Saoedi's wilden rust in Mekka kopen met wapens voor Iran t North en Poindexter zijn de zondebokken Iraanse pelgrims Mekka worden zwaar bewaakt Nederland herbezint zich op tolerantie Tamiltijgers mogen deel wapens houden a 4 BUITENLAND Bierfeest treedt op tegen bierpuldieven Nieuwe astronauten Ambassade op Filipijnen kampt met valse papieren Gazastrook afgegrendeld na aanslag op commandant CcldócSommtt DINSDAG 4 AUGUSTUS 1987 PAGINA S Tataren op proef terug naar Krim MOSKOU De Sovjet-Unie zal wellicht vijfduizend Tataren toe stemming geven zich op proef te vestigen in de Krim. Dat heeft Va lentin Falin, de hoofdredacteur van het Sovjet-persbureau Novosti, vol gens de Westduitse krant Frankfur ter Rundschau gisteren gezegd. Fa- lin zei dat de terugkeer van alle Ta- karen naar de Krim onoverkomelij ke problemen zou veroorzaken, om dat het beste land al lange tijd in bezit is van de huidige bewoners, Russen. Zo'n driehonderd Tataren Avorden door de politie nog omsin geld in een park in Moskou. Zij de- >ïponsteerden voor terugkeer naar de Krim. Verwacht wordt dat zij de stad worden uitgezet. Mijnwerkers Zuid-Af rika gaan staken JOHANNESBURG De leden van de machtige Zuidafrikaanse mijnwerkersbond gaan aanstaan de zondag in staking. In zeker 28 goudmijnen en 16 steenkolenmij nen wordt het werk neergelegd. NUM-leider Ramaphosa zei dat het de „de grootste staking tot dusver" wordt. De bond eist een loonsverhoging van dertig pro cent (circa 350 gulden per maand), meer vakantie, voedsel en betere huisvesting. Uit voor zorg hebben de grote mijncon- cerns al een voorraad aangelegd die overeenkomt met de produk- tie van een maand. Reagan weer aan het werk President Reagan heeft gisteren zijn normale werkzaamheden hervat nadat hij was hersteld van een neusoperatie. Tijdens de operatie werd huid verwijderd dat door kanker was aangetast. De president voelt zich volgens woordvoerder Fitzwater weer goed en ontving onder meer een groepe ring voor het econo misch herstel van Cen- traal-Amerika en het Caribisch gebied. Zijn neus blijft in het ver band totdat de hechtin gen eruit zijn gehaald. Canada eindigt zoeken naar vluchtelingen TORONTO De Canadese regering heeft gisteren na vier dagen een zoek actie langs de Atlantische kust gestaakt, nadat de vissersboot de Walvis, die ille gale immigranten aan boord zou heb ben, in Groot-Brittannié was gevonden. De boot lag met motorstoring voor an ker nabij Torbay, met alleen de beman ning aan boord. De kapitein van de Walvis was verbijsterd, toen hij hoorde dat een massale zoekactie naar hem was ingesteld: hij ontkende iets met het smokkelen van vluchtelingen te maken te hebben. De Canadese heeft aange kondigd onmiddellijk weer te gaan zoe ken als vernomen wordt dat nieuwe la dingen illegalen onderweg zijn. MUNCHEN De organisatoren van het Oktoberfest in de Beierse hoofdstad München gaan optreden tegen souvenir- jagers. die vorig jaar 250.000 traditionele bierpullen van een liter meepikten. „Wij kunnen dit niet langer door de vingers zien," zei de directrice van Vreemdelin genverkeer Gabriele Weishëupl, die meedeelde dat voortaan elke diefstal zou worden aangegeven bij de politie. Het verlies van pullen kostte het bierfeest vorig jaar 750.000 mark. Het Oktober feest verbiedt voortaan ook traditionele dronkemansdansen op tafel, omdat ze te gevaarlijk zijn. Rebellen Haïti slaags met leger PORT-AU-PRINCE Haïtiaanse opstandelingen hebben gisteren een korte slag geleverd met het nationale leger. De rebellen staan onder leiding Bernard Sansaricq, die enkele jaren als balling in de Verenigde Staten heeft doorgebracht. Sansaricq leidde in 1982 een opstand tegen ex-diacta- tor Duvalier, maar dit mislukte. Hij arriveerde gisteren in het plaatsje Je- remie, ten zuiden van de hoofdstad, met een aantal gewapende mannen in drie auto's. Na een korte schoten wisseling met soldaten vluchtte hij de omringende heuvels in. Het groepje had wapens bij zich, waarvan enkele zouden zijn uitgedeeld onder boeren. Twee mannen zouden zijn gearres teerd. WASHINGTON Saoe- di-Arabië heeft in 1984 geprobeerd de rust in de bedevaartstad Mekka te kopen door via Israël Amerikaanse wapens aan Iran te leveren. Met deze onthulling komt de Is raëlische schrijver-jour nalist Shmuel Segev in zijn boek „The Iranian Triangle" dat binnenkort zal verschijnen. Het boek is gebaseerd op inter views met Israëlische sleutelfiguren in de Iran- Contra-affaire en op do cumenten die hij via an dere kanalen heeft ver kregen. Volgens Segev werd het idee voor het plan in 1984 geboren tijdens een ontmoeting tussen de Iraanse wapenhandelaar Manucher Ghorbanifar en de Saoedische wapenhandelaar en miljardair Ad nan Kashog- gi, die over uitstekende con tacten bij de Saoedische ko ninklijke familie beschikte. Ghorbanifar vertelde Kas- hoggi bij die gelegenheid dat Iran dringend wapens nodig had om de oorlog met Irak vol te houden en dat hij bo vendien een goede vriend was van Mehdi Kharoubi. Kharoubi was door ayatollah Khomeiny aangesteld als or ganisator van de bedevaarten naar Mekka en is tevens voorzitter van de Organisatie van Martelaren. Kharoubi en zijn broer Hassan doken later op als contactpersonen voor de Amerikaanse functiona rissen die betrekkingen pro beerden aan te knopen met „gematigde elementen" in Iran om de Amerikaanse gij zelaars vrij te krijgen. De Saoedi's maakten zich in die dagen reeds grote zorgen over de onrust die de Iraanse bedevaartgangers in Mekka veroorzaakten, en Ghorbani far hield Kashoggi voor dat hij door zijn vriendschap met Kharoubi een matigende in vloed op de pelgrims zou kunnen uitoefenen. Daarop vloog de Iraniër met het pri- vévliegtuig van Kashoggi naar Riad, waar hij van ko ning Fahd te horen kreeg dat die „overvloedig" wilde beta len voor rust in Mekka, en daarmee was het concept van „wapens voor Iran" geboren. Ghorbanifar Suggereerde tenslotte dat Kashoggi zijn contacten in Israël zou aan boren om een lading Israëli sche wapens van Amerikaan se makelij naar Teheran te verschepen. Deze omweg werd gekozen, omdat koning Fahd meende dat hij voor de verkoop van Saoedische wa pens eerst toestemming aan Washington moest vragen. In het voorjaar van 1985 werd een Iraanse kolonel naar Israël gestuurd om toe zicht te houden op de opera tie, die de codenaam „Cos- mos" droeg. Als gedeeltelijke betaling voor de wapens zou Iran een op Irak buitgemaak te Russische T-72 tank naar Israël sturen; de Israëlische militaire experts hadden gro te belangstelling voor de con structie hiervan Op het laat ste moment trokken de Ira- niërs zich echter terug, om dat een bepaalde groepering binnen het Iraanse leider schap toch vreesde dat de Is raëlische betrokkenheid te duidelijk zou zijn. Manucher Ghorbanifar ging op zoek naar een andere manier om Iran van wapens te voorzien, hetgeen uiteindelijk zou lei den tot de Amerikaanse Iran-Contra Affaire. (Vervolg van de voorpagina) JEDDA Bewaakt door zwaar bewapende Saoe dische politiemannen hebben de ongeveer 150.000 Iraanse pelgrims de nacht doorgebracht in de vlakte van Arafat, tien kilometer buiten de stad Mekka. Samen met de twee miljoen andere moslims begaven de Ira- niërs zich vanmorgen kort na het opkomen van de zon weer naar Mekka, waar de jaarlijkse pelgri mage traditioneel wordt afgesloten. Er reden poli tiewagens mee en boven de kilometerslange pro cessie vlogen helikopters. Na de rellen van vrijdag, waarbij meer dan vierhon derd mensen om het leven kwamen, werden sommige Iraanse pelgrims in de Saoe- Zonder dat daar verder veel rucht baarheid aan werd gege ven, meerde gisteren Rus sisch spiona- geschip af bij de Straat van Hormoez. Het schip (voorgrond) had een mij nenveger op sleeptouw. dische media afgeschilderd als terroristen. Zo onthulde het dagblad Ozak dat er 20.000 goed getrainde Revo lutionaire Gardisten onder de pelgrims waren. Iran heeft op zijn beurt wraak gezwo ren en opgeroepen tot om verwerping van net Huis van Saoed, de Saoedische konink lijke familie. Hoewel de situ atie in Mekka ook gisteren bijzonder gespannen was, kwam het voor zover bekend niet tot ongeregeldheden. Uitingen van agressie en ge weld waren er wel in Bei roet. Daar werden gisteren bommen gegooid naar de lege Saoedische ambassade en naar een gesloten Saoe- disch cultureel centrum. In Teheran hadden boze de monstranten op het bloedbad in Mekka gereageerd door vier ambassades te bezetten, waaronder die van Saoedi- Arabië, waar vier diplomaten werden vastgehouden. Een hoge Saoedische regerings functionaris zei dat drie van de vier diplomaten inmiddels vrijgelaten zijn. Zij bevonden zien nog in Teheran, terwijl de vierde nog in de ambassa de vastzat. Vietnam De Amerikaanse regering heeft de Iraanse pelgrims gis teren verantwoordelijk ge steld voor het bloedbad in Mekka waar meer dan 400 doden vielen. Washington meent dat de Saoedische au toriteiten op „verantwoorde lijke wijze" zijn opgetreden toen zij ingrepen tijdens een Iraanse demonstratie. De meeste slachtoffers zouden onder de voet zijn gelopen toen een grote menigte pel grims in paniek raakte en op de vlucht sloeg. De Verenigde Staten zullen binnen tien dagen weer drie Koeweitse tankers onder een nieuwe naam registreren, zo dat ze onder Amerikaanse vlag kunnen gaan varen en een Amerikaanse vlootescor- te krijgen tijdens hun vaar tocht door de Golf. Militaire deskundige in de VS vrezen dat de Perzische Golf een soort „Vietnam ter zee" dreigt te worden. De Ameri kaanse marineschepen of schoon uitgerust met ultra moderne technologische snufjes zouden in niet op gewassen zijn tegen een soort „guerilla-oorlog" te water. Iraanse Revolutionaire Wachters bedienen zich in de Perzische Golf van kleine speedbootjes waarmee ze snel actie kunnen ondernemen. Ze kennen de wateren, met zijn talloze ondiepe plaatsen waar geen scheepvaartver keer mogelijk is, als hun broekzak. Bovendien kunnen de goed getrainde Wachters terugvallen op de lange Iraanse kustlijn en op moei lijk op te sporen thuisbases. Hun bootjes waarmee waarschijnlijk ook de mijnen worden gelegd zijn voor de Amerikaanse schepen nauwelijks waarneembaar. EINDE OPENBARE VERHOREN IRAN- CONTRASCHANDAAL: (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON „Dit is een huiveringwekkend verhaal van bedrog en ar rogante miskenning van de wet geweest". Dat zei senator Daniel Inouye gis teren aan het einde van de drie maanden durende verhoren, die de twee commissies van het Ame rikaanse Congres hebben gehouden om de Iran- Contra-affaire te onder zoeken. In de afgelopen elf weken draafden dertig getuigen op en bekeken de commissieleden 200.000 documenten. Senator Inouye, die voorzitter is van de Senaatscommissie, zei dat nog vele vragen onbeantwoord zijn gebleven. Maar er is, vol gens hem, wel een totaalbeeld van de gehele Iran-Contra-af- faire ontstaan. De twee com missies (van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden) lij ken kolonel North, admiraal Poindexter en in mindere mate wijlen CIA-directeur William Casey als de zonde bokken in deze affaire te be schouwen. President Reagan zou blijkens de verhoren wel geweten hebben van wapen- verkopen aan Iran en van (verboden) steun aan de Con tra's, maar niet hebben gewe ten dat de winsten van de Iraanse aankopen naar de Contra's werden doorgesluisd. Senator Inouye nam fel stel ling tegen de onder anderen door kolonel North en admi raal Poindexter uitgedragen visie van een „in het geheim opererende regering, geleid door leden van de staf voor de Raad voor Nationale Veilig heid (NSC), die het niet nodig vinden verantwoordelijkheid af te leggen aan welke geko zen regeringsfunctionaris dan ook, inclusief de president". Afgevaardigde Lee Hamilton, voorzitter van de commissie van het Huis van Afgevaar digden concludeerde dat „de president niet wist wat zijn ei gen staf deed". De speciale commissies zullen de komende dagen nog tal van mensen voornamelijk CIA- functionarissen achter ge sloten deuren verhoren. Bin nen twee maanden hopen de commissies tenslotte hun eind rapport op tafel te leggen. Pre sident Reagan zal de volgende week, in een tv-toespraak tot het Amerikaanse volk, op de Iran-Contra-affaire ingaan. Het is niet uitgesloten dat Reagan in diezelfde toespraak, opnieuw steun zal vragen voor de Contra's. deelt de blijdschap met minister Weinberger over de afloop van de hoorzittingen. FOTO: EPA FLIP waitoocfcta •Wae&i, zodtó yzffisieEKt «sus.' WE. SSKW) «im gswoct) NTfc li.AOtt ÏN.... SflflWKiMfcT SlECtfTS VGLESXi...- Bijzonder trots presenteert de minister van wetenschap en technologie Heinz Riesenhuber de twee vrouwelijke kandidaten voor een Westduitse ruimte-expeditie. Heike Walpot en Renate Brümmer (I) krijgen met drie mannelijke collega's een opleiding voor het ruimtelaboratorium D-2 dat in 1991 gelanceerd zal worden. De astronauten werden geselecteerd uit 1.800 kandi daten. DEN HAAG/MANILA De Nederlandse ambassa de op de Filipijnen kampt met het grote probleem dat aan minderjarige Fili- pijnse kinderen paspoor ten en visa moeten wor den verstrekt op grond van officieel gewaarmerk te documenten, waarvan echter is komen vast te staan dat ze vervalst zijn. Het Tweede Kamerlid Van der Sanden (CDA) is dit ter ore gekomen tij dens zijn bezoek aan de Filipijnen, als vertegen woordiger van het Neder landse parlement. Van der Sanden heeft daar over een gesprek gevoerd met de Nederland ambassadeur in Manila. Deze verzekerde hem dat het om vervalste papieren faat, die door een nog onbe- ende organisatie worden ge bruikt om schijnhuwelijken te arrangeren. Tot nu toe hebben zich voorzover bekend drie honderd gevallen van verval sing voorgedaan. Ook de schij- nadoptie, waarna de kinderen in Europese landen in de jeugdprostitutie terechtkomen, vormt voor de ambassade een nog onopgelost probleem. Of de Filipijnse autoriteiten inmiddels actie hebben onder nomen tegen deze praktijken, kan Van der Sanden niet zeg gen. „Ons bezoek was puur in formatief en ik heb daarom niet verder kunnen spreken met de betrokken Filipijnse autoriteiten". GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIILAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN ELK COMPLETE AGENDA AMERIKAANS WEEKBLAD „TIME": DEN HAAG Een land van druggebruikers, van dalisme, misdaad en por nografie. Zo ongeveer wordt Nederland deze week afgeschilderd door het Amerikaanse blad „Time", dat een kritisch omslagverhaal heeft ge wijd aan de Nederlandse tolerantie. Volgens Time zijn de grenzen daarvan nu wel bereikt en zou in ons land een brede maat schappelijke discussie aan de gang zijn over een ge wenste terugkeer naar orde en gezag. Time-verslaggever Jordan Bonfante heeft zich duidelijk verbaasd over wat in ons land allemaal mogelijk is. Krakers die de straat beheer sen, publieke drugsverkoop in Amsterdam, euthanasie plegende artsen en kunstma tige inseminatie bij lesben- nies krijgen alle aandacht in een zeven pagina's tellend artikel. Bonfante werd over deze zaken ingelicht door Wibo van de Linde, corres pondent voor Time in Ne derland en tevens hoofd van radio en televisiezaken van de AVRO. De Amsterdamse burgemees ter van Thijn laat weten dat wat hem betreft de maat vol is. „Als de misbruik van tole rantie gaat overheersen, wordt Amsterdam een into lerante stad", zegt hij in een interview. Milieuminister Ed Nijpels is het daar roerend mee eens en vraagt zich af of de Nederlanders niet te ver zijn gegaan in hun gevoel voor tolerantie. Volgens Time kunnen krakersgeweld en drugshandel de Neder landse reputatie schaden als gunstig land voor investerin gen. COLOMBO Een Srilan- kaanse regeringsfunctio naris heeft vandaag laten weten dat de Tamilop- standelingen niet alle wa pens zullen inleveren, zo als is voorzien in een vre desakkoord tussen India en Sri Lanka. Hij zei dat met name de Bevrijdings tijgers van Tamil Eelam een beperkt aantal wa pens willen houden, niet zozeer uit vrees voor het Srilankaanse leger maar ook in verband met ge vechten met andere Tami- lorganisaties. t De inlevering van de wapens door Tamils zal niet eerder worden afgesloten dan don derdag, zo wordt algemeen verwacht. De belangrijkste Tamilorganisatie heeft tot nog toe geweigerd haar wa pens in te leveren. Die inle vering zou maandag al moe ten zijn geschied, maar het regeringsblad Daily News wist te melden dat Sri Lanka heeft ingestemd met een In diaas verzoek om de Tamils drie dagen meer de tijd te ge ven hun wapens in te leve ren. Het onafhankelijke dagblad Island meldde vandaag dat de Tijgers zullen proberen om de politieke organisatie TULF (het Verenigd Tamil Bevrijdings Front) te verhin deren deel te nemen aan de nieuw te vormen regering voor de Noordelijke en Oos telijke Provincies. Een woordvoerder van de Tijgers zou hebben gezegd dat de da gen van de traditionele poli tici voorgoed voorbij zijn. GAZA Het Israëlische leger heeft gisteren de be zette Gaza Strook geheel afgegrendeld, nadat zon dag de commmandant van de militaire politie was vermoord. In een aantal stadswijken is nog steeds een uitgaansverbod van kracht. Alle wegen van en naar Gaza zijn afgesloten, en ook de vis sersschepen kunnen de haven niet meer in of uit. Vele hon derden mensen zijn verhoord, maar er zouden nog geen ar restaties ziin verricht. De voormalige burgemeester van Gaza Stad, Rashad Al-Shaw- wa, heeft de aanslag op de of ficier veroordeeld, maar kriti seerde de maatregelen van het leger als „een collectieve straf." De 22-jarige comman dant werd van dichtbij met een pistool doodgeschoten toen hij met zijn auto door het cen trum van de stad reed. De ver antwoordelijkheid voor de aanslag werd enkele uren later opgeëist door Strijdmacht 17, een commandogroep van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie (PLO). Het Palestijnse persbureau PPS heeft gemeld dat commandant Tal heeft ge werkt in het gevangenenkamp Ansar II in de Gaza Strook, waar vooral Palestijnen wor den vastgehouden. Het Israëli sche leger ontkent dat.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5