W HTERH 0 D<ICTtf/88 FIORELLA W am Mm van r Tirr m am et amorf ose annen achter naaimachine 'euwtoe. LUCAS van LEYDEN ALSA MODE Het adres waar mode en kwaliteit samengaan kwaliteitsschoenen Oectaaous Hoe hou je aktieve benen fit en toch verleidelijk? LtuhjSen'üt WDMKM' ff l/V nieuwe wê ouderen LEIDSE COURANT MODE 1987/ msRTT«BER-1987 Onweerstaanbaar mooi. diskreet aksent van natuurlijke charme Volkomen harmonie van schoonheid en funktie. Edel van eenvoud. Met de vitaliteit van de eeuwige jeugd. Parels, zo veel meer dan mode. Juwelier Breestraat 75 - Leiden Telefoon 071-142350 Vrijblijvend complete informatie Haarlemmerstraat 17 - Leiden heeft nu al aanbiedingen sweaters in 6 winterkleuren 29.90 broeken bruin en groene denim 59.90 blouses 59.90 rokjes 25.00 ook blazers v.a49.90 winterstreepbroeken 25.00 Kom gauw kijken, want we hebben nog veel meer koopjes! ACCESSOIRES MODE Oilily Soap-studio Cartoon Chilly Time Mezzanotte Bogie (or women The difference between looking good and looking greatl Tevens ontwerpen en maken wij avond en gelegenheidskleding op bestelling. Hogewoerd 2, hoek Gangetje, Leiden, telefoon 071-124237 Wanneer je benen het zwaar te verduren hebben, verwen ze dan met Bi-steunpanties. Mooi dun en in de laatste modekleuren Je ziet niet dat het steunpanties zijn, maar je voelt het des te meer DOEZASTRAAT 19, LEIDEN Geopend: dinsdag t/m zaterdag 9-18 uur Donderdag koopavc/nd tot 21 uur Schiesser^ Onze collectie bestaat uit de volgende merken: 4, Leiden. Tel. 134314 V/I IFMP IPI PIN RA VIJFMEIPLEIN 34- 2321 BP LEIDEN Mooi is het zeker. Net als onze gloednieuwe selektie vesten. Op en top modieus. Ook voor u! Klasse vest in gloedvol dessin en met shawl kraag. 259,- De „nieuwe ouderen": de middelste dame is zeventig jaar. Ter illustratie diept Jos Ots (zelf een vijftiger) twee tekeningen uit zijn koffertje op. Op de ene staat een oud stelletje, keurig, maar stijfjes gekleed. De andere afbeel ding laat hetzelfde paar zien, maar nu aangekleed anno 1987. Het is een complete metamorfose. Ja maarop een tekening kan al les, werp je tegen. Weer duikt Jos Ots in zijn koffertje en tovert een foto tevoorschijn. ..Kijk, deze vrouw is zeventig jaar". Het bewijs is geleverd, ouderen kunnen er pa tent uitzien zonder dat iemand zich nog hoeft af te vragen: kan dat nou nog wel? Lage kruizen Jos Ots: ,,De ouderen die nu boven de zeventig zijn, hebben altijd kle ding gekocht voor een speciale ge legenheid. Voor de bruiloft van een kleindochter. Of voor de afscheids receptie als de man met pensiQen gaat. Dan steken ze zich voor veel geld in het nieuw, terwijl ze het veel beter anders hadden kunnen besteden. Als Jan naar de kapper is geweest en hij heeft een mooie stropdas aangedaan, is Jan het zelfde feesthaantje. Maar nee, Jan moet voor zeshonderd gulden een nieuw pak kopen dat hij niet meer echt nodig heeft. Je moet 'ns in een buurtcafé gaan kijken waar ge biljart wordt. Als daar mannen staan te biljarten met het kruis tot op hun knieën, dan zijn dat broe ken van pakken, waarmee ze ge pensioneerd zijn. Als je altijd een zittend bestaan hebt geleid, en je Je ziet ze regelmatig schuifelen door het stads- en dorpsbeeld: een ouder echtpaar. Zij een grijs kop- pie met hoedje, een japonnetje, een lange mantel en een handtas Hij met een hoed op z'n al dan niet kale hoofd en als heer gekleed in een driedelig kostuum. Overduide lijk het beeld van een oma en een opa uitstralend. Het zijn de laatste vertegenwoordigers van een uit stervende generatie. Want als we Jos Ots, de modespecialist en spreekbuis van C A, mogen gelo ven, dan staat er een nieuwe gene ratie 60-plussers in de startblok ken om het modebeeld voor die groep drastisch te wijzigen. „Nieu we ouderen" noemt hij ze. Moder ne senioren die heel anders tegen over mode staan dan hun voorgan gers. Een wereld van verschil: links een oud stelletje, keurig, maar stijfjes gekleed. De andere afbeelding laat hetzelfde paar zien, maar nu aangekleed anno 1987. gaat na je pensionering wandelen en dingen doen, dan word je ma gerder. Wat gebeurt er dan? Je broek zakt af en het kruis zakt tot op je knieën. Als een pensioen, een vut, voor de deur staat, moet je daar veel eerder op inspelen. Je moet je garderobe instellen op de veranderende situatie". Tegen de interviewer: „Als u weet dat u een jaar lang gaat varen om reportages te maken, dan gaat u toch morgen geen nieuw kostuum kopen". Makkelijk Besteed je geld anders, is het ad vies van Jos Ots aan de senioren. „Koop kleding die je lekker zit, ip plaats van een dure jurk of een pak". Met zoveel vrije tijd voor de boeg ligt er niets meer voor de hand dan een keuze te doen uit de enorme collectie vrijetijdskleding, houdt hij voor. Van comfortabele, nergens knellende kledij tot mak kelijk wasbare stoffen. „De oudere generatie is niet ge wend geweest de kledingstukken te combineren, het spelen met rok ken en blousjes. De garderobe van een vrouw van vijftig jaar bestond begin jaren zestig uit enkele japon nen, een blousje, een rok, een ves tje. En uiteraard een zomer- en wintermantel. Hoeveel japonnen heeft een vrouw van vijftig tegen woordig nog? Misschien twee. De rest bestaat uit allerlei losse onder delen, waarmee ze, naargelang het seizoen, combineert. Het onder scheid tussen winter- en zomerkle ding is helemaal niet meer zo groot. Het ene seizoen onder scheidt zich voornamelijk van het andere door de kleuren. Ze koopt er 'ns wat bij, dat hoeft helemaal niet duur te zijn". De welvaartsontwikkeling na de Tweede Wereldoorlog ging ge paard met het afschaffen van het zondagse pak, de vrijheid om je te kleden zoals je zelf wilt en een zee aan keuzemogelijkheden in alle prijsklassen. De „nieuwe ouderen" weten de weg. Volgens Jos Ots Ier vert deze generatie de eerste ver tegenwoordiger die op een gege ven ogenblik in spijkerbroek het bejaardentehuis zal binnenstap pen: „De ouderen van nu zijn heel andere ouderen dan die van tien jaar geleden". TOM VAN RIJSWIJK Mannen die kleding maken, doen dat over het algemeen voor hun beroep. Het gebeurt nog weinig dat mannen voor hun hobby achter de naaimachine zitten. Toch blijkt er onder hen wel degelijk belang stelling te bestaan voor het volgen van een naaicursus en het maken van hun eigen kleding. De cursus kleren maken voor mannen die het buurthuis Uittiebuis in Rotterdam onlangs gaf, was in elk geval een groot succes, zo meldt het maand blad KNIP. Het initiatief was af komstig van een van de culturele werkers van het buurthuis, Wij- brand Boon, die zelf ook aan de cursus heeft meegedaan. Hij ver telt dat hij al lang met het idee rondliep een naaicursus voor man nen te organiseren. Als alleen staande vader werd hij enkele ja ren geleden met praktische proble men geconfronteerd, zoals het re pareren van kinderkleding. Onder het motto „als je iets uit elkaar haalt, weet je ook hoe het in elkaar moet" heeft hij zich toen zelf de naaikunst bijgebracht. De leeftijd van de zes cursisten, die allemaal even enthousiast waren, liep uiteen van 27 tot 71. De oud ste deelnemer, die duidelijk van kwaliteitskleding hield, vervaardig de tijdens de cursus een pantalon van donkerblauw kamgaren, com pleet met voering. Cursusleidster Marian van Gent zorgde er wel voor dat moeilijke details niet uit de weg werden gëgëan. Een van de heren maakte zelfs een com pleet pak plus een overhemd. „Voor ongeveer zeven tientjes", zoals hij er trots bij vertelde. Er waren ook deelnemers die het leuk vonden kleren voor vrouw of kind te maken. Dat varieerde van een jersey jurk tot een bloesje „voor de kleine meid die het prachtig vindt als we irr dezelfde kleren lo pen". Het geven van deze cursus is Mari an van Gent niet tegengevallen. Het kiezen van de juiste stof bleek nog wel eens een probleem, maar dat komt volgens haar niet alleen bij mannen voor. Voor meer informatie: Buurthuis Uittiebuis Rotterdam, telefoon: 010-4555017.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 28