Mecir koele winnaar Van den Berk weer dichter bij wereldtitel Winst voor Roche en Knetemann BELGISCH SUCCES OP FRANCORCHAMPS Lawson grijpt laatste strohalm CeidócSomant Nieuw bestuur bobsleebond Coe niet naar Rome Dogger verliest halve finale EK tennis Eindelijk weer toernooi-zege voor Nyström SPORT? Mn DEKRANT OP DE ERETRIBUNE. iMa MAANDAG 3 AUGUSTUS 1987 PAGINA 11 - Van Ieperen 'tweede bij EK skeet LAHTI De Nederlandse kleiduivenschutter Kiek van Ieperen heeft bij de Europese kampioenschappen in Lahti op het onderdeel skeet zilver veroverd. Mede dank zij zijn 222 treffers werd de Nederlandse ploeg ook tweede in het landenklassement, tien tref fers achter de Sovjet-Unie, dat met 447 het wereldre cord evenaarde. Als individualist was de Sovjet- schutter Alexander Tsjerkasov de beste. Hij schoot één keer vaker raak dan Van Ieperen. De Oostduitser Ralf Schumann is in Lahti Europees kampioen geworden met het snelvuurpistool. In de fi nale mikte Schumann met 98 van de mogelijke 100 punten het zuiverst. Kleiduivenschutter Jürg Dam me greep de Europese titel op het onderdeel trap. De Oostduitser kwam tot 217 treffers, twee meer dan de Portugees Francisco Felix. Bij de dames hielden de Russinnen voor het onderdeel sportpistool de zenu wen perfect in bedwang. Zowel Irina Kotsjerova als Marina Dobrantsjeva haalde in de finale de maximale score. Volleybalploeg wint in Athene ATHENE De Nederlandse heren-volleybalploeg heeft zaterdag in Athene de twee de oefenwedstrijd uit de reeks van vijf tegen Grieken land gewonnen met 3-1. De setstanden waren 15-13, 15- 13, 12-15 en 15-13. De eerste wedstrijd was door Grieken land gewonnen met 3-2. Bondscoach Ari Selinger pas te in de drie uur durende wedstrijd veel experimenten toe. Alle twaalf spelers kwa men langdurig in het veld. De derde wedstrijd wordt vanavond gespeeld. Van Noort op dreef met kogel AMSTERDAM Peter van Noort heeft zaterdag in Amsterdam bij het kogelslingeren een afstand van 65 meter bereikt, de beste nationale prestatie van het jaar. De atleet van De Spartaan uit Lisse is sedert 30 augustus van vorig Jaar houder van iet Nederlandse record met 65,92 meter. DEN HAAG De Bobslee Bond Nederland (BSBN) krijgt in september een nieuw be stuur. Het huidige bewind besloot deze week af te treden. Volgens voorzitter Jim Vermeu len is het enthousiasme verdwenen. „Binnen de bond is geen grote onenigheid. Maar de af gelopen jaren traden steeds weer problemen op, waardoor de vooruitgang werd afgeremd. De resultaten van de bobsleeërs zijn niet mee- en niet tegengevallen. De landen die na Ne derland ziin begonnen met het formeren van teams, hebben ons inmiddels ingehaald. De sponsoring is niet goed van de grond geko men. Genoeg redenen om het anderen te laten proberen", aldus Vermeulen, tevens directeur van het circuit Zandvoort. Tafeltennisser Teng verrast kampioen Jiang MACAO De Chinese tafeltennisser Ji ang Jialing is niet in staat gebleken in één seizoen wereldkampioen en winnaar van de wereldbeker te worden. De houder van de wereldtitel werd gisteren in de finale van het toernooi om de wereldbeker in Macao verslagen door zijn landgenoot Teng Yi. Teng, de nummer vier op de we reldranglijst, won van zijn voorman met 21-18, 21-15, 14-21 en 21-14 en verdiende daarmee 35.000 gulden. Hij werd de zesde Chinese winnaar in de achtjarige historie van het toernooi om de wereldbeker. Het Chinese duo had in de halve eindstrijd met moeite afgerekend met de Polen Andrzej Grubba en Leszek Kucharski. Grubba versloeg zijn landgenoot in de strijd om de derde plaats. Oranje start goed bij EK bridge BRIGHTON Nederland is het toernooi om de Eu ropese kampioenschap gestart met een overwinning op Griekenland. Door de forse cijfers (20-10) nam de ploeg van aanvoerder Cees Sint gisteren in Brighton onmiddellijk de leiding in het 23 landen tellende deelnemersveld. Het treffen stond in het teken van de revanche voor de nederlaag tijdens het Europese toernooi van twee jaar geleden, waardoor Nederland in de laatste wedstrijd naast het brons greep. De toen kwetsbare bridgers hebben zich nu voorbereid met steun van mentaal begeleider Ferdi Oyen. De ont moeting met de Grieken kende dit keer geen hoogte punten. De paren Hans Kreijns/Hans Vergoed en Kees Tammens/Erik Kirchhoff namen een voor sprong van 42-27. Door Enri Leukens/Berry Westra op de stoelen van Tammens/Kirchhoff werd die mar ge nog verruimd. „Brighton" lijkt een nivellering van het internationale bridge te zien te geven. Het favo riete Frankrijk zegevierde in een rommelige wed strijd met 18-12 over Spanje. lij. tDNDEN Sebastian Coe zal zijn loopbaan besluiten zonder wereldkampioenschap. De Brit zegde gisteren af voor het toernooi om de mondiale titels, dat van 29 augustus tot 6 sep tember in Rome wordt gehou den. Een voetblessure verhin dert de 30-jarige Coe voluit te trainen. Een operatie aan de rechtervoet had niet het ge wenste resultaat. Vier jaar ge leden moest Coe zich voor de 'eerste wereldkampioenschap en in Helsinki afmelden met ieen virusinfectie. Coe behaal de. Olympisch goud op de 1500 meter tijdens de Spelen van Moskou (1980) en Los Angeles )(1984). Vorig jaar werd de En gelsman in Stuttgart Europees •kampioen op de 800 meter. Coe is houder van het wereld record op de 800 meter (1.41,72) en de 1000 meter (2.12,18). Beide records werden in 1981 gevestigd en lijken vooralsnog onaantastbaar. Het Italiaanse publiek zal het bij de wereldtitelstrijd ook zonder veel successen van landgenoten moeten stellen. Et zijn veel afmeldingen. Al berto Cova, wereld- en olym- {>isch kampioen op de tien ki- ometer, zegde af wegens vormgebrek. Gabriela Dorio, olympisch 800-meterkampi- oen, deed hetzelfde. Het is on zeker of Europees tien-kilome terkampioen Stefano Mei, de marathonloper Giovanni Poli en Orlando Pizzolato en de 800-meterloper Donato Sabia aan de start zullen verschij nen. AIX-EN-PROVENCE De Zweedse tennisser Miklas Kul- ti, die in de halve finale de Nederlander Paul Dogger uit- -schakelde, is zaterdag Euro- ,pees kampioen in de jeugdca- tegorie geworden. Hij versloeg zijn landgenoot Ola Kristians- sen in de finale met 6-4 en 6-3. 'Bij de meisjes tot zestien jaar werd de Tsjechoslowaakse Adamkova kampioene door een zege op de Frangaise De- chaume: 7-6, 6-2. De, Nederlandse tennisster Brenda Schultz is er niet in geslaagd het toernooi van Neumünster te winnen. In de finale verloor de 17-jarige met 6-2, 6-4 van haar Franse leef tijdgenote Julie Halard. BAASTAD Het Grand- Prixtennistoernooi in de Zweedse stad Baastad is giste ren gewonnen door Joakim Nyström. In de eindstrijd van de open Zweedse kampioen schappen, waar vrijwel alle toppers uit het Scandinavische land aanwezig waren, versloeg hij de nummer drie van de wereld, zijn landgenoot Stefan j Edberg in drie sets: 4-6, 6-0, 6- 1 3. In de halve finale had Ny- -ström al voor een surprise ge zorgd door Mats Wilander, de mondiale nummer twee, sim pel in twee sets te verslaan. De winst in Baastad betekent voor Joakim Nyström een te rugkeer in de tennistop. Bijna ;een jaar geleden behoorde hij tot de meer succesvolle spelers in het tenniscircuit. Hij won in het begin van 1986 toernooien in Toronto, La Quinta, Rotter dam, Monte Carlo en Madrid waarbij hij iedereen uit de top- rtien versloeg. -De toen 23-jarige Zweed bleek te veel van zijn lichaam ge tergd te hebben. Hij kreeg last van een knieblessure waar door successen voor geruime tijd uitbleven. Ook dit jaar Jeek de vrije val niet tot stil stand te komen. Hij won wel wedstrijden, maar een toer nooiwinst was er niet meer bij. Zijn plaats in het Davis- Cupteam raakte hij ook kwijt, _aan Kent Carlsson. In Baastad was er echter weer wat te zien van de „oude" Nyström. ZUIDAMERIKAANSE TEMPERAMENT PEREZ-ROLDAN NIET VOLDOENDE VOOR ZEGE HILVERSUM Miloslav Mecir, de verwachte win naar van de internationale tenniskampioenschappen op het Melkhuisje, blijkt zijn gevoelens steeds meer te kunnen tonen. Gisteren in de finale tegen de 17- jarige Argentijn Guiller- mo Perez-Roldan (6-4, 1-6, 6-3, 6-2), krabbelde de stoïcijnse Slowaak zich tot drie keer toe achter de oren na een fout, knipper de tweemaal met zijn ogen en ging zelfs een keer een discussie aan met de scheidsrechter. Tijdens haar debuut in een Grand-Prix-finale als eerste vrouw in Neder land kreeg umpire Marleen van Noortwijk van Mecir het grootste compliment dat men een vrouw op een tennisbaan kan geven. „De lijnrech ter keek naar u en niet naar de plek waar de bal kwam", aldus Mecir. Voor de rest beperkte de 23-ja- rige hengelliefhebber zich tot het „klaren van een karweit je". Met de rust van een ten- nisleraar die zijn meest talent volle leerling alle ballen voor tovert die iemand het leven zuur kunnen maken, vulde de nummer één van het toernooi in Hilversum zijn weekloon binnen drie uur aan tot ruim 60.000 gulden. Geen onaardig bedrag, hoewel Mecir achteraf toegaf dat als hij van tevoren had geweten dat hij nu in de top-5 van de wereld zou staan, hij waarschijnlijk niet op het Melkhuisje had gespeeld. „Maar in elk geval wel in Eu ropa, want in Amerika toper- nooien spelen had ik deze zo mer geen zin", zei hij tijdens zijn gebruikelijke „vragenmi- nuutje". De jonge verliezer Perez-Rol dan, ook al geen kletsmajoor, was zo eerlijk zijn nederlaag tegen Mecir niet te wijten aan zijn zware partij op zaterdag tegen zijn hoger geplaatste landgenoot Jaite (3-6, 7-5, 7-6 (11-9). Een handjevol wed- strijdpunten moest Perez-Rol dan (nr. 33 van de wereld) wegwerken voordat hij Mecir (6-1, 7-5 tegen de derde Argen tijn Bengoechea) naar de fina le mocht volgen. Daarin bood de compacte krachtpuber zijn leptosome opponent twee en een halve set lang uitstekend tegenspel. Guillermo kwam in de derde set met 3-0 voor maar bleef vervolgens negen games lang met legen handen. „Wat er verkeerd ging weet ik niet, maar ik was in de rest van de partij niet snel genoeg meer", aldus de Argentijn wiens harde slagen vanaf de achterlijn getuigden van veel Zuidamerikaans temperament. Soms te veel, waardoor de bal len keihard uitvlogen. Guiller- mo's inzet zijn shirt was reeds na één game totaal door weekt was menselijk, de in zet van Mecir had iets boven natuurlijks. Hij slaat bijna van uit rechte stand, loopt niet naar een moeilijke bal maar is daar opeens en slaat dan de bal zonder dat er enig geluid van betekenis van zijn snaren komt En waar die bal dan heen gaat is voor zijn meeste tegenstanders nog steeds een raadsel. Niet zelden lijkt Misolav Mecir alleen maar aan tactisch spe len te denken, waarbij hij ver geet de bal goed te raken. Hij probeert met rustige slagen en via verrassende hoeken en lij nen de mooiste plekjes op de baan te bereiken waardoor zijn tegenstander zich kapot loopt. Wie zijn plan niet door ziet en Mecir zachtjes een makkelijke bal laag in het net Miloslav Mecir komt eindelijk eens uit de plooi na zijn zege op het Melkhuisje. Misschien had het iets te maken met de aanwezigheid van de twee pseudo-boerinnetjes naast hem. FOTO: ANP zijn slagen, zou niemand ooit vond. Ook nu bleken de thuis- van hem kunnen winden". Mecir, die deze week in Kitz- bühel speelt, won echter ook nu toch nog vrij duidelijk en ziet slaan, krijgt de indruk dan de Slowaak er met de pet naar gooit. Eindigt een geniale op bouw van een rally echter met een schijnbaar moeiteloos ge scoord punt, dan geniet je daar weer dubbel van. En zo vech ten teleurstelling over fouten en bewondering voor de macht van Mecir steeds om voorrang. Mecir maakt voor een topspeler misschien veel onnodige fouten. Hij: „Van daag speelde ik in de tweede set niet de goede tactiek, ik speelde de bal te kort. In de volgende set ben ik wat gedul diger en dieper gaan spelen om betere controle over ae bal te krijgen. „En", nam Perez- Roldan, die in mei in Mün- chen zijn eerste Grand-Prix won en later ook in Athene de beste was, het gesprek over, „als zijn opslag net zo ingewik keld zou zijn als de rest van trok na de finale ziin nog ge heel droge shirt alleen maar uit om voor de prijsuitreiking door Toon Hermans een jack aan te trekken. Een lachje voor de bekken trekkende ca baretier kon er niet af. Mecir had met drie keer krabbelen en twee keer knipperen al weer genoeg emoties getoond deze middag. Dubbel Niet moe van de enkelspelfi nale trad de Slowaak even la ter met de Pool Fibak ook nog aan voor de finale in het dub belspel, waar hij net als vorig jaar het Nederlandse duo Nijs- sen/Vekemans tegenover zich spelers de minderen, wat hen echter ieder toch nog 5000 gul den opleverde. Mecir en Fibak wonnen het spannende duel met 7-6 (7-5), 6-7 (3-7), 6-2. Het 30e toernooi op het Melk huisje kende als gevolg van de regen 3000 toeschouwers min der de dezelfde week in 1986. Maar dank zij de 68 bijge bouwde VIP-boxen rond het centre-court, waarvan er 60 voor 4000 gulden per stuk ver huurd waren, was de recette toch groter. „Maar wij willen er nog 1000 zitplaatsen bij bou wen, maar dan zullen de ïx>- men hier moeten wijken". En dat is nou juist waar de hele buurt in Hilversum tegen is. Het Melkhuisje kan geen kant op. Naar boven bouwen mag niet meer en naar beneden lijkt ook niet de beste uitweg. HERMAN JANSEN Joop Zoetemelk houdt winnaar van de Tour de France, Stephen Roche nauwlettend in de gaten in Kortenhoef. FOTO: ANP SAS VAN GENT Voorbeeldig gelanceerd door Bert Ooster bosch heeft Teun van Vliet gisteravond het profcriterium in Sas van Gent gewonnen. Door de hulp van zijn ploeggenoot was hij de snelste van een kopgroep van acht. Het Tour-criterium in Heerhugowaard werd gistermiddag ge wonnen door Gerrie Knetemann. Na 100 kilometer versloeg de veteraan Nico Verhoeven in de sprint. Het klassieke criterium van Kortenhoef heeft zaterdag Tour winnaar Stephen Roche als winnaar gekregen. De Ier was na 110 kilometer de snelste van een kopgroep van tien renners. Het tiental reed 35 kilometer voor het einde weg uit het peloton. Eric Breukink eindigde als tweede. Joop Zoetemelk, die in 17 van de 32 ronden van Kortenhoef startte, kwam als derde over de eindstreep. Hij kreeg voor zijn laatste ronde van Kortenhoef een bel aangeboden. Martin Schalkers uit Katwijk werd negen de in dezelfde tijd als Roche. Hennie Kuiper won gisteren de zesde wedstrijd in de Westduitse criterium-reeks om de Cola-trofee. De 38-jarige oud-wereldkam pioen versloeg in Siegen na 80 kilometer de veldrijder Klaus- Peter Thaler en de baancoureur Dieter Giebken. Hun landge noot Didi Thurau bleef leider in het algemeen klassement. Adri van der Poel boekte in de 24e Grote Prijs Kanton Aargau in Gippingen een imponerende overwinning. De Nederlandse kampioen won deze wedstrijd van de eerste categorie na een vlucht van tweehonderd kilometer. In de sprint versloeg hij de jonge Limburger Frans Maessen. De 22-jarige Oostduitser Jens Heppner is gisteren winnaar ge worden van de Ronde van Hessen voor amateurs. De DDR- ploeg overheerste deze ronde duidelijk. SPA De 24-uursrace van Francorchamps heeft de ren stal van BMW gisteren een drievoudig succes opgeleverd. De vijfde race van de strijd om het wereldkampioenschap voor toerwagens leverde voor 40.000 toeschouwers een Bel gisch succes op. Van der Poele, Martin en Theys, rijdend in dienst van de Beierse automo bielfabrikant, profiteerden van het uitvallen van de favo rieten en waren de verrassen de winnaars. Hun teamgenoten Vogt, Sala en Grouillard en Fabre, Giroix en De Drijver eindigden res pectievelijk als tweede en der de. De Belgische marathonrace leverde voor de Nederlandse coureur Gerrit van Kouwen ook een succesje op. Toege voegd aan het BMW-vrouwen team van de Westduitse Meeu- wissen en de Oostenrijke Mer cedes Stermitz droeg hij bij aan de zevende positie in de uitslag. De 24 uursrace bij Spa was lange tijd een saaie race. Lud- wig, Niedzwiedz en Boutsen bouwden met hun Ford Sierra een grote voorsprong op. Drie en een half uur voor het einde had het Westduits-Belgische trio twee ronden meer gere den dan de achtervolgers. Na een botsing met zijn teamge noot Tassin liep Niedzwiedz in de pits één ronde vertraging op. Een half uur later moest hij de race staken vanwege een doorgebrande koppakking. De teams van BMW beheer sten daarna de race, die zonder ongelukken verliep. STRUBOS DOOR PECH ACHTERVOLGD NIEDERWURZBACH Motocrosser John van den Berk is op weg naar zijn eerste wereldtitel in de 125cc-klasse. In de Grote Prijs van West-Duitsland vergrootte de Yamaha- coureur gisteren zijn voor sprong op titelverdediger Dave Strijbos tot 36 pun ten. Er staan nog twee wedstrijden (vier man ches) op het programma. Over twee weken rijden de coureurs in de Vere nigde Staten, waarna het seizoen op 30 augustus in Oostenrijk wordt afgeslo ten. Van den Berk nam op het moddercircuit in Niederwurz- bach veel risico's. In de eerste manche was de Amerikaan Bob Moore als eerste weg, ge volgd door de Fransman Bay- le, Strijbos en Van den Berk. In de vijfde ronde zette de lei der in de wereldtitelstrijd zijn aanval op Strijbos in. De we reldkampioen werd opgejaagd en verloor de macht over het stuur. Strijbos belandde met zijn motor in het publiek. „Ik was mijn bril verloren en kon niets meer zien", luidde zijn verklaring. Van den Berk pro fiteerde direct van het onge luk. Bayle was intussen naar de eerste plaats opgeschoven. Achter hem ging de Ossenaar als tweede over de finish. Strijbos kwam na een inhaal race als vierde binnen. In de tweede manche kreeg Strijbos opnieuw met pech te maken. Een lekke voorband maakte in de derde ronde een einde aan zijn poging de ach terstand op Van den Berk goed te maken. Vanaf de twin tigste plaats zette hij de achter in. Op de slechte baan bleef de titelverdediger op de elfde plaats steken. Van den Berk verging het beter. Ook hij had moeite met de glibberi ge piste. Door een stuurfout moest hij zijn in de eerste ron de veroverde koppositie af staan. Achter de Italiaan Mad- dii, de Nederlander Pedro Tragter en de Fransman Bayle finishte hij als vierde, waar mee hij dertien punten aan zijn totaal kon toevoegen. Strijbos heeft na zijn teleur stellende resulaten in Finland en West-Duitsland de prolon gatie van zijn wereldtitel nog niet helemaal opgegeven. „Ik heb de laatste twee wedstrij den veel pech gehad. Dat kan Van den Berk in de komende weken ook overkomen," aldus de wereldkampioen. De Nederlandse motorcrosser Kees van der Ven is door zijn goede prestatie bij de de Grand-Prix van België opge schoven naar de vierde plaats in het algemeen klassement van het wereldkampioenschap in de 500 cc. Van der Ven pas seerde de Brit Dave Thorpe, die in het begin van het sei zoen alles won maar zijn greep naar de macht zag mislukken door blessures, op de ranglijst Thorpe moest ook de Grote Prijs van België aan zich voor bij laten gaan. De Belg Georges Jobé, die voor eigen publiek in Namen wereldkampioen had kunnen worden, moet nog een week geduld hebben. Jobé won de eerste manche souverein, maar viel in de tweede uit. De Brit Kurt Nicoll, die twee keer derde werd, kon daardoor net als twee weken geleden in Ne derland weer iets van zijn enorme achterstand inlopen. Zijn kans op de wereldtitel is echter met nog twee Grote Prijzen (Luxemburg en Zwit serland) op de agenda louter theoretisch. Van der Ven besloot de eerste heat als vijfde. In de tweede was alleen de Oostenrijker Heinz Kinigadner, die als de regelmatigste rijder de dagprijs mocht ophalen, hem te vlug af. Door die klasseringen werd zijn uitzicht op een bronzen medaille in het wereldkampi oenschap aanmerkelijk beter. De voorsprong van de Fin Ljungqvist, die in de algemene rangschikking derde is, op de crosser uit Bakel slonk tot tien punten. Anton Mang gaat op zijn 250cc-machi- ne stijlvol door de bocht en op weg naar de zege in Do- nington. FOTO: AP DONINGTON Wereldkampioen Eddie Lawson heeft zich nog niet neergelegd bij een vroegtijdige troonafstand in de hal- ve-literklasse. Op het circuit van Donington Park zegevierde de 29-jarige Amerikaan voor de derde keer in dit seizoen. Wayne Gardner, leider in de wereldtitelstrijd, verdedigde zijn positie via de tweede plaats. Zijn voorsprong op nummer twee in de stand, Randy Mamola, groeide tot veertien punten. De Grote Prijs van Engeland stond in het teken van de verras sende terugkeer van oud-wereldkampioen Freddie Spencer. De Amerikaan kon dit seizoen door blessures nauwelijks racen en zijn sponsor dreigde enkele weken geleden de geldkraan dicht te draaien. „Fast Freddie" kwalificeerde zich nu met ziin Honda en verraste bij de start van de wedstrijd al zijn collega s. Drie ron den lang reed hij aan kop van het veld. Motorpech weerhield de Amerikaan uiteindelijk van een succesvolle come-back. De kans dat Egbert Streuer en Bernard Schnieders dit seizoen hun wereldtitel in de zijspanklasse prolongeren, lijkt na de Gro te Prijs van Engeland verkeken. Op het circuit van Donington Park zetten de Britten Webster en Hewitt via een duidelijke zege een flinke stap in de richting van hun eerste titel. Streuer en Schnieders moesten op ruime afstand genoegen nemen met de tweede positie, waardoor de achterstand op de Britten opliep tot twaalf punten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11