Franse weggebruikers wacht zwart weekeinde Nieuwe onlusten op Sri Lanka bij tekenen akkoord Getergde automobilisten schieten zich een uitweg BUITENLAND Zware aanslag op hart bij terugkeer kosmonaut VERKEERSACTIE MOET RIJGEDRAG VERANDEREN: „Kleurexplosie" in Parijse mode NIEUW KABINET IN ITALIË BEEDIGD Het pad £aidóe6oiua*it WOENSDAG 29 JULI 1987 PAGINA 5 ?riaal de C :>rma idet rno.i di, mei den. resi in gelij S tie) DPI scb et ïldi n. in e n v ni* san leÉ ber üi ied Proces tegen Rust begint in augustus MOSKOU De Westduitser Mathias Rust, die op 28 mei een Cessna aan de grond zette op het Rode Plein in Moskou, is in staat van beschuldiging gesteld wegens het onwettig binnenkomen van het land (maximaal drie jaar cel), schending van de luchtvaartregels (maximumstraf tien jaar) en ern stig wangedrag (maximumstraf vijf jaar). Volgens woordvoerder Gerassimov van buitenlandse za ken begint het proces eind augus tus. De 19-jarige Rust, die sinds zijn landing in de Lefortovo-ge- vangenis zit, heeft een advocaat gekregen. Het is niet bekend of het proces openbaar wordt. Japans schip geraakt door VS-oefenbommen TOKIO Aan boord van een Maleisisch vrachtschip dat maan dag werd aangevallen in de buurt van Japan, zijn resten gevonden van Amerikaanse oefenbommen. Dat hebben de Japanse autoritei ten bekendgemaakt. De stukken van de niet met explosieven geladen bommen, sloegen twee kleine gaten in het schip, waarbij een bemanningslid licht gewond raakte. De Amerikaanse luchtmacht is momenteel bezig met oefeningen in het gebied waar het schip werd getroffen. RELLEN HAITI NA MASSAMOORD PORT-AU-PRINCE Honderden Haïtianen zijn gisteren in de hoofdstad Port-au-Prince de straat opgegaan uit ongenoegen dat de regering de bloedige massamoord in het afgelegen boe rendistrict Jean Rabel niet heeft voor komen. Daarbij kwamen ten minste honderd mensen om het leven. Solda ten vuurden traéngasgranaten af op de demonstranten die met stenen gooiden, brandende barricades oprichten en anti-regeringsleuzen riepen. De beto gers menen dat het leger onder één hoedje speelt met de (officieel) ontbon den veiligheidsdienst Tonton Macoutes, die onder meer verantwoordelijk wordt gehouden voor het drama in Jean Ra- bel. VS hopen op winst oppositie Panama WASHINGTON De Amerikaan- se regering neemt „een afwachten de houding" aan ten opzichte van de snel verslechterende politieke si tuatie in Panama. Washington koes tert de stille hoop dat de oppositie snel aan kracht wint en de demo cratie in het land zal herstellen. Het openbare leven in Panama heeft de afgelopen twee dagen volledig stil gelegen door een algemene staking tegen de dictatuur van generaal No riega, die van corruptie, fraude en moord wordt beschuldigd. Gisteren werd diens tegenstander kolonel Diaz tijdens een grote militaire ope ratie gearresteerd. Bulgarije gaat fors hervormen BELGRADO President en par tijleider Todor Zjivkov heeft giste ren een verregaande hervorming van het politieke systeem in Bulga rije voorgesteld. Volgens persbu reau BTA moeten veranderingen op het politieke vlak en constitutio nele aanpassingen het zelfbestuur en de democratie versterken. Zjiv kov noemde het huidige systeem een „kweekvijver voor bureaucra tie en sociale vervorming". De par tijleider haalde uit naar „de zwak heden en tekortkomingen" in het land. Daarom moet onder meer de rol van de communistische partij worden teruggedrongen. VN-onderzoek in Afghanistan GENEVE Een delegatie van het VN-Centrum voor de Mensen rechten is vandaag vertrokken naar Afghanistan om voor het eerst een officieel onderzoek in te stellen naar de mensenrechten in dat land. De'drie-koppige delega tie is uitgenodigd door de Af ghaanse minister van buitenland se zaken Wakil. De aanwezigheid van Russische troepen is door de VN meermalen aangewezen als de belangrijkste oorzaak voor de veel voorkomende schendingen van de mensenrechten. Minister Wakil verwierp de eerdere rapporten als „eenzijdig, onrealistisch en poli tiek gemotiveerd". Behalve de zieke kosmonaut Lavjkin, moet vannacht ook de Syri sche kolonel Faris (uiterst links) naar de aarde terug. Hij verbleef slechts een week in het ruimtestation Mir, maar heeft gezegd „nog minstens een maand te willen blijven". FOTO: AP RISICOVOLLE THUISREIS ZIEKE LAVEJKIN DEN HAAG Een stoere, ogenschijnlijk kerngezonde ruimtevaarder met een hartaandoening, dat kan toch niet? Het blijkt van wel, want de komende nacht halen de Sovjets de boordwerktuigkundige Aleksandr Lavej- kin naar de aarde terug wegens hartproblemen. Een thuisreis, die met de nodige spanning tegemoet wordt gezien, omdat die door de verraderlijk snelle overgang van gewichtloosheid naar zwaartekracht, juist extra veel van het hart vergt Lavejkin (36) is natuurlijk net als zijn maat Joeri Romanenko uitgebreid medisch en psychologisch getest, voordat hij werd aangewezen voor zijn missie aan boord van het Russische ruim testation Mir, die maar liefst tien maanden zou duren. Zo'n on derzoek is grondig, maar het is nog altijd niet mogelijk de licha melijke reacties op langdurige gewichtloosheid te voorspellen. En waarschijnlijk is het juist dit element geweest, dat Lavejkin parten is gaan spelen. De kosmonaut leek eerst last te hebben van ruimteziekte, die het oriëntatievermogen in de war stuurt, misselijkheid, hoofd pijn en duizeligheid. Maar zijn hartslag vertoonde van lieverlee zodanige onregelmatigheden, dat de vluchtleiding besloot hem bij de eerste gelegenheid naar de aarde terug te halen. Lavejkin schijnt zelf nogal te hebben tegengesputterd, maar zijn protesten haalden niets uit en z'n plaats wordt ingenomen door de ervaren veteraan Aleksandr Aleksandrov. De oorzaak van de onregelmatige hartslag is vermoedelijk het verslappen van de hartspier. Op aarde moet het hart het bloed tegen de zwaartekracht in pompen, in de ruimte onder ge wichtloze omstandigheden loopt diezelfde spier echter royaal de kans in te krimpen en lui te worden, net als alle èndere spie ren in het menselijk lichaam. Bij been-, arm- en rugspieren daar nog wel wat tegen gedaan worden (de Russische kosmo nauten hebben een door hen zelf verfoeid, streng regime van lichamelijke oefeningen), maar met het hart ligt dat moeilijker. Overigens is Lavejkins collega-kosmonaut Vladimir Vasjoetin in november 1985 voortijdig naar de aarde teruggehaald wegens problemen met nierstenen, die in gewichtloosheid sneller bleken te groeien dan op aarde. Lavejkins terugkeer is op zichzelf ove rigens óók niet zonder risico's. De snelle overgang van langduri ge gewichtloosheid (sinds 5 februari) naar de zwaartekracht zal juist op die hartspier, die na een luie periode plotseling keihard moet werken om het bloed door het lichaam te pompen, nog een geduchte aanslag plegen. SJOERD VAN DER WERF COLOMBO De politie op Sri Lanka heeft van ochtend opnieuw gevuurd op betogers die naar Co lombo trokken, waar eni ge uren eerder de Indiase premier Rajiv Gandhi was aangekomen. Gandhi on dertekende vandaag met president Jayewardene een akkoord, dat een ein de moet maken aan het conflict tussen Tamils en Sinhalezen. Bij die bur geroorlog zijn de afgelo pen vier jaar meer dan zesduizend doden geval len en vele duizenden Ta mils zijn het land ont vlucht. Ongeveer tienduizend mensen, onder wie boedistische monni ken, negeerden vandaag op nieuw het uitgaansverbod dat de autoriteiten eerder afkon digden. Zij begonnen op onge veer zestien kilometer buiten de hoofdstad Colombo aan een protestmars. De Singhalese be volking is woedend over het vredesplan omdat de regering hiermee zou toegeven aan ter rorisme en omdat de Tamils uiteindelijk meer zeggenschap krijgen over (een deel van) het bestuur van het land. Ook de grootste Tamil-organisatie, de Bevrijdingstijgers van Tamil Eelam het akkoord verworpen en gezegd de strijd voort te zetten. Hoeveel slachtoffers vandaag bij de rellen zijn gevallen is niet bekend; gisteren kwamen zeker negentien mensen om het leven, onder wie twee monniken en raakten honder den mensen gewond. De met stokken en ijzeren staven be wapende betogers trokken brandstichtend en plunderend door de stad. Barricades wer den opgeworpen en bussen in brand gestoken. De politie opende het vuur en gebruikte ook traangas om de menigte te verspreiden. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Gigantische fi les, ergernis, ongelukken en zeer waarschijnlijk een honderdtal doden. Dat wacht Frankrijk het aan staande weekeinde wan neer de Fransen massaal met vakantie gaan. Inclu sief de passerende buiten landers en dagjesmensen worden een kleine vier miljoen automobilisten op de weg verwacht, die daarmee volledig verstopt zullen raken. In totaal gaat het bij dit jaarlijkse gebeuren om een zomerse volksverhuizing van zo'n twaalf miljoen mensen. Voor de actieve Franse ver keersminister Pierre Mehaig- nerie wordt het topdrukke weekeinde een belangrijke proef. Vele miljoenen francs heeft hij uitgegeven om zijn roekeloos rijdende landgeno ten in te prenten dat het ook voorzichtiger kan. Met meer dan 11.000 doden op de weg waren de dertig miljoen Fran se automobilisten vorig jaar de trieste recordhouders van de wereld. Het weekblad Le Point vraagt zich deze week af of „de me chanische dood soms een Franse specialiteit is?" Af gaande op de cijfers en eigen ervaring op de racebanen hier, lijkt dat er wel op. Rechts in halen is in Frankrijk vrij ge woon en stoplichten, zo den ken velen, zijn er alleen voor de ander. Daarbij wordt een goed glas wijn niet als alcohol beschouwd, wat bij elkaar toch een redelijk gevaarlijke cock tail oplevert. „De Fransman houdt er een ruwere rijstijl op na dan wij", drukt Eric Rom- merts, hoofd van het ANWB- steunpunt in Lyon het voor zichtig uit. Landgenoten die nog met vakantie moeten raadt hij aan „niet met de club mee te racen". Rijbevoegdheid Sinds 1946 vielen op de Franse wegen 450.000 doden, wat niet ver ligt van het aantal Franse slachtoffers tijdens de Tweede Wereldoorlog. Net als in de andere Europese landen beta len jongeren tot 25 jaar de hoogste tol. Met gerichte acties probeert het Franse ministerie van Transport deze categorie weggebruikers er van te door dringen dat hard en wild rij den alles behalve stoer is. „Auto macho, auto bobo"(Vrij vertaald: Stoer rijgedrag, heeft pijn tot gevolg) is daarbij de slogan. Mehaignerie zelf heeft door verkeersongelukken twee fa milieleden verloren. En on danks tegenwerking van de machtige drankproducenten- lobby heeft het parlement on langs een wet aangenomen met zwaardere straffen voor dronken chauffeurs. Behalve ontzegging van de rijbevoegd heid raken zij hun auto tijde lijk kwijt. Boetes en celstraf fen zijn verhoogd tot 10.000 gulden en maximaal twee jaar. Hardleerse automobilisten wacht definitieve ontzegging van de rijbevoegdheid. De minister heeft inmiddels voorzichtig geconstateerd dat naar hem wordt geluisterd: de eerste zes maanden van dit jaar gaven tien procent minder ongelukken te zien dan in de zelfde periode in 1986. Eric Rommerts van de ANWB: „Het werd tijd dat de Fransen dit probleem serieus gingen aanpakken. Fransen hebben nu eenmaal een andere filoso fie ten opzichte van alcohol en dat verander je niet zo maar. Maar dat er iets wordt gedaan kun je alleen maar aanmoedi gen. Het is voor het eerst dat de Fransen de hand in eigen boezem steken". AMERIKAANSE WEGEN KUNNEN VERKEERSDRUK NIET AAN: (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De po litie in een voorstad van Los Angeles vond de lij ken van twee mannen. Ze waren in hun auto dood geschoten toen ze over één van de overvolle snel wegen naar de stad reden. Hun vermoedelijke moor- dernaar is een medeweg gebruiker die door de hit te, de enorme verkeers chaos en de opstoppingen buiten zinnen is geraakt. Nog diezelfde dag werdeh drie inzittenden van een andere auto door kogels geraakt die werden afge vuurd door een man in een sportwagen die niet snel genoeg opzij ging. In de VS, maar met name in Californië doen zich de laatste maanden tal van dergelijke schietpartijen voor. Vorige week nog werd een 17-jarige jongeman door het hoofd ge schoten toen hij vlak voor een andere auto invoegde. Een an dere man werd doodgeschoten, omdat hij een achter hem rij dende automobilist niet snel genoeg de gelegenheid gaf te passeren. Korte tijd later werd een 28-jarige jongeman in de nek geschoten omdat hij zich niet gedroeg overeenkomstig de wensen van een medeweg gebruiker. De man ligt vrijwel volledig verlamd in een zie kenhuis. De Californische wegen rond de al maar uitdijende steden als Los Angeles, San Francisco en San Diego zitten overvol. Files zijn aan de orde van de dag. Veel automobilisten zijn in de spitsuren gedwongen lange tijd stil te staan in de on barmhartige zon. Razernij Via hun autoradio's worden de tot razernij gebrachte wegge bruikers geruststellend toege sproken. „Wij weggebruikers moeten proberen iedere con frontatie te vermijden. We mogen ons humeur niet verlie zen", zo horen de getergde fo rensen vrijwel ierder kwar tier. Uitwijkmogelijkheden naar het openbaar vervoer hebben de weggebruikers niet. Trei nen zijn er nauwelijks en de busverbindingen zijn slecht. Door de snelle groei van de Amerikaanse steden is het aanleggen van wegen achterop geraakt en bovendien ont breekt het geld om maatrege len te treffen. De afhankelijk heid van de auto is compleet, als wordt bedacht dat de mees te woonwijken zeer ruim wor den opgezet en buiten het cen trum van de stad zijn gelegen, waar de kantoren staan, de scholen, de ziekenhuizen en de winkelcentra. Het is daarom volstrekt onmogelijk om zelfs maar de eenvoudigste dingen zonder auto te doen. De schietpartijen op de auto wegen in Californië worden door de autoriteiten dan ook gezien als een uiting van fru stratie en razenrnij van miljoe nen weggebruikers die de ge vangenen zijn van hun eigen afhankelijkheid van de auto en de snel toenemende ver keerschaos. Gepofte schouders, wijde mouwen, brede omslagen van fluweel en dat alles in alle kleuren tussen goud en zwart: de wintercollectie door Ungaro, gisteravond in Parijs vertoond, was bijna een explosie van kleur en draperieën die deden den ken aan de Grandes Dames de Belle Epoque (eind vori ge eeuw). Een goed voor beeld is het model (rechts) dat een ontwerp toont van een strak, goudkleurig jasje met een paarse bloemen boven een goudkleurige le ren rok. Ook het modehuis Lanvin zoekt het deze win ter meer in het buitenissige, waarin veel goudkleur is verwerkt (midden). Links een ontwerp van witte zijde, waarvan de schouders zijn afgezet met bloemen. Ove rigens leidde ook de show van modehuis Chanel met ontwerpen van Karl Lager- feld tot razendenthousiaste reacties van het publiek. ROME De Italiaanse formateur Giovanni Goria heeft een nieuw kabinet gevormd. De 43- jarige christendemocraat presenteerde de sa menstelling gisteravond aan president Cossiga en het kabinet is vervolgens vandaag beëdigd. Het 47ste Italiaanse kabinet sinds de Tweede Wereldoorlog is samengesteld uit dezelfde vijf partijen als de vorige regering van Bettino Craxi; de christendemocraten (15), de socialis ten (8), de republikeinen (3), de sociaaldemocra ten (3) en de liberalen(l). Giovanni Goria zelf wordt de jongste premier in de geschiedenis van de Italiaanse republiek. Het gesprek tussen de kabinetsformateur en president Cossiga moest gisteravond nog enige uren worden uit gesteld omdat op het laatste moment problemen rezen tussen de coalitiepartners over de zetel verdeling. Met name de kleine sociaaldemocra tische partij PSDI was in eerste instantie niet tevreden met de drie toegewezen ministerspos ten. Morgen vraagt Goria aan beide kamers van hét Italiaanse parlement een vertrouwens votum en daarmee komt een einde aan de rege ringscrisis, die vijf maanden heeft geduurd. door Jo Wijnen WASHINGTON Van de uiterst noord-oostelijke hoek van de VS tot diep in het zuiden loopt een vrijwel ononderbroken bergketen: de Appalachen. Slechts enkele zeer hoge bergen maken deel uit van de keten die voor het overige de aanblik van de Ardennen of de Elzas biedt. De bergen lopen als het ware door achtertuinen van steden als Boston, New York, Philadelphia en Washington. En ze eindigen in de voortuin van Atlanta (Georgia). De Appalachen zijn vele duizenden kilometers lang. Ze strekken zich uit van de koude gebieden nabij de Canadese grens tot de subtropische streken van het Oude Zuiden. Over de gehele lengte van van de bergketen loopt een pad. Ik heb een zeer klein gedeelte van dat pad gelopen, dwars door onafzienbare bossen, heuvels op en heuvels af, soms boven de wolken, soms in de wolken. Er zijn Amerikanen die dat hele pad lopen. Sommigen doen er tachtig dagen over, anderen zeggen er in goed zestig dagen mee klaar te zijn. De meesten beginnen in vroege voorjaar in het zuiden en lopen dan naar het noorden dat ze halverwege de zomer bereiken. Het is een karwei voor de sterken. De echte lopers komen al die tijd de bergen niet meer uit. Op verschillende plaatsen langs het pad staan half open hutten waar men kan overnachten. Er is meestal een waterbron in de buurt. De lopers slapen op een soort verhoging om zich de wilde dieren vooral de beren van het lijf te houden. Hun rugzakken hangen ze met touwen aan een stalen mast, ook alweer om beren en ander gedierte te beletten er met de voedselvoorraden vandoor te gaan. Ik ben in een van die hutten geweest. Men ontmoet er een gehard soort volk met zware bergschoenen aan. Ze hebben de hele dag onder de last van hun rugzak gelopen en weten dat ze dat de volgende dag weer moeten doen. Sommigen nemen maar een klein stukje van het pad. Maar zodra men het meer verweerde, enigszins grauw geworden slag lieden tegenkomt, weet men dat men het heeft te doen met mensen die het hele pad lopen. In de hut hangt een soort logboek waarin de overnachters hun ervaringen opschrijven. In dat boek, dat natuurlijk door alle bezoekers wordt gelezen, treft men een eigenaardig proza aan, waarvan de inhoud is vertekend door de soms wekenlange eenzaamheid en door het vreemd soort opgeblazenheid dat bergwandelaars en bergbeklimmers nu eenmaal aankleeft. Niemand schrijft over zijn vermoeidheid, over zijn voortdurende aandrang op te geven. Daar, langs een van de langste paden van de wereld, bestaat pessimisme noch ontmoediging. Geen mens heeft last van blaren, van een gekwelde maag, een gebroken rug, slapeloze nachten, angst voor beren. Het zijn allemaal gemankeerde Hemingway's die daar door de Appalachen sjokken, mensen die nooit over hun angsten en onzekerheden praten, laat staan erover schrijven en aldus de indruk wekken dat angst, onzekerheid, pijn en ontmoediging eenvoudig niet bestaan. Ik sluit bovendien niet uit dat na enkele weken een eigenaardig soört geluk je te pakken krijgt; het geluk dat iedereen ervaart die zich lang genoeg tegen de eenzaamheid, de stilte, de duisternis en het ontbreken van ieder werelds genoegen verzet Op de hoogste, langste en moeilijkst begaanbare paden van de wereld kom je jezelf in ieder geval tegen. Dat moet een zeer opwindende ervaring zijn. Want buiten de langste, hoogste en moeilijkst begaanbare paden is er juist alles op gericht jezelf niét tegen te komen. Daar worden stilte, duisternis, ongemak en eenzaamheid op veilige afstand gehouden. En voor het overige: ik heb zelf geen letter in het logboek van de berghut in de Appalachen geschreven. Geen letter. Zolang je nog bang bent in het donker, de eenzaamheid schuwt, jezelf wijsmaakt geen tijd te hebben voor het maken van een tocht langs het pad en liever geen beren tegenkomt, kun je maar beter helemaal niks schrijven.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5