Gandhi overleeft aanslag bii inspectie erewacht Cursussen '87 Kiosk VS sturen mijnen vegende helikopters naar Golf AbvaKabo dreigt met stiptheidsacties CoÈf Money Kamer eist verbod op slaapmiddel Rohypnol Bovag: tankstations 's avonds sluiten WVC stopt bijdrage aan onderwijsproject CetdócSoivuvnt Touwbrug voor scouts Zangeres Zonder Naam Rietpunt pachter carriere RECTIFICATIE Lido/Studio Donderdag 30 juli 1987 78e jaargang no. 23870 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl.6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen. Middagtempera- tuur 19°. Aan de kust nu en dan krachtige westenwind. Zon op: 05.58, onder: 21.34; hoog water Schev.: 07.12 en 18.36; Lw.: 03.03 en 15.12. Zaterdag 15 augustus bij deze krant de special 'ientallen doden bij estorming gevangenis AO PAULO Tijdens de be- torming van een gevangenis in Braziliaanse stad Sao Paulo ijn 27 gevangenen en twee poli emannen omgekomen. et bevel om tot bestorming over te jan werd gisteren gegeven omdat tuitende gevangenen weigerden on- erhandelingen te beginnen en reigden hun 30 gijzelaars levend te 1 1 erbranden. Volgens de commandant j ran politie zijn veel gevangenen ge- (U ood door medegevangenen, die een k). ekening te vereffenen hadden. De 'ge jzelaars werden ongedeerd bevrijd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Voor het overheidspersoneel is na het mislukken van het ambtenarenoverleg met minister Van Dijk (binnenlandse zaken) over de arbeidsvoorwaarden 1987 en 1988 nu zo langzamer hand de maat vol". Dat zegt AbvaKabo-voorzitter Jaap van de Scheur deze week in het orgaan van zijn bond „Aaneen". De FNV- ambtenaren beraden zich momenteel op verschillende vormen van actie om hun ongenoegen over het beleid van Van Dijk kenbaar te maken. Eén van de mogelijkheden om te protesteren is volgens de AbvaKabo-voorman „het verminderen van de produktie door het overheidspersoneel". Met andere woorden: stiptheidsacties. Van de Scheur: „Vele ambtenaren werken zestig minuten per uur maar worden betaald voor vijftig minuten. Laten ze maar eens vijfen veertig minuten werken". Daarnaast zegt de AbvaKabo te denken aan actiemiddelen die „het hart van de regering treffen". In Spaarnwoude, waar de padvinders bijeen zijn op hun jamborette, is gisteren een touwbrug van 500 meter lengte over het hele terrein gespannen. 800 palen en tien kilometer touw kwamen eraan te pas. Twee jonge Schotten, lan MacDonald en Graig Rushworth, durfden het bouwsel wel even uit te proberen. Michael Jackson komend voorjaar naar Nederland DEN HAAG Michael Jackson komt vol gend voorjaar (waarschijnlijk in mei of juni) voor een concert naar Nederland. Het optreden maakt deel uit van een wereld tournee, die op 12 september in het Japan se Tokio begint en hem later door Amerika en Europa voert. De concertreeks dient ter promotie van zijn nieuwe elpee „Bad", die vijf jaar na „Thriller" op 31 augustus verschijnt. Op de plaat waarvoor hij acht van de tien num mer schreef, staan twee duetten: een met Stevie Wonder en een met Siedah Garrett. Muzikale medewerking wordt onder ande ren verleend door Billy Idol-gitarist Steve Stevens en jazz-veteraan Jimmy Smith. Sjj ffAMPROY Na meer dan on, 'ijftig jaar zet de Zangeres Va fonder Naam, Mary Servaes (Ui it het Limburgse Stamproy, 3» >n punt achter haar carrière, heert daartoe besloten om- it ze met gezondheidsproble men kampt. De 68-jarige zan- Bres van het Nederlandse le- enslied kan de drukte van et artiestenleven niet meer an. Vooral de enorme belang- telling na het verschijnen van iet succesnummer „Mexico" 1986 bleek volgens een voord voerder van Phonogram veel voor haar geworden. )e zangeres verklaarde giste ren slechts met grote moeite ot de beslissing te zijn geko- nen: „Het is een deel van mijn even geweest. Dat moet ik nu ifstaan en dat doet pijn 'tig 12 Populariteit van Zangeres Zonder Naam gro ter dan ooit (ADVERTENTIE) Steenstraat Leiden Tel. 071-124130 in de advertentie in de Uitkrant en de Leidse Post is een fout gemaakt. De film is uit het program- ma en is vervangen door De originele sterren en een hele bende gloednieuwe dombo's vegen de vloer aan met de crimi's COPYRIGHT ©1987 (v WARNER BROS WC Dag. 7.00-9,15 u.. a.l. COLOMBO De Indiase premier Rajiv Gandhi is vanmorgen bij zijn afscheid van Sri Lanka ternauwernood aan een ernstige aanslag ontkomen. Tijdens de inspectie van een ere wacht in Colombo hief één van de mariniers plotseling zijn onge laden geweer, met de bedoeling Gandhi krachtig in de nek te slaan. De premier wist de geweerkolf echter met zijn arm gedeelte lijk af te weren en ving de klap op met zijn schouder. Hij liep slechts een lichte kneu zing op. Het incident gebeurde toen Gandhi de rij met 72 geüni formeerde mariniers bijna had afgewerkt. Veiligheids agenten wierpen zich on middellijk op de premier, die echter spoedig overeind krabbelde. „Het gaat abso luut goed", verklaarde hij tegenover toegesnelde ver slaggevers. Een woordvoer der van de Srilankaanse re gering zei later, dat de be wuste marinier tijdens de afscheidsceremonie was flauwgevallen en het hele incident een ongelukje was. De man is officieel „wegens een zonnesteek" naar een militair ziekenhuis overge bracht. Enkele uren later vertrok de Indiase premier alsnog naar Delhi. Gisteren tekende Gandhi in Colombo een vredesak koord dat een eind moet maken aan de burgeroorlog Beeld van de aanslag vanmorgen op de Indiase premier Rajiv Gandhi. De premier wist de geweerkolf met zijn arm gedeeltelijk af te weren. in Sri-Lanka. Onder de plaatselijke bevolking heeft het akkoord echter veel verzet opgeroepen. Bij rel len in heel het land vielen de afgelopen vierentwintig uur nog eens vijftien doden. Vanmorgen landden ruim duizend Indiase soldaten in het noorden van Sri-Lanka om te helpen bij het uitvoe ren van het akkoord. Zij moeten erop toezien dat de Tamil-opstandelingen hun wapens inleveren na het bestand dat morgen van kracht wordt. Pag. 5: Indiase leger gaat Tamils tot bestand dwin gen Kopers woningen Oosthout krijgen bouwrente terug VOORHOUT Vijf eigena- ren van koopwoningen in de nieuwbouwwijk Oosthout in Voorhout krijgen hun ten on rechte betaalde bouwrente te rug. De huiseigenaren werden bij de overdracht van hun wo ning geconfronteerd met een rekening voor bouwrente die varieerde van 400 gulden voor een premiewoning tot 2300 gulden voor een vrije sector- woning. De bouwrente was niet overeengekomen in de koopcontracten. Vijf woning bezitters stapten naar de Vere niging Eigen Huis in Amers foort. Voorlichter A. Salverda: „We hebben geprobeerd met bouwer Noorlander te praten maar daar kwam niets uit. Uit eindelijk zijn we naar de Raad van Arbitrage gegaan". Begin juli besloot de Raad van Arbi trage dat de aannemer de bouwrente terug moet betalen. Inmiddels hebben nog tien ko pers van woningen uit de Oosthout bij de Vereniging in Amersfoort aangeklopt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een kamermeerderheid van CDA en PvdA wil dat staatssecretaris Dees van Volksgezondheid de slaapmiddelen Rohypnol en Dormicum uit de handel laat nemen. Enkele dagen feleden werd bekend dat drugsgebruikers op grote schaal mis- ruik van beide slaapmiddelen maken. Het gebruik van Rohyp nol kan in combinatie met alcohol en drugs zeer aggressief ge drag veroorzaken. Ook zouden de middelen bij normaal gebruik ernstige bijwerkingen hebben. Alleen in Amsterdam al worden jaarlijks door artsen een miljoen pillen verstrekt. Een CDA-woordvoerster zei ervan overtuigd te zijn dat de re cepten door pressie van verslaafden bij huisartsen worden afge dwongen. Volgens haar is een verbod op het voorschrijven van beide slaapmiddelen alleen al nodig om huisartsen te bescher men. De PvdA steunt het CDA en vindt bovendien dat een nieuw onderzoek van de Centrale Medische Pharmaceutische Commissie ook zal moeten uitwijzen of het gebruik van genoem de slaapmiddelen in ziekenhuizen moet worden verboden. Het ministerie van justitie overweegt beide slaapmiddelen onder de opiumwet te laten vallen. Op die manier zouden huisartsen ge makkelijker kunnen weigeren het middel voor te schrijven. Bo vendien kan zo via de inspectie controle op de geneesmiddelen worden uitgeoefend. Andrew bestelt bontmantel af LONDEN - Prins Andrew van Groot-Brittannië, die tijdens een reis in Canada een bontjas voor zijh vrouw Sarah besteld had, heeft de order ongedaan gemaakt. Hij had de mantel, met een prijskaartje eraan van ruim 60.000 gulden, op de eer ste verjaardag van hun huwe lijk aan „Fergie" willen geven. Maar tegen de aankoop was fel geprotestterd in het Verenigd Koninkrijk. 256 Computers aaneengekoppeld WEST-BERLIJN - In West-Berlijn is een rekenmachine geconstrueerd die 5 miljard berekeningen per seconde kan uitvoeren. Het prototype, Suprenum genaamd, zal volgend jaar aan het werk gezet worden. De fantastische werking van de „supercomputer" is te danken aan het vernuft van de onderzoekers die 256 computers zo aan elkaar wisten te koppelen dat deze tegelijkertijd werken aan de oplossing van een zeer gecompliceerde opgave. Professor Wolfgang Giloi, leider van het onderzoek, denkt nu al aan de ont wikkeling van een tweede Suprenum die 20 miljard bere keningen per seconde kan maken. Giloi denkt Suprenum te gebruiken voor allerlei ingewikkelde berekeningen van bijvoorbeeld luchtstromen in de vliegtuig- en autoindustrie of ten behoeve van de weervoorspelling. KOEWEIT Het Ameri kaanse ministerie van de fensie heeft de marine op dracht gegeven acht spe ciale mijnenvegende heli kopters naar de Golf te sturen. Functionarissen van het ministerie van de fensie zeiden dat de Sir- korsky RH-53D Sea Stal lion helikopters aan boord van het Amerikaanse he likopterschip „Guadalca nal" worden gebracht. Dit schip ligt in de Indische Oceaan en zal met de he li's aan boord de Golf bin nenvaren. Het Pentagon heeft hiertoe be sloten omdat Koeweit en Saoe- di-Arabië geen landingsrech ten willen geven aan de heli kopters. Bovendien blijkt er bij de NAVO-bondgenoten Groot-Brittannië uitgezonderd weinig animo te bestaan om op verzoek van Washington mijnenvegers naar de Golf te sturen. Hoewel de VS Neder land nog niet officieel om as sistentie heeft gevraagd, bena drukten defensie-specialisten van CDA en VVD gisteren op voorhand dat Nederland zijn neutraliteit in het conflict niet mag verliezen. Volgens defensie-specialist De Boer (CDA) is er voor de Ne derlandse marine geen taak in het Golfconflict. Mevrouw Heemskerck Pillis-Duvekot (VVD) verwees naar de belof te van Defensie-minister Van Eekelen die in de Kamer over de mogelijke levering van twee mijnenvegers aan Koe weit gezegd heeft „niet actief marine-personeel" in te zetten. „Die belofte zou je niet kun nen volhouden als we op zo'n verzoek van de VS zouden in gaan", aldus mevrouw Van Heemskerck. Onlangs stemden CDA en VVD ermee in twee op dit mo ment overcomplete mijnenve gers aan Koeweit te leveren. De schepen zouden geleverd worden door de scheepswerf Van der Giessen-De Noord in Alblasserdam. Directeur Smit liet desgevraagd doorscheme ren dat de concurrentie „mede door alle publiciteit" sterk is toegenomen. Op de vraag of er nu snel overeenstemming komt met Koeweit over de le vering van de twee schepen, wilde hij niet ingaan. Pag. 5: Konvooi vertraagd door slecht weer. RIJSWIJK De Bovag speelt met de gedachte tankstations te adviseren voortaan 's avonds te slui ten. Dit is gisteren bespro ken op een vergadering van de afdeling vul- en servicestations. Een woordvoerster van Bovag benadrukt dat het om een idee gaat dat nog nader uitgewerkt moet worden in overleg met de tanksta tions en de oliemaatschap pijen. Behalve vervroegde sluiting overweegt Bovag het gebruik van betaalkaarten te stimule ren om zo de aanwezigheid van contant geld in tanksta tions verminderen. Voorzover nog niet het geval moet de in houd van kassa's regelmatig geleegd worden in stortkluizen waarvan de sleutel bij de bank ligt. Ook kan de bewakening van tankstations nog meer verbeterd worden. De Bovag raadt de tanksta tions af briefjes van duizend te accepteren omdat er dan te veel wisselgeld in kas moet zijn. Door middel van een stic ker wordt de klanten duidelijk gemaakt dat er van duizend gulden niet teruggegeven wordt. De sticker toont een briefje van duizend met een rode streep er doorheen en heeft het onderschrift: hier hebben wij niks van terug. Een andere sticker met een doorgestreepte banksleutel moet duidelijk maken dat de sleutel van de kluis niet op het tankstation aanwezig is en er voor overvallers dus niets te halen is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van WVC zal zijn bij drage aan het onderwijsvoorrangsbeleid terugtrekken. De bezuiniging, waarmee veertien miljoen gulden is gemoeid, treft vooral welzijnsactiviteiten in de zoge naamde achterstandsgebieden. Bij deze activiteiten gaat het om peuterspeelplaatsen, spel-o-the- ken, spijbelopvang, onderwijsemancipatieprojecten en stimule ringsmaatregelen voor allochtone kinderen in met name de oude wijken in de grote steden. Met het totale onderwijsvoor rangsbeleid is vijftig miljoen gulden gemoeid. Het overgrote deel van het bedrag komt voor rekening van het ministerie van on derwijs. De maatregel van minister Brinkman maakt onderdeel uit van de totale bezuinigingsoperatie van 250 miljoen die volgend jaar op de WVC-begroting moet worden gerealiseerd. Eerder liet de bewindsman weten ook te willen bezuinigen op gezinszorg en herstellingsoorden. Overvallers sluiten personeel in kluis op HEERLEN Een nog onbe kend aantal gewapende perso nen heeft gisteren na sluitng- stijd een postkantoor in Heer len overvallen. De overvallers sloten het personeel in een kluis op en gingen er in een PTT-busje vandoor met een buit van naar schatting enkele honderdduizenden guldens. Dat busje is later op de avond teruggevonden. De politie werd gealarmeerd door een postbeambte die zijn boeien wist te verbreken en vanuit de kluis telefonisch contact met het hoofdbureau opnam. „'t Is of ik voor een kiosk sta, zo'n verscheiden heid aan bladen. En als ik er later echt voor sta, weet ik elke week feilloos welk weekblad ik het beste kan kopen". Zo omschreef laatst één van onze abonnees de rubriek „Uit de weekbladen", de wekelijkse bespreking van wat er die week alle maal aan opiniebladen van de persen is gerold. Een levend bewijs van het feit, dat het hier om een goede dienstverlening aan onze lezerfsXessen) gaat. Bloemlezingen uit de Tijd, HP, Elsevier, Vrij Ne derland, HN en de Groene zetten de lezers steeds weer op het goede spoor. Misschien koopt u in het geheel geen weekbladen. Moet u zelf weten, want dank zij de Leidse Courant weet u immers toch al wat er in staat De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1