Toch landelijke monumentendag in Noordwijk Glibberend genieten van vondsten uit Romeinse tijd dagpuzzel Oud directeur SWA onterecht ontslagen LEIDEN OMGEVING dienstuerlening Brand in fabriekspand Jeu de boule-baan SaidóG-Oowiant DONDERDAG 30 JULI 1987 PAGINA aan tafel Lekkerbekjeijsbergsla met aardappelen en kerriesaus - blanke vla met bitterkoekjes Voor twee: 2 lekkerbekjes of 2 gefileerde verse wij tingen of schelvissen a 150 g, zout, bloem, olie, 10 g margarine; ijsbergsla, 1 teentje knof look, 2 lepels wijnazijn, zout, peper, rozemarijn, cayennepeper, 1 lepel olijf olie, uitje, 1 tomaat; Vt tot 1 kg aardappelen; uitje, kerrie, 12 g margari ne, 12 g bloem, 2l/i dl wa ter, 1 bouillonblokje, (1 le pel room of 10 g margari ne); l/i liter melk, 25 g maizena, 25 g suiker, 1 pakje vanille suiker liter blanke vla), 5 bitterkoekjes, 1 le pel jam. Warm kant en klaar gekoch te lekkerbekjes op in een vettige koekepan op een kleine pit of plaat. Spoel ver se vis af met koud water, strooi er zout over en laat hem vijf minuten in een ver giet uitlekken. Haal de vis sen door bloem. Verwarm een bodem olie met de mar garine in de koekepan tot de margarine bruisend smelt en leg er dan de vis in. Bak de filets in acht a tien minuten bruin en gaar. Snijd de ijsbergsla in brede repen of trek haar in stukjes en was haar. Wrijf de slakom in met het aangesneden teentje knoflook en klop er een sausje in van azijn, zout, peper, rozemarijn, cayenne peper en olie. Schep de kleingesneden ui en ijsbergs la door de (Italiaanse) saus. Garneer met plakken to maat. Fruit de kleingesneden ui met kerrie lichtbruin in de margarine. Voeg de bloem toe en verdun de massa al roerende met scheutjes wa ter. Doe het bouillonblokje bij de saus en laat haar vijf minuten trekken. Maak de saus desgewenst smakelijker (maar ook machtiger!) door er van het vuur room of ex tra margarine door te roeren. Zet de helft van de melk op, voeg er een papje van maize na, suiker en weinig koude melk aan toe en laat de vla een minuut koken. Doe er van het vuur de overige melk, vanillesuiker en in vieren gesneden bitterkoek jes bij. Garneer de afgekoel de vla met jam. JEANNE APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden tot vrijdag 31 juli waargenomen door apotheek Reyst in Leiden en apotheek Boehmer in Lei derdorp. ONGEVALLENDIENST ZIE KENHUIZEN LEIDEN Ongevallen- dienst elke dag Academisch Zieken huis behalve van dinsdag 13.00 u. tot woensdag 13.00 u. (Diaconessenhuis poliklinieken tel 155543. afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisa- beth-zi ekenhuis). CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2. 2311 EK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelden voor kinderop vang in Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr telefonisch be reikbaar van 10.00 tol 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau, Ketelboeters- steeg 10. tel. 130775; afdeling belas tingen: alleen op afspraak, klachten bureau: di. en do. 18.30-20.30. afde ling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20.30, afdeling vrouw: vr. 10-12. S.O.S.-DIENST Telefonische hulp dienst. tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren of eenzaam zijn. Vertrouwelijk. Dag en nacht be reikbaar. Horizontaal: 1. meestal; 6. bloetwij- ze; 7. eerstkomende (afk.); 9. vorm van mij; 10. bewoner van het hoge Noorden; 15. vogel; 16. eetlust; 17. muzieknoot; 18. vizierlijn v.e. verre- kijken 19. loods bij bouwwerken; 21. Zuidamerikaanse volksdrank; 23. iemand die van zijn kapitaal leeft; 25 hoewel; 26. godsdienst (afk.); 27. telwoord; 29. lang en smal kleed. Verticaal: 1. gedeeltelijk; 2. dwars hout aan een mast; 3. staatslekle- ding; 4. paardeslee; 5. krachtig; 8. drank; 9. titel; 11. sierplant; 12. langspeelplaat (afk. Engels); 13. bijbeldeel (afk.); 14. wending; 19. deel v.e. Jas; 20. sportevenement (afk.); 21. met name (afk.); 22. uit bouw; 24. wars van laagheid; 27. landbouwwerktuig; 28. windrichting (afk). OPLOSSING O N '82 ;0« LI :*P® >3 '33 u uj vz l'l "03 :8roj>! ei ;l®®jp n :-l N "Cl dl 31 'votf *11 uejseeui 6 'laepuB* "8 'N/®# 9 -i® t :b|bB e Z -®|9ep i :|w01h«a 'jed -o|6ubb 63 'ueo '13 "n-'b 91 ;l® •gz ueiuejuej e? $»BUJ li U®®* •61 :sb ei :op -a :*mi qi :d|us •ci uepuBidBT oi 'aw "6 "T® 1 :jbb 9 IsubbBjoop -I :|SS»uorpoH Oranjefeest in Aarlanderveen AARLANDERVEEN Het jaarlijkse Oranjefeest in Aarlanderveen gaat maandag van start. De feestelijk heden beginnen met een feestavond voor de bejaarden om half acht in het Dorpshuis, waarna de kermis be gint te draaien. Na de reveille op de dinsdag begint om half tien voor de kooplustige schooljeugd van de beide plaatselijke basisscholen de kindermarkt, waarna om elf uur in de muziektent een poppenkastvoorstelling wordt gegeven. Om half twee is er voor personen van twaalf jaar en ouder een slagbalwedstrijd, gevolgd door een zeephellingwedstrijd voor jongens en meisjes van twaalf tot zestien jaar. Het dragen van gymschoenen is daarbij verplicht. De tweede dag van de Oranjefeesten wordt besloten met een touwtrekwedstrijd voor ploe gen om half acht. Woensdagmorgen staat in het teken van ringsteken met gewone landbouwtractoren. Daar na is er om twee uur het kuipsteken voor dames en heren vanaf 17 iaar, om half vijf is er een sensationele stunt. De feestelijkheden worden besloten met een ge zelschapsspel om half acht. Collectanten gezocht LEIDSCHENDAM Het comité van het Koningin Wil- helmina Fonds voor de Kankerbestrij ding zoekt collec tanten voor de inza meling die in Leid schendam van 24 augustus tot en met 6 september wordt gehouden. Wie mee wil collecteren kan zich aanmelden bij mevrouw A. Spittje, Doornenburg 70 in Leidschendam, tel. 070-270966. Jongens op dievenpad ALPHEN AAN DEN RIJN Drie jon gens van veertien en vijftien jaar oud zijn gistermiddag aangehouden omdat zij probeerden in te breken in de Ich- tus-Mavo aan de Henri Dunantweg. Omwonenden hoorden bij de school een harde klap en waarschuwden de politie. De politie zag één van de jon gens wegfietsen in de richting van de Eisenhouwerlaan. De 14-jarige jongen, afkomstig uit Nijmegen, kon worden aangehouden. Hij bleek in het bezit te zijn van een zaklantaarn en een hamer waarmee een ruit vernield had in de school. De andere twee jongens, beide uit Alphen en 15 jaar oud, konden later op de avond worden aangehouden. Be halve de poging tot inbraak en vernie lingen bekenden zij tevens de diefstal van enkele fietsen. Kampioenschappen sprietlopen in Rijpwetering RIJPWETERING De nationale kampioenschappen Sprietlopen worden zondag 9 augustus aanstaande bij de Ak- kersloot bij de Pastoor van der Plaatstraat in Rijpwetering. De kampioenschappen worden weer georganiseerd door het bestuur van de Stichting Geestelijk Gehandicapt Kind (GGK). Jongens en meisjes van 6 tot en met 13 jaar starten om ongeveer 12.00 uur. Volwassenen en jeugd vanaf 14 jaar komen vanaf ongeveer 13.30 uur aan de beurt. Deelname kost 1,25 voor de jeugd en drie gulden voor hen die de leef tijd van 14 jaar hebben bereikt. Volgens de organisatoren be looft het weer een boeiend evenement te worden. Op het ter rein zullen diverse consumptietenten staan, terwijl de Veen- se blaaskapel Die Blumenlander Musikanten het waterballet muzikaal gaat opluisteren. De opbrengst komt geheel ten goede aan de stichting GGK, die uitjes en andere bijeenkom sten organiseert voor geestelijk gehandicapten en hun ouders en verzorgers uit Alkemade. Voor de deelnemers aan de sprietloopkampioenschappen zijn er een aantal prijzen te verdienen. Toeschouwers betalen één gulden toegang. Overstekende hond: wielrenner valt NOORDWIJK Een 52-jarige renner uit Nieuw-Vennep, die j avond meedeed aan de wielerwei voor niet-licentiehouders op de bov vard van Noordwijk is bij een val wond geraakt. De man liep letsel zijn schouder op toen hij vlak voor finish ten val gebracht werd door e overstekende hond. Zijn fiets raai zwaar beschadigd. De man kon plaatse behandeld worden. Winnj werd Van Beelen uit Katwijk na demarrage. Oud nationaal kampic veldrijden Cock van der Hulst uit Z< terwoude won de eerste prijs bij de p minentenrace. Met zijn gangkamer C Berkhouwer was hij andere promint ten te snel af. NOORDWIJK Noord wijk viert zaterdag 12 sep tember toch landelijke monumentendag. De ge meente Noordwijk zag dit jaar geen kans dit evene ment te organiseren, maar de vereniging De Oude Dorpskern en het Genoot schap Oud Noordwijk zijn er alsnog in geslaagd een programma samen te stel len. De gemeente heeft geen tijd omdat de organi satie van de festiviteiten rond de opening van het nieuwe raadhuis teveel tijd in beslag nemen. Op 12 september kan een aan tal gebouwen gratis worden bezichtigd. Verder staan een schuttersfestijn en een histori sche rondwandeling door Noordwijk-Binnen op het pro gramma en kan men meedoen aan een foto- en tekenwed strijd. Speciaal voor de jeugd is er een foto-zoek-wedstrijd. De monumenten die hun deu ren gastvrij open zetten, zijn de oude Visserskapel in de Hoofdstraat, de Museumboer derij aan het Jan Kroonsplein en in Noordwijk-Binnen de Grote- of St. Jeroenskerk te genover het raadhuis en de St. Jeroenskerk aan de Heilige Geestweg. De laatste kerk kan weliswaar niet als rijksmonu ment worden aangemerkt, maar wel als beeldbepalend oud gebouw. Het toeval wil dat het Noordwijkse Schutters gilde St. Joris Doelen op de twaalfde september een schut tersfestijn houdt. Normaal streng is dit verboden voor niet-leden. Ditmaal zullen toe schouwers vanaf drie uur de verrichtingen van de schutters gade kunnen slaan. Een historische rondwande ling door Noordwijk Binnen onder leiding van een gids voert langs historische gebou wen en woonhuizen die tot monument zijn verklaard. Bij de foto- en tekenwedstrijd is het de bedoeling dat men een karakteristiek gebouw tekent, schildert of in houtskool weer geeft, een leuk plekje of mooi oud huis fotografeert of in welke andere techniek dan ook iets maakt dat het karak ter van Noordwijk weergeeft. Ingeleverde werkstukken zul len geëxposeerd worden op de bovenverdieping van de Mu seumboerderij. De sluitingsda tum is 7 september. Voor schoolkinderen is er een foto-zoek-wedstrijd. In de plaatselijke kranten worden tien foto's van fragmenten van oude gebouwen geplaatst. Kin deren die denken de objecten te herkennen kunnen hun op lossing inleveren in de Mu seumboerderij. Er zijn leuke prijsjes te winnen. De vereniging de Oude Dorps kern ijvert al lang voor het in stellen van een beschermd dorpsgezicht in Noordwijk- Binnen. Ter gelegenheid van de Open Monumentendag zal aan een vertegenwoordiger van de gemeente tijdens de opening van de expositie van werkstukken, een notitie wor den overhandigd. Een notitie samengesteld door leden van de vereniging, waarin wordt ingegaan op het belang van het instellen van een be schermd dorpsgezicht voor de oude kern en hoe dit tot stand kan worden gebracht. FOTO: WIM VAN NOORT De brandweerkorpsen uit Katwijk en Rijnsburg hebben gisteren de handen meer dan vol gehad aan een uitslaande brand in een leegstaand fabriekspand aan de Secretaris Varkevisserstraat in Katwijk. De zolder van het gebouw brandde volledig uit, maar de brandweer kon voorkomen dat de vlammen oversloegen naar de aangrenzende Oran- jeschool. De oorzaak van de brand is niet bekend. Vermoed wordt dat het vuur is aangestoken door kinderen. Het leegstaande gebouw werd regelmatig bezocht door de jeugd. Het vuur, dat tegen zes uur ontstond, trok een massale belangstelling. Rond acht uur had de brandweer de situatie onder controle. De brandweer rukte uit met vier wagens. Bij het Rijnlands Zeehospi tium in Katwijk is gister middag een nieuwe jeu de boule-baan geopend. De officiële opening vond in de stromende regen plaats. Onder toeziend oog van burgemeester C.A. Bos en zijn echtgeno te speelden de bewoners Theo en Dick het eerste spel. De verharde jeu de boule-baan ligt in de patio van het bewonerscomplex. FOTO: HENK VAN DEN ENDE ALPHEN AAN DEN RIJN De voormalige directeur van de sociale werkvoorziening (SWA) in Alphen is vier jaar gel den onterecht ontslagen. Dat is de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep in deze al jaren slepende zaak. De betrokken ex-di recteur, de heer L. van Velzen, had tegen zijn ontslag door de gemeente Alphen beroep aangete kend. De kwestie rond het ontslag van Van Velzen speelt al van af 1981. Als reden voor het ontslag gaf de gemeente Al phen indertijd aan dat Van Velzen „niet goed functioned de". Van Velzen was al van 1976 directeur van de SW Na enkele conflicten werd in 1981 met buitengewoon vt lof gestuurd. Vervolgens hij geschorst en in 1983 uiteil delijk eervol ontslagen. Inmiddels was de SWA ef. zelfstandige dienst geworde In de tijd dat Van Velzen recteur was, viel de afdelinl onder de gemeentelijke sociak dienst. De reorganisatie wel aangegrepen om Van Vel# eervol te ontslaan. De Central' Raad van Beroep heeft nu steld dat een reorganisatii geen reden voor ontslag is. Het is nog niet bekend wat d gemeente Alphen met de uit spraak zal doen. Gisteren wa niemand voor commentaar be reikbaar. Een urn wordt blootgelegd. De bezoeken van de opgravingen kijken toe. FOTO; HENK VAN DEN ENOC Ringsteken in Warmond WARMOND De Onderne mersvereniging Warmond houdt zaterdagavond bij de brug over De Leede naar Kou- denhoorn ringsteken per boot. Voor schepen wordt gezorgd en men kan deelnemen na be taling van drie gulden vijftig. Aanvang zeven uur. Inschrij ven is mogelijk ter plaatse of van tevoren bij de VVV aan de Dorpsstraat. Uitgeputte Jan van Gent KATWIJK De strandpolitie van Katwijk heeft gisteren een Jan van Gent van het strand gehaald. De grote zeevogel was uitgeput en kon niet meer vliegen. De Jan van Gent is naar het vogelasiel in Noord wijk gebracht Hoe het met de vogel gaat, is niét bekend. Onverzekerd NOOTDORP Een 35-jarige man uit Leiden heeft gisteren een proces verbaal gekregen, omdat hij onverzekerd in een auto reed. Het onverzekerd rij den bleek toen de man op de A12 ter hoogte van de afslag Nootdorp werd aangereden door een 56-jarige automobilist uit Zoetermeer, die niet merk te dat de Leidenaar snelheid verloor omdat z'n benzine op raakte. Fietsdieven op heterdaad betrapt LEIDSCHENDAM De politie van Leidschendam heeft gisteren twee mannen op heterdaad betrapt bij het doorzagen van een kabelslot van een racefiets in winkelcentrum Leid- senhage in Leidschendam. De 31-jarige Brit en de 27-jarige Hagenaar zitten nog vast op het politiebureau. De politie on derzoekt of zij nog meer op hun geweten hebben. „Wat een enthousiaste afwas sers". Een van de geïnteres seerde bezoekers van de ar cheologische opgravingen bij Valkenburg wijst naar de op gravers in een van de putten. Met de grootste voorzichtig heid wordt een net gevonden urn met een afwaskwast schoongespoeld. De bezoekers buigen zich naar voren om al les zo goed mogelijk te zien. De put in gaan mag niet want dan zouden ze misschien inte ressante sporen, die nog onder het zand liggen, kunnen ver nietigen. Epko Bult, de man die met de dagelijkse leiding bij de opgra vingen is belast, is er inmid dels bijgekomen. „Daar liggen er nog twee", zegt hij terwijl hij wijst naar twee donkere plekken in het zand. De helft van de groep, die uit bijna twintig mannen, vrouwen en kinderen bestaat, hoort deze boodschap niet. De belangstel ling gaat even uit naar een meer twintigste eeuws ver schijnsel. Een vliegtuig van het marinevliegkamp scheert vlak over de opgravingen om een paar honderd meter ver der te landen. Dan pas keert de belangstelling voor de eeu wenoude vondsten terug. Gisteren vonden drie rondlei dingen plaats over het terrein van de opgravingen bij Val kenburg. De 28-jarige Saskia van den Berg uit Amsterdam komt elke woensdag naar het terrein aan de Torenvlietlaan om bezoekers iets te vertellen over de vondsten uit de Ro meinse tijd. Sinds de opgravin gen twee jaar geleden zijn be gonnen is er veel gevonden door het team, dat bestaat uit jongeren in dienst van de Stichting Onderzoek Romeinse Bewoning Valkenburg. Zij worden bijgestaan door een aantal specialisten, onder an dere van de universiteiten Amsterdam en Leiden. Verder komen er regelmatig archeolo- giestudenten helpen die bezig zijn met een scriptie. Op dit moment kamperen acht jonge ren van de Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering Bijdrage: Roza van der Veer van de Geschiedenis bij de op gravingen. Het hele onderzoek staat onder leiding van de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek. Klassen Behalve het grafveld met de vele geraamtes en urnen, zijn er onder andere resten van twee graanpakhuizen gevon den, beschoeiingen die langs de vele zijriviertjes van de Rijn zijn aangebracht, de res tanten van een boot en een mini-castellum. Epko Bult: „Het is hier de grootste en duurste opgraving van Neder land. We hebben gezien dat vlak langs het water, dat de grens vormde van het Ro meinse Rijk, de militairen woonden. Vlak erachter woon de de inheemse bevolking. Omdat de Romeinen mannen uit deze streek recruteerden en elders legerden, ontstond hier een vrouwenoverschot In de kampen, waar mannen uit andere delen van Europa za ten, waren mannen té veel. Er werd door de soldaten met de inheemse vrouwen geleefd en er werden kinderen geboren. We hebben veel babyskeletten gevonden. Het gevolg van deze heterogene bevolking is dat je in het grafveld allerlei manieren van begraven terug kan vinden Opvallend is vol gens Bult, de soms 'slordige' manier van begraven in het grafveld. „Sommige lijken lij ken gewoon neergegooid te zijn terwijl anderen netjes zijn gecremeerd of neergelegd. Kenmerkend is het aantal ver groeiingen aan de botten. De mensen moeten een zwaar le ven hebben gehad. We hebben nu het idee dat er in deze sa menleving twee klassen aan wezig waren, iets dat nieuw is. Met gestorven mensen uit de laagste klasse, die mogelijk sla ven waren, werd niet erg zorg vuldig omgegaan". Regen De opgravingen worden op dit moment geplaagd door het slechte weer. Elke dag moeten liters water uit de putten wor den gehaald in de hoop dat het 's nachts droog blijft zodat de volgende dag gewerkt kan worden. „Dit weer kost han den vol tijd en geld", meent Epko. Vooral aan het eerste hebben de opgravers gebrek. In 1988 moet de nieuwe pro vinciale weg Katwijk-Leiden worden aangelegd en op de plaats van de opgravingen ko men een tunnel en een via duct. Van de Romeinse resten blijft niets over. Het slechte weer plaagt niet alleen de opgravers die stuk voor stuk flink onder de blub ber zitten. De bezoekers blij ken bijna allemaal een paar rubberlaarzen te hebben aan getrokken. De enkeling met sandalen aan moet deze onna denkendheid bekopen met blubberige en natte sokken. Door de glibberige modder wordt het buiten rondkijken een waar avontuur. Als halve acrobaten moeten de bezoe kers over greppels springen. Zigzaggend over het veld, waarbij vooral de graspolletjes nog enige stevigheid bieden, worden de grootste modder plassen ontweken. Geduldig legt Saskia uit wat in de putten gebeurt. De belang stelling is groot als aan een stuk hout gevoeld mag wor den. Een enthousiaste man die uitroept dat het hout nu nog te gebruiken is moet worden te leurgesteld. Als het droog is valt het hout uit elkaar. Dat weerhoudt niet een van de gasten om, met permissie, een stuk hout mee te nemen. Een andere man vraagt, met een enorme kei in zijn hand, of hij aan de poort wordt vastgehou den als hij dit meeneemt. Bij het ontkennende antwoord van Saskia steekt hij het stuk steen tevreden bij zich. Koek Op de terugweg blijken de be zoekers tevreden over het be zoek. De Haagse meneer Den Elzen toont dit door de rond- leidster twee pakken koek in de handen te stoppen. „Voor bij de koffie", voegt hij haar toe. Hij kwam naar Valken burg nadat hij in de krant een bericht had gelezen over de rondleidingen. „Ik ben gepen sioneerd. Als ik de krant lees heb ik een aardappelschilmes je bij de hand. Alles wat ik in teressant vind, snij ik uit en daar ga ik op af". Ook de Leidse Rieff met zijn zesjarig zoontje Peter vond de rondlei ding een geslaagd uitstapje. Peter toonde weliswaar meer interesse voor de overvliegen de marinetoestellen maar vond de Romeinse restanten in de grond ook wel Jeuk". Me neer Pen uit Valkenburg, sa men met zijn 14-jarige zoon Jan-Willem, houdt de ontwik kelingen rond de opgravingen goed bij. Hij komt regelmatig een kijkje nemen. „Als je in Valkenburg woont, moet je dit wel een beetje bijhouden meent Pen die ruiterlijk toege eft meer geïnteresseerd te zijn in deze opgravingen dan die elders in Nederland.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 10