Amerikaanse RK Kerk wijst militaire steun contra's af Ccidoc Soman kerk wereld ARGENTIJNSE PRIESTERS VERENIGEN ZICH Een tussenstand van een controversiële schoonmaak brieven lezers weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Zelfs Billy Graham vindt preken moeilijk Bezinning op tolerantie GaidóaQowuvnt WOENSDAG 29IULI1987 PAGINA Moskou laat 89 joden naar Australië vertrekken >viet-L familie in Australië hebben toestemming gegeven het land te verlaten. Zij mogen zich in het kader van familiehereniging in Australië vestigen. Premier Robert Hawke heeft de Sovjet- minister van buitenlandse zaken. Edoeard Sjevardnadze, tij dens diens bezoek in maart een lijst overhandigd met daarop 124 namen van Russische joden die naar Australië wilden emigreren. Canberra wil zich nu ook inzetten voor de reste rende personen van die lijst. De Australische regering toonde zich verrast door de snelheid waarmee Moskou de lijst heeft nagetrokken en de 89 joden een uitreisvergunning heeft gege- Nederlandse gekozen tot presidente internationale RK vrouwenorganisatie LAGE MIERDE Mevr. M.Th. van Heteren-Hogenhuis (55) uit Utrecht is tijdens de assemblee van de Wereldunie van Katholieke Vrouwenorganisaties (WUCWO) in Londen geko zen tot presidente van deze organisatie. Op dit moment maakt zij onder meer deel uit van het bestuur van de katholieke me definancieringsorganisatie Cebemo. Bij de WUCWO zijn vrouwenorganisaties uit meer dan zestig landen uit alle delen van de wereld aangesloten. Aan de assemblee namen 350 vrouwen deel. onder wie tien uit Nederland. De deelneem sters hebben in een brief aan het Vaticaan gepleit voor meer invloed van vrouwen op het beleid van de RK kerk. Iedereen staat alleen, en toch hebben we vrienden om de illusie te hebben dat we niet alleen staan. Hugo Raes WASHINGTON Leiders van de Amerikaanse RK Kerk blijven bij hun afwij zing van militaire steun aan de contra's, die streven naar omverwerping van het sandi- nistische regime in Nicara gua. Dat blijkt uit een ge meenschappelijke verklaring van bisschoppen uit de Vere nigde Staten en Midden- Amerika na afloop van een conferentie in Costa Rica. De kerkleiders zeggen dat zij het er allen over eens zijn dat al leen met politieke middelen een oplossing kan worden ge vonden voor het conflict in Midden-Amerika. „Dat ver onderstelt een intensief en volhardend zoeken naar een vredesdialoog op nationaal, regionaal en internationaal niveau", aldus de verklaring. Tot de bisschoppen die aan de conferentie hebben deel genomen, behoorde de aarts bisschop van Managua, kar dinaal Miguel Obando y Bra vo. een tegenstander van het sandinistische regime. De bis schoppen waren voorts una niem van mening dat de Amerikaanse regering voor rang moet geven aan econo mische hulp in plaats van militaire steun Volgens kerkelijke functio narissen in de Verenigde Sta ten is de verklaring een be vestiging van het beleid dat de Amerikaanse bisschoppen sinds 1981 voeren. Zij keer den zich toen tegen militaire steun aan de contra's en drongen bij de regering aan op een positievere houding tegenover onderhandelingen met het sandinistische regi me. De verklaring is de eerste uitlating van kerkleiders sinds de hoorzittingen over het Iran-contra schandaal. Sindsdien is er blijkens opi niepeilingen sprake van een omslag in de Amerikaanse openbare mening ten gunste van de contra's. Zij toont aan dat de opvatting van de RK Kerk niet gewijzigd is en dat de Middenamerikaanse bis schoppen niet de mening van f de Amerikaanse regering de len dat het sandinistische re gime een gevaar is voor de andere Middenamerikaanse landen. BUENOS AIRES De voor uitstrevende Argentijnse priesters zijn aarzelend be gonnen zich weer te organi seren. Met wantrouwen ga degeslagen door vertegen woordigers van het meest conservatieve episcopaat in Zuid-Amerika werd deze maand gedurende vier dagen in een seminarium in de pro vincie Buenos Aires gediscus sieerd over de „theologie van de bevrijding en de cultuur". De eerste organisatie van vooruitstrevende priesters, aanhangers van de bevrij dingstheologie, in Argentinië ontstond aan het eind van de jaren zestig. In het decen nium daarna verdween die beweging, die bijna volledig had gebroken met de behou dende Argentijnse bisschop pen. De priesters werden he vig vervolgd, eerst door de doodseskaders van de derde Peronistische regering (1973- 1976) en daarna vooral onder de militaire dictatuur (1976- 1983) Een bisschop en meer dan vijftien vooruitstrevende priesters werden in die perio de vermoord. Het Argentijnse episcopaat heeft altijd geweigerd actief op te komen voor de vervolg de priesters en kijkt ook nu met wantrouwen naar de nieuwe organisatie van aan hangers van de bevrijdings theologie die zich voorzichtig aan het vormen is. Vorig jaar vond in het ge heim de eerste bijeenkomst plaats van Argentijnse gees telijken die „de ervaringen over de voorkeursoptie voor de armen" met elkaar wilden delen. De bijeenkomst van deze maand, met vertegen woordigers uit dertig bisdom men, werd ook volledig bui ten de publiciteit gehouden. In het dagblad 'Clarin' werd voor het eerst melding ge maakt van de bijeenkomst. Volgens een van de vier bis schoppen die de bijeenkomst gedeeltelijk bijwoonde, bis schop Rodolfo Bufano van San Justo, is de werkwijze van de huidige beweging to taal verschillend van die uit de jaren zestig en zeventig. „Toen kenmerkten de pries ters zich door het niet respec teren van de pastorale richt lijnen en de door de hiërar chie opgelegde discipline". In hun slotverklaring legden de deelnemers aan de bijeen komst onder meer de nadruk op de verdediging van de prille democratie van Argen tinië via actieve deelneming van het volk en wordt de amnestie van de militairen die hebben gemoord en ge marteld afgewezen. De pries ters wijzen verder op de groeiende buitenlandse schuld van Argentinië en de ernstige gevolgen die dat heeft op „het leven en de mogelijkheden van de arm- sten van Zuid-Amerika". DENVER Hoewel hij al meer dan veertig jaar preekt, heeft Billy Graham soms nog moeite inspiratie te vinden. „Soms voel ik me geïnspireerd als ik aan het preken ben en andere keren voel ik me leeg en eenzaam", aldus Graham tij dens een evangelisatiecampagne in Denver. „Soms voer ik een vreselijke strijd. Mijn gedachten dwalen dan gemakkelijk af. Ik probeer me dan in het onderwerp vast te bijten", aldus Graham. Billy Graham FOTO: DIJKSTRA Tijdens een persconferentie sloot Graham (68) niet uit dat hij op niet al te lange termijn met zijn campagnes moet stoppen omdat ze hem licha melijk te zwaar worden. Hij verklaarde dat hij zich op dit moment goed voelt, afgezien van problemen met de medi cijnen die hij voor zijn te hoge bloeddruk krijgt. Na zijn campagne in Denver gaat hij naar Helsinki en ver volgens naar China. De reis naar China maakte het hem onmogelijk in te gaan op een uitnodiging voor een ontmoe ting met de paus tijdens diens bezoek aan de Verenigde Staten. Volgens Graham zou hij de eerste protestant zijn geweest die van hetzelfde platform als de paus een preek zou houden. Maar het tijdsverschil tussen China en de Verenigde Staten was een onoverkomelijk probleem. „Het zat te dicht op elkaar. Mijn dokters hebben me ge waarschuwd", aldus Graham. Voordat zijn campagne begon had Graham een gesprek met dertig leiders van de joodse gemeenschap in Denver. De zen hadden eerder de vrees geuit dat de campagne zich er vooral op zou richten de ioden tot het christendom te bekeren. Graham wees er in het gesprek op dat hij zich nooit op de joden richt. Voorts zei hij te geloven dat Gods verbond met het joodse volk eeuwig is en dat joden het uitverkoren volk van God zijn. Graham wees op zijn goede relaties met joden en op zijn inspanningen voor joden in de Sovjet-Unie die dat land wilden verlaten. De leiders van de joodse ge meenschap bleken na afloop van het gesprek overtuigd van Grahams goede bedoe lingen. „Ik denk dat de ma nier waarop hij de joodse ge meenschap de hand heeft ge reikt, prijzenswaardig was. Ik ben er zeer blij mee", al dus een der leiders. Een an der zei dat hij waarschijnlijk zou ingaan op Grahams uit nodiging om naar hem te ko men luisteren. DE MUURSCHILDERINGEN VAN DE SIXTIJNSE KAPEL HILVERSUM Het is on derhand wel genoegzaam be kend dat de restauratie van de beroemde muurschilderin gen van Michelangelo in de Sixtijnse kapel felle kritiek uitlokt bij bepaalde deskun digen en kunstenaars. Aan staande zaterdag (KRO, Ned. I 23.15) kan iedereen met ei gen ogen het (gedeeltelijke) resultaat van die herstel werkzaamheden zien aan de hand van een Japanse docu mentaire die een tussenstand van de restauratie laat zien. De restauratie, begonnen in 1980, zal op zijn minst twaalf jaar in beslag nemen en daar mee duren de werkzaamhe den langer dan de tijd die Michelangelo zelf werkte aan de enorme fresco's in de Six tijnse kapel. Michelangelo be werkte in zijn eentje het reusachtige plafond en de zij wanden van 1508 tot 1512. Veel later tussen 1534 en 1541 maakte hij het zo be roemd geworden Laatste Oordeel dat zich achter het altaar bevindt. De controverse die is ont staan over de restauratie is niet verwonderlijk gezien het immense belang dat aan dit werk van Michelangelo wordt gehecht. De kunsthis toricus prof. dr. J. Timmers zegt van dit hoofdwerk van Michelangelo op het gebied der schilderkunst (behalve schilder was hij ook beeld houwer, architect en dichter) dat het „alles achter zich laat wat tot dan toe op soortgelijk terrein is gepresteerd". Van het Laatste Oordeel zegt Timmers dat het „een der meest dramatisch geladen werken is van heel de wes terse kunst". De restauratie van de Sixtijn- Een van de muurschilderingen vóór en na de schoonmaak. se Kapel werd in 1980 nood zakelijk geacht toen bleek dat de stijfsellaag die bij vori ge restauraties over de muur schilderingen was aange bracht los begon te raken en gedeelten van het schilder werk in zijn val dreigde mee te sleuren. De restauratie is dus in feite een grote schoon maak van de schildering die beoogt het vuil dat zich als gevolg van de aanwezigheid van kachels en kaarsen in de Sixtijnse kapel in de loop der eeuwen op de schilderingen heeft opgehoopt, en de stijfs ellaag te verwijderen. En hiermee zijn de controverses geboren. Want het staat niet onomstotelijk vast wie die stijfsellaag op de fresco's heeft aangebracht. Is die laag van Michelangelo zelf af komstig of is dat het werk van restaurateurs? Volgens de chef restaurateur van het project, Colalucci, kan dat niet door Michelangelo ge daan zijn, want die zou voor zien hebben dat met gebruik van deze lijm het effect van zijn schilderingen bedorven zou worden. Michelangelo' wilde volgens hem juist lich te schilderingen in de Sixtijn se kapel die tamelijk duister is door het kleine aantal raampjes. Gedestilleerd water Voor de schoonmaak van de fresco's wordt eerst gedestil leerd water gebruikt, vervol gens gaat daar een speciaal FOTO'S: KRO bereid schoonmaakmiddel overheen. Dat schoonmaak middel wordt er na enige mi nuten weer afgehaald om te voorkomen dat het middel te veel in de verf doordringt en voor onherstelbare beschadi gingen zorgt. Het resultaat is dat de fres co's in vergelijking met hun oude toestand hel oplichten. Ze zijn behalve het vuil hun diffuse, wat warme kleur kwijt, dat voor sommigen er nu juist de charme van uit maakt. De Amerikaanse kunsthisto ricus James Beck die dit jaar tot twee maal felle kritiek op de schoonmaak heeft gele verd en zelfs de paus (tot nu toe vergeefs) gevraagd heeft tussenbeide te komen spreekt van een „radicale reiniging". Volgens hem heeft Michelangelo heel be wust matte kleuren willen gebruiken. Ook meent hij dat de correcties die Michelange lo later aanbracht door het schoonmaken worden wegge werkt. De Vaticaanse restau rateurs ontkennen dat er ook maar een haar wordt ge krenkt aan het oeuvre van Michelangelo. Toch blijkt uit de documentaire zonneklaar dat bepaalde onderdelen van de schildering onherstelbaar zijn beschadigd en opnieuw geschilderd moeten worden. Het moeilijkste deel van het karwei moet bovendien nog geklaard worden. Dat is het Laatste Oordeel waarvoor de laatste vier jaar zijn gereser veerd. De documentaire die de KRO vertoont is het werk van een Japanse produktiemaatschap- pij die continu opnamen maakt van de schoonmaak. De maatschappij is een van de voornaamste sponsors van het schoonmaakwerk dat zonder haar financiële bij drage waarschijnlijk niet ge realiseerd had kunnen wor den. In ruil daarvoor heeft de Japanse maatschappij voor een aantal jaren de pro- duktierechten verworven van de afbeeldingen in de Sixtijnse kapel. Met de verto ning van de film levert de KRO zijn steentje aan de be kostiging van het schoon maakproject. PAUL VAN VELTHOVEN Tl Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Hagacantare Uit een interview van Adriaan Hager met René Verhoeff over het jubilerende gemengde koor Hagacantare blijkt dat het zijn sporen verdiend heeft en dat gedurende 40 iaren. In het artikel stond echter een storende onjuistheid: „Op 21 november", aldus het bericht, „gaat met het Matrozenkoor van Sipke de Jong De Kinder kruistocht van Bertold Brecht. Dat is typisch het karakter van een koor als Hagacantare: niet een heel jaar studeren op een oratorium, maar inzetbaar zijn en keihard werken, bereid om te vechten". Alles wat van Hagacantare gezegd wordt is waar, maar De Kinderkruis tocht uitvoeren doet dit koor niet. De Kinderkruistocht wordt uitgevoerd door het Haags Matrozenkoor en het Koninklijk Mannenkoor Die Haghe Sanghers, eveneens een koor o.l.v. van René Verhoeff. Een koor met een zelfde men taliteit als Hagacantare. De Kinderkruistocht kan ook niet worden uitgevoerd door Haga cantare, daar dit werk is ge schreven voor jongenskoor en mannenkoor, solisten en or kest. De Kinderkruistocht wordt door Die Haghe Sang hers uitgevoerd ter gelegen heid van het 70-jarig bestaan van dit in binnen- en buiten land bekende koor, dat tour nees maakte naar Rusland, Bulgarije, Rome, Athene, Praag etc. J O M. Tacx, ZOETERWOUDE Politionele actie In het artikel onder de kop „Koopman en dominee op oor logspad" jover de eerste politio nele actie in Indië veertig jaar geleden, werd ik wat pijnlijk getroffen door uitspraken als Indië verloren alles verlo ren een optocht van suiker fabriek tot suikerfabriek, al dus een ongenoemde soldaat men wilde weer aan Indië verdienende geldstroom weer richting Holland Po sitief kwam over de meerma len genoemde bereidheid van ons land om zich te houden aan uitspraken van de Veilig heidsraad. Negatief kwam over de suggestie dat de gene raals Spoor en Dürst Britt ge speeld hebben met de gedachte aan militair ingrijpen tegen de wil van de regering, wat Wes terling echter in Bandoeng tot een realiteit zou hebben ge maakt. Het was haast vanzelf-' sprekend dat ons land na de capitulatie van Japan aller eerst de draad in Indië weer wilde opnemen waar die was gevallen en ook het ontstane gezagsvacuüm wilde opvullen. De Japanners waren er nog steeds en hadden enige steun van ietwat getrainde „heiho's of peloppers of pemoeda's". De burgers in de kampen waren reëel in gevaar. De Dij de capi tulatie aangekomen Britten waren oorlogsmoe en hadden weinig zin nog te sneuvelen voor Nederlandse belangen. Zij beperkten zich tot het minst mogelijke. De met spoed her en der verzamelde troepen van Nederland werden opge houden in Malakka en ook daarna maar schoorvoetend verder toegelaten. Dat gold ook voor de KNIL-militairen uit de krijgsgevangenkampen (Andjing Nica en Gadjah Me- rah) en de eerste oorlogsvrij willigers. Nederlanders waren voorheen, ondanks soms sma lende opmerkingen van zeke re zijde, niet alleen 333 iaren „kooplieden en dominees' ge weest in die streken, maar wellicht had ook alleen dat toch een te herkennen goede invloed op het welzijn van de bevolking. Een inmiddels overleden je zuïet, M. Ferouge sj, die zijn hele leven werkte in het on derwijs op Midden-Java, VOORBURl schreef mij vorig jaar: „In te genstelling tot wat ik nu ver neem over Nederland vanuit het Berchmanianum in Nijme gen waar ik rustend ben, blijft de katholieke bevolking op Java trouw aan het kerkelijk gezag en aan de authentieke katholieke leer!! En het aantal christenen groeit daar nog steeds!" De dominees, of in dit geval de priesters, hebben de bevolking dus wel iets van waarde gebracht en doen be houden! O ja, de soldaat op de krante foto, in gevechtstenue, loopt kennelijk niet te wandelen: rechts zie ik enkele jeeps langs de kant, ook een 3-tonner GMC-truck en 3/4-tonners, en er lopen meer soldaten te pa- ifiei trouilleren in twee richtingen als bewaking van dat konvooi. J. M. L. Nuijten, :g. NEDERLAND heeft de naam een tolerant land te zijn. Bj j tenlandse journalisten tonen zich in reportages vaak v< baasd over wat hier allemaal kan en mag. Toch is er wat a j> het veranderen. Sommigen spreken van een burgerlijke n tauratie: het normbesef keert langzaam terug, er komt e eind aan de verloedering. Waarmee niet gezegd wil zijn C tolerantie per definitie verloedering en vervaging van h v normbesef betekent. Het tegendeel is waar: verdraagzaa: is heid is een teken van beschaving. Mits men grenzen in at neemt. 3 Ili Tolerantie heeft twee kanten. Wie er aanspraak maakt zich „afwijkend" te mogen gedragen, moet verdrag dat anderen zich daaraan kunnen ergeren. Dat is niet alt het geval, zoals pornobestrijder Dorenbos bijvoorbeeld vaart. Hij wordt wegens zijn pogingen tot boekverbrandi onverdraagzaam genoemd, terwijl hij in andere acties nj verder gaat dan het signaleren van wat hij ervaart als dreiging van de geestelijke volksgezondheid. We zijn soms tolerant tot in het absurde. Burgemeester 1 van Thijn van Amsterdam heeft daarover in een intervi» in Trouw zijn visie gegeven. Hij heeft diep over de probl matiek nagedacht en ziet het niet meer zitten. Op eieren I pen, noemt hij het zelf. Overleeft de tolerantie zichzelf? VI drugsverslaafden betreft heeft Van Thijn zijn conclusie al g trokken: We hebben hen beschouwd als zielepieten en d mogen ze vanuit de optiek van de volksgezondheid zij maar moeten we niet drempels opbouwen in de sfeer van i openbare orde en de kleine criminaliteit? Anders komen als vliegen op de stroop af. De reden voor de herbezinning van de hoofdstedelijke bu gervader is te vinden in zijn diepe zorg over de omvang e de ziekte aids in Amsterdam aanneemt. Drugsgebruik! (spuiters) en prostituées zijn niet alleen als risicogroep voor zichzelf een gevaar, maar ook voor anderen. Het is ni denkbeeldig dat zij doorgevers zijn van de ziekte en dat d door hun toedoen een epidemische vorm gaat aannem* Een te grote tolerantie jegens deze groepen kan anderen, gevaar brengen. Drempels dus, een repressief beleid. BURGEMEESTER Van Thijn is zich zijn verantwoordeljj heid jegens alle burgers van zijn stad bewust. Het kan zi dat dwangmaatregelen niet voorkomen kunnen worden, ingrijpen in de persoonlijke levenssfeer van het indivii moet de overheid uitermate voorzichtig zijn. Iedereen hei het recht zijn of haar leven in te richten zoals hem of ha goeddunkt en slechts in uiterste noodzaak mag daaraan g tornd worden. Er zijn bovendien allerlei puur praktische i denen om ten aanzien van bijvoorbeeld de meldingsplic van aids-patiënten of het verplicht controleren van bepaali risicogroepen voorzichtig te zijn. Het helpt namelijk nieti werkt vaak zelfs averechts. Het gevaar dat de Amsterdamse burgemeester signaleert! dat een te laconieke (en dus ogenschijnlijk te tolerante) ho ding van de overheid een klimaat van angst onder de burg rij kan veroorzaken, waarin de druk om discrimineren! maatregelen te treffen zo groot zou worden dat geen ovt heid er meer onderuit kan. Om die reden is omzichtig opei ren van overheidsinstanties geboden. In de strijd tegen aids blijft voorlichting het belangrijkl wapen, maar daarmee is de kous waarschijnlijk niet af. Voo lichting heeft altijd het gevaar afstompend te werken na e< eerste schokeffect. Als met de huidige aanpak de uitbreidij van het aantal ziektegevallen niet is af te remmen en ai een epidemisch karakter lijkt te krijgen, zal de publieke op nie ongetwijfeld verdergaande maatregelen vragen. Het zaak voor alle bestuurderen zich daarop nu reeds te bezii nen. Om met Van Thijn te spreken: het is niet genoeg d politieke leiders de tolerantie prediken, waar het om gaat dat de samenleving tolerant blijft. Dat kan alleen als de pol tiek zijn verantwoordelijkheid durft te nemen en zijn tok rantie niet tot onachtzaamheid laat verworden. Wisselvallig DE BILT (KNMI) Een oce aandepressie komt in de ko mende nacht in de buurt van ons land. De kern daarvan trekt morgen in de loop van de dag naar oost-Duitsland weg. Gelijktijdig nadert een uitloper van het zogenaamde Azorenhoog vanuit Engeland ons land. Hierdoor draait de wind morgenochtend naar noordwest tot noord en neemt in de loop van de dag aan de kust tot vrij krachtig of krach tig toe. Vanaf de Noordzee stroomt dan lucht binnen waarin veel bewolking voor komt. Plaatselijk valt uit deze bewolking een bui, veel neer slag wordt echter niet ver wacht. De temperaturen lopen, mede door een gebrek aan zonnestraling, niet hoger op dan zo'n graad of 18. Tijdens het komende weekeinde kan echter wat warmere lucht via de Britse Eilanden over onze omgeving gaan uitstromen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Noorwegen en zuid-Zwe den: Eerst perioden met zon, vrijdag van het westen uit be wolking en vooral langs de Noorse kust wat regen. Mid- dagtemperatuur circa 19 gra den, aan de Noorse kust koe ler. Britse Eilanden: Perioden met zon, vrijdag in Schotland meer bewolking en af en toe regen. Middagtemperaturen van 15 graden in Schotland, tot 21 graden in zuid-Engeland. Benelux, noord- en west- Frankrijk-. Morgen nog veel bewolking en plaatselijk re gen. vrijdag opklaringen en vrijwel overal droog. Middag- temperatuur rond 20 graden. Denemarken, Duitsland en I pengebiech Morgen veel wolking en af en toe rege vrijdag opklaringen en vooi in het zuiden nog hier en da een bui. Middagtemperatu rond 20 graden. Zuidoost-Frankrijk en noot Italië: Half tot zwaar bewo en enkele regen- of onwefl buien. Middagtemperatu rond 28 graden. Zuid-Italië en Joegoslavist kust: Perioden met zon, i vrijdag plaatselijk een rege of onweersbui. Middagtem) ratuur circa 30 graden. Spanje en Portugal. Period met zon, maar in het zuid tijdelijk meer bewolking. M« dagtemperatuur van 22 grad langs de noordkust tot 35 gr den plaatselijk in het zuiden WEERRAPPORT HEDENMORGEN Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen motregen 19 13 motregen 18 12 zw bew. 18 10 regen 17 13 motregen 16 12 regen 19 14 zw bew. 16 II regen onbew. Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Casablanca Cyprus Istanbul Las Pal mas Beiroet Tel-Aviv onbew. zwbew. X. X.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2