De doktersvrouw heeft zich onmisbaar gemaakt „Herstellingsoorden kunnen best gemist" Rohypnol uit landel halen lost niets op" Politie bevrijdt ontvoerd meisje Consumentenbond wil voedingswaarde op verpakte produkten Verkrachter na tien jaar gepakt Ex-collega bekent moord pompbediende Protest bij YN tegen Urenco-proces Heldere zang van Engels St. Paul's Cathedral Choir 9 l'ZONDER ONS KONDEN ZE WEL INPAKKEN' ^PRODUCENT BEREID S TOT GESPREK MET WVC knollen Eeidae Qowuvnt WOENSDAG 29 JULI1987 PAGINA 3, Staking Sealink weer ten einde {OEK VAN HOLLAND - De staking aan boord /an de veerboot „St. Ni- :holas" van de Britse re derij Sealink is beëin digd. Gisteravond kon- D.den weer passagiers met Kjt schip uit Hoek van [plland vertrekken, pioor de wilde staking h iepen ruim duizend pas- agiers vertraging op. I )mdat het in het begin van de week niet zo druk -„ai is bij de veerdiensten in at 'onc^en a^e reizigers via andere havens de over tocht maken. ïjn AMERSFOORT De politie heeft gisteren op de autosnelweg Al ter hoogte van Amersfoort een einde ge maakt aan de ontvoering van een 17- jarig Turkse meisje uit Almelo. Zij is in veiligheid gebracht. Drie mannen zijn aangehouden. Het meisje dat gister middag met haar moeder door Almelo liep werd door de mannen in een auto gesleurd. De reden voor de ontvoering was dat een van de mannen met het meisje had willen trouwen. Zij werd echter aan een ander uitgehuwelijkt. Het is overigens een Turks gebruik dat het uithuwelijken vervalt als de vrouw in kwestie een nacht heeft doorge bracht met een andere man dan die voor haar bestemd is. DEN HAAG De Consumentenbond wil dat de officiële Voedingswaardewijzer, met op z'n minst de vermelding van suiker- en zoutgehalten, voor alle verpakte voedingsmiddelen verplicht wordt. Nu verzwijgen veel fabrikanten belangrijke in formatie over de samenstelling van produkten of moffelen die weg. Informatie die de fabrikanten minder goed in de kraam te pas komt wordt niet vermeld. Over vi taminen, mineralen en voedingsvezel vertellen de etiketten meestal niets, aldus de Consumen tengids. Er zijn volgens de bond maar twaalf le veranciers van voedingsmiddelen die wel duide lijke, goed vergelijkbare en complete informatie over voedingwaarde geven. OUDENBOSCH Een 30-jarige in woner van Oudenbosch heeft tegen over de rijkspolitie in zijn woonplaats toegegeven dat hij tien jaar geleden in de bossen bij Rucphen een toen 30- jarige Bredase vrouw heeft ver kracht. Het slachtoffer moest zich daarna onder behandeling van een arts en een tandarts stellen. De vrouw heeft de dader inmiddels tij dens een confrontatie herkend. De politie kwam de man vorige week op het spoor nadat hij in zijn woonplaats was gepakt voor diefstal van dames ondergoed van waslijnen. De man had de gewoonte daarin rond te lo pen. Men kan in Nederland tot 12 jaar na dato worden vervolgd voor verkrachting. Grotten van St.Pietersberg veilig verklaard maastricht het staatstoe zicht op de mijnen heeft de mergelgrotten van de st. pie- tersberg in maastricht veilig bevonden, begin deze week oordeelde de studiegroep on deraardse kalksteengroeven nog dat de grotten hier en daar op instorten stonden, er is een extra inspectie inge steld in het noordelijk gan- genstelstel waar vele toeris ten volgens de studiegroep riskante plaatsen bezoeken, daar zijn geen verontrusten de situaties ontdekt. MAASTRICHT Een van de twee zondag in Amsterdam aan gehouden mannen in verband met de roofmoord in Maastricht heeft bekend de pompbediende Lilian Verheyde vorige week met zestig messteken van het leven te hebben beroofd. De dader is een vroegere collega van het slachtoffer. De man (28) heeft verklaard dat het hem om geld ging. Hij is verslaafd aan verdovende middelen. Als ex-werknemer was hij zeer goed bekend met de situatie. Zo wist hij precies waar zich de kassa en de kluis bevonden. De man wordt morgen voorgeleid aan de officier van justitie ii^ Maastricht. De tweede gearresteerde man, een Westduitser, heeft geen bekentenis afgelegd. Het recherchebijstandsteam gaat na of hij wel een aandeel in de roofmoord heeft gehad. De politie had al eerder relaties met acties tegen Shell bij deze moordzaak uitgesloten. Ook was duidelijk dat geen verband be stond met soortgelijke overvallen op andere benzinetankstations, zoals die in Nieuw-Vennep en Zoetermeer. Vogeldieven al maanden actief HILVARENBEEK De dief- stal van twaalf kostbare Chi leense flamingo's uit Safari park de Beekse Bergen in Hil- varenbeek, afgelopen zaterdag, staat niet op zichzelf. Volgens de vereniging van Nederland se Dierentuinen terroriseert een georganiseerde (Duitse) bende vogeldieven al maan denlang de dierentuinen. Een woordvoerder van de vereni ging zegt dat de afgelopen tijd ongeveer honderd exotische vogels uit vijf dierentuinen zijn gestolen. De dieven heb ben een voorkeur voor kraanJ vogels, flamingo's en kostbare papegaaien. Het Noorder Die renpark in Emmen, waar nog geen vogels zjn gestolen, heeft inmiddels de bewaking ver scherpt. I i Vliegers nemen risico's l voor/125 SCHIPHOL Buitenlandse piloten van kleine vliegtuigen nemen in het Nederlandse luchtruim vaak onaanvaard bare risico's, door met vrijwel lege brandstoftanks naar luchthavens te vliegen. Het voordeel dat ze daarmee kun nen behalen (belastingvrij tan ken als ze tenminste 250 liter afnemen) levert ze vaak niet meer op dan 125. Een en an der blijkt uit een artikel in het nieuwe blad Vliegveiligheid Magazine Het gedrag van de vliegers heeft al diverse malen geleid tot noodlandingen, zo meldt het blad. De grens van 250 liter is vastgesteld uit be zuinigingsoverwegingen. Tot maart 1982 bestond het belas tingvoordeel ongeacht het aan tal getankte liters DEN HAAG De Neder landse regering heeft gis teren bij de Verenigde Naties geprotesteerd tegen het proces dat de VN-raad voor Namibië heeft aange spannen tegen het urani um verrijkingsbed rijf Urenco in Almelo. In een brief aan secretaris-ge neraal Perez de Cuellar schrijft de Nederlandse verte genwoordiger bij de VN, J. Ramaker, dat de Raad voor Namibië ten onrechte de goede trouw van Nederland in twij fel trekt. Twee weken geleden kondigde de VN-raad aan hef Nederlands-Duits-Engels con sortium voor de rechter te zul len dagen. In het bedrijf wordt uranium zodanig bewerkt dat het geschikt is als brandstof voor kerncentrales. Volgens de Raad overtreedt Urencd hiermee een resolutie, waarin Nambië wordt beschermd te gen grondstoffenroof door Zuid-Afrika. Nederland be strijdt dit niet maar volgens een woordvoerder van buiten landse zaken is het onmogelijk na te gaan waar het uranium vandaan komt dat aan Urenco wordt aangeboden. Nederland importeert zelf geen uranium uit Namibië. Hooglandse Kerk, Leiden: St. Paul's Cathedral Choir uit Engeland. Ge zien op 28 julL Het koor van de St. Paul's Ka thedraal in Londen is momen teel op tournee in Nederland. Gisteravond verzorgde deze bijzondere groep een optreden in Leiden, morgen en over morgen worden er nog concer ten gegeven in Arnhem en Alkmaar. De St. Paul's Cathedral kent een koortraditie van al meer dan 900 jaar. De huidige sa menstelling van het koor: der tig koorknapen en acht leer ling-koorknapen (sopranen), en achttien koorheren (alt, te nor en bas) dateert uit de vori ge eeuw. De jongens die na een strenge selectie worden toegelaten tot de Kathedrale Koorschool, verblijven daar van hun achtste tot hun der tiende jaar. Ze hebben het er niet gemakkelijk, want naast hun gewone schoolopleiding hebben ze dagelijks zangles en koorrepetitie en moeten ze elke dag deelnemen aan de ge zongen middagdiensten. Ver der doen ze veel aan sport en moeten ze twee muziekinstru menten goed leren bespelen. Het repertoire van het St. Paul's Cathedral Choir is zeer uitgebreid en omvat vier eeu wen muziek uit Engeland en het Europese continent. De concerten die tijdens het Ne derlandse tournee worden ge geven, zijn opgebouwd uit een aantal blokken, die ieder een aparte stijlperiode vertegen woordigen. Elk programma begint met een psalm in har monische zetting van een An glican Chant. Vervolgens wordt een keuze geboden uit Engelse renaissancemuziek, continentale oude muziek, re ligieuze muziek uit de negen tiende, en uit de twintigste eeuw. Tussen de blokken in bespeelt Christopher H. Dea- rnly het orgel. De Hooglandse kerk, waar het koor gisteravond optrad, was afgeladen. Er moesten op het laatst zelfs staanplaatsen ver kocht worden. Maar het was dan ook dubbel en dwars de moeite waard. Gewend aan het zingen in kathedrale ruim ten presteerde het St.Paul's Cathedral Choir iets wat de meeste koren hier niet zo goed lukt: het stemmenweefsel ver vaagde niet tot een ondoor zichtige brei, maar bleef hel der en duidelijk verstaanbaar, tot achter in de kerk toe. Men speelt goed in op de akoestiek door een niet te hoog tempo te kiezen en door een speciale manier van zingen. De slotno ten van de frases worden bij voorbeeld zeer kort gehouden: de nagalm vult de verdere lengte dan vanzelf aan, en men voorkomt een onnodig lange nagalm. De volgende frase kan dan precies op tijd komen zonder dat het vooraf gaande er nog in doorklinkt. De heldere jongenssopranen, en de uitstekend geschoolde mannenstemmen zorgden sa men voor schitterende muziek, of het nu de grillige chroma tiek van Don Carlo Gesualdo (1560-1613) betrof, of het zeer bijzondere Come Holy Ghost van Jonatham Harvey (1939) met oosters aandoende effek- ten en glissando's. ANNETTE JASPERSE (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT De herstel lingoorden, die met slui ting worden bedreigd, kunnen best worden ge mist. Dat zegt de Utrecht se universitair hoofddo cent binnenkort hóóg- leraar in de algemene gezondheidszorg, dr. A. Schrijvers. Volgens hem zullen mensen die nu nog in zo'n tehuis worden op gevangen, in de toekomst waarschijnlijk terecht ko men in psychiatrische zorg. „Daar is niets op te gen omdat veel inrichtin gen nu al speciale afdelin gen hebben die dezelfde hulp verlenen als herstel lingsoorden". Schrijvers pleit er wel voor de kortdurende psycho-sociale opvang, met of zonder de hui dige herstellingsoorden, for meel onder te brengen in gro tere samenwerkingsverban den, bij voorbeeld met een psychiatrische inrichting of een instelling voor ambulante psychische zorg. De Riagg's, de regionale instel lingen voor de ambulante geestelijke gezondheidszorg, die in de visie van Dees samen met de psychiatrische zieken huizen een deel van de patiën ten van de herstellingsoorden zouden moeten overnemen, hebben geen goed woord over voor de plannen. Ze vinden dat mensen in de herstellings oorden een heel andere vorm van hulpverlening nodig heb ben dan de Riagg's kunnen bieden. Bovendien zitten de Riagg's nu al met lange wacht lijsten. „Elke morgen stipt om half acht begin ik, uitslapen is er nooit bij. Dan sta ik tot één uur, half twee in de apo theek, want die hebben we er ook bij, en 's middags stap ik over naar ons eigen huis naast de praktijk en daar doe ik de hele middag admini stratie. En dan 's avonds na tuurlijk vaak de telefoon en eens per maand in een week end rekeningen schrijven". Ze noemt zichzelf overigens een „extreem geval". „Heel veel jonge vrouwen van huis artsen doen niet meer mee en ik kan me dat heel goed in denken. Het is tenslotte het vak van hun man. Ik behoor tot een uitstervend ras. Ik wist wat me te wachten stond. Als je man platteland sarts is en je trouwt met zo iemand, dan weet je dat je in een dienstverlenend bedrijf stapt. Je moet er wel tegen kunnen: altijd vastziten, nooit vrij. Je moet je dage lijks in duizend bochten wringen. Gauw even dit, gauw even dat. De kinderen zijn de deur uit en de drukte is wat minder geworden, maar vijftien jaar lang heeft mijn man elke avond, elke nacht en om het weekend dienst gehad. Dat valt niet al tijd mee, maar je houdt van mensen en je vindt het leuk om met ze om te gaan. Ik doe het met ongelooflijk veel ple zier". Haar man heeft een assisten te in loondienst. Maar, zegt ze, zonder haar zou hij er twee moeten aantrekken. De slechte beloning („We krij gen de maximale fiscale af trek en daar houdt het mee op") wordt voor haar goedge maakt door het „psychisch inkomen" uit de omgang met de patiënten. „Je kunt heel veel voor de mensen beteke nen. Je ervaart dat de men sen meer dan vroeger onder hevig zijn aan psychische druk. Wat komt er niet op ze af. Neem alleen de ellende maar die de tv dagelijks over ze uitstort. Je kunt wat bete kenen door met ze over hun problemen te praten. De mensen vertellen je meer dan vroeger. Ze weten ook dat het anoniem blijft. En de deur is bij ons na half zes ook nog open. Nee, ik vind het heerlijk op deze post." Pleisters Mevrouw Eenkema van Dijk, ook echtgenote van een huis arts en voormalig verpleeg ster. is het van harte met haar „collega" eens. Ze legt verbanden aan, plakt pleis ters, neemt de telefoon aan, doet de boekhouding, leent bij nacht en ontij het oor aan mensen die hun hart uitstor ten en moet zo nu en dan („om niks") een scheldpartij incasseren. Tussen de bedrij ven door doet ze ook nog het huishouden. „Ik vind het leuk werk, al is het wel eens benauwend dat je nooit weg kunt. Ik kan geen ommetje maken, bij wij ze van spreken. Je bent dag en nacht aan huis gebonden. Geen minuutje kun je weg. Daar hebben de mensen vaak geen idee van. Om de week hebben we een vrij weekend en dat is alles". „Ik baal natuurlijk ook wel eens, en dan roep ik: waarom nemen we geen assistente, maar als je ziet wat ik alle maal doe, dan moet m'n man daar drie keer acht uur een assistente voor nemen. Wie zal dat betalen? Ik verdien nog niet eens het minimum loon. Maar u hoort mij niet klagen hoor. Je kunt zo ont zettend veel voor de mensen betekenen. Ik doe het al twintig jaar en je kent ieder een. Je hebt vertrouwen op- Mevrouw Eenkema van Dijk aan het werk in de dokterspraktijk van haar man. FOTO: PERS UNIE gebouwd. Vrouwen met overgangsproblemen bijvoor beeld huilen eerst bij mij uit. Er zijn zo ontzettend veel problemen waarvoor de mensen bij je komen. Waar ze vroeger voor naar de do minee gingen, daarmee ko men ze nu veelal bij ons". Sommige patiënten, vertelt ze, vatten de 24-uurs-bereik- baarheid van de dokter wat al te egoïstisch op. „Dan sta je om half zes te koken en dan bellen ze voor iets fcvaar- mee ze ook de volgende dag op het spreekuur hadden kunnen komen. En worden ze boos als ik zeg dat die be reikbaarheid natuurlijk al leen geldt voor spoedgeval len. Maar dat zijn gelukkig maar enkelen". Salaris Mevrouw Roelands is één van de weinige doktersvrou wen die niet op een assistente kan terugvallen. Ook zij vindt dat ze beter beloond zou moeten worden. Of ze ju ridisch en fiscaal als mede ondernemer aangemerkt zou moeten worden, zoals de lan delijke NCOV-enquete stelt, zegt ze niet te kunnen beoor delen. Maar ze zou wel een behoorlijk salaris moeten verdienen. „Zeker gelet op het werk dat {'e verzet. Ik zet geen stap juiten de deur als mijn man dienst heeft. Dat je niet op jouw tijd weg kunt, is wel eens vervelend. En ik geef de jonge artsenvrouwen gelijk dat ze hier niet meer instap pen en aan zelfontplooiing doen. Ik ben een verlengstuk van m'n man. Maar ik lijd er niet onder. Ik doe het met heel veel plezier, ondanks de grote belasting en ondanks de slechte beloning". Hoewel ze dun gezaaid zijn, spraken we ook een meewer kende vrouw van een huis arts die nog hard bezig is om zijn praktijk op te bouwen. Ze wilde anoniem blijven en reageerde, telefonisch: „Ik vind het afschuwelijk en ik heb'geen zin om er over te praten". Met eeh duidelijk hoorbare snik verbrak ze vervolgens de verbinding. da DEN HAAG De produ- ,tu tent v n het gewraakte slaapmiddel Rohypnol, m Hofman-La Roche, is be- zol reid om met het ministe- eer rie van WVC te zoeken du naar een oplossing voor de problemen. WVC wil van [Sf! de producent weten hoe groot de verspreiding van ge het slaapmiddel in Neder- np land is. Het hoopt daar mee wat meer inzicht te krijgen in onder andere id( het misbruik van het mid- Mii del door drugsverslaaf- ade 'den. Rohypnol, onder ver gt slaafden de „vergeetpil" genoemd, kan in combi natie met alcohol en drugs zeer agressief gedrag ver- a oorzaken. Bijzonderheid daarbij is dat de gebruiker zich van deze excessen na afloop vaak niets meer kan herinneren. .Het uit de handel nemen biedt volgens ons echter geen oplossing", zegt woordvoerder Schoenmaker van Hofman-La Roche. „Druggebruikers zullen dan immers naar één van de aanverwante geneesmiddelen op de markt grijpen. Er zijn meerdere „broertjes en zusjes" van Rohypnol in de handel". Volgens Schoenmaker moet de oplossing worden gevonden in een betere voorlichting van de huisartsen, die het middel voorschrijven. Schoenmaker weet zich op deze punten gesteund door di recteur J. Walburg van de Jel- linke-kliniek in Amsterdam, waar een onderzoek naar het gebruik van Rohypnol werd gedaan. Daaruit bleek dat het middel de laatste tijd aanzien lijk meer wordt gebruikt. In Amsterdam worden jaarlijks ongeveer een miljoen tabletten voorgesch reven Walburg wijst er tevens op, dat de groep „misbruikers" van Rohypnol veel kleiner is dan de groep mensen die het slaapmiddel wel alleen als zo danig inneemt. Het baart hem echter zorgen dat Hoffmann- La Roche onlangs een nieuw slaapmiddel (Dormicum) op de markt heeft gebracht dat nog veel sterker is dan rohypnol. Het ontwikkelen van steeds meer vergelijkbare medicijnen is echter een structureel pro bleem, dat niet zo eenvoudig op te lossen is, erkent Wal burg. Rolstoelvierdaagse De start van de Drentse rij- wielvierdaagse kende gis teren iets meer wegblijvers dan normaal. Van de 30.220 ingeschreven deel nemers kwamen er 27.753 daadwerkelijk opdagen. Onder hen slechts een zeer klein aantal rolstoel gebruikers, hoewel er voor die groep een speciaal parkoers is uitgezet. FOTO: ANP e bu ig« jikt oepi ni atd em« eni leli z i. 11 h« ha n i i DEN HAAG Drie kwart van de dokter spraktijken zou moeten sluiten als de echtgenotes 'niet meer zouden mee werken. Die gewaagde conclusie trekt de NCOV-Vrouwenraad uit een onderzoek onder tweehonderd vrouwen aak van huis- en tandartsen in dit land. „Zonder ons konden ze wel inpak ken", bevestigt mevrouw Van Stuijvenberg, echt genote van een platte landsarts. „Veertig uur meewerken? Tel er maar rustig vijfentwintig uur bij op. Maar ik doe het met vreugde hoor. Al vijfentwintig jaar".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3