SouAO/nt Nieuwe Wilhelminabrug moet geluidsoverlast tegengaan Fraaie reiswekker STAD OMGEVING >e natuur in Franse kleuren in werk van Mary van Delft „Er wordt al genoeg werk gedaan door vrijwilligers' eer snelheidscontrole p de Dr. Lelylaan porting leeggehaald Op heterdaad Extra woningcontingenten HOGE RIJNDIJK BEGIN VOLGENDE WEEK VOOR ALLE VERKEER AFGESLOTEN EXPOSITIE INDE HORTUS BOTANICÜS GEMEENTE VERKOOPT GROND AAN BEDRIJVEN Jeugdige inbreker betrapt Bestemmingsplan Transvaal goedgekeurd CeicLe Somo/nt DONDERDAG 30 JULI 1987 PAGINA 9 ggS SIDEN De politie heeft gistermorgen op- euw een snelheidscontrole op de Dr. Lely- 1|§' an gehouden. Tussen acht uur en tien uur irden 604 auto's gecontroleerd, waarvan ei te hard reden. De hoogste gemeten snelheid s 86 kilometer per uur. Vorige week wer- i twee maal snelheidscontroles op de Lely- i gehouden. 'EN Bij een inbraak in een woning de A.M. Schuurmanstraat zijn in de nacht n dinsdag op woensdag een kleurentelevi- een klok, een video, sieraden en paspoor- hen 1 Men kwam de woning binnen a een bovenraampje. Nieuw bestuur Ons Belang LEIDEN Me- vrouw H. Huis man en de heren J.M. Dubbelaar en H. de Groot zijn de nieuwe bestuursleden van woning bouwvereniging Ons Belang. Als leden van de Raad van Com missarissen zijn gekozen de he ren O. Roefs, G. Alkemade en K. Wassenaar. LEIDEN Een 16-jari- ge Leidenaar is van nacht betrapt bij een in braak in een winkel aan de Mandenmakers- steeg. Toen agenten het pand binnengingen, vluchtte de jongen een trap op en sloot zich in. De agenten trapten een deur in en konden de aanhouden. Hij bij deur van het pand al kleren en een box klaargezet. De ion gen was het pand bin nengegaan via een raam op de eerste ver dieping. LEIDEN Noordwijkerhout, Katwijk, Alphen aan den Rijn, Voorschoten, Wassenaar en Leidschendam mogen van de pro vincie extra woningen bouwen. De toewijzing komt voort uit de „strafkorting" die de gemeente Den Haag onlangs kreeg op haar woningcontingent. Den Haag had op 1 juni slechts zeven procent van haar bouwplannen voor dit jaar ingediend bij het ministerie van VROM, terwijl dat vijftig procent had moeten zijn. De honderden woningen die daardoor voor Den Haag vervallen zijn aan andere gemeenten in Zuid-Holland toege wezen. De gemeenten hadden zich daarvoor aangemeld. De verdeling onder gemeenten in de Leidse regio, de bollenstreek en de Rijnstreek: Wassenaar: 32 sociale huurwoningen en 10 premie A-woningen voor beleggers; Leidschendam: 46 sociale huurwoningen en 4 premie B-woningen; Katwijk: 31 sociale huurwoningen en 6 premie huurwoningen voor beleggers; Noord wijkerhout: 5 sociale huurwoningen; Alphen aan den Rijn: 21 sociale huurwoningen en 4 premie A-woningen en Voorschoten: 3 sociale huurwoningen. LEIDEN De klachten die regelmatig binnenko men over de geluidso verlast die de Wilhelmi- nabrug veroorzaakt, zul len vanaf volgende week woensdag verleden tijd zijn. Provinciale Water staat verwacht dat dat het gevolg zal zijn van de vervanging van de val (het beweegbare deel) van de brug, die ter hoogte van de Kanaal- weg in de Hoge Rijndijk ligt. Die operatie zorgt ervoor dat de Hoge Rijn dijk vanaf maandag avond voor alle verkeer is afgesloten. Als alles volgens plan verloopt, wordt de brug woens dagochtend weer voor het verkeer opengesteld. De val van de brug wordt vervangen „omdat hij tech nisch aan zijn einde is'aldus W. de Boer van Provinciale Waterstaat. De huidige brug bestaat uit stalen binten waarop met hout een brug dek is gemaakt. Daarvoor in de plaats komt een geheel stalen brug. „Het hout zorgt voor de geluidsoverlast", legt De Boer uit „In de bevesti ging ontstaat in de loop der tijd speling en wanneer zwaar verkeer over de brug rijdt, zorgt dat voor herrie. Omwonenden hebben daar de laatste jaren regelmatig over geklaagd. We zetten dan de bouten steeds wel weer vast, maar daar kan je niet mee door blijven gaan". Om daar een einde aan te maken wordt de oude val verwijderd, en in een keer een geheel nieuwe geplaatst. Dat zorgt er wel voor dat het doorgaand verkeer de Hoge Rijndijk vanaf maandag avond 19.00 uur zal moeten mijden. Voor fietsers en voet gangers duurt de afsluiting tot dinsdagavond 19.00 uur, maar autoverkeer kan waar schijnlijk pas weer vanaf woensdagmiddag 5 augustus 12.00 uur van de brug ge bruik maken. Voor fietsers en voetgangers wordt een pontje ingezet, dat ook dins dagavond nog beschikbaar zal zijn. Voor het doorgaand autoverkeer worden omlei dingsroutes aangegeven. Die lopen via Leiderdorp, de A4 en het Lammenschansplein. Bestemmingsverkeer wordt wel op de Hoge Rijndijk toe gelaten. De buslijnen 40, 42 en 65 worden omgeleid. De route loopt van de Burggravenlaan via de Hoge Rijndijk, de Lage Rijndijk en Leiderdorp en omgekeerd. Buslijn 60 met als eindpunt Huize Room burg gaat niet verder dan de Rijnstroomstraat. Passagiers moeten met het pontje en lo pend verder. De overige bus sen (101, 167, 168, 177 en 185) rijden uit beide richtingen tot de Wilhelminabrug. Passa giers moeten met het pontje oversteken en kunnen met een andere klaarstaande bus verder. De vervanging van de Wil helminabrug staat overigens niet op zichzelf. Provinciale Waterstaat heeft de afgelo pen jaren ook andere grote bruggen in Leiden vervan gen. Zo kwamen de Lamme- brug (tussen het Lammen schansplein en de Europa- weg), de Leiderdorpsebrug (tussen de Hoge Rijndijk en de Persant Snoepweg in Lei derdorp) en de Spanjaards- brug (tussen de Lage Rijndijk en de Van der Valk Bouman- weg in Leiderdorp) al aan de beurt. Alleen het brugdek van de Zijlbrug (de brug in de Willem de Zwijgerlaan bij het LOI) heeft nu nog een houten wegdek. iEIDEN Liefde voor Ie natuur en Frankrijk tenmerken de tekeningen f kn schilderijen van Mary ran Delft-Van der Roest, i haar werken zijn vo te en planten te zien in ombinatie met cijfers en etters. De warme kleuren Jie zij gebruikt geven het Eh irerk een zuidelijke aan dik. Haar werk is vanaf taterdag tot en met 26 au- ustus te zien zijn in het iiinhuis van de Hortus lotanicus aan het Rapen burg. )ezelfde kleuren zijn ook te- te vinden in het interieur haar flat in Leiderdorp, 'aar zij met haar negentien irige zoon woont en werkt, ij verzorgde al tentoonstellin- i in opdracht van het Minis- ie van Verkeer en Water- it bij de Deltawerken, voor .Jhet GEB in Voorburg en voor het tijdschrift Viva. Een rom- melige gezellige werkhoek geeft aan dat zij dagelijks zit te tekenen. „Ik werk hier nu veel voor de exposities die voor dit jaar en volgend jaar gepland staan. Deze werkhoek is mij zo eigen geworden. Ik ou moeite hebben ergens an- lers te tekenen". De tafel is [dan ook bezaaid met allerlei Lletjes in vrolijke kleuren i ze regelmatig vanuit Enge- d, Frankrijk of gewoon van rommelmarkt mee naar neemt. En vaak worden poppetjes of plastic sui kerspinnen gebruikt in een ichets. Grafiek Mary van Delft begon met een studie aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag toen zij 38 iaar was. Daarvoor had zij na haar Schoeversopleiding al lerlei banen gehad als secreta- „Mijn ouders waren er et zo voor dat ik na de mid- lelbare school naar een derge- [lijke academie ging. Ik zag er vanaf maar ben altijd «lijven tekenen. Op latere eftijd heb ik toch geprobeerd i een academie te komen en mijn grote verbazing was Mary van Delft werkt dagelijks aan haar rommelige en gezellige werktafel. ik één van de dertig mensen die werd aangenomen", aldus Mary van Delft. Haar keus viel op de richting tekenen en schilderen hoewel zij ook haar weg wist in het beeldhouwen. Na drie jaar koos zij voor de richting grafiek. Deze tech niek wilde zij graag leren mede doordat in haar werken veel gebruik wordt gemaakt van letters en cijfers die op een ets mooier uitkomen. „Ik vind letters niet alleen een communicatiemiddel maar vind ze ook heel mooi van vorm. Je kunt er veel meer mee doen". Na vijf jaar studeerde zij in 1985 af in de richting grafische technieken en illustratie. „Het studeren aan de academie is niet altijd even gemakkelijk geweest. Iedere dag ging ik met de bus naar Den Haag en was 's avonds vaak erg moe. Gelukkig heeft mijn zoon mij altijd gesteund in wat ik doe. Hij is erg zelfstandig en daar door kon ik vaak rustig mijn werk doen. In hetzelfde jaar dat ik afstudeerde aan de aca demie deed mijn zoon eind examen gymnasium. Wij heb ben toen een fantastisch feest gevierd", zegt Mary van Delft. Les Inmiddels geeft Mary van Delft al weer twee jaar les in tekenen en schilderen bij de Leidse Volksuniversiteit- K&O. „De cursisten zijn alle maal erg enthousiast en ook gemotiveerd. Ik tracht ieder een zo individueel mogelijk te benaderen omdat je teken werk van verschillende men sen niet op een hoop kunt gooien". Mary van Delft zegt een fijne klas te hebben. Maar zij blijft er toch bij slechts twee middagen in de week les te ge ven. „Er is mij zo vaak ge vraagd of ik nog een groep in de avonduren erbij wil nemen maar dan blijft nog maar zo weinig tijd over om zelf te te kenen en te schilderen. Bo vendien moet ik veel regelen om de tentoonstellingen goed te verzorgen". Echt ambitieus is Mary van Delft niet. „Ik ben heel geluk kig met mijn teken- en schil derwerk. Ik hoef niet zo nodig kunstenares genoemd te wor den. Mijn cursisten denken ook vaak dat bij mij een teke ning altijd lukt en dat ik per fect kan tekenen. Ik leg ze dan maar uit dat ik een grote pot „het lukt niet snoepjes" op mijn werktafel heb staan waaruit ik een snoepje mag nemen als het echt niet gaat. En ik neem daar nog regelma tig een snoepje uit". De expositie van het werk van Mary van Delft is te zien in het Tuinhuis van de Hortus van 1 tot en met 26 augustus. De Hortus is dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Het Tuinhuis is geopend van dins dag tot en met vrijdag. Alleen dit weekend is het Tuinhuis ook open: van 11.30 tot 16.30 uur. JULIA VAN BOHEMEN LEIDEN De gemeente Lei den heeft aan twee bedrijven «en stukje grond verkocht. Leiden geeft grond zoveel mo gelijk in erfpacht uit maar soms worden uitzonderingen gemaakt. Aan project-ontwik kelaar Erica is een stukje grond op de hoek van de Hoge Morsweg en de Aquamarijn- straat verkocht. Erica zal daar negen vrije sector woningen bouwen. Erica had een gedeel te van de grond al in handen en het college heeft daarom, besloten ook het restant van het benodigde terrein te ver kopen. Het terrein waar de woningen zullen komen is be schikbaar, omdat daar enkele iaren geleden een school af brandde. Het college van B en W heeft verder besloten een stukje grond te verkopen aan het Motorhuis aan de Vondel laan. Het Motorhuis heeft de grond nodig om het parkeer terrein uit te breiden. Daar staat tegenover dat het Motor-, huis een stukje grond aan de gemeente verkoopt om er een bushalte met een wachthuisje te kunnen bouwen. foto: sjaak ramakers DIRECTEUR GEZINSVERZORGING LEIDEN OVER BEZUINIGINGEN: LEIDEN „Als de kor ting op de gezinsverzor ging doorgaat, kunnen we onze taak niet meer ade quaat vervullen. Boven dien staan de voorgestelde maatregelen haaks op het beleid van de overheid, dat er op is gericht de eer- ste-lijnshulp te verster ken. Dat betekent dat de hulpverlening moet ver schuiven van de zieken huizen en andere instel lingen naar het kruis werk, de huisartsen en de gezinshulp". Dat zegt A. Claassen, directeur van de Stichting Gezinsverzor ging Leiden. Het bericht dat staatssecretaris D. Dees (VVD) wil bezuinigen op de gezinsverzorging sloeg bij Claassen in als een bom: „Het kwam volslagen onver wacht. Juist ook omdat een woordvoerder van het minis terie van volksgezondheid op een congres in maart namens de staatssecretaris een uitbrei ding van het budget voor de gezinshulp min of meer had toegezegd". En die uitbreiding is volgens Claassen noodzake lijk: „Door de vergrijzing neemt het aantal hoog bejaar den toe. Bovendien worden mensen eerder uit de zieken huizen en andere instellingen ontslagen. Dat betekent dat de hulpvraag toeneemt. In Lei den staan momenteel negentig mensen op de wachtlijst". Vol gens Claassen heeft een onder zoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek ook aange kondigd dat de gezinshulp meer geld nodig heeft. „Er werd een uitbreiding van het budget met vier procent per jaar voorgesteld". Op de gezinsverzorging is in de jaren '81 tot '83 bezuinigd. „In drie jaar tijd moest Leiden 900.000 gulden inleveren", herinnert Claassen zich. „We moesten gaan werken met minder personeel, onder ande re met minder leidinggeven den. Daardoor werden de wachtlijsten langer". Drempel Staatssecretaris Dees heeft nu twee bezuinigingsmaatregelen voorgesteld. Hij wil dat men sen die minder dan drie maan den hulp nodig hebben, de volledige kostprijs betalen. In Leiden is dat volgens Claassen 33 gulden per uur. Het bedrag de cliënt nu betaalt, is afhan kelijk van het inkomen en va rieert van drie gulden per week tot 8,25 per uur. Bo vendien wil de staatssecretaris een ander betalingssysteem toepassen. Dat houdt in dat de cliënt 8,25 per uur moet beta len, tot een bepaald maximum is bereikt. „Nu betalen de mensen een klein bedrag per week. Als de maatregel doorgaat, krijgen ze gedurende een of twee of drie maanden een vrij forse reke ning van ons", zegt Claassen. Volgens de directeur zorgt deze verandering voor „een psychologische drempel". „Voor hoogbejaarden is dit moeilijk te begrijpen. De cliën ten moeten geld achterhouden, als het ware een reserve op bouwen om de rekeningen te kunnen betalen. Het stuit echt op praktische bezwaren", vindt Claassen, „in tijden van ziekte worden de mensen al geconfronteerd met hogere kosten". De andere maatregel treft de mensen die gedurende een korte tijd hulp nodig hebben. In Leiden zijn dat ongeveer 150 tot 200 van de 2200 cliën ten. „Leiden heeft in verhou ding een groot aantal cliënten dat langdurig hulp nodig heeft Het gaat dan om bejaar den en chronisch zieken", ver telt Claassen. „Dat is historisch zo gegroeid", luidt zijn verkla ring. „Het is altijd al zo ge weest dat bejaarden op het platteland minder hulp nodig hebben dan ouderen die in de stad wonen". Farce „Een farce" noemt Claassen de gedachte dat buren meer hulp kunnen gaan verlenen. „Het is onze overtuiging", zegt de di recteur, „dat deze mensen pas een beroep doen op de gezins verzorging als er echt geen an dere mogelijkheden zijn. De mensen lopen niet zomaar naar de gezinsverzorging, ze willen het liefst alles in eigen handen houden. Er zijn veel mensen die in de stad geen fa milie hebben wonen, of die niet zo veel kennissen en vrienden hebben. Hebben ze die wel, dan schieten die ook te hulp", weet Claassen. „De mensen zoeken tot alle eigen mogelijkheden zijn uitgeput", herhaalt hij. „Ook vanwege de financiën". Voordat wordt beslist hoeveel uur de gezinsverzorgster er gens gaat werken, wordt de si tuatie bekeken door de stich ting. „We kijken welke hulp wordt geboden door familie, bekenden en vrijwilligersorga nisaties. Ook kiiken we wat de gezinsleden zelf kunnen doen. Afhankelijk daarvan krijgen de mensen hulp. De hulp va rieert van enkele uren tot hele dagen. Als de moeder thuis is en ook wat werkzaamheden kan verrichten, dan assisteren wij alleen maar. Ligt de moe der in het ziekenhuis of is ze overleden, dan heeft de ge zinshulp de zorg voor het hele gezin". „Er wordt al genoeg gedaan door vrijwilligers", meent Claassen. „De grenzen zijn echt bereikt. In ontzettend veel gevallen wordt wat ge daan door familieleden en bu ren. Maar je moet niet verge ten dat veel vrouwen werken. De mogelijkheden om hulp te verlenen zijn dan beperkt. En veel ouderen die hulp nodig hebben, hebben zelf kinderen boven de zestig jaar. Van hen kun je niets meer verwach ten". Protest Bij de Leidse stichting werken in totaal 640 mensen. Welke gevolgen de bezuinigingsmaat regelen voor het personeel zouden hebben, kan Claassen nog niet zeggen. „Dat is koffie dik kijken. Door een verho ging van de bijdrage zou de hulpvraag kunnen dalen. De maatregel om de kortdurende hulp niet meer te vergoeden kost dertig arbeidsplaatsen. Maar dat is een heel grove ra ming". Claassen en zijn collegae doen er alles aan om te voorkomen dat de voorstellen van de staatssecretaris doorgaan. „We hebben de politieke partijen, de pers en landelijke organisa ties geïnformeerd. Volgende maand zullen we overleggen met de staatssecretaris. We be wandelen eerst de formele weg, als dat geen zin heeft, dan houden we mogelijk een protestactie in Den Haag". De grote politieke partijen hebben inmiddels al bezwaar aangete kend tegen de plannen van de staatssecretaris. Bejaardenbon den hebben inmiddels aange kondigd handtekeningen te zullen inzamelen uit protest tegen de voorgestelde maatre gelen. JANET VAN DIJK LEIDEN Een 13-jarige jongen uit Alphen aan den Rijn is gistermorgen be trapt bij een poging tot diefstal uit een gebouw van de universiteit aan het Stationsplein. De jongen werd door personeel be trapt toen hij een kamer doorzocht. Aan de gewaar schuwde politie gaf hij een valse naam op, maar dat had weinig zin. De agen ten kenden de jongen met de naam, die de jeugdige inbreker gebruikte. De Al- phenaar wordt ook ver dacht van een diefstal van een portemonnee met twintig gulden uit een ka mer van het Stadsbouw- huis. DEN HAAG/LEIDEN De Kroon heeft het bestemmings plan Transvaal goedgekeurd. De bezwaarschriften die tegen het plan waren ingediend zijn gedeeltelijk gegrond en ge deeltelijk ongegrond ver klaard. Bij de Kroon lag onder meer een beroep van de bloe mist Van der Voort aan de Morsweg. Gedeputeerde Sta ten wilden een kas achter zijn zaak niet toestaan, omdat er geen goed pad naar de Mors weg zou zijn. Volgens Van der Voort is dat pad nauwelijks nodig omdat, hij de kas ge makkelijk via zijn winkel kan bereiken. Tegen het bestem mingsplan was ook bezwaar gemaakt door een aantal on dernemers aan de Morsweg. Die vonden dat de gemeente in het plan onvoldoende ruim te aan het bedrijfsleven bood. De Kroon is dat in zoverre met de ondernemers eens dat van een aantal panden de be stemming bedrijven beter vastgelegd moet worden. Het toestaan van bedrijfsruimten op verdiepingen wil De Kroon maar in enkele gevallen toe staan. De woonfunctie zou zo veel mogelijk behouden moe ten blijven. Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. .De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Nol I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar. Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). Ik[_|

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9