Leg^Surinmnezet Bouterse onder druk Bon: Strips Cursussen '87 Iran sluit Golf vrijwel af tijdens vlootoefening Kritiek op plan voor nachtverlof langgestraften -Vijfti ïen jaar voor .jnoord op rstudenten Bomexplosies in vier Tunesische hotels Bevolking groeit tot 2000 nog langzaam Zeehondenbaby op strand Noordwijk VREES VOOR ZELFMOORDACTIES Benzine mogelijk duurder door spanning in de Golf te «SVIAn'n 4 mm CcidócGoivtant £cicUc0omcuit Dinsdag 4 augustus 1987 78e jaargang no. 23874 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerper?, behorende tot Sijthoff Pers. Apcrthekersdijfc 342312 DD Leiden. Postbus 12300 AA. tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank Amro-Bank N V Leiden Directeur hoofdredacteur l.l Hallewas, Chel redacteur Wim Buuteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut beta ling) kwartaal f. 68,93, laar I 262,33. Klachten bezorging: maandag l/m vrudag van 18.00 19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248 Advertenties (excl. 6% BTW) I. 0.64 per mm, kleintjes I. 0 45 per mm HET WEER Af en toe zon maar ook enkele buien. Middagtemperatuur on geveer 16 graden. Matige, aan de kust krachtige noordwesten wind. Geleidelijk iets warmer. Zon op: 06.05, onder: 21.25; hoog water Schev.: 11.46 en 00.29, laag water: 06.34 en 19.19. Zaterdag 15 augustus bij deze krant de special )EN HAAG De recht- lank in Den Haag heeft Ie 23-jarige F.R. uit Delft jn de 21-jarige F.H. uit 5K')pen Haag vanmorgen ivereenkomstig de eis van le officier veroordeeld tot ijftien jaar cel wegens loord op twee studenten lit Delft. be_2e hebben op 2 februari van van dit jaar de 22-jarige Primasa- >t). [ija en de evenoude Setija- wan op volgens de rechtbank Lgruwelijke" wijze omge- pracht. Dat gebeurde in het huis van *de slachtoffers. De daders {trilden er een computer, een tv en een video stelen. Om rkenning uit te sluiten •uden ze de studenten de hedel hebben ingeslagen. !en van hen stierf niet di- •ct en werd gewurgd en et een mes in de keel ge- ■"Stoken. Vervolgens bespren kelden zij de lijken en de /a- woning met benzine en sta nken de vloeistof in brand. 3®"De daders hadden rohypnol ibruikt, maar volgens het 'ieter Baancentrum in trecht speelde dit middel "door de kleine hoeveelheid "ervan geen rol van betekenis srgbij de moord. Volgens recht- debankpresident mr. S. Kootte Jet wisten de twee later ook nog precies wat zich had afge speeld. Bovendien hadden ze al eerder rohypnol gebruikt om een ander effect dan de slaap te bereiken en zijn ze "dus voor het gebruik verant- d) woordelijk, aldus Kootte. FC Vroege wintersport in West-Duitsland (Van onze correspondent) BONN Dit jaar kan het wintersport-seizoen onge woon vroeg beginnen. In Duitsland is de sneeuw grens in de Beierse Alpen de laatste dagen al tot 2500 meter gezakt. De verwach ting is dat de sneeuwgrens bij het ongebruikelijke kou de weer deze week nog naar de 2000 meter daalt. Daarmee zouden aantrek kelijke ski-gebieden weer onder een dik pak sneeuw terecht komen. Zaterdag en zondag viel op de Duitse Zugspitze al een pak verse sneeuw, dat er nog steeds ligt. Klaas de Jonge is „bijenkoningin" KAAPSTAD De Zuidafrikaanse minister van justitie Coetzee heeft gisteren gezegd dat de Nederlandse regering mede verantwoordelijk is voor het feit dat Klaas de Jonge zonder enige vorm van proces ge vangen zit, als een „bijenkoningin". De minister zei tijdens een debat in het parlement voor Indische afge vaardigden: „Die arme man wordt behandeld als een bijenkoningin. Hij wordt elke dag gevoerd. Het moet een droevig leven zijn en zijn eigen regering draagt eraan bij." De Jonge is onlangs zijn derde jaar ingegaan in de dependance van de Nederlandse ambassade in Pretoria. Volgens Den Haag wordt nog steeds onderhandeld over De Jon ge's vrijlating. Postduif wint derde auto voor zijn baas OUDERKERK A/D IJSSEL De timmerman Kees de Jong uit Ouderkerk aan den IJsseJ mag zijn duif Bergerac wel heel dankbaar zijn. De acht jaar oude postduif vloog dit week einde voor de derde achtereen volgende keer het snelst van het Franse Bergerac naar Ne derland en won daarmee voor de derde keer een auto voor zijn baas. De duif legde de 849 kilometer lange afstand overi gens in precies dezelfde tijd af als verleden jaar: 5 uur en 39 minuten. Volgens zijn eigenaar is Bergerac zo snel omdat hij 's nachts doorvliegt. BRUSSEL De Nederlandse bevolking zal, volgens ramingen van het statistisch bureau van de EG, tot het jaar 2000 langzaam groeien en daar na weer afnemen. Cijfers die gisteren in Brussel zijn verstrekt, zeggen dat de populatie van ons land, die op 1 januari 1985 14,4542 miljoen mensen omvatte, zal groeien tot 15,2127 miljoen op 1 januari 2000. In 2020 is de bevolking weer tot 14,6873 miljoen afgenomen. Tussen 1960 en nu is het aantal huwelijken in ons land flink afgenomen. In 1960 kwamen er 7,8 huwelijken op duizend inwoners voor. Het steeg na 1960 voortdurend tot er in 1970 9,5 huwelijken op duizend inwoners waren. Daarna is de be langstelling voor het huwelijk afgenomen: tot 5,7 per duizend in 1985. Het aantal scheidingen nam echter voortdurend toe. Vonden er in 1960 0,5 scheidingen per duizend inwoners plaats ofwel 2,2 scheidingen per duizend bestaande huwelijken in 1985 waren er 2,3 scheidingen per duizend inwoners, ofwel 9,9 per duizend bestaande huwelijken. Van de 14,5294 miljoen inwoners in 1986 was 19,2 procent tussen de 0 en 15 jaar oud. 49,3 pet tussen 15 en 45, 20,3 pet tussen 45 en 65 en 12,2 pet ouder dan 65. NOORDWIJK Een drie weken oud zee hondje is vanochtend aangespoeld op het strand van Noordwijk. Het beestje werd naar het plaatselijke politiebureau gebracht en daar tijdelijk in de wasplaats ondergebracht, waar het voortdurend nat werd gehouden. Het zeehondenopvangcentrum van Lenie 't Hart in Pieterburen haalde het zeehondje op met een vliegtuig en sprak van een „unieke vondst", gezien de leeftijd en de blakende gezondheid. Een oudere soortgenoot van het zeehondje zwemt nog altijd rond in de IJssel. Politie en Natuurbeheer hebben vergeefs geprobeerd het dier, dat in goede conditie verkeert, te vangen. Omdat de zeehond nogal tam is, vermoedt men dat hij afkomstig is uit een zeehondencróche. DEN HAAG De Surinaamse legerleider Desi Bouterse heeft tot eind van de middag de tijd gekregen te beslissen of hij de samenwerking met het Top be raad al of niet voorzet. Het na tionale leger heeft stopzetting geëist, omdat de soldaten zich „beledigd" en „bedreigd" voelen door „het getreiter" van de lei ders van de politieke partijen. Het Topberaad is het overleg platform tussen de vakbewe ging, bedrijfsleven en politieke partijen. Kapitein Olfers bood Bouterse gister middag een petitie aan namens de luchtmacht, de militaire politie en de marine en gaf de legerleider 24 uur de tijd zich over de eis te beraden. Olfers zei dat de partijen „de naam van het leger door het slijk hebben gehaald" en geen respect meer hebben voor het leger. Bouterse riep het leger op zijn beurt op „het hoofd koel te houden" en sprak van een „zware eis". De petitie volgde op een massabijeen komst, afgelopen zondag, tijdens wel ke de oude politiek partijen VHP, NPS en KMPTI zich bundelden tot het Front voor Democratie en Ont wikkeling. Dit Front is de tegenhan ger van het Nationale Democratische Partij Suriname van Bouterse en Hflfl dingt mee in de verkiezingen die in november worden gehouden. Welke uitspraken van Frontleiders de mili tairen nu precies in het verkeerde keelgat zijn geschoten is niet duide lijk. Henk Chin A Sen, voormalig presi dent en momenteel vertegenwoordi ger van rebellenleider Brunswiik in Nederland zei vanmorgen voor de ra dio dat „de Surinamers nog steeds be reid zijn op te staan tegen het militai re regiem. Volgens hem is dat moge- lijk gemaakt door het gewapende ver zet van Brunswijk in Oost-Suriname, dat legerleider Bouterse onder druk zou houden. De vermoedelijk ontsnapte zeehond neemt er even zijn gemak van, om later weer in de Ussel te duiken. FOTO: ANP Nieuwe Wilhelminabrug De zogenaamde „val" van de Wilhelminabrug in tat de Hoge Rijndijk in Lei den is afgelopen nacht vervangen. Het beweeg- bare gedeelte van de n), brug, jarenlang de oor- •8- zaak van veel herrie voor omwonenden, werd in de loop van de avond weg- getakeld, terwijl de nieu we val (links) al klaar hing om op zijn plaats te wor- a, den gezet. De constructie van stalen binten met een houten wegdek maakte rond het midder nachtelijk uur plaats voor een exemplaar dat ge heel uit staal bestaat. „Een soepel verlopen operatie, geheel volgens schema", aldus een Ja woordvoerder van Pro vinciale Waterstaat. De Hoge Rijndijk werd gis- -r teravond om zeven uur afgesloten om de opera tie voor te kunnen berei den. Vermoedelijk tot en m met morgenochtend zal de aannemer nog bezig q. zijn om de brug weer be rijdbaar te maken. Auto mobilisten zullen tot die tijd moeten omrijden, voor fieters en voetgan gers is er een pontje be schikbaar. Voor scheep vaartverkeer wordt de m brug vanavond weer be diend. FOTO: WIM VAN NOORT TEHERAN Iran heeft alle schepen gewaar schuwd de komende da gen weg te blijven uit zijn territoriale wateren in de Perzische Golf en de Golf van Oman in verband met zijn driedaagse vlootoefe ning die vannacht begon nen is. Eén en ander bete kent dat de nauwe Straat van Hormoez goeddeels is afgesloten. De Franse re gering heeft al gezegd dat zij zich niet zal laten inti mideren. De Iraanse marine heeft de ylootoefening de codenaam ^martelaarschap" meegegeven, in een verwijzing naar het bloedbad in Mekka. De oefe ning moet volgens Iran de be reidheid aantonen van duizen den vrijwilligers om zelfmoor dacties tegen de Amerikaanse marine te ondernemen. In een communiqué werd verklaard dat Iran zich voorbereidde op „mogelijke agressiedaden van de aarts-Satan, de wereld ver slindende Verenigde Staten en hun ingehuurde dienaren". Volgens de Iraanse radio be vinden zich op eilanden in de Straat van Hormoez „strevers naar het martelaarschap" die „van land defensieve operaties op zee zullen uitvoeren met moderne militaire taktieken". Vanaf de eilanden zijn al eer der aanvallen op de koopvaar dijschepen uitgevoerd. Zoals bekend stelt Iran Saoedi- Arabië en de VS gelijkelijk verantwoordelijk voor het bloedbad vrijdag in Mekka, waarbij 275 Iraanse pelgrims om het leven kwamen. „Wij zullen met Gods wil afrekenen met Amerika en haar hand langers", zei de Iraanse leider ayatollah Khomeiny gisteren. Scheepvaartdeskundigen ver wachten dat de onder Ameri kaanse vlag geregistreerde su pertanker „Bridgeton" ver moedelijk eind deze week met een Amerikaanse escorte zal vertrekken voor een reis door de Golf en de Straat van Hor moez. Ook Franse vlooteenhe- den moeten de komende da gen de Straat passeren. Zo heeft het Franse vliegdekschip dat sinds donderdag op weg is naar de Golf de opdracht ge kregen terug te schieten als Iran de Franse belangen aan zou vallen. „Volgens het inter nationaal recht kan een op schorting van de scheepvaart niet van toepassing zijn op een zeeëngte zoals de Straat van Hormoez", verklaarde een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Pag 5: Iraanse pelgrims zwaar bewaakt ROTTERDAM Als gevolg van de verwikkelingen in het Midden-Oosten is de koers van de dollar vanochtend gestegen en zijn de prijzen van olie en goud gisteren sterk opgedre ven. Handelaren verwachten dat de olieprijzen verder zul len stijgen en dat de benzine prijzen mogelijk nog deze week worden verhoogd. Vanochtend opende de dollar koers op de Amsterdamse wis selmarkt op 2,11 gulden tegen 2,0955 gulden gisteren en 2,0890 gulden vrijdag. De olie prijzen schoten gisteren door de 20-dollargrens; goud steeg gisteren in Londen bijna 13 dollar tot 472,75 dollar per ounce (31,1 gram) en in New York 14 dollar naar 477,95 dol lar. Pag. 6: Olieprijs kan nog wel tien dollar stijgen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Korte-Van Hemel van justitie wil zwaarder gestraften de laatste zes weken van hun straftijd 's avonds naar huis laten gaan, om alvast te wennen aan de naderende vrij heid. De Centrale Raad voor advies van het Ge vangeniswezen, die door de staatssecretaris om ad vies is gevraagd, voelt echter weinig voor een dergelijke maatregel. Korte-Van Hemel wil gevan genen met een straftijd van meer dan acht maanden tij dens de laatste zes weken overdag in een (half) open strafinrichting plaatsen, waar zij zich kunnen bezighouden met sociale vaardigheden en vormen van handenarbeid. Zij wil onderzoeken of de gevan genen daardoor beter kunnen worden voorbereid op terug keer in de maatschappij. Bo vendien zou het een oplossing betekenen voor het nijpende cellentekort in gesloten inrich tingen. De adviesraad vraagt zich gezien recente ongunstige er varingen met weekendverlof evenwel af of de veroor deelden de wilskracht en dis cipline kunnen opbrengen om 's nachts vrij te zijn en over dag weeer te worden ingeslo ten. Voorzitter Aalbers van de bond van bewaarders betwij felt of er wel meer cellen be schikbaar zullen komen en of het bij alle verlofregelingen in de gevangenissen nog wel no dig is nachtverloven in te voe ren. TUNIS Bij bomexplo sies in vier Tunesische ho tels zijn zondagnacht twaalf buitenlanders en een Tunesiër gewonden geraakt. De getroffen luxe-hotels liggen aan de oostkust, in de buurt van de toeristencentra Sousse en Monastir. Vier gewonden zijn Brits, ze ven Italiaans en twee West duits. Hun identiteit werd niet bekend gemaakt, maar wel is gezegd dat bij een Britse toe- riste inmiddels een voet is ge amputeerd. vr> l '1 .t »»M' niH» t ma Volgens het Tunesische pers bureau TAP zitten vermoede lijk islamitische extremisten achter de aanslagen. Sinds Tu nesië in maart de diplomatieke betrekkingen met Iran ver brak, voeren de Tunesische autoriteiten een harde cam pagne tegen pro-Iraanse isla mitische fundamentalisten. De aanslagen vielen aan de voora vond van de 84e verjaardag van president Habib Bourgui- ba. Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft toeris ten gewaarschuwd op hun hoede te zijn als ze naar Tune sië gaan. 'm m fft iikhi™ ,1'jf lip Bij het Sahara Beach Hotel in Monastir werd één van de handge maakte bommen net op tijd door een ober ontdekt. Hij bracht het explosief naar buiten, waar de bom explodeerde zonder schade aan te richten. FOTO: ANP Baby spelbreker op trouwdag LEIDEN Het komt wel eens voor dat mensen te elfder ure van hun trouwdag afzien. De reden waarom Ingrid Koet en Steef van der Linden uit Leiden daartoe vandaag besloten was een heel bijzondere: Ingrid beviel gisteravond om kwart voor tien van een zoon, Jimmy. Jimmy meldde zich liefst veertien dagen te vroeg. De ambtenaar van de burgerlijke stand die alles reeds in gereedheid had gebracht voor het huwelijk, accepteerde deze reden van harte. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt", lach te hij. Zijn glimlach werd nog breder, toen hem werd verteld dat het echtpaar op 1 september zeker niet zal afzeggen. Wie er dan op Jimmy past, is nog onbekend. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRAN6EBS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP TaL 071-894040 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Volgens het woordenboek is een stripverhaal „een uit een reeks afbeeldingen met beknopte tekst be staand verhaal". Er is een tijd geweest, dat op scholen de stripverhalen werden verfoeid. Een kind met een stripboek op schoot zou nooit goed leren lezen. Later is dat allemaal weer veranderd en leek men soms het tegenovergestelde te willen beweren. De krant brengt alles mooi in evenwicht. Juist de Leidse Courant, want daarin staat, overal door de krant heen op verschillende pagina's een stripver haal afgebeeld. De Knollen, Suske en Wiske en Flip zijn bij u kind in huis. Mits u ze tenminste, via onderstaande bon, ook in huis (hebt gehaald) (haalt). De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1