Voor velen te hoge onroerend- goedaanslag JVS: doorbraak Jbij wapenoverleg MÜSEU Herstellingsoorden dreigen met rechter VS naarstig op zoek naar mijnenvegers ,awine Italië eist 25 levens „Britten Swaren annibalen" SPECIALE WATERSPORT- pagina UIT- bijlage rubriek VERWARRING OVER „VERMISTE" LISSENAREN Tranen in Colombo Overgangsregeling voor Haagse rolluikbezitters AVRO wil verder als private omroep CeidócGou/ia/nt HET WEER (Bowuvnt Woensdag 29 juli 1987 78e jaargang no. 23869 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Utlguve Westerpere, behorende tot Sijtholf Pers, Apolhekersdnk 34,2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244 Voor abonnementen 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro BanlN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur 11. Hallewas. Chel redacteur Wim Buiiteweg. Abonnementen (mcl 654 BTW) per maand I 23,04 (aut. beta ling), kwartaal 1.68,93, jaar I. 262.35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18 00-1900 uur, zaterdag 14.00-15 00 uur lel. 071-122248. Advertenties: (ezel. 6% BTW)I. 0,64 per mm. kleintjesl. 0.45 per mm. r l r. - fan het dorpje Antonio Morignone is niets meer te zien: het ligt i edolven onder een dikke laag modder en stenen. FOTO: AP erd ran ge. iONDRIO In het noorden van Italië zijn gisteren zes dorpen reggevaagd door een aardverschuiving over twee kilometer zo ireedte. Voor zover bekend zijn daarbij 25 mensen om het leven het ekomen. Een onbekend aantal mensen wordt nog vermist. Op dat et moment van de ramp, veroorzaakt door overvloedige regen- be- 'al van de laatste tijd, was al een evacuatieplan op gang geko- tad oen, maar de bewoners werden toch nog verrast door het na- x>r uurgeweld. Op diverse plaatsen in zuid-Europa, onder meer in ge- 'ortugal en Frankrijk woedden hevige bosbranden. Een Portu- be- ;ese brandweerman is daarbij om het leven gekomen. De wer- )00 relstorm Alex, die op weg is naar het door noodweer getroffen in. uid-Korea, heeft gisteren huisgehouden in de Chinese provin- nd tie Zhejiang. Er vielen bijna veertig doden doden en ongeveer )U. weehonderd gewonden. Het noorden van China wordt momen- ;ze' eel geteisterd door een hittegolf. De hitte in Griekenland is ie$ aarentegen langzaam aan het afnemen: de temperaturen kwa- nen gisteren niet boven de 38 graden. JENÈVE De Ameri- caanse onderhandelings- lelegatie bij het Geneefs vapenoverleg heeft giste- en nieuwe voorstellen op af el gelegd voor een ak koord over de korte en niddellange afstandsra- cetten in Europa. Volgens ;n resident Reagan komt eki iet voorstel vergaand te- 5ri [emoet aan de bezwaren w(|ran de Sovjet-Unie. „Het fimaat is nu gunstig voor n historisch verdrag", zo i «ei de Amerikaanse presi- d dent. Tegelijkertijd werd in een ontmoeting aange kondigd tussen de minis- ïa érs van buitenlandse za ken Shultz en Sjervard- nadze. Hoewel in Genève en Was hington met het nodige opti- misme details over de „door- n braak" in de onderhandelin- gen bekend werden gemaakt, e, blijven de VS zich verzetten egen de ontmanteling van 72 j in West-Duitsland geplaatste 'ershing-raketten. De Sovjet- artijleider Gorbatsjov stelde al dê ontmanteling van de West- p duitse raketten vorige week ad als voorwaarde voor een n tfapenakkoord. Maar Ameri- il kaanse onderhandelaars bena drukten gisteren nogmaals dat M de Pershings geen onderdeel ai kunnen zijn van de wapenbe sprekingen, omdat ze onder Westduits beheer staan. Wèl zijn de VS-onderhande- laars akkoord gegaan met een verbod op het overdragen van bestaande raketten en lanceer- installaties aan bondgenoten. Dit zou betekenen dat de Amerikanen hun Pershing-2 raketten niet aan de West- Duitsland mogen geven om de verouderde Pershing-la raket ten (met Amerikaanse kern koppen) te vervangen. Tevens zou het betekenen dat de Amerikanen de concessie heb ben gedaan dat raketten die nu vanaf land kunnen worden gelanceerd, niet naar zee zul len worden verplaatst. „Ten slotte hebben wij als element toegevoegd een verbod op het ombouwen van deze systemen in andere soorten wapens", al dus een triomfantelijke Reagan. Als bewijs dat er kennelijk schot zit in de onderhandelin- fen, werd bekend gemaakt dat hultz en zijn Russische ambt genoot Sjervardnadze elkaar in september in Washington zullen spreken. Zij zouden de voorbereidingen moeten tref fen voor een derde topontmoe ting tussen president Reagan en Sovjet-leider Gorbatsjov. De secretaris-generaal van de NAVO, Lord Carrington, zei in Brussel niet te verwachten dat de Westduitse raketten een beletsel zullen vormen voor een akkoord. iNDEN De voorouders de Britten waren hoogst- hijnlijk kannibalen, die t vooral begrepen hadden op hersenen van hun jacht- broeders uit het stenen stijd- perk. In een grot in het Zuid westen van Engeland hebben archeologen beenderen gevon den die wijzen op kannibalisti sche praktijken, twaalfduizend aar gelede Woordvoerder Volgens een van het mu- eum voor natuurlijke historie Londen was in eén schedel was zodanig gehakt, dat de hersenen er compleet uitge- Id konden worden. in de zie pagina 12 ZIE PAGINA conden worden. van de UIT-bijlage p","8: Nieuwe onlusten op Sri Lanka bij tekenen akkoord Emotie-armoede kost man jaren van zijn leven HANNOVER Een in de laatste eeu wen ingetreden „verarming van de man aan emoties" is er volgens de ge- rontoloog Gerd Legatis uit Hannover hoofdoorzaak van dat mannen een le vensverwachting hebben die acht tot negen jaar korter is dan die van de vrouw. Volgens Legatis heeft de vrouw een „groter reservoir van emoties en geestelijke kracht" om zich op hogere leeftijd tegen lichamelijke gebreken en ziekten te weren. Oudere mannen zou den minder goed tegen ziekten opge wassen zijn, omdat zij de „winter van hun leven" emotioneel moeilijker zou den kunnen verwerken. Wolters lijkt zeker van fusie met Kluwer DEVENTER Wolters Samsom lijkt zeker van een fusie met Klu wer nu de uitgeverij grote aande lenpakketten krijgt aangeboden van de aan Kluwer verwante fami lies. Hun aandelenpakketten met een totale omvang van 20 tot 30 procent gaan naar Wolters Samsom omdat zij meer sympathie koesteren voor Wolters/Samsom dan voor Elsevier. Dit hebben woordvoerders van de „Kluwerfa- milies" laten weten. De families weten zich bovendien gesteund door grootaandeelhouder Nat. Ne derlanden die voorkeur heeft uit gesproken voor de combinatie Wol ters/Kluwer. Pag. 6: Kluwer-„families" balen LISSE De familie Rooyakkers in Lisse heeft boos en geschokt gereageerd op het bericht in De Telegraaf van vandaag dat vier familieleden sinds vorige week zouden zijn vermist in Tirol. Zo wel de politie in Lisse als de familie ontkent dat het echtpaar Rooyakkers, dat samen met dochter en verloofde bezig is aan een voettocht, is verdwenen. Mevrouw J. Rooyakkers, een schoonzus van de wandelaars in Tirol: „We zijn vreselijk ge schrokken van het eerste telefoontje van verslaggevers van De Telegraaf. Gisteravond is de thuisgebleven dochter naar Oosten rijk gaan bellen. Daar bleek de verblijfplaats van afgelopen maandag nog bekend. Op het volgende adres kan het viertal vandaag of morgen arriveren". Inmiddels ligt er voor het echt paar in Tirol een verzoek of zij, zodra ze arriveren, even naar Nederland willen bellen. Volgens de politie was aan de thuisge bleven dochter bekend dat haar ouders en zus mogelijk wat later bij een van de berghutten zouden aankomen. „Die boodschap schijnt niet doorgekomen te zijn bij de pensionhouder die de boel heeft gealarmeerd. Er is echter niets aan de hand". Gasketels na klachten over koolmonoxyde afgesloten HOOFDDORP De gasketels in 110 nieuw bouwwoningen in Hoofddorp zijn vandaag afgesloten na klachten over koolmonoxyde in de huizen. De gasketels zijn afgekeurd door de Vegin, omdat de ontluchting niet deugt. De bewoners houden wel gas om te kunnen koken. De 110 koopwoningen zijn eind vorig jaar opgeleverd. Volgens een woordvoerder van de gemeente Haarlem mermeer is de aannemer van het project, bouwbedrijf Muwi van Gent uit Amersfoort, een ultimatum gesteld. Daaropwas tot van morgen niet gereageerd. De raadsman van de gedupeerde bewoners vindt dat Haarlem mermeer veel eerder stappen had moeten nemen tegen de aannemer. Hij wil dat de ge meente nu noodvoorzieningen treft, zoals het plaatsen van douchewagens. ONDANKS VERLAGING IN VEEL GEMEENTEN DEN HAAG Hon- derdduizenden Neder landers lopen het risico dit jaar een veel te hoge belasting voor onroe rend goed te moeten betalen. In 43 gemeen ten van meer dan 20.000 inwoners dreigt meer te worden geïnd dan door gemeentewet is toe- taan, zo blijkt uit het de jaarlijkse onderzoek door de Consumenten bond. De bond geeft de bewo ners in overweging in zo n geval een bezwaarschrift in te dienen. Onder de 43 gemeenten is Alphen a/d Rijn, dat ondanks tariefs verlaging dicht tegen de limiet voor de eigenaren- heffing aanzit. Bewoners van Den Haag en Voor schoten krijgen te maken met fors hogere heffingen. Van de gemeenten die vo rig jaar te veel OGB dreig den te innen hebben er verscheidene de tarieven verlaagd. De tarieven voor zowel de eigenaren- en ge bruikersheffingen (die laatste is voor huurders) zijn verlaagd in Leid- schendam; alleen het ta rief voor eigenaren is ver laagd in Alphen, Delft, Leiden, Voorburg (alle met gelijkblijvende tarie ven voor huurders), en in Leiderdorp (met verhoogd huurderstarief). Sommmige gemeenten hebben de tarieven voor een of beide heffingen verhoogd. Daarbij is Den Haag een van de uitschie ters, omdat het de rioolbe lasting in de OGB gaat on derbrengen. Ook bewo ners van Voorschoten moeten rekening houden met een fors hogere aan slag, hoewel de maximaal toegestane belastingop brengst niet wordt over schreden. Pag. 3: Gemeenten ma ken grote winst op dienstverlening Een monnik bedekt zijn gezicht met zijn pij, terwijl grote wolken traangas door de straten van de Srilankaanse hoofdstad Colom bo. Duizenden Singhalese betogers, onder wie honderden boe- distisch monniken betoogden gisteren en vandaag tegen het vre desplan met de Tamilbevolking in het noorden van het eiland. Zeker negentien mensen werden gedood en enkele honderden raakten gewond. Pag. 5: Nieuwe onlusten op Sri Lanka bij tekenen akkoord OTRECHT De negen en met sluiting bedreig- 1 herstellingsoorden hebben in een spoedver gadering in Utrecht beslo ten alles op alles te zetten om te voorkomen dat es' plannen om de sub- ies te stoppen werke lijkheid worden. De Unie van Herstellingsoorden het parlement in schakelen en wil in eerste instantie via overleg pro beren de staatssecretaris tot andere gedachten te brengen. Als dat niet lukt overweegt de Unie via de rechter een stokje voor de plannen te steken. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil de bewindsman tot de orde roepen in een spoed debat, dat nog in augustus zou moeten worden gevoerd. In dat debat wil de PvdA met Dees tevens een hartig woord je wisselen over de voorgeno men afschaffing van de subsi die op kortdurende gezinsver zorging, een maatregel die vijftig miljoen gulden moet op leveren. CDA en VVD voelen niets voor een spoeddebat. Het CDA heeft wel behoefte aan nader overleg, maar wil daar mee wachten totdat het kabi net zijn plannen officieel (op Prinsjesdag) bekendmaakt. Voorzitter Hendriks van de Nationale Raad voor de Volks gezondheid vindt dat het kabi net maar lukraak bezuinigt. Hij meent ook dat de regering in de onderhandelingen met beroepsgroepen in de gezond heidszorg (huisartsen, specia listen) een grote mate van knulligheid aan de dag legt en verwijt het kabinet tevens dat het maar geen politiek eind oordeel geeft over het rapport- Dekker aangande de toekomst van de gezondheidszorg. Pag. 3: „Herstellingsoorden kunnen best gemist" DEN HAAG Er komt een overgangsregeling voor zowel de Haagse winkeliers die met een vergunning rolluiken hebben aangebracht als voor degenen die dat zonder toestemming van bouw- en woningtoezicht hebben gedaan. Dit heeft de Haagse wethouder van ruimtelijke ordening en stadsvernieuwing A. Duivesteijn gisteren meegedeeld. Vorige week maakte hij be kend dat alle gesloten rolluiken in Den Haag plaats moeten ma ken voor open luiken achter de winkelramen. De met bouwver gunning aangebrachte rolluiken in Den Haag zullen waarschijn lijk nog enkele jaren kunnen blijven hangen, net zolang tot deze voorzieningen zijn afgeschreven. De illegaal aangebrachte lui ken moeten eerder verdwijnen. Wethouder Duivesteijn is niet van plan die winkeliers financieel tegemoet te komen. De ge meente Leiden heeft onlangs laten weten op korte termijn niet tot maatregelen over te gaan, maar te willen overleggen met de winkeliers in met name de Haarlemmerstraat. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. illllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHl HILVERSUM De AVRO wil, samen met TROS en Ve ronica, in de toekomst verder als geprivatiseerde omroep die financieel onafhankelijk is van de overheid. Zij wil echter geen commerciële omroep worden. De financiering zou moeten worden geregeld door een geprivatiseerde STER. Dat staat te lezen in de gisteren door de AVRO gepresenteerde discussie-nota „Van publieke omroep naar private omroep". In Hilversum zijn de plannen natigd positief ontvangen. KRO ziet weinig heil in de AVRO-plannen, terwijl NCRV en VARA lieten weten zich alle rechten voor te behouden om eventueel mee te doen aan een commerciële omroep. De TROS zei blij te zijn met deze duidelijke AVRO-uitspraak, terwijl Veronica liet weten dat de nota niet overeenkomt met hun plannen. Ster-directeur Smeekes tenslotte vertelde „het een haalbare kaart te vin den". Pag. 9: Voorzitter Wallis de Vries: „AVRO wordt nooit puur commercieel" WASHINGTON Verscheidene niet nader genoemde NAVO- landen hebben verzoeken van de VS afgewezen om mijnenve- fers naar de Golf te zenden. Intussen wordt met landen aan de 'erzische Golf onderhandeld over de aankoop van Nederlandse mijnenvegers. Dit hebben Amerikaanse regeringsfunctionaris sen vanmorgen meegedeeld. De Amerikaanse escorte van Koeweitse tankers dreigt een ha chelijk avontuur te worden, aangezien de VS in de Golf niet over het materieel beschikken om verankerde mijnen effectief op te ruimen. Vorige week vrijdag liep de onder Amerikaanse vlag varende Koeweitse supertanker „Bridgeton" in het zicht van de haven nog op een mijn. Gisteren werd besloten de geha vende tanker voor de terugtocht eind deze week gedeeltelijk met olie te laden. Het plan is nu speciale mijnbestrijdings-helikopters met sleep netten voor het konvooi uit te laten vliegen. Maar Koeweit en Saoedi-Arabië weigeren vooralsnog Amerikaanse heli's lan dingsrechten te verlenen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie zal de mijnbestrijdings- ploeg daarom voorlopig vanaf de oorlogsbodems moeten gaan werken. De gevonden mijnen zouden dan met vlaggen gemar keerd worden. Overigens werd in kringen van oliehandelaren vernomen dat het afgelopen weekeinde bij het Iraanse eiland Farsi nog zeven verankerde mijnen zijn opgevist. Pag.4: Mijnen vormen schier onoplosbaar probleem. Irak dringt aan op sancties. Mensen, die de oorlogsjaren hebben meegemaakt, zijn nog steeds huiverig als ze het woordje „bon" horen. Geen wonder. Z» hebben natuurlijk tabak van die periode waarop alles op de bon was. Als wij hen soms eens op „onderstaande bon" wijzen, kijken ze altijd een beetje wantrouwig. Zo erg is dat niet, want de meesten van hen zijn natuurlijk al lang op de Leidse Courant geabonneerd en kun nen de bon dus gewoon de bon laten. De anderen hebben er heel wat minder moeite mee. Dat zijn degenen, die ze dan ook in tamelijk grote mate in gevuld naar ons terug zenden. Ze hebben dan net de Leidse Courant bij de sigarenboer gekocht en vinden het „toch wel een aardige krant". Voor hen zij gemeld, dat wij bij de Leidse Courant - behalve dan in het verkeer - gek zijn op bonnen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Minimumtempera tuur ongeveer 14 graden. Mid- dagtemperatuur rond 18 gra den. Wind draaiend naar noordwest, matig, in de loop van de dag aan de kust toene mend tot krachtig. Zon op: 05.57; onder: 21.35. Schevenin- gen hoog water: 6.42 en 19.05; laag water: 2.23 en 14.37 uur.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1