Mijnen vormen schier onoplosbaar probleem Soldaat kan nadienen tegen beroepsloon Pleidooi controle voor scherpere op kinderporno BINNENLAND/BUITENLAND CcidaeSomotii Wereldprimeur met twintigspan geiten Perzische Golf wespennest voor Amerikaanse marine BAGDAD DRINGT AAN OP SANCTIES TEGEN IRAN Voorlichting; aan publiek moet winkeldiefsta terugdringen Intensive-care behandeling baby's baart zorgen WOENSDAG 29 JULI 1987 PAG1N 'NUNSPEET Slager Teunis Hoeven uit Hulshorst 'rrtag zich sinds gistermiddag wereldrecordhouder lioemen. Op de eerste dag van het concours hippique '"Van Nunspeet liep hij tot groot enthousiasme van het duizendkoppige publiek met 20 aangespannen geiten Voor een antieke mini-boerenwagen. In 6 minuten *en 51 seconden overbrugden Hoeven en zijn twintig span 600 meter. Voldoende voor een opname in het •Guinness Book of Records. Het aanspannen van de 'geiten gebeurde door acht personen en vergde maar liefst drie kwartier. "Teunis Hoeven: „Het beleren van geiten ging niet van een leien dakje. Een geit is niet dom. wel eigen wijs. Twintig geiten beleren is veel moeilijker dan twintig paarden. Geiten lopen nooit in een tuig en zodra ze geen zin meer hebben gaan ze gewoon on der de disselboom liggen". hWmti - IP$p DEN HAAG De politie moet regelmatig controles uit voeren in seks-winkels en der gelijke op de aanwezigheid van kinderporno. Het openlijk aanbieden van of vragen naar dit soort lectuur moet in de re gel leiden tot een opsporings onderzoek. Dit zijn twee richtlijnen die de procureurs-generaal bij de ge rechtshoven onlangs hebben vastgesteld om landelijk een zo eenvormig mogelijk opspo- rings- en vervolgingsbeleid te krijgen tegen kinderporno. Het ministerie van justitie heeft de Tweede Kamer hier over gisteren een brief ge stuurd. De procureurs-generaal stem men in met de aanbevelingen die een speciale werkgroep een jaar geleden heeft gedaan over kinderporno. Zij zullen die samen met de hoofdofficie ren van justitie verder uitwer ken om te komen tot een ef fectieve opsporing en verza- J meling van bewijsmateriaa Volgens Justitie moet de C trale Recherche Infornu dienst (CRI) een archief bijhouden van in Nedei aangetroffen kinderporno, korps zal een centrale di< of persoon het contact met CRI moeten onderhouden CRI zal regelmatig de rest ten van het onderzoek in derland moeten vergeljj met de bevindingen in lan „die daarvoor het meest aanmerking komen". (Door A.H.Lind kapitein ter zee b.d.) DEN HAAG Het eer ste konvooi door de Per zische Golf van tankers, die door de marine van de Verenigde Staten wor den geëscorteerd, is min of meer op een fiasco uit gelopen. In het zicht van de haven, honderd mijl Zuidoost daarvan, liep de grootste tanker van het konvooi, de ruim 400.000 ton metende Bridgeton, op een mijn. Aangezien de escorte-commandant niet over mijnenvegers of mijnenjagers beschikte nam hij het overigens zeer verstandige, maar voor de buitenwacht min of meer vernederend aandoend besluit, met zijn drie escorte-schepen achter de „brede rug" van de Bridgeton aan te varen. A.H. Lind, kapitein ter zee b.d. In Al Ahmeini (Koeweit) heeft een onderzoek door dui kers naar de opgelopen scha de aan het licht gebracht dat 4 van de 31 ladingcompartimen ten zijn beschadigd en dat de Bridgeton nog slechts kan be schikken over 65 procent van haar ladingcapaciteit. Ongelukkigerwijs is juist de Bridgeton de voornaamste tanker van de elf door de Verenigde Staten overgeno men tankers. De Bridgeton is bedoeld om met ruwe olie een soort veerdienst te onderhou den naar de Oostkust van Oman waar schepen, die de Golf niet in mogen of durven gaan, de olie kunnen overla den. De overige voormalige Koeweitse tankers zijn voor het vervoer van vloeibaar gas (4) en geraffineerde produk- ten (6). Ze varen op havens door de gehele wereld en zul len minder frequent een door tocht door de Perzische Golf behoeven te maken. Het uit vallen van het voornaamste schip, de Bridgeton, zou daar om een zeer serieuze morele en politieke tegenslag beteke nen. Ongetwijfeld op aandrang van politieke zijde schijnt in middels besloten te zijn met de Bridgeton tenminste één lading ruwe olie naar Oman te vervoeren en het schip pas daarna te repareren. Of die reparatie overigens op korte termijn mogelijk is valt nog te bezien. Het aantal beschikba re werven in de regio die een tanker van 400.000 ton kun nen dokken is beperkt. Alleen Dubai en Bahrain komen hiervoor in aanmerking, waarbij het overigens de vraag is of in de nabije toe komst plaatsruimte op deze werven kan worden gevon den. Overigens zullen deskundigen het vervoer van olie in de be schadigde tanker beslist niet hebben aangeraden, al was het alleen al omdat de tanker het gevaar loopt bij een one venwichtige ladingverdeling voor goed te worden bescha digd door ontzetting van het scheepsverband door wrin- gingskrachten. Alvorens dat risico zou worden genomen was toestemming nodig van de Amerikaanse kustwacht, wier voorschriften gelden voor alle onder Amerikaanse vlag varende tankers. Experts van de US Coast Guard zijn haastig naar Koeweit gevlo gen om zich ter plaatse een mening te vormen. Veegoperatie De grote vraag blijft echter hoe het mijnengevaar in de (nabije) toekomst het hoofd kan worden geboden. Een mijnenveegoperatie over de ongeveer 400 mijl lange route in de Perzische Golf vereist een enorme inspanning en is in feite ondoenlijk, ook al om dat elk moment nieuwe mij nen kunnen worden gelegd. Zelfs operaties met mijnenve gers of mijnenjagers in de aanlooproutes vergen een aanzienlijk potentieel en daar ontbreekt het Amerika nu juist aan. De Amerikaanse marine is bezig een aanbouw- programma uit te voeren, maar beschikt op dit moment slechts over een drietal opera tionele mijnenvegers. Die zou den bovendien overgevaren moeten worden, hetgeen eer der een kwestie is van maan den dan van weken. Daar naast zijn er weliswaar ruim 20 mijnenvegers beschikbaar voor reserve marinepersoneel, maar de operationele inzet baarheid daarvan kan niet op korte termijn worden ver wacht. De Amerikaanse marine be schikt ten slotte nog over 23 helikopters die in staat zijn om mijnenveegtuig te slepen. De helikopter-sleeptuigen zijn bedoeld tegen ondiep-water- mijnen en werden indertijd ontwikkeld om in Vietnam mijnenveegoperaties uit te voeren. Over hun veegresul- taten en inzetbaarheid is wei nig bekend, maar aangeno men wordt dat die minder is dan die van schepen die voor de bestrijding van mijnen zijn gebouwd. Voor deze helikop ters moet bovendien aan wal of aan boord nog een lan dingsplaats worden gevonden, omdat de voort te slepen mij- nenveegtuigen regelmatig on derhoud behoeven en de heli kopters zelf slechts een be perkte tijd in de lucht kunnen blijven en derhalve veelvul dig afgelost zullen moeten worden. Voor landingsfaciliteiten aan de wal is toestemming van één of meerdere van de Golfstaten nodig. Van de voornaamste Golfstaat, Saoe- di-Arabië, is bekend dat hij er weinig voor voelt faciliteiten te verlenen aan buitenlandse lees Amerikaanse strijd macht-onderdelen op zijn grondgebied. Om toch over landingsplaatsen voor heli kopters met alle bijbehorende apparatuur te kunnen be schikken zou Amerika wel licht moeten terugvallen op een vliegdekschip, hetgeen onder de huidige omstandig heden voor de Amerikanen beslist geen aanlokkelijke op lossing zal zijn. Een mijnenveeg-operatie van enige allure, uit te voeren door de Amerikaanse marine, is dus niet te verwachten. Op assistentie van de Golfstaten valt ook nauwelijks te reke nen, omdat het aanwezige po tentieel slechts bestaat uit een viertal mijnenvegers/jagers van Saoedi-Arabië, die be doeld zijn om te worden inge zet in plaatselijke wateren. Bovendien is niet bekend in hoeverre deze schepen opera tioneel inzetbaar zijn. Morele steun De enige in de onmiddellijke omgeving werkelijk inzetbare mijnenvegers zijn navrant genoeg twee Russische schepen die Sovjet-tankers es corteren die voor Koeweit va ren. Ook zij hebben overigens niet kunnen verhinderen dat één van hun tankers enkele weken geleden bij de aan- voerroute naar de Koeweitse haven op een mijn liep en schade kreeg. Het laten mee varen van een mijnenveger is dan ook een noodoplossing en eerder een morele steun voor de opvarenden van het kon vooi jdan een garantie voor de veiligheid. Hetzelfde geldt overigens voor het meevlie gen door een helikopter. De verankerde mijnen waar in de Perzische Golf rekening mee dient te worden gehou den, vergen het gebruik van een sleeptuig dat met een snelheid van maximaal 6 mijl voortgetrokken kan worden. Als het konvooi met die snel heid zou varen, dan zou het worden blootgesteld aan an dere aanvallen. Bovendien zou dat een onaanvaardbare vertraging opleveren, zonder dat dit de garantie geeft dat elke mijn geveegd wordt. Wat blijft er dan nog over? Zelfbescherming van de sche pen tegen verankerde mijnen is met relatief eenvoudige middelen te verwezenlijken Nieuws- grafiek van de Perzische Golf. Vliegdekschip afgemeerd Het Franse vliegdekschip „Clemenceau" ligt nog steeds afge meerd aan de kade van Toulon. De Franse minister van defen sie André Giraud ontkende gisteren in alle toonaarden dat de „Clemenceau" en nog een aantal andere oorlogsbodems bin nenkort af zal varen naar de Perzische Golf. Na een gesprek met premier Chirac zei Giraud dat de door hem afgekondigde „verhoogde staat van paraatheid" voor de vloot verkeerd be grepen was. en slechts bedoeld was als een „waarschuwing". FOTO: AP door het gebruik van parava nen. Dat zijn drijflichamen, die met lange kabels aan de boeg van het schip worden vastgemaakt en die ertoe die nen om mijnen die door de boeggolf van het schip opzij worden geworpen langs de kabels naar de paravanen te leiden. Daar maakt een soort schaar de mijnen los van hun verankering, waarna zij bo ven komen drijven en bij voorbeeld door geweervuur onschadelijk kunnen worden temaakt. Of de Verenigde taten of andere landen nog over deze paravaantuigen herschikken (die nog uit de Eerste en Tweede Wereldoor log stammen) valt echter te betwijfelen. Bovendien zal ook deze aanpak een kwestie van lange adem zijn. Ten slotte bestaat er dan nog de mogelijkheid het konvooi een soort lijflijke bescherming te geven door een oud, groot schip op te offeren op de ma nier waarop de Bridgeton vo rige week noodgedwongen heeft gefungeerd, door het voorop te laten varen in die wateren waarvan aangeno men kan worden dat daar mijnengevaar bestaat. Hier voor zou één van de vele su pertankers kunnen fungeren die opgelegd zijn in een Griekse of Noorse baai. Ook voor deze aanpak geldt echter dat de onmiddellijke beschik baarheid een vraagstuk vormt. Het ziet er voor de nabije toe komst somber uit voor de Amerikanen. Het opsporen en vernietigen van reeds gelegde mijnen lijkt, zeker zonder hulp van anderen, een schier onoplosbaar probleem. Het beschermen van eigen sche GvA-nieuwsgrafiekP.M. (Vervolg voorpagina) BAGDAD Irak wil dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties nu overgaat tot het nemen van sancties tegen Iran. „Het is immers zonneklaar dat Teheran niet van plan is de resolutie van de Veiligheidsraad te aanvaarden en een staakt-het-vuren in acht te nemen", zei de Iraakse minister van buitenlandse zaken Tarek Aziz gisteren in Parijs. Aziz had daar een kort onderhoud met premier Jacques Chirac. In de VN-re6olutie staat dat de Veiligheidsraad zich het recht voorbehoudt sancties te nemen, als één van de beide partijen zich niet aan een bestand houdt. Aziz: „De leden van de Veilig heidsraad moeten dus nu hun consequenties trekken". Zoals bekend heeft Iran de resolutie niet aanvaard. Iraakse troepen schoten gisteren een Mig-21 straaljager van de Syrische luchtmacht neer, die het Iraakse luchtruim was bin nengedrongen. De piloot overleefde het incident. Vanuit Syrië werd aangetekend dat de piloot een leerling op oefenvlucht was, die verdwaald was geraakt. Het land heeft wel uitleg over het incident geëist. pen is een kwestie van tijd die in wezen niet beschikbaar is. Het ziet er daarom naar uit dat zolang geen mijnenbestrij- dinghulp van buitenaf wordt geboden, het risico van het mijnengevaar maar eenvou dig genomen moet worden. Patrouille Het leggen van nieuwe mij nen kan wellicht worden voorkomen door een zeer ac tief patrouillebeleid rond de kleinere eilanden. Veronder steld wordt dat de Iraniërs deze eilanden als „basis" ge bruiken voor het leggen van mijnen. Overigens is het plaatsen van verankerde mij nen niet een karwei dat met een rubberbootje en een paar man aan boord kan worden geklaard. De mijnen met hun ankers en kabels zijn mans hoog en wegen tussen de 400 en 500 kilo. Het uitzetten van zo'n mijn vergt daarom ten minste een kraan of rail aan boord, die het mogelijk maakt het gevaarte over de achter steven te werpen. Het contro leren van de scheepvaart en het patrouilleren tegen het eventueel leggen van mijnen kan daarom zinvol zijn. Al met al ziet het er naar uit dat de Amerikaanse marine zich in een wespennest heeft gestoken. Een wespennest bo vendien, waar zij niet uit dreigt te komen. Het gevaar is dan niet denkbeeldig, dat Amerika met andere midde len zijn kracht zal willen to nen. De auteur, kapitein b.d. A.H .Lind, is stafmedewerker van het Nederlands Instituut voor Internationale Betrekkingen „Clingendael" in Den Haag. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Door publiek op grote sch voor te lichten moet" mogelijk zijn winkehj stal terug te dringen.; is de achtergrond van j plan dat ambtenaren 4 Justitie en Economist Zaken momenteel san met mensen van 1 hoofdbedrijfschap dei handel (HBD) voorbei den. Staatssecretaris Evenli (Economische Zaken) dit de Kamer in een meegedeeld. Het plan wo mogelijk volgend jaar al gevoerd. De voorlichtingsactie, onder meer tv-spots, zal vooral richten op het ged van het publiek. De moet bijdragen aan het hogen van het eigen norm sef. De voorlichting m« onderdeel uit van een jaar durend project van HBD ter bestrijding van v keidiefstal. Men wil door campagne winkeliers stin leren zelf de juiste maatre len te nemen ter voorkom van winkeldiefstal. Het drijf schap hoopt onder mi de samenwerking tun winkeliers te verbeteren. De acties onder de win liers duren drie maanden, september moeten projec starten in Groningen, Am Nijmegen, Groesbeek Maastricht. Aan een pro in Den Haag (Schildersw wordt gewerkt. Evenhuis taalt 878.500 gulden mee de uitvoering van de pl nen. ZWOLLE Het Sophia-! kenhuis in Zwolle mi zich ernstige zorgen over voortbestaan van de afdel voor intensieve zorg van j geborenen. Het zieken betaalt deze afdeling sinds oprichting tien jaar gelet uit z'n normale budget. M die financiële last wordt g ter naarmate minder f voor de ziekenhuizen schikbaar komt. „De vraai hoelang we die extra fin ciële inspanning nog volhi den," aldus de directie. SI ting van de afdeling is ovi gens het laatste waan men denkt, omdat er in derland een schrijnend kort bestaat aan dit soort fl dische zorg. In het Sopl Ziekenhuis is ruimte voor intensieve zorg van tien by's. WVC verwacht i voor Prinsjesdag meer duii lijkheid bestaat over de nanciering. SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. „Zingende ijsman" Freddy Cor nell, de „zin gende ijsman" uit de Jor- daan, kan deze dagen wel huilen. Door het slechte weer staan al zijn karretjes werkloos in de 2e Anjeliers dwarsstraat in Amsterdam. Het is koud en toch geen ij stijd. dus valt er voor Freddy en zijn colle ga's weinig te verdienen. FOTO: ANP DEN HAAG Dienst plichtige militairen die op korte termijn moeilijk te vervangen zijn, kunnen per 1 september twee tot tien maanden nadienen tegen een beloning die ook beroepsmilitairen ont vangen. Met deze nieuwe regeling hoopt het minis terie van defensie perso neelstekorten in bepaalde sectoren te kunnen aan vullen. De regeling komt tevens tege moet aan de behoefte die bij sommige dienstplichtigen be staat voor een langere dienst tijd in afwachting van een baan of opleiding. Alle dienst plichtigen komen in principe in aanmerking om een veel voud van twee maanden en maximaal tien maanden na te dienen. De functies waar be hoefte aan nadieners bestaat zijn verpleegkundigen, ber gers, monteurs en chauffeurs zware wielvoertuigen. De mogelijkheid voor dienst plichtigen om na te dienen be stond al langer. Zij krijgen dan de status van vrijwillige mili tair voor een periode van mi nimaal een jaar en maximaal vier jaar en ontvangen een premie na afloop van het con tract. De beloning blijft echter gelijk aan die van een dienst plichtige. De nieuwe regeling van maandcontracten voorziet niet in een premie bij het zwaaien, maar wel in een gere beloning, aldus defent De Algemene Vereniging' Nederlandse Miliun (AVNM) staat positief over de nieuwe regeling, gens een woordvoerder 1 de regeling een gunstige o» bruggingsperiode voor dienstplichtige die bijvc beeld in januari afzwaait pas in september aan een i die begint. De Vereniging Dienstplichtige Militait (VVDM) zet een aantal vri tekens bij de uitvoering van regeling. „De dienstplicht krijgt als lokkertje een I roepssalaris, maar houdt dienstplichtigenstatus", is 1 van de bezwaren.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4