- jmdöckuywtü/nl stad omgeving Rijnsburgs corso fleurt winderig weekeinde op Th. Couwenberg kan niet meer zonder zijn Pieterskerk Sluipverkeer Vrouwenweg weer aangepakt Man op rijksweg Brit bestolen Te weinig Jongens betrapt BELANGSTELLING IN NOORDWIJK VALT TEGEN Paard op hol 15 Provincie: Franse supertrein langs A4 Danscursus De dansgroep Tarantella houdt het komens seizoen cursussen folkloristische dans. De lessen worden gegeven op woensdaga vond in het LVC, Bree- straat 66, onder leiding van dansdocente Y. Knij- nenburg. De cursus start op woendag 9 september. Voor meer inlichtingen tel. 071-123377 of 215650. Alleen Samen Vrouwen Alleen Samen (VAS) stelt vanaf 18 au gustus zijn deuren weer open. VAS biedt indivi duele begeleiding aan al leenstaande vrouwen, in bijvoorbeeld situaties na een scheiding of het over lijden van een partner. Naast deze individuele hulp bestaat ook de moge lijkheid om deel te nemen aan een praatgroep. Een praatgroep is iedere dins dagochtend aanwezig van 9.30 tot 12.00 uur in kamer 7 van het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a. m L> MAANDAG 3 AUGUSTUS 1987 PAGINA S LEIDEN/ZOETERWOUDE Het autoverkeer zal op de spitsuren geen gebruik meer mogen maken van de Vrou wenweg, de smalle verbin dingsweg tussen Leiden en Zoeterwoude. Het provinci aal bestuur heeft besloten om de de Kruisherenweg, die in het verlengde van de Vrou wenweg ligt, af te sluiten van maandag tot en met vrij dag van 7.00 tot 9.00 uur in de richting Leiden en van 16.00 tot 18.00 uur in de rich ting Zoeterwoude. Daartoe zal een bord worden ge plaatst. Wanneer de maatre- fel precies ingaat, is nog niet ekend. De gemeenten Lei den en Zoeterwoude hadden de provincie om deze maat regel verzocht. De smalle Vrouwenweg is al een keer eerder afgesloten geweest voor autoverkeer tijdens spitsuren, omdat de vele fiet sende scholieren nogal eens in conflict kwamen met au tomobilisten. Toen de omlei- dingsweg rond Zoeterwoude was aangelegd werd de maatregel opgeheven omdat werd gedacht dat het door gaande verkeer geen gebruik meer zou maken van de weg. Het sluipverkeer kwam ech ter terug om via de Vrou wenweg sneller het knelpunt Europaweg te kunnen passe ren. OEGSTGEEST Een patient uit Endegeest is zaterdagochtend om zeven uur door de politie van rijksweg A44 (Amsterdam-Den Haag) gehaald. De man stond op het Rijnzichtvia- duct in Oegst- geest op de rij baan een appel te eten. Hij had zijn fiets tegen de middengeleider gezet. via Oegstgeest en Leiden om uiteindelijk in Noordwijk te eindigen. Het corso stond zaterdag op de Wilhelminaboule- vard in Noordwijk en was daar gisteren nog de hele dag te zien. Ondanks het slechte zomer weer dat Nederland al we kenlang teistert, waren er za terdag langs de traditionele route toch weer enkele hon derdduizenden mensen op de been. Daarbij zal ongetwij feld een rol hebben gespeeld dat het wel hard waaide, maar er geen regen van bete kenis viel. Vooral de meisje en jongens die op de praal wagens hadden plaatsgeno men zullen dat laatste met plezier hebben geconstateerd. ,,Het weer is ons buitenge woon meegevallen", aldus N. Hemmes van het organise rende corsocomité. „Alleen toen we de Boulevard in Noordwijk opreden, vielen er een paar druppels". Ondanks het herfstachtige weer hoefde het corso dit jaar niet uit te wijken naar Noordwijk-Binnen. Zaterdag ochtend is dat wel even over wogen, maar nodig bleek het niet. „Waaien deed het flink op de Boulevard, maar geluk kig niet zo hard dat het corso er onder moest leiden", aldus W. Rovers, de directeur van de VV V-Noord wijk. „Zater dagmorgen werd windkracht vijf zeven voorspeld, maar er moet toch wel windkracht acht negen zijn, willen we de boulevard mijden". Vol gens Rovers is het slechte weer van de laatste weken er de oorzaak van dat de publie ke belangstelling in Noord wijk zelf tegenviel. „Vooral Zoals altijd reden er niet alleen praalwagens, maar ook perso nenauto's mee. FOTO'S: HENK VAN DEN ENDE zaterdag is het me toch wel flink tegengevallen, al ging het gelukkig zondag toen zo nu en dan de zon doorkwam wat beter". Dertien praalwagens met sprekende titels als Film, Me dia en Telefoon, startten za terdag een rondrit onder het motto „Bloemen spreken elke taal". De praalwagens waren ook nu de belangrijk ste trekker van het corso. Tijdens het corso liepen 23 muziekkorpsen uit heel Ne derland mee. Zij zorgden er voor dat dit corso niet alleen een kleurig en geurig maar ook luisterrijk feest werd. Verder reed een groot aantal versierde personenwagens mee in de tocht. Het corsocomité onder voor zitterschap van de heer C. Leeuwenburg heeft er weer een heel jaar hard aan ge werkt om een acceptabel cor so op de wielen te krijgen. De tekenaars Joop van Egmond en Jaap van der Plas, die de 13 praalwagens voor dit corso hebben ontworpen, hadden dit jaar een modern corso ontworpen waarvan de de cors vrij simpel waren ge houden. De grote kracht moest dit iaar schuilen in de bloemen die voor zich moes ten spreken. En afgaande op de grote publieke belangstel ling deden ze dat ook. De enigen die dat minder goed in ae gaten leken te hebben en het nodig achtten op ge heel eigen wijze het nodige toe te voegen aan het corso waren de inzittenden van en kele personenwagens. Zij draaiden hun versterkers voluit en lieten de reclames logans voor hun bedrijven met veel tientallen decibellen over de toeschouwers rollen. LEIDEN Een 24-iarige Brit is vrijdagavond rond half tien bestolen van zijn kampeeruit rusting. De toerist vroeg bij de bloemenkiosk aan de Stations weg aan een paar jongens of zij hem een vuurtje konden geven. Daarop werd hij beet gepakt, zijn rugzak werd van zijn rug getrokken en de tas die hij naast zich had neerge zet werd ook weggenomen. De jongens gaven de Brit een duw en maakten zich uit de voeten. In de rugzak en de tas zaten onder andere een slaapzak, een tent, kooktoestellen, pan nen, een fototoestel, een jas en een walkman. it om- (dai de lui- ik niet open iwond ?elich| :e van id. n der g zij» p het i deed tveede ijena de die op- LEIDEN Niet genoeg te eten gehad en een klap op de koop toe. Dat was de balans die een 19-jarige inwoner van Sassenheim zaterdaga vond opmaakte na een bezoek aan het Argen tijns eethuisje El Fierro aan de Steenstraat. Met drie vrienden was de jongen daar gaan eten. Volgens de kaart konden ze voor nog geen twintig gulden onbeperkt spare-ribs eten. Groot was hun verbazing toen de chef van de eetgele genheid het na drie ribjes welletjes vond. De jongens kregen niet meer te eten, moesten de rekening betalen en verdwijnen. De hongerige knapen waren het daar niet mee eens. Er ont stond een woordenwisseling. De chef, een 34-ja- rige Amsterdammer, wond zich vreselijk op en faf de jongen uit Sassenheim een klap. De naap heeft aangifte gedaan bij de politie. Te gen de Amsterdammer is proces verbaal opge maakt Radio Balans uit lucht LEIDEN De Ra- dio Controledienst heeft zaterdagavond met de politie de pi raat Radio Balans uit de lucht gehaald. Er waren diverse klach ten over de illegale radiozender binnen gekomen. Er werd uitgezonden vanuit een kelderruimte van het Veerhuis. De politie heeft de com plete zendinstallatie in beslag genomen. Personen werden niet aangetroffen. HERSENLETSEL NA AANRIJDING LEIDSCHENDAM Een 56-jarige automobilist uit Warmond is vanoch tend na een botsing op de rijksweg A 4 ter hoogte van Leidschendam met hersenletsel opgenomen op de intensive care van het Westeinde Ziekenhuis. Hij is buiten levensge vaar. De man reed in zijn Eend op het Prins Clausplein richting Rotter dam. Achter hem reed een 32-jarige man uit Hippolytushoef in een be drijfsauto. Deze wilde de Eend inha len, maar raakte daarbij met de rech- tervoorzijde van zijn auto de linke rachterzijde van zijn voorganger. De Eend reed de rech terberm over, sloeg over de kop en kwam terecht op de oprit vanuit Den Haag. De auto is met een takelwagen weggehaald. LEIDEN De Leidse po litie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 16- jarige Leridenaar en een 19-jarige jongen uit Val kenburg aangehouden. Rond drie uur zagen agen ten dat de twee knapen een paal uit de grond trok ken aan de Lammen- schansweg. Ze gooiden de paal door een ruit van een woning, waarna de agen ten de jongens in de kraag grepen. Het duo is overge bracht naar het politiebu reau. Het corso passeert het station in Leiden. LEIDEN/RIJNSBURG- /NOORDWIJK Nie mand heeft ze echt ge teld, maar als het goed is, trokken zaterdag 300.000 bloemen door Leiden en de Bollenstreek. Op tra ditioneel de eerste zater dag van augustus reed het Rijnsburgse bloe mencorso weer uit. Na dat vrijdagavond in Rijnsburg de prijswin naars bekend waren ge maakt (de praalwagen genaamd „Vlaggen" ging met de hoogste eer strij ken) reed het corso za terdag de gebruikelijke route vanuit Rijnsburg LEIDEN Een op hol geslagen paard heeft gistermiddag rond half drie voor consternatie gezorgd op de Lammenschansweg. Het dier schrok van een auto en raakte zo van streek dat hij tegen een 34-ja- rige vrouw aanreed, die fietste op het fietspad. Ze raakte niet ge wond, haar fiets was wel bescha digd. Het paard draafde verder en schudde de wagen die hij trok en waarin zijn baas zat van zich af. De eigenaar, een 39-jarige man uit Hazerswoude, en agenten kregen het wilde dier te pakken op De Sitterlaan. Het paand was licht ge wond geraakt en is door een die renarts en de Dierenhulpdienst be handeld en gekalmeerd. „De kerk is voor mij als een magneet. Ik kom juist van vakantie terug en heb de Pieterskerk echt ge mist". De woorden van Th. Couwenberg, die als het even kan iedere dag in de Pieterskerk te vin den is. Hij zorgt voor de taakverdeling van het personeel dat de kerk on derhoudt en met twintig vrijwilligers zorgt hij er voor dat de kerk voor het publiek toegankelijk is en dat de bezoekers goede in formatie krijgen. De Pieterskerk wordt niet meer als kerk gebruikt maar des te meer voor allerlei acti viteiten waar een mooie en grote ruimte voor nodig is. „Het verhuren van de kerk aan allerlei instanties is on misbaar. De Stichting Vrien den van de Pieterskerk zorgt ervoor dat met deze gelden de kerk bewaard blijft", zegt Couwenberg. Een belangrij ke huurder van de kerk is de Leidse Universiteit. Ieder academisch jaar start in de Pieterskerk en ook veel exa mens worden in de kerk af genomen. Zo'n honderd da gen per jaar doen studenten in de kerk tentamens en exa mens. Vroeger zaten de stu denten hier met twee truien aan tegen de kou. Tegen woordig beschikt de kerk over vloerverwarming en speciaal licht om het de 400 studenten zo comfortabel mogelijk te maken". Deze voorzieningen kunnen de zenuwen van de studen ten tijdens het examen ech ter niet wegnemen. „De 600 rieten stoelen, die niet goed- koop zijn, hebben daar wel 'onder te lijden gehad. Het geschuifel en het staan op twee poten in plaats van vier, bracht nogal wat schade met zich mee. Daarom zijn de rieten stoelen aan elkaar gemaakt. Dit is natuurlijk ook beter in verband met de brandpreventie. De boel is dan sneller opgepakt. Ook is er dan geen hinder meer van stoelen-geschuifel tijdens een concert of een lezing", ver telt Couwenberg die nog even de laatste hand legt aan de stoelen. De studenten zit ten voortaan op andere stoe len met stalen poten. Behalve de verhuur aan de universiteit worden in de kerk veel concerten gehou den. Het Bachkoor treedt re gelmatig op en twee maal per jaar is het Rijnlands Mannenkoor in de kerk te horen. Rommelmarkten en particuliere partijen zijn de kerk ook niet vreemd. De opbrengsten van deze ver huur zijn hard nodig om de kerk zo mooi te houden als deze er nu uitziet. Volgens Couwenberg kost het gas- en lichtverbruik per jaar al zo'n 100.000 gulden. Orgel Na de restauratie van de Pie- Bijdrage: Julia van Bohemen terskerk in de jaren zeventig was er weinig geld meer over. De restauratie kostte in totaal 12 miljoen gulden. Wat nu nog ontbreekt, is het op knappen van het orgel. „Om het orgel te behouden móet het opgeknapt worden. Dat gaat zo'n 2 miljoen gulden kosten. Inmiddels heeft de Stichting Orgelfonds Pieters kerk zich over deze %aak ge bogen maar er is eenvoudig weg nog niet genoeg gelei voor", aldus Couwenberg. Het orgel wordt echter nog wel gebruikt. „Vorige week nog had ik Amerikaanse toe risten in de kerk. Ik maakte een praatje met deze mensen en de man bleek docent te zijn aan een muziekschool. Hij was gespecialiseerd in het orgelspelen en toen ik hem de gelegenheid gaf het orgel te bespelen werd de man heel enthousiast. En ik niet minder. Het klonk prachtig. Dit orgel moet echt behou den blijven. Het zou mij aan mijn hart gaan wanneer deze mooie klanken uit de kerk zouden verdwijnen", vertelt Couwenberg. Behalve dit Amerikaans echtpaar bezoeken in de zo mer veel toeristen de kerk. „Wat ons echter parten speelt is de afsluiting van de Breestraat voor de automobi listen en zelfs de fietsers. De toegankelijkheid van de bin nenstad is al een probleem en ook het parkeren is voor mensen zonder vergunning niet altijd even makkelijk. Nu de Breestraat afgesloten is, wordt dat nog meer be moeilijkt. De Stichting is daar echt bezorgd over". Toch tracht de Stichting mensen naar de Pieterskerk te krijgen door vele exposi ties en activiteiten in de kerk te organiseren. Op zaterdag 5 september wordt er de jaar lijkse Uitmarkt weer gehou den en voor de tweede week van september staat de mani festatie „Vrouw en Kunst" op het programma. Zowel binnen- als buitenlandse kunstenaressen mogen naar eigen idee de kerk inrichten met eigen gemaakt werk. „De Pieterskerk is toch een prachtige ruimte voor dit soort dingen. Daar kan geen andere zaal tegenop", aldus Couwenberg. Weet je dat niet, Suikt>. Mom tem hier. Iwzwzw laat dan maar tem zien wat je hunt'. VooruittIJ!j Hm il/Hun Sidonra, bu deze heerlijke spijzen, wil ik met mijn\ hand op het hart uw schoonheid prijzenHals de sterren aart het firfna-jS~t~^~ment,is Ie pratht tan uw gelaat bekendJ de tracémogelijkheden ten zuiden van Rotterdam vindt deze bundeling pas vlak voor de Heinenoordtunnel plaats, zo constateert het provincie bestuur enigszins met spijt. De provincie dringt er bij de minister op aan daadwerke lijk betrokken te worden bij de opstelling van de verschil lende studies in verband met de bestuurlijke verantwoor delijkheid van de provincie voor de regionale aspecten. Bovendien is er veel infor matie en kennis over zaken als milieu, natuur en land schap bij de provincie voor handen. In oktober gaan de ministers van de betrokken landen een keuze maken voor een voor keursvariant. LEIDEN Als de Franse supertrein TGV in Zuid- Holland ten noorden van Den Haag al een eigen traject krijgt, dan moet de benodigde spoorbaan zo veel mogelijk langs de A 4, de snelweg Den Haag-Amsterdam, worden 'gelegd. Dat schrijft de j provincie Zuid-Holland jaan de minister van ver deer en waterstaat. Als het aan de provincie ligt, moet de supersnelle trein zo- |i veel mogelijk van de be- !j staande verbindingen Brus- sel-Rotterdam-Den Haag- Amsterdam (via Schiphol) tebruik gaan maken, al zou- en die wel verbeterd moe ten worden. Het provinciale bestuur meent dat de trein in elk geval naar Nederland moet komen, maar in geen geval zou er voor een tracé dwars door het groene hart van Zuid-Holland gekozen mogen worden. De provincie heeft een dui delijke voorkeur voor bunde ling van de bestaande ver keersinfrastructuur als het gaat om nieuw aan te leggen tracés. In de startnotitie, die het ministerie heeft laten verschijnen, en waarin aller lei varianten worden opge somd, mist de provincie de mogelijkheid om vanuit het zuiden komend na de krui sing van het Hollands Diep direct het tracé van de A 29 te volgen. In de verschillen- SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER mmniL wimtt. (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. Th. Couwenberg is vrijwel dagelijks bij de fraai gerestaureerde Pieterskerk te vinden. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5