Iran zweert wraak na bloedbad in Mekka ANDIJVIE EN SLAV NKEN Wens cursussen '87 Star Wars- project kan onbetaalbaar worden f Ravage in Canadese stad door tornado Stelende kinderen opgepakt Tamil-Tijgers gaan wapens inleveren Twee ontsnappingen in drie dagen in Leeuwarden Zelfverbrandingen vrouwen Sovjet-Unie Vakantiedrukte eist zestig doden op de Spaanse wegen mm Leids bejaard echtpaar gewond Steffi bezorgt Duitse tennissters de Cup Hotelgasten bij brand ongedeerd Dodelijk ongeluk door spookrijder £cid6c(2omant (Sowuvnt Maandag 3 augustus 1987 78e jaargang no. 23873 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Stjtholf Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur 11. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut. betaling) kwartaal f 68.93 iaar f 262 35 Klachten bezorgingmaandag t/m vrijdag van 1800-1900 uur. zaterdag 14 00-15 00 uur tel 071 122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f 0 64permm kleintjes f 045permm Losse nummers f. 1.10. HET WEER Af en toe zon. ook enkele bui en. Minimumtemperatuur on geveer 11 graden, middagtem- peratuur rond 17 graden. Mati ge tot vrij krachtige noordwes ten wind. Zon op: 06.04, onder: 21.27; hoog water Schev.: 10.31 en 23.06; laag water 05.44 en 18.13. Zaterdag 15 augustus bij deze krant de special 75.- .S.) enj Rapport Amerikaans congres i LEEUWARDEN In drie da- gen zijn uit het Leeuwarder huis van bewaring twee gedetineer den ontsnapt. Zaterdagmiddag ontkwam de 32- jarige Oostenrijker H.K.B. tij dens het luchten. Afgelopen don derdag ontvluchtte al een 24-ja- rige Amsterdammer, door de tra lies van zijn cel te verwijderen. Hoe de Oostenrijker zaterdag op klaarlichte dag kon ontsnappen is voor de politie een raadsel. De man zat vast wegens inbraken en is volgens de politie onge vaarlijk. MOSKOU Vijf vrouwen in de Sovje trepubliek Toerkmenistan, nabij de Af ghaanse grens, hebben zichzelf ver brand, omdat de familie hen wilde uit huwelijken. Dit heeft het Russische vakbondsblad Troed gisteren gemeld. Troed schreef dat de zelfverbrandingen plaatshadden nadat het blad in april een artikel had gepubliceerd over de aanhoudende praktijk van het uithuwelijken in Toerkmenistan, waar de islamitische tradities nog sterk zijn. Ook maakte Troed melding van de veroordeling van vier vrouwen die hun dochters in Tsjardzooe hadden verkocht. In Toerk menistan heeft mogelijk een meerder heid van de getrouwde mannen een echtgenote gekocht. (Van onze correspondent) BARCELONA Een enorme verkeersoverlast bij extreem hoge temperaturen heeft dit weekeinde zestig mensen het leven gekost op de Spaanse autowegen. Onder de slachtof fers bevinden zich geen Nederlanders, aldus het ANWB- kantoor in Barcelona. De voornaamste doorgaande wegen waren vanaf vrijdag middag tot gisteravond overbelast met Spaanse en buiten landse auto's. Volgens de rijksverkeersdienst waren er ruim drie miljoen voertuigen op de weg. Voor de meeste Span jaarden begon 1 augustus de zomervakantie. De verkeerso verlast leidde op sommige punten tot kilometerslange files. Met name de autosnelweg van Barcelona naar Valencia was voor veel vakantiegangers een martelgang. Enorme files vormden zich ook op de doorgaande wegen van de hoofd stad Madrid naar de kust van Valencia en de zuidelijke Cos ta del Sol. Pag. 3: Snelwegen als camping en parkeerterrein. ASHINGTON - Het sta gneren van een „Star ars" verdedigingsgordel in de ruimte kan 1.000 miljard dollar gaan kos ten, afhankelijk van de te- die de genmaatregelen Sovjet-Unie nee >1 v.a. j S, uw 9677. blijkt uit een gisteren ge- lubliceerd rapport van lode ivjet-Unie neemt. Dat pub net Congres. Het bedrag staat los van de kosten die gemoeid zijn met ontwikkeling en produktie van de wapens. „Veel variabe len die de kosten van lance ring opvoeren, worden geheel öf gedeeltelijk beïnvloed door Ï:ties van de Sovjet-Unie", al- us het rapport. Alleen bij een „spectaculaire technologische doorbraak" bij de ontwikke ling van goedkope lanceerin- nchtingen en raketten zouden de bijna niet op te brengen kosten kunnen worden ge drukt. Het rapport laat zien dat de Sovjet-Unie de Amerikanen fnet relatief goedkope midde len kan dwingen peperdure voorzieningen te treffen om Star Wars effectief te laten zijn. Als de Sovjet-Unie een enkele raket bouwt met in de' kop 500 nep-bommen, wordt claarmee in één klap een bij zonder kostbaar apparaat aan verdedigingsmiddelen nutte- I loos gemaakt. (ADVERTENTIE) PUNLOOS ZITTEN! Inmactwe rug cn «- Postbus 2082. 5260 CB Vught Tel 073 - 579130 Of 564052 mmm m BAHREIN Iraanse lei ders hebben gisteren ge dreigd de dood van Iraanse pelgrims in Mekka te wre ken door Amerikaanse troepen in de Golf aan te vallen en de Saoedische monarchie omver te wer pen. Volgens het Iraanse persbureau Irna demon streerden in Teheran meer dan een miljoen Iraniërs te gen het bloedbad van afge lopen vrijdag, waarbij ze ker 402 pelgrims om het le ven kwamen. Onder de slachtoffers zijn 275 Ira niërs. „Als soldaten van God veizhcuz ten wij onszelf deze martelaren te wreken door de Saoedische heersers uit het gebied te ver drijven", zei de Iraanse parle mentsvoorzitter Rafsanjani te genover de betogende menigte in Teheran. Hij stelde de VS en Saoedi-Arabië beide verant woordelijk voor het bloedbad. Eerder was in de Saoedische hoofdstad Riad een brief be zorgd van de Iraanse minister Mohtashemi, die aankondigde dat zijn land „wraak zal nemen op de Amerikaanse troepen in de Perzische Golf voor het pure bloed van de pelgrims". De Saoedische autoriteiten stuurden zaterdag een Iraans onderzoeksteam dat de situtie in Mekka wilde onderzoeken, met een bij aankomst op het vlieg veld van Jeddah naar huis te rug. Volgens Riad zijn de Iraan se demonstranten verantwoor delijk geweest voor de onlusten, en heeft d Saoedische politie „geen enke-ïe kogel" afgevuurd. Een groot deel van van de Ara bische wereld heeft zijn steun betuigd aan koning Fahd van m 'M t J Demonstranten voerden gisteren in Iran een le vensgrote pop mee die koning Fahd van Saoedi- Arabië moest voorstellen. De pop, met de letters „USA" op de hoofddoek, werd later onder het roepen van anti-Amerikaanse leuzen in brand ge stoken. FOTO: AP Saoedi-Arabië. Volgens het Saoedische persbureau SPA kwamen dergelijke telegram men uit Egypte, Jodanië, Syrië, Marokko, Noord-Jemen, Soe dan, Bahrein, Koeweit en Irak. De Egyptische president Hosni Moebarak deed een beroep op de Organisatie van de Islamiti sche Conferentie een spoed- bijeenkomst te houden over de gebeurtenissen in Mekka. De Libische leider kolonel Kha- daffi veroordeelde de „mis daad" in Mekka. De pro-Iraanse strijdgroep Hezbollah in Liba non riep alle moslims op leden van de Saoedische koninklijke familie aan te vallen. Pag 2: Bedevaart plicht voor islamiet Pag 5: Iraniërs bestormen am bassades in Teheran Al sinds 1979 regelmatig inci denten Regen: meer aanrijdingen APELDOORN Het aantal ongelukken op de Nederlandse we gen waarbij grote schade aan auto's werd veroorzaakt, is in de eerste zeven maanden van dit jaar fors toegenomen. Vergeleken met de zelfde periode van 1986 moesten er tot nu toe twintig procent meer auto's worden weggesleept. Dat zegt de Verzeke raars Hulpdienst in Apeldoorn, die voor het merendeel van de autoverzekeraars het bergingswerk van auto's regelt. De Hulp dienst schrijft de stijging toe aan de regenval van de afgelopen maanden. LEIDEN Een bejaard echtpaar uit Leiden is zaterdag rond twaalf uur gewond geraakt. De 80-jarige man en zijn 72-jarige vrouw werden aangereden toen zij op de voetgangersoversteek plaats liepen op de kruising van de Klokpoort en de Oude Vest. Een 28-jarige automobiliste uit Oegstgeest verklaarde hen niet te hebben gezien. De man en de vrouw raakten gewond aan hun hoofd. De vrouw brak bovendien een been. Beiden zijn overge bracht naar het Elizabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. De tornado veegde tientallen auto's en ander materiaal op een grote berg. FOTO: AP LEDEN VAN HAGACANTARE IN VEILIGHEID: (Van onze verslaggever Adriaan Hager) EDMONTON Geen van de leden van het Haagse koor Hagacantare, dat momenteel in Canada verblijft voor een reeks NOORDWIJKERHOUT Vier kinderen uit Wuppert- hal (Duitsland) in de leeftijd van 13 tot 15 jaar zijn vrij dagmiddag om vijf uur aan- Sehouden wegens winkel- iefstal. Ze hadden ingebro ken in acht Noordwijker- boutse winkels. Reden was de verjaardag van het vrij dag nog 15-jarige meisje. De kinderen hadden geen geld meer om cadeautjes te kopen en hadden een andere ma nier bedacht om aan een pre sentje te komen. Ze werden betrapt door een Noordwij- kerhouter die na een korte achtervolging twee kinderen kon pakken. De kinderen, twee jongens van 13, een jon gen van 14 en een meisje van 15 jaar, waren op vakantie in Nederland en verbleven op een camping in Noordwij- kerhout. Er is proces-verbaal opgemaakt. concerten, is gewond ge raakt bij de tornado die vrijdagavond met een ver nietigende kracht over de stad Edmonton trok en aan 25 mensen het leven kostte. Honderden men sen raakten gewond. De tornado werd vooraf ge gaan door enorme regenbuien met vuistgrote hagelstenen, waardoor de wegen en viaduc ten overstroomden en het ver keer in het spitsuur hopeloos vastliep. Dat had tot gevolg dat vele inwoners op straat werden overvallen door de twee uur durende wervelwind. De orkaan maakte onder meer een caravanpark met de grond gelijk. Pag 5: Hagacantare zingt re quiem voor doden tornado MADRAS Velupillai Prabhakaran, de leider van de belangrijkste guer rillagroep van de Tamils, de Tamil-Tijgers, is ermee akkoord gegaan dat zijn manschappen de wapens inleveren. Prabhakaran die sinds vorige week in India heeft onderhandeld, gaat hiermee akkoord met het vredesvoorstel van de Indische en Srilankaanse regering. In ruil voor het neerleggen van de wapens krijgen de Tamils beperk te autonomie. Volgens Velupillai Balakamur, de leider van de met de Tijgers verbonden Revolutionaire Or ganisatie van Studenten voor Eelam, is Prabhakaran tevre den met het akkoord. „We vinden allebei dat we niet te gen de Indiase vredesmacht in moeten gaan. Over het overge ven van wapens mogen geen problemen meer rijzen, het moet binnen een paar dagen gebeuren". De verwachting is de inlevering van wapens morgen zal beginnen, slechts één dag later dan het vrede sakkoord stelt. Afgelopen woensdag zetten Gandhi en de Srilankaanse president Junius Jayewardene hun handtekening onder het akkoord. De Tamilrebellen, die hun hoofdkwartier in Ma dras hebben, spraken zich pas zondag voor het eerst ten gun ste van het akkoord uit. India, dat 60 miljoen Tamils telt, heeft zich garant gesteld voor handhaving van het pact. Zeker 3.000 Indiase militairen zijn al naar Sri Lanka ver plaatst om daar als vredes macht op te treden. Het staakt-het-vuren dat kort voor het weekeinde is ingegaan wordt redelijk nageleefd. Volgens Tamilbronnen hebben Prabhakaran, Balakumar en leden van de gematigde poli tieke partii het Verenigd Ta mil Bevrijdingsfront de verze kering van India gekregen dat zij een rol zullen krijgen in het interim-bestuur over de delen van Sri Lanka waar de meeste Tamils wonen. Stoomloc wordt kunst Een oude stoomloc die tot kunstwerk wordt verheven. Dat ge beurde dit weekeinde in West-Berlijn waar de Duitse kunstenaar Wolf Vostell de locomotief uit de Tweede Wereldoorlog tentoon stelde op het voormalige station Anhalter. Liefhebbers van stoomlocomotieven konden deze kunstuiting in het kader van het 750-jarige bestaan van Berlijn, overigens niet waarderen. FOTO: AP VANCOUVER West- Duitsland heeft voor het eerst in de geschiedenis de Federatie-beker, het wereld kampioenschap tennis voor damesteams, gewonnen na vier keer eerder in de finale met lege handen te zijn ge bleven. In de eindstrijd in het met 7.200 toeschouwers gevulde Hollyburn Country Club-stadion van Vancouver versloegen de Westduitsen Steffi Graf en Claudia Koh- de-Kilsch het Amerikaanse tweetal Pam Shriver/Chris Evert met 2-1. De beslissing viel in het dubbelspel, waar in het Amerikaanse gelegen heidskoppel Shriver/Evert - Navratilova ontbrak door een blessure - de eerste set simpel won (6-1), maar bij 4- 0 in de tweede alle zeker heid plotseling kwijtraakte, 5-7, 4-6. Het was aan Steffi Graf, de nummer twee van de we reldranglijst te danken, dat de Westduitse ploeg mocht blijven hopen op een zege in het met ruim 650.000 gulden gedoteerde evenement De achttienjarige trots van het tennisminnende vaderland speelde tegen de veertien jaar oudere Amerikaanse Chris Evert één van de beste partijen uit haar toch al rijke loopbaan. Graf in topvorm had precies 55 minuten no dig af te rekenen met Evert, die in de 37 voorgaande Fe deratie Cup-singles pas één keer had verloren maar nu alle hoeken van de baan zag. De setstanden 6-2, 6-1 zeg gen voldoende over het ver schil tussen jeugdige en ge routineerde vedette van het damestennis. Eerder had Claudia Kohde-Kilsch verlo ren van Pam Shriver met 6- 0, 7-6. VLIELAND - De 218 gasten in badhotel Seeduyn op Vlie land hebben vanochtend vroeg het pand allen ongedeerd kunnen verlaten. Een ernstige brand heeft er voor zeker een miljoen gulden schade aangericht. Drie personeelsleden van het hotel die dicht in de buurt van de brandhaard sliepen, moesten met ernstige ademhalingsmoeilijkheden per heli kopter worden overgebracht naar ziekenhuizen in Harlingen en Leeuwarden. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. HAARLEMMERMEER Een 58-jarige man uit Haarlem is vannacht om het leven gekomen door een frontale botsing met een vermoedelijke spookrijder op de rijksweg Amster dam-Den Haag. Het slachtoffer reed richting Amsterdam in de door zijn echtgenote bestuurde auto. Die is met een gebro ken arm en gebroken ribben opgenomen in een ziekenhuis in Haarlem. De vermoedelijke spookrijder, een 33-jarige au tomobilist uit Den Haag, ligt met een heupfractuur in het zelfde ziekenhuis. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Andijvie, kilo Slavinken, 1 AQ 100 g L39 liU^7 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. „...Als u mijn mening vraagt, dan zeg ik, dat ik het een bijzonder lezenswaardige krant vind. In zijn geheel, maar vooral pagina 2, waarop ik dage lijks zo'n gevarieerd aanbod aan nieuws en achter- grondnieuws aantref over levensbeschouwelijke za ken". Zomaar enkële zinnen uit één van de brie ven, die wij als redactie regelmatig ontvangen, maar die niet bestemd zijn voor de veelgelezen ru briek der ingezonden stukken. We citeren ze hier desondanks, omdat wij vooral de volgende zin op deze plaats nogal gepast vonden: „Je zou wensen, dat iedereen de Leidse Courant las". En dat be hoeft beslist geen vrome wens te blijven... De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam; Voorletters; Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1