Pax Christi pleit bij bisschoppen voor Acht Mei Beweging Een struikelend Volk Gods onderweg £eidóe6ou/ta/nt kerk wereld weer brieven lezers Protest Slowaakse katholieken tegen vervolging priesters ACHTERGROND Ccidaeöommit Jezuïeten in Soedan weer op vrije voeten OP BM)i;\A Ain YOOH STI DH; VOOR OVERLEG RO.Vii; Onbesuisde actie De meeste herstellingsoorden kunnen bogen op een respj tabele leeftijd; zij werden aan het begin van deze eeuw opj richt. Ook de vakbeweging, met name vakorganisaties confessionele basis zoals de voormalige KAB (NKV) en 1 CNV gingen zich later met deze oorden bezighouden. Vo de oorlog en ook nog in de eerste jaren na de bevrijding den in deze inrichtingen vooral mensen verzorgd die langd rig ziek waren geweest. Ook mensen die er eens uit moest bijvoorbeeld moeders van grote gezinnen vonden in herstellingsoorden een gastvrij onthaal. Nu worden er vooi mensen met psychische problemen behandeld, waarbij vaak gaat om patiënten voor wie elders geen opvangmog lijkheid bestaat. Jaarlijks worden in de 19 herstellingsoord! ongeveer 4000 mensen verzorgd. De belangstelling voor de t vorm van hulp is groot: er zijn lange wachttijden. Hoewel de meeste van deze oorden gedurende vele jan» financieel op eigen benen hebben gestaan, zijn zij geleideli steeds meer van de overheid afhankelijk geworden. Op moment worden zij voor circa 95 procent gesubsidiëerd. H i ministerie van WVC staat op het standpunt dat de patiënte die nu nog in de herstellingsoorden kunnen worden beha deld, maar moeten uitwijken naar de ambulante geestelijl gezondheidszorg of psychiatrische inrichtingen. Geen ga alternatief, al was het alleen maar omdat ook daar lan, wachtlijsten bestaan. De regeringspartijen hebben vorige week uiterst kriti» gereageerd op het voornemen van staatssecretaris De l (VVD) fors te gaan bezuinigen op de gezinshulp. Tereck want door deze maatregel dreigen wederom die mensen g troffen te worden, die toch al in de hoek zitten waar de klaj pen vallen. Van het CDA, onze grootste christelijke part mag worden verwacht dat het ook bij de behandeling va het voorstel de herstellingsoorden te sluiten zijn sociale g: zicht duidelijk laat zien. In overheidsuitgaven waarvan voo: al de zwaksten in de samenleving afhankelijk zijn, mag a leen in het uiterste geval en dan nog slechts zeer omzicht worden gesneden. r DONDERDAG 30 JULI 1987 PAGINAl Predikanten op de bres voor mensenrechten RIGA Veertien lutherse predikanten in Letland hebben zich verenigd in een groep die ijvert voor de rechten van de christenen in hun land. Onder hen zijn de rector en drie do centen van het lutherse seminarium van Letland. Dat meldt Keston College. De groep wil zich inspannen voor het recht van de Letten een leven als christen te leiden, godsdienstige lectuur te publiceren en kinderen en jongeren „in een chris telijke geest" op te voeden. Zij wil herziening van de wetten die met de godsdienst te maken hebben en gebruik maken van het beleid van „glasnost" (openheid) door zich tegen aan vallen op de godsdienst in de pers te weer te stellen. Film over kinderjaren van Jezus ROME De Italiaanse filmregisseur Franco Rossi bereidt een film over de kinderjaren van Jezus Christus voor. De opnamen voor „Een kind met de naam Jezus" zullen dezer dagen in Tu nis beginnen. De hoofdrol wordt gespeeld door Frank Brosset- te, een Franse jongen van zes jaar. Maria wordt gespeeld door de Spaanse actrice Maria del Carmen San Martin, die daarmee haar filmdebuut maakt. Rossi heeft gezegd dat hij geen herha ling nastreeft van bekende films over het leven van Christus als „Het evangelie volgens Mattheus" die Pasolini in 1964 maakte. Rossi wil vooral het dagelijks leven van Christus bin nen het gezin laten zien en de angst en onzekerheid van zijn ouders om in hem de Verlosser te herkennen. Van de weg van de minste weerstand is alleen het begin geasfalteerd. PRAAG/BRATISLAVA Een groep rooms-katholieken uit Slowakije heeft bij het Vaticaan geklaagd over de vervolging van priesters. Zij wijzen er in hun brief aan de Vaticaanse „minister van buitenlandse zaken", aarts bisschop Achille Silvestrini, op dat de Tsjechoslowaakse regering daarmee ingaat te gen de akkoorden van Hel sinki. In de afgelopen maanden zijn twee Slowaakse priesters, La- dislaw Hanus (80) en Stefan Javorsky (62) tot voorwaar delijke gevangenisstraffen veroordeeld, omdat zij zonder goedkeuring van de autori teiten de biecht hadden ge hoord en in de woning van een particulier eucharistie vieringen hadden opgedra gen. Beide rechterlijke uit spraken werden in hoger be roep bevestigd. Volgens de briefschrijvers bewijst de veroordeling van de twee priesters opnieuw dat de Tsjechoslowaakse re gering zich niet aan de ak koorden van Helsinki houdt en de mensenrechten blijft schenden. NCRV wil peil jongerenkoren opkrikken HILVERSUM De NCRV- radio begint in oktober een groot project ten bate van Nederlandse religieuze jonge renkoren. Aanleiding is het volgens de NCRV matige muzikale niveau van deze koren. Via selectie, begelei ding en uiteindelijk uitzen ding van de muziek van de koren voor de radio wil de NCRV het muzikaal niveau verhogen. De protestants-christelijke omroep heeft een project groep ingesteld die de inzen dingen beoordeelt en de ko ren selecteert en begeleidt. De opnamen worden uitge zonden in het wekelijkse ra dioprogramma „Water en vuur". De redactie van dit program ma over jongeren en geloof, dat in december 1985 voor het eerst werd uitgezonden, nam zich voor elke uitzen ding op te luisteren met mu ziek van jongerenkoren. He laas zag ze in de afgelopen anderhalf jaar weinig kans muziek van Nederlandse jon gerenkoren te laten horen. Uitzending was vaak niet verantwoord omdat volgens de NCRV „de teksten onver staanbaar waren, de begelei dingsband de dirigent weg drukte of bijvoorbeeld de so pranen vak zongen". De voorzitter van de 11.000 le den tellende landelijke groep jeugdkoren en gospelgroepen, Rob Gijbek, schreef de NCRV daarop dat er steeds minder jongerenkoren in „Water en vuur" te beluiste ren zijn. Gijbek heeft zitting in de projectgroep die de ko ren gaat selecteren en bege leiden. De NCRV nodigt in het ka der van het project tekstdich ters en componisten uit tek sten en muziek voor liederen voor jongerenkoren te schrij ven. Meer dan 200 rooms-katho lieken uit de Moravische stad Olomouc hebben bij het bu reau voor religieuze zaken van de Tsjechoslowaakse re gering geprotesteerd tegen het ontslag van hun pastoor Petr Siostrzonel. Zij verwij ten de autoriteiten dat zij de geestelijkheid voordurend in de gaten houden en steeds minder geneigd zijn priesters toestemming te geven om hun pastorale werk uit te oe fenen, als deze priesters „een positieve invloed op de gelo vigen uitoefenen". Ook het katholieke onder grondse tijdschrift „Informa- ce o Cerkvi" (berichten over de kerk) maakt melding van acties tegen gelovigen. Zo hebben twee priesters in Opava de leiding van het aartsbisdom Olomouc ervan in kennis gesteld dat talrijke parochianen door de politie zijn verhoord. De politie zou van hen hebben geëist dat zij zouden toegeven contacten te onderhouden met priesters die zonder toestemming van de staat actief zijn. Ook zou een van de twee priesters, Bohumir Vitasek, onder druk zijn gezet om met de autori teiten „samen te werken". Toen hij dat weigerde zou hij overgeplaatst zijn. Vitasek zou hebben volhard in zijn houding en zou daarom zijn bestraft met inhouding van zijn salaris. Dr. H.A. van Munster FOTO: DIJKSTRA DEN HAAG Het bestuur van de katholieke vredesbe weging Pax Christi Neder- land heeft de bisschoppen op geroepen het gesprek met de Acht Mei Beweging niet lan ger uit de weg te gaan. Vol gens Pax Christi, waarvan bisschop H.C.A. Ernst van Breda voorzitter is, wordt het velen steeds onduidelijker waarom de bisschoppen niet ingaan op uitnodigingen tot een gesprek met de beweging of tot deelneming aan de ma nifestaties, zoals die in Zwol le op 9 mei dit jaar. De bisschoppen hebben vorig jaar verklaard in principe be reid te zijn tot een gesprek, maar zij eisen dat de Acht Mei Beweging eerst meer helderheid verschaft over haar houding tot de geloofs leer, de zedenleer ën de disci- Eline van de RK Kerk. In de eweging, die in 1985 ont stond uit onvrede met het of ficiële programma van het bezoek van de paus aan Ne derland, werken ongeveer negentig rooms-katholieke organisaties, waaronder Pax Christi Nederland, samen. Pax Christi uit in haar brief, die van de hand is van Jan ter Laak en gericht is aan de secretaris-generaal van het RK Kerkgenootschap, dr. H.A. van Munster, haar te leurstelling over de wijze van communiceren tussen de bis schoppenconferentie en de Acht Mei Beweging. Zij heeft de indruk dat er een patstel ling is gecreëerd die iedere dialoog blokkeert. Naar haar mening is er echter veel min der reden tot controverse dan op het eerste gezicht lijkt. Op 30 januari kwamt het tot een gesprek tussen drie ver tegenwoordigers van de bis schoppen en een delegatie van de Acht Mei-beweging. De Rolduc-theoloog J. Hen driks stelde een aantal eisen inzake geloof en moraal waaraan de Acht Mei-delega tie zich toen ter plaatse dien de te conformeren. De Acht Mei-delegatie bleek daartoe niet in staat omdat zij slechts als platform fungeert voor de aangesloten organisaties. Het gesprek werd toen afgebro ken. Pax Christi wijst erop dat het stimuleren van de onderlinge communicatie en niet het formuleren van gemeen schappelijke uitgangspunten binnen de beweging altijd centraal heeft gestaan. Daar om is het voor vertegenwoor digers van de beweging on mogelijk namens de negentig particpanten uitspraken te doen op het gebied van ge loof en zeden. Wel kunnen die vertegenwoordigers ver woorden wat zij ervaren aan geloof, activiteit en spirituali teit van katholieken die bij de beweging betrokken zijn. En dat is volgens Pax Christi heel veel: het enorme ver trouwen in de kracht van het evangelie, de creativiteit die er vooral in de parochies vrijkomt en de onderlinge bemoediging om als christe nen in een geseculariseerde wereld televen zijn volgens Pax Christi belangrijke teke nen van hoop voor de kerk. ROME De twee jezuïeten die vorige week in Soedan door het Soedanese Volksbevrijdingsleger SPLA waren ontvoerd zijn vrijgelaten. Dit heeft een kerkelijke functionaris gisteren in Rome meegedeeld. Volgens de woordvoerder had het hoofdkwartier van de jezuïeten in Rome van jezuïeten in Ke nia vernomen dat de priesters Joseph Pullicino uit Malta en Salvador Ferrau uit India onlangs waren vrijgelaten. Nadere details ontbraken nog. Eerder deze week wist een derde mis sionaris, de 60-jarige Italiaan Pio Ciampa, zijn bewakers te ontvluchten en te voet 160 kilometer naar Zaïre af te leggen. Mgr. Muskens over Friezen, Franken en Nederlanders in Rome Al twaalfhonderd jaar komen Friezen, Franken en Neder landers naar Rome: op bede vaart, voor studie en voor overleg. Bij duizenden en tienduizenden zijn de eeuwen door „mede-laaglanders" over de Alpen naar de Eeu wige Stad getrokken. Mgr.dr. M.P.M. Muskens, sinds 1978 rector van het Pontificio Col legio Olandese (het Pauselijk Nederlands College in Rome), heeft deze eeuwen lange pelgrimage te boek ge steld. Muskens' ruim driehonderd pagina's tellend en zeer rijk geïllustreerd boek is wat en cyclopedisch van aard. Dat heeft voordelen, maar even zeer nadelen, want het „ver halende" is wellicht te frag mentarisch voor een ieder die méér wil weten. Een rui me bibliografie voorziet in zeker opzicht in dat gemis. Voor allen echter, die liefde hebben voor geschiedenis, de Wereldkerk en de stad Rome biedt het boek veel plezier. Het staat allemaal „op 'n rij tjeHet is bovendien een document geworden in de zin van dat woord. Het boek van dr. Muskens is een gids voor Nederlanders over plaatsen, monumenten, mensen en gebeurtenissen, die herinneren aan voor ouders en landgenoten in Rome. Mensen, tallozen, veelal bij naam genoemd, spelen er een rol in. Van - om een ruime keuze te ma ken - Willibrord en Bonifaci- us, kardinaal Willem van Enckevoirt uit Mierlo, Jan Nolen uit Maastricht, paus Mgr. M. Mus kens FOTO SP Adrianus VI (de Utrechte naar Adriaan Floriszoon Boeyens), mgr.dr. Schaep- man, de generaal Gijsbertus, Martinus Cort-Heyligers, kardinaal van Rossum tot de kardinalen van onze tijd, De Jong, Alfrink, Willebrands en Simonis. Maar ook vele leken, zoals de vorig jaar overleden minister van staat, dr. Marga Klompé, die leven dige contacten had met vijf pausen. Het aardige van Muskens' boek is dat de lezer als het ware de tijden ziet „terug" komen: er is niet zoveel nieuws onder de (Romeinse) zon. Vele controverses, pro blemen en conflicten van „toen", ze zijn er - zij het in een ander jasje - nu opnieuw weer. De kerkelijke cirkel blijkt steeds weer rond te zijn... Mét-elkaar kerk-zijn is en was mensenwerk: van pau sen, bisschoppen en curiepre laten èn van wat we „leken" noemen. Het gaat allemaal om wat paus Johannes XXIII noemde het „Gods Volk on derweg", een weliswaar bij herhaling struikelend volk, maar tóch onderweg. Natuur lijk, er is een hiërarchie en vanaf Petrus en de zijnen apostolische opvolging, dat recht van spreken heeft Daar moet in de Wereldkerk van de Catholica niets aan worden afgedaan, maar de geschiedenis van „Rome" leert ons dat we er voorzich tig en prudent mee moeten omgaan, want er is in al die eeuwen tot en met vandaag nogal eens sprake van men selijk falen. Muskens duidt daar ook op, de geschiedenis van Friezen, Franken en Nederlanders in „Rome" volgend. Bij alles wat we vandaag de dag, op nieuw, dus tijdsgebonden, er varen, verwerpen of aanhan gen: het blijft gaan om de weg die het Volk van God heeft te gaan door de tijden. We zijn niet alleen van hier en nu; er was ook een „giste ren", zoals er een „morgen" zal zijn. Het gaat aldus óók om een eeuwenlange inspira tie, waarvan dat Rome en de Wereldkerk menselijk ge vormde tekenen zijn. Het boek van dr. Muskens is on getwijfeld ook zo'n inspiratie bron, tevens gids en docu ment, voor tijdgenoten. THEO PALSTRA Dr. M. Muskens: Friezen, Franken en Nederlanders op bedevaart, voor studie, voor overleg in Rome. Het boek is te bestellen bij de KRO door 35.-, over te maken op giro 312703 van de KRO, postbus 9000, 1201 DH Hilversum onder ver melding van „Rome-boek". STAATSSECRETARIS Dees van volksgezondheid blijft i vermoeibaar het zomerreces van de Kamer benutten om terst gevoelige bezuinigingsmaatregelen aan te kondig Terwijl het rumoer over zijn voornemen fors te gaan snoei in het budget voor de gezinsverzorging nog niet was vi stomd, lanceerde hij al een volgend bezuinigingsvoorsi binnen een half jaar dienen alle 19 herstellingsoorden dieo land rijk is, te sluiten. Via een simpel brieQe heeft de staa secretaris de leiding van deze oorden laten weten dat hij financiële steun met ingang van de eerste januari van I volgend jaar wenst te beëindigen. Dat levert een bespari op van ruim 25 miljoen gulden. ELKE ingreep in de gezondheidszorg is pijnlijk en het gai te ver te stellen dat dit kabinet er bewust op uit is om uitslu tend de zwakkeren de rekening te presenteren. Het is nil verwonderlijk dat de even onbesuisde als laconieke wijj waarop staatssecretaris Dees heeft gemeend eenvoudig vi een ultimatief brieve aan de herstellingsoorden deze zaak I „regelen" verontwaardigd verzet oproept. Aanhoudend wisselvallig DE BILT (KNMI) Voorlo- pig kan nog geen fraai zomer weer in het vooruitzicht wor den gesteld. Een krachtige westelijke stroming boven de oceaan heeft zich tot over west-Europa uitgebreid. In deze stroming trekken meer dere storingen mee die nu en dan regen zullen brengen. De eerstvolgende zal morgen ons land bereiken. Een hogedruk- gebied boven de oceaan, waar van het centrum zich boven het zeegebied ten noorden van de Azoren bevindt, drijft een krachtige uitloper over Frank rijk naar het Alpengebied. Daar treedt een belangrijke weersverbetering op met flin ke perioden met zon en 's middags zal de temperatuur daar oplopen tot ongeveer 25 graden. Ons land bevindt zich de komende dagen tussen dit mooie weer en koele lucht bo ven Schotland en Scandinavië. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië: Half tot zwaar bewolkt Vooral in west-Noorwegen regen. Mid- dagtemperatuur van 15 graden in het westen tot 21 in zuid- Noorwegen. Denemarken: Veel bewolking. Af en toe regen of motregen. Middagtemperatuur rond 19 graden. Britse Eilanden: In Schotland en noordwest-Ierland regen, elders hoofdzakelijk droog ook zon. Middagtemperatui van 17 tot 25 graden. Noord-Duitsland en Nedt land: Half tot zwaar bewolk Vooral meer naar het noorde enige regen of motregen. Mii dagtemperatuur van 18 grade aan zee tot 23 meer naar bi zuidoosten. België, noord-Frankrijk, wii den- en zuid-Duitsland: Peric den met zon. Vrijwel over droog. Middagtemperatui meest tussen 20 en 24 graden Zuid-Frankrijk, Spanje Portugal: Vrijwel overal zoi nig. Middagtemperatuur va 23 a 28 graden in zuid-Franl rijk en noord-Spanje, tot 29 34 graden elders. Alpengebied: In het zuidoost! lijke deel op vrijdag eerst plaatselijk onweer, overigei vanuit het westen zonnij Middagtemperatuur in de da len van 23 tot 28 graden. Italië en Joegoslavische kus Voornamelijk op vrijdag i noord-Italië en noord-Joego slavië enkele flinke regen- onweersbuien, overigens 2 nig. Middagtemperatuur vi 26 graden in het noorden k 32 graden in het zuiden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Echtscheiding (2) Ik duit mij volledig aan bij de kritiek van een briefschrijver op het standpunt van pater dr. Ter Regen, voorzitter van de kerkelijke rechtbank van de bisdommen Utrecht, Rotter dam en Groningen, die een ar tikel heeft geschreven onder "de kop „Echtscheiding, moedi ge en soms profetische daad". Dat de kerk deze mensen in de steek laat is niet waar. Men hoort geestelijken nog wel eens zeggen: „Ze komen naar je toe als alles al kapot is, of ze komen helemaal niet". Maar om de kerk de schuld te geven van het falen van de mensen dat gaat toch te ver, evenals het idee dat zo'n scheiding ook nog eens in de kerk gevierd zou moeten worden. Je houdt het niet voor mogelijk dat zo iets uit de mond van een gees telijke komt. Dat er vaak wat aan de voorbereiding van een huwelijk mankeert, daar twij fel ik niet aan. De jongelui gaan wel wat al te makkelijk met elkaar om, en ontzeggen zich niets. Echte liefde is je wat kunnen ontzeggen. Als je dat niet kunt, kan het je later wel eens lelijk opbreken. Dan gaat het niet aan om de kerk of de maatschappij hiervan de schuld te geven. G. Jansen, DEN HAAG. Bisschoppensynode Het bericht van uw Romeinse correspondent, de heer G. Kessels, over het niet deelne men van de bisschop van Roermond, mgr. J. Gijsen, aan de komende bisschoppensyno de in Rome heeft me gestoord. Het is niet juist om het woord gezondheidsredenen tussen haakjes te plaatsen. Dat wekt de indruk dat er getwijfeld wordt aan de waarheid ervan. Ik dacht dat ook een bisschop het recht had op zijn privacy in persoonlijke zaken. Het zou ook van wat meer hoffelijk heid getuigen als niet alleen de familienaam van de betrokken personen genoemd wordt Het woord bisschop of Mgr. ervoor vergt niet zo veel plaatsruimte. Overigens waardeer ik uw krant. P. C. M. Koppeschaar, DEN HAAG. Luxueus jacht Als meer dan veertig jaren trouw lezer van de krant meen ik er recht op te hebben kritiek te leveren op het arti kel „En de prins, hij renteniert voort" in „Finale" van zater dag jl. (over de Nederlandse eigenaar van een extravagant luxueus jacht, die per etmaal ruim 40.000 gulden verteert). Dergelijke journalistiek lijkt mij meer thuis te horen in ze ker landelijk dagblad, dat zijn lezers „verrijkt" met dergelij ke publikaties. Een krant die de christelijke beginselen is toegedaan, moet er zich niet toe lenen. Biedt de profane en kerkgeschiedenis en actualiteit niet stof ten overvloede voor geestverheffende onderwer pen? C. J. van Blijswijk, DEN HAAG. Luxueus jacht (2) Met verbaasde belangstelling heb ik het relaas gelezen over de puissant rijke Nederlander, die op zijn riante jacht in de Middellandse Zee zijn dagen slijt in dolce var niente en Stanley H. daarvoor per etmaal aanzien lijk meer uitgeeft (40.000 gul den) dan een modale werkne mer in een jaar verdient Voor een tijdje zal dat waarschijnlijk best plezierig ziin, maar zou dat zalig nietsdoen op den duur niet vreselijk gaan ver velen? P. Fransen, VOORSCHOTEN. Hagacantare (2) In een verslag uit Canada over de concertreis naar dat land van het jubilerende gemengde koor Hagacantare stond ver meld dat het koor groot succes oogste met werken van de vo rig iaar overleden componist Henk Badings. Deze componist is niet vorig jaar overleden maar vorige maand. Hij was erelid van het Koninklijk Mannenkoor Die Haghe Sang- hers. A.C. Bakker, DEN HAAG. Het moet nu maar eens afgelo pen zijn met die bijzondere re gelingen voor gevangenen. Een straf van drie jaar bete- Bejaarden kent in miin ogen drie iaar od- J kent in miin ogen drie jaar op sluiting. Als men zo graag naar huis wil, had men daar maar aan moeten denken toen de misdaad werd gepleegd. Als dan ook nog blijkt dat tijdens een verlof een kraak wordt gezet, zoals in het geval Stan ley H., dan zal toch duidelijk zijn dat er een andere koers moet worden gevaren. L. van der Heijden LEIDEN. Amerikanen Wat een lui, die Amerikanen! Nu varen ze lustig heen en weer door de Perzische Golf in de hoop dat Iran tot de aanval overgaat. Dan kunnen ze te rugslaan en zo bewijzen dat de VS toch wel degelijk ver schrikkelijk anti-Iran zijn, ook al zijn er dan per ongeluk wat wapens geleverd. Zie ik het wat simpel of liggen de zaken zo? P. Hanenburg, VOORBURG. Volgens de plannen van het kabinet zouden bejaarden lan ger op eigen benen moeten staan. Dus zich niet zo snel in laten schrijven voor een be jaarden- of verzorgingshuis. Dat zou beter voor de mensen zijn en het zou een niet onaan zienlijke bezuiniging opleve ren. Waar dit toe kan leiden, bleek weer eens uit het bericht dat een bejaarde vrouw een week hulpeloos in haar wo ning heeft gelegen. Pas na bij na een week was het een maatschappelijk werkster op gevallen dat ze de vrouw al een hele tijd niet meer gezien had. Logisch dat veel bejaar den het niet zien zitten om thuis verzorgd te worden. Zij verkiezen toch de veilige be schutting van een tehuis, waar het personeel vaak niet veel tijd voor je heeft, maar waar je in elk geval niet een week aan. ie lot wordt overgelaten. F. Smits, RIJSWIJK. Amsterdam Weer regenbui Max 19 Min 13 De Bilt regen 19 14 17 Eelde motregen zwbew. 18 14 5 Eindhoven 20 14 6 Den Helder regen 17 14 7 Rotterdam regenbui regen 18 14 27 Twente 17 15 15 Vlissingen regen 19 15 11 Zd Limburg 21 15 9 Aberdeen iw.bew. 18 12 0 Athene l.bew. 26 Barcelona h.bew. 27 19 9 Berlijn 18 14 01 Bordeaux h.bew. 22 15 0 Brussel regen 19 14 10 Dublin regen 20 12 01 Frankfort onweer 21 15 25 Genève regenbui 16 14 Helsinki regenbui 19 12 6 Klagenfurt h.bew. 24 11 0 Kopenhagen regen 17 11 1 Lissabon l.bew. 28 17 0 Locarno onweer 26 18 16 Londen motregen 22 14 17 Luxemburg 20 13 18 Madrid onbew. 33 16 1 Malaga onbew. 29 21 0 Mallorca l.bew. 15 Malta onbew. ai 19 0 Moskou regenbui 23 13 0 München zw.bew. 22 12 0 Nice rw.bew. 25 20 0 Oslo regenbui rw.bew. 21 13 0 Parijs 23 13 7 Rome Lbew. 28 19 0 Split onbew. 30 17 0 Stockholm rw.bew. 15 11 17 Warschau onbew. 20 11 0! onbew. 22 13 01 Zurich onweer 24 13 1 Casablanca rw.bew. 26 21 0 Cyprus rw.bew. 33 24 0 Istanbul onbew. 28 19 0 Las Palm as onbew. 29 23 0 Beiroet niet ontv. Tel-Aviv onbew. 0 vangen 7 tussen 18.00 en 19.00 uur, terdags tussen 14.00 en 15.01 uur, telefoonnr.071-122248 uw krant wordt nog dezelfd avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2