa gens aan te leggen. B en W ach ten de aanleg van een parkeer terrein aan de Dorpsstraat-Zee straat (achter De Vroomen) noodzakelijk. Na de doortrek king van ae Victoriberg neemt de behoefte aan parkeerruimte als centrumvoorziening toe. De kosten bedragen 300.000 gulden. Verder wordt gedacht een par keerterrein op de Wagenma- kerswerf aan te leggen. Nu wordt afgezien van de ont wikkeling van het bedrijven terrein aan de Maandagsewete- ring/'s Gravendamseweg, wil len B en W meer aandacht schenken aan de bedrijvigheid in het buitengebied. De Delf- weg neemt hierin de belang rijkste plaats in. Voor het ge bied ten oosten van de Kraai- erslaan moet worden gestreefd naar recreatieve ontwikkelin gen op kleine schaal. Ruiterpad B en W achten de aanleg van een ruiterpad in de berm van de Schulpweg voorlopig niet nodig. In verband met de trage ontwikkeling van de wijk Zee burg wordt de aanleg van een trottoir langs de Zeestraat naar een later tijdstip (1990) verscho ven. De kosten hiervan bedra gen 70.000 gulden. Wel wil het college volgend jaar over de Zeeburgsloot een voetgangers brug bouwen. De noodzaak hiervan is door het verbin dingspad tussen de Zeestraat en de bebouwing in Zeeburg toege nomen. De Zilkerduinweg wordt volgend jaar heringe richt, de kosten bedragen 175.000 gulden. De straatver lichting van de Leidsevaart, Koninginneweg, Kerkstraat en Oosterduinen wordt in 1988 en 1989 voor een bedrag van 270.000 gulden verbeterd. Op sommige punten moet verlich ting worden aangebracht. Na 1991 worden Langevelderweg en Zilkerduinweg aangepakt. Vervanging van een deel van de riolen is op kortere termijn onontkoombaar, momenteel worden enkele oude rioolstel sels onderzocht. Eenvierde van de riolering is ouder van 20 jaar. Woningen worden, op een incidenteel geval na, niet meer aangesloten op de riolering. Het college meent dat het maximaal haalbare is bereikt. Langs de Leeweg, Ambachtsweg en Ro bijnslaan ligt geen waterleiding. Bewoners van de Leeweg en de Robijnslaan willen, gezien de hoge eigen bijdrage, geen aan sluiting op het net. Over de aansluiting Ambachtsweg wordt momenteel onderhan deld. De Schelft De grote zaal van sport- en cul tureel centrum De Schelft wordt in 1988 uitgebreid van 200 naar 350 plaatsen. Wat dit kost, is niet bekend. In Zwem bad 't Kokkerbad worden vol gend jaar diverse energiebespa rende maatregelen (zoals een warmteterugwininstallatie) uit gevoerd. Hiermee is een bedrag van 210.000 gulden gemoeid. De gemeente Noordwijkerhout wil tenniscomplex De Boekhorst kopen. Als dit niet doorgaat, dan moeten de vijf tennisbanen in 1988 worden gerecon strueerd. Koopt de gemeente het compex wel, dan worden de werkzaamheden een jaar uitge steld. Hoewel er geen geld is, wil het college dat de politie ex tra tijd vrijmaakt voor het pre ventief optreden. Zo wil men dat de politie intensiever sur veilleert Burgemeester F. Win kel tekent hierbij aan dat de verwezenlijk van deze zaken door de bezuinigingen „illusoir" zijn. Noordwijkerhoit krijgt vol- fend jaar een nieuwe Algemene 'laatselijke Verordening (APV). De brandweer beschikt in 1989 over een nieuwe, 250.000 gulden kostende, brand weerauto.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17