Iraniërs bestormen ambassades in Teheran Autosnelwegen als camping en parkeerterrein Hagacantare zingt requiem voor slachtoffers tornado Britse pers schrijft toch over spionnenboek °d Konvooi VS zonder brokken door Straat van Hormoez HBUITENLAND ZeidócOowiOAit Canadese marine zoekt illegalen Sinds 1979 bijna jaarlijks incidenten Honderdjarige beklimt Fuji MAANDAG 3 AUGUSTUS 1987 PAGINA J Pasta-oorlog weer stapje dichterbij "BRUSSEL Tussen de Vere nigde Staten en de Europese Gemeenschap dreigt een pas ta-oorlog uit te breken, nu de ^onderhandelingen tussen beide handelspartners over de ex port van Europese pastapro- dukten naar de VS in een im- passé zijn geraakt. De VS zijn eili- van mening dat de subsidië- eest ring op uitvoer van Europese jdagpjstaprodukten een vorm van dav oneerlijke concurrentie is. 'président Reagan had eerder maatregelen te ne men als vóór afgelopen nacht geen overeenstemming was j Ibereikt. Het is nog niet bekend wat die maatregelen inhouden. gen ios--"~ aar die Filipijnse minister bij aanslag gedood MANILA De Filipijnse minister van binnenlands bestuur, Jaime Ferrer, is gisteravond bij een aanslag in een bui tenwijk van Manila om het leven geko men. Ook zijn chauffeur werd gedood toen onbekenden het vuur openden op de wagen waarin Ferrer zat. De 72-jari- ge minister overleed in het ziekenhuis. Ferrer was een van de meest conserva tieve leden van de regering Aquino en hij stond bekend om ziin steun voor harde maatregelen tegen het communis tische verzet in het land. Op de Filipijen vindt momenteel een golf van aansla gen plaats op soldaten en politieman nen, maar het was voor het eerst dat een minister werd vermoord. Ferrer was eerder met de dood bedreigd. Massabijeenkomst Front Suriname PARAMARIBO Een bijeen komst van de „oude" politieke par tijen in Paramaribo heeft gisteren verrassend veel belangstelling ge trokken. Volgens schattingen wa ren ongeveer 60.000 Surinamers aanwezig bii de oprichtingsbijeen komst van het Front voor Demo cratie en Ontwikkeling, een bunde ling van de partijen VHP, NPS en KTPI. Een waarnemer sprak van de grootste manifestatie die ooit in Suriname is gehouden. Het Front voor Democratie en Ontwikkeling is de belangrijkste tegenhanger van de Nationale Democratische Partij (NDP) van legerleider Bouterse bij de verkiezingen op 25 november. TORONTO De Canadese marine is met vier oorlogsbodems, zeven schepen van de kustwacht en meer dere verkenningsvliegtuigen op zoek naar een Nederlands visserschip, ge naamd Walvis, om te voorkomen dat een onbekend aantal vluchtelingen illegaal op de wal wordt gezet. De immigratiedienst is getipt door Euro pese contactpersonen dat de vluchte lingen op de Walvis op 23 juli uit de Amsterdamse haven zijn vertrok ken. Volgens de Canadese autoritei ten is ook de groep Sikhs, die op 12 juli illegaal het land binnenkwam, per schip vanuit Nederland vertrok ken. België: Jongeren rijbewijs op proef BRUSSEL Het Belgische ministerie van verkeer onder zoekt of het zin heeft jonge chauffeurs een jaar lang een voorlopig rijbewijs te geven, voordat zij een definitief exemplaar krijgen. In Noor wegen is zo'n systeem kort ge leden al ingevoerd. Overwo gen wordt of het mogelijk is jongelui met zo'n „stage-rijbe- wijs" speciaal in het oog te houden. Maken ze tijdens hun „proefjaar" fouten dan moet zij verplicht zijn speciale cur sussen te volgen, zoals slipcur sussen, het rijden bij nacht en het rijden op autosnelwegen. Deel Palais Wilson in Genève verbrand GENEVE Bij een felle brand is gisterochtend een deel van het Palais Wilson in Genève ver woest. Het gebouw was de oor spronkelijke zetel van de Volke renbond, waaruit later de Vere nigde Naties ontstonden. De schade wordt geschat op zestig miljoen gulden. De brand ver woestte het Ontwapeningspavil joen, waar in 1927 de eerste in ternationale ontwapeningsconfe rentie werd gehouden. Bij de brand ging ook een aantal mo derne kunstwerken verloren, dat in het gebouw was opgesla gen. Het Palais Wilson werd in 1875 gebc wd als hotel. Peres: Israël wil kernwapenvrije zone BONN De Israëlische minister van buitenlandse zaken Peres heeft Moskou laten weten dat zijn land bereid is met de Sovjet-Unie te onderhandelen over de instelling van een kernwapenvrije zone in het Midden-Oosten. Dit heeft het Westduitse weekblad Der Spiegel vandaag gemeld. Volgens het blad wil Peres daarmee de kritiek afzwakken tegen de ontwikkeling van de „Jeri- cho"-raket voor de middellange afstand (1.450 km), die met kernkoppen kan worden uitgerust. Moskou heeft ver klaard het wapen, dat de zuideliike Sovjet-republieken kan bereiken, te be schouwen als bedreiging voor zijn grondgebied. Peres wil voor het eind van dit jaar een ontmoeting met Sovjet- minister Sjevardnadze. hei (Vervolg van de voorpagina) MEKKA Iran heeft gistermorgen twee Koe weitse diplomaten vrijge laten die werden vastge houden nadat de ambas sade van Koeweit in Te heran zaterdag was be stormd en geplunderd. In de ambassade van Saoedi- Arabië, die eveneens door woedende Iraniërs werd bestormd, werden van morgen nog vier diplo maten gegijzeld. Ook de ambassadegebouwen van Frankrijk en Irak werden belegerd door Iraniërs die wraakzuchtige leuzen schreeuwden en met ste nen gooiden. De uitbarsting van geweld in Teheran volgde op het bloedbad in Mekka, het pel grimsoord in Soedie-Arabie, waarbij 275 Iraniërs het le ven lieten. Volgens de Saoe- di-Arabische regering ont stond het bloedbad toen Iraanse pelgims een anti- Amerikaanse betoging hiel den en andere pelgrims aan vielen. De Saoedische politie zou „zonder een schot te los sen" getracht hebben een einde te maken aan de beto ging. De politie in Mekka ver hoorde talloze Iraanse pel grims die ervan verdacht worden dat zij de onlusten hadden uitgelokt. Volgens een woordvoerder van de Saoedische regering tonen televisiebeelden duidelijk aan, dat Iraanse pelgrims het geweld ontketend heb- £06j|getuigen verklaarden £daTde demonstratie vrijdag- •mlddag, enkele minuten na net middaggebed in de grote moskee, was begonnen. Dui zenden Iraniërs zouden door de straten zijn getrokken onder het gezang van reli gieuze liederen. Plotseling sloeg het gezang echter om in geroep van politieke leu zen en ontstonden opstop pingen in de straten. De winkelier Musayhil al- Hindi, zei dat de politie eerst waterspuiten had gebruikt om de pelgrims uiteen te drijven. „De menigte schreeuwde nog meer leu zen en verbrandde beelte nissen van Reagan, terwijl anderen een stel auto's om ver wierpen" zei hij. De de monstratie werd steeds gro ter toen meer en meer Ira niërs toestroomden. Sommi gen van hen droegen por tretten van ayatollah Kho- meiny. In en om Mekka bleven vandaag uitgebreide veilig heidsmaatregelen van kracht. In de stad verblijven meer dan twee miljoen pel grims uit de hele wereld, onder wie 155.000 Iraniërs. Bijna alle Iraanse moslims behoren tot de sji'itische sekte, die al bijna 1.300 jaar in onmin leeft met de soen nitische moslim-meerder heid. De Saoedische regering is trots op haar rol als bescher mer van de heilige plaatsen Mekka en Medina. Koning Fahd wordt door de Saoedi's in de eerste plaats „bewaker van de heilige plaatsen" ge noemd en dan pas koning. Maar Iraanse leiders riepen gisteren in koor dat deze eervolle taak niet langer aan Saoedi-Arabië toebehoort. „Als vergelding voor het vloeien van gezegend bloed, moeten de heiligdommen uit handen van de zondige Saoedi's, worden bevrijd", zei parlementsvoorzitter Rafsanjani. Represailles Amerikaanse officieren houden intussen ernstig re kening met de mogelijkheid van Iraanse acties tegen de Amerikaanse tanker-escor tes in het Golfgebied. „Ik heb alle reden om aan te ne men dat de Iraniërs iets gaan doen", zei schout-bij nacht Harold Bernston giste ren. Amerikaanse deskundigen voor het Midden-Oosten ka- DEN HAAG Bijna elk jaar sinds 1979 heb ben zich meer of minder gewelddadige inci denten voorgedaan bij de grote bedevaart van moslims in Mekka. 20 NOVEMBER 1979: Rond vijfhonderd gewapende mannen sluiten zich op in de grote Moskee, nemen er gelovi gen in gijzeling en roepen één van hen uit tot „messias". Franse commandotroepen staan de Saoedische strijdkrachten bij tijdens de be storming op 4 december. Daarbij vallen vol gens een officiële balans 153 doden en 560 ge wonden. Later worden in diverse Saoedische steden nog eens 63 mannen onthoofd. OKTOBER 1981: Er breken schermutselingen uit tussen Saoe dische ordetroepen en Iraanse pelgrims die in de moskee van Medina, de tweede heilige stad van de islam, „allah akhbar" (god is de grootste) roepen. 8 OKTOBER 1982: De functionaris van de Iraanse pelgrims in Mekka, hojatoleslam Moussavi Khoeiniha, wordt door Saoedi-Arabië uitgewezen na anti-Israelische betogingen. SEPTEMBER 1983: Volgens de Iraanse pers lopen 25 tot 30 men sen verwondingen op tijdens anti-Ameri kaanse en anti-zionistiscne betogingen in Mekka. SEPTEMBER 1984: Een Iraanse pelgrim wordt gedood bij ge? vechten tussen Iraanse en Iraakse bedevaart gangers. 22 AUGUSTUS 1985: Rond 150.000 Iraanse pelgrims organiseren een demonstratie in Mekka waarbij een bood schap wordt voorgelezen van ayatollah Khó- meini. 8 AUGUSTUS 1986: Ruim honderd Iraanse pelgrims worden bij hun aankomst in Jeddah aangehouden, om dat ze foto's en verklaringen van Khomeini bij zich hebben. rakteriseerden de huidige si tuatie als uiterst explosief. Het onder Amerikaanse vlag plaatsen van elf Koe weitse schepen heeft het Iraanse radicalisme en fana tisme nieuw leven ingebla zen, zo werd gezegd. De Amerikaanse regering is tot dusver zeer zuinig ge weest met haar commentaar op het bloedbad nabij het belangrijkste heiligdom van de Islam. State Department ontkende iets met de ge beurtenissen in Mekka te maken te hebben. Feit is dat sinds de VS aan kondigde elf Koeweitse olie tankers onder Amerikaanse vlag te plaatsen, zijn de spanningen in het gebied hand over hand toegeno men. R.K. Ramazani, een uit Iran afkomstige professor aan de universiteit van Vir ginia, zei in de Washington Post: „Het lijkt erop alsof de stappen van de VS de klok in Iran een eindweegs heb ben teruggezet. Het radica lisme dat langzaam maar ze ker afnam, heeft nieuwe im pulsen gekregen. En naar mate Iran zichzelf meer iso leert van de wereldgemeen schap, zal de bereidheid toe nemen tot desperate actie over te gaan". De vele deskundigen die de afgelopen dagen de Ameri kaanse kranten en televisie van commentaar voorzagen, waren het er over eens dat er een uiterst gevaarlijk si tuatie in de Golf is ontstaan. Eén en ander betekent waarschijnlijk dat de kritiek op president Reagans besluit Koeweitse schepen onder Amerikaanse vlag te plaat sen, sterk zal toenemen. Intussen heeft paus Johan nes Paulus II vanuit zijn zo merverblijf buiten Rome op geroepen tot verzoening in de Golfstreek. KUWEIT De onder Amerikaanse vlag varende tanker Gas Prince is gisteren zonder problemen de Perzische Golf en de Straat van Hormoez gepasseerd. De Gas Prince, vergezeld door - de kruiser Fox, de torpedobootjager Kidd en het fregat Crom- melin, is nu met 40.000 ton vloeibaar gas op weg naar Japan. t De Gas Prince was zaterdagochtend heimelijk uitgevaren. Dat - het schip zonder problemen de mijnenvelden heeft gepasseerd is i wfellicht te danken aan het feit dat het relatief klein is en een l geringe diepgang heeft, waardoor het uit verschillende routes kon kiezen. De veel grotere tanker Bridgeton lag vanmorgen nog voor het eiland Farsi afgemeerd. Deze tanker, die 24 juli bij i een aanvaring met een mijn eerder ernstig beschadigd raakte, is wegens zware zeegang nog steeds niet geladen. Inmiddels heeft de VS bij zijn bondgenoten bot gevangen voor de levering van mijnenvegers, die de Golf mijnenvrij zouden moeten maken. Ook Italië heeft dit weekeinde een verzoek voor het sturen van mijnenvegers afgewezen. Eerder kregen de Ame rikanen „nul op het request" van Groot-Brittannië, Frankrijk, de Bondsrepubliek, Saoedi-Arabië en ook Nederland. De West duitse minister van defensie Manfred Wörner is vanmorgen naar Washington vertrokken om daar het besluit van zijn rege ring toe te lichten. Zegslieden van het Pentagon zeiden dat het ministerie van de fensie nu besloten heeft drie of vier Amerikaanse mijnenvegers naar de Golf te sturen. De mijnenvegers zullen door een groot transportschip naar de plaats van bestemming worden gebracht. Het bezwaar van deze oplossing is alleen, dat de overtocht zeker een maand vergt. Al afgelopen weekeinde zouden speciale Amerikaanse mijnen- vegende helikopters in de Indische Oceaan gearriveerd zijn. Maar volgens militaire deskundigen zal het nog wel enige tijd duren vooreer de Amerikaanse marine met deze helikopters in dé Golf kan opereren. Aangezien de Golfstaten hebben geen landingsrechten voor de helikopters verleend, moet eerst een speciaal helikopterschip operationeel gemaakt worden. Een 100-jarige gepensioneerde Japanse houthakker wordt ondersteund bij zijn beklimming van de Fuji. Het was dit jaar de elfde maal dat de krasse baas de top op 3776 meter bereikte en hij is daarmee de oudste die de „heilige berg" bedwong. Barrevoets deed Teiichio Igarashi drie dagen over de klim. Hij werd op zijn tocht, ter nagedachtenis aan zijn vrouw, vergezeld door zeven van zijn tien kinderen. ^PPIIWIIW" Opstoppingen en files op de Autostrada del Sol nabij Bologna. Op de Spaanse wegen eiste de vakantiedrukte in het afgelopen weekeinde zestig doden. Zaterdag begon ook voor grote aantallen Italianen en Westduitsers de zomervakantie. Ook zij raakten verstrikt in kilometerslange files. foto: anp toeristen deden nieuwe ken nissen op. In Beieren waren het afgelo pen weekeinde de schoolva kanties begonnen, waaraan veel grote ondernemingen (zo als BMW en MBB) en bouw vakfirma's hun bedrijfsvakan- ties hebben gekoppeld. Tege lijk eindigden de schoolvakan ties in verschillende deelstaten en verlevendigden veel bui tenlanders het internationale aanzien van de „bliklawine". (Vervolg van de voorpagina) BONN/ROME De va kantiedrukte heeft het af gelopen weekeinde geheel volgens verwachting ge leid tot enorme opstoppin gen op de belangrijkste snelwegen naar Oosten rijk en Zwitserland. De vakantie-uittocht in Italië is daarentegen erg meege vallen, zo melden onze correspondenten. Aan enkele overgangen in de grens met Nederland ontston den wachttijden tot een uur. Zondag was er van opstoppin gen als gevolg van buitenge woon groot verkeersaanbod nauwelijks meer sprake. Over tientallen kilometers le ken de snelwegen tussen Neu renberg en Salzburg en tussen Karlsruhe en Basel zaterdag meer op gigantische parkeer en campingterreinen. Kinde ren deden spelletjes tussen de auto's; in menige caravan dronken de wachtenden met de inzittinden van omringende auto's een kopje koffie. Veel De vakantie-uittocht van 18 miljoen Italianen in het afge lopen weekeinde is tegen de verwachting in niet gesmoord in een enorme verkeerschaos, zo meldt onze correspondent. Slechts bij enkele grote steden ontstonden files. Verkeersdeskundigen nemen aan dat de waarschuwingen voor het topweekeinde succes gehad hebben. Er vielen twin tig verkeersdoden - een klein aantal vergeleken met het trieste record van 720 doden in juli. (Vervolg van de voorpagina) EDMONTON De wervel storm die de hoofdstad van de Canadese provincie Alberta, Edmonton vrijdagvond trof, veroorzaakte met name in het oostelijk deel een verschrikke lijke chaos. In het caravan park vielen de meesten van 25 doden, die tot nu toe door red dingsdiensten zijn gevonden. De wervelstorm vernietigde huizen en auto's: vrachtwa gens en hoogmasten werden van de weg geblazen en trei nen uit de rails getild. Her en der in de stad ontstonden branden, nadat gasleidingen waren afgebroken. Reddings teams werden ingezet om mensen te ontzetten, die vast waren komen te zitten in de puinhopen van wat eens hun woning of caravan was. In middels is Edmonton, waar een half miljoen mensen woont, tot rampgebied ver klaard. Zaterdagavond gaf het Haagse koor Hagacantare een slotcon- cert met het Edmonton Sym fonieorkest Op het program ma stonden onder meer het Requiem van Fauré dat door dirigent René Verhoeff als een In Memoriam werd opgedra gen aan de omgekomen bewo ners van Edmonton. Tijdens de twee minuten stilte na af loop waren velen van de hon derden aanwezigen hun ont roering niet meer meester. Het gehele concert met werken van Fauré en de Nederlandse componist Folkert Grondsma vormde een indrukwekkend en emotioneel geladen afslui ting van deze concertreis. KNOLLEN LONDEN Tony Benn, parlementslid van Labour en oud-minister heeft gisteren delen van het omstreden boek Spycatcher voorgelezen op een bijeenkomst in Hyde- park in Londen. „Wij zijn hier bijeen om te voorkomen dat ministers en rechters onze onvervreemdbare de mocratische rechten vernie tigen", aldus Benn. Het Hoogerechtshof verbod vrijdag alle publikaties over Spycatcher. Het boek van oud-spion Peter Wright, die momenteel in Australië woont, handelt over de ver regaande bemoeienissen in de politiek van de geheime dienst MI-5 in de jaren zestig en begin jaren zeventig. On der meer wordt de poging van de contraspionage om de socialistische premier Wilson te laten vallen, belicht. De Britse regering noemt het vrijkomen van de informatie een „bedreiging van de staatsveiligheid", hoewel de belangrijkste gegevens allang bekend zijn. De Britse pers heeft gisteren woedend en hooghartig het verbod van het Hoogge rechtshof op publikatie van Spycatcher aan zijn laars ge lapt. De pers zou volgens het gerechtshof ook niet mogen berichten over het proces dat de Britse regering in Austra lië voert tegen publikatie. Maar de dagbladen drukten prompt uitvoerige verslagen van de zitting af. Het boek van Wright is vrij verkrijg baar in de Verenigde Staten, vanwaar inmiddels talloze exemplaren naar Groot-Brit tannië zijn gekomen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3